De Streekschool biedt veel mogelijkheden Volwassenen terug naar schoolbank Computer centraal bij Groot Stelle Open dag Ter Welle Verder na MAVO LBO en HAVO Techniek MDGO HBO HET DELTA COLLEGE Scholen voor beroepsbegeleidend onderwijs Zeeland kent verscheidene scholen die zich toeleggen op het verzorgen van beroepsbegeleidend onderwijs. Eén van die scholen is de Streekschool Zeeland, Molenstraat 8 te Middelburg. Een Streekschool voor Beroepsbegeleidend onderwijs (SBBO) is een schooltype dat als eerste en meest omvangrijke taak heeft, het verzorgen van een groot scala van beroepsopleidingen aan leerlingen die het LBO, de MAVO of de HAVO gediplomeerd hebben verlaten. Een belangrijk kenmerk wat al deze leerlingen gemeen hebben, is dat zij tegelijkertijd willen Teren voor een gespecialiseerd beroep, terwijl zij daarin tegelijkertijd werkzaam zijn. op stage in binnen- of buitenland. Het Middelbaar Economisch en Administratief Onderwijs (MEAO) kent verschillende studierichtingen: de bedrijfs-administratieve richting leidt op voor functies als ondermeer administrateur, bankemployé, computerprogrammeur, assurandeur en assistent belastingconculent, de commerciële studierichting bereidt voor op functies als commercieel medewerker, commercieel bankemployé en exportmedewerker en de bestuurlijke richting voor functies als ambtenaar bij het Rijk, de Provincie en de Gemeente. Daarnaast kent de MEAO tevens een secretariaatsstudierichting. Deze talenrichting leidt op voor secretaresse, directie-assistente, receptioniste en informatrice. Het Delta College heeft ook nog een afdeling Middelbaar Middenstandsonderwijs (MMO). Deze is gesplitst in twee typen: MMO-C en MMO-BD. Het MMO- C is een driejarige opleiding voor leidinggevende functies in de (detail)handel, dienstverlenging (bijvoorbeeld bank- en verzekeringswezen) en voor het zelfstandig ondernemerschap. Het MMO-BD is een driejarige opleiding voor het ondememersdiploma in een specifieke branche. Bovendien een opleiding voor een werkkring in het winkelbedrijf. Naast de Middelbare schoolvormen kent het Delta College het Lager Middenstands Onderwijs (LMP) en het Lager Economische en Administratief Onderwijs (LEAO). Zeeland kent twee Middelbare Technische Scholen. Op de MTS-MEAO voor Zeeuwsch- Vlaanderen, Zeldenrustlaan 4 te Temeuzen kan men opleidingen volgen in bouwkunde, weg- en waterbouwkunde, elektrotechniek, werktuigbouwkunde en procestechniek. De opleidingen duren vier jaar. In Vlissingen is er de Gem, MTS, Marconi weg 1Hier wordt men opgeleid voor de bouwkunde, weg en waterbouwkunde, elektrotechniek en werktuigbouwkunde. Deze opleidingen duren eveneens vier jaar. Een opleiding voor laboratorium- medewerk(st)er kan men volgen aar de Zeeuwse Academie voor Chemie en Gezondheidszorg, Rommerswalestraat 1 te Goes. Het Middelbaar Dienstverlening en Gezondheidszorgonderwijs is in Zeeland rijkelijk vertegenwoordigd. Eén van die scholen is de MDGO De Waayenburgh, Nieuwervestraat 2 te Middelburg. Hier kent men verschillende onderdelen. Het Agogisch Werk (AW) richt zich vooral op het inrichtingswerk en hel cultureel werk. Daarbij wordt gedacht aan ondermeer instellingen voor de zorg van gehandicapten, instellingen op het gebied van de jeugdhulpverlening, instellingen voor club- en buurthuiswerk en randgroepwerk. De opleiding AW duurt driejaar en is gedeeltelijk theoretisch en gedeeltelijk praktisch. De Civiele en Consumptief Technische Diensten (CCD) leiden op voor assisterende, leidinggevende of vorlichtende functies op het terrein van huishoudtechnisch werk of van consumptief werk. De opleiding kent twee richtingen, de civiele dienst (CD) en de consumptieve technieken (CT). Ook hier werkt men zowel theoretisch als praktisch. Een ander onderdeel van de MDGO De Waayenburgh is de Aktiviteiten Begeleiding (AB). Dit is een vrij nieuwe opleiding waarbij men te werk gesteld kan worden in instellingen voor zwakzinnigenzorg, verpleegtehuizen, bejaardentehuizen, ziekenhuizen, psychiatrische ziekenhuizen, sociale werkplaaten en gevangenissen. Deze opleiding duurt eveneens drie jaar. De Interim Algemene Schakelopleiding (INTAS) is een opleiding die jongeren kennis- en vaardigheidsniveau verhogend onderwijs biedt, hun maatschappelijk vorming verdiept, hun oriëntatie in de gezondheidssector en de welzijnssector uitbreidt en tevens voor hen, die te jong zijn voor bepaalde specifieke beroepsopleidingen. Dezeo opleiding kan één of twee jaar duren. Andere MDGO's in Zeeland zijn De Vakschool, J.P. Coenstraat 5 te Goes, Ter Welle, Bessestraat 4 te Goes, r.-k. School voor MDGO, Paardenmarkt 2 te Hulst en de school voor MDGO aan de Troelstraweg 2 te Vlissingen. Wie in het bezit is van een diploma HAVO, VWO, VHBO of MBO kan doorstromen naar het Hoger Beroepsonderwijs. Zeeland kent ondermeer de Hogere Technische SChool (HTS), Edison weg 4 te Vlissingen; hier is het mogelijk werktuigbouwkunde, weg- en waterbouwkunde, elektrotechniek en bouwkunde te studeren. Op de communicatief gebied. Het adres van de school is eveneens Edisonweg 4 te Vlissingen. Opleidingen voor de zeevaart zoals die voor navigatie, scheepswerktuigbouwkunde, haventechnoloog en radio-officier vindt men op Maritien Instituut De Ruyter, Boulevard Bankert 156 te Vlissingen. Leerkracht in het Basisonderwijs kan men worden na een studie aan de PABO. De Rijks Pedagogische Acadmie, Kruitmolellaan 60 te Zeeuwse Academie voor Chemie en Gezondheidszorg, Rommerswalestraat 1 te Goes zijn verschillende richtingen in het laboratoriumwerk te kiezen. Een opleiding tot fysiotherapeut is te volgen op de School voor Fysiotherapie, Edisonweg 4 te Vlissingen. Op de school voor Hoger Economisch Administratief Onderwijs (HEAO) wordt men opgeleid voor hogere kaderfuncties op economische, juridische en Middelburg leidt op voor het openbaar onderwijs en de Christelijke Pedagogische Academie voor Zeeland leidt op voor het bijzonder onderwijs. Deze laatste school is gevestigd aan de Keetenstraat 2 te Middelburg. Door fusies in bet HBO in Zeeland is het mogelijk dat verschillende opleidingen van adres veranderen; dit is pas met zekerheid te zeggen bij de aanvang van het studiejaar 1987-1988. MIDDEN ZEELAND - Steeds meer volwassenen gaan terug naar de schoolbanken. Bij wijze van spreken dan, want schoolbanken zullen ze nergens meer aantreffen Mensen zonder baan, die willen omscholen of hun kansen vergroten, moeders van wie de kinderen groter worden, buitenlandse mensen, die meer van de Nederlandse taal en cultuur willen leren, mensen, die htm vrije tijd nuttig en creatief willen besteden....ieder jaar maken weer meer volwassenen gebruik van de opleidingsmogelijkheden, die worden aangeboden. En dat zijn er heel wat. Wie voorzichtig gaat informeren naar deze mogelijkheden, krijgt een lawine van cursussen en opleidingen over zich heen. Alleen op Walcheren worden al meer dan tweehonderd cursussen en opleidingen gegeven. Veel te veel dus om hier voor Midden Zeeland een kompleet overzicht te laten zien. Wel kunnen we proberen een beeld te schetsen van de soorten opleidingen, die er zijn, met voorbeelden en de belangrijkste adressen. Er zijn vier groepen opleidingen of cursussen: de „basiseducatie", het ontwikkelen, van vaardigheden, die in het dagelijks bestaan nodig zijn, zoals schrijven en rekenen, „vormings- en ontwikkelingswerk" voor algemene ontwikkeling en creatieve vakken, het „dag- en avondonderwijs", dat opleidt voor diploma's als MAVO, HAVO en MEAO en tenslotte de „beroepeducatie" die voor verschillende beroepen opleidt. Onder „basiseducatie" valt het alfabetiseringswerk, bedoeld voor mensen die de lagere school niet hebben afgemaakt of op school buiten de boot vielen, en daardoor of om andere redenen niet of nauwelijks kunnen lezen en schrijven, cursussen Nederlands voor buitenlanders voor beginners en gevorderden. Een ophaalcursus Nederlands voor volwassenen. En de Open School, waar de studenten door met elkaar en de docenten te praten en te leren, werken aan hun algemene ontwikkeling. De cursussen in het „vormings- en ontwikkelingswerk" vormen het dikste pakket. Een greep hieruit: allerlei talen, van engels tot hebreeuws, assertiviteit, boetseren, bridge, houtbewerking, hypnose, yoga, fotografie, volksdansen, weven, praatgroepen, potten bakken, poppen maken, kunstgeschiedenis, klussen. weven, schilderen, poëzie, politieke vorming, kookcursussen, sierknippen, kleding maken, computers, kantklossen, filosofie en mystiek....enzovoorts. Het „dag- en avondonderwijs" leidt op voor de diploma's van MAVO, HAVO, VWO en MEAO. Bovendien zijn er voorbereidingscursussen voor de MAVO en MEAO en een cursus burgerinformatica. In deze vorm van onderwijs is van alles mogelijk. Men kan zelf een vakkenpakket samenstellen, een deeldiploma halen of per vak studeren. Heeft men een volledig diploma gehaald, dan kan hiermee doorgeleerd worden in het Hoger Beroeps- of Universitair onderwijs. De „beroepseducatie" leidt mensen zo ver op, dat zij ergens kunnen solliciteren, een eigen bedrijf kunnen beginnen of zich in hun vak verder kunnen bekwamen. Ook hier zijn tal van mogelijkheden: kantoorberoepen, verplegende en verzorgende beroepen, lassen, metaal, elektrotechniek, horeca, inrichtingswerk, M.O. Duits, Engels, Wiskunde, Pedagogiek, mode, opzetten eigen bedrijf, groenverzorging, informatica, detailhandel, vrouw en werk/techniek/eigen bedrijf enzovoorts. Precies aangeven waar welke cursus gegeven wordt is hier niet mogelijk. Voor bijna alle cursussen geldt, dat ze in Midden Zeeland in Middelburg, Vlissingen en Goes worden gegeven. Open School-projekten bestaan daarnaast ook in Borsele, Reimerswaal en Kapelle. Enkele belangrijke instanties zijn: Stichting Alfabetisering Vlissingen, Julianalaan 13, tel. 17819, Middelburg, Latijnse Schoolstraat 12, tel. 16278. Zeeuwse Dag- en Avondschoolgemeenschap, Vlissingen, Marconiweg 5, tel. 66186, Middelburg, Latijnse Schoolstraat 10, tel. 35198, Goes, Van Mellestraat 61, tel. 15972. Zeeuwse Volksuniversiteit, Dam 22, Middelburg, tel. 34800. Stichting Vorming en Onderwijs voor Volwassenen (VOV), Julianalaan 13, Vlissingen, tel. 17819, Vormingswerk Jonge Volwassenen, Latijnse Schoolstraat 10-12, Middelburg, tel. 16278. Centrum voor Beroepsoriëntatie en Beroepsoefening (CBB), Papisland 1, Middelburg, tel. 37072 of 38575. Beroepsopleidingen voor volwassenen (BKE-projekt Midden Zeeland) Zusterstraat 11, Goes, tel. 31170. Kunstzinnige Vorming Vlissingen, Badhuisstraat 104, tel. 16672 of 14928. Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming, Kuiperspoort 21, Middelburg, tel. 34711. Streekschool Zeeland, Molenwater 8, Middelburg, tel. 16457. Stichting Vrouw en Werk, Nieuwstraat 13, Middelburg, tel. 37555. En dit zijn ze nog lang niet allemaal! Voor alle cursussen, waar dan ook in Midden Zeeland geldt, dat iedereen met vragen terecht kan bij de Regionale Educatieve Centra (REC) in Middelburg, Damplein 19, tel. 34200 en in Goes, Zusterstraat 11, tel. 31170. GOES - De Christelijke Scholnegemeen.sehap Ter Welle aan de Van Dusseldorpstraat 45 in Goes houdt donderdag 29 januari een open dag voor de afdeling Middelbaar Dienstverlenend- en Gezondheidsonderwijs (MDGO) en de afdeling Middelbaar Huishoud en Nijverheidsonderwijs (MHNO). Aan de school zijn zijn twee MDGO-opleidingen verbonden, namelijk de opleiding tot assistent in de gezondheidszorg (AG) en de opleiding tot verzorgende (VZ). De oppleiding AG omvat drie aparte beroepsopleidingen, die van apothekers-, dokters-, en tandartsassistent. Bij aanmelding moet de leerling één van deze drie kiezen, want het zijn drie aparte opleidingen. De opleiding verzorging leidt op tot bejaarde-, gezins-, kraaam- en lichamelijk gehandicapten verzorgende. Met het diploma VZ op zak kun je solliciteren naar alle vier werkvelden. Alle MDGO-opleidingen duren driejaar en in ieder jaar is er een stageperiode. De school levert dit jaar voor het eerst gediplomeerden af. Voor hen zijn de vooruitrichten op werk gunstig, terwijl verschillende instanties de school benaderen voor sollicitanten. De MHNO-opleiding leidt op voor het INIAS-diploma. Aan Ter Welle is de Interim Algemene Schakelopleiding een tweejarige opleiding. In het tweedejaar loopt de cursist vijftien weken stage. Tijdens de open dag is er voorlichting over alle opleidingen. Bovendien is er gelegenheid om in de praktijklokalen demonstraties bij te wonen, zoals het bereiden van recepten, het werken aan de tandartsstoel, het werken met het ECG-apparaat of met een computer. De school is 's middags open van 15.00 tot 17.00 uur en 's avonds (koopavond) van 1930 tot 2130 uur. gevestigd aan de Merwedestraat 1 te Middelburg. De afdeling Middelbaar Horeca- onderwijs (MHO) start per 1 augustus 1987 voor de eerste maal. De opleiding bereidt voor op het zelfstandig ondernemerschap in de horeca- en slijtersbranche en opleidinggevende functies in de horeca, toeleveringsbedrijven voor de horeca en de civiele sector van ziekenhuizen, bedrijfskantine en cateringsorganisaties. Daarnaast geeft de opleiding volledige vestigingsbevoegdheid voor het horeca- en slijtersbedrijf. Om het diploma te halen studeert men vier jaar; driejaar op school en één jaar Om dat brede scala van beroepsopleidingen te kunnen realiseren, is het noodzakelijk dat de school die dit onderwijs verzorgt, een vrij omvangrijke regio beslaat, vandaar de naam Streekschool. De opleidingen van de Streekschool Zeeland leiden voor beroepen in de metaaltechniek, elektrotechniek, motorvoertuigentechniek, procestechniek, stofferen, detailhandel, horeca, ecabo, als gezinshelpster, verzorgingsassistente en bejaardenhelpende. Tijdens de opleiding volgen leerlingen op school gedurende één of twee dagen per week lessen in de theorie van het gekozen beroep. Daarnaast werken deze leerlingen in een bedrijf, werkplaats, winkel, bejaardentehuis of op een kantoor. Op deze plaats krijgen rij ook hun beroepsopleiding. Andere scholen voor beroepsbegeleidend onderwijs in Zeeland rijn tevens part-time opleidingen. Het Instituut voor deeltijd KMBO, Leeuwenlaan 36 te Temeuzen kent verscheidende vestigingen: in Hulst wordt men opgeleid tot timmerman, in Axel krijgt de leerling les in scheepsbouw, centrale verwarming, isolatie-plaatwerken, kantoor, onderhoudsmontage, bank- en plaatwerken, draaien, constructiebankwerken, machinebankwerken, metaalbewerken in de scheeps- en apparatenbouw, pijpenbewerken, constructie- en apparatenbouwen en installatietechniek. Voor de dames is er het dameskappen. Daarnaast kan men in Temeuzen zelf les krijgen in bakken, timmeren, metselen, elektro, schilderen, motorvoertuigen, horeca en detailhandel. De scholengemeenschap voor LBO en BBO „Groot Stelle", Bergweg 14 te Goes verzorgt opleidingen voor brood- en banketbakken, centrale verwarming, installatietechniek en landbouwwerktuigen herstellen. De Vakschool, J.P. Coenstraat 5 te Goes leidt op voor dames- en herenkappen en gezinshelpster. Eveneens in Goes is de Slagersvakschool. Deze opleiding is te vinden aan de Westwal 37. In Kapelle aan de Biezelingeseweg 10 is de Groen School te vinden. Hier worden opleidingen verzorgd voor de akkerbouw, fruitteelt, tuinonderhoud en als hovenier. De beroepsopleidingen duren twee of drie jaar, afhankelijk van de vooropleiding. De opleiding wordt afgesloten met een praktisch en theoretisch examen. Het Delta College is een christelijke scholengemeenschap voor lager- en middelbaar middenstandsonderwijs, lager- en middelbaar economisch en administratief onderwijs en middelbaar horeca-onderwijs. Zij is GOES-Bij het lager beroepsonderwijs hebben zich de laatste jaren veel veranderingen voltrokken en er staat deze onderwijsrichting nog heel wat te wachten. De tijd dat men de bouwvakker afleverde, die uitsluitend aan het werk gingen op de steiger met de speciebak, en de automonteur die als een Zwarte Piet door de werkplaats sjouwde is achterhaalt. Ook in het beroepsonderwijs levert men ambachtslieden af die opgeleid rijn in het computertijdperk en straks aan de slag gaan aan een volledig geautomatiseerde draaibank en de automonteur zal rijn diagnose stellen via de computer en zo door middel van de electronica de storing opsporen en het betreffende onderdeel vervangen. Ondanks al deze revolutionaire ontwikkelingen is directeur H. van de Vinne van de scholengemeenschap voor lager beroepsonderwijs 'Groot Stelle', toch wat bezorgt als hij vertelt dat er nu, evenals in de zestiger jaren, weer bouwvakkers aangeworven worden in Joegoslavië en Engeland om aan de vraag te voldoen. Ook de Stichting Vakopleiding Horeca maakt zich zorgen voor de toekomst en verwacht dat er over enkele jaren niet genoeg mensen rijn voor deze sector. Groot Stelle onderhoudt steeds een nauw contact met het bedrijfsleven om in te spelen op de eisen die aan de toekomstige vakman worden gesteld. De jongelui van de hoogste klassen lopen stage in diverse bedrijven. In de horeca sector werkt men al enige jaren met stageplaatsen evenals in de LEAO-opleding (adminstratief- en winkelpersoneel) en IHNO (verzorgend beroepen). Dit jaar hebben de leerlingen in de metaal sector voor het eerst een volle stage week, zodat de jongens en meisjes kunnen ervaren wat een bedrijf van hen verwacht en waarvoor ze worden opgeleid. Mede op initiatief van de Rijksoverheid wordt de outillage en de inventaris van de praktijklokalen vernieuwd. Vooral bij de las- afdeling heeft men te maken met grote omwentelingen. Voor vernieuwing van het inventaris heeft men een bedrag van vier ton uitgetrokken. Er wordt druk gewerkt aan de installatie van de nieuwe apparatuur die tegen de zomer in gebruik kan worden genomen. Binnen enkele maanden kan ook voor het vak informatica een tweede lokaal worden ingericht. Door de jongelui te confronteren en te laten werken met de meest moderne apparatuur, levert Groot Stelle mensen af die hoog kwalitatief werk kunnen leveren en die heeft het bedrijfsleven nodig. Daarnaast heeft de leerling na vier jaar LBO nog de mogelijkheid tot doorstroming. Het LBO-examen Engels staat bijvoorbeeld gelijk aan het MAVO-examen op C- of D- niveau.

Scheldebode | 1987 | | pagina 9