Vlissingse Wereldwinkel vrijdag officieel open "Energiehuishouding is een apart vakgebied" Vlissinger vestigt zich als energetisch therapeut vieren nieuwjaar AUTO WALCHEREN DUKWEL Bibliotheek Vlissingen bestaat 75 jaar Kerstpuzzel Scheldebode een grandioos succes J.O.V.D. Uitgebreid feestprogramma SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 20 JANUAR11988 VLISSINGEN - De Vlissingse eerste burger Van der Doef opent aan staande vrijdag, 22 ja nuari, om 16 uur offi cieel de Wereldwinkel in de Walstraat (num mer 31). Met die opening keert dit fenomeen na jaren van afwezigheid weer terug in de Schel- destad. De allereerste Wereldwinkel was ge huisvest in het Groene- woud maar bloedde door gebrek aan belang stelling langzaam dood. „Ik denk dat de tijd er niet zo naar was om je bezig te houden met de Derde Wereld", aldus bestuurslid Thea van Soelen van de Stichting Wereldwinkel Vlissin- gen. Handwerk fiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiii VLISSINGEN- „Daar heb je er weer zo-een", zou de eerste reactie kunnen lui den. Paul Witte, een Vlissinger, vestigde zich vorige week op de Kanariesprenk als energetisch therapeut. Een vakgebied dat zich bezighoudt met de energiehuishou ding van verschillende organen en het slecht functioneren daarvan als oorzaak van mogelijke klachten.„Ik wil mensen helpen. Ik geloof in mijn therapie. Ik val de gevestigde medici niet aan. Zij hebben hun specifieke kennis en die bezit ik ook. Ik zie mezelf als aanvulling op het pakket mogelijkheden mensen van hun klachten af te helpen", aldus de kleine zelfstandige. Dat Paul Witte het serieus meent, blijkt uit de brief die vorige week verstuurd werd richting de medische wereld op Walcheren. Witte stelt zichzelf voor, legt zijn plannen uit en doet iets van de ener getische therapieen uit de doeken. Zijn pakket van therapieen die klanten van hem kunnen ontvangen noemt hij zelf uniek. Witte: „In mijn praktijk kan men terecht voor reflexzonetherapie, acupressuur, kleurentherapie en moxa. Mijn voorafgaande on derzoek bepaalt welke therapie ik gebruik". Overzicht Cruciaal i Nu 2 stuks 1 voor maar £2 NISSAIM Nadruk Büch 317 De initiatiefnemers van de Stichting geloven er nu heilig in. The van Soelen: „Aan alles zie je dat er nu meer betrok kenheid leeft bij de mensen voor de arme landen, de suc cesvolle acties in de media bij voorbeeld". De opening van vrijdag is een officiële. De Vlissingse Wereldwinkel draait al van voor de kerst van vorig jaar. Thea van Soelen: „Toen het balletje ging rollen en we een verzoek aan de ge meente Vlissingen deden voor de toewijzing van een strate gisch gelegen pand werd dat binnen zeer korte tijd gehono reerd. Sneller dan verwacht kregen we nummer 31 in de Walstraat toegewezen. Omdat we toch mee wilden profiteren van de „vette weken" voor kerstmis, besloten we al om op 20 november open te gaan". Het Werelddiaconaat van Kerken zette in het voorjaar van 1987 een enquete op ge richt aan allerlei instanties die iets met de Derde Wereld te maken hebben over de kansen voor opnieuw een Wereldwin kel in Vlissingen. De opkomst in juni in de Petruskerk was veelbelovend en ook de toege zegde medewerking was ruim voldoende om meteen een be stuur en een ploeg van mede werkers te vormen. Na de va kantieperiode vorig jaar ging er een verzoek richting ge meente Vlissingen in verband met de huisvesting. In totaal zijn er in Neder land driehonderd Wereldwin kels aangesloten bij de over koepelende landelijke vereni ging maar er zijn er nog zeker honderd meer actief in Neder land. Ook Walcheren telt ver scheidene Wereldwinkels. De opzet is simpel. Om zoveel mo gelijk geld-opslokkende tus senstations te ontlopen, be trekken de Wereldwinkels de producten die ze verkopen rechtstreeks van de SOS We reldhandel te Culemborg, het hoofdkwartier dat de inkoop en financien regelt. Deze We reldhandel haalt de producten bij kleine coöperaties in de Derde Wereldlanden en ziet er zoveel mogelijk op toe dat de makers of telers van de pro- dukten de beloning krijgen die ze verdienen. Deze aanpak houdt in dat de produkten in de Wereldwinkels iets duur der zijn dan bij andere ver kooppunten maar directe steun aan een arm medemens is verzekerd. Het assortiment van de Vlissingse Wereldwinkel is breed. Koffie en thee vormen een belangrijk deel maar ook verse ananas uit Vietnam, no ten, wijnkruiden, marmelade en honing is er verkrijgbaar. Naast dit consumptieve goed is er ook handwerk te koop en allerlei kleine en grotere kunstwerken uit bijvoorbeeld Bangla-Desh. De Werelwinkel in de Walstraat is op woens dag, vrijdag- en zaterdagmid dag geopend van 14 tot 16 uur. Een kijkje in de Vlissingse WereidvAnkel aan de Walstraat. Vrijdag gaat het officieel open. IllllllllllllllllllllllllIllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliii, Zijn bundeling van thera pieen horen thuis in de alter natieve geneeswijzen. Klach ten over de gezondheid kun nen organisch zijn of mecha nisch, Witte gelooft dat een gestoorde energiehuishouding vaker dan wordt aangenomen, de oorzaak is van klachten. Hij legt uit: „Een orgaan moet energie toegeleverd krijgen om arbeid te kunnen leveren. Gaat er meer energie in dan uit, of andersom, dan levert dat klachten op. Ik kan na gaan of een orgaan energe tisch gestoord is of niet en maatregelen nemen als dat in derdaad het geval is". Witte zegt van zichzelf „een soort laatste strohalm" te zijn. „Veel mensen lopen stad en land af met een bepaalde klacht. Verschillende artsen buigen zich erover maar soms blijft men nog met problemen zitten. Dat soort mensen komt vaak bij ons terecht". De reflexzonetherapie gaat ervan uit dat in voeten en handen bepaalde gebieden zit ten die verband houden met bepaalde organen. Door die gebieden te onderzoeken komt Witte erachter of bijvoorbeeld de maagklachten ook afkom stig zijn van de maag en ook daadwerkelijk de klachten veroorzaakt. Omdat heel veel klachten psychisch van aard zijn, beperkt Witte zich niet Paul Witte in zijn praktijk bezig met een onderzoek. De Vlissinger kent een uniek tarief „De klanten bepalen zelf de prijs. Ze mogen betalen wat ze mijn inspanningen ivaard vinden". FOTO FOTO ZESA. tot het onderzoeken van het klachtgebied alleen. Elke klant wordt volledig onder zocht „Dat is nodig om een goed overzicht te krijgen". Moxeren is een therapie die ook tot Paul Wittes arsenaal behoort. Het houdt in dat er via een sigaarvormige stick hitte (energie) wordt inge voerd, het slecht functione rende orgaan dus zeg maar bombarderen met energie. Het moxeren is ook een middel om bijvoorbeeld littekenweefsel op te kalefateren. Acupressuur bouwt verder op de reflexzonetherapie met dat verschil dat het bij acu pressuur gaat om punten die aan het oppervlak van het li chaam die cruciaal zijn voor sommige organen. De kleurentherapie dient ter behandeling van psychisch energetische klachten. Be paalde kleuren hebben een be paalde heilzame werking. Witte onderzoekt welke het moet zijn voor een klacht van een klant en laat de kleur ver volgens op hem of haar los. Witte is overtuigd van die the rapie sinds die hem van zijn migraine heeft verlost Paul Witte is realist genoeg om te weten dat deze alterna tieve geneeswijzen nog altijd in een bepaald hoekje worden gedrukt. Niet zozeer door de gevestigde medische wereld, dan wel door beunhazen die het voor „collega's" die wel het beste voorhebben met de klan ten, verpesten. Culturele Raad - De sektie Beelden Kunst van de Zeeuwse Culturele Raad houdt woensdag 27 januari op de Middelburgse Dam 31 een vergadering. Deze be gint om 17.00 uur. Op de agenda staat ondermeer een subsidiever zoek van de Culturele Raad Vlis singen voor een katalogus van de tentoonstelling van Raoul de Key- ser en het beeldende kunsten-be- leid. Zeeuws Museum - Vanaf het begin van het j^iar gelden voor de twee locaties van de Zeeuwse Mu seumstichting andere openingstij den. Zowel \ym Zeeuws Museum (Cultuurhistorie), Abdij 3 in Middel burg als het Zeeuws Museum voor Natuurhistorie aan de Duinvlietweg 6 te Oostkapelle zijn nu elke dag geopend. Van dinsdag tot en met vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur en van zaterdag tot en met maandag van 13.30 tot 17.00 uur. De ten toonstelling Heiligen uit de Modder (Zeeuws Museum, Middelburg) is te zien tot en met 28 februari. Stichting voor basiseducatie De Stichting voor Basiseduca tie en Vormings- en Ontwikke lingswerk Middelburg en omstre ken start met de volgende cur sussen: vanaf 4 februari de oriëntatiecursus Opstap-Mavo. Het programma bestaat uit de vakken Nederlandse taal en re kenen. De lagere-schoolkennis wordt zodanig opgefrist dat men daarna een vervolgopleiding kan doen. Voor buitenlanders is er de cursus Praktisch Nederlands. Er wordt aandacht besteed aan het verstaan, lezen, spreken en schrijven van de Nederlandse taal. Mensen die problemen heb ben met lezen, schrijven en reke nen kunnen op de cursus Alfabe tisering terecht. In de cursus Open School wordt de lagere schoolkennis opgehaald. Bij alle cursussen is kinderopvang aan wezig. Voor meer inlichtingen kan gebeld worden naar de stichting, telefoon 01180-16278. Gevonden Bij de gemeentepolitie in Vlis singen zijn in de periode van 6 tot 13 januari de volgende voor werpen aangegeven: een heren- bril, een surfplank, 2 dameshor loges, herenhorloge, bruine por temonnee met inhoud, een blauwe portemonnee met in houd, een kinderlaarsje, een kleuterschoentje, een overjas, een geruite das, diverse sleutels en een fietstak met een regen broek. Ontspanningsmiddag De Stichting Vlissingse Vrou wenraad houdt morgen, donder dag 21 januari, vanaf 14 uur in het Scheldekwartier een ont spanningsmiddag. De middag wordt door de leden zelf ver zorgd en biedt een programma met spel, toneel, zang en dans. Algemene leden» co adering CDA Het CDA-afdeling Vlissingen houdt in samenwerking met het CD A-Vrouwen beraad op maan dag 25 januari om 19.45 uur een algemene ledenvergadering in Bachten Komme aan de Vlis- singe Bashuisstraat. Drs. R.C.E. Barbé, lid Gedeputeerde Staten, spreekt over de „actuele Zeeuwse politiek" waarin onder meer de Westerschelde oever verbinding aan de orde komt. Verder staat de verkiezing van een nieuw bestuurslid op het programma. De heer L. Water man treedt af. Het bestuur heeft mevrouw M.B.L. Speckens-Hen- driks uit Oost-Souburg kandidaat gesteld. Wintertral nl ngstocht De wandelsportvereniging „Willen is kunnen" Vlissingen houdt op 24 januari voor de tweede maal een trainingstocht over een afstand van vijfendertig kilometer. De start is om 10 uur vanuit de Willem lll-kazerne aan de Oranjestraat te Vlissingen. Het startbureau is vanaf 9 uur geopend. Verdere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het secreta riaat, telefoon 01184-60294. Schubert - Het in Vlissingen ge vestigde administratiekantoor Schubert is recent toegetreden tot de Van Spaendonck Accounting Groep, kortweg VASPAC. De VAS- PAC-groep is een samenwerking van zelfstandig gevestigde admini stratiekantoren met het in Tilburg gevestigde Bureau van Spaen donck. Kantoor Schubert kan nu met behoud van zelfstandigheid een beroep doen op tal van specia listen binnen de organisatie. Het administratiekantoor werkt met name voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf die met raad en daad terzijde worden ge staan op het terrein van admini stratievoering, fiscale advisering en dergelijke. Administratiekantoor Schubert is gevestigd in de Vlis singse wijk Westerzicht. Etherische wezens School voor Spirituele Com municatie vertoont vrijdag 22 ja nuari een dia-serie over etheri sche wezens (Deva Hiëarchie) in de Zeeuwse bibliotheek te Mid delburg. De aanvang is om 20 uur. Naaicursus Het buurthuis De Zwaan te Oost-Souburg is elke woensdag morgen tussen 9.15 en 11.15 uur een naaicursus. Jazz-groep - De Jazz Aktivitei- ten Stichting Zeeland houdt zater dag aanstaande, 23 januari, de eerste activiteit van het nieuwe jaar. Dat bestaat uit een optreden van The New Dixie Dawn in het nieuwe onderkomen voor de Mid delburgse jazz-avonden, de zaal DSM in de Blindenhoek (tussen Bogardstraat en Lange Noord straat). The New Dixie Dawn, die zes jaar bestaan en in de sfeer spelen van het befaamde Chris Barber Orkest uit de jaren zestig, zijn vanaf 20.00 uur in actie te zien. Film De Baptistengemeente Mid delburg draait op vrijdag 22 ja nuari de film „Joni" in het pand aan de Bree 8. De aanvang is om 20 uur. „Joni" gaat over een meisje dat op jonge leeftijd ge handicapt raakt, maar ondanks dat heel intensief leeft. Het ver haal is waar gebeurd. De rol van Joni wordt door haarzelf vertolkt. Klnder-computerclub De speeltuinvereniging Vlis- singen-Oost aan de Vlissingse Irislaan start op 23 januari met een computerclub voor kinde ren. De bedoeling is om kinderen van acht tot veertien jaar wegwijs te maken in het computergebeu- ren. De eerste clubbijeenkomst begint om 15 uur en is voor iedereen toegankelijk. In ver band met het aantal beschikbare computers is er tijdens de ver dere bijeenkomsten plaats voor vijftien kinderen. Deelnemers hoeven niet persé zelf een com puter te hebben. De cursus vindt plaats in het speeltuinclubhuis aan de Irislaan. Gemeente Valkenisse De gemeenteraad van Valke nisse houdt op donderdag 21 ja nuari om 19.30 uur een open bare vergadering in het gemeen tehuis te Koudekerke. Aan de orde komen onder meer de vast stelling van het programma 1988 Specifiek Welzijn en enkele wijzi gingen in de begrotingen van 1987 en 1988. Kerk en Israel - De Provinciale Werkgroep Kerk en Israel Zeeland houden op 9 en 10 februari, twee studiebijeenkomsten in de Getui- geniskerk in Middelburg. Theolo gisch adviseur van de Nederlands Hervormde Kerk in Jeruzalem, dr. G.H. Cohen Stuart neemt beide bij eenkomsten voor zijn rekening. Op negen februari spreekt hij vanaf 19.30 uur over verzoening. Op tien februari heeft hij het vanaf halftien in de morgen over de grote ver zoendag. Astma-verenlglng - De afdeling Vlissingen van de Astma Patiënten Vereniging VbbA houdt woensdag 10 februari een contactavond in het gebouw van S O, GPC aan de Bosweg in Vlissingen. De avond begint om 19.30 uur. Caraver- pleegkundige mevrouw Betlem vertelt over haar werk en er is eveneens volop gelegenheid om vragen te stellen en ervaringen uit te wisselen. De Astma patiënten vereniging VbbA is ook volop bezig met allerlei andere activiteiten. Op maandagmiddag van 15.30 tot 16.30 uur worden in de Vlissingse sporthal Baskensburg sportoefe- ningen gedaan, donderdagavond van 19.00 tot 20.00 uur wordt er in Vijvervreugd Middelburg gesport door carapatienten en elke woens dag van 12.00 tot 13.00 uur is er een zwemuurtje in het Vlissingse zwembad. Het water is gloorarm en de temperatuur is ongeveer dertig graden. Voor meer inlichtin gen: mevrouw T.C. de Nooyer-Ro- mein, tel. 01188(Domburg)- 3167. Middelburgse Kabeltelevisie Aanstaande vrijdag, 22 januari zorgt de Zeeuwse Kabeltelevisie Maatschappij B.V. (Zekatel) voor de eerste Middelburgse kabelte levisie-aansluiting. Het wijkcen trum Zuiderbaken is de gelukki ge. Het gebouw aan de Rent meesterlaan in Middelburg-Zuid krijgt een aansluiting van wet houder G.B. Schoenmakers om 14 uur. MIDDELBURG - De WD- jongeren, de JOVD, houdt aanstaande zondag, 24 januari, in café De Herberg op de Pot- tenmarkt in Middelburg een bijeenkomst. De leden van de Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie nemen een nieuwjaarsborrel en dat doen ze vanaf 17.00 uur. JADVERTENTIE! D.A. TANDEN- I BORSTELS Hard, medium, I multitufted of junior. Diverse kleuren. (ADVERTENTIE) PRAIRIE OCCASION De unieke NISSAN PRAIRIE met veel extra ruimte voor passagiers en bagage. Met LPG-installatie. Nu als NISSAN ABC-occasion tussen ruim 60 andere gebruikte wagens bij Veerseweg 104 - MIDDELBURG - tel. 01180-38880 VLISSINGEN/OOST-SOU BURG - De Openbare Biblio theek Vlissingen bestaat dit jaar vijfenzeventig jaar. Een commissie die bestaat uit per soneel en bestuur heeft ter ere van dit jubileum een feestpro gramma opgezet waarin voor iedere lezer wel wat aantrek kelijks in zit. Zo is er een ex positie, een jeugdtheatervoor stelling en komt Boudewijn Büch 28 januari naar de bi bliotheek. De verenigde openbare lees zaal en bibliotheek opende haar eerste gebouw in 1913 in de Vlissingse Walstraat. Tot de jaren zeventig had de ver eniging te kampen met ge ringe financiële middelen en ontoereikende huisvesting. Dat verbeterde door een vrij willige aansluiting bij de PCB-Zeeland. De personeels voorziening en boekverwer king kon effectiever geregeld worden en de bibliobus deed haar intrede. De verenigings- vorm werd omgezet in een stichting. In 1972 verhuisde de bibliotheek naar de Spui straat In 1978 werd er in Oost- Souburg een filiaal geopend ter vervanging van de biblio bus. Ook bij de Openbare Bi bliotheek eisten de bezuinigin gen hun tol. Hoewel deze voor een groot deel door de ge meente werden opgevangen moest er toch personeel ver dwijnen, werd het boekenbud get verlaagd en de openings tijden van de centrale en de bibliobus verkort Ook de ope ning van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg kwam de uitleenresultaten niet ten goe de. Ondanks de bezuinigingen is er toch meer aan de verdie ping van het werk gedaan: de inlichtingenfunktie heeft meer nadruk gekregen en de benadering van groepen vol wassenen en jongeren berho- ren tot de normale praktijk. Sinds 1986 is de centrale on dergebracht in het drie ver diepingen tellende pand aan de Lange Zelke. Hiermee is het ruimteprobleem grotendeels opgelost en zijn de huisves tingskosten afgenomen. Het feestprogramma ziet er als volgt uit: tot en met 26 ja nuari is er de tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek de expositie Boerenleven, be gin twintigste eeuw, mens en materiaal te zien. In deze ten toonstelling staat het Zeeuwse boerenleven en het materiaal dat in die tijd werd gebruikt centraal. Woensdag 27 januari ver zorgt het kindertheater „Kwinkel" uit Alkmaar om 14.00 uur de voorstelling „De Rode Stropdas", geschikt voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. Het stuk gaat over een variété-gezelschap waar bij van alles misgaat. Er zijn in totaal honderdvijftig gratis kaarten verkrijgbaar voor in geschreven jeugdlezers van de bibliotheken Vlissingen en Souburg en de bibliobus. De bezoekers kunnen zich laten vervoeren door een paarden tram, die om 13.00 uur vertrekt vanaf de bibliotheek in Sou burg en om 13.30 uur vanaf het parkeerterrein van het stad huis Vlissingen. Ook de terug weg is geregeld met de paar dentram. Donderdag 28 ja nuari is er voor de inwoners van de gemeente die in januari ook vijfenzeventig werden een verjaardagspartij met een kle derdrachtshow. Het feest be gint om 10.00 uur. 's Avonds om 20.00 uur treedt boekenliefhebber tot en met Boudewijn Büch op. Voor ingeschreven lezers ligt er een gratis kaart klaar in de beide bibliotheken. Voor de jongeren van 16 tot twintig jaar is er op vrijdag 29 januari vanaf 19.00 uur een Muziekworkshop, on der leiding van John Caljouw. Deelnemers dienen van tevo ren op te geven welk instru ment ze meenemen en of ze al speelervaring hebben aan de bibliotheek in Souburg (vra gen naar Irma), in Vlissingen (vragen naar John) of bij Geert van de Enckevoort, tele foon 01184-16854. Alle evenementen, behalve de verjaardagspartij vinden plaats in de kelder van de bi bliotheek. Het personeel viert het feest mee met een voor stelling van de Zeeuwse Ko medie van het stuk de Vossen jacht van Hugo Claus en met een reünie op 30 januari. Knip uit en lever in bij uw y J?A-ckogistg VLISSINGEN- De kerstpuzzel van De Scheldebode is een grandioos succes geworden. De PTT, heeft het tot de acht ste januari, de uiterste inzenddatum, razend druk gehad. De inzendingen bleven maar binnen stromen en in totaal telde de redactie van De Scheldebode niet minder dan ne- genhonderdd briefkaarten die binnen kwamen in de To renstraat in Vlissingen. Een teken dat U, onze lezers, de jaarlijkse grote puzzel zeer op prijs stelt We gaan er uiter aard ook mee door. Vorige week trokken we de drie winnaars. De eerste prijs, een Grote Van Dale (driedelig, ter waarde van F 252,50,-) ging naar J. de Maree-de Feijter uit Oost-Sou burg, de tweede en de derde prijs gingen naar J. van Rei zen uit Vlissingen en R. Steenbakkers uit Middelburg. Zij legden beslag op een Hedendaagse Van Dale, die in de winkel nog altijd F 125, - kost Deze gelukkigen worden door de redactie zo snel mogelijk persoonlijk bericht wan neer ze de prijs kunnen komen halen. De juiste oplossing luidt We wensen U een gezond en voorspoedig nieuwjaar".

Scheldebode | 1988 | | pagina 17