Kadettenkorps Scheldemond kan nog jeugd gebruiken Jubilerende "Green Sox" ontvangt Amerikaans college honkbalteam Voorbereiding Vredesweek „Lachen tegen de regen" optimistische poëzie Tuinfeest Der Boede Kunstzinnige Vorming deze week van start Excursie Vrienden Museum Anja Monteny treedt op in de Oude Smidse Demonstratie voor Midgard Nachttocht Arne-jachten Vrouwenbond begint weer Raad Mariekerke Raad Veere Eerste dichtbundel van vroegere Bevelander SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1987 311 SCHOONDIJKE Wim Jansen, pastoraal werker, dicht al sinds zijn vijftiende maar kwam nooit aan publi ceren toe. Nu is het er toch van gekomen. Vo rige maand zag de bun del „Lachen tegen de re gen" het levenslicht. Begrijpelijk KOUDEKERKE - Op het terrein van ver pleeghuis "Der Boede" vindt op zaterdag 22 augustus het jaarlijks tuinfeest plaats. De Koudekerkse ringlij ders spelen hun wed strijd en er zijn demon straties van vele am bachten, scheepsmodel- bouw, rolstoeldansen en de Square Dance Club Zeeland. VLISSINGEN - De Vereniging Vrienden van het Stedelijk Mu seum houdt op zaterdag 12 september een excur sie naar Antwerpen: Er wordt een bezoek ge bracht aan het Scheep vaartmuseum „Het Steen" en aan het Stad huis of Museum Plantin Moretus. KOUDEKERKE - De 'Zeeuwse nachtegaal' Anja Monteny treedt vrijdagavond om 22.00 uur live op in de bar de Oude Smidse te Koude- kerke. films Deze week alleen in Vlissingen een Wal- cherse première. Vanaf vrijdag draait in Al- hambra Three Amigos, de nieuwste film van John Landis met mu ziek van Randy New man. Three Amigos is een film, die met veel liefde een spel opvoert met oude filmclichés en de vaak dunne schei dingslijn tussen werke lijkheid en illusie. MIDDELBURG - Op 29 augustus houdt de Middelburgse water sportvereniging „Arne" haar traditionele nacht- tocht voor zeil- en mo torjachten. OOST-SOUBURG - De Vrouwenbond FNV Oost-Souburg begint het nieuwe seizoen met een avond over energie besparing in de huis houding. Organisatie VLISSINGEN - Op vrijdag 21 augustus om 16.30 uur opent wethou der D.J.P. Bruinooge de tentoonstelling van het instituut Kunstzinnige Vorming Vlissingen in het souterrain van de openbare bibliotheek te Vlissingen. Aanmelding Het is MARIEKERKE Dinsdag 25 augustus om halfacht heeft de ge meenteraad van Marie kerke een openbare ver gadering in het Ge meentehuis. De vol gende punten zullen on der meer behandeld worden. MIDDELBURG - De Middelburgse honk- en softbalclub "The Green Sox" houdt in het kader van haar 15-jarig jubi leum een sportieve ont moeting met het St. Ber nard's College uit Fitch- burg, Massachusetts, op zaterdag 22 augustus. VEERE - Woensdag 26 augustus om 19.30 uur is er in het stadhuis te Veere een openbare ge meen ter aads verg ade - ring. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ZIERIKZEE/MID- DELBURG/TERNEU- ZEN - Als voorbereiding op de komende vredes week van 20 tot en met 27 september houdt de Provinciale Interkerke lijke Werkgroep Vre desweek in samenwer king met Pax Christi Zeeland een drietal be zinningsbijeenkomsten met als thema "Partners in vrede en gerechtig heid." De bundel bevat 37 gedich ten, geschreven in de laatste tien twaalf jaar. „Een over zicht van alles wat me op be paalde momenten heeft bezig gehouden. Het is poëzie met een duidelijk optimistische ondertoon. Als er een rode draad door het boekje loopt, dan is het een positieve le vensinstelling", zegtjansen. Een andere, misschien nog duidelijker lijn in het boekje is een diepgeworteld Godsbesef. Dat blijkt onder meer uit het gedicht „Zonder U (1)": „Heer, ik heb U gezocht/ik heb U be stormd/mij aan U vastge klampt. U losgelaten/woedend aangeklaagd... Naar U ver langd/Van U gehouden... Zonder U ben ik ondenk baar...". Jansen: „Dat bén ik ook. Ik bén religieus. Zonder God besta ik niet". Dat weerhoudt hem er evenwel niet van om ook mo menten van twijfel tot uit drukking te brengen, zoals in „Vreemdeling": „Nergens stil/kapotte bloem/asfaltla- waai... Nergens God/de we reld bot en ongerijmd/God is dood...?". Daarmee stelt hij zich open en kwetsbaar op. „Als de twijfel doorklinkt, mag ook iedereen dat weten. Uit reacties die ik heb ge had, blijkt dat dat wordt ge voeld. Het wordt gelukkig goed opgepakt. Al zullen er ook mensen zijn die er niet blij mee zijn, maar dat hou je toch". Diezelfde openheid draagt hij ook op de kansel uit. „Dat hoort er bij. Als pastoraal werker moet je je kritisch kunnen opstellen". Sinds twee jaar is hij pastor bij de Gere formeerde Kerken in het ge west West Zeeuwsch-Vlaan deren (Aardenburg, Breskens, Oostburg en Schoondijke). Daarvóór stond hij voor de klas op een school op Noord- Beveland. Zes jaar geleden be gon hij met de studie theologie in Brussel. „Sinds ik met dit werk ben begonnen, ben ik weer wat meer met gedichten gaan doen. Soms gebruik ik ze in contacten met mensen. Er zijn momenten dat je iets niet ge woon onder woorden kunt brengen en dat dat met een ge dicht wél lukt", zegt Wim Jan sen. Dat is één van de redenen geweest om zijn werk te publi ceren. Een andere was zijn voordracht op de Breeduit- manifestatie in Oostburg, be gin dit jaar. „Ik was daar een van de oudere deelnemers, maar ik kreeg toch veel leuke reacties". Een van zijn grote inspiratiebronnen is zijn vrouw Eliane. Zij wordt genoemd in het gedicht „Vreemde Vogel": „De vogel die ik ben/duikt met zijn zotte kop/in woeste golven/en zoekt in hoge/roekeloze vluch ten/het noodweer op.En al tijd lieve Eliane/ben jij daarOok zijn kinderen, vrienden en de natuur inspire ren hem. „De gedichten zijn geschreven in een periode waarin mijn kinderen werden geboren, mijn vader overleed en ik met mijn theologiestudie begon, met alle twijfels die dat weer oproept. Ook het veranderen van werk is een ingrijpende pe riode geweest. Ik beleef de dingen intens, heb een emotio neel karakter. Dat komt in mijn poëzie tot uitdrukking". Wim Jansen is een groot be wonderaar van „vijftigers" als Lucebert en Hans Andreus. Met de laatste voerde hij een tijdlang correspondentie. Een bezwaar van die vijftigers vindt hij dat sommige gedich ten moeilijk toegankelijk zijn. „Ik streef ernaar begrijpelijk over te komen. Ik peuter vaak opnieuw aan een gedicht". Een enkele poging om zijn bundel bij een gerenommeerde uitgever (Kok in Kampen) on der te brengen ketste af. „Wij geven niet de beste gedichten uit, maar de best verkoopba re", zei men daar. „Lachen tegen de regen" werd in een oplage van twee honderd exemplaren gedrukt bij Durenkamp in Aardenburg en in eigen beheer uitgegeven. De eerste honderd zijn inmid dels verkocht. De bundel is verkrijgbaar bij Wim Jansen De muzikale omlijsting wordt verzorgd door muziek vereniging OKK uit West-Ka- pelle, Brassband Onda uit Rit- them en de Melodymakers Bigband uit Oost-Souburg. Radio Der Boede verzorgt een live radiospel. De middag vindt voor de elfde keer plaats en iedereen is welkom. Voor meer informatie bellen naar de heer O. Jongewaard, tel. 01185-1216. Na afloop is er te Zandvliet een overvloedig Breughelbuf- fet.De kosten zijn voor leden 65.- en voor niet-leden 75.- Opgave voor deelname tot uiterlijk 2 september bij het Stedelijk Museum in het Bel- lamypark of bij antiekhandel Kloeg, Walstraat 26 te Vlissin- gen. Pastor Wim Jansen met zijn eerste dichtbundel. zelf en wat Midden-Zeeland in Middelburg en boekhandel betreft bij boekhandel Fanoy De Jonge in Goes. Anja Monteny heeft mo menteel veel succes binnen en buiten Zeeland. Zo trad zij on der meer op voor de Olau Line tijdens de Veerse Meerdagen en is ze een maand op lokatie geweest met Radio Noordzee. Haar repertoire bestaat hoofdzakelijk uit covers, zoals The Power of Love, Gloria en You want Love. Tevens zal zij een eigen nummer ten gehore brengen. Ook Country, Rock and Roll, disco en easy liste ning muziek staan op het pro gramma. De toegang is gratis. "Three Amigos" zijn de ve detten van derderangswes terns die in 1916 in Hollywood gemaakt werden. Wanneer ze opslag vragen, worden ze ont slagen door een tirannieke producent. Ze gaan dan ook gretig in op het voorstel van de Mexicaanse Carmen om in haar dorpje "hun show" op te voeren. Zij bedoelt daarmee het uit de weg ruimen van een bloeddorstige bandiet die met zijn bende het dorpje terrori seert. Het drietal heeft dit ech ter niet zo begrepen en zet het op een lopen wanneer de ban dieten met echte munitie blijkt te schieten. Het dorp wordt bijna vernietigd en Carmen wordt ontvoerd. De "Three Amigos" besluiten daarop te tonen dat ze 'mannen' zijn en hoewel ze niet bijster intelli gent zijn weten ze toch de 'slechterikken' te verslaan dankzij enkele filmische trucs. Three Amigos draait elke dag. Donderdag, maandag, dinsdag en woensdag om 20.00 uur, vrijdag, zaterdag en zon dag om 19.00 en 21.30 uur. Een Avontuur Met Een Staartje, een kinderfilm, draait zondag en woensdag om 14.00 uur. De film Cat House Fever draait vrijdag en zaterdag om 23.45 uur. In Meccano draait van don derdag tot en met woensdag de film The Name Of The Rose om 20.30 uur. De kindermati nee is Pietje Kortstaart en be gint zaterdag om 15.00 uur. In het Bibliotheek Theater (voor heen Electro) draait dan ein delijk de Oscarwinnaar Child ren Of A Lesser God. Iedere dag behalve zondag om 20.30 uur. MIDDELBURG - Mede werkers, aanhang en bezoe kers van het Open Jongeren centrum Midgard aan de Mid delburgse Kuiperspoort vin den de huisvesting van het centrum niet langer beant woorden aan het doel. Het ge bouw is niet meer geschikt, de ligging voldoet niet en daarom wordt er volgende week dins dag actie ondernomen. Op 25 augustus vindt een demonstratieve afsluiting plaats van de eerder begonnen handtekeningenactie. Een op tocht die om 10 uur op de Dam begint, eindigt rond 12 uur voor het stadhuis waar burge meester C. Rutten de handte keningenlijst in ontvangst neemt, die hem moet overtui gen snel een andere huisves ting op te zoeken voor Mid gard. De betrokkenen bij het Open Jongerencentrum Mid gard zijn niet tevreden met de ligging van het voormalige pakhuis (midden in een rus tige woonwijk), het is boven dien moeilijk bereikbaar en heeft veel kleine ruimten die een beperking inhouden voor optredende theater- en pop groepen. MIDDELBURG - Het Zee kadetkorps is een jeugdvere niging met als doelstelling jongens en meisjes vanaf 12 jaar, die interesse hebben voor de scheepvaart en watersport, vertrouwd te maken met alle aspecten hieromtrent. Het gaat er bij het korps eigenlijk alleen maar om de liefhebberij voor het water en al wat daar mee te maken heeft aan te wakkeren. Dat gebeurt door zoveel mo gelijk te gaan roeien en zeilen, door bezoeken te brengen aan scheepvaartmusea, excursies te maken, de leden zeereisjes te laten maken en ook door zelf onderhoud te plegen aan de schepen, zoals verven, schoonmaken en dergelijke. Om de nodige theoretische kennis te vergaren wordt er 's Inschrijving tussen halfze ven en halfacht 's avonds bij het clubgebouw Oostwatering, Pottedijk te Veere. Na afloop en uitslag is er gratis erwtensoep en bingo. De bijeenkomst wordt ge houden op 25 augustus in de Openbare Lagere School "De Belt", Koopmanspad 73 te Oost-Souburg en begint om 19.45 uur. Dhr. Ing. Walhof van de S.V.E.N. (Stichting Voorlich ting Energiebesparing Neder land) vertelt met behulp van dia's over het energieverbrui kerspatroon in het gemiddelde gezin en de besparingsmoge lijkheden. Welke kosten zijn verbonden aan deze energie- besparings mogelijkheden en wat leveren ze op winters instructie gegeven. Net als op een echt schip kan men zich bekwamen in een be paalde richting. De geleerde dingen moeten ook in de praktijk worden toe gepast. Een en ander is aange past aan de eisen van het jeugdwerk. Het kan voor som migen moeilijk zijn zich in de discipline te schikken, de er varing leert echter dat de meesten er weinig moeite mee hebben. De geschiedenis van het korps gaat terug tot 1949. Toen kwam in kringen van de Koopvaardij en de Konink lijke Marine de gedachte op om in navolging van de Engel sen een Zeekadetkorps op te richten. Momenteel zijn er veertien korpsen bij de landelijke ver eniging aangesloten. De ver wachting is dat dat aantal nog zal groeien. Hoe zit dat Zeekadetkorps nu eigenlijk in elkaar? Boven aan staat de "Vereniging Zee kadetkorps Nederland". Deze vereniging heeft als hoogste orgaan de Algemene Raad, bestaande uit alle voor zitters van de plaatselijke korpsen alsmede uit de leden van het hoofdbestuur. Deze raad komt één a twee maal per jaar bijeen. Het Zeekadetkorps "Schel demond" werd in december 1974 opgericht en ging inja- nuari 1975 van start. Al spoe dig bleek, dat het korps goed aansloeg. Lange tijd heeft het korps het "slechts" met een walonderkomen moeten doen, dat de Hogere Zeevaartschool te Vlissingen op de zaterdag middag ter beschikking stelde. Eindelijk werd het uitkijken naar een korpsschip beloond met de aankoop van een bin nenvaartschip, een Belgische spits, dat de naam "Schelde mond" kreeg. Een ligplaats was al gauw gevonden: in de le Binnenha ven te Vlissingen aan het ter rein van de Koninklijke Ma rine tegenover het NS station. Met man en macht is er ge werkt om het lege, kale en vuile schip geschikt te maken voor gebruik. Zo werden o.a. de volgende werkzaamheden verricht: langs- en dwars scheepse schotten werden ge bouwd om het ruim in een ge schikt aantal verblijven te verdelen. Betimmering werd langs de wanden aangebracht, een pla- Tot en met 14 september worden er in de openbare bi bliotheken van Vlissingen en Oost-Souburg werken ten toongesteld die vervaardigd zijn door de cursisten van het instituut De tentoonstelling omvat werken uit de cursus sen tekenen/schilderen, boet seren, keramiek, textiele werkvormen, fotografie en striptekenen en is gratis toe gankelijk tijdens de openings uren van de beide bibliothe ken, met uitzondering van 22 augustus (Vlissingen) en 22 augustus tot en met 26 augus tus (Oost-Souburg). De beide tentoonstellingen vallen samen met de start van het nieuwe cursusseizoen. In de eerste week van september start K.V.V. met een breed scala aan cursussen op het ge bied van beeldende vorming, dans, fotografie en muziek. In de eerste twee weken van sep tember kunnen belangstellen den een proefles volgen. Op een enkele uitzondering na vinden deze cursussen plaats in het KV.V.-gebouw aan de minister Lelystraat 2 te Vlissingen en in het wijkcen trum Middenhof aan de Ka naalstraat 64 te Oost-Souburg. fond werd gelegd en een ruw betonnen vloer werd op de buikdenning gestort. Deze moest geheel geëgaliseerd worden en er werden kooien en vaste kasten gemaakt. Hiervoor moesten mensen van buitenaf aangetrokken wor den, omdat dit vakwerk is. Dankzij alle inspanningen heeft het korps in de zomer maanden 1979 het eerste zo merkamp gehouden, waarbij iedereen het nodige heeft op gestoken. Het korps heeft mo menteel een aantal officieren en onderofficieren en 35 ka- detten. Tevens heeft het korps vijf beenakkers en één Dras- combe Longboot, waarmee de kadetten kunnen zeilen en roeien. Het Zeekadetkorps "Schel demond" streeft er naar om zeekadetten aan te trekken uit de hele provincie Zeeland en voert daartoe regelmatig "ak- tie" via de provinciale pers en tijdens markten, winkelweken en martieme manifestaties. Dat daarvoor geld en man kracht nodig en onontbeerlijk zijn, spreekt voor zich. mogelijk om eerst twee zater dagen te draaien zonder inge schreven te staan als lid. Na deze twee zaterdagen moet de beslissing vallen: wel of geen zeekadet worden. De korpsdagen beginnen al tijd om 10.00 uur. De kadetten verzamelen zich iedere zater dag vóór die tijd om samen het dagprogramma aan te vangen. Dat kan bijvoorbeeld zijn roeien of zeilen. Meer informatie over de ac tiviteiten van het Zeekadet- tenkorps kan worden verkre gen bij het secretariaat Dat is in Sint-Laurens. Telefoon nummer 01180-27359. Een aanvulling van de leer middelen ten behoeve van de Kleuter- en Basisschool Dia conieschool/de Springplank te Aagtekerke wegens toename van het aantal leerlingen van groep vier en een uitbreiding van de Jkr. Willem Versluys- school te Aagtekerke. Verder zullen de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid P.A. Bolle onderzocht worden waarna over zijn toelating gestemd zal worden. GRIJPSKERKE Zaterdag 22 augustus wordt er weer een bazaar gehouden op de Kerkkring te Grijpskerke. De op brengst is dit jaar bestemd voor het gezinsvervangend tehuis "jemina" voor gehandicapte kinderen in Bethlehem, waar momenteel 14 kinderen worden verzorgd. In het nieuwe huis is echter plaats voor 25 kinderen voor dag en nacht en 15 kinderen voor alleen dagverzor ging. Om dit mogelijk te maken is echter veel geld nodig. Op de bazaar treft men vele at tracties aan. Een grote rommel markt, verkoop via het rad van avontuur en bij opbod vanaf 9.30 uur. Er is weer een verloting met als hoofdprijs een weekend Center Pares. De inwendige mens wordt niet vergeten want er worden broodjes, soep, oliebollen, pils, koffie, gebak e.d. te koop aangeboden. 's Morgens is er een optreden van de boerenkapel uit Seroosker- ke. Voor de kinderen is er o.a.: lol- lytrekken, sjoelen en een hoeden- spel. Verder is er een schiettent, verkoop tweedehands boeken en vele andere leuke dingen. MIDDELBURG - Gevonden In de periode van 26 tot en met 31 juli zijn bij de gemeentepolitie te Middelburg de volgende gevonden voorwerpen aangegeven; zwarte portemonnee, bruin-zwarte porte monnee, bruine portemonnee, zwart portemonneetje-sleuteletui, bruine fietstas met boodschappen tas, bruine portemonnee, twee OV- jaarkaarten in etui, nieuwe blauwe broek bol wol, donkerblauw re genpak, zonnebril ondergoed in tas, zilveren armand, enveloppe met twee boekenbonnen, kinder horloge. Dieren: zwarte kat met vlooienband en een wit albinoko nijn. Gevonden Bij de Gemeentepolitie te Vlis singen zijn in de periode van 5 tot 12 augustus 1987 de volgende voorwerpen aangegeven: een he- renbril, een damesbril, een kana rie, cassetterecorder, kinderjack, kinderportemonneetje, knipporte- monneetje, portemonnee met in houd, jongensportemonnee, di verse sleutels en een schoudertas. Bij het dierenasiel te Vlissingen is geen opgave van gevonden dieren deze week. Ellandentocht Op zaterdag 29 augustus kun nen liefhebbers deelnemen aan een eilandentocht, georganiseerd door de toerclub Walcheren. Tus sen 8.30 uur en 9.30 uur kan er in geschreven worden bij Hotel "Wal cheren", Brouwerijstraat 21 te Koudekerke. Het is een vrije toer tocht over een afstand van 200 ki lometer. De "Green Sox" zijn erin ge slaagd dit team uit Amerika naar Middelburg te halen voor een demonstratie-training, met afsluitend een wedstrijd tegen de selectie van de "Green Sox". Honkbal in Nederland wordt steeds populairder, door de resultaten van het Neder lands team en de internatio nale toernooien in Haarlem en Rotterdam. Behandeld worden onder andere de volgende voorstel len: De voorlopige vaststelling van de rekening over het jaar 1985, de herbenoeming van de heer W.J. Sanderse voor het College van beheer van het Wegschap Walcheren en een voorstel tot wijziging van de pot Onvoorziene Uitgaven in de begroting voor het dienst jaar 1987. De demonstratie-training en de daaropvolgende wed strijd zijn erop gericht het pu bliek nader kennis te laten maken met honkbal. Het Amerikaans honkbalteam uit Massachusetts staat garant voor honkbal op hoog niveau. Op zaterdag 22 augustus vinden training en wedstrijd plaats op het sportcomplex aan de Kruitmolenlaan. De training begint om 10.00 uur; de wedstrijd om 15.00 uur. Tijdens de training demon streren de college-studenten in samenwerking met de ge hele "Green Sox" vereniging de vele aspecten van honkbal. Iedereen is welkom vanaf 10.00 uur; de entree is gratis. Informatie is volop verkrijg baar. Behalve deze internationale ontmoeting hebben de "Green Sox" voor hun 15-jarig be staan een toernooi georgani seerd dat plaatsvindt op zater dag 5 en zondag 6 september, met op zaterdag als ludiek hoogtepunt een softbalwed- strijd met oud-"Green Sox" leden en 's avonds een feest avond met levende muziek in de kantine van het Kruitmo- lencomplex. Op zondag 6 sep tember vinden er nog enige honkbal wedstrijden plaats. De thematiek speelt reeds in op de plannen van verschil lende kerken voor een wereld wijd "Conilair Proces" over gerechtigheid, vrede en het behoud van de schepping. Me dewerking wordt verleend door ds. E. de Boer-Hessel, hervormd predikant te St Laurens, J.W. Scheffers, r.-k. industriepastor en N.M.P. Pe- terse, directeur van het oecu menische vormingscentrum Hedenesse. De bijeenkomsten zijn voor iedereen toegankelijk en vin den plaats: Voor Noord Zee land op 20 augustus om 19.30 uur in het parochiecentrum, Mosselstraat 2 te Zierikzee. Voor Midden Zeeland op 24 augustus om 19.30 uur in de Concert en Gehoorzaal te Mid delburg. Voor Zeeuws Vlaan deren op 26 augustus om 19.30 uur in de Opstandingskerke, Bellamystraat 74 te Temeu- zen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll

Scheldebode | 1987 | | pagina 11