Jjft Open Dag Middelburgs Vogelasiel 1 Van den Berg brengt „De Pleisterplaats" VEILING HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN n De nieuwe belastinggidsen volop voorradig IN DE SCHELDEBODE DE IrlllhJ4:1 Info-avond over Hartstichting Kinderfilmdag als ideeënbron Telepary 1 Oriëntatiedagen voor Ontwikkelingssamenwerking Raad Valkenisse bijeen 301 M V Nummer Spuit Egels MIDDELBURG - Misdadigers worden aan alle kanten geholpen en slachtoffers blijven in de kou staan. Een veelgehoorde klacht die sinds kort behoorlijk ontzenuwd is. Op initiatief van het Algemeen Maat schappelijk Werk, de Politie en het Open baar Ministerie is op 1 januari 1987 het Zeeuws project Slachtofferhulp gestart. In dit project verlenen maatschappelijk wer kenden hulp aan iedereen die zich op welke manier dan ook door een misdrijf benadeeld voelt. Dit gebeurt op verschillende manieren: er wordt gepraat over het gebeurde, concrete hulp wordt ge geven door middel van een brief schrijven, het in dienen van een schadeclaim of het bemiddelen bij instanties en eventueel gaat de hulpverlener mee naar advocaat of rechtszitting. Daarnaast is men behulpzaam bij het zoeken en verwijzen naar de geëigende vorm van hulpverlening. Opgeleid Lijnrecht Reclassering Geheimhouding Confrontatie n U 1 EUROHAL Kleine Krogt no. 5 Tel. 076-712338 (Tijdens de veiling). J.P.A. Rossël )at betekent voor u: meer klanten, under kosten. kijk maar: laag rarief, huis aan huis aan huis. iedereen krijgt 'm iedere week, >cheldebode: uw resultaten blad. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. 34e jaargang. Oplage: Editie Vlissingen 22.800 ex. Gemeenten: Valkenlsse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 21.300 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg. Mariekerke, Middelburg en Veere. UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN DE SCHFJ JDEBODE Kantoor: Torenstr. 5. Vlissingen. Tel. 01184-19910. Openingstij den: 08.30-12.30.13.30-17.00 u. Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Redactie: Redacteur: Luc Vranken, tel. privé 01184-62280. Correspondente: Marloes Wilbers, tel. privé 01180-16920. WOENSDAG 18 FEBRUARI 1987 _KANTQQR: TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL 01184-19910 - POSTADRES' PÓSTBUS 5051 - 4380 KB VI iRSlNGFN MIDDELBURG- Patrick Ver- duijn uit Westkapelle is een verlegen jongen. Elf jaar en een leerling van de School met de Bijbel. Zijn spreekbeurt over het vogelasiel leverde hem een 7 op. Een collecte on der zijn klasgenoten en mees ters bracht 34,20 op. Dit schonk hij aan het asiel. "Daar worden weer vogels van beter gemaakt." Ondanks het feit dat Pa trick niet op de voorgrond treedt en het praten liever aan anderen overlaat, kunnen in stellingen als vogelasiel De Mikke, in Park Tooorenvliedt te Middelburg alleen door mensen als hem bestaan. De mensen die niet op de voor grond treden en doen in plaats van praten. De anonieme do nateurs die geldbedragen schenken. De vrijwilligers die onbetaald het vuile werk op knappen. Zaterdag 21 februari kunnen belangstellenden het asiel bezoeken. Een open dag om te zien wat de mensen ach ter de schennen voor elkaar brengen. Rondleidingen, kof fie, vragen stellen. Alle inheemse volgels die om de één of andere reden wat mankeren, worden naar De Mikke gebracht Of het nu om een eend en een mus gaat dan illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllillllll wel om een zeekoet en een Jan van Gent gaat. De vogels krij gen dezelfde behandeling. Geen differentiatie naar soort. Asielhoudster Lia den Hoorn: "Ook een mus heeft recht van leven. Het feit dat er nog zo'n honderdduizend rondvliegen doet niet terzake. In principe zijn de vogels allemaal gelijk." Vogels die binnen komen, vaak gewoon door particulie ren gevonden, krijgen een nummer aan hun poot; de zo- lllllllllllllllllillillllllllllllllllltlilillllillllllllllllll genaamde patiëntenkaart. Een ontlastingonderzoek volgt. Onder de microscoop wordt gekeken wat de vogel precies heeft, eventueel krijgt het beest medicijnen. Hierna gaat de gevederde patiënt veertien dagen in quarantaine. Tot slot wacht hem de buitenvolière. Als hij dit alles goed door komt, de vrijheid. Lia den Hoorn: "Vogels worden gebracht naar waar ze thuis horen. Soms levert dit problemen op. De Jan van Gent leeft bijvoorbeeld mid den op zee. Hierbij is de Rijks politie te water en het loods wezen ons gelukkig behulp zaam. Zij bieden in zulke ge vallen vervoer aan." Vogels moeten echter wel een reële overlevingskans hebben, zo niet, dan worden ze geëuthanaseerd. Een hard ge lag. "De helft van de vogels die hier komen zijn ten dode opge schreven. Ze zijn te ziek om beter te worden. Vaak zijn ze te laat gevonden, dat is lo gisch, gewonde vogels probe ren altijd met hun laatste krachten weg te vliegen en zijn moeilijk te vangen." De euthanasie wordt alleen door Lia den Hoorn gedaan. Een riskante zaak aangezien het vergif dat door de dieren arts geleverd wordt zo sterk is, dat men er zelf ook zeer ge vaarlijk door verwond kan worden. Eén spuit in de v die elke vogel in zijn borst heeft, is genoeg. Niet leuk, maar beter dan een vogel met een gebro ken poot door het leven te la ten gaan. Iedereen die op het vogela siel werkt, doet dat vrijwillig. Scholieren, arbeidsongeschik ten en mensen die gewoon tijd over hebben. Niet altijd even schoon werk. De stank van ziektes en uitwerpselen. Ver vaarlijk uitziende zwanen, die bij nader inzien eerder vrien delijk dan agressief blijken te zijn. Eén van die vrijwilligers is Giljan de Nooijer, een zestien jarige M.T.S.-schoolier. "Ik doe dit werk al zo'n drie jaar. Via een artikel in de Schelde- bode ben ik op de hoogte geko men van het bestaan van dit asiel. Ik was altijd al een lief hebber van vogels, dus ik ben medewerker geworden. Het is dankbaar werk, maar soms ook wel hard als je een vogel waaraan je gehecht bent ge worden, dood ziet gaan. Toch blijf ik dit doen. Misschien kan ik er ooit mijn werk van ma ken, jachtopziener bijvoor beeld." Vogelasiel De Mikke is geen kinderboerderij of dierentuin en staat dus niet open voor pu bliek. Alleen bij open dagen, Lia den Hoorn: "Van tien uur 's morgens tot vier uur 's mid dags kunnen bezoekers bij ons terecht Tevens een mooie kans om de mensen te wijzen op het feit dat we nu ook egels opvangen. Dat zijn kleine beestjes en daar hebben we nog wel plaats voor." itltlllllllilllllllllillllllllllllllll „Slachtofferhulp een goede zaak voor zowel gedupeerde als dader" Commissaris Schuller van de Vlissingse gemeentepolitie is één van de mannen achter het project. Volens hem deelde de politie de mening van het grote publiek, dat de dader van een misdrijf alle aandacht krijgt en het slachtoffer vaak vergeten wordt. Hoewel de po litie incidenteel hulp bood bij mensen die dat nodig hadden, waren zij daarvoor natuurlijk niet opgeleid. Verder dan een praatje ma ken, kwam men meestal niet. Nu er eindelijk beroepskrach ten hulp aan de slachtoffers bieden, verwacht de heer Schuller dat zowel de publieke opinie als de werkelij ke situa tie in positief opzicht zal ver anderen. „Wij hebben al jarenlang geroepen om zo'n soort organi satie. Als er heden ten dage een misdrijf plaatsvindt, stu ren wij automatisch een folder ADVERTENTIE bij: Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 ARNEMUIDEN - In vereni gingsgebouw De Arne in Ar nemuiden houdt de Kring Walcheren van de Neder landse Hartstichting dinsdag 24 februari een voorlichtings avond over het werk van de Stichting. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur. A. Stutterheim vormt met een voorlichtingsverhaal over reanimatie de opening van de avond. D.G. Murre, secretaris van de Kring Walcheren doet daarna iets over preventieve maatregelen tegen hart- en vaatziekten, het werk van de aartstichting, de ambulance dienst Walcheren en het cen- :rale alarmnummer uit de doeken. Na de pauze staat de film vVanneer elke seconde telt op iet programma. Een moge- ij kheid tot het stellen van /ragen en een demonstratie net reanimatiepoppen sluiten ie avond af. 9JQ1 van het project naar het slachtoffer. Dit gebeurt ano niem, de mensen weten niet dat de folder van de politie af komstig is. Wij doen dit op deze manier omdat wij for meel weinig met dit alles te maken hebben. Het gebeurt dus om puur menselijke rede nen". Toch heeft de politie, als één der initiatiefnemers, contact met het project Slachtoffer hulp. Zij hebben dit ook met een andere initiatiefnemer: de Stichting Reclassering Zee land. Deze instelling legt zich toe op het helpen van mensen die op de één of andere manier met de justitie in aanraking zijn gekomen. Persoonlijke omstandighe den van een verdachte worden bij de strafrechtspleging naar voren gebracht ter bijdrage aan een humane strafrechts pleging, de strafrechtelijk ver volgden worden met prakti sche en persoonlijke proble men geholpen en nadat zij hun straf erop hebben zitten, krij gen zij de nodige begeleiding om weer een plaats te vinden in een samenleving die het niet bepaald begrepen heeft op mensen met een strafrechte lijk verleden. i De belangen van de Stich ting Reclassering Zeeland en het project Slachtofferhulp lijken lijnrecht tegenover elk aar te staan; bemoeienis van de één met de ander lijkt vra gen om moeilijkheden. Directeur van de Stichting A. J. van Bommel is een andere mening toegedaan. „Nauwe samenwerking tussen de stichting en het project komt beide partijen alleen maar ten goede. Iemand die een misdrijf heeft gepleegd kan soms de neiging hebben te denken dat na straf het conflict dan ook maar gelijk uit de wereld is. Het slachtoffer denkt daar in de meeste gevallen anders over. Als degene die strafrech telijk vervolgd is dat weet, kan hij op zijn verantwoorde lijkheden gewezen worden. Zijn daad kan immers langdu rige gevolgen hebben. Aan de andere kant zijn er eveneens voorbeelden te noemen van mensen die wroeging hebben. Zij willen hun slachtoffers bijvoorbeeld een schadever goeding betalen". Het is van groot belang vol gens de heer Van Bommel dat geheimhouding in beide ge vallen verzekerd is. Persoon- lijke zaken worden pas door gegeven als de persoon zelf daar zijn toestemming voor geeft. Gegevens over slachtof fers zijn niet bij de reclasse ring. De stelling dat meer begrip voor het slachtoffer tot minder begrip voor de dader leidt, is naar de mening van de heer Van Bommel niet juist. „Er is al weinig begrip in de maat schappij voor mensen die een misdrijf hebben gepleegd. Ik denk niet dat die gevoelens door het project versterkt worden. Eerder geloof ik dat als er meer aandacht voor het slachtoffer is dat wij de eva luatie van de ervaringen met slachtoffers kunnen gebrui ken tegen vooroordelen die bij het publiek leven over da ders". M. van Hooft is maatschap pelijk werker bij de Stichting Reclassering Zeeland. Hij houdt zich bezig met het on- dereel Sociaal Psychiatrisch Werk en is zodoende een man uit de praktijk. Contacten tus sen de stichting en het project Slachtofferhulp kunnen gaan leiden tot persoonlijke con frontaties tussen dader en MIDDELBURG - Van avond wordt de Middelburgse Schouwburg in gebruik geno men door een optreden van Jozef van den Berg. Hij brengt zijn nieuwste theaterpro gramma De Pleisterplaats. Zijn optreden begint om 20.30 uur. Vorig jaar was heel theater- minnend Zeeland klaar voor de komst van Van den Berg. Deze theater-tovenaar scoorde hoog in de voorverkoop en niets wees erop dat de Schouwburg niet geheel vol zou lopen. Het ging toen om de later bekroonde produktie De Geliefden. De brand in de schouwburg haalde een lelijke streep door de rekening. Het enige waar het Zeeuwse pu bliek het mee moest doen was een uitzending door de VPRO van een tv-registratie van het stuk. Over de „indeling" van Van den Berg in soort toneel is al heel wat spraakwater ge vloeid. De definiëringen varië ren van solotoneel en poppen theater tot solotheater met poppen en poëtisch vertelthea ter. In elk geval staat Van den Berg garant voor een fantasie rijk, sprookjesachtig en gees tig programma, waarin hij het contact met het publiek niet schuwt Zaterdag is er voor de kin deren een optreden van En semble Hoor 's Hier. Zij bren gen voor kinderen van vijf tot twaalf jaar het programma Noten Kijken. Noten Kijken is een toepas selijke naam, want het stuk gaat in de eerste plaats om de kinderen kennis te laten ma ken met muziek in allerlei verschillende vormen zoals volksmuziek, klassieke mu ziek, lichte en hedendaagse muziek. Het verhaal begint met het wachten op een speciale gast uit Hongarije. Wanneer die maar niet op komt dagen, be ginnen de zeven musici van Hoor 's Hier maar alvast met het bezighouden van het pu bliek op muzikale wijze. Uit eindelijk komt de Hongaar toch nog opdraven. Een harp, trompet, slag werk, een vibrafoon en een fa got vormen het instrumenta rium waarmee het ensemble werkt. slachtoffer. Een delicate kwes tie. „Ik denk dat het heel erg veel van de specifieke zaak af hangt. Soms kan het nut heb ben en soms zeer zeker niet. Zedendelikten behoren over het algemeen tot de laatste groep. Het gebeurt echter ge regeld dat een confrontatie wel voordelig uitvalt. Bij een inbraak bijvoorbeeld. Er zijn slachtoffers die daar een enorme angst door krij gen. Er is een vreemde in mijn huis geweest". „Ze durven het huis niet Het confronteren van het slachtoffer en de dader van een misdrijf is geen zaak waar de instanties van het project Slachtofferhulp per se op aan willen sturen. -FOTO ZELJKO SAVIC meer uit en kunnen in ieder een de inbreker zien. Als zij de man of vrouw dan echt te zien krijgen, "valt er voor beiden een hoop spanning weg. Nu is bekend wie het is. In zulke si tuaties kan samenwerking erg goed zijn, een reden waarom ik hoop dat wij tot een vrucht bare samenwerking komen, waarbij we precies op dezelfde golflengte zitten". MIDDELBURG - Op zater dag 21 februari 1987 houdt het Zeeuws Servicebureau voor Jeugd en Jongerenwerk een kinderfilmdag. Deze dag is be doeld voor medewerkers aan kinderclubs en kindervakan tieweken. De dag vindt plaats op het Zeeuws Service bureau voor Jeugd en Jongerenwerk, Roozenburglaan 89a, te Mid delburg en duurt van 10.00 uur tot 15.30 uur. Het programma bestaat uit filmvertoningen in drie leef tijdscategorieën, een verras- singslunch en workshops. In deze workshops worden ideeën gegeven voor activitei ten met kinderen naar aanlei ding van de kinderfilms. De mogelijkheid bestaat kinderen mee te nemen. Tevens kunnen zij meedoen aan de workshops. De toegang bedraagt 5.- per persoon. Op geven kan bij het Zeeuws Ser vicebureau voor Jeugd en Jongerenwerk, Roozenburg laan 89a, Middelburg, tel. 01180-23475. MIDDELBURG - Woens dag (vandaag) treedt in het Middelburgse café Meccano aan het Damplein het gitaar duo Telepary op. Daarvan maakten we vorige week al melding maar door een fout ontbrak de aanvangstijd van het concert van Ed en Michael Telepary. De gebroeders Tele pary zijn vanavond in Mec cano vanaf half tien aan het werk te zien. ADVERTENTIE <=4. uan cJj-aaxsn uurwerkmakerij I S3 25 vakkundige reparaties van horloges en klokken Gespecialiseerd in alle merken quartz horloges Di. - do. 14.00-17.00 uur Vr. 19.00-21.00 uur Koudekerkseweg 106 Vlissingen - 01184-14780 Sq SC S3 ss SS SS ■4 ADVERTENTIE zaterdag 21 en zondag 22 februari wegens verhuizing naar Baarle-Nassau liquidatie van partij nieuwe le deren bankstellen, o.a. eiken, klassiek en Chesterfield, schilderijen kunst, antiek, curiosa, koper, tin beeldlampen, meubilair, Solingen cas settes, klokken en 1001 andere artikelen Breda-Noord (richting Makro)-Aanvang veiling 13.00 uur. Kijken voor de veiling vanaf 11.00 uur. Veilingmeester EH.A. Linders. SS ZEELAND - „Ontwikke lingssamenwerking, wat wil je ermee" is het thema van twee oriëntatiedagen die op de za terdagen 21 maart en 4 april in Middelburg gehouden worden. De twee dagen, die samen één geheel vormen, zijn een Zeeuwse vertaling van het Re gionale Oriëntatieprogramma, zoals dat in diverse regio's van het land wordt georganiseerd. Op initiatief van en met me dewerking van het Centrum voor Ontwikkelingssamen werking Zeeland (COS-Zee- land) gebeurt dat nu voor het eerst in Zeeland. Het pro gramma wordt uitgevoerd met behulp van een aantal terug gekeerde ontwikkelingswer kers, die nu in Zeeland wonen. Hun ervaringen zijn het uit gangspunt van het program ma. De oriëntatiedagen zijn be stemd voor een ieder die zich wil verdiepen in het ontwik kelingsvraagstuk en in de mo gelijkheden om daar én hier op dit gebied actief te zijn. In de praktijk tekenen vooral mensen op het programma in, die na een (hogere) beroepsop leiding interesse hebben in uitzending naar een ontwik kelingsland. Omdat concrete vragen hieromtrent vaak zeer speci fiek en individueel bepaald zijn, gaat het oriëntatiepro gramma niet uitgebreid in op de directe mogelijkheden om via SNV of Dienst over Gren zen (DOG) uitgezonden te worden. Het programma is be doeld als een eerste, brede oriëntatie, waarbij overigens wel wordt ingegaan op de con crete ervaringen van ontwik kelingswerkers. Op de eerste dag wordt na een kennismaking een foto- opdracht uitgevoerd waarin de oorzaken van onderontwik keling worden aangegeven. Verder zal informatie gegeven worden over SNV en wordt tijdens het middagprogramma het wereldhandelsspel ge speeld, waarin de deelnemers op speelse wijze kunnen ken nismaken met de handelsver houdingen in de wereld. Aan de hand van een diase rie „Wim weet van wanten" wordt op de tweede zaterdag nader ingegaan op de vraag „Kiezen voor uitzending?" en daarna op de concrete moge lijkheden om hier in Neder land rondom dit onderwerp actief te zijn. De oriëntatiedagen worden gehouden op de zaterdagen 21 maart, en 4 april van 's mor gens 10.00 tot 's midrfigs 16.00 uur, in het gebouw van de Rij kspedagogische Academie in Middelburg. Wie hieraan wil deelnemen kan zich tot 1 maart opgeven bij het COS- Zeeland, Dam 47, 4331 GG Middelburg, telefoon 01180- 25347 (maandag en donder dag). KOUDEKERKE - De ge meenteraad van Valkenisse komt morgen, donderdag 19 februari, bijeen voor een openbare raadsvergadering. Vanaf 19.30 uur is het in het gemeentehuis in Koudekerke te doen. Op de agenda staat onder meer de beëdiging van de heer T.J. van den Broeke als nieuw lid van de raad. Daarnaast komt de benoeming van de ge meentelij ke lijkschouwers aan de orde ADVERTENTIE tandprotheticus Kunstgebitten, reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen -•V* V» I I jOED gelezen, kraakheldere druk.

Scheldebode | 1987 | | pagina 1