,A Magic Evening" in de Jaarbeurs SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 25 MAART 1987 Fotojournalist van het jaar r Andere prijzen Tentoonstelling 321 Zilveren Camera uitgereikt tijdens „Spek en Bonenbal" Foto's Daniel Koning, boven en onder. „Zijn fotowerk kent een eigen, heel herkenbare stijl. Daniel weet van ogenschijn lijk heel gewone situaties iets heel bijzonders te maken". Jaap de Boer bezocht Berlijn en gluurt door de Berlijnse Muur. Je vraagt je af „Wie kijkt naar wie". Theo van llouts betrapt een „gewone" Nederlander die verschrikt reageert op de „bekende" Nederlander. V rijdag21 maart jl. was het puikje van de Nederlandse fotojoumalistiek niet in de weer met camera en gevoelig Kodak materiaal. Nee.... het grootste deel van de fotojournalisten was te vinden in de Jaarbeurs te Utrecht. Zij waren getuige en on derwerp van magie, tove narij, goochel- en ver dwijntrucs van „parade- paardjes" van Joop van den Ende. Kortom vrijdag jl. was de feestelijke uitreiking van de Zilveren Camera en de verkiezng van de fotojournalist van het jaar tijdens het ,,Spek en Bonenbal". Prijzen van de Nede- landse Vereniging van Fotojournalisten (NVF) die het moeilijke vak van de fotojournalist eens nadrukkelijk uit de scha duw van het persgebeu- ren halen. Eén keer per jaar moet dat kunnen zo meent de NVF. Immers foto's zeggen soms meer dan tekst. Soms maakt ,,de plaat" meer duide lijk dan notities en ge schriften. En... zulke platen verdienen het om gepubliceerd te worden. De Zilveren Camera voor 1986 is gewonnen door William Hoogteyling, freelance-fotojournalist uit het Gelderse Buren. Vrijdagavond kreeg hij het zilveren kleinood uit- - gereikt tijdens het „Spek en Bonenbal" dat in de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs is gehouden. Zijn winnende foto was een bebloede Janmaat in Kedichem. Tegelijk met de uitrei king van de Zilveren Ca mera maakt de NVF - voor een gehoor van meer dan vijftienhonderd genodigden - in de im mense Beatrixzaal be kend wie de fotojourna list van het jaar is gewor den. Voor 1986 is de keuze van de jury gevallen op Daniel Koning. Daniel is de tweede foto journalist die onderschei- Zo ziet Guus Dubbelman de Nederlandse hockeysters tijdens de wereldkampioenschappen. Een foto van Cor de Koek uit de serie Ooievaars den is met de kwalificatie „Fotojournalist van het jaar". Deze verkiezing is op ver zoek van de fotojourna listen zelf door de NVF in het leven geroepen. Het lijkt een voortreffelijke aanvulling op de wed strijd voor de Zilveren Camera, waarbij meer dan alleen die ene goede foto wordt gewaardeerd. Bij de verkiezing van fo tojournalist van het jaar komt het aan op een con- tinue-kwaliteit, de ziens wijze van de fotograaf en/of zijn specifieke be nadering van het nieuws. Zo staat in het juryrap port onder andere dat Daniel Koning in de loop der jaren bewezen heeft dat hij alle facetten van de fotojoumalistiek be heerst. „Zijn werk kent een eigen, heel herken bare stijl. Hij weet van ogenschijnlijk heel ge wone situaties iets heel bijzonders te maken". Onze lezer kan zich hier van overtuigen (zie foto rechts boven). Ieder jaar met de wed strijd voor de Zilveren Camera wordt er een veelheid aan prijzen uit gestort over de hoofden van de Nederlandse foto journalisten. Zo zijn er bijvoorbeeld eerste, tweede en derde prijzen uitgereikt in de katego- rieën sport, sociaal en kultureel leven, kunst en portretten. De redaktie van deze krant heeft gemeend nu eens niet de foto's te la ten zien die in de katego- rie „nieuws" een prijs in de wacht hebben ge sleept. Immers dat zijn vaak de foto's waarop geweld is vastgelegd en die dankzij hun grote uit straling met de zilveren trofee aan de haal gaan. Onze keuze beantwoordt dit jaar dus niet aan het „geweldcliché". Wel zijn het foto's waarvan gezegd kan worden dat die heel menselijke emo ties bij de kijker teweeg kunnen brengen, zoals medeleven, verbazing en bewondering, vreugde en verdriet. Het zijn foto's die vaak meer vertellen dan stuk ken tekst. Zoals de foto journalisten vaak zelf zeggen: foto's hebben soms meer zeggings kracht dan nota's en al lerlei andere weten- Bij werkbezoek van koningin Beatrix aan de provincie Utrecht duurt het wachten voor dit jongetje wel erg lang (foto Michael Kooren). Daarna is de Zilveren Camera-tentoonstelling te zien op 6/7 tot 24/7 in Ridderkerk en de maan den aug. en sept. bij Ko dak Odijk. Tenslotte zijn in zo'n twintig ABN-kantoren alleen de prijswinnende foto's te zien. De ingezonden foto's voor de Zilveren Camera en een selektie van het fo towerk van Daniel Ko ning zijn te vinden in het boek „Een jaar te kijk" dat in de boekhandels te koop ligt. schappelijke geschriften en ze verdienen het om gepubliceerd te worden. Voor de wedstrijd de Zil veren Camera zijn dui zenden foto's en dia's in gestuurd. Zowel zwart/ wit als in kleur. Een jury, die bestaat uit mensen die dagelijks fo to's selekteren voor hun dag- en/of weekblad heb ben de winnende foto's uitgekozen. Veel van de ingezonden foto's zijn opgenomen in een tentoonstelling die op verschillende plaatsen in Nederland te zien zal zijn voor het publiek. Deze tentoonstelling is van 22/3 tot 27/3 te zien in de Traverse van de Jaarbeurs te Utrecht; van 28/3 tot 5/4 in Am sterdam; van 13/4 tot 8/5 in het Gemeentelijk In formatiecentrum Utrecht.

Scheldebode | 1987 | | pagina 21