Beleidsplan GAB Walcheren: Verbetering dienstverlening Boekje: Bunkers op Walcheren Q Comité Ronde van Midden Zeeland zet Adrie de Koning in 't zonnetje Zeeland Toer in Goes en Middelburg Africa in the Picture Eerste concert Zeeuws Vrouwenkoor Aandacht voor alcohol in Zeeland Nieuwe Oostsluis Hansweert Nieuwe uitgave van Havo-scholier Eerste fles Beaujolais in Gevangentoren ontkurkt Meer fietspaden in Zeeland „Onze boekenkrant" Nieuwe uitgave van Zeeuwse bibliotheek Promotie-avond voor Ramschip De Schorpioen Ensemble in Kapel St.-Maarten SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 25 NOVEMBER 1987 313 GOES - Tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van (grote) sponsors en medewerkers van de In ternationale Ronde van Midden Zeeland, die vrijdag in 'De Pit' werd gehouden, is de Rode Kruis-man Adrie de Koning eens flink in het zonnetje gezet. Officiële opening door Smit-Kroes MIDDELBURG Vernieuwing en verbe tering van de dienstver lening aan werkzoeken den en werkgevers staat centraal in het beleids plan voor 1988 dat het Gewestelijk Arbeidsbu reau Walcheren heeft opgesteld. GOES/MIDDEL- BURG - In de komende weken wordt op zes plaatsen in de provincie een informatiebijeen komst belegd over het fietspadenplan in Zee land voor de komende tien jaar. Het gaat zowel om fietspaden voor het bestemmingsverkeer als voor het toerisme. VLISSINGEN Filmfestival in Schuttershof GOES/MIDDEL- BURG - In de Concert en Gehoorzaal aan de Singelstraat in Middel burg geeft het Zeeuws Vrouwenkoor onder lei ding van Han Beekman vrijdag 27 november haar eerste concert. Me dewerking verlenen twee jonge Zeeuwse ta lenten, de 19-jarige pia niste Marianne Boer en de 17-jarige fluitisi Maurice Heugen beiden komen uit Vlissingen. Themabijeenkomst Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs De heer De Koning is reeds dertig jaar actief als EHBO-er van het Rode Kruis en bij alle 28 Rondes was hij dan ook pa raat met zijn EHBO-tas. Re den voor de voorzitter van het comité, Piet Louwerse om De Koning en zijn echtgenote een geschenk en een bloemetje te overhandigen. Op de mededeling van Lou werse, dat hij een jaar verstek liet gaan, reageerde De Ko ning verbaasd met: „dat geloof ik niet, of dat kan ik mij echt niet herinneren." Louwerse: „Toch is dat zo, het was in 1964, toen is de Ronde namelijk niet verreden." Met een voortreffelijk Zeeuws Buffet en muzikale omlijsting van 'Let's Dance' uit Yerseke, werd het organi satiejaar van de Ronde van Midden Zeeland 1987 afgeslo ten. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII HANSWEERT - Woensdag 2 december opent minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat de nieuwe oost- sluis in Hansweert. Hierdoor is een deel van de belangrijke noord-zuidverbinding verbe terd. De oostsluis vervangt het oude sluizencomplex in het Kanaal door Zuid-Beveland en heeft afmetingen van 24 bij 280 meter. Oorspronkelijk diende de nieuwe oostsluis in mei 1988 gereed zijn, de west- sluis zou twee jaar later in ge bruik worden genomen. Inn 1986 bleek dat zich enr- stige stabiliteitsproblemen voordeden bij de bestaande west- en middensluis te Hans- weert die sterk verouderd wa ren. Deze sluizen zijn daarom vorig jaar gesloten. De oude oostsluis bleef nog in gebruik totdat de nieuwe klaar zouden zijn. De minister besloot dan ook tot vervroegde ingebruikname van de nieuwe oost- en west- sluis. Hierdoor wordt niet al leen de scheepvaart, maar ook de veiligheid aan de Wester- schelde gediend. De sluizen vormen namelijk een schakel in de waterkering langs de Westerschelde. De nieuwe westsluis zal omstreeks mei 1988 gereed zijn. Door het versnellen van de werken kwam de planning enorm onder druk te staan. Bijna alle werken zijn gereed alleen de geleidewerken en de wachtplaatsen voor de scheep vaart worden volgens het oor spronkelijk tijdschema uitge voerd en zullen ongeveer een half jaar na voltooiing der sluizen klaar zijn. In 1978 werd besloten het toen meer dan 100 jaar be staande Kanaal door Zuid-Be veland te verbeteren. Ondanks de financiële problemen van de rijksoverheid besloot de minister dat in 1983 met de verbeteringswerken ten zui den van de Vlaketunnel moest worden begonnen. Deze wer ken betreffen het vervangen van de sluizen bij Hansweert met bijbehorende voorhavens en hoogwaterkering. Met name het snel bij elkaar brengen van werkgevers en werknetners moet gaan leiden tot betere bemiddelingsresul taten. Daarnaast zal nog meer aandacht worden besteed aan scholing, maar vooral omscho ling van werkzoekenden naar functies, waaraan in het be drijfsleven behoefte bestaat. In het plan wordt melding gemaakt van nieuwe maatre gelen ter bestrijding van de MIDDELBURG/GOES Ter afsluiting van de Zeeland Toer zullen vrijdag 27 en za terdag 28 november de laatste twee voorstellingen plaatsvin- gen. Vrijdag treden in het jon gerencentrum Midgard aan de Kuiperspoort 12 in Middel burg de rockgroepen Teken burg uit Zuid-Beveland en l.D. uit Vlissingen op. De Goese formatie The Joint zal in new-wave stijl de avond besluiten. De avond begint om halftien en de toegangsprijs bedraagt 5.-. In 't Beest in Goes wordt za terdag 28 november de Zee land Toer, waaraan in totaal 22 Zeeuwse bands een aandeel hadden, feestelijk afgesloten met de bands Selfs Without Shells, Torture uit Zeeuws- Vlaanderen en de Goese groep Carbazol (zie foto). Ook in 't Beest begint de voorstelling om halftien en bedraagt de toegangsprijs 5.-. jeugd-werkloosheid. In het „Jeugd Ontplooiings Banen plan (JOB-plan), dat gericht is op jongeren die twee jaar of langer werkloos zijn, zullen extra subsidies beschikbaar worden gesteld. Deze hebben tot doel om jeugdigen via een tij delij k arbeidscontract, waarin zij ervaring kunnen opdoen, te doen doorstromen naar het bedrijfsleven. Voor het JOB-plan wordt in 1988 een project-medewerker aan getrokken, die tot taak krijgt om 75 jongeren in de leeftijds categorie van 18 tot 25 jaar te plaatsen. Ook zal extra aandacht worden besteed aan de zoge naamde risico-groepen onder de langdurig werklozen, zoals vrouwen die (weer) aan het arbeidsproces willen deelne men en mensen die behoren tot de zogenaamde culturele minderheden. Het Gewestelijk Arbeidsbureau koestert hoge verwachtingen van haar nieuwe automatiseringssys teem, waardoor het mogelijk moet zijn om in te spelen op de plaatselijke behoeften en werkgevers en werknemers sneller bij elkaar te brengen. VLISSINGEN - De 17-ja- rige Joep Bremmers uit Vlis singen heeft geheel op eigen gelegenheid een onderzoek naar de Duitse bunkers op Walcheren in een boekje ver werkt. Goedkoop uitgevoerd is het 28 pagina's tellende boek werkje in enkele boekhandels te koop en op de tentoonstel ling in de Badhuisstraat in Koudekerke, opgezet door ee kennis van Bremmers, die de bunkers en de invasie van Walcheren in de Tweede We reldoorlog behandeld. De ex positie is nog tot het einde van deze maand te zien. Duitse bunkers op Walche ren is een logische neerslag van een thema dat de HAVO- -scholier uit Vlissingen al lang bezighoudt. „Ook al kleven er voor velen nare herinneringen i[lllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllillllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllü= H De heer Bontenbal met de officieel eerste fles Beaujolais Pri meur in De Gevangentoren. - foto:FOTozesa VLISSINGEN - Vorige week donderdag was het zover. In het restaurant De Gevangentoren aan de Vlissingse Boule- E vard werd de eerste fles Beaujolais Primeur ontkurkt. De E eer voor het officieel inluiden van het begin van het sei- E zoen voor dit bekende Franse produkt was gelaten aan de E E directeur van de Provinciale WV Zeeland, de heer A. E E Bontenbal. In zijn toespraak roemde de heer Bontenbal de j| E mogelijkheden voor toerist en inwoner van Zeeland op culinair gebied. Hij hoopte tevens op een uitbreiding E daarvan, speciaal wat de wijn aangaat. Op de gezellige E bijeenkomst voor genodigden op de 'eerste etage' van De E E Gevangentoren nam hij vervolgens de kurketrekker ter E hand. De feestelijke opening van het Beaujolais-seizoen E E betekende in De Gevangentoren tevens de start van een E expositie van de kunstenaars Guido Eckhart en Eric i E Brandts. Mevrouw Stuurwold opende die tentoonstelling. E MillMillmilinn aan, toch vind ik niet dat je dit stukje architectonische ge schiedenis moet verzwijgen. Ik ben gewoon geinteresseerd in het hoe en waarom van deze bouwsels op Walcheren", al dus Joep Bremmers. In zijn boekje dat in eigen beheer is uitgegeven in een oplage van 200 stuks gaat Bremmers in op de oorsprong van de Duitse bunkertypen, de situering op Walcheren van die dingen en de constructie van de bouwwerken. Het is rijk voorzien van illustratie materiaal dat Bremmers heeft betrokken van enerzijds zijn eigen collectie en anderzijds het Bundesarchiv Militarchiv te Freiburg. De omslagfoto is van de heer Roose uit Koude kerke en geeft een beeld van de Hockerhindemisse bij Groot Valkenisse. ffilmi VLISSINGEN/MIDDEL BURG - In Alhambra in Vlis singen gaat deze week "Een maand later' van Nouchka van Brakel in première. In deze film reageert Monique van de Ven als losbandige journaliste op een contactad vertentie van de tuttige huis vrouw Renée Soutendijk. De twee vrouwen besluiten voor een maand eikaars plaats in te nemen. Dit heeft verstrek kende gevolgen. 'Een maand later' is donderdag om 20.00 uur, vrijdag tot en met zondag om 21.30 uur en van maandag tot en met woensdag om 20.00 uur te zien. Verder is er in Alhambra niet veel veranderd. 'Hector' draait nog steeds op donder dag om 20.00 uur, van vrijdag tot en met zondag om 19.00 en 21.30 uur en van maandag tot en met woensdag om 20.00 uur. Madonna leeft zich uit in 'Who's that Girl' op vrijdag en zaterdag om 19.00 uur en op zondag om 14.00 en 19.00 uur. Ook de tekenfilm 'Bambi' is zondag om 14.00 uur nog een keertje te zien. In Electro in Middelburg gaan Bette Midler en Shelly Long elkaar te lijf in 'Outra geous Fortune'. In deze film zijn zij op zoek naar hun bei der vriendje die niet is wat hij leek te zijn. De film draait van donderdag tot en met zondag om 19.00 uur en op zaterdag, zondag en woensdag om 14.00 uur. 'Havinck' met Willem Nij- holt trekt in Electro volle za len. Deze film is voor de tweede week te zien van don derdag tot en met zondag om halftien en van maandag tot en met woensdag om 20.30 uur. In het Schuttershoftheater draait van maandag tot en met woensdag om 20.30 uur de film 'Betty Blue'. Zaterdag middag om 14.00 uur bezoekt Sinterklaas met zijn Pieten het Schuttershoftheater. Alle bezoekertjes mogen hun schoen zetten. Kinderen die vermomd als zwarte Piet ko men worden beloond. Aanslui tend op dit bezoek wordt de Nederlands ingesproken te kenfilm 'De Sneeuwkoningin' vertoond. In dit schitterende sprookje wordt Kai betoverd door de sneeuwkoningin. Al leen zijn vriendinnetje Gerda kan zijn bevroren hart nog redden. Deze film is ook op zondag en woensdag om 14.00 uur te zien. Informatie over het filmfes tival 'Africa in the Picture' in het Schuttershoftheater is el ders in deze krant te vinden. Gedeputeerde Staten heb ben tevens een aantal gevaar lijke situaties opgesomd die voor verbetering in aanmer king komen. In het plan komen alleen voorzieningen voor de (brom) fietser buiten de bebouwde kom aan de orde. Aan de an dere kant beperkt het plan zich niet tot het fietsverkeer langs provinciale wegen. Ook de wegen van andere wegbe- heerders als gemeente en wa terschap zijn eveneens in het plan verwerkt. Op maandag 30 november is er een informatiebijeenkomst in het stadskantoor te Goes van 15.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur en op dins dag 1 december in de Zeeuwse bibliotheek te Middelburg, op dezelfde tijdstippen. Iedere belangstellende kan vrij binnen lopen voor nadere uitleg over het plan. Reacties en suggesties kunnen worden meegegeven aan provinciale medewerkers. HOOGELANDE - In de ka pel van St.-Maarten te Hooge- lande verzorgt op zondag 29 november het Ensemble Hor tus Musarum een muzikaal- cultureel programma onder de titel „Gae lek? Stae lek? Neen lek? Ja lek! Het optreden staat in het kader van het Huijgens- jaar (Constantijn Huijgens overleed in 1687). De uitvoe renden zijn: Marie-Anne Pa- ques, zang; Henriëtte Gort huis, luit; Dieuwke Berkelaar, gamba/blokfluit en Herman van Elteren (acteur) als Con stantijn Huijgens. De voor stelling begint om 14.30 uur. Kinderclub Buurthuis Aldegonde start vanaf woensdag 25 november met een kinderclub voor kinderen van vier tot en met acht jaar. Tijdens deze eerste middag kunnen kinderen versieringen, maskers en slingers voor het Sinterklaasfeest komen maken. Woensdagmiddag 2 de cember is er een Sint Nicolaasmid- dag en 9 december verzorgt het kindertheater „Frank en zijn vro lijke vrienden" een optreden ge naamd „Het Beestenbal". Alle mid dagen beginnen om halfdrie en eindigen om vier uur. Bingo Buurthuis Scheldebuurt houdt np vrijdag 27 november om 20 uur lar maandelijkse bingo-avond in het pand aan de Verkuil Quakke- laarstraat 95. De zaal is geopend vanaf 19.30 uur, de toegang is gra tis. Schaaktoernooi Schaakclub Souburg houdt op zaterdag 5 december van 10.30 tot 17.30 uur haar M&T Pepernoten- toernooi in het clubgebouw van SV Vlissingen in de Willem lll-kazerne, Oranjestraat 8 te Vlissingen. Er wordt gespeeld in vier leeftijds groepen: De D-groep tot en met tien jaar en de C-groep tot en met twaalf jaar spelen in groepen. De B-groep tot en met vijftien jaar en de A-groep tot en met negentien jaar spelen zeven ronden Zwitsers. De leeftijd op de speeldatum is be palend. Opgave is tot uiterlijk 4 de cember 20 uur mogelijk bij J.J. Koolhoven, 01184-61601. Gymnastiekvereniging Oranje- Nassau De Vlissingse gymnastiekvereni ging „Oranje Nassau" bestaat op 16 december vijftig jaar. Om dit te vieren is er zaterdag 28 november van 14 tot 16 uur in de Sporthal Baskenburg een instuif voor jonge ren van vijf tot 16 jaar. Verder is er van 19 tot 22 uur een uitvoering. Op vrijdag 11 december van 18 tot 19.30 uur kan men het bestuur feli citeren tijdens een receptie in ho tel-restaurant Britannia-Watertoren te Vlissingen Adventsavonddlensten De gezamenlijke kerken van Oost-Souburg houden op 27 no vember en 4, 11 en 18 december in de Nederlands Hervormde Kerk nn het Oranjeplein hun jaarlijkse adventsavonddiensten. De dien sten beginnen om 19 uur en eindi gen om 19.30 uur. Gevonden Bij de Gemeentepolitie te Vlis singen zijn in de periode van 11 tot 18 november 1987 de volgende voorwerpen aangegeven: een zwart/wit konijn, een single, een dameshorloge, een zwart dames jack, 6 sleutels aan een hanger en een plastic tas met sportspullen. MIDDELBURG - Sinds en kele weken kan Nederland kennis maken met 'de Afri kaanse film'. Tot nu toe een vrij onbekend filmland. Het festival Africa in the Picture brengt daar verandering in nu dit festival langs een groot aantal filmtheaters in ons land toert Een klein gedeelte van de festivalfilms is ook in Middelburg te zien van don derdag 26 tot en met zondag 29 november in het Schuttershof theater. In totaal zijn 6 films te zien. Na het Festival 'Russische cinema' en 'film en architec tuur' is Africa in the picture voorlopig het laatste festival dat plaatsvindt in Middelburg en mede tot stand kon komen door een subsidie van de pro vincie Zeeland. In het pro gramma zijn films opgenomen uit Burkina Faso, Mali Bene is In de film Camera D-'Af- rique wordt een goed beeld ge geven van de huidige Afri kaanse Cinema en zijn ont wikkeling. Speciaal voor de mu ziekliefhebbers: de muziek bij de film Ceddo is gecompo neerd en uitgevoerd door Ma nu Dibango, een van de be kendste Afrikaanse musici. Het programma: donderdag 26 nov. 20.30 uur: Taaw Mandabi; vrijdag 27 nov. 20.00 uur: Wend Kuuni, 22.00 uur: Finye; zaterdag 28 nov. 20.00 uur: Camera D-'Afrique, 22.00 uur: Xala; zondag 29 nov. 20.30 uur: Ceddo. Voor inleidende artikelen en filmbeschrijvin gen is een catalogus te koop in het theater. Bij het dierenasiel te Vlissingen is in die periode geen aangifte van gevonden dieren gedaan. CNV De CNV-afdeling Vlissingen houdt op dinsdag 1 december om 19.30 uur een vergadering in ,,'t Anker" aan de Bonedijkestraat te Vlissingen. Aan de orde komen on der meer de verkiezing van de voorzitter de heer A. Hoefkens, de visie van het CNV ten opzichte van de gezondheidszorg en het organi satorisch beleidsplan CNV-Zee- land. Vrouwenleerjaar - De Stichting voor Basiseducatie en Vormings- en Ontwikkelingswerk houdt vol gende week twee informatiebij eenkomsten over het Vrouwen leerjaar. Dinsdag 1 december in 't Pand aan de Kerksteeg in Mid delburg begint de bijeenkomst om 9.20 uur. Dinsdag 8 decem ber op dezelfde plaats en op de zelfde tijd is er opnieuw gelegen heid informatie te krijgen over het Vrouwenleerjaar. Tentoonstelling - Zaterdag wordt om 15.00 uur in Galerie Bellamy 19 de tentoonstelling van de schilderes Krien Clevis uit Steijl geopend. De opening van de tentoonstelling wordt muzi kaal omlijst door het duo Karin Bartelet (dwarsfluit) en Theo Keltjens (gitaar). Opvallend aan de schilderijen van Clevis zijn de verschillende formaten van de doeken. Blngo-mlddag - In Bachten Komme bij de Stichting Welzijn voor ouderen in Vlissingen is dinsdag 1 december een zoge naamde verrassingsbingo. De aanvang is om 14.00 uur, kaarten zijn uitsluitend verkrijgbaar 's middags aan het buffet van Bachten Komme. Wandeltocht - De Vrolijke Tip pelaars (wandelen) houden za terdag 28 november de traditio nele Sint Nicolaas-tocht. Er kan zowel individueel als in groeps- vervand gewandeld worden en de afstanden zijn vijf, tien of vijf tien kilometer. De start vindt plaats om 14 uur op het sport- plein Baskensburg. Nadere in lichtingen: 01184-64753 (me vrouw Meerman). Vogelbeurs - De vogelvereni ging 't Goudhaantje uit Middel burg houdt zaterdag 28 novem ber een vogel ruil- en verkoop beurs in het Dorpshuis in Nieuw en Sint Joosland. Het begint om 13.00 uur. Muziekuitvoering- Het Middelburgse Muziekkorps on der leiding van Jack Laroes houdt op zaterdag 28 november vanaf 20.00 uur de jaarlijkse uit voering in de Concert- en Ge hoorzaal in Middelburg. Soliste is Jolanda Baljeu op klarinet. Me dewerking wordt ondermeer ver leend door slagwerkgroep De Bevelanden. Baanlozencursus - Het Zeeuws Instituut voor Kunstzin nige Vorming houdt vanaf de cember een cursus voor haanlo zen op woensdagmiddag van halftwee tot halfvier. De cursus wordt gehouden in het ZIKV aan de Kuiperspoort in Middelburg. De informatiebijeenkomst voor de cursus vindt woensdag 25 no vember plaats om 13.30 uur op dezelfde plaats. Voor meer in lichtingen: 01180-34711. Leren lezen - De Stichting voor Basiseducatie houdt een cursus leren lezen, schrijven en rekenen. De lessen worden ge geven in het gebouw aan de La tijnse Schoolstraat in Middelburg (nummers 10-12). Voor meer in lichtingen: 01180-16278. Het Zeeuws Vrouwenkoor werd vorig jaar opgericht er telt 150 leden, die wekelijks bijeen komen in 'De Spinne' tc Goes om de liederen in te stu deren. Het koor zal een zeer gevarieerd programma bren gen. De schermvrouwe van hel Zeeuws Vrouwenkoor me vrouw H. Blanken-Smid zal tot de aanwezigen behoren. MIDDELBURG - Naast de algemene literaire jeugdkran ten „Lurv en lurvje" is de Zeeuwse Bibliothee k gestart met de uitgave vun „Onze Boekenkrant". De nieuwe jeugdkrant, die in samenwerking met verte genwoordigers uit het onder wijs wordt samengesteld is speciaal bedoeld voor kinde ren van zes tot acht jaar, die het reformatorisch onderwijs volgen. De bibliotheek kwam tot dit initiatief toen bleek dat de behoefte aan zo'n gerichte krant enorm groot was. Na het verschijnen van het eerte ex emplaar van „Onze Boeken krant" is hierop zeer positief gereageerd. In de krant staan artikelen over de illustraties en produk- tie van boeken, en informatie over boeken voor moeilijk le zende kinderen. Voorts zijn er een aantal boekfragmenten en titelsuggesties opgenomen. De schrijfster Sjanie van Duinen, bekend van een tiental kin derboeken, vertelt in een in terview over haar werk en ideeën, en schreef speciaal voor deze eerste uitgave het verhaal „De beloning van Bas". Bij de krant is een lesbrief gevoegd om leerkrachten ideeën aan te dragen hoe de krant in de klas gebruikt kan worden. „Onze Boekenkrant" en de lesbrief zijn te bestellen bij de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7,4331 JE Mid delburg, telefoon 01180-30330. MIDDELBURG/VLISSIN GEN - Vrijdag 27 november om 20 uur in de Burgerzaal van het Middelburgse Stad huis wordt het startsein gege ven voor een nieuwe promo tie-avond die het geld moet binnenbrengen voor de aan schaf van een scheepskast voor De Schorpioen. De avond houdt in mode, dans en mu ziek. Op de avond wordt een col lectie feestelijke dames- en herenkleding geshowd, het huisensemble van de Zeeuwse Muziekschool verzorgt een op treden het Westkappels da meskoor bezingt de zee en Dick Verburg en Patricia Gootjes voeren demonstraties ballroomdansen uit. Meisjes van Teachers' Hos tess International uit Middel burg fungeren als gastvrou wen. Op de promotie-avond wordt ook voor het eerst het model van De Schorpioen (1:50) aan het publiek getoond worden. Het model is afkom stig uit het Marinemuseum in Den Helder. Kaarten voor de avond zijn verkrijgbaar bij De Vroed, D.T. Hoofdman, Scarpidoe, Van de Ree Brilmode Haar studio Roland en aan de zaal. Mevrouw T. Burgemeester-Stunnenberg, mevrouw S. Boodt-de Mik, M. Verburg-Mos, de heer M.C. Verburg, mevrouw M. van Er- kel-Landman en mevrouw Rutten-Bovendeerd. (vlnr) verlenen hun medewerking aan de promotie-avond voor Ramschip De Schorpioen. - -foto foto zesa. MIDDELBURG - Ter gele genheid van haar dertigjarig bestaan organiseert het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs op vrij dag 27 november een thema middag onder de titel „Aan dacht voor Alcohol in Zee land". De bijeenkomst vindt plaats in de Zeeuwse Biblio theek, Kousteensedijk 7 in Middelburg en begint om 13.30 uur. Al gaat het om een viering, het wordt zeker geen feest. De problemen, die alcoholge bruik, maar vooral misbruik met zich meebrengen, zijn in onze tijd zo groot, dat een fes tiviteit misplaatst zou zijn. Het dagelijks gebruik van al coholhoudende dranken is in onze maatschappij een nor male zaak geworden. Voor de meeste mensen levert dat geen problemen op, maar onder zoek heeft uitgewezen dat 10% van de Nederlandse bevolking tot de zogenaamde probleem drinkers moeten worden gere kend. Mensen, die geen of onvol doende controle hebben op hun drinkgedrag. Met alle ge volgen van dien; een groeiend aantal verkeersslachtoffers door rijden onder invloed, een toenemend aantal patiënten in de ziekenhuizen met lichame lijke of geestelijke aandoenin gen, die hun oorzaak vinden in alcoholmisbruik. „Daarom wilen wij de mid dag uitdrukkelijk het alcohol probleem aan de orde stellen", aldus drs. J.T. van den Broek van het ZCAD in Middelburg. Dit consultatiebureau is dertig jaar geleden officieel van start gegan, in een tijd dat we met een zeer kleine groep, zij het zeer zware drinkers, te maken hadden. Toen rustte er nog een taboe op alcoholgebruik. Dat is in de loop der jaren dras tisch veranderd, maar de pro blemen werden lange tijd on derschat. Alle aandacht, ook politiek ging uit naar het ge bruik van drugs. Maar in al die jaren hadden de meeste mensen - ruim 80% - die bij ons aanklopten te kampen met alcoholproblemen. Per jaar komen bij ons zo'n 800 mensen, die hulp nodig hebben van wege hun drinkgedrag en dat is nog maar ééntiende gedeelte van de Zeeuwen die met het zelfde probleem te kampen hebben. Wij willen daar vrij dagmiddag eens dieper op doorgaan. Men mensen die op diverse terreinen in onze maatschappij werkzaam zijn. Ervaringen vanuit de gezond heidszorg, de bedrijfsgezond heidszorg, het onderwijs, de verslavingszorg en de zelf hulpgroepen, zullen door ver schillende sprekers naar voren worden gebracht. Ook de rol van de overheid en justitie ko men aan bod. Ik hoop van harte dat dit mag leiden tot een goede discussie, zonodig met stevige kritiek, misschien ook aan ons adres. Het gaat erom dat de samenleving dit probleem aanpakt, vooral voor onze j onge generatie", aldus de directeur van het Zeeuws Consultatiebureau.

Scheldebode | 1987 | | pagina 13