Nieuw: „Salon Culinair Zeeland" Groots Middelburgs handbaltoernooi Korst D HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN Driedaagse manifestatie op Delta College Middelburgse bluesband Backdoor SI am op 'Blues uit' Kerst-lnn Vlissingen m OEf PUNT DEfPÜNT Kerstconcert Nieuwe Kerk Op beide kerstdagen Internationaal juniorengezelschap bij EMM J.P.A. Rossël IjSI-ltST 301 M V MIDDELBURG Rond de officiële ope ning van haar nieuwe afdeling Middelbaar Horeca Onderwijs op 18 april volgend jaar zal het Delta College in Middelburg een drie daagse manifestatie or ganiseren onder de titel 'Salon Culinair Zee land'. Met deze exclu sieve beurs voor het ho tel- en restaurantbe drijf hoopt het college een Zeeuws culinair ge beuren in het leven te roepen dat jaarlijks zal terugkeren. Het evene ment, dat zich op 18, 19 en 20 april zal afspelen in een groot paviljoen achter de schoolgebou wen, is bedoeld als tref punt voor ondernemers uit de horeca-sector en de toeleverende bedrij ven. MIDDELBURG - Op de voet gevolgd door hun se lecte hardnekkige groep fans van elf mensen, stort de Middelburgse vijfmansformatie Backdoor Slam zich zondag 27 december op het rhythm blues festival 'Blues-uit' 'Blues-uit' een initiatief van rhythm blueskroeg De Bloesbak, wordt gehouden in de showroom van autobedrijf Dij kwel aan de Veerseweg te Middel burg, begint om twee uur 's middags en eindigt om tien uur 's avonds. Naast Backdoor Slam zijn er ook optredens van Draften Blues, Homesick and the Backstabbers, the Crew en de Amerikaan Luther Allison. Wedstrijden Aan onze lezers en adv te ,r 11 ii I u II J Tel. 01184-16012 COMPUTERBOEKEN COMPUTERTIJDSCHRIFTEN STUDIEBOEKEN Libris. Uw faplete Boekhandel Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. 34e jaargang. Oplage: Editie Vlissingen 22.800 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 21.300 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Kantoor: Torenstr. 5, Vlissingen. Tel. 01184-19910. Openingstij den: 08.30-12.30,13.30-17.00 u. E SCHF J JDEBODE UTCAV^ZEEgRA^WEEKBLADE^ DINSDAG 22 DECEMBER 1987 Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Redactie: Redacteur: Luc Vranken, tel. privé 01184-62280. Correspondente: Bettie Hol- lestelle, tel. privé 01184-14479. KANTOOR: TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN De beurs is vooral gericht op promotie van produkten van Zeeuwse 'bodem', zoals oes ters, mossels, zeekraal, maar ook uien en suikerbieten. Tij dens de Salon Culinair worden vakwedstrijden gehouden, waarvoor in de zogenaamde seniorenklasse enige betere restaurants in Zeeland zullen worden uitgenodigd. Maar ook toeleverende bedrijven, zoals slagers, groentehandelaren, viswinkeliers en bakkers zul len in een aparte categorie kunnen wedijveren om de mooiste show-schotel. Voor de beoordeling van de diverse creaties zal een repre sentatieve jury worden aange trokken. Het aantal prijzen per categorie moet nog worden vastgesteld, maar er zal onder meer worden gestreden om het Zilveren Mosselcouvert, een gepatenteerde vinding van de Zeeuwse juwelier 't Gouddop pertje'. Directeur G.J.S. Swiers van het Delta College en algemeen promotor van de openingsfes tiviteiten heeft hoge verwach tingen van het gebeuren. Hij waagt zich echter niet aan een schatting van het aantal be zoekers. „Bij de manifestaties rond ons 25-jarig bestaan re kende wij op tweeduizend be langstellenden, maar dat wer den er toen tot onze verbazing meer dan tienduizend. Het Delta-College staat erg in de belangstelling, vooral bij het bedrijfsleven". „De vraag naar mensen met een ondernemers-opleiding is groter dan het aanbod. Dat geldt zeker ook voor het Hore- ca-bedrijf". Het 1.750 leerlin gen tellende college levert vol gens hem dan ook vakbe kwame mensen af. „Wij waren hier bijzonder gelukkig toen we toestemming kregen om een Middelbare Horeca Oplei ding op te starten. Het aantal aanmeldingen hiervoor was echter veel groter dan we aan konden. Uiteindelijk hebben we 120 mensen geselecteerd, die nu aan hun eerste jaar be zig zijn", vertelt hij al wande lend door de nieuwe hotel school, waaraan de laatste hand wordt gelegd. „Tot dus ver hebben we erg met ruimte moeten woekeren en gebruik moeten maken van de facili teiten van de Streekschool. Als het gebouw in januari wordt opgeleverd, komt daar geluk kig een eind aan". Een enorme keuken en een 'volwassen' restaurant met zestig zitplaatsen maken deel uit van het complex. „Het is een zware opleiding", zo ver klaart Swiers. „Het gaat niet alleen om de kookkunst, maar je moet ook een bedrijf kun nen runnen. Vakbekwaam heid is een hoge vereiste in de hedendaagse horeca-wereld, ma'ar het is ook een beroep waarin lang en hard gewerkt wordt. Dat houden we onze leerlingen voortdurend voor ogen. Dat die opleiding er is gekomen is mede te danken aan het Zeeuwse bedrijfsleven en de politiek. De staatssecre taris van Onderwijs had als voorwaarde gesteld dat we een h_lf miljoen gulden zelf op ta fel moesten brengen en dat geld was er toen binnen de kortste keren. Met de organi satie van de Salon Culinair Zeeland willen wij ons steentje bijdragen. De heer Swiers: miminimumiiiimmi .niet alleen kookkunst immmmmmmmmi - FOTO: FOTO ZESA. mmmmmmmmmmimmmmmmm Over geld, drank en vrouwen Backdoor Slam, de beste rhytm blues band van Noord-Mid delburg, bestaat twee jaar. Na een jaar oefenen vond in februari '87 de eerste van een reeks succesvolle optredens plaats. De vijf heren verdienden ruimschoots hun sporen in een aantal andere bands, waaronder The Down Home String Band. Veteranen dus, die meer voor de lol dan voor het grote geld of succes spelen. Sjef Hermans (zang, gitaar, mondharmonica): „Het is voor ons puur een hobby, maar dan wel een hele dure. We repeteren elke week en treden gemiddeld zo'n twee keer per maand op. We willen ook niet vaker optreden. Het wordt dan te veel routinewerk. Bo vendien valt het niet te combineren met ons werk". Voor wie het nog niet wist: De blues ontstond aan het eind van de negentiende eeuw. De slaven uit Afrika zongen hun worksongs. Later kwamen daar de mondharmonica en zelfgemaakte instrumenten bij. Eind jaren dertig ontstond in Chicago de eerste bluesgolf. „Naast country en western de basis voor alle soorten popmu ziek". In de jaren zestig vond er in Engeland een „Blues Boom" plaats: groepen als bij voorbeeld The Stones speelden nummers van zwarte artiesten na. „Nu is eigenlijk de derde generatie bezig. Covers van covers van covers. Vroeger was rhythm bluesmuziek alleen voor zwarte artiesten weggelegd. Dat is nu niet meer het geval. De zwarte jongeren zijn niet meer zo geïnteres seerd in de blues. Ze hebben meer belangstelling voor stij len als rap-muziek", aldus Sjef. Backdoor Slam, heeft dus geen eigen nummers. Geert de Meer (zang, gitaar en speciaal slide-gitaar): „Er zijn zoveel goede oude nummers dat dat niet nodig is. Sjef brengt als echte blues-fanaat de num mers aan. Dat wordt dan meestal een combinatie van de oude en de nieuwere versie. Als drie van de vijf het niet zien zitten spelen we het niet". De arrangementen maken de bandleden zelf. Alles wordt overgoten met het Backdoor Slam sausje. De naam van de groep is af geleid van een nummer van Blind Blake, één van de betere gitaristen uit de jaren twintig: „Nobody knows how sad and blue I am, when I come in my frontdoor I hear that backdoor slam..." (Backdoor Slam Blues). „Tachtig procent van de bluesnummers gaat over geld, drank en vrouwen. En dan voornamelijk over het ontbreken ervan" aldus de groep, die verder uit Bert Henderikse (één van de zeld zame goede slaggitaristen' volgens de andere leden), Da niël Postma (basgitaar) en Kees-Jan Lastdrager (drum en zang) bestaat. In het meedoen aan compe tities als de Grote Prijs van Nederland is de band niet geïnteresseerd. Geert de Heer: „Muziek is niet iets voor wed strijden. Ik maak geen muziek om mezelf te bewijzen voor de In de Nieuwjaarsweek geldt voor De Scheldebode een gewij zigde afsluittijd en bezorgdatum. Afsluittijd advertentie-opdrachten en rubrieksadvertenties: WOENSDAG 23 DECEMBER OM 17.00 UUR r Afsluittijd redactie-kopij: WOENSDAG 23 DECEMBER OM 15.00 UUR Bezorgdatum dinsdag 29 december. Tevens zal ons kantoor van De Scheldebode op 31 december om 16.00 uur en op 4 januari om 14.30 uur gesloten zijn. Directie Zeebra Weekbladen B.V. Backdoor Slam. v.l.n.r.: Geert de Heer, Kees-Jan lastdrager, Daniël Postma, Bert Hendrikse en Sjef Hermans. groep. Ik heb liever dat men zegt dat we een leuke band met een leuk geluid zijn, dan dat we zo'n goede drummer hebben. Je kunt alleen goed zijn bij de gratie van je mede spelers." Bij Backdoor Slam draait dus alles om het speel - plezier. Aan ophouden denken de leden nog lang niet want „Blues, de kunst van het je rot voelen", volgens de Zangeres SS H it _i/ - II van cdjfaaxen gg uurwerkmakerij vakkundige reparaties van horloges en klokken Gespecialiseerd in alle merken quartz horloges Di.-do. 14.00-17.00 uur Vr. 19.00-21.00 uur II aa Koudekerk sew eg 106 Vlissingen - 01184-14780 MIDDELBURG - Poolse, Belgische en Nederlandse handbaljunioren uit alle stre ken bevolken maandag 28, dinsdag 29 en woensdag 30 de cember massaal de sporthal aan de Middelburgse Nassau- laan. Samen met de organise rende handbalvereniging EMM storten ze zich op het einde van het jaar in het in middels traditionele einde- jaarstoemooi van de club uit de Zeeuwse hoofdstad. Maan dag en woensdag beginnen de wedstrijden om 10 uur, dins dag om 9 uur. Wat het jeugdhandbal be treft is het EMM-gebeuren in de Nassaulaan het grootste dat Zeeland te bieden heeft. Mede dankzij de Middelburgse mid denstand en een aantal finan ciële offers van grote bedrij ven loopt de begroting van tienduizend gulden rond. Zon der die steun van buitenaf is het junioren toernooi bij voor baat in gevaar. Dagelijks zullen zo'n tien EMM'ers bezig zijn met de or ganisatie afgezien van de in spanningen van de gastgezin nen die de Polen huisvesten. Een jeugdtoernooi is nimmer een grote publiekstrekker. Waarom al die moeite Een lid van het organisatieteam Erik Dingemanse: "In de eer- - FOTO: FOTO ZESA De junioren van EMM verdedigen 28, 29 en 30 december de eer van de vereniging. De dames treden met twee teams aan. ste plaats willen we dat onze junioren iets opsteken van hun collega's. Daarnaast bete kent zo'n opgezet toernooi ook gezelligheid. Spelers en speel sters trekken naar elkaar toe en je ziet echt iets van ver broedering. Ook het uitdragen van de naam van onze vereni ging in positieve zin is een re den van de organisatie. Je bent actief bezig in de hand balwereld en dat wordt ge waardeerd". Oosteuropeanen zijn inmid dels trouwe klanten van de Zeeuwse hoofdstad. Eind de cember geven de herenjunio ren van Pogon act de presence en de dames van Sosnica. Het nivo van de Polen kennende, is wat het weghalen van de eer ste prijzen de spanning dus meteen weg. Erik Dingeman se: „Nee, Pogon sleepte vorig jaar met veel moeite de eind overwinning in de wacht bij de heren en bij de dames moest Sosnica alle zeilen bij zetten om OSC van zich af te houden. In 1985 wonnen de Poolse dames bijvoorbeeld niet Toen werd V en L (Ge leen, red.) eerste". Die laatste ploeg is in de da mespoule dan ook favoriet voor Dingemanse. Bij de heren verwacht hij, net als vorig jaar, een fikse strijd tussen UDSV (Utrecht) en Pogon. De Nederlandse en Belgi sche teams (Hechtel) worden ongebracht in Serooskerke. De Polen blijven langer (een week) en vieren na afloop van het toernooi oud en nieuw in Nederland. De begeleiding van de Polen (er komen er in totaal 32) krijgt van EMM nog een excursie aangeboden naar Neeltje Jans en een mosselbe- drijf in Yerseke. Op Nieuw jaarsdag gaat het hele gezel- scnap Polen naar de Roompot voor een verfrissende duik. Twee januari vertrekken de Oosteuropeanen. Een verlo ting en een feestavond (dins dag in het clubhuis van Zee- landia met de band 'Roots') en een Nieuwjaarsbal zijn de versierselen van de zesde edi tie van het jeugdtoernooi van EMM. Herenpoule: EMM, Pogon, Quintus (Kwintheul), Groene Ster (Zevenbergen), Laren, Caesar (Beek), Loreal (Venlo), UDSV en Hechtel. Damespoule: EMM 1 en EMM 2, UDSV, DSO (Zoeter- meer), V en L, DWS (Vlaar- dingen) en Groene Ster. De wedstrijdleiding is in handen van Johan Geers. foto: Foto Zesa zonder Naam, „kun je spelen tot je er dood bij neervalt". Backdoor Slam opent het „Blues-uit" festival om twee uur. Draften Blues (winnaar van het Rhythm and Booze- festival 1986) speelt van half- vier tot half vijf. Homesick and the Backstabbers zijn van vijf tot zes te zien en Luther Alison van acht tot tien. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zal en in de voorver koop bij de Bloesbak aan het Damplein in Middelburg en bij De Waterput in de Lange Vorststraat te Goes. pETIT RESTAURANT Waar u lekker eten kunt 2e Kerstdag geopend Ook voor al uw koude schotels De Bovenzaal (25 pers.) kunt u ook reserveren voor recepties, verjaardagen en vergaderingen. U vindt ons St.-Jacobstraat 1, VLISSINGEN Geopend: Dagelijks v.a. 08.00 uur 's zondags v.a. 11.00 uur Graag tot ziens bij pETIT RESTAURANT VLISSINGEN - Het Komi- tee Kerst-lnn Vlissingen houdt voor de achttiende keer weer een open huis tijdens de komende kerstdagen. Vrijdag 25 en zaterdag 26 december is iedereen vanaf 30 jaar die zich alleen of eenzaam voelen wel kom in het dienstencentrum Bachten Reede aan de Vlis- singse Vredehoflaan. Voor beide kerstdagen heeft de organisatie een, vrijblij vend, programma samenge steld. Op eerste kerstdag zijn er sjoel wedstrijden en is er een optreden van Sjeanny Hofstra en Marthy van Leerdam die cabaret brengen. Specialist in: meer dan 1500 computerboeken In voorraad geopend: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur en van 13.30- 18.00 uur, zaterdag van 9.00- 16.00 uur. Zaterdag treden De Ruyter- stadsingers op en is er een bin go-dansant met medewerking van De Bintjes. Een gezellige babbel of een ander gezel schapsspel behoren uiteraard ook tot de mogelijkheden. Mensen die slecht ter been zijn kunnen gebruik maken van de gratis autodienst die mensen van en naar de Kerst- lnn kan vervoeren. De Kerst- lnn is beide dagen geopend van 10 tot ongeveer 22 uur en zowel vrijdag als zaterdag worden er broodmaaltijden aangeboden. Voor nadere informatie of aanmelding voor de autoser vice kan gebeld worden naar de volgende telefoonnummers: 01184-66241, 01184-79025 of 01184-66776. de Ruiter Paul Kru9*rstr»»t ES-S? 4382 N6 UUfSinmn, t*1.0lt$4-12733 MIDDELBURG- De orga nist Gijsbert Lekkerkerker geeft op tweede kerstdag, za terdag 26 december, een kerst concert in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Het concert be gint om 15 uur, de verwarmde Nieuwe Kerk in de Zeeuwse hoofdstad is vanaf 14.15 uur geopend. De composities die opge voerd worden zijn de Kerst suite van J. Zwart, J.S. Bach, G.F. Handel, d'Aquin, A. Guil- mant en E. Gigout. Er wordt een kerstimprovisatie ten ge hore gebracht en een massale samenzang sluit de muzikale middag af. Kaarten zijn zaterdagmid dag bij de Nieuwe Kerk ver krijgbaar. tandprotheticus Kunstgebitten, reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzlttende protheses en Ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen

Scheldebode | 1987 | | pagina 1