Districtsploeg junioren Leerlingen Rijksscholengemeenschap aan het woord „Volharding" in de lift KONINKLIJKE LANDMACHT. ANDER WERK. 'N ANDER LEVEN. Trim-wielersport floreert Liefhebbers klassement Concert in Razzmatazz Ledental Yersekse korfbalclub omhoog DONDERDAG 9 APRIL A.S. KOMT DE KONINKLIJKE LANDMACHT INFORMATIE-BUS NAAR MIDDELBURG. IEDEREEN IS VAN 10 -16 UUR VAN HARTE WELKOM OP DE "MARKT". SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 8 APRIL 1987 i 313 GOES - Het ministerie van Onderwijs gaat binnenkort aan de Tweede Kamer voorstellen om het vak wiskunde verplicht te stellen voor alle examenkandidaten van Mavo, Havo en VWO. Dit vooral met het oog op het feit, dat veelal meisjes dit vak niet in hun vakkenpakket opnemen. Er wordt gevreesd dat het ontbreken van wiskunde nadelige gevolgen kan hebben voor de verdere opleidingsmogelijkheden van de kandida(a)t(e). Het was voor de redactie van het Nieuwsblad aanleiding om daarover eens een gesprek met een aantal direct betrokkenen te gaan voeren. Op de Rijksscholengemeenschap (het voormalige Goese Lyceum) spraken we met wiskundelerares Han neke van Rijn en met de vijf Havo-leerlingen Ca- rolien, Chantal, Ingrid, Jan-Jaap en Masja. Uit de gegevens van de school bleek, dat er van de 37 vrouwelijke VWO-eindexamenkandidates 9 geen wiskunde kozen: op de Havo lieten 16 van de 50 meisjes wiskunde vallen; maar op de Mavo bleek meer dan de helft, namelijk 40 van de 77 meisjes geen wiskunde in hun pakket opgenomen te heb ben. Bij de jongens was het op alle drie niveaus slechts hier en daar een enkeling die geen examen wiskunde deed. Richting Milou van Sprang in Goes Culturele ochtend Wie droomt er niet zo af en toe van ander werk, een ander leven? Natuurlijk is het niet iedereen gegeven er daadwerkelijk werk van te maken; serieus een verandering te overwegea Maar ben je bijvoorbeeld in de leeftijd van 16 t/m 26 jaar, en heb je de Nederlandse nationaliteit, dan behoort een baan bij de Koninklijke landmacht tot je mogelijkheden Dat kan dan voor een kortere of langere periode zijn Welke schoolopleiding je ook hebt, er is bijna altijd een militaire, functiegerichte opleiding, die op jouw niveau aansluit Soms zelfe uitmondend in een burgervakdiploma. Hoe dan ook, keus genoeg voor wie echt iets anders zoekt. En in principe niets heeft tegen legergroen'. Vooral vrouwen, sportieve jonge vrouwen zouden wij willen uitnodigen eens te informeren naar wat er aan diverse, ook tijdelijke, banen bij de Koninklijke landmacht zoal te vinden is. Dat we iedereen een ander leven kunnen bieden dan waar hij of zij aan gewend was, is een ding dat zeker is. Vraag in de 'bus' maar eens naar je mogelijkheden bij de Landmacht Hij staat er voor. Op bovengenoemde datum ben je welkom. Wiskunde verplicht examenvak? Jan-Jaap hierover: „Ik had slechte cijfers, en kon het vak niet aan. Thuis vonden ze dat ik het dan maar weg moest doen, aangezien ik toch een richting in wil waarbij ik wis kunde niet nodig heb. De meeste andere jongens hebben het nodig omdat ze technisch- exacte beroepen gaan uitoefe nen, maar ik doe dat niet." Meisjes blijken inderdaad veelal andere richtingen in te slaan. Of dat komt door een in de aard andere aanleg, of door wat „men" vindt dat een meis jes hoort te doen, of juist door het schoolsysteem zelf, is een grondig onderzoek waard. Veel meisjes zouden zich niet op hun gemak voelen als ze in hun eentje naar de HTS moes ten. Carolien: „Ik wil de ver korte HTS computer-oplei ding in Middelburg gaan doen, maar die gaat pas dit najaar voor het eerst van start, dus ik weet niet hoe de verhouding jongens-meisjes zal liggen. Ik vind het zelf ook niet zo'n pro bleem. Het wiskundevak zelf is daarentegen wel een groot probleem: Ik heb eerst de Mavo gedaan, met wiskunde, dus hier op de Havo moest het wel in mijn pakket. Maar hier is het véél moeilijker. Ook om dat de school groter is, krijg je minder persoonlijke aandacht dan op de kleine Mavo waar ik eerst zat. Als we het dan moe ten volgen, zou ik graag een meer toegepaste vorm van wiskunde-onderwijs wensen." Ongeacht of de leraar goed of slecht kan uitleggen, niet iedereen is in staat wiskunde onder de knie te krijgen. Vooral meisjes blijken daarin toch over het algemeen zwak ker te zijn. Terwijl daar dan een natuurlijk taalinzicht te genover staat. Ingrid: „Bij mij is dat dus andersom. Wis kunde gaat mij erg gemakke lijk af, en ik heb er plezier in. Maar ik vraag me af, waarom bij mij dan Engels toch ver plicht is. Ik kan er niets van. Maar met stampwerk kan ik het nog wel eens ophalen, ter wijl ik best begrijp, dat wie geen wiskundig inzicht heeft dat nooit kan ophalen." Zij gaat wel een technische rich ting in. Meisjes blijken dat on der elkaar wel eens gek te vin den, als een vriendinnetje schei- of natuurkunde kiest Voor wiskunde geldt dat ove rigens niet, daar doen ze tegen elkaar niet moeilijk over. Worden leerlingen niet op een te jonge leeftijd gedwongen keuzen te maken, die de ver dere loop van hun leven zullen bepalen?" Van links naar rechts docente Hanneke van Rijn en de leerlingen Ingrid Jansen, Chantal van Schelven en Masja de Ridder. - FOTO. FOTO ZESA GOES - Naar schatting zo'n paar honderd wielrennende trimmers in onze provincie zijn actief bezig in wedstrijd verband. En dat betreft dan koersen die niet onder de vlag worden verreden van de KNWU (Koninklijke Neder landse Wielren Unie), hoewel men ook daar een categorie recreanten (zeg maar trim mers) kent Dergelijke wed strijden in KNWU-verband zijn echter in onze provincie op de vingers van één hand te tellen. In Zeeuwsch-Vlaanderen ressorteren vrijwel alle wie lerwedstrijden voor trimmers onder de Zeeuwsch- Vlaamse Trimfederatie en enkele jaren geleden kwam men ook boven de Westerschelde tot de con clusie dat een betere coördina tie van trim wielerwedstrijden noodzakelijk was. De stichting Trimbelangen Midden-Zeeland kwam van de grond en vrijwel alle organi serende comité's op de Beve- landen en Walcheren zijn daarbij aangesloten. Trimbelangen Midden-Zee land doet uitstekend werk en zorgt er onder andere voor, dat in nauwe samenwerking met de organiserende comités de wedstrijden gladjes verlopen, mede door een goed functione rend TMZ-jury korps. Daarnaast heeft men zich van de steun verzekerd van diverse sponsors uit het be drijfsleven, waardoor men ge stalte kon geven aan een voor de renners aantrekkelijk pun tenklassement, waarvoor alle wedstrijden meetellen, die per seizoen worden verreden. Voor de renners die uitko men in de A-categrie (de hoogste) zijn er voor dit jaar wat dit puntenklassement be treft twintig prijzen uitgeloofd met een totaalbedrag van ruim duizend gulden. De B- renners kunnen rekenen op vijftien prijzen (totaalbedrag ruim 600 gulden). In de A-categorie acteren GOES - Ook tijdens dit wie- Ierseizoen wordt weer een Zeeuws puntenklassement sa mengesteld naar aanleiding van de wedstrijden die wor den verreden in de categorie Liefhebbers/Veteranen. Met uitzondering van klas siekers in clubploegverband, het Zeeuws kampioenschap en de clubkampioenschappen tel len daarvoor alle andere wed strijden mee die dit jaar in onze provincie zullen worden gehouden. Daardoor komen zeventien wedstrijden in aan merking voor genoemd klas sement. Dit keer worden punten toe gekend aan alle prijswinnaars in elke wedstrijd. De jury-uit slag is daarbij bepalend. Een eerste plaats levert 15 punten op, een tweede plaats 14 pun ten en zo aflopend tot 1 punt voor de renner die als laatste prijswinnaar over de streep komt Aan dit Zeeuws Klassement wordt medewerking verleend door de volgende sponsors: Marlin-Sport (Kruiningen); Piet van der Lijke - Race en trimrij wielen (Middelburg) Den Haan BV-Groothandel in Horeca-produkten (Yerseke); Cera-Sport ('s-Heerenhoek); Café-Eethuis-Slijterij De Ploeg (Nieuwdorp), Huissoon- Sport (Goes); Café Nationaal (Goes); Petit Restaurant 't Haspel (Kruiningen) Masja: „Ik ben heus wel in staat om zelf mijn pakket sa men te stellen. Ik weet onder hand wel, waar ik aanleg en belangstelling voor heb en waarvoor niet. Voor een wis kundige richting dus duidelijk niet. Ik kan het niet, zelfs niet met bijles, het interesseert me niet, en ik weet dat ik het later niet zal nodig hebben. Ik zou het vreselijk vinden als het verplicht werd, want ik zou alleen maar dikke onvoldoen des halen." Het is namelijk niet zo, dat bij verplicht wis kunde-onderwijs, de vervolg opleidingen allemaal wis kunde zouden vereisen om toegelaten te worden. Zelfs in praktische economisch-ge- richte opleidingen wordt de puur theoretische wiskunde geen vereiste. Chantal: „Hierna wil ik naar het Meao, en de decaan heeft me verzekerd, dat wis kunde niet verplicht gesteld is daar. Wat ik aan wiskunde nodig heb komt bij economie en handelskennis vanzelf aan de orde. En gelukkig maar, want ik kan al die theorie on mogelijk begrijpen." Bij een kleine stemming waren dege nen die wiskunde lieten val len, vanzelfsprekend tegen het verplicht stellen. De degenen die wiskunde hadden geno men, waren er niet zo tegen; maar ze waren het er wel over eens, dat er in dat geval toege paste wiskunde gegeven moest worden aan wie de theorie niet verwerken kon. Lerares Hanneke van Rijn is niet bang voor haar brood winning als ze vindt, dat wis kunde niet voor iedereen ver plicht moet worden. „Eventu eel zou wiskunde A kunnen worden aangepast aan wie het er moeilijk mee hebben, en wiskunde B reserveren voor de liefhebbers. Maar er zijn leerlingen die echt geen wis kundig inzicht bij te brengen is. En dat blijken in de prak tijk veelal meisjes te zijn. Bij de huidige ontwikkelingen is er weer te veel nadruk op het feit dat juist meisjes geen wis kunde kunnen of willen leren. Nu worden zij bang en den ken: zonder wiskunde komen wij als meisjes nergens. Maar dit is niet waar. Volgens mij zullen er altijd ruim opleidin gen blijven, waar wiskunde niet wordt vereist" GOES - De KR O-medewer kers Milou van Sprang en Frans Tervoort, respectieve lijk presentatrice en eindre dacteur van het televisiepro gramma, 'Er is meer tussen hemel en aarde' houden dins dag 14 april een lezing over hun programma. Vanaf 20 uur in 'Onder het Stadhuis aan de Grote Markt in Goes geven ze een toelichting over het reilen en zeilen van deze KRO-pro- duktie. De KRO contactgroep in het bisdom Breda is verantwoor delijk voor de organisatie van de lezing-avond. Na de woor den van Van Sprang en Ter- voort is een pauze ingelast en daarna is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De toe gang is gratis. YERSEKE - De korfbalver eniging Volharding in Yerseke zit goed in de lift wat de groei van het ledental betreft Dit steeg sinds vorig jaar, toen met 90 leden had, met 25. Dit kwam voornamelijk omdat bij de welpen- en pu- pillengroep succesvol aktie werd gevoerd en de jeugd vol doende belangstelling toonde voor de korfbalsport In het kader van de lande lijke leden werf aktie die door het Koninklijk Nederlands Korfbal Verbond op poten was gezet is Volharding dan ook goed uit de bus gekomen. Dat werd enkele weken ge leden onderstreept door het afdelingsbestuurslid van het KNKV, Bep Huijbregtse, die het jeugdlid van Volharding Miranda Vette een shirt over handigde met daarop de tekst „Sport Oké, ik Korfbal". Ook kwalitatief spreekt Volharding dit seizoen een woordje mee. Het eerste en het tweede team, uitkomend in de zaalcompetitie werden kam pioen in de afdelingsklassen 3 en 4 en gaan volgend seizoen op hoger niveau spelen. Beide genoemde teams wor den gesponsord door Cam- pina-Den Haan BV te Yerse ke, de bekende groothandel in horecaprodukten. Wat de komende aktivitei- ten van Volharding betreft kan worden meegedeeld dat tijdens het Paasweekend voor de derde keer de Engelse ver eniging King Fishers op be zoek komt. Tijdens genoemd weekend wordt een toernooi gehouden waaraan ook regio clubs zullen deelnemen. In juni zal Volharding met twee teams een tegenbezoek aan de Engelse club brengen en daar aan een toernooi deelnemen. Nog andere aktiviteiten van Volharding tijdens de zomer maanden zijn een schoolkorf- baltoemooi, een jeugdweek end en een stratenkorfbaltoer- nooi. De club uit Yerseke biedt dan ook veel mogelijkheden voor sportieve mensen van alle leeftijden. Informaties kan men krijgen bij Kees La- ban (01131-2445) of bij Ko Sonke (01131-2657). Bep Huijbregtse, lid van het afdelingsbestuur der KNKV over handigt Miranda Vette het shirt met opschrift: „Sport Oké, ik korfbal". uiteraard de beste renners. Vorig jaar was het zo dat B- renners die jonger waren dan 35 jaar en tijdens het seizoen vijftien of meer punten had den gescoord moesten over stappen naar de A-categorie. Dit jaar is dat niet meer ver plicht In gevallen dat geen wed strijd voor B-renners wordt georganiseerd mogen deze vertrekken in categorie A. En startkaart voor de categorie C kan worden uitgereikt aan hen die de leeftijd van 15 jaar hebben bereikt De C-catego- rie is in principe bedoeld als opstapcategorie. Een C-renner die 20 of meer punten heeft be haald wordt verplicht te star ten in een hogere categorie. Verder kent TMZ een Vetera nen-categorie voor hen die 39 jaar of ouder zijn. Als voorbereiding op het seizoen is TMZ op 28 februari gestart met een serie van zes trainingsritten, terwijl op 11 april het TMZ-kampioenschap op het programma staat Het officiële wedstrijdseizoen be gint op 9 mei in Kapelle. De 24- uur van Borsele wordt dit jaar voor de tweede keer in ploeg- verband verreden en wel op 20 en 21 juni. De Zeeuwse kam pioenschappen zijn toegewe zen aan Hansweert, op 12 sep tember. De Trimkoerskalender 1987 ziet er als volgt uit: 9 mei: Ka pelle (alle categorieën); 16 mei: Wolphaartsdijk (A, B, C en eventueel V); 22 mei: Wissen- kerke (alle cat); 30 mei: Lewe- dorp (alle cat). 5 Juni: 's Heer Arendskerke (A, B, C); 6 juni: Krabbendijke (alle cat); 13 juni: Souburg (alle cat); 14 juni: Ovezande (alle cat en plaatselijke ren ners); 20 en 21 juni: 's Heeren- hoek-24 uur van Borsele voor ploegen; 27 juni: Waarde (alle cat). 4 Juli: Kwadendamme (alle cat); 10 juli: Heinkenszand (A, B, C); 11 juli: Colijnsplaat (alle cat). 22 augustus: Vlissingen (alle cat); 29 augustus: Krui ningen (alle cat); 5 september: Middelburg (alle cat); 12 sep tember: Hansweert (Zeeuwse kampioenschappen voor alle categorieën). GOES - Tijdens de culturele ochtend voor bejaarden die donderdag 16 april in Ter Valcke wordt gehouden, zal d& Pb. Kroes spreken over Pasen. Het programma begint om 10.00 uur en duurt tot ongeveer 11.30 uur. De toegangsprijs be draagt 1.75, koffie inbegre pen. Bejaarden die vervoer naar Ter Valcke wensen kunnen maandag 13 april tussen 18.00 en 19.00 uur bellen naar me vrouw Van Meerten, telefoon 01100-11750. OOST SOUBURG - In de Zeeuwse folkclub Razzmatazz staat komende zaterdag 11 april weer een optreden te ge beuren. Vanaf 20.30 uur staan De Smiezen op de planken. Razzmatazz is de naam van een gebouw aan de Middel burgsestraat in Oost-Souburg en is de enige in zijn soort. De Smiezen bestaan uit Chris Bos, Huub Simons en Ronald Veerman. Kaarten voor het concert kosten een tientje aan de zaalreserveren voor het concert kan ook 01100-30168. SP GOES - Op deze foto poseert de juniorenploeg van het dis trict Zeeland van de KNWU, die uit twaalf renners bestaat. Van de ZRTC Theo Middel kamp zijn in het team opgeno men de volgende zeven ren ners: Raymond Tolhoek, Pa trick van Belzen, Wilfred Geijs, Mario Martens, Tonnie Moomen, Ronald Mathijssen en Wilfred Raas. De wielvereniging Zeeland is vertegenwoordigd met Ar jan de Ridder, Jacco Schroever en Jacky Fortrei en de wieler vereniging Zeeuwsch- Vlaan deren heeft in het team zitten Ralph Mobach en Marco Pij- pelink. De ploeg wordt geleid door wielrentrainer Adri van der Weele (geheel links op de foto, achterste rij, terwijl Wim Wielhouwer (geheel rechts als mekanieker fungeert).

Scheldebode | 1987 | | pagina 13