Van donderdag 15 tot en met zaterdag 24 oktober in Middelburg Zaterdag: modefeest op Nieuwe Burg PROMENADE TUSSEN MARKT EN LANGE JAN I fe Nieuwe Burg volwaardige promenade Een straat met persoonlijkheid SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 14 OKTOBER 1987 351 MIDDELBURG - De Burgse zaken Josiasse, De Blauwe Winkel, Sij- brants-Baars, De Arend, Habee Rekreatie en Corrin's Mode geven op zaterdag 17 oktober een wervelende mode show. Dit gebeurt op het podium dat vlak voor Modehuis Josiasse, Nieuwe Burg 29, opge bouwd wordt. Alle za ken showen de nieuwste herfst- en wintermode. Ladyspeaker is Wil van Son. Trenchcoat Schoenen Jongere vrouw MIDDELBURG - De geschiedenis van de Nieuwe Burg, of Burg promenade zoals de straat beter bekend staat, is kort en staat eigenlijk in verband met de historie van de hele Middelburgse bin nenstad. Tot vóór het grote bombardement, dat de oude stad van Middelburg grotendeels in een rokende puinhoop veranderde, was er geen Nieuwe Burg. Tot die tijd liep er een lange straat van de Markt tot aan de Balans. Deze straat, de Lange Burg, verdeelde de oude stad, begrensd door de Lange Noordstraat, Hofplein, Wagenaarstraat, Sint Pieterstraat en Korte en Lange Delft, als het ware in tweeën (op het kaartje de diagonale straat in de cirkel). Nieuwe Burg Openingen Activiteiten Mode Lego Hoogtepunt Toekomst Gezelligheid MIDDELBURG - De Nieuwe Burg neemt binnen het Middelburgse bestand aan winkelstraten een aparte plaats in. De af stand tussen de Markt van de Zeeuwse hoofdstad en de karakteristieke Lange Jan herbergt geen landelijke bekende grote warenhuizen. De Burgpromenade, zoals de Nieuwe Burg ook bekend staat, moet het hebben van een fiks aantal gespeciali seerde kleinere zaken. Van donderdag 15 tot en met zaterdag 24 oktober bewijzen de winkeliers wat er desondanks mogelijk is door een goede samenwerking. In die pe riode staat de Nieuwe Burg namelijk voor de derde keer in het teken van de jaar lijkse Herfst-feestweek. De Herfst-feestweek staat als altijd in het teken van de koopjes. De deelnemende winkeliers grijpen de mogelijkheid van het evenement aan om wat extra's te doen voor de klanten. Daarnaast biedt de Herfst-feestweek de gelegenheid de vertrouwde zaken op de Nieuwe Burg nog wat beter te leren kennen. De winkeliers zetten in deze periode de deuren wagenwijd open voor een nadere kennis making. Daarnaast moeten tal van activiteiten en attracties het geheel nog extra aantrekkelijk ma ken voor het publiek. De derde Herfst-feestweek heeft dat alles in petto. DE NIEUWE BURG Derde Nieuwe Burg Herfst-feestweek Habee Rekreatie brengt de nieuwste sportmode. Henk Boers, eigenaar van Habee: „De truien, sweaters en jacks van de sportieve merken zijn ook buiten het sportgebeuren heel goed daarbij behorende attributen zoals ski's, sport schoenen, sjaals en hand schoenen. Nu de zomer letter lijk in het water is gevallen verwachten we een heel druk wintersportseizoen." De heer Van Blerkum van de Blauwe Winkel heeft zich gespecialiseerd in jeans en vrijetijdskleding voor een jong publiek. „In de modeshow to nen we de actuele dingetjes, zoals de blazer en de trench coat in de kleuren bottlegroen, bruin, wol wit en natuurlijk veel blauw. Voor de dames verschuift het beeld duidelijk van de katoenen broek naar de rok. De langere rokken zijn van soepele stoffen zoals vis cose. De strakke rok tot net boven de knie is van katoen. De heer Van Blerkum zegt geen nadeel van de teleurstel lende zomer ondervonden te hebben. „Het klinkt misschien arrogant, maar we zijn voor honderd procent door de zo mercollectie heen. Wij verko pen elk seizoen helemaal uit De restanten geven we aan een goed doel. Zo hebben we altijd een compleet nieuwe collectie. Alleen in deze week geeft de Blauwe Winkel tien procent korting op dames- en heren truien. Hans Wassink van De Arend verzorgt de schoenen. In de show is het nieuwste op het gebied van de sportieve, mode- en comfortschoen te zien. Voor de heren zijn dat merken als Memphisto, Van Bommel en Rockport. Voor de dames zijn dat onder meer col legeschoenen, handgemaakte moccasins en met echt bont gevoerde veterboots. Hans Wassink: „Wij verkopen uit sluitend kwaliteit. Een kwali teitsschoen herken je aan de leersoort die gebruikt wordt, de leest, het loopgenot en de steun. Jongeren lopen door ge brek aan steun vaak letterlijk naast de schoen. Toch merken we dat jongeren steeds vaker een duurdere exclusieve schoen kopen. Klanten krijgen bij ons waar voor hun geld. Het is niet zo dat we per se duur willen zijn, maar voor kwaliteit betaal je nu eenmaal meer". In de show zijn er ver der exclusieve laarzen en schoenen van chromeleer met ingestikte bewerkingen en bij passende tas te zien. Met de waardebon die elders in onze speciale bijlage te vinden is, ontvangt de klant een korting van een tientje op een paar schoenen. Sijbrants-Baars richt zich op de klassieke-sportieve vrouw van vijfentwintig jaar en ouder. Eigenaresse Lia Hersevoort-Potter: „We zijn iets duurder dan de gemid delde zaak, maar daar staat een exclusief kwaliteitsstuk tegenover van een materiaal als zuiver scheerwol, dat je lang door kunt dragen. Sinds ik de zaak overgenomen heb, kan ook de jongere vrouw bij Gerlinde Josiasse, Daniël van Blerkum, Cladi Claudia Alt, Cor van Blerkum en Gerrit Josiasse (v.Lrur.) allen betrokken bij het modegebeuren op de Nieuwe Burg. - foto foto zesa ons terecht" Terug van weg geweest zijn de mantelpakken en de Schotse ruiten. Oversi zed mantels zijn er nog steeds, terwijl ook de getailleerde mo dellen in opmars zijn. Sij- brants toont behalve combina tiemode ook feestkleding. Corrin's Mode beoeft geen nadere aankondiging. Deze zaak richt zich op de modebe wuste vrouw met een grotere maat Het programma van de mo deshow ziet er als volgt uit: Modehuis Josiasse: 11.00 en 14.00 uur; De Blauwe Winkel: 11.20 en 14.20 uur; Corrin's Mo de: 11.40 en 14.40; Habee Re kreatie: 12.00 en 15.00 uur; Sij brants-Baars: 12.20 en 15.20 uur. De markt, zoals die tegen woordig een centrale plaats inneemt in de hoofdstad, heeft die positie niet altijd gekend. Het eigenlijke hart was de Ab dij en omgeving van waaruit de „Amestad" zich geleidelijk ontwikkeld heeft Het ver woestende Duitse bombarde ment van 1940 vaagde het grootste deel van de huizen en het stadhuis (op de voorgevel na) weg en met de, overigens zeer snelle, wederopbouw van de stad veranderde de Markt sterk van vorm en aanzien en verkleinde door de aanleg van het Plein 40, dat vroeger sa men met de huidige Markt de Grote Markt vormde. Na de herinrichting in 1984 onder ging het marktplein opnieuw een gedaantewisseling. Zoals gezegd, is de Nieuwe Burg een straat met een be trekkelijk jonge geschiedenis. Op donderdag 15 oktober begint het allemaal. Ver spreid over de Burgprome nade zijn er in totaal vier in perfecte staat in actie te zien waarvan twee uit Zeeland: de Hollandia van de Middel burgse familie M.J. Gouweloos en de Locarno van de heer J.A. Poldermans uit Grijpskerke. De zogenaamde Witte Merel komt speciaal over uit Kok- sijde (België) en is in het bezit van de heer Jan de Coninck. De heer C. Rossen uit Middel- ha mis maakt met zijn Neptu- nus het viertal compleet. Het begin van de Herfst- feestweek is natuurlijk ook bij uitstek geschikt voor een her opening van een winkel in de Burgpromenade. Donderdag 15 oktober vinden er twee plaats. Een gegeven dat de on- dememerslust van de onder nemers op de Nieuwe Burg il lustreert. De speelgoedzaak van de heer W. Goudswaard heropent de deuren na een verbouwing en herinrichting van het interieur. Iets verder naar de Middelburgse Markt toe gaat op diezelfde dag de groenten- en fruithandel van Wim Janse opnieuw open. Deze ondernemer tovert de Nieuwe Burg-gangers op die dag een nieuwe pui voor en een licht gewijzigde inrichting binnenin de zaak. 't Gouddoppertje, Kloprog- ge, De Vos en Hackenberg hebben als activiteiten shows die delen van het assortiment extra benadrukken. Ze lopen bijna allen zolang als de Herfst-feestweek bezig is. De uitgebreide brillenshow van Focus Optiek en de open dagen die dit bedrijf houdt, beginnen op maandag 19 oktober. Ze du ren vervolgens tot en met de afsluitende dag van het win- kelgebeuren, zaterdag 24 okto ber. Het Nieuwe Burg promo tieteam is ook meteen vanaf het begin actief in de gehele Middelburgse binnenstad. Zaterdag 17 oktober staat de Burgpromenade in het teken van de mode. Zes samenwer kende winkeliers verzorgen dan vanaf het einde van de morgen verschillende mode shows. De deelnemende zaken zijn Josiasse, De Blauwe Win kel, Corrin's Mode, Habee In ters port, Schoenmode De Arend en Baars-Sijbrandts. Het hele actuele assortiment wordt op die dag aan het pu bliek getoond en dat houdt in dat er voor elk geslacht, jong en oud, ongeacht de maat, wat te zien is. Op woensdag 21 oktober vindt er in de vernieuwde speelgoedzaak van Goud swaard een grote Lego-wed strijd plaats voor de jeugd met aantrekkelijke prijzen. Wat die precies inhouden moet nog even een verrassing blijven. Op de daaropvolgende koop avond, donderdag 22 oktober, treedt er achterin de Nieuwe Burg, richting Lange Jan, de jazz-band Radema op. Over dag geeft de heer Jongepier uit Vrouwenpolder een Middel eeuws tintje aan het gebeuren. Met zijn draailier en zijn hom mel, een instrument uit die tijd, zorgt hij voor een muzi kale noot. Op zaterdag 24 oktober wordt de Herfst-feestweek op de Nieuwe Burg afgesloten. Op die dag staan twee ware hoogtepunten op het program ma. Die boekhandels Fanoy, Loek en Feij brengen dan voor heel aantrekkelijke prijzen hun hele voorraad aan boeken 'op straat'. In een lange reeks kramen is vaak voor een prik kie in elk genre wel iets inte ressants weg te halen. Mensen die nog twijfelen over de komende wintersport- activiteiten kunnen op de zelfde dag in elk geval het langlaufen uitproberen. De aanwezigheid van sneeuw is twijfelachtig maar Habee In- tersport heeft over een fiks deel van de Burgpromenade een zogenaamde borstelbaan neer laten leggen waarop een team van langlauf-leraren de monstraties verzorgen en in structie kunnen verzorgen voor een ieder die deze popu laire tak van wintersport zelf eens wil meemaken. Zaterdagmiddag zorgt de Bevelandse volksdansgroep Medioburgem voor een muzi kaal en danslustig intermezzo. Voor de derde keer een Herfst-feestweek of niet; de Winkeliersvereniging De Nieuwe Burg kijkt verder dan de negen dagen in de maand oktober. De groep winkeliers is volop in onderhandeling met de gemeente Middelburg over een 'face-lift' voor deze eerste Zeeuwse winkelprome nade. Voorzitter van de onder nemersvereniging Dick An- beek: „We denken dat het tijd is voor een geheel nieuwe pre sentatie met een volledig nieuwe bestrating. Daarnaast willen we wat doen aan de toegankelijkheid van de Nieuwe Burg. We vinden de toegang vanaf de Markt te nauw, teveel verscholen en dus niet echt uitnodigend. Ons plan is om met behulp van verschillende kunstenaars te komen tot een nieuwe inrich ting waarbinnen het thema water geïntegreerd wordt Ook het hoogteverschil in de Nieuwe Burg moet gebruikt gaan worden. We zitten nog volop in de onderhandelings fase en een termijn stellen is daarom moeilijk. De gemeente weet wat we als winkeliers zelf willen bijdragen aan het kostenplaatje en ik heb de in druk dat men er positief te genover staat". Het zicht op de Lange Jan vanaf de Markt moet verbeterd worden vindt de Winkeliersvereniging De Nieuwe Burg. Die stelling maakt onderdeel uit van de plannen om de Burgpromenade een grote beurt te geven. - foto. foto zesa Zo zag de Nieuwe Burg er uit voor de straat een winkelpromenade werd. We schrijven de jaren 60. ft Middelburg voor het bom bardement van 1940. De diago nale straat is de Lange Burg. Na de bevrijding werd in 1945 al snel een winkeliersvereni ging in het leven geroepen om zodoende van de Nieuwe Burg een winkelstraat te maken die minstens zo aantrekkelijk moest worden als „grote broer" Lange Delft Eén pri meur werd in elk geval bin nengehaald: als eerste straat in Zeeland werd de Nieuwe Burg omgetoverd tot winkel promenade. Dat was in okto ber 1970. Al gauw heette de Nieuwe Burg „Burgpromena de" en tegenwoordig ook wel gewoon „de Burg". De Burgpromenade heeft in haar geschiedenis onmisken baar een eigen gezicht gekre gen. Dat is niet makkelijk ge weest vanwege de concurre rende Lange Delft, vanouds de meest in het oog springende winkelstraat De Nieuwe Burg ligt wat buiten de route en het is daarom een verdienste te noemen van de winkeliers dat zij zich toch heeft kunnen pro fileren als „een winkelstraat met persoonlijkheid". Die per soonlijkheid uit zich vooral in de grootte van de winkels: geen grote zaken zoals in de Lange Delft, maar kleine win kels die een sfeer van gezellig heid uitstralen. De winkeliers vereniging Burgpromenade is er een die berust op een zeer goede samenwerking tussen de winkeliers. Dat mag blijken uit het feit dat dit jaar voor de derde keer de herfstfeestweek word gehouden met volop ac tiviteit En dat zou zonder het enthousiasme en „hart voor de straat" onmogelijk zijn ge weest De Nieuwe Burg Herfst-feestweek begint donderdag 15 oktober met een draaiorgelconcours met tot in de puntjes verzorgde apparatuur.

Scheldebode | 1987 | | pagina 19