Country-festival voor het goede doel Topper van de toekomst 3 NISSAN Prijswinnaars puzzel rond Hollandse nieuwe Houtsnijwerk in Walstraat Internationale artiesten in Zeelandhallen Tafeltennisster Renate Louws Je blijft erin rijden... Raad Veere Tentoonstelling, initiatief van Marlies Jongejan, Elly Kloes en Irma Bogers SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 8 JUL11987 309 VEERE - De gemeen teraad van Veere houdt morgen vanavond een vergadering in de raad zaal van het stadhuis. Op de agenda van de vergadering staat een aantal voorstellen tot kredietverlening, onder meer aan de wijkvere- niging Zanddijk/Veere. B en W stellen voor eer vol ontslag te verlenen aan de heer L. Geerse als gemeentewerkman. MIDDELBURG/VLISSINGEN/GOES - Heel veel mensen, die in het begin van deze eeuw geboren zijn, herinneren zich hun moeder als iemand, die altijd bezig was. „Haar handen stonden nooit stil. Zelfs tij dens het koffie-uurtje zat ze te breien. Maar echt werken, dat deed ze niet. Ten minste niet tegen betaling". Werkende moeders bestonden in die tijd nauwelijks, denken we. Maar toch kwam dat meer voor dan we nu zouden denken. Zo bestaan er foto's van vrouwelijke buschauffeurs uit 1939, in klederdracht. Het onderschrift vermeldt, dat een vrouw achter het stuur van een bus „geen zeldzaamheid" was. De foto behoort tot het materiaal, dat is bijeen gebracht door Marlies Jongejan, hoofd van het Zeeuws Documentatie centrum, en Elly Kloos en Irma Bogers van de stichting Vrouw en Werk. Zij onderzoeken welke gegevens er zijn over vrouwenarbeid in Zee land in de periode van 1900 tot 1940. Hun bevin dingen stellen zij ten toon in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg van 22 september tot be gin november. Bronnen VLISSINGEN - Suri naams houtsnijwerk. Tot en met 1 oktober staat dat tentoongesteld in een aantal vitrines in de Walstraat en Lange Zelke in Vlissingen. Het werk is gemaakt door de Middelburgse kunste naar Hügo Mayland. Hij is na vele omzwervin gen, onder andere door Suriname, in de Zeeuwse hoofdstad neergestreken. Zijn beelden vertonen de tra ditionele vormen van de zogeheten negerkunst van buiten Afrika. Ont wikkeld door de bosne gers in Suriname. Beroepen Idyllisch Zuigelingen Auto Walcheren Dijkwel B.V. GOES/VLISSINGEN - Komende zaterdag, 11 juli, staan de Goese Zee landhallen twaalf uur lang in het teken van country- en folkmuziek. De Stichting Country Festival Zeeland heeft een keur aan binnen- en buitenlandse artiesten aangetrokken en vanaf 12 uur zaterdagmiddag tot middernacht zijn die live in Goes aan het werk te zien. De op brengst van het festival is bestemd voor non profit organisaties: Greenpeace, Stichting Ponyrijden voor Gehan dicapten, Ramschip De Schorpioen, de dierena siels van Vlissingen en Goes, Reptielenzoo Iguana in Vlissingen en Speeltuinvereniging de Oude Stad. MIDDELBURG - Pe ter Boon is dé tafelten- niskenner van Zeeland. Een trainer met veel aanzien, een razend snelle en messcherpe analyse en vele jaren ervaring. Zijn woorden over tafeltennis maken indruk. Over de jonge Middelburgse Renate Louws van tafeltennis vereniging 't Zand zegt hij:,,Als zij zich blijft ontwikkelen zoals ze nu doet, zie ik haar op korte termijn tot vlak onder de nationale dames-top doorstoten. Even onder Vriesekoop en Van Klopppenburg". Plezier Toppositie Op zoek naar oude foto's J. Kroonen uit de Vlissingse Anjelierenlaan is de winnaar geworden van de hoofdprijs, die aan de haringpuzzel van het Nationaal Visbureau en deze krant was verbonden. De gelukkige wordt met partner of genodigde op 7 september in Enkhuizen verwacht, waar met de andere winnaars uit het hele land een feestelijke dag doorgebracht wordt. Daar zit ten o.a. een bezoek aan het Zuiderzee-museum en een visdi ner in. Bovendien wordt onder leiding van Joop Huizing van Brandpunt in de markt een knock-out-show gehouden en de winnaar daarvan krijgt een videorekorder. De heer Kroonen bedacht de volgende zin: „Hollandse Nieuwe zo gezond als vis, jammer dat de staart niet verder van de kop af is". De zilveren haringhangers, die we als troostprijzen kunnen uitreiken, werden gewonnen door: A. Kole-Blauwhoff, Wijngaardstraat 19, 4331 PM Middel burg; Marijke Buijs, Wilhelminalaan 19, 4872 BV Etten- -Leur; A. Dictus, Wemhoutseweg 136, 4884 AZ Wemhout; J. van Schendel, Rozenbloemstraat 12,4921 KG Made; H. Hey- mans, Achimedelaan 19, 4904 HH Oosterhout; G. van Hooff- -de Haas, Ignatiusstraat 48 b, 4817 KM Breda; C. Bijlevelt, Bontwerkerstraat 3, 4813 LM Breda; M. Stoel-van Oeveren, Kreefstraat 19,4301 Ze Zierikzee; E. Smit, Steeneweg 55,3241 XG Middelharnis; H. Klaver, Toussaintlaan 29, Roosendaal; L. Suykerbuyk, Robijndijk 84,4706 LW Roosendaal; L. Wan- rooij- van Egeraat, Jac. Catssingel 17,4819 HA Breda. De prijswinnaars krijgen van ons verder bericht hoe zij de prijs in ontvangst kunnen nemen. over allerlei thuiswerk door vrouwen in Zeeland. Het gaat om kantwerk, garnalenpel- sters, het lezen van erwten en bonen, de was doen. Ook over apothekersassistentes hebben we heel weinig. Verder komt op de bijeen komst het nieuwe dorpsplan voor Serooskerke aan de orde. Het integrale plan is thans ge reed. Het bestaat uit twee ge deelten: 'Probleemanalyse' en 'Oplossing probleemanalyse'. Het dorpsplan moet worden gezien als een stuk van de pro jectgroep. B en W stellen voor het plan vast te stellen en het als leidraad te laten dienen voor het beleid ten aanzien van Serooskerke in de ko mendejaren. Het college stelt verder voor een vergunning te verlenen voor de ingebruikname van een terras op de Veerse Markt door de heren P.M. Bliek en P. Poppe. De raadsvergadering begint om 19.00 uur. Door Marloes Wilbers Deze tentoonstelling krijgt de toepasselijke naam „Zelden Rust" en bestaat voor het grootste deel uit foto's, maar ook documenten en gebruiks voorwerpen zullen er te zien zijn. „De tentoonstelling is voor ons niet het einddoel, maar een aanzet tot verder onderzoek. Aanleiding om te gaan speuren naar gegevens over vrouwenarbeid vroeger, was het feit, dat er in Zeeland heel weinig op het gebied van vrouwengeschiedenis bekend is. Elders in het land is daar meer aandacht voor, er is zelfs een Landelijk Overleg Vrou wengeschiedenis. Daar komt bij dat vrouwengeschiedenis in 1990 een onderdeel wordt voor het eindexamen op mid delbare scholen. Volgend jaar wordt dit vak al behandeld in de klas, aldus Elly en Irma. "Het bleek moeilijk te zijn om aan bronnen te komen. Er waren in die tijd bijvoorbeeld wel cao's per dorp vastgesteld, maar die golden niet voor vrouwen. Wij hebben de gege vens vooral gehaald uit het tijdschrift Ons Zeeland, foto's en ansichtkaarten en kran ten". De vormen zijn rond, fron taal en statisch. Mayland voegt daar het zijne aan toe en noemt het „Afro-Surinaamse kunst". Onderwerpen zijn on der meer de Surinaamse cul tuur, maar ook de maatschap pelijke situatie in de voorma lige kolonie. Naast de kleinere beelden uit mahonie en cer- derhout werkt hij ook aan grotere beelden die met felle kleuren beschilderd zijn. Hugo Mayland is autodidact. Hij zegt: „Ik ben van het hout gaan houden, het hout zelf zegt me wat ik ermee moet doen." De kunstenaar heeft al diverse malen geëxposeerd. De tentoonstelling, in sa menwerking met juwelier Van de Ree, is op winkeluren ge opend. Er bleken veel meer foto's van werkende vrouwen te zijn, dan ze hadden verwacht en ook veel meer soorten be roepen. Vrouwenarbeid was vaak noodzakelijk, omdat het loon van de man niet vol doende was om van te leven. De gegevens brachten we per beroep bijeen: handel, vis serij, landbouw, dienstbodes, eigen bedrijf en dienstverle nende beroepen, zoals ver pleegster en onderwijzeres. Nieuw waren de beroepen als typiste en telefoniste. In die tijd waren namelijk de ban ken, verzekeringsmaatschap pijen, de PTT en ook de type machines in opkomst. Een vijfde van de geregi streerde beroepsbevolking be stond uit vrouwen in die tijd, maar dat cijfers niet echt be trouwbaar zijn, blijkt uit het feit dat in de visserij maar 17 vrouwen geregistreerd ston den. Dat waren er veel meer. We hebben trouwens ook on betaalde arbeid in het onder zoek betrokken. De meeste vrouwen werkten in de land bouw met de dienstbodes als goede tweede. De foto's die we vonden ge ven niet zo'n reëel beeld. Het zijn vaak idyllische plaatjes met het schone Zeeuwse land schap als achtergrond. Ook de onderschriften doen vaak geen recht aan de bittere noodzaak van vrouwenarbeid. Veel vrouwen en meisjes poserend bij een put en vrouwen die zit ten te breien voor het huis. We zouden een aparte tentoonstel ling kunnen vullen met foto's over het schoonmaken. Al die stoepen, die worden geboend! Bij een foto van een vrouw, die een molenwiel bedient, staat: „Het is maar om te to nen hoe gemakkelijk het gaat". Of: „Zelfs vrouwenhan den zijn nodig". Weinig foto's vonden we van vrouwen in de industrie, hoewel ze er wel geweest moe ten zijn, vooral in de kanaal streek. De tricotage, vlasver werking, in Zeeuws-Vlaande ren, de Van Mellefabriek in Breskens, klompenindustrie in Clinge. Veel vrouwen werkten in de visserij. Met lieslaarzen aan werd ook 's nachts ge werkt, want in Yerseke was het verbod op nachtarbeid voor vrouwen opgeheven. En de thuiswerksters niet te ver geten: kantwerksters, garna- lenpelsters onder andere in Brouwershaven, wasvrouwen. Een meisje, geboren rond 1900, had meestal echter maar twee mogelijkheden. Of intern als dienstbode in de stad, of op een boerderij gaan werken. Op het moment, dat ze trouwde werd ze ontslagen. Het is bekend, dat in die tijd snel gestopt werd met het ge ven van borstvoeding aan ba by's. De zuigeling kreeg dan pap, die eigenlijk .veel te zwaar verteerbaar was. De kindersterfte in die tijd was ook hoog. Er zou onderzoek gedaan moeten worden naar het verband tussen het wer ken van vrouwen en kinder sterfte. In de jaren twintig kwamen er consultatiebureaus, waar jonge moeders informatie kre gen over hygiëne en voeding. Voor het bijeenbrengen van voorwerpen voor de tentoon- MÊÊW Veerseweg 104 - Middelburg - Tel01180-38880 (Door Luc Vranken) Het programma is in drukwekkend en wordt onder meer extra cachet gegeven door gasten van de geboorte grond van de muzieksoorten die aan bod komen. Uit de USA komen de Boston City Limits. Uit Canada geeft Bill Craig een optreden, het trio McCalmans verzorgt een con cert, Kelvin Henderson uit En geland komt zingen en de Ne derlandse delegatie wordt aangevoerd door Anita Meyer. Het Liz Meyer Trio, High Noon, Up Town Grass, Sand wich, de Red Hot Dynamite Band en de Scaldis Square Dance Group maken het aan bod uit Nederland compleet. Naast de muziek van de ge renommeerde artiesten maken een Country- en Folkmarkt en een gepast eet- en drankaan bod de sfeervolle avond com pleet. OOk aan het decor is ge- The Boston City Limits is een van de groepen die zaterdag in Goes te zijn op het International Festival of Country- and Folkmusic. dacht. Speciaal voor dit inter nationale festival is dat opge trokken uit de populaire graf fiti-stijl. De jeugdige Goese- naren Rinaldo Lokers en Pa trick de Jongh hebben het ont worpen en gespoten. tk 21,14 ok GeroemdDe Boston City Limits is een bluegrass-formatie met Chris Jones als leadzanger en gita rist, in zijn land een grootheid op dit gebied. Auteur, compo nist en geroemd tot in Enge land toe. Samen met Hiro Ari- ta, Howie Tarnower Ruthie Dornfeld en Eric Levenson vormt hij bij voorbaat een top-act van het country- en folkfestival. Bill Craig heeft het in Enge land geschopt tot maker van de FOlk-lp van het jaar. Zijn werk Ship in Distress sloeg daar geweldig aan. Hij brengt zowel eigentijdse als traditio nele folk en begeleidt zichzelf op gitaar, mandoline, banjo of bodhran. Zijn presentatie is traditioneel een sterk punt van zijn optreden tk 21,14 ok LiftMcCal- mans is een trio uit Schotland dat momenteel erg in de lift zit. Ze zijn pas op weg voor hun eerste Europese toernee. Schotland en Australië zijn al plat gegaan en Europa is nu aan de beurt. De lp Bonnie Bands Again hun dertiende, liep als een trein. Kelvin Henderson is inmid dels een vertrouwd gezicht op elk country en folk-spektakel van formaat. Tien elpees, singles, tv optredens en toer- nees door Malta, de VS en Scandinavië illustreren dat Henderson een gevestigde naam is van niveau. Ook hij speelt in de Goese Zeelandhal len komende zaterdag. Kaarten kosten twaalf vijf tig in de voorverkoop en vijf tien gulden aan de hal in Goes. De voorverkoopadressen: Lunchroom La Reine in Vlis singen, Kaasland in Vlissin gen, Bloemenkiosk Vera in Middelburg en in Goes het Stadskantoor en Muziekcen trum Goes. Zestien jaar is de Middel burgse Renate Louws nu. Bin nen bijna tien jaar van die zestien neemt tafeltennis een belangrijke plaats in van haar vrije tijd. „Voor de grap ging ik eens mee met mijn broer Jeroen, die zat al op tafelten nis. Het beviel me goed en ik wilde het ook wel eens probe ren. Zo ben ik begonnen", zegt ze. In de loop der jaren is de plaats die tafeltennis inneemt bij Renate duchtig opgeklom men. Na school komt het zon der concurrentie op de tweede plaats en als het aan Renate zou liggen zelfs (tijdelijk) de eerste. „Ik zou best eens een jaar lang alleen maar willen tafel tennissen. Gewoon om te kij ken hoever ik kan komen, wat er voor mij inzet bij deze sport. Maar de mogelijkheden daar voor zijn er niet of nauwelijks en ik vind het ook wel een grote stap. Het kost je toch een jaar van je schoolopleiding". Renate heeft net het derde jaar van het Middelburgse CSW (VWO) afgesloten. Hoe de plannen ook mogen luiden, Renate Louws stopt anno 1987 wekelijks vier trai ning-sessies in haar hobby. Daar komt dan nog een speel dag in het weekeinde bij. Naast school en tafeltennis blijft er voor andere dingen Renate Louws van 't Zand in actie in de zaal van de Vergulde Baars. - foto foto zesa dus nog maar weinig vrije tijd over. „Dat zie ik niet als een opoffering. Tafeltennis pro beer ik zo goed mogelijk aan te pakken maar ik verlies nooit het plezier uit het oog. Ik doe het graag en de mensen waar mee ik te maken heb vormen met z'n allen een gezellige club. Ik kan dat nog steeds probleemloos opbrengen". De tafeltennisloopbaan van Renate Louws (daar is nu al met recht over te spreken) vertoont nog altijd een op gaande lijn en direct betrok kenen twijfelen niet aan de voortzetting daarvan. Renate Louws heeft al verscheidene internationale optredens ach ter de rug. Vorig jaar juli bij voorbeeld bij de Kadetten schreef ze tijdens een landen- wedstrijd van het Europees Jeugdkampioenschap in Bel- gie zeven van de dertien par tijen op haar naam. Op het in dividuele toernooi tijdens die zelfde gelegenheid eindigde ze als tweede in een troostronde. Op nationaal nivo neemt ze de vierde stek in van haar leeftijdscategorie. Tijdens hoog aangeschreven nationale ontmoetingen eindigt ze stee vast op een toppositie. In de cember reikte ze tot de halve finale in de B-klasse van het seniorenkampioenschap van Nederland dat in Amsterdam plaatsvond. Vorig jaar startte ze voor het eerst in de competitie bij de dames senioren. Samen met haar teamgenotes van 't Zand betekende die eerste helft van de competitie 86-87 meteen promotie naar de landelijke divisie van het tafeltennis. De tweede helft die inmiddels af gesloten is beeindigde het da mes-seniorenteam van 't Zand als tweede. Geen tegenvaller voor Re nate Louws want binnen die twee competitie-helften werkte ze zich op tot de meest succesvolle speelster van de vier man sterke Middelburgse ploeg. Na de tweede helft van de competitie was ze Sandra Tahapary voorbij gestoken en opgeklommen tot de jongste en beste Zand-speelster. De inmiddels indrukwek kende erelijst maakt Renate Louws tot een pure Zeeuwse tafeltennis-coryfee. Aantrek kelijk voor andere Zeeuwse tafeltennisverenigingen. Zo wel de opzet van de vereniging als de train- en wedstrijd ruimte van tafeltennisclub 't Zand lijken niet echt aan te sluiten bij de ambitie van de jonge Louws maar zijzelf spreekt dat tegen. „Onze zaal is zeker niet het einde maar de sfeer en de teamgeest van 't Zand is prima. Ik ben er eigenlijk mee opgegroeid en nog steeds heb ik het goed naar mijn zin. Ik zeg niet dat ik nooit van vereniging zal veranderen maar het bevalt me bij 't Zand nog altijd uit stekend". 'Een kleine gezellige vereniging met een belachelijk lage contributie' omschrijft ook voorzitter Jan van de Voorde 'zijn' Zand. Tot slot Peter Boon over zijn pupil. „Haar back-hand is heel sterk. De service heeft ze heel goed ontwikkeld en is tot een wapen uitgegroeid. Een sterk punt is ook dat ze geen enkele tegenstander onderschat. Zwakker is ze op een aspect van het mentale vlak. Als het wat minder gaat, heeft ze de neiging behoudener te gaan spelen en dat wil nog wel eens afgestraft worden". stelling moesten heel wat mu sea worden afgestroopt. Er is een compleet schoolklasje te zien, landbouwgereedschap, winkelattributen, huishoude lijke voorwerpen enzovoorts. „We missen nog materiaal

Scheldebode | 1987 | | pagina 9