(Zomerfeest in Souburg (met country-festival Natuurleden van Walcheren op bezoek in Joegoslavië Vrouwen onmisbaar in technische beroepen Vakantieactiviteiten van De Paraplu Overmatig gebruik medicijnen neemt erg grote vormen aan Folklore centraal in Middelburg Promotie Zeeland via stickers VOOR EEN FIJNE VAKANTIE Bob Bouma presenteert filmquiz Avondconcert in de Abdijtoren SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 15 JUL11987 LAND VAN MOSSELEN EN NOG VEEL MEER! VLISSINGEN - „Le gale psychotrope stoffen (medicijnen) zijn dope geworden. Omdat de le gale verstrekkers van medicijnen blijkbaar makkelijk te manipule ren zijn, althans een aantal onder hen, en frauderen van apothe ken eveneens makkelijk lijkt, gaan steeds meer drugverslaafden over op nieuwe behoefte. Hier mee gepaard gaat een toename van poly-drug- gebruik". Informatie Uit jaarverslag Huiskamerproject deze goedkopere midde len. De romantiek lijkt ervan af te zijn, van de wereld af zijn lijkt de MIDDELBURG Mocht er nog twijfel over bestaan; Zeeland is de provincie van de „mossels". Maar voor hen die het nog niet wis ten of voor hen die het ook nog verder willen uitdragen heeft de Pro vinciale VVV in samen werking met „het Mos selbureau" een sticker uitgegeven. Voor een fijne vakantie: Zeeland, land van mosselen en nog veel meer" staat er op te lezen. OOST-SOUBURG - Het parkeerterrein naast het Souburgse buurthuis „De Zwaan" biedt vrijdag en zaterdag geen plaats aan auto's, maar aan een tent met podium waarin diverse optredens gehouden worden. Dit ge- beurt in het kader van een groots zomerfeest i dat het buurthuis dit weekend houdt. 311 MIDDELBURG - beide filmtheaters in hoofdstad, Meccano en Elec tro, zijn vanaf morgen weer geopend voor publiek. Voor dat Meccano aan het Dam plein in augusstus definitief haar poorten sluit, worden daar deze zomer nog enkele films gedraaid, waaronder „Platoon", „Children of a lesser God" en „One flew over the cuckoo's nest". Na die tijd wordt het filmthea ter verplaatst naar Schut tershof. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe, uit twee delen bestaande film theater, presenteert de be kende „filmkenner" Bob Bouma een filmquiz, waar mee aantrekkelijke prijzen te winnen zijn. De quiz wordt gehouden op zaterdag 5 september en kandidaten met kennis over film kun nen zich opgeven bij het kantoor van de Stichting Filmtheaters in de Sint-Pie terstraat 53 in Middelburg (01180-35710). Van 18 tot en met 25 augustus wordt in Meccano een Chinees filmfestival ge houden. ^IIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII||||||||||||||||||||||||||||||||||il||||||||||||||||||||i|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||iy± Wely stadsbeiaardier van Al- mere-Stad. Wely begint z'n programma met het preludium nummer 6 van Van de Gheyn. Daarna volgt fuga uit de vioolsonate BMV 1001 van Johan Sebas- tiaan Bach. Air 2 (Pieper) en Singet dem Herrn van Buxte- hude worden de volgende nummers die hij gehore brengt. Vervolgens kan het publiek genieten van Intermezzo molto capriocioso van E. Uten, Minutenwals op 64 nummer 1 van Chopin. Chartres van Roy Hamlin Johnson en Valse postlaumes opus 69 nummer 2 (bewerking van Wely) en Pas- sacaglia worden de laatste nummers van dit concert. Donderdag 30 juli wordt het volgende concert gegeven door H.G. van Putten. De sticker van onder meer de provinciale VW. Het kamerlid Eversdijk gaf vorige week in Middelburg het startsein voor de sticker-actie door één van de plakkers op zijn auto aan te brengen. In to taal zijn er 200.000 gemaakt. Die worden deze zomer door een aantal scoutinggroepen overal op drukke punten in de provincie uitgedeeld. Gehuld in t-shirts met het Zeeland logo zullen zij de stickers plakken op auto's, koelboxen, surfplanken en al het andere dat maar enigszins geschikt is. Liefst op mobiele voorwerpen, zodat ook thuisgebleven fami lie en vrienden van de toerist op het aantrekkelijke Zeeuwse land attent wordt gemaakt. De sticker wordt tevens gratis verspreid via alle VW- kantoren. „Een nieuwe manier om het Zeeuwse produkt on der de aandacht te brengen. En als het aanslaat is het best mogelijk dat er in de toekomst meer van dit soort acties vol gen", zegt de heer P.J. de Win ter. Hij heeft de afdeling „Marketing en Promotie" bij Buurthuis De Paraplu orga niseert tot 24 juli een aantal vakantieactiviteiten voor jon geren in de wijk Paauwen- burg. Het programma vermeldt het volgende: Vrijdag 17 juli: Surinaamse disco met de D.J.'s Dennis en Harold. Aanvang: 20.00 uur. Op dinsdag 21 juli wordt er gestreden om de beker voor de beste sjoeler van Paauwen- burg, alsmede de beste tafel tennisser. Hiervoor zijn mooie prijzen beschikbaar. Het in schrijfgeld bedraagt 1,- en de tijd: van 14.00 tot 17.00 uur. Op donderdag 23 juli vindt er bij voldoende belangstelling een rollerskatewedstrijd plaats. Als hoofdprijs is er een prachtige prijs beschikbaar. De bedoeling is op de maten van de muziek allerlei dan sende bewegingen te maken. De tijd: van 14.00-17.00 uur. Tevens worden er op deze middag videofilms gedraaid. Tot slot van de activiteiten wordt er op vrijdag 24 juli een Hindoestaanse Jongerendag gehouden. Van 14.00 tot 24.00 uur worden er doorlopend ac tiviteiten georganiseerd. Het programma vermeldt: dam- toernooi, schaaktoernooi, als mede een schaak- en damsi- multaan tegen de beste speler van Paauwenburg en omstre ken. Wie van deze simultaan- speler wint krijgt een mooie prijs. Tevens wordt er een ta felvoetbaltoernooi gehouden. Voor de diverse toernooien op deze dag zijn er prijzenbekers beschikbaar. Het avondprogramma ver meldt Hindoestaanse (dans) muziek. Tussen het middag en avondprogramma behoeft men niet naar huis te gaan, want er zijn heerlijke Hindoe staanse en Hollandse hapjes verkrijgbaar. Voor inlichtin gen of aanmeldingen: tel. 65453. Bepaalde programma onderdelen worden uitgevoerd in samenwerking met de Jon- gerenwerkgroep van de Hin doestaanse Culturele Vereni ging Maya Seetara. Deze acti viteiten zijn overigens voor alle jongeren uit Paauwen burg toegankelijk. Illlllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VLISSINGEN - Naar aan leiding van een dia-presenta tie, verzorgd door fotograaf Zeljko Savic, over Samo- brosko Gorje gingen achttien leden van onder meer de Ko ninklijke Nederlandse Natuur Vereniging-afdeling Walche- r m op reis naar Joegoslavië. Twee toeken bracht het ge zelschap door in het heuvel achtige landschap van Samo- borsko Gorje. Per trein werd vanuit Brugge vertrokken met als aankomstplaats Zagreb. De eerste drie nachten in Joego slavië werden doorgebracht in hotel „Smithen". De eerste dag werd een bezoek gebracht aan de plaatselijke vee- en rom melmarkt. De nog ouderwetse manier van zaken doen werd door het gezelschap aan den lijve ondervonden. Samobor werd ook nog een museum be zocht. Na lang wachten ont waakte de directeur van het museum uit z'n fiësta en kreeg men een deskundige uitleg. De tweede dag van het ver blijf stond een excursie naar een grot op het programma. Prachtige stalagmieten en sta in stieten werden aanschouwd. )e derde dag sond Veli-Dol het programma. Dit is een berghuis op 750 meter hoogte. Vijf dagen werden hier door gebracht in de prachtige wei landen waarin maar liefst op 1 vierkante meter 27 verschil lenden bloemsoorten te vinden waren volgens Marijke Wes- seling. Picknicken in de natuur met de kap van de VW-kever als tafelblad. - foto zesa Tevens werd een bezoek ge bracht aan de dorpjes Rude, Lipovad en Palanik. Gids Zeljko Savic toonde zich bij zonder op de hoogte van deze streek en vooral zijn kennis van de Joegoslavische taal maakte van dit uitstapje een leerzame vakantie. Op een dag had het gezel schap echter vergeten de lunchpakketten mee te nemen. Met de volkswagenkever van de berghuisbeheerder werden de pakketten echter onver wachts gebracht. Videoman Bram Willibrordse legde dit tafereel vast. De negende dag van het verblijf werd een bezoek ge bracht aan de Pliyvice-meren. Watervallen, meren en de mooie natuur maakte van deze dag een „beauty". De laatste avond werd een afscheidsbij eenkomst gehouden in restau rant „de Oude Klok". De gas ten werden vereerd met echte volksdansmuziek. MIDDELBURG - Donder dag begint de reeks van zo meravondconcerten in de Ab dijtoren van Middelburg. Om 19-30 uur begint B. van Wely zijn programma af te werken. Van Wely is beiaard aan de Nederlandse beiaardschool Hij behaalde diverse prijzen in binnen- en buitenland, waaronder vorig en dit jaar een eerste prijs in het interna tionale beiaardconcours te Middelburg (1986) en Eindho ven (1987). Momenteel is Van Dat is een belangrijke conclusie die staat te le zen in het jaarverslag van het Huiskamerpro ject in Vlissingen. Het aantal cliënten, in 1986, ingeschreven voor methadon- verstrekking was 98. Het ging om 75 mannen en 23 vrouwen. Hiervan hadden 71 kliënten Vlissingen als woonplaats, 19 hadden Mid delburg als woonplaats, 5 kliënten kwamen uit Goes, en drie tijdelijk van elders. In percentages uitgedrukt: uit Vlissingen 72,5%, uit Middel burg 19,5%, uit Goes 5%, van el- Bij de methadonkliënten dienen nog de hulpvragers ge teld te worden die geen medi catie verstrekt kregen, maar wel hulp. Dat zijn er enkele tientallen per jaar, ze worden niet geregistreerd. In totaal behoorden 26 kliënten tot een etnische of kulturele minder heid, dat is 26,5%. Hiervan be hoorde 13,25% tot de Molukse mensen, 12,25% tot de Suri naamse en Antilliaanse men sen, en 1% tot de Mediterranen. De laatste tijd neemt het overmatig gebruik van via Eversdijk plakt de eerste. Zeeland, voor een fijne vakantie-sticker op z'n auto. de Provinciale VW onder zijn hoede. Sinds 1 juli is het nieuwe lo- gies-informatiesysteem van de VVV van start gegaan. Na een aanvankelijk „woelige" beginperiode lijkt een en an der nu in wat rustiger vaar water te zijn gekomen. De Winter: „Het probleem was dat het nieuwe systeem werd geïntroduceerd in een zeer drukke periode. Een proefrit zoals je normaal met een auto maakt kon niet. „Moeilijkheid was dat voor het systeem een investering moest worden gedaan". Veel horeca-ondernemers v ^nden die investering te hoog. Hoewel nog steeds niet alle ondernemers inmiddels „meedoen" gaat het volgens De Winter stukken beter. „Het is een geweldig systeem", zegt hij, „en veel ondernemers zien dat nu ook, bijvoorbeeld bij collega's. Wat mij betreft, ik hoop dat we wat dit betreft snel uit de „troubles" zijn." artsen verstrekte medicijnen zorgwekkend toe. Zie hiervoor het medische verslag verder op. Met name Rohypnol defor meert overgebruikers tot kwijlende pseudo-demente wezens, waar geen land meer mee te bezeilen is. Ook midde len als valium, seresta en nozi- nan blijken in trek en ruim verkrijgbaar. Het gebruik van amfetami nen (speed) neemt sterk toe, m.n. in Vlissingen. In de me ning van de publieke opinie is dit niet zo'n schadelijke drug, in onze ervaring wel. Mensen worden psychotisch, verzor gen zichzelf en hun omgeving veel minder, en ook voor kri- minaliteit levert speed de no dige moed en heldendom op. Het vervolgingsbeleid naar het dealen hiervan zou heel wat strenger mogen zijn, zeker waar het zo makkelij k te krij - gen is als in Vlissingen. In 1986 zijn veelvuldig re cepten bij de apotheek verzil verd (met dope), afkomstig van diefstal of door onzorg vuldig beheer van recepten boekjes. De apotheken leveren daar probleemloos op. Ook blijken via fotokopieën ver menigvuldigde recepten nau welijks of geen argwaan op te leveren bij apotheken, met name wanneer men zegt par ticulier verzekerd te zijn, en dus kontant te betalen. De al dus verkregen pillen/ tablet ten/ capsules komen vervol gens in het zwarte circuit, en veroorzaken veel last, los van de schade voor de gezondheid. De nieuwe problemen die boven komen, hebben met name te maken met de zich tot een epidemie uitbreidende ziekte aids en verwante ziek tebeelden. De informatie die vanuit al lerlei richtingen hierover be schikbaar komt maakt het noodzakelijk, zoveel mogelijk preventief te werk te gaan. Daarom hebben de verpleeg kundigen in het verslagjaar naast literatuurstudie en on derlinge kennisoverdracht ook deelgenomen aan deskundig- heidsbevorderende projekten, zoals themadagen over aids. Mede op basis van de daarbij verworven kennis, is er door de verpleegkundigen voor in tern gebruik voor de kliënten een informatie- en voorlich tingsboekje gemaakt, dat naast het genoemde aidspro- bleem ook het al langer be kende hepatitisprobleem pro beert in te dammen. Daarbij is nadrukkelijk ge poogd de realiteit van het druggebruik in te passen, en door middel van beleidsom buiging vanuit de bestaande en bekende situatie de drugge bruiker te brengen tot een minder risicovol gedrag. Dit 1 tste lijkt alleen mogelijk aoor een geïntegreerde aan pak. Het is nog steeds een uto pie te denken dat een ver slaafde alleen met voorlich ting tot een andere manier van handelen te brengen is. Een meervoudige en langdurige, multidisciplinaire aanpak is nodig om een essentiële ge dragsverandering bij een ver slaafde, zeker uit de categorie van de HKPD-kliënten, te be werkstelligen. Dit geldt voor het hele verslavingsprobleem in de volle omvang. Verder is in het informatie boekje nog wat praktische in formatie ondergebracht over de methadonverstrekking. V MIDDELBURG - Afgelo pen donderdag werd een pre sentatie 'Vrouwen in Techni sche Beroepen' gehouden, ge organiseerd door Vrouw en Werk Zeeland, samen met het Centrum voor Be roepenoriën tatie en Beroepsoefening. Op deze bijeenkomst werden werkgevers en werkneemsters met elkaar in contact gebracht om te bekijken hoe aan de we derzijdse belangen tegemoet gekomen kan worden. Steeds meer bedrijven zullen al in de nabije toekomst technische vrouwen moeten aanstellen om te kunnen voorzien in de moeilijk vervulbare vacatures en om het huidige produktie- niveau te kunnen handhaven. Belangrijkste conclusies van deze middag met inleidin gen, demonstraties, video en een forum: Het maakt werk gevers niet uit of ze met man nen of vrouwen te maken heb ben, zo lang ze de goede capa citeiten kunnen bieden, en: Vrouwen zijn zich serieus aan het oriënteren en bekwamen voor een plaats op de techni sche arbeidsmarkt. De Vrouw en Werkwinkels in Nederland blijven voorlopig behouden voor de arbeids voorziening. Begin deze maand werd in de Tweede Ka mer een motie aangenomen tegen de plannen van minister De Koning om de winkels te laten opgaan in de regionale educatieve centra. Niet alleen de medewerksters van de MIDDELBURG - Donder dag 16 juli wordt de Folkloris tische Dag van Middelburg voor de 31e keer gehouden. Ook op donderdag 13 augustus wordt een volledig pro gramma afgewerkt De festiviteiten spelen zich af op het Molenwater. De or ganisatie is in handen van de folkloristische commissie be staande uit de heren W. Pa pendorp, H. Jebbink en J. van Werkum, namens de VW- Middelburg en P.J. Reynierse, J. J. Provoorst en L. Kodde, namens de Zeeuwse Ringrij- ders Vereniging. Donderdag staat in het te ken van de Walcherse kleder dracht. Alle deelnemers zijn verplicht zich in dracht te kle den. Voor het best geklede paar zijn prijzen beschikbaar. De wedstrijden bestaan uit ringrijderij en versierde sje zen. Niet minder dan 45 sjezen k met evenzoveel paren in Wal- chers kostuum zullen in de baan verschijnen. Voor het ringrijden hebben zich 27 deelnemers aangemeld. x-» De jury die de niet geringe wOnCGflGn taak krijgt de best geklede —m deelnemers uit te kiezen bese- 0 U W S G taat uit dames A.H.A.M. Bo- I gaert-Burgers en CM. Jeb- KOOrSCHOOl bink-Leijs. Verder zitten de heren J. Paauwe, W.J. Vos en MIDDELBURG - De D. van de Voorde in de jury. Zeeuwse Koorschool geeft niet Het ringrijden te paard alleen concerten in de Goese vindt plaats achter de muziek- Maria Magdalenakerk, maar tent. De sjezen rijden op het ook in Middelburg kan men parcours, zodat het publiek dit koor beluisteren, ruimschoots gelegenheid heeft In de 'koorkerk' van Mid- om de combinaties te bekijken, delburg worden op donderda- De wedstrijden beginnen gen 6, 13 en 20 augustus con- om 9.30 uur en eindigen om- certen gegeven. De aanvang is streeks 17.00 uur. De middag- telkens 11 uur. De toegang is pauze is om 12.00 uur en duurt gratis. tot 13.00 uur. De eerste folklo- De Zeeuwse Koorschool ristische dag wordt besloten heeft een grote reputatie en met een prijsuitreiking in de tijdens de optredens kan men Schouwburg om 21.00 uur en ook grammofoonplaten en wordt gevolgd door een gezel- cassettebandjes van de koor- lige feestavond. school aanschaffen. V Vrouw en Werkwinkels kwa men hier tegen in verzet, óók de Tweede Kamer liet een sterk protest horen. Het succes van dit verzet is te danken aan de snelle reactie van de Vrouw en Werkwinkels, met name die van Zeeland. Het hoofddoel van de Vrouw en Werkwinkels is het verbeteren van de arbeids marktpositie van vrouwen. Middelen om dit doel te reali seren zijn onder meer voor lichting, ombudswerk, inten sief contact met het bedrijfsle ven en de arbeidsbureaus en het geven en organiseren van cursussen. Juist in de samen hang van dit pakket zit 'm vol gens de Vrouw en Werkwin kels de sleutel tot succes. Vrouw en Werk Zeeland is dan ook blij dat de plannen tot bestuurlijke integratie van de winkels bij onderwijs voorlo pig van de baan zijn. Op dit moment wordt hard gewerkt aan de voorbereiding van een werkgeverssymposium over vrouwenwerkgelegenheid in Zeeland en worden voor het komend seizoen weer cursus sen georganiseerd. Zo gaat in Tholen, Goes, Hulst en Vlissingen de succes volle cursus Vrouw en Werk, gericht op herintreding, weer van start en staat ook de cur sus Vrouw en Techniek weer op het programma in Terneu- zen. Een oriëntatiecursus Vrouw en Eigen Bedrijf is in Goes in ontwikkeling, evenals een cursus loopbaanplanning. Wie meer wil weten over de cursussen of vragen heeft op het gebied van herintreding, omscholing en arbeidsmarkt positie van vrouwen, kan iedere donderdag van 10.00 tot 13.00 uur terecht op het telefo nisch spreekuur van Vrouw en Werk Zeeland: 01180-37555. E Het zomerse spektakel be- E gint vrijdagavond om 20.00 E uur met een darttoernooi waaraan iedereen kan mee- doen. Daarnaast wordt ook een bulls-eye toernooi ge- E houden. Omdat dit laatste E evenement jaarlijks terug zal keren, wordt hiervoor een wisselbeker ter beschik- i king gesteld. Voor iedereen die niet van sport maar wel van gezelligheid houdt wordt vrijdagavond op het feestterrein ook gebarbe cued. Zaterdagmiddag komen de kinderen aan de beurt. Het clownsduo, Ponko en Donko, treedt dan op. De één is slim, de ander dom en dat leidt uiteraard tot allerlei komische verwikkelingen met grappen, grollen, maar ook ontroering. De voorstel ling begint om 15.00 uur. Het zomerfeest van buurthuis „De Zwaan" wordt zaterdagavnd vanaf 20.00 uur besloten met een klein country-festival. Op tredende groepen zijn „High Noon" en het bekende trio Sandwich. De eerste band maakt countrymuziek met een vleugje rock 'n roll, de tweede band past eigenlijk in geen enkel muzikaal hok je. Zij waren al diverse ma len, onder andere bij de VA RA, op de radio te horen. Muziek om eens lekker bij onderuit te zakken en zor gen te vergeten. „Sandwich" bestaat uit Louis Polfliet, Anneke Pan- tus en Gerard de Wolff. Het countryfestival begint om 20.00 uur. Entree ƒ5.-. Zoals vermeld wordt op beide avonden een barbecue ge houden. De entree hiervoor bedraagt 10.-. In de tent is tevens een dansvloer met een terras er om heen opge steld. Kaarten kunnen tijdig ge reserveerd worden bij buurt huis „De Zwaan" aan de Kromwegesingel, telefoon 01184-61252 Duo Ponko en Donko

Scheldebode | 1987 | | pagina 9