HAAL Boven of onder de Honderdduizend Nederlanders Bezuinigingen op rechtshulp HAAL UW RECHT BH OHRA OHRA: 085-249249 Ook dit jaar weer vele ziekenfondsverlaters Informatie met goedkeuring van de Stichting Haal Uw Recht. Deze pagina is tot stand gekomen in samenwerking met en met goedkeuring van de Stichting HAAL UW RECHT en onder verantwoordelijkheid van OHRA-Verzekeringen. Recht is ieders goed recht. Maar het verkrijgen van dat recht is vaak een inspannende bezigheid en niet bepaald goed koop. Moeten we dan maar, omwille van onze goede bui en portemonnaie het onrecht voor lief nemen? Niet eerlijk Verzekeren Tegenpartij Wilt u nog verduidelijking of meer informatie over de OHRA dan kunt u OHRA gerust bellen. U kunt bij OHRA telefo nisch terecht op elke werkdag (maandag tot en met donder dag zelfs tot 21.00 uur). Het nummer is 085-249249. Wanneer u in de buurt van één van de OHRA Verzekeringswinkels woont, kunt u daar natuurlijk ook langsgaan of een afspraak maken. U vindt zo'n OHRA Verzekeringswinkel in de vol gende plaatsen: Arnhem, Groningensingel 51 telefoon 085-249224 Eindhoven, Leenderweg 95 telefoon 040-125555 Haarlem, Zijlstraat 94 telefoon 023-322851 Rotterdam, Groothandelsgebouw, Stationsplein 50 telefoon 010-4331388. O EERT '..,1j:iUMUMMjlMIIISIiSlllllllM LOONGRENS? RECHT HOEFT NIET DUUR TE ZIJN Bezuinigingen alom. Dus ook op de door de over heid gesubsidieerde rechtshulp voor onvermogen- den. Maar de Orde van Advoca ten is het daarmee niet eens. Zij zegt dat door deze bezuinigin gen 'voor een groot aantal bur gers de deur naar de rechter wordt dichtgeworpen'. Maar minister Korthals Altes wil toch het budget voor rechtshulp voor onvermogen- den tot 9,5 miljoen gulden te rugbrengen. Daarom wil hij de inkomensgrens waarboven men geen 'gratis' advocaat kan krij gen, verlagen naar ongeveer veertigduizend gulden per jaar. Maar de advocaten zeggen dat de situatie al vóór dat er van bezuinigingen sprake was, nog al wat problemen gaf. Voor ve len was de eigen bijdrage van f.560,- al een bezwaar. Daarbij blijkt uit een onderzoek, dat als de bezuinigingen doorgaan, een grote groep mensen die net iets te veel verdienen voor die over heidshulp en te weinig om zelf een advocaat te betalen, com pleet buiten de boot zullen val len. De gezamenlijke ziektekostenver zekeraars kwamen recentelijk tot de schrikbarende ontdekking, dat zo'n honderdduizend Nederlan ders niet verzekerd zijn tegen ziek tekosten. 'Hoe kan dat nou?' zal iedereen die in een ziekenfonds zit, zich afvragen. 'Want tegen ziekte kosten ben je toch automatisch verzekerd?' Welnu, niets is minder waar. Want wie op de een of ande re manier niet in het ziekenfonds zit, is vrij om zich tegen ziektekos ten te verzekeren of niet. Zo kan het gebeuren dat zoon of dochter lief gaat studeren en de ouders be looft de noodzakelijke administra tieve maatregelen voor een studen tenziektekostenverzekering te ne men, en dat gewoon uit slordigheid niet doet. Andersom kan het wel gebeuren dat kinderen tot hun schrik ont dekken dat een bejaarde vader of moeder het met zijn of haar ziekte kostenverzekering niet zo nauw heeft genomen. Er lopen zelfs men sen rond, die (zolang ze kunnen lopen) zeggen: 'weggegooid geld, ik ben nooit ziek' of 'ze laten je toch niet op straat liggen' (we citeren!). Kortom, het automatisme van het ziekenfonds enerzijds en de vrij heid om zich wel of niet tegen z; tekosten te verzekeren, is niet r iedereen goed. Terwijl die vrijheid toch ook z'n voordelen heeft. Want men kan heel kritisch een goede en voorde lige ziektekostenverzekering uit zoeken. Want in plaats van een verplicht ziekenfondsverzekerde wordt men klant zodra men aan een particuliere ziektekostenver zekering toe is. En de klant is koning. Het ziekenfonds uit! Voor velen is dat een positieve mijlpaal in hun leven. Sommigen beschouwen die overgang van ziekenfonds naar particuliere ziektekostenverzekering als het bereiken van een ze kere status. Maar er zijn er ook velen, die er niet zo blij mee zijn. Vooral als men door groei van het loon net even boven de loongrens is gekomen. Die loongrens wordt elk jaar per 1 januari opnieuw vastge steld. Vorig jaar was dat f.49.150,- bruto per jaar. De loongrens voor dit jaar is nog niet bekend. Wie op 1 november 1986 al dicht tegen de loongrens zat en sindsdien een gunstige verandering in zijn loon heeft genoten, moet nu nagaan of hij of zij nog in het ziekenfonds kan blijven. En als u gaat rekenen dan mogen daarbij vakantiegeld en eventuele gratificaties of winstde lingen niet vergeten worden. Komt u boven die nieuwe loon grens dan heeft u tot 1 januari 1988 de tijd om u particulier te verzeke ren. En dat is een hele verandering voor wie gewend is aan het zieken fonds. Zelf doen, zelf beslissen Zit men onder de loongrens dan denkt men nauwelijks na over een ziektekostenverzekering. De pre mie wordt automatisch betaald, want de werkgever houdt die in op het salaris. Je kunt dus nooit ver geten te betalen. Maar als particu lier verzekerde krijgt u de rekening voor de premie thuis. En de hoogte van die premie hangt weer af van de soort verzekering, het eigen risi co (u kende alleen de zogenaamde 'medicijnknaak', de eigen bijdrage van f.2,50 per recept) en van de maatschappij waarbij u de verze kering afsluit. U heeft dus zelf veel invloed op de wijze waarop u tegen ziektekosten bent verzekerd. Hoe vaak komt het niet voor dat u denkt: dit is niet eerlijk. Zo is dat niet afgesproken. Ik krijg niet waar ik recht op heb! Vaker dan u lief is. Wanneer bij voorbeeld uw huisbaas weigert het huis naar behoren te onderhouden. Of u na jarenlange trouwe dienst het 'verzoek' krijgt om maar eens naar een andere baan uit te kijken. Als uw tegenpartij voet bij stuk houdt, bent u gauw geneigd van uw gelijk af te zien. Want, denkt u, wie voor z'n recht wil opkomen, waagt zich in een juridische jungle van onnavolgbare weken en astro nomische uurtarieven van uw ad vocaat. U heeft ongelijk. Gelukkig kan men zich verzekeren tegen de kos ten die procederen met zich mee brengt. Maar de Rechtsbijstand verzekering voorziet in meer dan alleen de dekking van de onkosten. Wie zo'n verzekering heeft (naakt aanspraak op gedegen juridisch advies. Met een Rechtsbijstandpo- lis blijkt u opeens veel makkelijker op uw recht te kunnen sl^an. En over de gecompliceerdheid van ons rechtssysteem hoeft u zich ook al geen zorgen meer te maken. Deze juristen weten welke wegen be wandeld dienen te worden en zul len u met raad en daad terzijde staan. Een prettig gevoel; te weten dat u te allen tijde uw recht kan halen zonder het risico te lopen om voor onbetaalbare proceskosten en re keningen van advocaten te komen staan. En dat prettige gevoel is nog verrassend betaalbaar ook. Voor minder dan het uurbedrag van een king biedt, kan het beste bij een verzekeringsmaatschappij zelf in formeren. De lijst van verzekerde rechtsgebieden is zo uitgebreid, dat het ondoenlijk is die hier hele maal op te sommen. Een greep uit het pakket: arbeidsovereenkom- stenrecht, huurrecht, familierecht, sociaal verzekeringsrecht enzo voort. Zag u voorheen nog van uw rech ten af om het simpele feit dat u er geen zin in had om er kapitalen voor neer te tellen, met een Rechts bijstandverzekering zult u weinig meer over uw kant hoeven laten gaan. U laat zich niet meer uit het veld slaan door de botte tegenwer king van de tegenpartijzij specu leren erop dat u er weinig voor voelt om via de rechter uw gelijk te halen. Dat u er geen zin in hebt om veel tijd, geld en moeite op te offe ren aan advocaten en processen. Maar ze hebben het aan het ver keerde eind, want u weet zich met raad en daad gesteund door uw verzekeringsmaatschappij. Dank zij uw Rechtsbijstand polis hoeft u niet te bloeden voor uw recht, en wordt uw dreigement serieus geno men. Het is niet nodig om elke keer naar de rechter te stappen voor uw gelijk. Gelukkig maar, want als dat de praktijk was, zouden we in Ne derland eenvoudig te weinig rech ters hebben. Als u een probleem hebt, stapt u in eerste instantie naar de maatschappij waarbij u uw Rechtsbijstandverzekering hebt afgesloten. Onze juridische afdeling staat al tijd tot uw beschikking voor advies en goede raad. Kosteloos uiter aard. Allereerst wordt natuurlijk bekeken of u wel daadwerkelijk in uw recht staat. Als het geen zin heeft om te gaan procederen is nie mand erbij gebaat om dat wel te doen. Dat spreekt vanzelf. Staat u wel in uw recht, dan zullen de juristen van de verzekeraar in eerste instantie proberen uw zaak buiten de rechtzaal te beslechten. En voor u de correspondentie te voeren en instanties of deskundi gen in te schakelen. Mocht dat al les niet baten, dan laat u het recht zijn beloop hebben. Zo kreeg u als ziekenfondsverze kerde nooit een rekening van arts of specialist te zien. Maar als parti culier verzekerde krijgt u die ziek tekostennota's in de regel thuisge stuurd. Die moet u dan eerst zelf betalen voordat u ze kunt declareren bij uw verzekeringsmaatschappij. Deze vergoedt de door u betaalde rekeningen minus een eventueel eigen risico. 'Maar', zult u zich misschien be zorgd afvragen, 'hoe betaal ik nou bijvoorbeeld een opname in het ziekenhuis', want niet iedereen heeft zo'n groot bedrag in reserve liggen. Wees gerust, u bent niet de enige met dat probleem. Daarom is er juist met ziekenhuizen een regeling getroffen dat ze de rekening recht streeks naar de verzekeringsmaat schappij sturen. En voor zieken huisopname geldt over het alge meen geen eigen risico. Daar hoeft u zich dus geen zorgen over te ma ken. Overigens (en dat is ook nieuw voor een ziekenfondsverzekerde) mag u zelf het ziekenhuis in uw naaste omgeving uitzoeken waar u de voorkeur voor heeft. Zoals u ook zelf uw huisarts, en therapeut kunt kiezen. En u heeft geen verwijs- briefje nodig om een oogarts of keel-neus-oorarts te raadplegen. Kortom u bent een stuk zelfstandi ger geworden. Wat nu te doen? Het beste wat u kunt doen is ver schillende verzekeringsmaat schappijen om een prijsopgave vragen. OHRA maakt het u gemakkelijk; u belt 085-249249 of u vult de cou pon in onder aan deze pagina. En heus, als u eenmaal aan deze nieuwe situatie bent gewend, dan zult u nauwelijks meer terug ver langen naar uw ziekenfondsperio de. advocaat (standaard-uurtarief: +- f.200,-) verzekert u zich al van een jaar Rechtsbijstand. Bijvoorbeeld: de premie bedraagt, afhankelijk of u motorrijtuigen wel of niet wilt meeverzekeren, f.199,- of f.159,-. En daarvoor is dan het hele gezin meeverzekerd. Inclusief uitwonende kinderen on der de 26 jaar. Zelfs inwonende (schoon)ouders en grootouders hebben recht op rechtsbijstand. In deze verzekering zijn ook de behandeling en kosten begrepen van zaken die verband houden met privé-motorrijtuigen. En dat is geen overbodige luxe. Want pro blemen rond het verhalen van schade, opgelopen in het verkeer, zijn talrijk. Als uw auto blikschade oploopt, betaalt de verzekering niets uit als uw tegenpartij geen schuld bekent. Of u moet zijn schuld kunnen bewijzen. Maar dat is vaak heel ingewikkeld. Wie een Rechtsbijstandverzekering bezit, hoeft zich om die zaken geen zor gen te maken. Daarvoor heeft hij immers een verzekering die ervoor zorgt dat alles in kannen en krui ken komt. Wie wil weten waarvoor een Rechtsbijstandverzekering dek- Ik wens graag inlichtingen over: O OHRA als bedrijf O rechtsbijstandverzekering O ziektekostenverzekering O andere verzekeringen, namelijk Opmerkingen: Naam Voorlpttprs m /t* Straatnaam Postcode Telefoonnummer Woonplaats Deze antwoordcoupon in een open envelop zonder postzegel sturen naar: OHRA-Verzekeringen, Antwoordnummer 3344, 6800 ZA ARNHEM. 0434161187/HURS Hebt u nog vragen? 0 0

Scheldebode | 1987 | | pagina 16