Tentoonstelling in Zeeuws Museum Natuurhistorie „Kans bieden voor terugkeer zeehond DANSLES FOTO SERVICE „Die stallen komen er" Volop vertier in De Piek HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN Spijkerplan voor nieuwbouw Vlissingse manege Orgelconcert OOSTKAPELLEZEELAND- Om de Zeeuwse zeehond „een kans te bieden" heeft een uitgebreid team van de Zeeuwse Museumstichting een om vangrijke tentoonstelling ingericht over dit dier. Het Zeeuws Museum voor Natuurhistorie in Oost- kapelle (Duinvlietweg 6, Orangerie Kasteel Wes- thove) is de locatie en overmorgen, vrijdag 15 ja nuari, wordt de tentoonstelling officieel geopend door mevrouw L. 't Hart, de directrice van de Stichting Zeehondencreche Pieterburen. De ten toonstelling heet officieel „Zeehonden in de Zeeuwse Wateren" en is daar te zien tot de maand maart. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met vrijdag van 11 tot 17 uur en zaterdag en maan dag van 13.30 uur tot 17 uur. Kippig Computer The Landlords en cabaret Specialist in: COMPUTERBOEKEN COMPUTERTIJDSCHRIFTEN STUOIEBOEKEN Libris. Uw CcmiDlete Bockh.uidel Westerschelde Vanaf 20 januari starten er nieuwe clubs voor paren en jongelui Informatie dagelijks na 18.00 uur 01100-20176/30428 of 01180-38370 VOOR DE BESTE ^KWALITEIT - ^SPRINTPHOTO <!pdel*w Lening De officiële doelstelling van de tentoonstelling luidt: het pu bliek uitgebreid te informeren opdat de Zeeuwse zeehond een volwaardige kans krijgt zich te vestigen in de wateren van deze provincie. Zoals bekend worden de dieren regelmatig gesigna leerd. Volgens de verantwoordelijke voor de inrichting van de tentoonstelling, conservator W J. Phaff zwemmen er momenteel 14 tot 18 zeehonden rond in de buurt. En dat na lange tijd van af wezigheid van de diersoort in het Zeeuwse. De terugkeer van de zeehond in Zeeland lijkt zich dus te hebben ingezet. De inrichters omschrijven de tentoonstelling zelf als „be hoorlijk educatief". Een uitge breide serie aspecten met be trekking tot de zeehond komen aan de orde. Het begin vormt een paneel waarop de ver wantschap van de diersoort uit de doeken wordt gedaan. Walrus, zeeleeuw en zeehond zijn familie van elkaar. Ook de wijze waarop de zeehond zich heeft aangepast aan het leven in het water wordt duidelijk geïllustreerd. Zowel neusga ten als oorgaatjes (geen schelp) zijn middels een spier beweging te openen en dat geeft een indicatie over de ge stroomlijnde bouw van het beestje. Alleen de achterpoten (zwemvliezen voor de voortbe weging) en de handjes (aan merkelijk kleiner en gebruikt voor sturen) zijn eigenlijk de uitsteeksels die buiten de romp vallen. Een aanwezig armskelet illustreert op de tentoonstelling de „aërodyna misch" bouw van een deel van de beenderen van de zeehond. De zeehond kan zich ra zendsnel door het water voort bewegen. Vrij onbekend is dat het dier desondanks behoor lijk kippig is. Het gezichtsver mogen is ronduit slecht. Daar staat tegenover dat het gehoor en de reuk op een zeer hoog ni veau liggen. De snorharen zit ten er ook niet voor niets. Zij vormen voor de zeehond een zeer belangrijk instrument voor de voedselvoorziening. Een deel van de tentoonstelling in Oostkapelle in beeld De vissoort bot is wat dat be treft favoriet Grappige we tenswaardigheid is dat de zee hond de jacht op deze platvis op de rug zwemmend, dus on dersteboven, uitvoert Vlak boven de bodem op z'n rug, scharrelt hij z'n maal (drie tot vier kilo vis per dag) bijeen. Dat verklaart ook de ge ringe noodzaak van een goed zicht Het water is daar bene den vaak zo troebel dat het dier toch geen steek ziet De snorharen hebben een apart plaatsje gekregen op de ten toonstelling. Bij aanraking van de snorharen van een forse geboetseerde kop van een zeehond licht er een dis play op waarin wordt inge gaan op dit vitale onderdeel. VLISSINGEN - In het uit gaanscentrum De Piek aan de Vlissingse Heilebardierstraat treden de heren Fred Piek en Fried rich Hl&watsch op met hun voorstelling „De kraai en de hond". De aanvang is om 21 uur. Zaterdag 16 januari om 22 uur is er een optreden van de Amsterdamse band „The Landlords". De kraai en de hond vertelt door middel van een reeks liedjes het verhaal van de re latie tussen een kraai en een hond. De verschillen tussen de karakters worden duidelijk door de liederen die de hond en de kraai afzonderlijk, met en tegen elkaar zingen. Zij ge bruiken daarbij onder meer een gitaar, viool, synthesizer, een accordeon en tweestem mig gegorgel en gezand. Fred Piek is onder meer bekend van The Amazing Stroopwafels. Friedrisch Hl&watsch van de Slumberlandband. Beiden wa ren lid van de cabaretgroep Drie Meren. The Landlords bestaan uit Gert Jonkers (zang), Ludo Wiegerinck (gitaar, zang), Jan Smit (gitaar, zang), Peter Spetter (bas, zang) en Hidde Sikkes (drums). Het repertoire bestaat uit eigen werk: stevi ge, melodieuze nummers, met dubbele leadgitaren en veel koorwerk, wwarin invloeden van de zestiger en zeventiger jaren niet ontbreken. The Landlords De kraai en de hond. Een toepasselijk blokken spel voor een reconstructie van de bouw van een zeehond is een item voor de jeugdige museumbezoekers. Ook een computertest over de al dan niet vergaarde kennis op de tentoonstelling ontbreekt niet. In vier talen kan men via de computer vragen beantwoor den. Bij elk goed antwoord verschijnt er een deel van een grote dia van een zeehond. Is deze dia niet volledig na be antwoording van de vragen, dan krijgt de deelnemer het advies de tentoonstelling nog maals over te lopen. Een opgezette 'huiler' (jonge zeehond) en een van een half- (ADVERTENTIE) meer dan 1500 computerboeken In voorraad geopend: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur en van 13.30- 18.00 uur, zaterdag van 9.00- 16.00 uur. de Ruiter Paul Ki-U9*rstr*»t 55-57 43S2M6 Mistinwn, tel.01184-12733 - FOTO FOTO ZESA. wassen zeehond staan opge steld en daarnaast is er een vi deo-programma, gepresen teerd door Pierre, de zeehond van het Veerse Meer. Uitgebreide informatie over de Zeehondencreche in Pieter buren is aanwezig en er wordt diep ingegaan op de voor waarden voor een definitieve terugkeer van de zeehond-po pulatie in Zeeland*. Vervui lingsbronnen moeten worden gesaneerd is een officiële stel ling en er zullen rustgebieden moeten komen voor de dieren. De recreant in Zeeland bij voorbeeld kan een belangrijke rol spelen. De dieren met rust laten is wat de tentoonstelling deze mensen in de eerste plaats wil meegeven. De afdeling Voorlichting van de Provincie Zeeland is momenteel bezig aan de plan ning van „de toemee" van Zee honden in de Zeeuwse Wate ren. Zeker is in elk geval dat meer dan tien plaatsen worden aangedaan, dat alle delen van Zeeland aan bod komen en dat de eindbestemming van de tentoonstelling de Grote Kerk in Veere is, begin 1989. De provincie bereidt ook een symposium voor dat ingaat op ondermeer de maatregelen die genomen moeten toorden op de zeehond hier te houden. Don derdag 17 maart vindt dat plaats in Middelburg. Te ver wachten is dat vooral de Wes terschelde daarin als „spelbre ker" naar voren zal komen. Zeehonden in de Zeeuse wa teren kwam tot stand via een samenwerking tussen de Zeeuwse Musuemstichting, Stichting Zeehondencreche Pieterburen, het ministerie mn landbouw, de provincie Zeeland en Rijkswaterstaat. (ADVERTENTIES) UUR Vlissingen: Walstraat 78 Goes: Lange Vorststraat 36 KOUDEKERKE - De orga nist Erwin Neve verzorgt op zaterdag 16 januari een con cert in de Gereformeerde kerk te Koudekerke. De aanvang is om 20.00 uur. Neve is de orga nist van de Rooms-Katholieke kerk te Oostburg. Hij volgde zijn conservato rium-opleiding in Tilburg. Als continuespeler is hij verbon den aan het koor en orkest van de Europese gemeenschap te Brussel. Erwin Neve speelt in Koudekerke werken van Bach en Böhm en enkele stukken voor orgel vierhandig. In deze werken van onder meer Han del, Wesley en Markel wordt hij bijgestaan door zijn collega Jan Pieter van Driel uit Ter- neuzen. Deze organist van de Gereformeerde kerk in Ter- neuzen studeerde bij Flor Pee tere te Mechelen. VLISSINGEN - Een paar we ken geleden vroeg het diere nasiel Vlissingen uw aandacht voor het hondenoverschot De reacties hierop waren fantas tisch en de hond waar het om ging heeft een fijn nieuw thuis gekregen. Ook al wordt er heus wel eens een hond afge haald, er worden ook nog steeds veel honden binnenge bracht De honden moeten mo menteel zelfs hun hok delen omdat er niet genoeg ruimte is. Daarom willen wij u graag weer kennis laten maken met één van deze honden. Het gaat om Jessy. Jessy is een „blijvertje" in het asiel. Hij zit er al vanaf augustus vorig jaar en vraagt zich af wanneer hij nu eens een baasje zal krijgen. Jessy is een kruising poedel-terrier, een reu en 7 jaar oud. Hij is niet hoger dan 30 cm en grijs van kleur. Jessy is een bijzonder le venslustig baasje dat blaakt van ondernemingslust. Hij heeft een zacht karakter, is heel zelfstandig en slim. Hij is graag buiten en dolt dan het liefst met de andere honden. Wanneer Jessy op je afkomt is het één en al enthousiasme. Hij is door de dierenarts ge keurd en ziet er heel gezond uit, hij zou zijn leeftijd nog makkelijk kunnen verdubbe len. Onbegrijpelijk dat juist dit vriendelijke baasje geen eigen vriendelijk baasje heeft. Wie meer over Jessy wil weten kan contact opnemen met Wil van Reine, dierenasiel Vlissingen. Een goed begin van het nieuwe jaar zou toch ook voor Jessy weggelegd moeten zijn. H ST Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. 35e jaargang. Oplage: Editie Vlissingen 23.300 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 21.700 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veerq^\^jSF BIBL/Q 4/ DE SCHFTJ3EBODE UITGAVE ZEEBRA WEEKË iNSDAG 13 JANUARI 1988 Kantoor: Torenstr. 5, Vlissingen. Tel. 01184-19910. Openingstij den: 08.30-12.30, 13.30-17.00 u. Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Redactie: Redacteur: Luc Vranken, tel. privé 01184-62280. Correspondente: Bettie Hol- lestelle, tel. privé 01184-14479. KANTOOR: TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiniiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiim^ VLISSINGEN - Ook deze winter zullen de twaalf paar-, den en pony's van manege "De Brug" in Vlissingen het nog in hun afgekeurde varkensstal len moeten zien uit te houden. Al laat de winter zich dit jaar tot dusver van de zachte kant zien, het vocht en de tocht in de bouwvallige schuur doen de dieren zeker geen goed. In 1985 nam de eigenaar van de mane ge, de Stichting Ponyrijden Gehandicapten Zeeland (S.P.G.Z.), die na vele omzwer vingen eindelijk een vaste stek had gevonden aan de Bosweg in Vlissingen, haar nieuwe rij- hal een zogenaamde binnen- bak met foyer, in gebruik. Met gepaste trots, want de manegehal, die ruim twee ton kostte, werd geheel gebouwd door de vrijwilligere, die dage lijks bij het paardengebeuren zijn betrokken. De financiële middelen voor de bouw wer den zonder emge overheids subsidie in betrekkelijk korte tijd bijeengebracht uit eigen middelen en giften van parti culiere fondsen, bedrijven, particulieren en van diverse kleine organisaties in Zeeland. Maar met de vernieuwing van het stallencomplex, waarmee ongeveer 150.000 grilden ge moeid is, en dat aan de ma nege moet worden aange bouwd wil het nog niet erg vlotten. Om de geldinzameling nieuw leven in te blazen is de ruitersportclub voor gehandi capten vorige maand van start gegaan met het zogenaamde Spijkerplan, waarbij organi saties en particulieren via "Spijkercertificaten" kunnen intekenen op renteloze lenin gen voor minimaal vijf jaar. Er kunnen certificaten wor den gekocht voor heipalen ƒ250.- en voor spanten 1.000.-. Daarnaast kunnen schenkingen worden gedaan voor spijkers en bakstenen van respectievelijk ƒ25.- en 50.-. Op de vraag aan de voorzitter van de S.P.G.Z.. die dagelijks in touw is in Manege "De Brug", of de verbetering van de dierenverblijven in het slop dreigt te geraken, komt een volmondig "nee" ten ant woord. „Die stallen komen er, we zullen ons uiterste best doen om dat nog dit jaar te realiseren, want zij zijn broodnodig. De varkensstal, die we hier aantroffen toen wij ons op dit terrein mochten vestigen, lekt en tocht aan alle kanten. Die situatie is schade lijk voor de gezondheid van de dieren, maar ook van de men sen, die hier geheel belange loos iedere dag de boel schoon houden. Bovendien zijn de stallen veel te klein voor de paarden. „De nieuwe accommodatie hebben we begroot op ander halve ton, maar we zijn aan het bekijken of het iets goed koper kan. Toen de Vlissingse dierenarts dr. Bil hier vorig jaar eens een kijkje kwam ne men en tot de conclusie kwam dat de behuizing voor de paar den beslist onvoldoende was, is de jongeren-serviceclub Ta felronde Walcheren in actie gekomen. Hun activiteiten hebben ertoe geleid, dat we op een bijdrage kunnen rekenen van 60.000.-. Daarnaast heb ben we de beschikking over ƒ20.000.- van fondsen en di verse andere giften. Ons "Spijkerplan" blijkt een suc ces. Het draait nog geen maand en we staan al op 11.000.-". Ook penningmeester ir. B. Hylkema is er vast van over tuigd dat de bouw zal door gaan. „We vechten tenslotte voor een goede zaak. Je map het toch uniek in Nederland noemen, dat de hele zaak hiei draait op vrijwilligere. Ons jaarlijks budget is het laagste van alle ruitersportverenigin gen, terwijl wij toch tot de grootste in Nederland beho ren". „Er komt geen cent over- heids-subsidie aan te pas", zo vervolgt Van Tongeren. „Je hoeft trouwens bij de gemeen te, provincie of het Rijk ook niet aan te kloppen voor ver betering van je accommodatie. We hopen echt dit jaar met de bouw te kunnen beginnen". Het "Spijkerplan" moet ons de laatste duw in de goede richting geven. De Tafelronde Walcheren is bereid om ons onder zeer gunstige voorwaar den een lening te verstrekken. Dan moet er eigenlijk eens Actie in de manege aan de Vlissingse Bosweg. iemand zijn, of een bedrijf, die bereid is voor een paar jaar de financieringslasten voor zijn rekening te nemen. Dat gaat om een paar duizend gulden per jaar en dan hebben we de zaak rond. Dat moet toch kun nen. De stallen zijn broodno- - FOTO ZESA dig om gehandicapten, die daar zoveel baat bij hebben, in het zadel te helpen en te hou den", zo besluit Van Tongeren. I

Scheldebode | 1988 | | pagina 1