MBHK1 De mode voor dit voorjaar en de komende zomer heeft veel nieuws te bieden. Belangrijk is de silhouetverandering bij de dames. Om te beginnen wordt dit silhouet van boven nauwsluitend, met veel volume rond heupen en benen. Dit betekent een stevige ommezwaai gezien het behoorlijke oversized beeld met de stevige verbrede schouders dat we van de afgelopen paar seizoenen kenden. De stoere belijning die deed denken aan kleding die gebruikelijk was bij American Footbal verandert in een vloeiende afgeronde lijn. Gloednieuw' is de verhoogde taillelijn die lang afwezig is geweest. Hooggetailleerde kleren worden gecombineerd met ongelijk hangende klokrokken. Heel apart zijn de bolle rokvormen (met een koord onderlangs). Bij de rokken horen zeer kokette bovenkantjes: nog altijd wijde en meestal de navel blootlatende tops en allerlei getailleerde bovenstukken met coupenaden en veelal een schootje. In het warmst van de zomer komen op de vrolijke volumineuze rokpartijen de bustiers en de sexy blote halter- en t-shirts. Jurken zijn er in tal van nieuwe vormen. Soms strak tot het bovenbeen en dan wijd klokkend of wijd met een zee van roesjes en volants. Ook hebben de jurken vaak blote ruggen. De lengte van de rok valt over het algemeen rond de knieen en soms tot op de kuiten. Naast de bermuda shorts zijn er veel enkelvrije broeken met rechte pijpen waarbij vrij veel uniformachtige invloeden. Zo zien we de marine-look vlotte japonnen (vaak met schootje) en pakjes in marineblauw met witte strepen, witte rokken, witte pantalons, marine-witte blouses en pullovers. Ook de safari-kleding bekend door de film "Out of Africa" doet denken aan het militaire uniform. Kenmerkend voor deze beige en kaki- kleurige kleding zijn epauletten, grote zakken en rugplooien. De romantiek vinden we terug in het thema crisp and clean geinspireerd op grootmoeders linnenkast met veel kant, broderie en ajoiff: Overduidelijk zijn de lingerie-invloeden. Naast romantische stoffen wordt veel denim gebruikt zoals bijvoorbeeld in de vele jacks gevoerd met strepen, ruiten, folklorebloemtjes, ja zelfs hele stripverhalen. De broeken zijn vaak heel wijd en kunnen soms alleen door bretels worden opgehouden. De blouses zien er allerliefst uit met pofmouwtjes en aangesnoerde tailles die aan grootmoeders ondergoed doen denken. Naast de sportieve trend is er ook het hoogzomerse modethema fiesta, een luchtig en vrolijk feest met temperamentvcolle kleuren en dessins. Met schalkse decolletes en ander bloot. De moderne man komt dit voorjaar voor de dag met een vlotte combinatie van blazer en ruime bandplooibroek of in een leuk jack op een klassiek gesneden jeans. Het gestreepte overhemd staat volop in de belangstelling. De heren kunnen het niet meer maken om met een wit hemd op hun werk te verschijnen. Bij de mannenmode zijn de silhoutwisselingen nooit radicaal, maar ook hier doen zich veranderingen voor. Schouders blijven belangrijk. De taille wordt echter ietsmeer geaccentueerd. De colberts sluiten strak om de heupen. Soms zijn er zajsplitjes of knopen in contrastkleur. De revers zijn middelmatig breed. De zakken zijn groot en steeds vaker voorzien van kleppen. De pantalon houdt zijn ruime, comfortable pasvorm, de bandplooien en de tapstoelopende broekspijpen. Tenslotte nog even aandacht voor de buitenkleding. Het ziet ernaar uit dat de trenchcoat weey helemaal terug is. We zien hem niet alleen in de bekende regenjaskwaliteit maar ook in moderne, superlichte en ongevoerde kreuknylon uitvoeringen en heldere kleuren. De jas is geen verpakking meer tegen de regen, maar mooi om naar te kijken en een opvallend onderdeel van de mode. Sportieve kinderen Zowel de teeners als de kinderen tot en met negen jaar zien er deze zomer sportief uit. Veel sweatshirts met leuke prints, strepen en jacks met extra details. Denim speelt een hoofdrol. Voor kinderen is het immers van het grootste belang dat de kleding mooi en degelijk genoeg is om hele dagen in te ravotten. De basiskleuren denimkaki en wit worden geaccentueerd met felle kleuren. Voor de meisjes rose, geel, lila en turquoise en voor de jongens, kobalt, turquoise, rood en geel. Opvallend is dat deze zomer zuinig gebruik gemaakt wordt van accessoires. Alleen zie je op de gekste plaatsen speelse horloges: aan één oor bungelend, in het haar, als broche, als hanger of aan de ceintuur. Brede riemen zijn er in leer of van elastiek. De mode staat dit voorjaar op zijn strepen. Overal zijn ze terug te vinden zowel in de dames- als de herencollectie. De belangrijkste basiskleuren van dit voorjaar zijn kaki, blauw (veel denim) en de combinatie van wit met zwarte accenten. Voor een zomerse cocktail zorgen aqua, lime, knal roze, gauloise blauw (van het bekende pakje) en pastels als lila, roze en mint. Veel toegepaste materialen zijn katoen, linnen, gaberdine, denim (zowel blauw als zwart en ook in gebreide uitvoering), krinkelstoffen, satijn, veel tricots en romantische stoffen als voile en broderie. -- Uniform .^v Er zijn enkele grote lijnen in de zomrafnode te bespeuren, Of je nu trouwt in een wolk van tule of m een eenvoudige bruidsjurk de algemene modetendenzen zijn ook in de bruidsmode terug te vinden. Dus is ook hier het silhout van boven slank en onder ruimvallend met veel tule en stroken. De lage aanzet van de rok wordt vaak geaccentueerd met bloemen of een strik. Ook ziet men volumineuze pofmouwen die fel constrasteren met het simpele strakke bovenlijfje. De invloed van het koninklijk huwelijk in Engeland en de bruidsjurk van lady Sarah begint nu in Nederland merkbaar te worden. Niet alleen veel japonnen van satijn duchesse maar ook modellen waarvan het lijfje iets onder dejaille doorloopt in een punt. In de bruidsmode voor het komend seizoen ziet men twee stromingen. Aan de ene kant de hele wijde japonnen met veel tule, anderzijds de slanke modelled. Erg romantisch zijn de corseletachtige lijfjes die doen denken aan de mode van rond 1900. Elegant is de lijn van de lange strakke jurken, sdms alleen onderbroken door een schootje of een strik. Bijzonder zijn ook de asymmetrische bruidsjurken met vaak een subtiel contrast tussen linker en rechtserzijde van de bruidsjapon. Meer over de algemene modetendenzen van deze zomer vindt u elders in dit blad. foto Setter Lady

Scheldebode | 1987 | | pagina 13