Ziekenverzorging thuis „Geen Rambo's in schiet vereniging" HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN Nieuwe cursus Kruisverenigingen: De heer Wigard onderzoekt geschiedenis jubilerende Kloveniers Derde Dansz-produktie Vliegeren voor de vrede Ouderen en veil knuijt Themadag in Concertzaal Handbalclinic Mannenkoor F.D.O. Dansschool Actieweek „Honger hoeft niet" M 301 V KOUDEKERKE - De Kruisverenigingen Walcheren starten 4 no vember met de cursus 'Ziekenverzorging Thuis'. In vier middagen worden de belangrijkste punten in de ziekenver zorging behandeld. Dit zijn: dagelijkse verzor ging en complicaties, verschillende tiltechnie- ken en hulpmiddelen, verbandleer en voeding en als laatste genees middelen. De cursus wordt gegeven door vier wijkverplegers en is be stemd voor mensen die de zorg van een langdu rig zieke patiënt op zich genomen hebben. De lo catie wordt het wijkge- bouw in Koudekerke. MIDDELBURG - De Middelburgse schietvereni ging De Kloveniers bestaat op 25 november 1987 vijfenzeventig jaar. Dit jubileum is de aanleiding voor een symposium met als thema „Schietsport sport?" Het symposium vindt plaats op zaterdag 21 november vanaf halftwee in de Zeeuwse Biblio theek te Middelburg. De vereniging doet hiermee een poging om af te rekenen met het militaire image van de schietsport. Het jubileum was ook een aanleiding voor voormalig secretaris de heer J.H. Wigard uit Middelburg om zich in de geschie denis van de vereniging en de schietsport te verdie pen. Verschil Zaterdag 17 oktober Schouwburg MIDDELBURG - In de Middelburgse schouwburg gaat op za terdag 17 oktober om 20.15 uur het derde avondvullende pro gramma van de Zeeuwse amateurballet groep „Dansz" in pre mière. Weerstand Misdaad i il Mil i» 13 VROUWENPOLDER - Zondag 11 oktober wordt er voor de tweede maal over de hele we reld gevliegerd voor de vrede. In Zeeland vlie geren de „Midden Zeeuwse Vlieger Vrien den" op de Veerse Dam bij Vrouwenpolder, dit jaar versterkt met hon- derdvijftig jongeren van het rooms-katho lieke jongerenpastoraat. Het thema van de dag is „One Sky-One World". MIDDELBURG - In de Middelburgse con cert- en gehoorzaal wordt dinsdag 13 okto ber een veiligheidsten toonstelling voor oude ren gehouden. KRUININGEN - In het sportcentrum „Rei- merswaal" te Kruinin- gen wordt op zaterdag 10 oktober een „Hand balclinic" gehouden. Het Nederlands Handbal Verbond wil met dit nieuwtje de vereni gingen ondersteunen bij het stoppen van de te rugloop van het leden tal. De clinics worden verspreid in Nederland georganiseerd. MIDDELBURG - Het Middelburgs mannen koor geeft zaterdag een concert in de concert- en gehoorzaal in de hoofd stad. Vlaamse zangeres in Middelburg HEB JE 'N W00NIDEE? WELKOM BIJ LUNDIA! Foto-expo Stenge Let op DIE DE POLSSLAG VAN HUN STREEK WILLEN VOELEN EN DE VINGER OP DE KNIP GAAN EVEN ZITTEN VOOR Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. 34e jaargang. Oplage: Editie Vlissingen 22.800 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 21.300 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. £3 DEBODEj UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN WOENSÖAG 7 ÜKTÖBER19ÖV Kantoor: Torenstr. 5, Vlissingen. Tel. 01184-19910. Openingstij den. 08.30-12.30.13.30-17.00 u. Advertentie-exploitatie: J- v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379.' Redactie: Redacteur: Luc Vranken, tel. privé 01184-62280 Correspondent: Joost Kraak, tel privé 01184-14529. |K/VTTOOR^OREN^m^^^^UglNGBg(^EL^n84O99^(POj^DRE^POgByS^^W380K^USSINGEN „Door de bezuinigingen in de gezondheidszorg worden de patiënten eerder uit het zie kenhuis ontslagen. De verdere verzorging wordt dan door de familie uitgevoerd. De cursus speelt hier op in met prakti sche richtlijnen." aldus Tonnie Hugens, één van de ziekenver zorgenden die de cursus gaat geven. De Verenigingen zijn niet bang dat ze zichzelf hiermee overbodig maken. Carla de Vos: „De taak van de wijkver pleging zal in de komende ja ren alleen maar zwaarder worden. Door de vergrijzing zal het aantal bejaarden dat zo lang mogelijk in de eigen om geving wil blijven enorm toe nemen. Ook het aantal onge- neeselijk zieke mensen dat thuis wil sterven wordt steeds groter. Wij hebben maar be perkt de tijd. De zorg van een familielid dat de hele dag aan wezig is is dus hard nodig." De wijkverenigingen stellen zich dus tot taak de verzorgen den een technische onder grond te geven. In de praktijk blijkt dat de verzorgende han delingen niet op de juiste ma nier uitgevoerd worden. „Op langere termijn kunnen bij een verkeerde manier van til len bijvoorbeeld rugklachten ontstaan". De arts blijft na tuurlijk de uiteindelijke ver antwoording houden: „Mensen moeten niet zelf gaan romme len met medicijnen en derge lijke. Wij geven alleen maar informatie over de toediening Historisch gezien is er - zoals met alle sporten - inderdaad een koppeling met het militaire gebeuren. Elke stad had een eigen verdedigingsorganisatie: de dienstdoende schutterij. Per hon derd inwoners werden hiervoor twee leden aangewezen. Later werd dit de algemene vrijwillige schutterij. Begin deze eeuw kwam het Ministerie van Oorlog met een weerbaarheidsvoor schrift. De heer Wigard: „De rege ring besefte na invoering van de dienstplichtwet dat defen sie een dure zaak is. Om een goedkope krijgsmacht bij elk aar te krijgen bood de rege ring elke schietverenigng per bepaald aantal leden gratis geweren aan. Ze wildendus vor een dubbeltje op de eerste rang ritten". Met het oog op deze subsidie stond tot 1969 in alle statuten vermeld dathet doel van de vereniging ,,'s lands weerbaarheid te ver hogen" was. Daarna werd dat (ADVERTENTIE) „Het beoefenen en bevorderén van de schietsport in het alge meen". Volgens de heer Wigard is er een wezenlijk verschil tus sen het militaire schieten en de schietsport: „Het militaire schieten kun je vergelijken met het besproeien van een tuin met een tuinslang. Het sportschieten met het begieten van één plantje. Met een ge perfectioneerd wapen wordt in uiterste concentratie en met groot verantwoordelijkheids gevoel geschoten". Kenmerkend voor het ont breken van een militaire link is dat in de notulen van de veertiger jaren niets over de oorlog vermeld wordt. Alleen het inleveren van de wapens in juni 1949 en het zoekraken daarvan zijn genoteerd. „De In het nieuwe programma, getiteld „III", hebben vele ver schillende balletstijlen een plaats gevonden. De voorstel ling bestaat uit vijf onderde len, drie ingebracht door de „huischoreografen Lia Sorber en Marjolein Verheyen (res pectievelijk een Afro-dans en een klassiek stuk) en twee van leden van de balletgroep Ray mond Els terhuizen en Jan Hes sels. Zij maakten respectieve lijk „L-esprit macabre", een moderne dans en „Passie en wanhoop" door Hessels zelf omschreven als „absudis- tisch". Kaarten zijn verkrijg baar bij de VW en 's avonds aan de zaal. schade bedroeg 1387.-, met een weekloon in die tijd van zeven tien guldfen. Een om- rekening naar deze tijd levert een vergelijkbare waarde van vijfendertig veertigduizend gulden op", aldus de heer Wi gard, die overweegt zijn be vindingen in boekvorm uit te geven. Het verlies werd na de oorlog goed gemaakt door de uitgifte van aandelen in de vereniging. Pas na 1953 draaide die weer volop. In 1969 sloot de vereniging zich aan bij de Koninklijke Neder landse Schuttersassociatie. Al vijfenzeventig jaar kam pen de Kloveniers met een ge brek aan een goede accommo datie. Bij pogingen om hier voor subsidie te verkrijgen on dervond de vereniging veel weerstand bij de gemeente en provincie. Wigard: „Een Mid delburgse wethouder van sportzaken hield de boot af met de opmerking „We willen geen Vietnam in Middelburg", terwijl een gedeputeerde ooit opmerkte dat een schietvere niging toch meer iets voor cri minelen was. Om dit soort on wetendheden kan ik me zeer boos maken". Het laatste subsidieverzoek voor een betere accommodatie werd in april dit jaar gedaan. De heer Wigard: „We zitten in een vicieuze cirkel. Voor sub sidie hebben we meer leden nodig, voor meer leden hebben we een betere accommodatie nodig. Het rijk zou met een goede schietbaan trouwens veel geld besparen. Agenten moeten nu gaan oefenen op de schietbaan in Ossendrecht. We zouden de baan ook tegen kostprijs kunnen gaan verhu ren. Uit pure wanhoop hebben we inmiddels driehonderd be drijven aangeschreven met een verzoek om hulp". In het Engelse plaatsje Hungerford schoot afgelopen zomer een man vijftien men sen dood. Dit leverde een stroom van negatieve publici teit voor de schietsport op. „De man had geen enkele binding met de schietsport Ik heb er hele jaargangen van kranten op nageslagen en ben daar nooit een schietsporter tegen gekomen die een misdaad met zijn wapen beging". De selectie is dan ook zeer streng: bij aanmelding moet een bewijs van goed gedrag overlegd worden. Pas na een jaar regelmatig schieten wordt in samenwerking met de politie beoordeeld of het lid in aanmerking komt voor een eigen, geregistreerd wapen. De nieuwe wapenwet die binnen kort in de Benelux in gebruik gneomen wordt heeft tot doel het aantal wapens en munitie te beperken. Een sportschie- termag dan hoogstens vijf wa pens in zijn bezit hebben. „De schutter wordt hierdoor weer in een hoek gedrukt. Aan de illegale wapenhandel bij onze zuiderburen wordt niets gedaan. Als iemand door de vereniging en justitie in staat wordt geacht omop verant woordelijke wijze met een wa pen om te gaan, maakt het ook (ADVERTENTIE) V.A.VR. 16 0KT. Starten er nog twee nieuwe voor beginners paren Voor informatie Dansstudio Middelburg Blindenhoek 5A Tel. 01180-38586 Een groepsfoto uit de 20-er jaren van het toenmalige gezelschap dat later de vereniging Klove niers zou vormen. niet uit hoeveel hij er heeft Om alle takken in de schiet sport te kunnen beoefenen heeft men zeven of acht wa pens nodig", aldus Wigard, in het dagelijks leven bibliothe caris. Justitie heeft nooit tot een duidelijke definitie van een wapen kunnen komen. De heer Wigard: „Een asbak of een slagersmes kan ook een wapen zijn. Het ligt er maar net aan in wiens handen het is. De dronkelap die onlangs op een aantal mensen inreed, ge bruikte zijn auto als wapen. Als een gek kwaad wil doen heeft ie daar niet per se een geweer voor nodig". Tijdens het symposium worden alle voor- en nadelen door deskundigen belicht. „We hadden wel alleen een receptie kunnen geven maar het effect daarvan is nu komma nul. Door het symposium blijft over de schietsport misschien bij de bezoekers iets meer hangen. „Het symposium is gericht op een zo breed mogelijk pu bliek. Er wordt onder meer in gegaan op de wapenwetgeving en de milieutechnische en- bouwkundige eisen aan de schietsport De toegang is gra tis Na afloop is er een receptie. Mensen die meer willen weten over de schietsport kunnen elke maandagavond vanaf ze ven uur terecht in de Klove niersdoelen. (ADVERTENTIE) Om 14.00 uur laat de burge meester van Veere, mevrouw G.W. Montfrans-Hartman de eerste vlieger op. Naar schat ting zullen er ruim vierhon derd volgen. De katholieke jongeren vliegeren met zelfge bouwde vliegers, voorzien van vredestekens zoals „One Sky- One World" en vredesduiven. Tevens hebben een aantal be drijven enkele reclamevlie gers ter beschikking gesteld en wordt op vertoon van een klos vliegertouw een gratis vlieger uitgereikt Dit onder voor waarde dat die ook daadwer kelijk opgelaten wordt. (ADVERTENTIE) De organisatie van de ten toonstelling is in handen van de Stichting Consument en Veiligheid. De bedoeling is om extra aandacht te schenken aan het onderwerp „Veilig op leeftijd". Gebleken is namelijk dat 78% van alle dodelijke on gevallen in en om het huis ge beuren. Jaarlijks overlijden ongeveer zestienhonderd be jaarden boven de 65 jaar ten gevolge van een ongeval in de „privésfeer". Op de tentoonstelling wordt uigebreid ingegaan op alls wat met veiligheid voor ouderen te maken heeft. Zo is er aandacht voor de preventie in en om de woning en wordt de verkeers veiligheid belicht dfoor iemand van Veilig Verkeer Nederland. Ook de gemeente politie Middelburg en de PZEM geven voorlichting op de tentoonstelling. Verdere za ken die aan de orde komen in de diverse kramen zijn het voorkomen van brandwonden en veilig medicijngebruik. Daarnaast zijn er ook en kele meer ontspannende acti viteiten, zoals een optreden van het Middelburgse oude- renkoor „Zang houdt jong" en het bejaardenkoor „Veere". om de te verwachten toeloop in goede banen te leiden wor den er twee programma's ge houden: een van 9.30 tot 12.00 uur en één van 14.00 tot 16.30 uur. Aan deze actie wordt mede werking verleend door een aantal internationale spelers, bondscoaches en bekende trai ners. Met behulp van werk- shops en demonstratietrainin gen zullen diverse onderwer pen worden belicht. Praktijk demonstraties over mini- handbal en specifieke trai- ningsvormen voor de doelver- dediger, cirkelspeler, opbou wer en spelverdeler zorgen voor een uniek programma. Te gast bij het concert, dat om 20.00 uur begint, is het Sint-Niklaas mannenkoor uit het Belgische leper, onder lei ding van Hendrik Moerman. Kaarten voor dit 'dubbelcon cert' zijn verkrijgbaar op de bekende voorverkoopadressen en 's avonds aan de zaal. MIDDELBURG - De werk groep Muziek van het Konink lijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen heeft voor za terdag 10 oktober de Vlaamse zangeres Lucienne van Deyck naar Middelburg gehaald. Ze treedt op om 20.30 uur in Klo veniersdoelen. en de houdbaarheid." aldus Karin van Gilst Bij aanmelding ontvangen de cursisten een formulier waarop ze hun specifieke vra gen kwijt kunnen. Aan de hand van deze vragen bekij ken de verenigingen welke sprekers en deskundigen er uitgenodigd worden en welke onderwerpen er nog ter sprake moeten komen. Verder wordt er met videomateriaal ge werkt en kan er geoefend wor den met de in de cursus be handelde hulpmiddelen. De cursus wordt gegeven in het wij kgebouw aan de West straat te Koudekerke op 4, 11, 18 en 25 november, van twee tot vier uur. De kosten bedra gen inclusief het cursusboekje 7.50 voor leden en een tientje voor niet-leden. Belangstel lenden kunnen zich melden bij de volgende telefoonnummers: Kruisvereniging Platteland Walcheren (op werkdagen tussen 11.00 en 13.00 uur) 01187-1629 en Kruisvereniging Walcheren-Oost (op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag tussen 11.00 en 12.00 uur) 01180-14366. Opgaven is ook mogelijk bij de stand van de Kruisvereni gingen die aanwezig is op de veiligheidsdag voor ouderen op 13 oktober tn de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. (ADVERTENTIE) Je bent welkom in onze ongewone winkel. Vol grote en kleine ideeën voor slapen, studeren, spelen en wonen. Waar wij je graag helpen je eigen kreatieve wensen uit te werken. Want alles kan met Lundia's simpele ruimtesysteem. Levering uit voorraad. Welkom, de koffie staat klaar, w Parkeren bij de winkel. IIiUllUlcl J LUNDIA BREDA Houtmarktpassage 24-26, Tel. 076-143731. MIDDELBURG - Van 10 tot en met 17 oktober wordt een landelijke actie- en informa- tieweek gehouden onder het motto „Honger hoeft niet". Een initiatief van een breed sa mengesteld landelijk samen werkingsverband, waarop ook door een groot aantal organi saties in Zeeland wordt inge haakt. Doel van de „Honger hoeft niet"-week is het geven van informatie over het we reld voedsel vraagstuk en de achtergronden daarvan. Om aan te geven dat er reeële mo gelijkheden zijn een einde te maken aan honger in de we reld en om duidelijk te maken dat daar vanuit Nederland een bijdrage aan kan worden gele verd. Zo zijn er tijdens (en ook na) de actie- en informatieweek op vier verschillende plaatsen in Zeeland tentoonstellingen te zien die te maken hebben met „Honger hoeft niet": in Middelburg, Heinkenszand, Zierikzee en Temeuzen. Ver der variëren de activiteiten van muziekoptredens tot straattheater en van kerk diensten op zondagen tot in formatieavonden in de rest van de week. Voor docenten in het voortgezet onderwijs wordt er een workshop geor ganiseerd. In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg staat van 10 tot en met 31 oktober de fototen toonstelling „Derde Wereld nabij" opgesteld. Het is het re sultaat van 35 jaar fotografie in ontwikkelingslanden van fotograaf Peter Pennarts. De tentoonstelling wordt op vrij dagavond 9 oktober geopend door de Middelburgse wethou ders mevrouw S. Boersma- Smitskamp. Naast het start- schot van de „Honger hoeft niet"-week staat er ook een optreden van Trio Tropical I met Ronald Cronie (volkslied jes en fragmenten uit het le- ven in het Caraïbisch gebied I en Suriname) en een speelfilm op het programma. De avond begint om 20.00 uur in de aula van de bibliotheek, de speel film wordt om 21.45 uur ge draaid. De organisatie ligt in handen van het Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking Zeeland (COS Zeeland), in sa menwerking met de Zeeuwse bibliotheek. Op maandagavond 12 okto ber opent minister drs. P. Bukman van ontwikkelings samenwerking de tentoonstel ling „Werktuigen in ontwik keling" in gebouw De Stenge in Heinkenszand. Dit is een initiatief van de drie Zeeuwse landbouworganisaties en het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kon takt (ZAJK). In de ten toonstelling zijn werktuigen uit de Derde Wereld te zien, aangevuld met foto's en infor matie omtrent het project „Trekkracht voor Kenya", een deskundigheidsspel, waarin de kennis over Derde Wereldza ken kan worden getoetst en een 40 meter lange „Honger hoeft niet"-tentoonstelling waarin gangbare sprookjes rondom het wereldvoedsel- vraagstuk ter discussie wor den gesteld. De opening is om 20.00 uur op maandagavond; de tentoonstelling blijft staan tot en met vrijdag 16 oktober. Verdere activiteiten in Mid den-Zeeland: Woensdag 7 oktober 19.30 uur: Wereldwinkel Middelburg, Dam 47: Informatieavond met als gast de Breskense pastoor Omer Giel- liet, die vertelt over zijn recente reis naar de Filipijnen. Informatie bij: Emmie v.d. Heuvel, telefoon 01180-25927. Zaterdag 10 oktober Gehele dag: Grote Markt in Goes: Straattheater en verkoop van zuivere koffie in marktkraam, georganiseerd door de werkgroep ontwikkelingssa menwerking van de werkende jon geren van het CNV. Informatie bij: Bert van Boggelen, teiefoon 01100-20310. Woensdag 14 oktober 19.30 uur: Wereldwinkel Middelburg, Dam 47: Informatieavond rond zui vere koffie, informatie bij: Emmie v.d. Heuvel, telefoon 01180- 25927. Donderdag 15 oktober Gerefor meerde Kerk, Veere: informatie avond zuivere koffie met mede werking van Nico Roozen van Soli- daridad: georganiseerd door de Derde Wereldgroep Veere. (ADVERTENTIES) VOOR DE BETERE MANNENMODE HOEDEN EN PETTEN Nu ook een ruime sortering in de grotere matenkleding St. Jacoösstraat 10 VUSSINGEN

Scheldebode | 1987 | | pagina 1