Oost- Vlaanderen Zeeland Expositie in oude smederij Jachtwerf en Surfcentrum Zwemer 10 jaar surfsport GAB houdt bij'eenkomsten voor etnische minderheden Toeristische uitwisseling Zeeland en Oost-Vlaanderen Een uitwisselingsprogramma met: Dagtochten en Weekend arrangementen Crêperie, „Le Héron" heeft nieuwe eigenaar UIT HET ZEEUWSE ZAK ENLEVEN Stichtingsraad bijeen in Terneuzen Cursus Chinees Computerclub SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 10 JUN11987 309 MIDDELBURG/GENT - De provincie Oost-Vlaanderen is met Zeeland tot een toeristisch uitwisselingsprogramma gekomen. In verband hiermee hebben de provinciale VVV Zeeland, het bu reau recreatie en toerisme van de provincie, en de Federatie voor Toerisme in Oost-Vlaanderen voor wederzijdse bezoekers van de overzijde van de grens enkele speciaal aanbevolen dagtochten en weekend-arrangementen samengesteld. Dit met het oog op meer begrip voor eikaars cultuur en leefwijze, wat verder gaat dan eikaars frites en bier te verorberen (ofschoon men zonder een natje en een droogje ook niet kan!) Historisch gezien, blijken veel van onze traditie en beschaving op dezelfde wortels terug te gaan. Tot 1323 was de graaf van Vlaanderen tevens graaf van Zeeland. Ons gewest was toen verdeeld in Zeeland-beooster-Schelde (Schou wen, Duiveland en Tholen) en Zeeland-bewester-Schelde (Walcheren en de Bevelanden). Doordat de politieke invloed van de graaf van Holland in de beide Zeelanden steeds meer toenam, droeg in het genoemde jaar de Vlaamse graaf de personele unie met het graafschap Zeeland aan Holland over. Pas vanaf dat moment kan men spreken van "Holland en Zeeland". Zeeuwsch- Vlaanderen is, als derde element, eerst in de Tachtigjarige Oorlog aan de hui dige provincie toegevoegd. Dialect Assortiment TERNEUZEN - De Stichtingsraad, het hoogste orgaan van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) vergadert vrijdag in verpleeghuis „Ter Schorre" in Terneuzen. De openbare vergade ring begint om 10.15 uur. Vacatures Redelijk VLISSINGEN - De voormalige Schelde smederij in Vlissingen is vanaf 20 juni voor ongeveer 3 maanden het toneel van exposities met heden daagse beeldende kunst. Zes kunstenaars uit Ne derland, België en West-Duitsland exposeren in die periode 48 grote schilderijen in olie- en acrylverf. KAMPERLAND- Jachtwerf-Surf centrum Zwemer aan de Haven weg 4 in Kamperland viert dit jaar het tienja rig bestaan als surfcen trum en dat gaat ge paard met speciale en aantrkkelijke aanbie dingen, die het hele sei zoen voor verrassingen zullen zorgen. MIDDELBURG - In het beleidsplan 1986 en 1987 van het GAB Wal cheren is als doelstelling opgenomen om een aan tal culturele minderhe den aan een arbeids plaats te helpen. Belgen en Zeeuwen weer nader tot elkaar Daartegenover bleef de cul turele en economische gebon denheid van Zeeland aan Vlaanderen zeer sterk. Dat is aantoonbaar aan de architec tuur: de stadhuizen van Mid delburg en Veere en de Sint Lievens Monstertoren van Zierikzee zijn ontworpen door de Vlaamse architectenfamilie Keldermans en zouden in Gent of Oudenaarde niet misstaan. Veel grondbezit op de Beve landen is nog heden ten dage in handen van Belgische fami lies. Maar ook in de oude kleder drachten en in het dialect zijn de Vlaamse wortels naspeur baar. Oudere Zeeuwen hebben weinig moeite om het Vlaams van Stijn Streuvels te lezen. Reizende door de streek rond Gent, zal men veel familiena men tegenkomen die weinig of niet verschillen met de onze. Dikwijls zal een Zeeuw te ho ren krijgen: „Ach, bent u van Zeeland? Dan bent u geen 'Ol- lander, maar een Vlaming ge lijk ons". Op het Belgische journaal neemt men voor het gemak onze hele provincie Zeeuwsch-Vlaanderen, ook als het over een plaats als Yerseke gaat. Toch zijn op andere punten de twee oude graafschappen sinds 1323 volkomen uit elkaar gegroeid en de beide Zeelan den - bewester-en-beooster-Sc helde behoren onherroepelijk tot Nederland. Een Vlaming wordt zich bij het overschrij den van de grens ogenblikke lijk gewaar, dat hij in een an der land komt: wegenaanleg, huizenbouw, landschapsin richting zijn direct anders. En voor de Zeeuwen is Delfzijl nog duidelijk binnenland, ter wijl het veel nabijer gelegen Knokke buitenland is. Economisch gezien zal het Westerschelde-gebied onlos makelijk met de zeehaven van Antwerpen en Gent verbon den blijven. Een eventuele vaste oeververbinding is dan ook in dit licht te zien. Cultu reel zijn de uitwisselingen op het gebied van schilderkunst, muziek en volksdans niet meer weg te denken. En toch blijft er, in brede la gen van de bevolking in zowel Zeeland als Vlaanderen, een groot gebrek aan kennis van de buren bestaan. Veel Gente naren liggen op de Zeeuwse stranden, en veel Zeeuwen zit ten in Belgische cafés. Maar de toeristenorganisaties pogen nu om het andere aanzicht van de naast elkaar gelegen provin cies onder de aandacht van het grote publiek te brengen. Ze worden hierin op provinciaal niveau gesteund: de VW- kantoren verspreiden folders, waarin gedeputeerde Vente- vogel de Oost-Vlamingen wel kom heet in Zeeland, terwijl gedeputeerde Vallaeys de Zeeuwen onthaalt in Oost- Vlaanderen. Zeeland presenteert zichzelf als "land van rust en ruimte". Er worden dagtochten gesug gereerd naar Zeeuwsch- Vlaanderen, naar Walcheren en de Deltawerken. Daarnaast beveelt men op Zuid-Beveland de bloeiende fruitbomen rond Kapelle, de meidoornbloesem van de Poel, de Goese markt De historische stad Gent is een grote trekker uan de provincie Oost-Vlaanderen. Hier het Museum der Volkskunde maar 18 ty pische Vlaamse huisjes een beeld geven van het volksleven rond 1900. en de stoomtrein door de Zak van Zuid-Beveland de zuider buren aan. Die kunnen bij de provinciale VW dokumenta- tie-materiaal aanvragen en tevens een arrangement voor een reservering om drie dagen achtereen in een Middelburgs hotel te verblijven. Van Oostvlaamse zijde pre senteert men de mogelijkheid om een weekend in Gent door te brengen en daar uit het be koorlijke landschap van de Leiestreek ten westen en de kleurrijke bloemenstreek (vooral tijdens de bloeitijd van de begonia's in augustus en september) ten oosten van die stad te bezoeken. Daarbij be komt de Zeeuwse bezoeker kortingen in diverse etablisse menten en parkings, als hij zijn weekend-arrangement bij de Federatie voor Toerisme in Oost-Vlaanderen reserveert. Informatie is te verkrijgen bij de plaatselijke VW alhier. Geprobeerd wordt de pro gramma's voor het seizoen 1988 onderdeel te maken van de pakketten van tour-opera tors. Ook is het de bedoeling de markt te verbreden door de programma's onder de aan dacht te brengen van vereni gingen, grote bedrijven en dergelijke. Federate »oor Toensme In Oost-Vlaanderen KorwiQr, Maia-rtmnupieifl 64 9000 SM 0932-91 221637 Promwle VVVZW» Matl&IUMw! 01190-33061 Per 1-7-97:01180-33000 De cover van het boekwerkje dat een aanzet moet geven tot het herontdekken van 'buur' Oost- Vlaanderen. MIDDELBURG - Een echte Franse crêpe eten terwijl je in een tuin zit die zicht biedt op de Lange Jan. Dat kan in de Middelburgse crêperie „Le Héron". Sinds kort heeft die zaak een nieuwe eigenaar, Frans Jan de Muynck. Hij nam de zaak over van de vo rige eigenaars, de heren De Vos en Van Gilst. Slechts drie dagen heeft het geduurd voor de zaak her opend kon worden. De grootste veranderingen betreffen de tuin. Die werd geheel opge knapt, met planten, een fon- tijn en een overdekt gedeelte, en biedt nu plaats aan onge veer 20 mensen. Datzelfde aantal mensen kan binnenzit ten. Voor hij de zaak overnam heeft de Muynck de hotel vakschool gedaan en was hij werkzaam in diverse horeca bedrijven. Onlangs is hij te ruggekomen uit Israël, waar hij enkele maanden in een ho tel gewerkt heeft. „Voorlopig doe ik alles rustig aan", zegt hij, „ik heb wel plannen, maar het heeft allemaal z'n tijd no dig". Die plannen hebben vooral te maken met het as sortiment. Dat bestaat momenteel uit zo'n 100 verschillende soorten crêpes (grote pannekoeken die niet in een pan, maar op een bakplaat gemaakt worden, naar Frans voorbeeld) met een zoete, dan wel hartige garne ring. Deze crêperie blijft het belangrijkste, maar daarnaast wil de Muynck andere kleine gerechten gaan serveren. „Ik denk bijvoorbeeld aan garna lenkroketten. Verder wil ik ook blijven „experimenteren" met nieuwe crêpes, en dan vooral met een visvulling. Maar daarmee kom ik pas in de winter, omdat ik op het mo ment nog veel te regelen heb". Overigens, ook voor gewoon een kopje koffie kunnen de mensen bij „Le Héron" te recht De Muynck: „Ik wil dat de klanten tevreden zijn en daar voor is de sfeer belangrijk. Gehaaste toestanden zijn niets voor mijde mensen moeten op hun gemak kunnen zitten". Met de hulp van de weergo den moet de tuin uitgroeien tot een uniek plekje in het Mid delburgse horecawezen. Crê perie „Le Héron" is gevestigd in de Reigerstraat 3 in Middel burg en, belangrijk is, zeven dagen per week geopend. Een blik op de tuin van Crêperie Le Héron mét eigenaar De Muynck. - fotozesa de vacature van plaatsvervan gend voorzitter vacant. Hier voor worden voorgedragen mevrouw W.F. Kooiman-de Jager en de heer L. Kraak. Op de agenda staat onder meer het halfjaarverslag van het bestuur, de jaarstukken van 1986 en de periodieke af treding en verkiezing van le den van Stichtingsraad en be stuur. Verder wordt een nieuwe voorzitter gekozen, die de heer C.J.A.M. Adan opvolgt. Als gevolg van het overlij den van de heer Th.J.E. Wes terhout, die zitting had na mens de Nederlands Her vormde kerk, en de benoeming van de heer A. Bergshoef tot burgemeester van de ge meente Duiveland zijn in de raad twee tussentijdse vacatu res ontstaan. De voorgedragen vervangers zijn mevrouw S. Boersma-Smitskamp en de heer M. Vinke, beiden uit Mid delburg. Het bestuur stelt voor tot verkiezing en benoeming over te gaan. Indien de heer A. Bergshoef, momenteel plaats vervangend voorzitter, wordt gekozen tot voorzitter wordt In de jaarrekening van de SRVZ staat te lezen dat 1986 geen gemakkelijk jaar was voor de stichting „Redelijk succesvol zijn wij tussen Scylla en Charybdis doorge varen. Enige averij is opgelo pen. En de zee is nog woelig genoeg om het zicht op rusti ger vaarwater te ontnemen. Denk aan de bemanning. Ging er het een en ander fout? Dat vergroot de kans om 1978 tot een beter jaar te maken", zo staat in het verslag. De zes kunstenaars zijn Klaus Kröger (Hamburg), Wolfgang Finck (Hamburg), Philip Vandenberg (Gent), Gilbert Swimberghe (Brugge), Tomas Rajlich (Den Haag) en Marian Plug (Hilversum). Deze voor Zeeland unieke ruimte (700 m1) met zijn bij zondere lichtinval, is in de late 19e eeuw gebouwd als smede rij voor de Koninklijke Maat schappij De Schelde. De sfeer in het gebouw ademt nog steeds bedrijvigheid die zo kenmerkend is voor een grote scheepswerf. Het was in het bijzonder deze sfeer in en om het gebouw die in 1986 diverse beeldend kunstenaars, betrok ken bij het Soundproject, in spireerden tot een 3-tal muzi kale composities. Dit jaar is het met name de architectuur van het gebouw die de basis vormt voor de opbouw van de expositie „Zes Maal Schilde ren". De grote kunstwerken worden opgehangen aan de dakspanten en visualiseren op deze wijze de opbouw van de constructie terwijl de ruimte lijke werking van het gebouw in stand blijft. Vanuit de deelnemende lan den, Duitsland, België en Ne derland is steeds gekozen voor een expressionistische en fun damentele schilder. De bijzon dere tentoonstelling wordt be geleid door een catalogus die een nadere toelichting geeft over de achtergronden van waaruit de schilders hun werk maken. De tentoonstelling is te bezichtigen van zaterdag 20 juni tot en met zaterdag 1 augustus, dagelijks van 11.00 tot 18.00 uur en is op maandag gesloten. Op de buitenwand van de tentoonstellingsruimte is een gevelproject uitgevoerd van de beeldende kunstenaars Wies de Bles en Martin McNamara uit Heinkenszand (Nederland). Het betreffende ontwerp staat model voor de vormge ving van de affiches en de ca talogus welke een week voor de opening verschijnen. De tentoonstelling is mogelijk ge maakt dank zij ondersteuning van de Provincie Zeeland, de gemeente Vlissingen, Konink lijke Maatschappij De Schelde, het ministerie van de Vlaamse Gemeenschap, Kulturbehörde Hansestadt Hamburg, galerie „lm Winter" (Bremen), Mobu- co, dienst Gemeentewerken en De Verfbron Vlissingen. „Zonder de pretentie een alomvattend overzicht te bie den van wat schilders van nu te bieden hebben, geeft de ten toonstelling „Zes Maal Schil deren" een fascinerend beeld van het werk van zes kunste naars, die door hun persoon lijkheid en visie de toeschou wer prikkelen de grenzen van het kijken en ervaren op te zoeken. De heer Ztvemer in zijn ruim gesorteerde speciaalzaak bij de Jachthaven in Kamperland. - Foto: Tannie de Jonge De heer Zwemer begon 25 jaar geleden samen met zijn vader aan de bouw van jacht jes bij de Landbouwhaven in Kamperland. Toen zo'n vijf tienjaar geleden de nieuwe jachthaven werd aangelegd aan het Veerse Meer, ver huisde de werf naar de Ha venweg, waar nog steeds de reperatie en verkoop van jachten plaats vindt. De laat ste tien jaar is men echter steeds meer gaan toeleggen op de surfsportartikelen. Dat is ook de reden dat de zaak werd uitgebreid van 600 naar 1200 vierkantemeter, zodat surf planken, -zeilen, -pakken en Om deze doelstelling te rea liseren is contact gezocht met de Stichting Zeeland van het Provinciaal Opbouworgaan en de zelforganisaties van bui tenlandse werknemers om tot een opzet te komen van een project ten behoeve van Turkse en Marokkaanse werkzoekenden. Met de consu lenten buitenlanders van deze stichting is tot de volgende op zet gekomen: er moet een on derzoek komen naar de belem meringen, die leden van de et nische culturele minderheden ondervinden bij het vinden van werk, en er moet een ge schikte arbeidsplaats voor een aantal van deze minderheden gerealiseerd worden. Onder 139 bij het GAB Walcheren in geschreven werkzoekenden met een Turkse of Marok kaanse nationaliteit is een en quête uitgezet die door 81 per sonen is ingevuld, waarvan 33 de Turkse nationaliteit had den en 47 de Marokkaanse. De belangrijkste conclusies van die enquête waren: 76 perso nen zijn werkloos, 24 personen volgen een opleiding, 9 perso nen zijn arbeidsongeschikt, 74 personen zijn op zoek naar een baan, 51 personen willen een vak leren, 33 personen willen remigreren, 25 personen wil len een eigen bedrijf beginnen, als probleem bij het vinden van werk wordt vaak ge noemd leeftijd, opleiding, ge brek aan ervaring, en een ge brek aan kennis van Neder lands. Gezien de ruime res pons en interesse heeft het GAB besloten een drietal voorlichtingsbijeenkomsten te beleggen. Op 11 juni wordt een bijeenkomst gehouden over het beginnen van een eigen bedrijf. Medewerkenden zijn: J. Ardon, medewerkster Infor matiecentrum, GAB Walche ren. RI. Gomi La Vergara, be drijfsadviseur van het Regio naal Instituut Midden- en Kleinbedrijf, speciaal belast met voorlichting aan culturele minderheden, een vertegen woordiger van de Kamer van Koophandel te Middelburp »n een vertegenwoordiger v„*. de Gemeentelijke Sociale Dienst Middelburg. Een bijeenkomst over remigratie wordt gehou den op 18 juni. Medewerken den zijn dan mevrouw Zeeuw, voorlichtingsconsulente remi gratie, de heer Buysse, voor lichtingsconsulent emigratie- dienst en J. Ardon, medewerk ster Informatiecentrum GAB Walcheren. Tenslotte is er 25 juni een bijeenkomst over het dienstenpakket van het ar beidsbureau. Medewerkenden zijn hier medewerk(st)ers van het Informatiecentrum en Be roepen- en Studie-Informatie centrum GAB Walcheren. Alle bijeenkomsten worden gehou den in het GAB-auditorium. Aanvang 14 uur. GOES - De Vriendschaps- vereniging Nederland-China zal bij voldoende deelname in Bergen op Zoom starten met een Chinese taalcursus voor beginners en eventueel voor tweede of derde jaar. De cursus begint op 29 sep tember en bestaat uit 25 lessen van anderhalf uur. Informatie wordt verstrekt door mw. W. Duijnstee, Burgemeester Ke- ijzerlaan 32, 2262 BJ in Leid- schendam, telefoon 070-272258. de bijkomende accessoires op timaal gepresenteerd kunnen worden. Bij de boards vindt men de bekende merken: TIGA, BIC, FANATIC, JET, SAIL- BOARD, MANTA en SURFS- QUAD. Ook in de kleding voor de watersporters is Zwemer goed gesorteerd. In en speciale afdeling hangen de surfpak- ken, steamers, sweaters, jog ging pakken, jacks, boot shoes,etcetera van Neil Pryde, No wind no fun, Oxbow, Tiga, Fanatic Seen en andere toon aangevende fabrikanten. Surfcentrum Zwemer is aangesloten bij de inkoopor ganisatie Samen Sterk, die een aparte groep heeft van zelf standige surf-speciaalzaken. Door gezamelijke inkoop kun nen de aangesloten zaken top merken leveren tegen scherpe prijzen. Het eigen merk Surfs- quad beantwoord aan de hoogste kwaliteitseisen en is een garantie voor een goede service en goed advies. VLISSINGEN - De afdeling Vlissingen van de Hobby Computer Club houdt maan dag 15 juni haar laatste bij eenkomst voordat de zomer vakantie begint. Die wordt ge houden in het wijkcentrum Open Hof in Paauwenburg. Op de bijeenkomst wordt bekeken wat de mogelijkhe den zijn van een personal computer - IBM of IBM-com- patibel - die wordt gestuurd door het zogenoemde MS-DOS systeem. Vra gen die gesteld worden, liggen in de lijn van 'wat kost een pc' en 'wat zijn de voordelen'. Te vens worden enkele modellen gedemonstreerd. Aanvang 20.00 uur.

Scheldebode | 1987 | | pagina 9