Moeders voor Moeders en Vereniging voor Gynaecologie hebben elkaar nodig Amicelli Kwartet in Kapel Hoogelande Open dag Zeeuwse Plattelandsvrouwen Jubileumconcert Blue Jeans Big Band in Concertzaal Unieke expositie van zeefdrukker Jos Brouwers Hulp voor Suriname: Middelburg-Karmel r r Voortdurend nauw samenwerkingsverband Voorronde G.P.Nederland in De Piek Kunst op veerboot t r Vervoer gehandicapten Promotie-avond N.C.R.V. SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 11 NOVEMBER 1987 313 Menopauze Attentie VLISSINGEN MIDDELBURG/VLISSIN - GEN/GOES - Maandag 16 no vember bestaat de vereniging voor Gynaecologie precies honderd jaar. Vrouwen die op die dag onder begeleiding van een gynaecoloog in het zieken huis bevallen, ontvangen ter ere van dit eeuwfeest een boek waarin vrouwen vertellen over hun belevenissen tijdens hun zwangerschap. De ver spreiding wordt verzorgd door de informatrices van de orga nisatie Moeders voor Moeders. Deze organisatie werkt nauw samen met de gynaecologen. Mevrouw H. B roe ren, dis trictsmanager van Moeders voor Moeders in de regio Zee land en Brabant: „De samen werking is heel goed. We heb ben elkaar nodig. Het vrucht baarheidshormoon waarvoor wij de urine verzamelen is van het grootste belang voor de gynaecoloog en zijn patiënt'' Moeders voor Moeders is een onderdeel van een farma ceutisch bedrijf. In de urine van aanstaande moeders zit het hormoon HCG. Bij vrou wen die de memopauze achter de rug hebben is dat het hor moon HMG. Hieruit kunnen de preparaten Pregnyl en Hu- megon ontwikkeld worden. Met een combinatiekuur van deze twee hormonen kan on vruchtbaarheid door hor- moonstoomissen bij zowel mannen als vrouwen verhol pen worden. Mevrouw Lelie, informa- trice in Middelburg: „Eén op de tien huwelijken is ongewild kinderloos. Ongeveer de helft daarvan is met deze prepara ten te helpen. De preparaten zijn niet synthetisch te ont wikkelen. Medewerking van andere vrouwen is dus hard nodig. In mijn rayon ben ik twee vrouwen tegengekomen die dank zij deze hormonen zwanger raakten. In één geval gebeurde dat na zeven jaar aanmodderen." Moeders voor Moeders startte pas vorig jaar oktober in Zeeland. Mevrouw Broeren: „Het transport van de urine naar West-Brabant maakt het inzamelen zo duur. Het gebrek is echter zo groot dat we ook de afgelegen gebieden erbij moeten betrekken." Een deel van de jarige Blue Jeans Big Band in actie. - FOTO: JELLE B1NSMA MIDDELBURG - Ter gele genheid van het tienjarig be staan geeft "The Blue Jeans Big Band" uit Middelburg Jack de Boo van Uijen op zon dag 15 november een jubi leumconcert in de Concertzaal te Middelburg. Aanvang 15^0 uur. Voor dit concert zijn drie gastsolisten uitgenodigd. Jan Net, de bekende Zeeuwse te nor-saxofonist, soleert in het nummer "Fly me to the Moon". Gitarist Wiek Hij- mans, die enkele jaren geleden deel uitmaakte van de band en nu aan het Amsterdamse con servatorium studeert, brengt Het hormoon is alleen tij dens de eerste vier maanden van de zwangerschap aanwe zig. Mevrouw Lelie: „Aanmel ding hebben we daarom het liefst zo vroeg mogelijk. Dat kan al als je twee weken over tijd bent Wij verrichten dan een gratis zwangerschapstest om te kijken of er voldoende van het hormoon aanwezig is". Het ophalen van de urine ge beurt heel discreet want, zo zegt mevrouw Lelie, „Als je nog maar net zwanger bent, ga je dat niet op straat lopen gil len. Er staat dus niet met koeieletters Moeders voor Moeders op de wagen." Ook vrouwen van boven de vijfenvijftig jaar zijn welkom. Mevrouw Broeren: „Deze vrouwen zijn zeer gemoti veerd om mee te doen. Ze heb ben gezien wat het betekent om geen kinderen te kunnen krijgen en weten hoe ingrij- Dend dat is." Medicijngebruik het nummer "Bluff Point". Accordeonist Coen van de Pol speelt met de band "Swin- gin' the Blues". Het is nog maar zelden vertoond dat een big band met een accordeon solist optreedt. Verder brengt het orkest, bestaande uit vijf I trompetten, vier trombones, zes saxen en een vier man sterke ritme-sectie, een aantal nieuwe nummers, maar ook diverse oude successen. De muziekkeuze van de band, die in 1977 door Karei Haaze en Koen van den Dries werd opgericht, gaat vooral uit naar nummers van Count Basie. heeft geen enkele invloed. Ook vrouwen die de baarmoeder missen kunnen meedoen. Het hormoon wordt door de hypo fyse geproduceerd. Als dank voor de medewer king ontvangen deelnemers kleine attenties Vijfenvijftig plussers ontvangen bovendien een kleine geldelijke vergoe ding. Vrouwen die zich aan willen melden kunnen bij de vol gende informatrices terecht: Middelburg en Amemuiden: Mevrouw Lelie, telefoon 01180-27565 Vlissingen. Oost en West-Souburg: Mevrouw Nijboer, telefoon 01184-13261. Goes, Kloetinge, Kapelle, 's- Heer Arendskerke, 's-Heer Hendrikskinderen en Hein- kenszand: Mevrouw Boeijen, telefoon 01100-32217. NEELTJE JANS/VLISSIN- GEN - De Vlissingse fotograaf en zeefdrukker Jos Brouwers heeft in opdrcht van de Delta Expo ter gelegenheid van de openstelling voor het wegver keer van de stormvloedkering een speciale zeefdruk ge maakt. Tevens is er een over zichtstentoonstelling van zijn zeefdrukken te zien in het Delta Expo Centrum gedu rende de maanden november en december. „De stormvloedkering is een moeilijk onderwerp om te fo tograferen, maar daarom juist een/uitdaging voor de foto graaf", vertelt Brouwers. „Ik heb'daarom eerst de situatie rondom de stormvloedkering grondig bestudeerd om deze zo indrukwekkend mogelijk in beeld te kunnen brengen. Door middel van het zeefdrukken ben je bovendien niet zo ge bonden aan het absolute van een foto, je kunt er als het ware de romantiek van een schilderij aan toe voegen. Het bijzondere aan de zeefdrukken is het kleurverloop dat bij elk exemplaar weer net iets an ders is". Naast de zeefdruk die spe ciaal voor deze gelegenheid gemaakt is in een oplage van 80 stuks, toont Jos Brouwers nog heel wat andere kanten van zijn werk op deze exposi tie. Zo zijn er onder meer landschappen te zien, maar ook heel abstracte werken en de beelden die hij gemaakt heeft van het Sound-project in Vlissingen. „Ik heb een hele serie van mijn eerdere werk omgezet in zeefdrukken en vind dit een goede gelegenheid om daar mee naar buiten te treden. Ik heb eerder wel al op wat klei nere schaal geëxposeerd, maar een dergelijke grote over zichtstentoonstelling vind ik toch ook wel een mooie kans". VLISSINGEN - In De Piek in Vlissingen vindt op vrijdag 13 november de negentiende voorronde van de Grote Prijs van Nederland 1987 plaats. Dit nationaal muziekconcours voor popgroepen wordt voor de vijfde keer gehouden. In De Piek treden vrijdag Avital, Carbazol, Rudolph, Af ter the Rain, Shoot the Moon, The Noise, Trigger en Dreams Die First op. De aanvang is om halftien. In vergelijking met voor gaande jaren bleek dit jaar de gemiddelde kwaliteit van de ingeschreven groepen zo goed te zijn dat in plaats van de 128 geplande bands er 160 aan de voorrondes deelnemen. In plaats van twee halve finales zijn er nu drie semi-finales met in totaal 24 groepen. De fi nale is op 12 december in Pa- radiso te Amsterdam. De Grote Prijs van Neder land wil de mogelijkheden voor, en de interesse in optre dens van onbekende Neder landse groepen door middel van dit concours vergroten. De jurering geschiedt door ter zake kundige popjournalisten, muzikanten en disc-jockeys van Radio 3. Van links naar rechts: Judith Jamin, Sebastiaan van Eek, John Brechner en Carol Jacobsen. HOOGELANDE - Het Ami celli Kwartet geeft zondag 15 november een concert in de Kapel van Sint Maarten in Hoogelande. Het concert be gint om 14JM) uur. Het pro gramma bestaat uit werken VLISSINGEN - In de maanden november en decem ber exposeert Leendert van der Pool, beeldend kunstenaar te Middelburg, vier tekenin gen op de veerboot Vlissingen- Rr^kens. Leendert van der Pool ls autodidact en maakt tekeningen, schilderijen en grafiek. Eerder exposeerde hij onder meer op de Internationale Te keningen Triënnale in Wro claw (Polen) en bij galerie Ina Boerse te Laren. De provincie Zeeland heeft werk van hem aangekocht, terwijl hij in op dracht werk heeft gemaakt voor het Documentatiecen trum Zeeuws Deltagebied, de Rijkswaterstaat en het Ge meentearchief van Middel burg. In zijn werk houdt hij zich bezig met maritieme onder werpen: boten en daarmee verband houdende details. Echte kunst voor op de boot dus. van J. Rosenmiiller, J. Jongen, J. de Swert, A. Tansman, Da vid Popper, Joh. Strauss en Thomas Mifune. Het Amicelli Kwartet be staat uit twee bevriende echt paren die sinds 1982 als viertal op de cello actief zijn. Judith Jamin, John Brechner, Carol Jacobsen en Sebastiaan van Eek zijn allen beroepscellisten. Jamin is sinds 1980 vast ver bonden aan het Nederlands Balletorkest, Brechner is mo menteel solo-cellist in het Brabants Orkest, Jacobsen en Van Eek werken beiden bij de NOS. Kenmerkend voor hun op tredens zijn de grote afwisse ling in de stukken muziek die gebracht worden en de verre gaande verdeling zodat de vier cellisten zich veelzijdig kun nen presenteren. VLISSINGEN-In de Schel- debode van 28 oktober jongst leden stond bij het artikel over de Sociëteit voor Gehandicap ten en hun vrienden een ver keerd telefoonnummer ver meld. Het vervoer van en naar de soos in Bachten Komme wordt geregeld via mevrouw E. Griep. Haar telefoonnum mer is 01184-13021. MIDDELBURG - In Suri name is een groot gebrek aan de noodzakelijke, dagelijkse levensmiddelen zoals zout, olie en boter. Het Zeister Zen dingsgenootschap (de Hem- hutter/Surinamezending) ver zendt jaarlijks een grote con tainer goederen voor de kerst dagen naar Suriname. Ook vanuit Walcheren is het moge lijk deze container te helpen vullen. Vanuit Zeeland worden er tweehonderd kinderpakketten naar de internaten in Para maribo en vierhonderd be jaarden/gezinspakketten naar de armen verzonden. Een kin derpakket kost 12,50 en bevat onder meer een schoolschrift, een tandenborstel met tand pasta, stukken zeep en een rol pepermunt en Rang. In de gezinspakketten zit onder andere een pakje thee, melkpoeder, boter, bonen en kaarsen. De kosten van dit pakket bedragen ƒ22,50. De bijdrage kan overgemaakt worden op giro 39.22.440 of banknummer 33.50.80.243, ten name van de commissie Mid delburg-Karmel, onder ver melding van „Kerstactie 1987". Wie meer wil weten over deze actie kan bellen naar de voor zitter van Middelburg-Kar mel, de heer J.M. Schot, tele foon 01180-27425. GOES - De afdeling Zeeland van de Plattelandsvrouwen houdt op dinsdag 17 november een manifestatie in de „Prins van Oranje" te Goes. De open dag duurt van 's morgens halfelf tot In de avonduren. Zowel in de grote zaal als in de foyer kunnen de bezoeksters kennismaken met alle provin ciale activiteiten die de Platte landsvrouwen ontplooien. De gehele dag door zijn er optre dens van koren en volksdans groepen te beluisteren en te bekijken. De toegang is voor iedereen vrij, zowel voor leden als belangstellenden. De manifestatie draagt als motto: „Leer ons kennen". Het uitgangspunt is om te laten zien wat de Bond van Platte landsvrouwen te bieden heeft. Dat is niet alleen bedoeld voor buitenstaanders die belang stelling tonen, maar ook voor de leden zelf. De dag geeft vrouwen uit verschillende plaatsen en achtergronden de gelegenheid elkaar te ontmoe ten en ervaringen uit te wisse len. Met het oog daarop heeft het provinciaal bestuur een discussie-onderwerp op tafel gebracht Onder het thema „Plooien en ontplooien" kun nen de leden mede richting ge ven aan het beleid van de Bond op weg naar 1990. De verschillende commis sies van de provinciale afde ling geven presentaties van hun activiteiten. Zo verzorgt de commissie vrouw een vi deo-vertoning met als onder werp: de rol van de vrouw in de reclame. De tuin-commissie toont hoe bloemschikken in zijn werk gaat. De agrarische commissie kwam op het idee een aardappelschil wedstrijd op touw te zetten. Daarnaast zijn er demonstraties van on der meer volksschilderen, knipselkunst en kraaltjes breien. Hierbij worden de be zoeksters uitdrukkelijk aan gemoedigd om zelf deze tech nieken ook eens te proberen. De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen telt mo menteel ongeveer 77.500 leden. Het provinciaal bestuur van Zeeland overkoepelt 35 afde lingen met ieder gemiddeld bijna honderd leden. De naam duidt al aan dat hun bele vingswereld zich sterk con centreert op het agrarische le ven. De organisatie is oor spronkelijk afkomstig uit Ca nada. Vrouwen richtten daar in 1898 de eerste vereniging op vanuit een landbouworgani satie in Ontario. Via Groot- Brittannië kwam de beweging in 1930 naar Nederland. De doelstelling bestaat hier uit om vrouwen te vormen en te ontwikkelen, zodat zij op een zelfbewuste wijze aan de samenleving kunnen deelne men. Dat de vereniging open staat voor vrouwen van alle gezindten en politieke richtin gen neemt niet weg dat de maatschappelijke betrokken heid vooraan staat De vereni ging moedigt dan ook een me ningsvorming vooral over vrouwenbelangen bij haar le den aan. Deze uit zich door zorg en hulp in de directe leef omgeving en activiteit op be stuurlijk gebied. Vandaar de grote nadruk op kadervor ming binnen haar gelederen. De Bond is aangesloten bij de Zeeuwse Vrouwenraad, een platform van achttien samen werkende vrouwenorganisa ties. De commissie vrouw van de Plattelandsvrouwen houdt zich bezig met emancipato risch vormingswerk. Zij doet dit door voornamelijk koffie ochtenden en middagen met een gericht doel. Momenteel heeft zij een nieuw onderwerp in voorbereiding over de pro blematiek van de alleen staande oudere vrouw. De Bond is zich blijvend be wust van haar oorspronkelijke herkomst, de agrarische sec tor. Het is dan ook niet alleen uit alfabetische overwegingen dat de agrarische commissie altijd vooraan komt Deze stelt zich evenwel tot taak om aan alle vrouwen de belangen van de agrarische leden duidelijk te maken. De Bond in Zeeland heeft een vaste relatie met de ZLMin de Kringbesturen zit ten vertegenwoordigsters en in het ZLM-blad verzorgt de afdeling wekelijks een pagina. Enkele jaren geleden kwam de landelijke bond met twee projecten. Het eerste heet: „Herwaardering van de ar beid". Dit heeft betrekking op zowel huishoudelijk en vrij willig werk als op het werk in het eigen bedrijf en betaalde arbeid elders. Het project be oogt enerzijds het onzichtbare vrouwenwerk zichtbaar te maken en positief te waarde ren en anderzijds een vol waardige plaats voor vrouwen op de arbeidsmarkt te bevor deren. Op afdelingsavonden wordt op het thema ingegaan. Het tweede project „Plat- telandsvrouwen en de Derde Wereld". Tentoonstellingen en films richten de aandacht op de situatie van agrarische vrouwen in met name Nepal en Burkina-Faso. Met deze pro jecten tracht de bond zijn maatschappelijke betrokken heid gestalte te geven. MIDDELBURG - De afde ling Zeeland van de Neder landse Christelijke Reisvere- niging houdt woensdag 18 no vember een promotie-avond ter gelegenheid van het 65-ja- rig jubileum. De avond begint om 19.30 uur in De Schakel, Bachtensteene in Middelburg. Op de jubileumavond wor den dia-series getoond van landen die de NCRV in het programma heeft Buurthuis "De Zwaan" - Op maandag 16 november tussen 14 en 16 uur kan speelgoed ingele verd worden bij buurthuis "De Zwaan" in Oost-Souburg, voor de speelgoedbeurs die daar op vrij dag 27 november tussen 19.30 en 21 uur gehouden wordt. Een kwart van de opbrengst is voor het buurt huis. In het buurthuis is ook elke dinsdagavond vanaf 20 uur een klaverjasclub. Zowel beginners als gevorderden zijn welkom. Voor in lichtingen over deze evenementen kan gebeld worden naar 01184- 61252. Shotokan karatestage - Op za terdag 14 en zondag 15 november vindt er in sporthal Vrijenhove aan het Baskenburgplein een Shokotan karatestage plaats. De trainingen worden verzorgd door de instruc teurs Sensei Dirk Heene en Dimitra Linneos. De trainingstijden beide dagen zijn als volgt: 10.30 tot 12 uur en van 12.30 tot 14 uur voor bruine banden en hoger en van wit tot en met blauwe band en van 14.15 tot 15.30 uur voor alle ban den. Voor meer inlichtingen en prijsopgave kan gebeld worden naar de heer N.J. Otto, 01184- 65928. Kleurplatenactie - Op vrijdag 23 oktober werden er door een clown kleurplaten in Vlissingen en Sou burg uitgedeeld. Aan deze kleur- wedstrijd van de Amro-bank zijn geldprijzen verbonden. Belangstel lenden tot vijftien jaar kunnen nog kleurplaten ophalen op de kanto ren van de bank in Vlissingen en Souburg. Sinterklaas verzorgt op 4 december de prijsuitreiking. Hobby Computerclub - Leden van de Hobby Computer Club Vlis singen en belangstellenden kun nen maandag 16 november weer terecht in het wijkcentrum Open Hof. Op deze avond wordt onder meer advies en voorlichting gege ven, een scala van verschillende computers getoond en zijn er de monstraties van hard- en software. De zaal is om half acht open, de avond begint om acht uur. Speelgoedbeurs - Zaterdag 14 november houdt de Speel-O-Theek Paauwenburg de jaarlijkse speel goedbeurs in buurthuis de Paraplu, tussen halfelf en twaalf uur. Speel goed, boeken en strips kunnen op vrijdagavond 13 november van halfzeven tot acht uur ingeleverd worden in de speel-o-theek, Alex ander Gogelweg 59. Een kwart van de opbrengst komt ten goede aan de speel-o-theek. Cursussen Basis Educatie - De f Stichting Basis Educatie Vlissingen start op 19 november met een cur sus eenvoudige budgettering on der de naam 'rondkomen met inko men'. Verder is er op 19 november om 20 uur een informatie-avond over de assertiviteitscursus van de Stichting. Voor informatie en aan melding voor beide cursussen kan men terecht bij de stichting, Julia- nalaan 13 Vlissingen, telefoon 17819. Gevonden - Bij de gemeentepoli tie te Vlissingen zijn in de periode van 28.10.1987 tot 04.11.1987 de volgende voorwerpen aangegeven: een herenbril, een tankdop, hang slot, herenhandschoenen, een lin ker herenhandschoen, een heren horloge, een das (geruit), een jack en sweater, een portemonneetje met 2 pasfoto's, een herenporte monnee met inhoud, een armband, diverse sleutels en een plastic tas met een shirt en mobiles. Bij het dierenasiel zijn in die periode een zwarte kater, een cyperse kater en een bastaard mechelse herder. Snuffel markt - De Vlissingse Del ta-Band houdt op zaterdag 14 no vember een grote snuffelmarkt in de voormalige jeugdherberg aan de Breewaterstraat. De markt be gint om 9.30 uur en duurt tot 13 uur. De opbrengst is bestemd voor reparatie en vernieuwing van in strumenten en uniformen. Dia's oud Vlissingen - Frans Hintzen vertoont op vrijdag 13 no vember een aantal dia's in buurt huis Scheldebuurt over oud Vlis singen, periode 1880-1930. Hint zen is jaren bezig geweest om deze verzameling bij elkaar te krij gen. De rondleiding aan de hand van dia's begint bij de 'vissersha ven, het dempen van het Bellamy- park en via Beursplein en Boule vard richting Coosje Buskenstraat. Ook de Nieuwe Dijk, de Walstraat, Aagje Dekenstraat, Van Dishoeck- straat, de Koudekerkseweg en de Leeuwentrap komen aan de orde. Verder wordt rondgekeken in de buurt van het huidige buurthuis, de buurt die bekend staat als Goed Wonen en zijn er dia's van de wa tersnoodramp in 1906. Ook de aanleg van de stadsriolering staat op dia. De avond begint om half- acht. Lezing Vrienden Museum - Het bestuur van de Vereniging Vrien denkring van het Stedelijk Museum houdt op donderdag 19 november een bijeenkomst in het Stedelijk Museum. De heer Bauwens ver zorgt hier een lezing met als titel "Het land van Hulst" waarin zowel het historische, het landschappe- lijk gebied en het heden aan de hand van dia's toegelicht worden. De lezing begint om 20 uur. Jongerenviering - Zondg 15 nov- meber wordt er in de Martinuskerk in West-Soubrug een jongerenvie ring gehouden, met als thema "Luisteren is doen". Medewerking wordt verleend door het Vlissings Jongerenkoor. De dienst begint om 10 uur. Na de viering is er gelegen heid tot napraten. Koopavond Zonnebloem - Regio Walcheren van de vereniging de Zonnebloem houdt in samenwer king met de directie van de Miro op woensdag 18 november van 18.30 tot 21 uur een koopavond voor zie ken, gehandicapten en ouderen in de supermarkt te Vlissingen. Onder begeleiding van diverse helpsters is het mogelijk om rustig te winke len. Rolstoelen zijn aanwezig. Na dere inlichtingen worden verstrekt door mevrouw A. van de Berg, Gravestraat 52, telefoon 01184- 14177 en mevrouw R.A. Smit, van Kleftenslaan 183 Middelburg, tele foon 01180-12790. Handwerkverkoop - De creatieve groep van dienstencentrum Bach ten Reede houdt op donderdag 19 november in de Vredehoflaan te Vlissingen een handwerkverkoop. Er zijn onder meer kussens, ta felkleden en poppen te koop. Er is een speciale kersttafel. De verkoop wordt gehouden tussen 10 en 12 uur en van 13.30 tot 15.30 uur. Kabeltelevisie - Op zaterdag 14 november sluit de heer D.J.P. Brui- nooge, wethouder van de ge meente Vlissingen de eerste televi sie op het kabelnet van Zeekatel aan. Dit gebeurt om 10 uur in de kantine van de sporthal Souburg aan het Koopmansvoetpad 75. Cursus schrijven - De Stichting voor Basiseducatie in Vlissingen geeft vanaf donderdag 19 novem ber een cursus 'gericht schrijven'. De cursus neemt tien donderdag middagen in beslag en duurt van 13.30 tot 15.30 uur. De cursus is bedoeld voor mensen die weieens een stukje of brief moeten schrij ven en daarvoor wat beter besla gen ten ijs willen komen. De cur sus wordt gegeven in het gebouw De Wijzer aan de Julianalaan in Vlissingen, telefoon 01184-17819. Vrouwenbond FNV - De Vrou wenbond van de FNV houdt woensdag 18 november vanaf 19.45 uur in het Schaakclubge bouw aan de Burchtstraat (hoek Deckerestraat) in Oost-Souburg een themabijeenkomst. De solida riteit tussen maxima en minima, speciaal onder vrouwen, staat cen traal. Moslimviering - De Stichting Shane Rasoel houdt zondag 15 november in de Oranjestraat 8 in Vlissingen een viering van een Mo hammedaanse feestdag: led-Mie- laad-Un-Nabie. De viering her denkt de geboorte van de gelijkna mige Heilige Profeet. De feestelijke bijeenkomst gericht op Surinaam se, Turkse en Marokkkaanse mos lims, bestaat uit voordrachten en er is tevens een aparte gebedsruimte ingericht. Het begint om 13 uur. Voor meer informatie: 01184- 15283 of 01670-66760. Middelburg Korfbalgala Ter voorberei ding op het traditionele korfbalgala in Gent spelen de senioren en de om halfdrie en voor het avondpro gramma om zeven uur. Cursus zelfverdediging - Sport- en Fitness Centrum Mala- wauw start op dinsdag 17 no vember met een cursus zelfver dediging voor mannen en vrou wen. De cursus wordt gegeven op dinsdagavond van zeven tot acht uur. Voor nadere Informatie kan gebeld worden van woens dag tot en met vrijdag tussen vijf en zes naar JJ. Malawauw, 01180-33161 of A. van de Buuse, 01180-33826. Panchyat - De Vereniging Ne derland-Nepal houdt op vrijdag 27 november een panchyat (bijeen komst) in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk. Op het jeugd van de Zeeuwse korfbalver enigingen op woensdag 11 novem ber oefenwedstrijden tegen res pectievelijk P.C.K. 1 en 2 uit Pa- pendrecht. De organisatie is in handen van de Middelburgse korf balvereniging Swift. De wedstrijden worden gespeeld in de sporthal „De Voorborch" aan de Breeweg. De jeugd speelt om 20.00 uur, de senioren om 21.15 uur. Het korf balgala in Gent vindt twee dagen later plaats. Zeeuwse Zendingsdag - De vijfentwintigste Zeeuwse Zen dingsdag wordt zaterdag 14 no vember gehouden in het kerkge bouw van Middelburg-Centrum aan de Segeerstraat. Op het pro gramma staan onder meer een zendingsverhaal van de heer Chr. Flipse uit Middelburg, een lezing van toekomstig zendingsmedewer ker de heer T.J. Rijneveld uit Doe- tinchem en een optreden van het Walchers Jongerenkoor. De aan vang van het middagprogramma is programma staat een diaserie met als titel „Kijk op land en volk in Ne pal" van fotograaf en Nepal-ken- ..er Rudi de Groot. Verder wordt er aan de hand van dia's informatie gegeven over trektochten in de Hi malaya. Zowel leden als niet-leden zijn welkom. De toegang is gratis. Expositie - Zaterdag 14 no vember om 11.30 uur presenteert mevrouw N.M. Joon-Schittmann het eerste exemplaar van het boekje „Heerlijk Versierd" van Han van den Broeke in galerie „De Wijnstock", Bellinkstraat 32. In dit boekje wordt aan de hand van in structieve illustraties verteld hoe men voor allerlei feestelijke gele genheden tractaties, toetjes en an dere heerlijkheden kan maken. Zo wel de tekst als de illustraties zijn van Han van de Broeke. De origi nele illustraties worden tot 19 de cember in de galerie tentoonge steld. De schrijver/illustrator sig neert op 14 november van 11.45 tot 17.00 uur. Verder exposeren in Galerie „De Wijnstock" Marga Plasse-van Dijk met sieraden en Adriënne Meyer-van Mastrigt met poppen. De Galerie is geopend op donderdag en vrijdag van 14 tot 17 uur en op zaterdag van 11 tot 17 uur. Dementie De kerken van Veere en Gapinge verzorgen op donderdag 12 november een infor matieavond met als thema „De mentie, ziekte en zorg". Een arts en een verpleegkundige, verbon den aan het verpleegtehuis Der Boede, geven een inleiding over de medische- en de verzorgingsas pecten van deze ziekte, verder is er een boekentafel met recente uit gaven over dit onderwerp. Belang stellenden zijn welkom in het Kom pas, Oudestraat 14 te Veere. De aanvang is om 20.00 uur. Najaarsfeest COC - Zaterdag 14 november geeft de Nederlandse Vereniging tot integratie van Ho moseksualiteit COC, regio Walche ren een najaarsfeest in het pand aan de Eigenhaardstraat 2 in Mid delburg. Deze avond is bestemd voor zowel jongere als oudere ho moseksuele mannen en vrouwen. Voor vragen zijn er COC-mede- werkers aanwezig. Het feest - met verloting - begint om 21.00 uur. Wie meer wil weten kan van maan dag tot en met woensdag tussen 19 en 21 uur bellen naar 01180- 12280. Film - In de Baptistengemeente aan Bree 8 in Middelburg draait vrijdag 13 november de film „Ne ver Ashamed". De film vertelt het levensverhaal van Tim, die een snel leven leidt. Zijn leven veran dert ingrijpend als hij in een jeugd kamp christen wordt. Zijn omge ving en vooral zijn vriendin bren gen hiervoor weinig begrip op. De film won verschillende prijzen. De aanvang is om 20 uur. Blue Spirit - De Middelburgse muziekvereniging Blue Spirit viert deze maand haar vijfjarig bestaan. Blue Spirit is een naar Amerikaans voorbeeld opgezet showcorps dat al vele optredens in binnen- en bui tenland heeft verzorgd. Ook in wedstrijdverband werden goede resultaten behaald. Het jubileum van de vereniging wordt vrijdag 13 november gevierd in het ontmoe tingscentrum in het winkelcentrum Dauwendaele. De aanvang is om 19.30 uur. Kolenvergasslng - Woensdag 18 november om 20 uur in de Zeeuwse Bibliotheek spreekt voor het Natuurkundig Gezelschap de heer C. Daey Ouwens over „Ko- lenvergassing en een schone en goedkope energievoorziening Voor de opwekking van elektriciteit biedt vergassing van kolen aan zienlijke voordelen boven de thans gebruikelijke wijze van verbran den. De heer Daey Ouwens is werkzaam bij het Provinciaal Bu reau Energiebesparing in Noord- Holland. Expositie - Vrijdag 13 novem ber om 16 uur opent mevrouw G. de Vries-Hommes, lid Gedepu teerde Staten en voorzitster van de Zeeuwse Museumstichting de ex positie „Heiligen uit de Modder" in het Zeeuws Museum, Abdij 3 te Middelburg. De expositie omvat in Zeeland gevonden pelgrimtekens. Een inleiding wordt verzorgd door de heer R.M. van Heeringen, pro vinciaal archeoloog van Zeeland. Het eerste exemplaar van de bege leidende publikatie wordt aangebo den door dr. A.J.J. Mekking, voor zitter Stichting Clavis publikaties middeleeuwse kunst. Het Museum is geopend op werkdagen van 10 tot 17 uur. Tentoonstelling Van 16 tot 30 november is in de Zeeuwse Biblio theek het werk van de leden van de Kantkring Walcheren te zien. Mevrouw Boertien-Velema opent deze expositie officieel op woens dag 18 november om 10.30 uur. Het doel van de tentoonstelling is het laten zien wat de leden in de afgelopen jaren geleerd hebben. Mevrouw Lia Baumeister geeft op donderdag 26 november een le zing met dia's met als onderwerp Kant op schilderijen van zeventien- de-eeuwse Noordnederlandse schilders. De Bibliotheek is ge opend op maandag van 17.30 tot 21 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 21 uur en op zaterdag van 10 tot 13 uur. Kontakt/gespreksgroep Vrouwen van middelbare leeftijd vinden het vaak moeilijk om hun zogenaamde derde levensfase in te vullen. Deze vrouwen lopen ook nog steeds het gevaar om gediscri mineerd te worden op basis van geslacht en leeftijd. Voor deze vrouwen heeft de Stichting Vor- mings- en Ontwikkelingswerk Mid delburg gedurende tien morgens een kontaktgespreksgroep. Verder verzorgt de stichting een cursus „Vergader- en discussietechniek" van zes avonden. Een informatie avond hierover wordt op woens dag 11 november om 20 uur ge houden. Beide aktiviteiten vinden plaats in het pand aan de Latijnse Schoolstraat 12 te Middelburg. Te lefonische informatie wordt ver- strekt onder nummer 01180- 16278. Paranormale avond - Wljkver- enlging-Zuld houdt op donder dag 12 november een paranor male avond met als motto „Is er meer tussen hemel en aarde dan wij kunnen zien, horen of voe len Hierover vertelt Gerard Wilbrink meer. Persoonlijke vra gen worden voor zover mogelijk beantwoord. De avond vindt plaats In wljkgebouw „Het Zui derbaken", aan de la Palma- straat. De zaal Is open om 19.45 uur, de aanvang Is om 20 uur. Mldgard - Het open jongeren centrum Midgard aan de Middel burgse Kuiperspoort is vandaag (woensdag) tot en met vrijdag ge sloten in verband met een verbou wing. Zaterdag 14 november wordt Midgard feestelijk heropend. Het programma begint dan om 20 uur. Borstvoeding - De groep Mid delburg e.o. van La Leche League Nederland houdt twee moeder- groepbijeenkomsten over borst voeding. Een avondbijeenkomst is gepland morgen (donderdag 12 november) om 20 uur in de W. Arondeusstraat 52 in Middelburg. Die avond staan de voor- en nade len van borstvoeding centraal. Woensdag 18 november is er vanaf 10 uur een bijeenkomst in de W. Arondeusstraat 10 waar het in formeel uitwisselen van ervaringen en informatie aan bod komt. Voor hulp bij problemen met en informa tie over borstvoeding: 01180- 16812, 01180-15041 of 01180- 37833. Allergie-nervositeit - De Stich ting Mediaan houdt op vrijdag 13 en 20 november een thema-avond. Beide worden gehouden in de Concert- en Gehoorzaal in Middel burg en beginnen om 20 uur. De thema-avond op vrijdag 13 novem ber gaat over allergie. Heileuryth- miste J. Spaan uit Middelburg leidt het onderwerp in. Vrijdag 20 no vember licht de anthroposofische huisarts uit Middelburg het thema nervositeit toe. Openschooicursus - De Stich ting Basiseducatie en Vormings- en Ontwikkelingswerk Middelburg e.o. houdt woensdag 18 november een informatie-avond over de openschool-cursus in Westkapelle. De informatie-avond wordt gehou den in De Lichtboei aan de Kou dorpstraat in Westkapelle en begint om 19.30 uur. Geïnteresseerden kunnen vrijblijvend inlichtingen krijgen over de doelstelling en werkwijze van de openschool-cur sus in Westkapelle.

Scheldebode | 1987 | | pagina 13