Tien jaar Meer Bewegen voor Ouderen in Zeeland Goed horen, iedereen heeft er recht op Oud-Zeeuw op de bres voor ziekenhuis in Kenya Dertiende Vijvervreugdmars Lezing over archeologie in het Zeeuwse kijk op.,* vlissingen 1987 Nieuwe Vlissingse gids Johnny and the Sukkels in Hacienda-bar Slotmanifestatie PvdA Lezing over TM Tien jaar 't Dorpeltje Optreden in De Paraplu Informatie voor ouderen PvdA in Stromenwijk Xenakis Ensemble Discussie SGP Staten kring Paraplu start meidengroep Gevonden SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 11 MAART 1987 GOES - De ouderdom komt met gebre ken. Maar dat er veel aan gedaan kan worden om ouderdomsgebreken te voor komen of tot een minimum te beperken is een inmiddels bewezen feit. Jan Eversdijk, nu precies tien jaar als consulent Meer Be wegen voor Ouderen bij de Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis werkzaam, weet er meer over te vertellen. Eversdijk: „De dienst Meer Bewegen voor Ouderen helpt, adviseert en stimuleert gemeenten in Zeeland bij het bieden van bewegings- aktiviteiten aan inwoners van zestig jaar en ouder". Wat wij in Zeeland kunnen bieden op het gebied van Meer Bewegen voor Ouderen valt eigenlijk in vier groepen onder te verdelen, gymnastiek, volks dansen, wateractiviteiten en spelactiviteiten. Wat wij beogen is in feite heel eenvoudig samen te vat ten: door het deelnemen aan bovengenoemde be zigheden kan de ouder wordende mens bereiken dat hij langer lichamelijk en geestelijk fit blijft en dus zelfstandig en zelfredzaam. Meer Water Koersbal 313 Ouder worden en fit blijven Lichamelijk gezien is in be weging blijven een belang rijke zaak. Spieren die niet ge bruikt worden verkommeren, gaan in kwaliteit achteruit. En iemand die de hele dag op z'n stoel voor het raam zit zal be halve stijve gewrichten ook eerder last krijgen van botont- kalking, een verschijnsel dat bij elke bejaarde voorkomt, maar belangrijk minder bij mensen die in beweging blij ven". Is het niet voldoende als mensen thuis wat bewegings oefeningen doen, zoals bij voorbeeld elke dag een half uurtje op de hometrainer fiet sen? Eversdijk: „Nee. In de eerste plaats betreft dit een eenzijdige oefening, waarbij maar één groep spieren wordt gebruikt. Maar bovendien is dat nou zo lollig, dat alleen thuis oefenen?" „Er is meer dan alleen maar lichamelijke fitheid", aldus Eversdijk. „Deelnemers aan onze aktiviteiten beschouwen het ook als een wekelijks ge zellig uurtje, waarbij zij bij voorbeeld nieuwe sociale kon takten kunnen opdoen. En dat geldt dan met name voor de vele alleenstaanden onder de deelnemers. Men ziet nieuwe gezichten, men maakt vrien den. Dit sociale aspect vinden wij zeer belangrijk". Ouderen in Zeeland hebben een ruime keus uit diverse MBvO-aktiviteiten. Om enkele te maar er noemen: koersbal, volksdansen, gym nastiek, badminton, wandelen, spelinstuif, watergymnastiek en jeu de boules. Bovendien bestaan er plannen om bin nenkort yoga aan het pro gramma toe te voegen. Alle lessen worden gegeven door speciaal daartoe opgeleide functionarissen, de zoge naamde MBvO leiders. Wie bij wateroefeningen denkt aan zwemles vergist zich. „We geven geen zwem les", zegt Eversdijk. „We gaan er vanuit dat de deelnemers niet kunnen zwemmen en bang zijn voor water. Iedereen kan meedoen aan onze oefe ningen in water, die gericht zijn op beweging en ontspan ning. Het water heeft een tem peratuur van 28 29° C., want het is wetenschappelijk bewe zen dat ouderen zich niet happy voelen in water dag kouder is dan 28° C. en dus daar ook niet doelmatig in kunnen oefenen. Het zwembad staat gedurende het oefenuur uitsluitend ter beschikking aan de MBvO-groep, men hoeft dus niet bang te zijn om tijdens de oefeningen plotse ling door een klas schoolkin deren overzwommen te wor den". Koersbal is de naam voor een uit Australië overgewaaid spel dat doet denken aan het Franse jeu de boules. Het is een spel waarbij men met bal len moet rollen (niet gooien) en waarbij de moeilijkheid is dat de bal door z'n speciale vorm een curve maakt, een kromme baan beschrijft dus. Het spel Is in landen als Australië, Japan, Canada en Engeland enorm populair bij jong en oud. Er vinden zelfs jaarlijks wereldkampioen schappen plaats. Eversdijk: „koersbal is een spel dat ook hier bij ouderen toenemend populair is. Dat vooral de he ren er dol op zijn komt mis schien door het wedstrijdele ment dat er in zit". Meer Bewegen voor Oude ren: men blijft er lichamelijk, geestelijk en sociaal beter door funktioneren. „Het één beïn vloed het ander", aldus Evers dijk, „iemand die zich qua so ciale kontakten in de hoek ge drukt voelt gaat lichamelijk ook minder funktioneren. En omgekeerd. Weet je wat trouwens ook een positief gevolg is van re gelmatig deelnemen aan onze aktiviteiten? Dat de bewe gingscoördinatie en het gevoel voor evenwicht goed blijven: men zal minder snel vallen, de kans op letsel door thuisonge- vallen neemt af". Er is veel animo voor de MBvO-projecten. Wekelijks doen maar liefst zo'n vijfdui zend oudere Zeeuwen aan de aktiviteiten mee. „En weet je waarom er zoveel mensen ko men? Omdat ze het zo leuk vinden", zegt Eversdijk. Voor inlichtingen over Meer Bewegen voor Ouderen wende men zich tot de plaatselijke instellingen voor Kruiswerk of gecoördineerd bejaarden- werk of tot de Prov. ver. Het Zeeuwse Kruis, afd. MBvO, tel. 01100-15892. Dat het serieus wordt aangepakt blijkt hieruit: de meetlat komt er aan te pas./FOTO: TANNIE DE JONGE Slechthorendheid kan veel veroorzaken: problemen in de familie, vriendenkring en het beroep. Er zijn echter ook mensen die niet opgeven en die weten wat het betekent om deel te nemen aan schijnbaar onbelangrijke, in werkelijk heid zo belangrijke korte ge sprekken in het dagelijkse le ven, vreugde beleven aan de communicatie in de vrienden kring of in het beroep. In één woord: levensvreugde bele ven; levensvreugde die ook een verminderd of slecht ge hoor nauwelijk kan beïnvloe den. Een belangrijk aandeel van deze levensvreugde wordt door kleine, bijna onzichtbare hoortoestellen bepaald! Het tijdperk van de elektronica geeft tegenwoordig de moge lijkheid hoortoestellen zo klein te bouwen dat ze achter het oor of zelfs in het oor te aragen zijn. Ze worden individueel aan het gehoor aangepast. Ze versterken juist die toonhoog ten die de betrokkene minder goed kon horen. Deze veelbetekende voor uitgang geeft de medicus en de audicien een bredere basis om mensen ervan te overtuigen dat het zinvol is om tijdig het gehoor te laten odnerzoeken en eventueel te corrigeren om weer volledig aan het dage lijks leven deel te nemen. Hierdoor kan men het nega tieve beeld van het hoortoestel en de slechthorende, dat uit de geschiedenis is ontstaan, weg nemen en de betrokkene in po sitieve zin in onze maatschap pij integreren. De zorg voor het gehoor vraagt daarom wel een verandering van mentali teit. Iedereen heeft tenslotte recht op goed horen! KLOETINGE - Een oud-in woner van Kloetinge, Wim Raams, zet zich momenteel met hart en ziel in voor een ziekenhuis in Kenya, in welk land nog veel nood te lenigen valt. Via het houden van lezin gen met dia's en het tentoon stellen van diverse voorwer- MIDDELBURG - Vrijdag 13 maart vanaf 20 uur geeft drs.Dirk Kriek een lezing over de Transcendente Meditatie (TM) techniek. De lezing vindt plaats in restaurant De Blauwe Haan op de Markt in Middelburg. De toegang be draagt vijf guldéh. De titel van de lezing luidt Alerte rust als basis voor meer succes en de spreker Kriek,bioloog en leraar TM, gaat in dat kader dieper in op de resultaten en de mogelijk heden van de techniek. Het initiatief tot het houden van de lezing is ontstaan naar aanleiding van vele reacties uit Zeeland als gevolg van de TV-uitzending over TM in Avro'S Service Salon die dinsdag 24 februari plaats vond. pen uit Kenya trachten de heer Raams en diens vrouw in ons land mensen te interesse ren voor de opzet van hun pro ject. Financiële steunverle ning is daarbij uiteraard zeer welkom. Wim Raams, wiens vader in Kloetinge predikant is ge weest van de Nederlands Her vormde gemeente, heeft kort geleden met zijn vrouw, zoon en schoondochter een vijf- weekse tocht gemaakt door Kenya, waar hun zoon Joop in de plaats Kilgoris geneesheer directeur is in een ziekenhuis, dat 200 bedden telt en waar slechts drie artsen werkzaam zijn, die dan ook ruim 65 uur per week in touw zijn. De bedden in dat ziekenhuis zijn niet alleen continue bezet maar het komt zelfs voor dat twee patiënten in een eenper soons bed moeten liggen. In Nederland zou men in een der gelijk ziekenhuis minstens vijftien specialisten nodig hebben, maar in Kilgoris moet de arts alle problemen zelf op lossen. „Het ene moment is hij chi rurg en moet bijvoorbeeld een speer uit de buik van een man gehaald worden en even later is hij gynaecoloog en moet een keizersnee bij een vrouw toe passen", vertelt de heer Raams. „Goede instrumenten bij dit alles ontbreken veelal en er is ook een groot tekort aan medicijnen. Dat is natuur lijk bijzonder triest en omdat de staat Kenya geen geld ge noeg heeft om hulp te bieden is men aangewezen op het bu- tenland. Naast medische instrumen ten zou natuurlijk ook de ac commodatie van een dergelijk ziekenhuis verbeterd moeten worden", aldus Wim Raams, die ook nog eens duidelijk on derstreept dat de bevolking daar veel dankbaarheid toont voor alles wat reeds voor hen wordt gedaan, via giften uit het buitenland. „Maar nu ik met eigen ogen heb aanschouwd hoe hoog de nood daar is, vooral ook op medisch gebied, wil ik hier ze ker niet blijven stilzitten", verklaart Wim Raams, die in zijn woonplaats Eibergen voorzitter is van de Christe lijke zangvereniging en ook dezelfde functie bekleedt bij het Rheuma comité en de Zen dingscommissie. Wim Raams (68) werkte voor zijn pensionering onder andere 25 jaar als maatschap pelijk werker bij de Van Ouwenaller Vereniging te Rekken in de afdeling kinder bescherming en heeft ln ge heel Zeeland nog vele goede relaties. Wie hem een hart onder de riem wil steken wat betreft zijn ziekenhuisproject in Ke nya kan dat doen via de ABN bank, rekeningnummer 59- 104.72.17 in Eibergen, ten name van W. Joh. A. Raams, onder vermelding Ziekenhuis Kilgo ris Kenya. VLISSINGEN - De peuter speelzaal 't Dorpeltje in Wes- terzicht bestaat tien jaar. Het onderdeel van de Stichting Kinderspeelzalen Vlissingen brengt dat aanstaande woens dag 18 maart op een feestelijke manier naar buiten. Alle kinderen mogen op die woensdag op een paardentram klimmen voor een rondrit door de wijken Westerzicht en Bos- senburgh. Ondertussen is er in 't Dorpeltje voor de ouders een koffieuurtje. Na afloop is er voor de peuters een herinne ringsattentie. VLISSINGEN - In buurt huis De Paraplu aan de Vlis- singse Alexander Gogelweg treedt aanstaande vrijdag de Miles Browning Band op. Het optreden begint om 21.00 uur, de zaal is open vanaf 20.30 uur. De groep bestaat uit vier le den die - in deze bezetting - zo'n anderhalf jaar aan de slag zijn. Sinds kort echter is aan de band een freelance vijfde lid toegevoegd: saxofonist Gerrie van Boven. De groep heeft 1986 gebruikt voor try-outs in Zeeland, Bra bant en Holland, die altijd goede gezellige en sfeervolle optredens opleverden. Het jaar 1987 zal de groep gebruiken om haar muziek zo dikwijls mogelijk op zoveel mogelijk plaatsen live te pro moten, want de muzikanten spelen graag voor publiek. De nummers zijn alle eigen werk, voor het merendeel uit de pen van zanger/gitarist Emile Brunings en dat levert een mengelmoes op van blues/rock en reggae. De bezetting: Peter Pro voost - drums, Alex Leon - bas, Paul Hessing - piano, Gerrie van Boven - sax, Emile Brunings - zang en gitaar. WALCHEREN - Omdat de gemeente Mariekerke vorig jaar is toegetreden tot de Stichting Welzijn voor Oude ren, organiseren zij gezamen lijk drie informatiemiddagen. Deze worden gehouden op woensdag 18 maart in gebouw „Amicitia" in Aagtekerke, op dinsdag 24 maart in „Ons Huis" te Meliskerke en op vrijdag 27 maart in het „Dorpshuis" in Grijpskerke. Alle informatiemiddagen be ginnen om 15.00 uur en duren tot ongeveer 17.00 uur. Door het gemeentebestuur en de Stichting Welzijn voor Ouderen Walcheren wordt na afloop van elke informatie middag een broodmaaltijd aangeboden aan de bezoekers en standhouders. Het doel van de middagen is om de diverse organisaties, die zich bezighouden met voorzie ningen en activiteiten voor ouderen, en de Stichting Wel zijn voor Ouderen is de gele genheid te stellen zich te pre senteren. Zo kunnen de oude ren en andere belangstellen den kennis nemen van wat zich afspeelt op het gebied van ouderenwerk. Ook kunnen ze zich opgeven voor diverse activiteiten. Als vervolg op deze infor matiemiddagen zal in de drie dorpen een enquête onder de ouderen gehouden worden waarin gepeild zal worden welke behoeften er onder de ouderen leven en van welke voorzienigneij ze eventueel ge bruik zouden willen maken. MIDDELBURG - De afde ling Middelburg van de Partij van de Arbeid houdt op maan dag 16 maart een bijzondere openbare ledenvergadering in de Ontmoetingskerk in de Stromenwijk te Middelburg. De locatie is niet toevallig want het is de bedoeling dat naast de onvermijdelijke pro paganda in verband met de verkiezingen op 18 maart de problematiek van de Stromen- wijk aan de orde komt. Het programma begint om 19 uur. Dan staat een spreekuur van bestuur en fractie op de planning en wijkbewoners kunnen tot 20 uur terecht met ïlUn individuele problemen. Om 20 uur houdt Joop Roo- denburg een inleiding over het belang van de statenverkie zingen en de fractie van de PVDA Middelburg houdt daarna een inleiding over de politieke zaken in de wijk zo als de invulling van de ZWN- terrein, de opvang van de jeugd van veertien tot achttien jaar en de verkeersoverlast. Dit programmaonderdeel sluit met het bieden van de gele genheid tot het stellen van vragen. Om half elf komen de huis houdelijke en politieke zaken weer aan de orde. MIDDELBURG - Komend weekeinde, zaterdag 14 maart vindt voor de dertiende keer de Vijvervreugdmars plaats. MIDDELBURG - Aan staande zaterdagavond is het muziek-drama Oresteia te zien in de Sint Jacobskerk aan de Vlissingse Markt. Het Xe nakis Ensemble en het Koor Nieuwe Muziek onder leiding van dirigent Huub Kerstens zijn de uitvoerenden. Het muziekstuk Oresteia stamt uit 1966 en neemt vijftig minuten in beslag. Het bestaat uit drie delen en is gebaseerd een bekende Griekse mythe. De organiserende stichting Nieuwe Muziek heeft in het voorprogramma de slagwerk solo Psappha gezet, een twin tig minuten durend lofzang op de dichteres Sappho. Koersbal is een van de reeks aktiviteiten in het kader van Meer Bewegen voor Ouderen./FOTO: TANNIE DE JONGE De mars staat onder auspiciën van de Koninklijke Neder landse Bond van Lichamelijke Opvoeding. De start en finish van de verschillende afstan den zijn bij het gymnastieklo kaal van Vijvervreugd aan de Koudekerkseweg. Daar is ook de inschrijving. De afstanden zijn tien, vijf tien, en vijfentwintig kilome ter. De inschrijving staat open voor groepen van minimaal tien personen en voor indivi duele wandelaars. Voor de volhouders is er een medaille, het inschrijfgeld bedraagt 3,50 gulden. De tien en vijf kilome ter start om 14 uur, de vijftien en vijfentwintig kilometer gaat van start tussen 12 en 13 uur. VLISSINGEN - Het bestuur van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Vlissingen houdt op woensdag 18 maart een bijeenkomst in het Stedelijk Museum, Bella- mypark 19 te Vlissingen. De een uitgave van de gemeente vlissingen VLISSINGEN - Komende vrijdag of zaterdag kunnen de inwo ners van de gemeente Vlissingen hun nieuwe gemeentegids in de bus verwachten voor inwoners van de gemeente een onmisbaar attribuut om snel adressen of telefoonnummers op te scharrelen. Telefoonnummers en adressen staan er genoeg in de gids. De hele gemeente-organisatie staat er zwart op wit in, alles wat op sportgebied in de gemeente Vlissingen gebeurt is er te vinden en cultuur, politiek, gezondheid, alles staat in de nieuwe Vlissingse gemeentegids. Voor de verspreiding zorgt Response, de druk is van Reclad en voor de samenstelling heeft de voorlichting van de gemeente Vlissingen zorg gedragen. heer Van Heeringen, provin ciaal archeoloog, vertoont dia's en vertelt over Een jaar archeologie in het Zeeuwse. Een actueel onderwerp. Ar cheologische vondsten worden vaak bedreigd door bouwacti viteiten terwijl ze in een be schermd gebied liggen. Een voorbeeld hiervan zijn de Vliedbergen. De lezing vangt aan om 20.00 uur en is voor le den vrij toegankelijk. Nietle- den betalen 2.50 entree. MELISKERKE - De SGP Statenkring Walcheren houdt vrijdag 13 maart in het vere nigingsgebouw Ons Huis in Meliskerke een forumdiscus sie naar aanleiding van de ko mende Statenverkiezingen. De aanvangstijd is 19.30 uur. De forumdiscussie is open baar en iedereen is dus wel kom. In het forum dat uiter aard voornamelijk over de Provinciale Statenverkiezin gen zal handelen hebben zit ting W.P.Rentier (lijsttrekker SGP), M.Dijke (statenlid) en burgemeester M.Markusse. VLISSINGEN - Buurthuis De Paraplu in Vlissingen start volgende week maandag met een meidengroep. De bedoe ling is dat meisjes van 12 tot 16 jaar met elkaar in een gezel lige sfeer muziek beluisteren, films bekijken, dingen maken en met elkaar praten over al lerlei dingen die meisjes aan gaan. De avond begint om 19.30 uur en duurt tot 21 uur. Voor opgave en inlichtingen kan men bellen naar 01184- 65453. Voor de eerste keer maan dag staat een avond over Make up op het programma. Een meisje dat ervaring heeft als fotomodel geeft voorlich ting en persoonlijk advies. Er kan ook zelf geexperimen- teerd worden. Zelf je make-up spullen meebrengen is daar voor een vereiste. VLISSINGEN - Bij de ge meentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 25 fe bruari tot en met 4 maart de volgende voorwerpen aange geven. Een zonnebril, een pen, een home-computerm een wan delstok, bromfietsonderdelen, zilveren pillendoosje, knipmes, linker gebroken witte hand schoen, donkerblauw geruite dameshoed, witte portemon nee, een paar grijze jongens schoenen, blauwe meisjes schoen, gouden oorringetje, vier sleutels in een bruin etui, een fietssleutel, twee sleutels aan een ring. De aangegeven dieren waren een zwarte vol wassen kater en een lapjes poes en bij een particulier een Saluki. Inlichtingen over dit alles maandag tot en met vrij - dag van 9 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. OOST SOUBURG - Vol gende week dinsdag, 17 maart de dag voor de verkiezingen, sluit de PvdA de campagne voor de statenverkiezingen af met een manifestatie in De Zwaan aan de Kromwegesin- gel in Oost-Souburg. De foyer van de zaal is open vanaf 20 uur en het programma begint om 20.30 uur. Sprekers op de avond zijn de gedeputeerde Boersma, Tweede Kamerlid John Lili- paly en lijsttrekker Greet de Vries-Hommes. De drie eerste kandidaten op de PvdA-lijst, naast De Vries-Hommes zijn dat de he ren Don en De Nooijer, wor den door journalist/wethou der van Vlissingen voor de PvdA Willem Wisse aan de tand gevoeld. Het Solidari- teitskoor De Bevelanden zor gen voor een muzikale onder breking nu en dan. Johnny and the Sukkels. WOLPHAARTSDIJK - In de Hacienda-bar te Wol- phaartsdink is sfeer en gezel ligheid weer troef op zaterdag 14 maart. De bekende Zeeuwse rock rollband „Johnny and the Sukkels" die op die avond zal optreden zet dan de klok een kleine dertig jaar terug. Men gaat het publiek bestoken met alle bekende rock roll klas siekers uit de laatste jaren van 1950. De nooit aflatende inzet vaarmee deze band opereert, alsmede het zichtbare speel- plezier is is kenmerkend bij deze gezelligheidsformatie. Elk optreden leidt dan ook steevast tot een swingende happening. Zeker ook in de Hacienda- bar, waar genoemde band in middels kan worden be schouwd als huisorkest De aanvang is 22.30 uur en voor de bezoekers geldt: „Put on your dancing shoes, cause here comes Johnny".

Scheldebode | 1987 | | pagina 13