Verschillende routes vanuit Nederland naar de Franse Alpen Ski Club de France over Europa's grootste wintersportgebied: TOENEMENDE VRAAG NAAR SKI-SAFARIS 's Nachts rijden, of overdag. {J> Eigentijdse ski-stations voor de Yuppie Dromerige dorpjes voor de romantiek- zoeker SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 20 JANUAR11988 SNEEUWBERICHTEN ENKELE SNEEUW CAMPINGS Speciaal hoog in het gebergte geconstrueerd, in high tec en chroom, een plastic-wereld waar veel jonge mensen zich fantastisch vermaken, maar waarvoor niet iedereen, en speciaal niet iedere Nederlander, zal kiezen. TOLTARIEVEN in franse francs Romantiek en techniek Frankrijk is als winter- sportland nèt zo veel zijdig als het land groot is. Zoals je zomers in Saint-Tropez heel iets anders kunt verwach ten dan aan de onge repte kusten van Bre- tagne, en zoals het platteland in de Pro vence hele andere ge neugten biedt dan een weekendje Parijs, zo verschillen ook de win tersportmogelijkheden van streek tot streek en van plaats tot plaats. Als dag en nacht. "T\ e verschillen tussen het ene wintersport dorp en het andere kunnen enorm zijn. Want in Frank rijk is veelzijdigheid troef. Maar veel Nederlanders kennen die veelzijdigheid niet. Als men al iets weet over wintersport in Frank rijk, dan is het altijd maar één aspect dat alom be kend is: de grote moderne skistations, met hun super- efficiënte installaties en on gelimiteerde pistekilome ters, hun eigentijdse, zelfs futuristische bouwsels en een publiek dat komt om fanatiek te skiën. Informatie ROUTE 1 ROUTE 2 i I ROUTE 3 La Vie en Rose 307 Trajekt: cat.l cat.2 Paris-Lille 48 72 Paris-Strasbourg 145 218 Paris-Lyon 106 158 Paris-Macon 92 133 Paris-Chamonix 169 263 Lyon-Chambéry 40 60 Lyon-Grenoble 35 52 Macon-Genève 80 130 Metz-Dijon 46 68 Metz-Strasbourg 46 67 Genève-Cluses 16 26 Genève-Chamonix 22 36 Genève-Annecy 17 33 Genève-Chambëry 33 49 Lyon-Annecy 56 84 Maar Frankrijk heeft ook dromerige dorpjes, eeuwenoude gehuchtjes waar de tijd lijkt te hebben stil gestaan. Met typisch Franse boer tjes, die graag een kijkje gunnen in de koeiestallen, bruine dorpscafee tjes, kleine winkeltjes die het alle daagse assortiment aarzelend uit breiden met typische toeristen- wensen en vriendelijke pension houdsters, die vol trots 'de mooie kamer' laten zien. En het mooie is, dat dit soort wintersportdorpjes in veel gevallen dan óók nog eens een skiverbinding heeft met zo'n enorm skigebied, zodat ook de meest veel eisende skiër aan zijn trekken komt. Wat over de weg een hele andere wereld is, kan op ski's een kwestie zijn van een paar liftjes pakken. Montchavin, aan de voet van het befaamde skigebied van Les Arcs, Ski Club de France, 020-381991 Voor telefonische informatie en aanmeldingen. Werkdagen van 10 tot 16 uur. Na 1 januari van 13 tot 16 uur (werkdagen). Iedere deelnemer ontvangt een (gratis) deelnemerspasje, dat recht geeft op kortingen in Frankrijk. Nederland ANWB-tel. 06-91091040 (dag en nacht bereikbaar) Frankrijk Inter-Service Neige - tel. 1.42.30.13.13 Buiten Parijs: Haute-Savoie en Savoie (te Aix-les-Bains): Tel. 79.35.00.50 Isère (te Grenoble): Tel. 76.54.30.80 Alpes-Maritimesen Haute-Provence (te Nice): Tel. 93.62.21.56 Vogezen (te Colmar): Tel. 89.41.34.76 Franse vakantieperiodes Kerstvakantie 19.12.87/04.01.88 Voorjaarsvakantie 04.02.88/29.02.88 Paasvakantie 26.03.88/18.04.88 Jong geleerd. .oud gedaan. de overal aanwezige ski-klasjes voor de allerkleinsten staan daar borg voor Ultra moderne ski oorden waar men de ski's voor de deur al kan onder binden Frankrijk veelzijdig in zon en. sneeuw Sommige mensen rijden bij voor keur 's nachts en dan ook in één ruk door. Alsof op vakantie gaan een soort wedstrijd is. Met als gevolg dat zij de volgende morgen lichte lijk gebroken en behoorlijk uitgeput arriveren. Waarna er van het skiën ook niets meer terecht komt en de tijdwinst toch verloren gaat. Beter is het overdag te rijden, te vertrekken voor of na de ochtendspits en om een uur of zeven, acht 's avonds lekker een hotelletje te pakken, ergens onderweg. U eet op uw gemak, gaat lekker vroeg naar bed. staat 's morgens vroeg weer uit gerust op om na een verkwikkend ontbijt weer te vertrekken. Vooral in de uren tussen diner en disco-time worden de piano-bars druk bezocht. Ideaal voor iedereen die wel graag uitgaat, maar toch ook nog een paar woorden wil kunnen wisselen met zijn partner of vakan tievrienden. Dat Frankrijk vooral in de smaak valt bij de echte levensgenieter (en dat zijn we, zeker in onze vakantie, toch allemaal), is niet in de laatste plaats te danken aan de kwaliteit van het eten. In het kielzog van de be roemde koks, is het culinaire niveau ook in de 'gewone' restaurants zeer goed. Geen vette hap, maar mooie gerechten en een verantwoorde menu-opbouw. Kaarslicht, lang en rustig tafelen in een prettige sfeer en goede wijnen zijn in Frankrijk van zelfsprekend in hotels en restaurants van ieder niveau. Het is niet vreemd dat nog al eens wordt gedacht dat skiën in Frankrijk het voorrecht is van de cracks en de fanatiekelingen op de ski, want Frankrijk herbergt alle superlatie ven. De hoogste berg van Europa (Mont Blanc. 4807 meter bij Cha- monix), de langste zwarte piste ter wereld (Aiguille Rouge in Les Arcs), de snelste piste (het wereld- snelheidsrecord op de K.L.-piste in Les Arcs) en ga zo maar door. Om nog maar te zwijgen van de beroem de (beruchte) steile couloirs en de onbegrensde diepsneeuwmogelijk- heden buiten de piste. Vooral de skisafari's, waarbij je een week lang onderweg bent van skigebied naar skigebied, grotendeels met 38880 Autrans (Fr A) Au joyeux Reveil tel 09-33 76.95.33.44 38880 Autrans (Fr A) Caravaneige du Vercors tel 09-33 76.95.31.88 38143 Venose (Fr A) Ie Champ du Moulin tel 09-33 76.80.07.38 38520 Bourg-d'Oisans (Fr A) Caravaneige Ie V ernis tel 09-33 76.80.02.68 73700 Bourg-St. Maurice (Fr A) Ie Versoven tel 09-33 79.07.03.45 74400 Chamonix-Mont-Blanc (Fr A) les Deux Glaciers tel 09-33 50.53.15.84 74400 Chamonix-Mont-Blanc (FrA) les Rosières tel 09-33 50.53.10.42 rugzak (tenzij bij de luxe safari's voor transport gezorgd wordt), mogen zich in een groeiende be langstelling verheugen. En natuur lijk kun je ook voor het échte toer- skiën, ver weg van liften en pistes, in Frankrijk uitstekend terecht (ook voor materiaalhuur). Wie het een keertje op de monoski wil proberen, kan zowel voor les als de skihuur in ieder Frans skigebied terecht. En de nieuwe, spectaculaire sneeuw- sporten als swingbo en snowsurfing hebben nergens zoveel aanhangers (en cursusmogelijkheden) als juist in Frankrijk. Bij zo'n reeks super latieven wordt nogal eens vergeten dat ook de beginner in Frankrijk volledig aan zijn trekken komt. Want goed verzorgde beginners pistes zijn ook in super-skigebieden volop aanwezig. Dat de Franse ski oorden, vooral de speciaal voor het skiën midden in het hooggebergte geconstrueerde dorpen, beschikken over pistes op ongeëvenaarde hoog te (altijd boven de 2000 meter, vaak zelfs boven de 3000 meter) is ook voor de beginner een belangrijk voordeelOp deze hoogte is het be gin van het seizoen direct sneeuw zeker, zodat je niet tussen de stenen door hoeft te laveren en aan het eind van het seizoen (wat in Frankrijk tot in mei kan duren) heb je veel minder last van ijsvorming en papsneeuw. Ook gezinnen met kleine kinderen kunnen uitstekend uit de voeten in de Franse skigebieden. Voorzienin gen als skischool (ook Engelstalig), skiverhuur, peuterskischool en kin dercrèche tref je in alle grote, en in bijna alle kleine skigebieden aan. Waarbij de kwaliteit in doorsnee gerust zeer goed mag worden ge noemd. Al met al is het voor iedere enthou siaste wintersporter - en dan verge ten we met name niet de langlaufer - de moeite waard om zijn wensen en de mogelijkheden van wintersport in Frankrijk eens naast elkaar te leg gen. De Ski Club de France helpt daar graag bij met alle gewenste in formatie en tal van nuttige tips. Les Brévières by Tignes of Cham- pagny-en-Vanoise bij La Plagne, zijn slechts enkele voorbeelden van dergelijke authentieke bergdorpjes, waar je toch kunt profiteren van een skigebied met alle superlatieven. Maar als je liever een klein, ge moedelijk skigebiedje hebt, meteen overzichtelijk aantal pistes, vind je dat net zo goed in Frankrijk. Natuurlijk is het van het grootste belang om vooraf precies te weten waar je terecht komt, want de ver schillen zijn veel groter dan in de andere Alpenlanden. Daarom moet je bewust kiezen voor een bepaald soort skidorp. Dat is niet zo een voudig, want veel reisorganisaties hebben slechts een beperkt stukje Frankrijk in hun programma en slechts enkele organisaties bieden meer bestemmingen dan de grote skistations. Daarom heeft het Frans Nationaal Verkeersbureau, dat tot taak heeft het toerisme vanuit Nederland naar Frankrijk te stimu leren, de Ski Club de France in het leven geroepen. Wie meer wil weten over winter- vakanties in Frankrijk, kan zich aanmelden bij de Ski Club de France (gratis) en krijgt dan een kleurrijk magazine met zeer uitge breide informatie over alle aspecten van wintersport in Frankrijk. Alle vragen waar eventuele Frankrijk- gangers nog mee kunnen zitten, komen aan bod. Moet je de taal spreken? Zijn er behalve apparte menten ook kleine hotelletjes? Is het ook geschikt voor beginners? En voor kleine kinderen? Wie na het lezen nog vragen heeft kan het speciale telefoonnummer van de Ski Club de France bellen (020-381991), ma/vrij van 10 tot 16 uur. Ook wordt in het magazine aangege ven welke reisorganisaties waarheen gaan (als je tenminste niet zelf de reis, eventueel met tips en steun van de Ski Club de France, wilt organi seren). Bovendien passeren zestien belangrijke skigebieden de revue, waaronder een aantal kleinere dorp jes. En natuurlijk kan de après-ski niet onbesproken blijven. Want ook die is in Frankrijk veelzijdiger dan je denkt. Je hoort weieens vertellen dat er in Frankrijk weinig après-ski is. Als je onder après-ski de plaatselijke fan fare, die het bier-festijn komt in luiden verstaat. tja, dan klopt dat wel, want dergelijke après-ski kent Frankrijk niet. Bedoel je echter leuke bezigheden om de uren na het skiën goed te besteden, dan heeft Frankrijk mogelijkheden te over. Meer dan welk wintersportland ook. In de middag- of vroege avonduren bijvoorbeeld sportieve bezigheden als sneeuwscooteren (waarbij je prachtige tochten door het hooggebergte kunt maken), wandelingen op raquettes (sneeuw- schoenen), een slipcursus op ijs, naar keuze met eigen auto of een lesauto, of rondzwieren op de ijs baan in het dorp. En natuurlijk zijn er de meestal zeer luxueus uitge voerde fitnesscentra, met zwem- EINDHOVEN I I MAASTRICHT 958 km LUXEMBOURG 858 Km I ARNH EM KARLSRUHE OFFENBURG BASEL ED» j 928 km bad. sauna, massage en solarium. Hoogvliegers kunnen de lucht in voor een cursus draakvliegen of de nieuwe rage parapente, waabij met een valscherm de sprong van een hoge bergtop naar het dal wordt gemaakt. Wie van mode en winkelen houdt, zal in Frankrijk zijn ogen uitkijken op de nieuwste trends en mode grapjes. Mode, die je pas maanden later in Nederland zult terugzien. Uiteraard vind je de opzienbarend ste boetieks alleen in grotere winter sportplaatsen en niet in de authen tieke bergdorpjes waarover we zo juist schreven. Vertier later op de avond ziet er in de kleinste dorpjes ook heel anders uit dan in de grote ski-oorden. In de dorpsherberg is er alle tijd voor een gezellig praatje met de autochtonen (maar dan moet je natuurlijk een paar woorden Frans spreken) en is het warm en gezellig bij een goed glas wijn. De grotere wintersport plaatsen bieden allemaal meerdere disco's, in alle soorten en maten, of zelfs wat luxere nachtclubs. Typisch Frans is de piano-bar. die met z'n live-entertainment eigenlijk een kruising is tussen een typisch Frans cafeetje en een nachtclub. Een uit stekend en uitgebreid net van ski liften is voor handen en. geen lange wachttijden

Scheldebode | 1988 | | pagina 7