Uitbaters Zeelandhallen Rein en Irm van Vliet „Pas achteraf kun je spreken van succes" Sport en Bewegen aan Ter Welle Goes „In eigen land ook buitenlanders" In de Hèma is to goed stuk vlees nog betaalbaar. MIDDELBURG Ontwikkelingsdag voor fruitteelt SNOEKJES schri HEMA Open Dagen Oranjezon Uit-programma Walcheren BON (s.v.p. in blokletters invullen) Met 'n Snoekje heb ie altijd beet... Expositie in Demerary over immigranten SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 2 DECEMBER 1987 GOES - Het is razend druk in huize Van Vliet te Kamperland. De telefoon staat niet stil en dat terwijl de griep de mannelijke helft van het managersduo van de nieuwe Zeelandhallen flink te pakken heeft Tijd om relaxed uit te zieken is er niet. Het jaarprogramma moet worden gecomple teerd. Wat dat betreft vorderen de werk zaamheden gestaag. Met de bouw van de Zeelandhallen gaat het nog beter. Me vrouw Irm van Vliet: „We liggen iets voor op het schema". Concreet houdt dat in dat begin februari de offi ciële opening kan worden gepland. De exacte vorm van de openingsmanifestatie moet nog bedacht worden maar het echtpaar Van Vliet verzekert:: „Het wordt een groots spektakel met amusement en informatie, muziek, circus noem maar op". Wat be treft de topnaam die de Zeelandhallen officieel komt openen: premier Ruud Lubbers heeft de uit nodiging officieus met 'ja' bevestigd. Start C.l. O. S.-opleiding in Zeeland Rotterdam Grootouders Orned Programma GOES - De Christe lijke Scholengemeen schap Ter Welle' in Goes, heeft maandag een nieuwe opleiding gepresenteerd. De school voor lager- en middelbaar beroepson derwijs, start per 1 augustus 1988 met de opleiding Sport en Be wegen (C.I.O.S.). Jaren lang is er gediscussieerd over deze vijfde oplei ding Sport en Bewegen en uiteindelijk is het ge lukt om deze opleiding voor Zuid-West Neder land in Zeeland en met name in Goes binnen te halen. RUNDERPOULET 500 gram 7.10NU KOTELETTEN 500 gram 5.75 SAUCIJZEN 500 gram 4.05 ■Echt WaarVoorJe Geld- KAPELLE - In de hal van de nieuwe veiling CVZ, aan de Rijksweg 7 te Kapelle zal op vrijdag 4 december de jaarlijkse ontwikkelingsdag voor de fruitteelt worden ge houden. 31 »- L. •I f"' - 2eelandhallen Zo moet het er vanaf februari uit gaan zien Een officiële ingebruikname door Lubbers zou de Zeeland hallen niet misstaan. Zonder twijfel kan het multifunctio- OOSTKAPELLE - De Christelijke school voor LHNO der ZLM Oranjezon, Schoolstraat 4 te Oostkapelle heeft op 8 en 9 december open dagen voor de leerlingen van groep 8 en him ouders. Tijdens deze dagen wordt voorlichting gegeven over het lager be roepsonderwijs, met name over het lager huishoud- en nijverheidsonderwijs. De tij den zijn dinsdag van 13 tot 15.15 uur en woensdag van 9 tot 11.15 uur en van 13 tot 15.15 uur. De leerlingen van de basis school kunnen tijdens deze da gen korte lessen volgen. Er kan een keuze gemaakt wor den uit de algemene vakken, zoals Nederlands, informatica en wiskunde, uit de creatieve vakken, zoals tekenen en mu ziek en uit de praktische vak ken zoals huishoudkunde en textiele werkvormen. Verder is er werk te zien van de leerlingen van Oranje zon. Behalve de mogelijkheid tot bezichtigen van de school en de gebruikte leermiddelen is er ook een demonstratie van het maken van verse kaas door een medewerkster van de cultuurmaatschappij „Lover- endale" uit Oostkapelle en is er in samenwerking met het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming een tentoonstelling opgezet van enkele werken van Zeeuwse kunstenaars. Verder is er voorlichtingsmateriaal van de Nederlandse Hartstichting en laat de Centrale Tuinbouw veiling Zeeland haar actid „Nederlands fruit verdient de aandacht" zien. Voor de ouders staat op 8 december de school ook open van 19.30 tot 21.30 uur. nele complex uitgroeien tot de Zeeuwse nummer één in zijn soort. De mogelijkheden van de Zeelandhallen zijn legio, de centrumfunctie van Goes voor zeg maar Zuid-West-Neder land is beroemd. De heer Van Vliet: „Ik mik op een gebied tot en met Breda". Wat betreft Midden-Zee land liggen de Zeelandhallen ideaal. Schouwen kan volop meedoen en de WOV zal ook Zeeuws-Vlaanderen dichter bij brengen. Het westen van Noord-Brabant is traditioneel voor Zeeland ook razend dichtbij. Mevrouw Van Vliet legt uit dat goede verbindin gen voor een dergelijk com plex ook noodzaak zijn. De centrumfunctie van loca tie Goes van de Zeelandhallen in beeld gebracht. De WOV ontbreekt nog „Als je zoals ons bijvoor beeld bezig bent met een man als Fats Domino naar hier te halen. Dan is Zeeland natuur lijk „te klein" om dat te finan cieren. De zaak moet vol zitten en dat betekent dat je ook pu bliek van buiten Zeeland moet trekken, tot in Rotterdam toe". Wat betreft de Maasstad moet het voor het echtpaar geen probleem opleveren. De contacten met die regio zijn zeer intensief. Beide managers komen er vandaan. Irm van Vliet: „Voor we be sloten de Zeelandhallen aan te pakken waren we als onaf hankelijk managersburo ac tief binnen het Ahoy-complex. De gemeentelijke overheid heeft daar binnen de organi satie een fikse vinger in de pap en op den duur werkte dat niet zoals wij dat graag wilden. Hier kunnen we de zaak zo goed als volledig runnen naar eigen inzichten en dat sprak ons erg aan". Voor in elk geval Irm van Vliet lagen nog meer dingen ten grondslag aan de komst naar Zeeland. „Mijn grootouders komen uit de Be- velanden en ik vind het heer lijk wonen hier. Voor zover mogelijk ben je toch even weg van de beslommeringen. Ik vind het dan ook niet erg dat we niet bij het huis betrekken". De opzet die Rein en Irm van Vliet voor de Zeelandhal len voor ogen hebben verschilt ni°t veel van die in Rotterdam. Twee maatschappijen partici peren in de activiteiten: de Zeelandhallen en het organi- satieburo Orned. Eerstge noemde biedt ruimte aan eve- mentenorganisaties die de Zeelandhallen als locatie heb ben uitgekozen en Orned bv is een onafhankelijk organisa- tieburo dat zelf manifestaties opzet en verantwoordelijk is voor organisatie en verloop. Het jaarprogramma over complex een 1988 voor de Zeelandhallen bieden volop vertier, dat is de eerste conclusie na het bekij ken van het overzicht. Een twee-wielerbeurs met een mo torsportgala (mei), de Zeeuwse Horeca Beurs (maart),' mode evenementen (voor- en na jaar), vakbeurs voor Vis en Visverwerking (oktober), Inte rieur Zeeland (november), Truckershow met country- en westemmuziek, een kerstshow enzovoorts. Ook verschillende concerten, een old timer show en antiekbeurzen worden nog ingepast in het programma. De zaak zit al ver vol maar bij voorbaat van een succes spre ken ligt het echtpaar Van Vliet niet. Irm: „Pas na een. geslaagde beurs hebben wij dat gevoel van 'Ja, gelukt'!". Tot nu toe hebben vier scho len in het land onder de naam C.I.O.S (Centraal Instituut Opleiding Sportleid(st)er men sen opgeleid voor het beroep van sport- en bewegings- leid(st)er. Na de herstructure ring van het middelbaar be roepsonderwijs hebben ze hun opleiding voortgezet onder de naam: Sport en Bewegen (M.D.G.O.-S.B.) De opleiding duurt drie jaar. Door middel van theorie, praktijk en stages wordt de vakbekwaamheid ontwikkeld en tevens wordt veel aandacht besteed aan de persoonlijke ontwikkeling. Met deze opleiding kan mer onder andere werkzaam zijr als: sport- of rekratieleider trainer, coach, sportinstruk- teur of aktiviteitenbegeleider Uiteraard moeten de toekosm- tige leerlingen zelf over vol doende kwaliteiten beschik ken om vrijwilligers in de sport te begeleiden, aktivitei- ten te ontwikkelen en infor matie te verstrekken. Het eerste van de drie leer jaren is algemeen en staat in het teken van de beroeps oriëntatie. Aan het eind van het jaar wordt de keuzerich ting bepaald. Het tweede jaar lopen de leerlingen stage bij een sport vereniging zodat ze zich kun nen bekwamen in les- en lei dinggeven. In het derde leerjaar is men hoofdzakelijk bezig met de keuzerichting. Leerlingen worden toegela ten tot de opleiding Sport en Bewegen met: diploma LBO, met tenmin ste drie vakken op C-niveau diploma MAVO bewijs van overgang van HAVO-3 naar HAVO-4 bewijs van overgang van VWO-3 naar VWO-4 een ander door de Minister aan te wijzen diploma een ontheffing van de on derwij sinspektie Informatie wordt verstrekt door de Christelijke Scholen gemeenschap voor Beroepson derwijs, Bessestraat 4,4462 CM Goes. MIDDELBURG - Met een open dag startte de Turkse Werknemers Vereniging afge lopen zaterdag de tentoonstel ling „Nieuwkomers, Nakome lingen, Nederlanders" in het pand Demerary, Oostkerk plein 5 te Middelburg. De ten toonstelling die tot 31 decem ber is te zien geeft een over zicht van de geschiedenis van immigranten in Nederland vanaf 1550. Verder wil de ex positie een bijdrage leveren aan het besef dat de Neder landse samenleving is gewor den wat ze is door onder meer de economische en culturele bijdragen van nieuwkomers. De Turkse Werknemers Vereniging werd in 1981 offi cieel opgericht. Voorzitter de heer Kadir Kiling: „Er waren toen ontzettend veel proble men binnen de Turkse ge meenschap in Nederland. Er was een groot gebrek aan in formatie over de ontwikkeling van de arbeidsmarkt en het onderwijs. Ook de taalmoei lijkheden maakten de zaken er niet eenvoudiger op. Tot nu toe is de Vereniging een groot suc ces. Integratie is ons belang rijkste doel. Wij leven hier nu eenmaal en we moeten leren elkaar te respecteren." De ver eniging levert haar bij drag aan die integratie door voor lichting te geven aan scholen, kerken en andere organisaties. Tevens worden er in het pand, waar ook een moskee is, de monstraties gegeven van bij voorbeeld tapijtknopen. De vereniging telt op dit moment 370 leden en staat open voor iedereen. „We werken niet als Turk maar als mens", zegt de heer Kiling. Voor vrouwen en jongeren worden speciale acti viteiten opgezet. Het Turkse Vrouwen Comité is momenteel bezig met zwemlessen en cur sussen zoals grime, naaien en breien. De achterstand die er nog steeds is op de Neder landse beroepsbevolking pro beert de vereniging in te halen met onder meer computercur sussen voor jongeren. De meeste jongeren zijn niet van plan terug naar Trukije te ke ren. „Turkije is leuk voor een vakantie, maar wij zijn in ons eigen land ook buitenlanders", aldus de heer Kiling. De expositie maakt dit dui delijk door in te gaan op het leven tussen twee culturen. De serie wandplaten bestaat uit drie delen: redenen voor komst en toelatingsbeleid, hoe het vergaat met nieuwkomers wat betreft wonen en werken en het leven in Nederland met discriminatie, het geloof en de cultuur. Tegenwoordig is slechts vier procent van de be volking buitenlander, terwijl dat in de zeventiende eeuw tien procent was. Na 31 de cember wordt de tentoonstel ling uitgeleend aan scholen, buurthuizen en andere instan ties. Voor de scholen is er een lesplan opgezet. MIDDELBURG - Uit in Zeeland verzorgt deze week weer een aantal evenementen in Middelburg. In de Schouw burg is vanavond (woensdag) het stuk 'Les Liaisons Dange- reuses' van de Toneelgroep Thater te zien. In de Concert zaal is er vanavond een Piano recital van Akira Waka- bayashi en vrijdag een optre den van het Allegri Kwartet. Alle evenementen beginnen om 20.00 uur. Christopher Hampton be werkte voor de Royal Shakes peare Company de briefroman 'Les Liaisons Dangereuses' van Choderlos de Laclos. Ger Thijs maakte voor de Toneel groep Theater de vertaling en Adrian Brine tekende voor de regie. In dit stuk wordt de mentaliteit van de achttiende- eeuwse Franse aristocratie op de hak genomen. Deze aristo craten vulden hun tijd met in trigeren, roddelen en het ver sieren en versierd worden. Sex werd als machtsspel ge bruikt. Diane Lensink speelt Marquise de Merteuil die be sluit de misdaden op haar eigen sekse te wreken. Haar handlanger is Vicomte de Val- mont, gespeeld door Gees Lin- nebank. Het stuk werd in 1985 in Londen onderscheiden met de prijs van de kritiek en werd dit jaar in New York tot het beste buitenlandse stuk geko zen. De Japanner Akira Wa- kabayashi vertolkt in zijn pia norecital werken van Beetho ven, Schumann en Liszt. het Allegri String Quartet bestaat uit Peter Carter en David Roth, beiden viool, Keith Lovell op altviool en Bruno Schrecker op cello. Me dewerking wordt verleend door Rian de Waal op piano en Rudolf Senn met contrabas. Het kwartet brengt een strijk kwintet, een terzetto en een pianokwintet. Deze is georganiseerd door de Kring Zeeland-West Noord-Brabant van de Neder landse Fruittelersorganisatie, in samenwerking met de drie C.L.O.'s. Vanaf negen uur 's morgens tot half één 's middags kunnen de bezoekers terecht op de fruitteeltmechanisatiebeurs en vanaf half vijf 's middags tot negen uur 's avonds zullen diverse instanties en organisa ties aanwezig op de stands. Daarnaast zal de handel nieuwe ontwikkelingen van machines en werktuigen de monstreren. Tijdens het middagpro gramma, dat om halftwee be gint en geopend wordt door Kringvoorzitter W. de Jager uit Kapelle, zullen voorts twee sprekers het woord voeren. Mr. A. de Kroon, voorzitter Centraal bureau Tuinbouw veilingen behandeld 'de bete kenis van de veilingen bij de afzet van hard fruit' en de heer B. Vroegop, groothandel in groenten en fruit spreekt over 'consument en handel', waarbij tevens de teler be trokken wordt. Na de pauze wordt ook nog het woord gevoerd door Ir. W. Duffhues, directeur Akker- en Tuinbouw van het Ministerie van Landbouw. Zijn onder werp zal zijn: 'de fruitteelt uit eigen kracht tot voorbij het jaar 2000'. Door middel van het invullen van onderstaande bon kunt u .Snoekjes" zonder slagregel en met een niet strikt zakelijk karakter opgeven. De tekst kunt u invullen op onderstaande bon waarbij u voor elke letter, leesteken of spatie één vakje moet gebruiken. Het eerste woord van de advertentie wordt in een groter lettertype gezet zodat u het best de advertentie met het onderwerp kunt beginnen. Betaling: Na invulling kunt u AAN DE ZIJKANT HET BEDRAG AFLEZEN dat u moet betalen. Voor toezending van brieven onder nummer dient u f 3,50 extra te betalen. Als contante betaling kunt u een groene betaalcheque, eurocheque of oranje girobetaalkaart (dus géén giro- of bankoverschrijving) insturen. Bij niet-contante betaling ontvangt u een acceptgirokaart waarvoor wij u echter f 4,— administratiekosten in rekening moeten brengen. De bon dient u te zenden aan of af te geven bij De Scheldebode, Torenstraat 5, 4381 ET Vlissingen. U kunt de bon ook afgeven bij: Boekhandel Loek, Nieuwe Burg 19, Middelburg Afsluittijden: Torenstraat Vlissingen, maandag 16.00 uur. Overige aanleveradressen, zaterdag 17.00 uur. Let op: Na ieder woord of cijfer één vakje overslaan. Voor iedere punt of komma één vakje gebruiken. Prijs incl. 6% BTW f 4.13 f 5.51 f 6 89 f 8.27 f 9.65 f 11.02 f12.40 f13.78 Rubriek: Naam: Postcode/Woonplaats: Plaatsingsdatum: Adres: Telefoon:

Scheldebode | 1987 | | pagina 13