Glazen Speelgoed en Nederlands Kamerkoor S„o ni \or in di b sport Nieuwe bestelauto Olympus in het nieuw Van Belle Meubelen VVV-I-VLISSINGEN IS NIET ALLEEN VOOR TOERISTEN Van hard werkende koninginnen Zelfbezinning SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 11 MAART 1987 309 films MIDDELBURG - Het be kende toneelstuk Glazen Speelgoed (The Glass Menega- rie) van de Amerikaanse schrijver Tennessee Williams wordt woensdag 11 maart op gevoerd in de Schouwbrug te Middelburg. Regie is in han den van John van de Rest en hoofdrollen worden gespeeld door Josine van Dalsum, Paul Röttger, Hans Cornelissen en Ellen Vogel. Laatstgenoemde speelde in 1947 voor het eerst mee in het stuk. Toen had zij de rol van Lau ra, de beteuterde schlemielige dochter, en nu veertig jaar la ter, neemt zij het personage van Amanda, de overheer sende moeder, voor haar reke ning. Laura wordt gespeeld door Josine van Dalsum, die net 150 opvoeringen van Kin deren Van Een Mindere God achter de rug heeft Glazen Speelgoed is een scherpe analyse van de Ame rikaanse samenleving van toen. Het stuk werd in de win ter van 44/45 voor het eerst in Chicago en New York ge speeld. Na 563 opvoeringen en de Drama Critics Circle Award, de prijs voor het beste Amerikaanse werk van dat seizoen, was de naam van Tennessee Williams als to neelschrijver gevestigd. De voorstelling begint om 20.00 uur en de entree bedraagt 21.50. CJP/Pas 65 16.50. Vrijdag 13 maart kunnen muziekliefhebbers terecht in de Concertzaal te Middelburg. Daar treedt dan Het Neder lands Kamerkoor op. Zij bren gen onder leiding van William Christie het programma Sweelinck en Franse navol gers. Hierin zijn werken te ho ren van onder meer Swee linck, Lully, Goudimel en Charpentier. Het Nederlands Kamerkoor werd in 1937 opgericht door de befaamde dirigent en pianist Felix de Nobel. Europese koor muziek uit alle eeuwen werd op een eigen manier geïnter- het Sweelinck Conservato rium en concerteert daarnaast regelmatig als solist. Hij trad op met kunstenaars met inter nationale reputatie als Elly Ameling, Birgit Finnila en Jean-Pierre Eampal, en heeft zijn medewerking aan diverse grammofoonplaten verleend. Hun optreden begint om 20.30 uur en kost 10.00 entree. CJP/Pas 65 n/ 7.50. Josine van Dalsum en Ellen Vogel in Glazen Speelgoed. - foto jan swinkels preteerd. Vanaf 1980 werkt het koor zonder vaste dirigent en worden projektsgewijs gespe cialiseerde gastdirigenten aangezocht Toegang bedraagt 15.00, CJP/Pas 65 12.50. Aanvang is 20.00 uur. Bariton Ruud van der Meer en pianist Rudolf Jansen tre den zaterdag 14 maart op in de Klovemiersdoelen te Middel burg. Zij vertolken liederen van onder meer Schumann en Wolf. Ruud van der Meer ge noot zijn zangopleiding bij een aantal vooraanstaande Neder landse en internationale peda gogen, waaronder Herman Woltman en Pierre Bemac. Hij trad op in steden als We nen, Milaan, Brussel, Parijs, London, Warschau en New York. Rudolf Jansen is docent aan Popkensburg In 't Hof Popkensburg, een kleinschalige woongemeenschap voor mensen vanaf vijftig jaar te St. Laurens worden twee nieuwe hui zen gebouwd, die eind mei gereed komen. Voor meer informatie: Kas teelstraat 7, 4353 RB Serooskerke of telefoon 01180-12612 of 38358. MIDDELBURG/VLISSIN - GEN - Nieuw in Alhambra I in Vlissingen is de film „Cro codile Dundee", met in de hoofdrol Paul Hogan. Michael J. „Crocodile" Dun dee is een vriendelijke en luid ruchtige krokodillenjager en avonturier uit de jungle van het Noordelijke district van Australië. Mick haalt de voorpagina's van alle dagbladen als zijn been bijna wordt afgerukt door een reusachtige krokodil tijdens een zijner expedities. Met ongelooflijke heldenmoed sleept hij zijczelf een week lang door moerassen, die vol zitten met krokodillen. Hij overleeft het avontuur om er daarna uitvoerig verslag van te doen. In feite wordt het ver haal elke keer sterker. Vooral als het wordt verteld door Walter Reilly, de compagnon van Dundee. Samen leiden zij Nooit Nooit Safaries in het plaatsje Walkabout Creek. Hun motto luidt: „Ga nóóit zonder ons... want als je dat doet, kom je nóóit meer te rug!". Sue Charlton, een on dernemende journaliste uit New York, is geïntrigeerd door het verhaal over de aanval van de krokodil. Sue overreedt Dundee, die nog nooit meer dan 40 mensen bij elkaar heeft gezien, haar te vergezellen naar New York. Op deze wijze wil ze een extra dimensie toe voegen aan haar artikel over de krokodillenjager. Wanneer Mick Dundee in Manhattan arriveert heeft hij de ervaring van zijn leven als hij een we reld ontdekt waarvan hij het bestaan nooit voor mogelijk had gehouden.... Crocodile Dundee draait op donderdag, maandag, dinsdag en woensdag om 20.00 uur en op vrijdag om 19.00, 21.30 en 23.30 uur, op zaterdag en zon dag om 19.00 en 21.30 uur. Op zaterdag- en zondagmiddag is in Alhambra I om 14.00 uur Taran en de Toverketel te zien. In Alhambra II draait Flodder op donderdag, maan dag, dinsdag en woensdag om 20.00 uur en en op vrijdag, za terdag en zondag 21.30 uur. Dolly Dots Dutch Treat is te zien op vrijdag om 19.00 uur en op zaterdag en zondag 14.00 en 19.00 uur. Vrijdag om 23.30 uur is Sex achter de tralies te zien. Nieuw in het Middelburgse Meccano is de jazz-film Round Midnight van de Franse regis seur Bertrand Tavernier met in de hoofdrol Dexter Gordon, tenorsaxofonist. Round Midnight (de titel van een compositie van pianist Thelonious Monk) is geïnspi reerd door voorvallen uit het leven van de legendarische jazzmusici Bud Powell en Les ter Young, en ook aan hen op gedragen. De film vertelt het verhaal van twee mannen, verscheurd door conflicten in hun leven en samengebracht door hun liefde voor de mooiste klank, die de wereld ooit heeft voort gebracht. Hound Midnight gaat over zwarte Ameri kaanse jazzmusici, die in de jaren vijftig naar Parijs gin gen. Het is meer dan een jazz- film, de film laat de emotio nele band zien tussen twee mensen, die een diepe liefde voor hun kunst delen. Round Midnight, Meccano, donder dag, maandag, dinsdag en woensdag om 20.30 uur, en vrijdag om 20.00 uur, zaterdag om 20.00 en 22.30 uur, zondag om 16.00 en 20.30 uur. Zaterdag om 15.00 uur, zon dag om 14.00 uur en woensdag om 15.00 uur is de film Dun- derklumpen te zien, een ge combineerde teken/speelfilm, Nederlands gesproken met muziek van Toots Tielemans. In Electro draait The Mission met Robert deNiro donderdag, vrijdag en woensdag om 20.30 uur. Op vrijdag wordt om 19.00 uur het college Film en Psy- cho-analyse gegeven met om 20.30 uur Hiroshima mon Amour. Zittend: Jolanda Schipper, Nicole van Rijsvnjk, Miranda Stroo, Linda Gakeer en Ncrra de Priester. VLISSINGEN - De dames van de Vlissingse handbalvereniging Olympus toerden onlangs door de familie Bleyenberg van het be kende restaurant Solskin (op de boulevard) voorzien van nieuwe trainingspakken. Solskin is al jarenlang de sponsor van de Vlis singse dames-hand ba lp loeg onder leiding van Nico Geelhoed. Van links naar rechts staand op de foto: De heer Bleyenberg, Tonnie Scheers, Liesbeth Teileman, Sandra Swennen, Liesbeth van der Lijcke, Wilma Pronk, Ine Wever en trainer/coach Nico Geelhoed. B. Koppejan van Van Belle (rechts) neemt de sleutels van zijn toekomstige stuk 'gereedschap' in ontvangst van de heer S. Din- gemanse van de firma Delta Trucks in Goes, de leverancier van de nieuwe bestelauto. - foto: fotozesa VLISSINGEN - Na tien jaar trouwe dienst hebben de me dewerkers van Van Belle Meubelen vorige week af scheid genomen van de aloude bestelauto (een Mercedes) van de zaak. Een spikssplinter- nieuwe Volvo FL 4 moet nu de gebruikelijke diensten gaan verlenen voor Van Belle. Eigen vervoer van een meu belzaak is altijd een groot voordeel. Een snelle accurate aflevering van de bestelde meubelen is gegaranderd en kan per morgen of middag worden nagekomen. Dat de nieuwe Volvo voor Van Belle rijdt, is duidelijk te zien. De wagen is fraai uitge voerd in de Van Belle kleuren Een staalkaart van diensten die de VW-i-Vlissingen graag voor u verricht. Nog altijd bestaat er een ze kere schuchterheid om vragen te stellen. Waarom zou je niet eerst zelf proberen een en an der uit te zoeken? Dat merken we bij de VW-i-Vlissingen ook, met name naar aanlei ding van deze reeks artikelen, waarin dit alweer het zesde is. Het is blijkbaar voor veel mensen nieuws, dat het eigen plaatselijke WV-kantoor ook voor eigen inwoners een aan tal bijzonder belangwekkende taken kan vervullen. Veel te vroeg nog, wordt het WV- kantoor alleen gezien als een loket waar de toerist de adres sen van de hotels kan ophalen. De veelheid en de verschei denheid van vragen die aan de balie of aan de telefoon van het VW-i-Vlissingen worden gesteld zou een heel apart ar tikel kunnen vullen.... en meer! Om maar eens een paar zeer uiteenlopende vragen te citeren: - Kunt u mij vertellen hoe ik met de trein het snelst in Drachten kom? - Ik ben zojuist met m'n scheerspulletjes buiten gezet Heeft u idee waar ik even een paar nachten zou kunnen sla pen? - Ik zou graag vrijwilligers werk willen gaan doen. Waar kan dat in Vlissingen? - Kan mijn dochtertje hier er gens op balletles? - Waar kan ik nou eens echt lekker vis eten? - Ik zit nou eens echt volledig aan de grond. Hoe kan ik aan een sociale uitkering komen? - Is zaterdag het Noorderdie renpark open? - Komt Cindy Lauper dit jaar nog naar Nederland? - Ik wil een weekje weg. Waar zou ik eens heen gaan? - Wat betekent die gevelsteen in dat pandje in de Sint Ja- cobsstraat? De VVV-Vlissingen is een „i-kantoor". Dat betekent, dat informatie gegeven moet kun nen worden over heel Neder land. Daarnaast is het „beleid" van de VW-i-Vlissingen erop gericht, om nooit „dat weten we niet" als antwoord te ge ven. Hoe ongebruikelijk de vraag misschien ook is. Wat we zelf niet weten zoeken we op. Wat door andere instanties deskundiger beantwoord kan worden, vragen we op of we verwijzen daarnaar door (moeten we een afspraak voor u maken? Doen we.). Vergt uw vraag veel uitzoekerij of gete lefoneer? Geen enkel pro bleem: we bellen u terug met de antwoorden die u zoekt. De VVV heeft een hele „lage drempel". Mensen met vragen of problemen van uiteenlo pende aard stappen makkelij ker het WV-kantoor binnen dan één van de zgn. officiële instanties. Natuurlijk is het informatie-pakket van de WV primair gericht op va kantie ^en vrije tijd. Voor toe risten, maar in niet mindere mate voor de eigen inwoners. Door alle taken die de VW-i- Vlissingen daarnaast in de loop der jaren is gaan vervul len, is het kantoor uitgegroeid tot een all-round informatie service bureau. Voor die brede taak is het bureau berekend. Dat betekent tegelijkertijd, dat u lezer(es), zonder dat u zich op een of andere manier bezwaard hoeft te voelen, van de diensten van die VW-i- Vlissingen gebruik kunt ma ken. Dat die diensten zich nog wat verder uitstrekken dan puur het geven van alle denk bare informatie, is in de loop van deze artikelen-reeks wel duidelijk geworden: - een theatervoorstelling, con cert, cabaret, show, balletuit voering in welk Nederlands theater ook, kunnen wij voor u reserveren en boeken; - uw overnachtingen in hotels en pensions in Nederland kunt u bij ons aan de balie regelen en boeken; - een reisplan, inclusief ver trektijden en overstapplaat sen, zoeken we voor u uit; - een meerdaags arrangement in hotels, bungalow-parken etc. in Nederland kunt u bij ons aan de balie helemaal la ten verzorgen, inclusief de an nuleringsverzekering - alle informatie en suggesties voor een dagje uit, al dan niet in de omgeving, is bij ons „uit voorraad leverbaar"; - auto- fiets- en wandelrou tes, plattegronden, stads-, streek- en landenkaarten- auto-kaarten: we hebben ze voor u liggen; - entree-kaartjes voor optre dens, voorstellingen enz. in Vlissingen kunnen in een groot aantal gevallen op het WV-kantoor worden gekocht (voor organisatoren: de VW- i-Vlissingen rekent voor non- profit-organisaties voor die wederverkoop geen commis sie); - Olau-reizen naar Engeland of Show-boat-vaarten van de Flandria kunnen bij de VW- i-Vlissingen worden geboekt; - particulieren kunnen hun woning of kamer(s) via de VW-i-Vlissingen verhuren; - de bekende „VW-bon", de Landelijke Geschenkenbon, is in waarden van 10,- tot 100,- op het WV-kantoor te koop. In Vlissingen te besteden bij zo'n 65 winkels en horeca bedrijven. Door heel Neder land in duizenden zaken een graag geaccepteerd betaal middel. (Ondernemers: sluit u aan bij die Landelijke Ge schenkenbon! De VW-i-Vlis- singen weet precies hoe dat gaat); - strippenkaarten voor open baar vervoer, ansichtkaarten van de omgeving, dia-series over Vlissingen, een Vlissings kwartetspel en tal van andere artikelen zijn bij de VW-i- Vlissingen te koop. Een staalkaart van dien sten, service en informatie waarvoor u bij de Vlissingse WV op de Nieuwendijk te recht kunt Een opsomming die nog zeker niet volledig is. Want de WV staat - mede door haar laagdrempeligheid en door haar funktie van all round-service-bureau - mid den in de samenleving en past haar 'diensten uiteraard door lopend aan. Die schuchterheid om bij ons met een vraag aan de balie te komen is volstrekt niet no dig! Vraagt u maar, we zijn er voor. VW-i-Vlissingen, Nieu wendijk 15, 4381 BV Vlissin gen, tel.: 01184-12345. Ope ningstijden: ma. t/m vr. 09.00- 17.00 uur, zaterdags 09.00-12.30 uur, 's zomers tot 18.00 uur (ma. t/m zat.). Volgende week: Wat doet de VW-i-Vlissingen dan eigenlijk nog voor de toe risten? en wat contrast links en rechts doet die nog beter uitkomen en de wagen fungeert zo met recht als „het visitekaartje van de zaak", zoals Piet van Belle het vertelt. De nieuwe Volvo, geleverd door Delta Trucks te Goes, voldoet aan alle moderne eisen. Voor de bestuurder is er zat uitzicht door het grote raamoppervlak zowel voor als achter. Een geluidssignaal bij het achteruitrijden en aange paste spiegels verhogen nog die veiligheid. Om zeker te zijn dat de meubelen onbeschadigd bij de klanten van Van Belle aanko men en dat de bestuurder heelhuids thuiskomt, beschikt de Volvo FL 4 zelfs over een aangepast veersysteem. MIDDELBURG - Het Cen trum voor Zelfbezinning regio Zeeland houdt op woensdag 18 maart een bijeenkomst in de concert- en Gehoorzaal te Middelburg. De aanvang is 20.00 uur. Het thema dat behandeld zal worden luidt: Hoe maak ik contact met mijn innerlijke bron? Spreker is de klinisch psycholoog Hans Herweijer uit Doetinchem. VLISSINGEN Gerbrandystraat Wijkcomité Paauwenburg houdt op donderdag 12 maart een infor matie- en discussie-avond over de toekomst van de Gerbrandystraat in wijkcentrum Open Hof om 19.30 uur. Verkiesbare kandidaten voor de nieuwe Provinciale Staten zijn aanwezig in een politiek panel. Bingo Buurthuis Scheldebuurt houdt de maandelijkse bingo-avond op vrijdag 13 maart in het buurthuis aan de Verk. Quakkelaarstraat 95. Aanvang 20.00 uur, zaal open vanaf 19.30 uur. Rommelmarkt De Delta-band, onderdeel van de Kon. Harmonie Ons Genoegen te Vlissingen houdt een rommel markt/open huis op zaterdag 21 maart in de voormalige jeugdher berg aan de Breewaterstraat te Vlissingen van 10.00 tot 12.30 uur. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf en onderhoud van unifor men en instrumenten. Football American Football is zeker niet alleen een sport voor grote jon gens. Op donderdag 12 maart wordt een informatie-avond gehou den over deze sport om 19.30 uur in het Groenewoud 152 te Vlissin gen. Er zijn videobeelden, spelers uitrustingen en spel regel uitleg en nog veel meer. Voor informatie te lefoon 01184-12546 (v. Belzen) of 14554 (v.d. Berg). Oproep Buurthuis Het Woltershuis roept mensen op, die thuis Nederlandse les geven/hebben gegeven aan Moslim-vrouwen vanuit de thuis- taalgroep van het toenmalige buurthuis Het Buut. Hen wordt de mogelijkheid aangeboden om be geleiding te krijgen en nieuwe me thodes en activiteiten te bespre ken. Voor informatie: Kees Cats- man, het Woltershuis, telefoon 01184-14660. Belasting Op vrijdag 13 maart helpen des kundigen van de Inspectie der Be lastingen gratis bij het invullen van aangiftebiljetten in de Openbare Bibliotheek te Vlissingen van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Benodigde gegevens zoals jaaropgaven, rentebewijzen en gegevens over aftrekposten zijn daarbij onmisbaar. MIDDELBURG Familie-avond De CNV-afdeling Middelburg houdt op vrijdag 13 maart de jaar lijkse familie-avond in de aula van de Klarenbeek-LTS om 19.30 uur. Distriktsbestuurder L.Q. Pernam- bucq opent de bijeenkomst met een toespraak, waarna toneelclub Serooskerke een blijspel in drie be drijven „Het ei van Columbus" op voert. In de pauze wordt een verlo ting gehouden ten bate van het CNV-ontwikkelingsprojekt „Water voor Burkina Fasso". Belasting Midelburgse ouderen, die hulp willen hebben bij het invullen van hun aangiftebiljet voor de inkom stenbelasting kunnen hiervoor te recht bij de Stichting Welzijn voor Ouderen, Molstraat 13 op 23 en 25 maart. Als men zich opgeeft, mon deling of telefonisch, telefoon 27537, krijgt men een schriftelijke uitnodiging en een lijst van de be nodigde gegevens. Hondenvereniging De HOWA, Hondenvereniging Walcheren, houdt de algemene le denvergadering op dinsdag 17 maart om 19.30 uur in het Zuider baken, Rentmeesterlaan 245 te Middelburg. Vrije school Op zaterdag 14 maart houdt de Vrije School Zeeland een Open Dag aan de Willem Arondeusstraat 59 te Middelburg (Klarenbeek) van 9.00 tot 12.00 uur. Deze dag staat in het teken van het jonge kind: peuter en kleuter. Door een kleu terleidster van de Vrije School Rot terdam wordt een inleiding ver zorgd, er is een open les, peute- reurythmie en een kleine tentoon stelling Kinderopvang is aanwezig. Tentoonstelling In de Vleeshal wordt op vrijdag 13 maart de tentoonstelling ge opend van Paul de Nooijer „Squa res" om 17.00 uur. De tentoonstel ling is te zien tot en met 26 april op dinsdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Reünie De Van Dixhoornbrigade (beter bekend als de Middelburgse Red dingsbrigade) houdt een recep tie/reünie op 14 maart van 14.00 tot 16.00 uur in het clubhuis aan de Loskade 45a, ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan. Leden, oud-leden, relaties en belangstel lenden worden uitgenodigd dit feestelijk gebeuren bij te wonen. Speelgoed/kleding beurs Op woensdag 18 maart houdt peuterspeelzaal Pietepeutertje een speelgoed- en kledingbeurs in het Zuiderbaken aan de Rentmeester laan. Speelgoed in goede staat en zomerkleding vanaf maat 92 kan worden gebracht tussen 9.00 en 10.00 uur. De verkoping is van 13.30 tot 15.00 uur. Spullen afha len van 15.30 tot 16.30 uur. Een kwart van de opbrengst is voor de peuterspeelzaal. Toneel In de Middelburgse Schouwburg is op 14 maart de première te zien van een blijspel in drie bedrijven „Het Verjaardagspartijtje" door Keith Waterhouse, gespeeld door toneelvereniging De Zandkorrels van wijkvereniging 't Zand. De re gie is van Frans Meyer. Aanvang 20.00 uur. Rommelmarkt Basisschool „de Eendragts- burch", Vromoldsland 67 houdt een rommelmarkt op zaterdag 14 maart van 10.00 tot 13.00 uur. Voor de allerkleinsten zijn er spel letjes en films. Zandagavond Op dinsdag 17 maart is er een zangavond in de Gasthuiskerk aan de Lange Delft 94 te Middelburg, aanvang 20.00 uur. Medewerking wordt verleend door koren uit 's Gravendeel, Goes, Zierikzee en Middelburg. Ds. Brandsma spreekt een verbindende tekst. Rock Op zondag 15 maart treedt om 15.30 uur in de Bloesbak aan het Damplein in Middelburg de all round popgroep Jimmy's Gang op. Centraal in deze band staat zanger Jimmy Sterman, die met Herman Brood aan de wieg heeft gestaan van later bekende groepen als Bluesdimension en The Moans. De band heeft een strak swingende stijl geënt op Rock, Funk en Rythm Blues uit de jaren zestig-zeven tig, vermengd met recenter mate riaal. Kledingbeurs In peuterspeelzaal 't Wegkruu- pertje, ingang brandgang Pr. Ire- nestraat te Middelburg, wordt een beurs in kinderzomerkleding ge houden op zaterdag 14 maart van 10.00 tot 11.00 uur. Inleveren ge durende de hele week daarvoor. De helft van de opbrengst is be stemd voor de peuterspeelzaal. Vergadering In Veere houdt de commissie fi nanciën een openbare vergadering op donderdag 12 maart om 16.30 uur op de gemeentesekretarie, Kerkstraat 7. Aan de orde komen onder meer de woonforensenbe- lasting en het meerjarenpro gramma stads- en dorpsvernieu wing. Toneel Aktivia, Bachtenpoorte, Oost- Souburg presenteert een toneel voorstelling in Rehoboth, genaamd „Aardappelen" door de Neder landse Vereniging van Huisvrou wen, afdeling Souburg, op maan dag 16 maart, aanvang 14.15 uur. Het ruikt nog maar nauwe lijks naar het txxrrjaar of het insektenleven ontwaakt. Zo kan het je gebeuren, dat er in eens een grote dikke hommel langs stuift. Voor we tijd heb ben om het beest nader te be kijken is het dier al weer ver dwenen. Het heeft inderdaad meer te doen. Uit de winter slaap ontwaakt begint de drukke tijd. Er moeten maat regelen getroffen worden voor het scheppen van een nieuw hommelvolk. Daarvoor heeft hare maje steit lang genoeg tijd gehad om over na te denken. Ergens ver borgen tussen boomschors, in een holte in de aarde, onder houtstapels, in een spouwmuur ja op de vreemdste plaatsen kan zo'n hommel de winter hebben doorgebracht. Dit in een toestand van verstijving, xvaarbij alle lichaamsfunkties tot een minimum waren terug gebracht. Nu is de temperatuur voldoende gestegen om aktief te worden. Daarin is de hommelkonin gin haar familieleden, zoals wespen en bijen, ver de baas De laatste komen eerst bij zo'n graad of tien eens kijken hoe of de wereld er na de vorst bij ligt. De bijenkoningin bevindt zich heel komfortabel in de kast of korf, te midden rxm duizenden werksters, die haar voeden en op temperatuur houden. De slanke wespenko ninginnen moeten, net als haar mollige verwanten, ge heel alleen beginnen. Volgen we eens zo'n hommelkoningin op haar vlucht. Ze schiet overal naar toe. Soms wat hoger door de lucht, maar meestal dicht langs de grond. Je kunt er ech ter niets van op aan. Een leeg staand nestkdstje wordt gretig geïnspekteerd en niet zelden blijkt er in de loop van de zo mer een hommelvolk in de huizen. Veel vaker echter valt het oog van de homme Ivorstin op een muizegaatje in de grond of een mollegat Zodra ze een keus heeft gemaakt begint het voorbereidende werk. De ruimte wordt schoongemaakt en iets verwijd. Een heel werk. Korreltje voor korreltje moet uit het gat worden gevlogen. Daarna kan de bouw van het nest beginnen. Het hommel nest bestaat evenals dat van bijen uit tvas Deze was wordt door de achterlijfsklieren afge scheiden, gekneed met de ka ken en vervolgens ■verwerkt. Er wordt een soort omhulsel gemaakt waarbinnen het nest ligt. Dan worden er cellen ge bouwd, die wat vorm betreft geheel anders zijn dan die van de bijen. De bekende zeshoek kennen ze niet. Deze cellen zijn rond. Het aantal eitjes dat ze aanvankelijk legt is zeer ge ring. Het bedraagt slechts een stuk of zes. Opvallend is een ronde cel, die de honingpot wordt genoemd. Daarin be waart de koningin de zorgzul- dig vergaarde nektar van de eerste voorjaarsbloemen. De larven die na enkele dagen ge boren worden moet ze allemaal zelf voeden met honing en stuifmeel Krokussen en winteraco- nieten vormen prima dracht bronnen voor dat laatste. U moet daar maar eens op letten. Ook de wilgen, voorzover ten minste van manlijke katjes voorzien, zijn goede stuifmeel-, dus eiwitleveranciers. Van tijd tot tijd worden de cellen open gemaakt om de larven te voe den tot het moment van ver poppen is aangebroken. Hoe of de latere werksters er uit zul len zien hangt af van de ijver van de hommelkoninging én van de beschikbare hoeveel heid voedsel. Het is een bekend feit, dat de eerste generatie werksterhommels vaak klein van stuk is als gevolg van het feit, dat ze alleen door de stam moeder zijn verzorgd. Naar mate het aantal werksters groeit zullen de volgende gene raties hommels er beter uit gaan zien. R.STRUYK

Scheldebode | 1987 | | pagina 9