Opvoering toneelstuk aanzet tot openlijke gesprekken Zwijgplicht over adoptie doorbroken Lezing: normaal en afwijkend taalgebruik Vossejacht Afslanken zonder juiste motivatie heeft weinig zin SCHELDEBODE VAN DINSDAG 5 JANUAR11988 309 MIDDELBURG - Vele voorheen verzwe gen onderwerpen zijn de laatste jaren be spreekbaar geworden in Nederland. Maar mensen die op enigerlei wijze te maken hebben met adoptie, durven zich nog wei nig in het openbaar daarover te uiten. Emoties en gevoelens blijven dikwijls on uitgesproken, ervaringen worden niet uit gewisseld. Dit geldt voor alle drie de soor ten betrokkenen die met adoptie te maken hebben: afstandsouders, aangenomen kin deren en adoptief-ouders. Ze staan alle drie in een zekere relatie tot elkaar. Ze hebben echter niet alle drie daadwerkelijk con tact met elkaar. In sommige gevallen bestaat de wens tot onderling contact niet, in andere gevallen treden er belemmeringen op van verschillende aard. Vergelijkbaar Argument Realiteit Puberteit Scholen GOES - De Zeeuwse ren- en toerclub Theo Middelkamp organi seert deze maand drie keer een Vossejacht voor haar leden en an dere belangstellenden. Huisarts Vogelaar over vermageringskuren Diëtiste L ft De Werkgroep Adoptie Na zorg Zeeland (WANZ) tracht dit stilzwijgen, waar het niet nodig is, te doorbreken. Zij wil door middel van voorlichting en discussie de rechtspositie en emoties van de verschil lende betrokkenen naar voren halen. Volgens de Werkgroep zitten er velen met onver werkte gevoelens. Hun moet de ruimte geboden worden om daar in vrijheid over te kun nen praten. Mede naar aanlei ding van het landelijke thea terdrama over adoptie „Uit stel" koos de Werkgroep ook voor de idee van een model- spel. Een toneelvoorstelling geeft de emotionele factor dui delijk voelbaar weer. De toe schouwers, op één of andere manier met de problematiek verbonden, herkennen de ge voelens die de spelers uitbeel den. Daardoor kunnen ze er naderhand gemakkelijker over spreken. De Werkgroep heeft in 1985 activiteiten van hulpverle nende en justitiële instellingen en een vereniging van adop tief-ouders gebundeld. Bij de Federatie van Instellingen voor Alleenstaande Ouders (FIOM) -Zeeland was enkele jaren tevoren een gespreks groep voor afstandsmoeders tot stand gekomen. Daar kwam de brandende vraag bij veel vrouwen naar voren: hoe vergaat het kinde ren in een adoptief gezin? De adoptiefouders van Neder landse kinderen zijn niet geor ganiseerd. Daarom nam Aleid Rosink, maatschappelijk werkster bij de FIOM, contact op met Gerda Plenteydt, lid van de vereniging Wereldkin deren. Deze richt zich op kin deren die uit de Derde Wereld afkomstig zijn. De situatie in de gezinnen was echter wel vergelijkbaar. De Raad voor de Kinderbescherming toonde interesse en sloot zich aan bij de werkgroep. Tenslotte werd Roeland Koops, de aandachts functionaris adoptiezaken bij de Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg (RIAGG) even eens gevraagd om aan de Werkgroep deel te namen. Volgens de werkgroep „kwam de noodkreet in de eer ste plaats uit de hoek van de afstandsmoeders. Volgens de huidige wetgeving hebben zij geen enkele rechtspositie. Wanneer zij een ongewenst kind ter adoptie afstaan, wor den alle juridische banden verbroken. Het kind heeft de zelfde rechten (inclusief recht op erfenis) als eventuele eigen kinderen uit het adoptief ge zin. Deze wetgeving is geba seerd op het argument dat het voor het kind beter zou zijn. De natuurlijke moeder zou het maar gauw van zich af moeten zetten en de zaak vergeten. Maar in de praktijk blijkt het verwerkingsproces veel langer te duren. Het kan voor veel vrouwen tot een isolement lei den tussen haarzelf en haar omgeving". De Nederlandse adoptie wetgeving kwam tot stand in 1956 en is sindsdien niet meer gewijzigd. Hij kwam in ons land later dan in de omrin gende landen. Het argument van de natuurlijke verbon denheid tussen moeder en kind werd lang gehanteerd. Dit stond vanzelf haaks op de populaire voorstelling van het romantische huwelijk, waar de bruid als maagd het huwe lijk in ging. Was de bruid dui delijk geen maagd meer, dan rustte daarop een maatschap pelijk taboe. Het probleem van de voorkinderen werd meestal zonder veel woorden in fami liekring opgelost. In de grote gezinnen van vroeger kon er altijd nog wel eentje bij. Veel grootouders hebben hun onge wenst geboren kleinkinderen zelf opgevoed als waren zij hun eigen jongste kinderen. Toen de gezinnen kleiner toerden en de hechte familie banden versnipperden, kwam daar een kentering in. In de periode tussen de twee wereld oorlogen was het niet onge bruikelijk om in de krant ad vertenties aan te treffen waarin een moeder haar kind tot afstand aanbood. De adop tiewetgeving veranderde niets aan de geheimzinnigheid: een meisje vertrok plotseling voor een paar maanden en kwam dan weer terug. Het duurde tot 1969 eer alleenstaande moeders recht kregen op zelfstandige woonruimte en een eigen in komen. Door de economische onafhankelijkheid en door de ontwikkeling in de anti-con ceptiemiddelen zakte het aan tal afgestane kinderen fors. In 1987 werden er landelijk slechts honderd kinderen af gestaan. Een eigenheid van de provincie Zeeland is, dat onge wenste kinderen van Zeeuwse vrouwen ook in Zeeuwse ge zinnen geadopteerd worden, wel bij voorkeur op een ander eiland. De realiteit pakt ook voor het kind anders uit dan wat de wet veronderstelt. Praktisch alle kinderen gaan een keer op zoek. Dit gebeurt vooral wanneer er in de relatie met de adoptief-ouders iets aan de hand is. Dat wil niet zeggen dat hun adoptief ouders hen niet zouden beval len, maar ze gaan zich wel vragen stellen over hun iden titeit. Van officiële zijde wordt hun weieens gevraagd naar erfelijke ziektes. Zij gebruiken dit dikwijls als argument om te trachten iets over hun na tuurlijke ouders aan de weet te komen. Juridisch treden er dan problemen op. Via de Kin derbescherming of de FIOM kunnen er met wederzijds goedvinden vragen beant woord worden of kan er zelfs een ontmoeting tot stand ko men. Gerda Planteydt zegt over buitenlandse kinderen: „Zij gaan zich vragen stellen als ze in de puberteit zijn. Op de la gere school nog niet. Bij de be wustwording van de eigen seksualiteit willen ze weten waarvandaan ze komen en waarom ze werden afgestaan. Ze twijfelen eraan of ze het zelf zullen aankunnen een kind te krijgen. Ze moeten ac cepteren dat er van hun bui tenlandse achtergrond meestal weinig bekend is, be halve dat ze om economische redenen niet bij hun moeder konden blijven. De kansen op een ontmoeting zijn bij hen veel geringer dan bij de Ne derlandse geadopteerde kin deren". In beide gevallen wor den de adoptief-ouders gecon fronteerd met problemen die ze tot dat moment liever ver zwegen. Zij zijn veelal weinig geïnteresseerd in de natuur lijke ouders. Met deze gegevenheden in het achterhoofd ging de werk groep op zoek naar mogelijk heden deze in een toneelspel te bundelen. Daartoe werd van verschillende zijden subsidie verkregen. Het professionele theaterstuk „Uitstel" kon niet meer naar Zeeland komen omdat de spelers inmiddels verplichtingen elders hadden gekregen. Het Zeeuws Steun punt voor Kunstzinnige Vor ming stelde Willem Huy- breghs als toneeladviseur ter beschikking. Uiteindelijk trok de werkgroep de regisseuse Margrietha Weenink uit Am sterdam aan om het modelspel op grond van het aanwezige materiaal vorm te geven. Het stuk kreeg de naam: „Als ik in de spiegel kijk, zie ik vragen". Drie leden van het Middel burgs Theater en drie gastspe- lers vervullen de rollen. De re gisseuse wist in korte tijd de zes amateurs tot geslaagde prestaties te begeleiden. Margrietha Weenink stu deerde in 1984 af aan de Aca demie voor Expressie door Woord en Gebaar te Utrecht Zij regisseerde produkties van het Goois Miniatuurtheater in Bussum en van het Werklo- zentheater Tomaat in Delft. Ook geeft zij lessen in drama tische expressie op scholen. Zij zegt over haar ervaringen met het Middelburgse modelspel: „Het is een echt toneelstuk ge worden. De groep is leuk om mee te werken. Ik vond het spannend om zelf een stuk te schrijven dat een aanzet moet geven tot discussie. Daarom heb ik het zo gedaan dat er geen erge mistoestanden in voorkomen. Het belangrijkste vind ik dat niemand van de betrokken partijen ergens de schuld van krijgt. Ik belicht de problematiek vanuit de gun stigste kant, en daarbij komt geen schuldvraag te pas". Het toneelstuk duurt een uur. Het gaat over een gezin met twee aangenomen kinde ren op middelbare schoolleef tijd. De dochter is Koreaanse en heeft altijd geweten dat ze is geadopteerd. De zoon ont dekt dit echter bij toeval over zichzelf. Dit roept bij alle ge zinsleden heftige emotionele reacties op. De zoon tracht via een maatschappelijk werker in contact te komen met zijn natuurlijke moeder. De offi ciële première van „Als ik in de spiegel kijk, zie ik vragen" vindt plaats op maandag 11 ja nuari om 20.00 uur in de Schouwburg aan het Molen water te Middelburg. De Com missaris van de Koningin in Zeeland zal hierbij aanwezig zijn. De toegang is gratis. Iedereen die geïnteresseerd is in de adoptie-problematiek is welkom. Na afloop van het to neelstuk, tijdens de pauze, kan men desgewenst schriftelijke vragen indienen. Daarna vindt er een open discussie plaats. Deze staat onder lei ding van Jan van der Hallen, preventiemedewerker van de RIAGG. MIDDELBURG - De Stich ting Literaire Activiteiten Zeeland houdt maandag 11 ja nuari een thema-avond over de psycho- en neuro-linguis- tiek, een vakgebied dat pio niert op het terrein van de hersenactiviteiten die verant woordelijk zijn voor de taal vaardigheid. Als spreker is aangetrokken professor Dr. Bernard Tervoort en hij be gint om 20 uur. De avond is getiteld: 'Met dat hoofd gebeurt nog eens wat...' Dat is de eerste zin van een gedicht van Leo Vroman waarin hij zich voorstelt dat zijn breinkistje bijvoorbeeld door een val zou kunnen splij ten en wat voor een nare ge volgen dat wel niet zou hebben voor zijn dichtwerk. Professor Bernard Tervoort gaat in op normaal en afwij kend taalgebruik en gaat in op de problemen van taalverwer ving en taalgedrag. Tervoort is een veelzijdig geleerde. Na een studie filosofie te Rome en een studie Nederlands in Am sterdam werd hij leraar aan een gymnasium. Zijn proef schrift handelde over het visu eel taalgebruik van dove kin deren. Een studiereis langs klinieken en instituten voor kinderen met taaidefecten werd hij gefascineerd door de linguistische aspecten van de taalpsychologie en de taalpa thologie. Het gevolg was een indrukwekkende reeks artike len en verschillende boeken Professor Tervoort. die hebben bijgedragen aan de theorievorming van de psycho linguistiek. Schaken - De schaakvereniging Middelburg houdt vrijdag een open snelschaakkampioenschap van Middelburg. Zowel clubschakers als huisschakers kunnen mee doen. Het speeltempo is 7 minuten per persoon per partij. Deelnemers kunnen vanaf 19.45 uur terecht in De Schakel, Bachtensteene 14 te Middelburg. Nieuwjaarswandellng - De Ky- nologenclub Zeeland houdt zon dag 10 januari de traditionele nieuwjaarswandeling. De start is bij Kasteel Westhove te Oostka- pelle om 11 uur. Na afloop is er erwtensoep op het parkeerterrein in Oostkapelle. Gevonden - In de periode van 23 tot 30 december van het vorige jaar zijn bij de gemeentepolitie te Vlissinge de volgend voorwerpen aangegeven, een bordauxrode agenda, een zilveren armband met naamplaatje, drie sleutels aan een deksel, fietssleutel aan een rood la bel, en een sleutel aan een hanger. Manege de Brug - De Vlis- singse Manege de Brug die paar- desport biedt voor gehandicapten en niet-gehandicapten, houdt za terdag 12 januari een rommelmarkt voor het helpen van de financiering van de nieuwe stallen voor de po ny's. De rommelmarkt vindt plaats bij de manege en duurt van 9.30 tot 12.30 uur. Staatsloten - Sinds kort is het aantal mogelijke lokethandelingen bij het Vlissingse hoofdpostkantoor aan de Govert Flincklaan uitge breid. Gedurende de openingstij den van het postkantoor kan men staatsloten kopen en eventueel verzilveren. De verkoopperiode loopt van de eerste dag na de laat ste trekking tot de dinsdag voor de eerste trekking. Astma sportgroep - De Astma- patientenvereniging begint op 14 januari met een sportgroep voor 'cara' in Vijvervreugd in Middel burg. Geïnteresseerden kunnen te recht op donderdagavond van 19 tot 20 uur op de SVRZ-instelling. Ook in Vlissingen loopt inmiddels een dergelijke sportgroep. Op maandagmiddag van 15.30 tot 16.30 uur zijn ze in actie in de Vlis singse Baskensburg sporthal. Voor inlichtingen en aanmeldingen: 01188-3167 tussen 18.00 en 19.00 uur. Gevonden - Bij de gemeente politie in Vlissingen zijn in de pe riode van 16 tot 23 december de volgende voorwerpen aangegeven: leesbril, lap stof, diverse hand schoenen, zwarte portemonnee met twee pasfoto's, bruin kinder schoentje, bruin etui met twee sleutels, sutosleutel, twee sleutels aan een deksel, tasje met regen pak en een wieldop. Bij het diere nasiel in Vlissingen zijn een lapjes kat en een cyperse poes aangege ven. Cursus - De Stichting voor Ba siseducatie heeft een nieuwe cur sus op het programma staan in buurthuis De Zwaan aan de Sou- burgse Kromwegesingel. Met be hulp van de computer worden de moeilijkheden van de Nederlandse taal nader bekeken. Teksten wor den in de computer ingetikt en ver volgens uitgebreid besproken. De cursus wordt gehouden op maan dagochtend vanaf 9.00 uur en be gint op 11 januari. Voor info en aanmelding: Stichting voor Basise ducatie 01184-17819. Dienst - De herbouw van de Middelburgse synagoge staat cen traal op de maandelijkse experi mentele dienst in Middelburg. De dienst wordt gehouden op zondag 10 januari in de Hofpleinkerk enl- keinkerken begint om 16.30 uur. Voorganger is ds E. de Boer-Hes- sel. In aansluiting op het onder werp wordt ingegaan op de bete kenis van een synagoge en het be langrijkste van het Joodse geloof. Nieuwjaarsdisco - Buurthuis de Zwaan biedt vrijdag 8 januari plaats aan een nieuwjaarsdisco en een D.J. wedstrijd. Voor deze dj- wedstrijd kan men zich tot en met morgen opgeven, (tel. 61252) Vanaf 14 uur in de middag kunnen de kandidaten oefenen met het be schikbaar gestelde materiaal. De activiteiten beginnen om 20.00 uur. Volksdansen - In Wijkgebouw Het Zuiderbaken in Middelburg Zuid wordt door het SKW op dins dag 12 januari een speciale avond gehouden voor jongeren vanaf 12 jaar die kennis willen maken met volksdansen. Eerst worden dansen getoond en daarna kan men mee doen. De avond duurt van 19.00 tot 20.00 uur. Communicatie - De school voor Spirituele communicatie ver toont in samenwerking met Wereld Goede Wil een video-film op vrij dag 8 januari in de Zeeuwe Biblio theek in Middelburg. Aanvangstijd is 20.00 uur. De film die vertoond wordt is van Peter Russel, Het We reld-Brein, Op weg naar een spiri tueel tijdperk. Dansen In het kinderwerk - De Provinciale Hervormde Jeugdraad Zeeland houdt dinsdag 19 januari een kennismakingsavond over dansen in het kinderwerk. Bij vol doende belangstelling is het de be doeling cursussen op te zetten in verschillende plaatsen in Zeeland. De kennismakingsavond vindt plaats in de Westerkerk aan de Westwal 4 te Goes en begint om 20.00 uur. Aanmeldingen zijn te richten aan het buro van de Pro vinciale Hervormde Jeugdraad 01180-15353. Aan deze jacht op de vos (bedoeld als intervaltraining) kan worden deelgenomen door renners uit alle categorieën. Deze aktiviteiten worden ge houden op de zondagen 10, 17 en 24 januari, aanvang half elf 's morgens. De vertrekplaats is bij sporthal Zwake in 's-Graven- polder, waar tevens gelegen heid is om zich te verkleden en te douchen. Als de wegen be sneeuwd zijn gaat de Vosse jacht niet door. Het is een jaarlijks terugkerend verschijnsel. Na december, bij uitstek de maand van feestdagen en familiebijeenkomsten, van lekkernijen en overvloedige maaltijden, geeft de weegschaal meedogenloos aan hoeveel pondjes er in korte tijd zijn bijgeko men. Knellende broeken, ritsen die niet dicht unllen, de ceintuur moet een gaatje ruimer.... kortom het geijkte januari-probleem steekt weer de kop op Gevolg: een run op afslankmiddelen. Eenmaal aangeschaft blijken veel middeltjes echter tegen te vallen. De smaak is niet lek ker, het Produkt blijkt - bui ten wat vochtafdrijving - niet afdoende te werken. Of het dieet wordt als eentonig erva ren. Is men niet echt zeker van het resultaat dan verdwijnt vaak na de 2e of de 3e dag de motivatie om een kuur voort te zetten en het gekochte pro dukt verdwijnt ergens ach terin een keukenkastje. „Praktijkervaringen hebben uitgewezen dat de voeding tij dens een vermageringskuur niet alleen afgestemd moet zijn op een laag-kalorische waarde. Vooral de smaak en gevarieerde samenstelling blijken belangrijk om een kuur te kunnen volhouden". Dat is de mening van de Nij meegse huisarts J. Vogelaar, die vooral met Maaltijd zeer goede resultaten boekte. Maaltijd is een gevitami neerd afslankprodukt waarbij de warme maaltijd gehand haafd kan blijven. Voorts heeft dit bij drogist, reform- zaak en apotheek verkrijgbare Mannen verliezen vaak sneller gewicht dan vrouwen produkt een ministerieel num mer, hetgeen betekent dat Maaltijd volledig voldoet aan de strenge samenstel- lingseisen van het ministerie van Volksgezondheid. „Motivatie is bij lijnen erg be langrijk", legt de Nijmeegse huisarts uit. „Die motivatie wordt onder meer bepaald door het produkt. Als het vies smaakt of veel nadelige bij verschijnselen kent, dan houdt niemand een dieet lang vol. Een van de sterke punten van Maaltijd is dan ook de lek kere smaak. En natuurlijk het feit dat de gebruiker zich fit blijft voelen". De Nijmeegse huisarts wordt in die mening bijgestaan door een toene mend aantal artsen en diëtis ten die met Maaltijd de zelfde goede resultaten hebben geboekt. Het is ook motive rend om niet alleen, maar met iemand samen een kuur te volgen. Alléén afslanken blijkt vaak erg moeilijk volgens dokter Vogelaar. „Ik heb hier al veel patiënten gehad, die graag gewicht kwijt wilden. Velen van hen hielden een Huisarts Vogelaar: „pro bleem van overgewicht ver standig aanpakken". dieet echter niet lang vol, om dat bijvoorbeeld thuis niet meegeholpen werd. Ben je met iemand samen op dieet, dan kun je elkaar oppeppen als het soms wat moeilijk gaat". ALLES GEPROBEERD Twee patiënten van dokter Vogelaar, die samen baat von den bij Maaltijd zijn de heer en mevrouw Teunissen uit Nijmegen. In ruim twee maanden tijd verloren ze res pectievelijk 11 en 6 kilo. „Ter wijl ik toch al van alles gepro beerd had en nergens van af viel", vertelt mevrouw Teu nissen blij. Mevrouw Teunis sen heeft jarenlang met ge wichtsproblemen gekampt. Vrijwel alle verkrijgbare mid delen heeft ze geprobeerd: van zelfhulpgroepen en bandages tot tabletten en thee's. „Niets hielp echter", vertelt ze, terug blikkend op haar strijd tegen het overgewicht. „Meestal ging je je wel ziek voelen, maar afvallen, ho maar Of je verloor wel gewicht, maar het zat er ook zo weer aan". Via huisarts J. Vogelaar kwam mevrouw Teunissen in kon- takt met Maaltijd Nu neemt ze twee maal per dag Maaltijd 's avonds gebruikt ze een warme maaltijd van hooguit 600 kalorieën. De heer Teunissen is tegelijkertijd be gonnen met Maaltijd Hij viel maar liefst 11 kilo af. Sedert enige tijd heeft de producent van Maal tijd een diëtiste inge schakeld, als extra ser vice voor mensen die op dieet gaan. Bij haar kan men voor gratis infor matie elke middag tele fonisch terecht. Na tuurlijk kunt u haar ook schrijven. Tele foonnummer en adres staan op de verpakking van Maaltijd ver meld. Geen abnormaal verschijnsel, aldus hun huisarts, omdat mannen vaak sneller gewicht verliezen dan vrouwen. Maaltijd dat zowel in poe- dervorm als in repen verkrijg baar is (onder de naam Twaalfuurtje), heeft als be langrijkste voordelen dat het lekker smaakt, dat de honger gestild wordt, dat het lichaam alle belangrijke stoffen krijgt, en dat men 's avonds samen met de andere gezinsleden de warme maaltijd kan nuttigen. En die maaltijd hoeft nauwe lijks af te wijken van een „ge wone maaltijd". Veel patiën ten omschrijven vooral dat laatste als bijzonder gunstig, omdat de warme maaltijd in onze maatschappij nog altijd als een sociaal gebeuren wordt gezien. „Op die manier", aldus dokter Vogelaar, voelen mensen zich niet zo snel buitengesloten. Wie immers kan rustig toekij ken hoe anderen een warme maaltijd tot zich nemen, ter wijl je zelf niets van de ge dekte tafel zou mogen ne men BEGELEIDING Belangrijk is volgens de Nij meegse huisarts ook de bege leiding. Zelf laat hij de mensen elke twee weken op spreekuur komen. Dan wordt het gewicht opgenomen, wordt er gespro ken over de vooruitgang en komen eventuele klachten ter sprake. „Ik vind het niet eens belangrijk dat de mensen veel afvallen. Liever iedere week één kilo dan de eerste week drie kilo en daarna niets meer, want uiteindelijk gaat het erom op je streef gewicht te komen en dat ook proberen vast te houden", merkt dokter Vogelaar op. „Als dat punt be reikt is, moeten de mensen het verder alleen kunnen. Met ge woon eten want je kunt zo'n dieet nooit jarenlang blijven gebruiken". Daarmee wijst de huisarts naar het feit dat uiteindelijk, als de patiënt op zijn streef ge wicht is, ook een andere voe dingsgewoonte moet zijn ge realiseerd. „Alleen op een ver standige manier kun je het probleem van overgewicht de finitief bestrijden", is dan ook een opmerking van huisarts Vogelaar waar wij ons graag bij aansluiten. Maaltijd is een gevitamineerde, uitgebalanceerde voe ding, gebaseerd op een 1000 kalorieën-dieet De warme maaltijd kan daarbij gewoon gehandhaafd blijven. Maal tijd is verkrijgbaar in poedervorm en onder de naam Twaalfuurtje ook als lunchreep. Beide produkten bevat ten alle voedingsstoffen, mineralen en vitaminen die het lichaam dagelijks nodig heeft. De lunchreep heeft ten op zichte van Maaltijd het voordeel dat deze gemakkelijk overal mee naar toe genomen kan worden. NIEUW Verantwoorde afslankprodukten - SS— UMTUB- Jx mm Speciaal voor mensen, die in een korte periode heel intensief, maar wel verantwoord willen lijnen, is op basis van Maaltijd een 5-daagte Minikuur ontwikkeld. Minikuur is het eerste volledige gevitamineerde afslankmiddel dat aanzienlijk onder de 1000 kalorieën blijft, zonder dat de gezondheid in het geding komt. Het gaat om een 5-daags dieet- plan, waarmee men alle dagelijks noodzakelijke voedingsstoffen bin nenkrijgt, maar toch onder de 500 kalorieën per dag blijfl. Ook Mini kuur heeft van het ministerie van Volksgezondheid een toestemmings nummer. Maaltijd Tivaalfuurtje en Minikuur zijn verkrijgbaar bij de betere drogist, reformzaak en alle apotheken in de regio (eventueel op bestelling).

Scheldebode | 1988 | | pagina 9