Zanger in koffiebar I Hardy Optiek I Vrouwen en macht Filmavond Trafasi in Oost-Souburg service en aandacht EEN BRUG/TUNNEL TUSSEN TERNEUZEN EN ELLEWOUTSDIJK TIJD VOOR EEN GERICHT PROVINCIAAL BELEID Uw ogen verdienen niet minder. Ierse muziek marathon Jazz in Colours SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 21 JANUAR11987 317 Door Nico Schapendonk DEN HAAG/ZEELAND - Misschien komt het er nu eindelijk toch van, een vaste oeververbinding tussen Zeeuws- Vlaanderen en midden-Zeeland. Afgelo pen maandag werden in Den Haag de nieuwste plannen op tafel gelegd voor de aanleg van zo'n Westerschelde Oeverver binding (WOV). De uitvoering ervan ligt in handen van de exploitatiemaatschappij Westerschelde BV, een samenwerkings verband van Nederlandse en Belgische aannemers en bedrijven. De realisering van de plannen zou een slordige zevenhon derd miljoen gulden gaan kosten en moet in 1993 voltooid zijn. Al vanaf 1968 is er aangemodderd met de WOV. Verschillende ideeën werden op tafel gegooid, om er later weer even hard vanaf geveegd te worden. Grootste struikelblok bij het aanleggen van de tun nel, brug of een combinatie van beiden was meestal de financiële inbreng van de overheid. Die zag zich in de toekomst opgescheept met een gigantische on kostenpost en wilde daarom niets weten van finan ciering van de plannen. In 1985 zei minister Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat nog: „Je moet het (gemeenschaps)geld daar gebruiken waar het no dig is. Ik gun Zeeland een goede verbinding over de Westerschelde, maar ik heb geen goedgevulde por temonnee." Wegen Opheffen Tarieven GOES - Een aantal provinciale organisaties waaronder de Zeeuwse Muziekschool, het Zeeuws Servicebureau voor Jeugd- en Jongerenwerk, het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming en de Zeeuws Culturele Raad, is momenteel bezig met de voorbereidingen voor een pakket van provin ciale activiteiten op het gebied van popmuziek. Bijeenkomst van Heemkundekring Subsidies Vitaal Landelijk Of u bij Hardy komt voor een oogmetmg, een nieuwe bril of lenzen, of voor het bijstellen, schoonmaken of repareren van uw bril of voor een contactlenscontrole, u kunt altijd rekenen op een kopje koffie en alle aandacht. Daarnaast is Hardy pas tevreden als u voor de volle honderd procent tevreden bent. U bent tenslotte de klant en hebt daar recht op. Bij Hardy Optiek is dat de normaalste zaak van de wereld. optometrist OV ANVC contactlensspecialist Bellamypark 38 - Vlissingen - 01184-12010 Nieuwe hoop op vaste oeververbinding Dit financiële probleem is nu uit de wereld geholpen door de Exploitatiemaat schappij Westerschelde, die van plan is alle kosten die bij de bouw komen kijken voor haar rekening te nemen. Dit is een bijna unieke situatie in Nederland. Alleen bij de aan leg van de Rotterdamse Bene- luxtunnel heeft het bedrijfsle ven al een keer eerder het ini tiatief genomen tot het bou wen van een stuk infrastruc tuur. De overheid heeft de tunnel later onder haar beheer genomen. Hetzelfde is de bedoeling met de WOV. Nadat de brug/ tunnel gebouwd is, krijgt de exploitatiemaatschappij vijf entwintig jaar lang het recht de verbinding uit te baten, waarna het Rijk de zaak over neemt. Volgens ir. C. van de Kerk, voorzitter van de Raad van Commissarissen van de Ex ploitatiemaatschappij Wester schelde, zou het Rijk een goede financiële partner kunnen zijn, want volgens hem kan de overheid de kosten op een sim pele manier opvangen. Dat zou dan moeten gebeuren met het geld dat nu gebruikt wordt voor het in de vaart houden van de veren Vlissingen-Bres- kens en Kruiningen-Perkpol- der. Die ponten kosten de overheid jaarlijks 34 miljoen gulden. Ook de provincie Zee land zou volgens Van de Kerk kunnen meedoen, omdat ook de Zeeuwse overheid per jaar vier miljoen gulden in de twee veren steekt Het komt er kort gezegd op neer dat het Rijk tijdens de aanleg van de WOV geen cent Een impressie van vijf verschillende plannen die gemaakt zijn. Vooral de brugtunnel-ideeën genieten de voorkeur van de project ontwikkelaars. hoeft te betalen en ook niet ga rant hoeft te staan maar al leen maar klaar moet staan om de WOV 'over te nemen'. Behalve het kostenaspect waren er nog meer punten die een fatsoenlij ke verbinding tussen de twee 'landtongen' tot nu toe in de weg stonden. Zo waren er bij vorige plannen weliswaar prima plannen uit de kokers van de architecten- bureau's gevallen, maar er was geen rekening gehouden met de aan- en afvoerwegen die naar de brug/tunnel moes ten leiden. De bruggenbou wers van de Westerschelde BV hebben daar een mouw aange past door óók de aanleg van die toevoerwegen voor hun re kening te nemen. Verder maakten vooral de Belgen zich druk over de be reikbaarheid van de havens van Gent en Antwerpen. Zij stonden erop dat, mocht er ooit een brug komen, die geen be lemmering mocht zijn voor de scheepvaart. Ook daar is door de plannemakers in voorzien. Van de vijf plannen die er zijn, is er maar één die uitgaat van een brug over de volle breedte van de Schelde. De andere plannen gaan uit van een brug/tunnelverbinding of een complete tunnel. Het 'brug- idee' heeft niet de grootste voorkeur van de exploiteer- ders. Als 'speciale aanbieding' hebben de projectontwikke laars ook voorgesteld om een zeesluis in Temeuzen te bou wen en om een tunnel onder het Kanaal van Gent naar Temeuzen aan te leggen. Deze tunnel zou dan het werk moe ten overnemen van de overbe laste Temeuzense brug, die vaker open dan dicht staat. Al deze plannen zijn zowel aan minister Smit-Kroes, als de Commissaris van de Koningin in Zeeland, dr. Boertien, ge stuurd om hun oordeel af te wachten. Ook de Stuurgroep Westerschelde is op de hoogte gesteld van de plannen. Er zijn verschillende tracé's uitgestippeld, waarlangs de nieuwe oeververbinding gebouwd zou moeten worden. De voor keur gaat op het moment uit naar traject 4, van Temeuzen naar Ellewoutsdijk. Wat betekent aanleg van de WOV nu precies voor Zee land? In de eerste plaats wordt de verbinding van Zeeuws- Vlaanderen met de rest van Nederland een stuk beter, dat staat buiten kijf. Maar aan de andere kant gaan de onderne mers er wel van uit dat de twee veren opgeheven worden, ten gunste van hun brug/tun nel. Op het moment werken er een kleine vierhonderd men sen bij de veerdiensten. Het ziet er naar uit dat, als de plannen doorgaan, er van die vierhonderd werknemers, er driehonderd zonder werk komen te zitten. De exploita tiemaatschappij Wester schelde BV is er namelijk van uitgegaan dat na de bouw van de brug ongeveer honderd ex- pontwerknemers bij haar aan de slag kunnen. De overige driehonderd kunnen niet door de maatschappij aan werk ge holpen worden. Maar volgens ir. Van de Kerk hebben die mensen zo weer een baan. „Als de verbinding eenmaal klaar is, oefent die gegarandeerd een stimulerende werking uit op de werkgelegenheid in de re gio. Dankzij de betere verbin dingen zijn werkgevers sneller geneigd om zich in de regio te vestigen, wat inhoudt dat er ook meer werk naar Zeeland komt", zei de optimistische voorzitter van de Raad van Commissarissen van de ex ploitatiemaatschappij Niet alle bewoners van de regio Vlissingen en West- Zeeuws-Vlaanderen zullen blij zijn met het verdwijnen van de pont Vlissingen-Bres- kens. Vooral scholieren zou den een grote omweg moeten maken om van hun woning naar school te komen en vice versa. Om aan dat euvel tege moet te komen, stellen de plannenmakers voor om op dat traject een voetveer in te schakelen. Op die manier zou er toch een redelijke verbin ding blijven tussen Vlissingen en 'de overkant'. Tenslotte is het de bedoeling dat de tol, die geheven gaat worden op de nieuw te bou wen verbinding, overeenstemt met de veertarieven die op dat moment zouden gelden. Dat zou betekenen dat in 1993, de datum waarop de plannenma kers hun project gerealiseerd willen zien, een ritje over de nieuwe Westerschelde Oever verbinding zo rond de zeven gulden gaat kosten. Ingecalcu leerd voordeel is dan wel dat de wachttijden tot nul terug gebracht zijn. Het woord is nu aan de minister. Zeeuwse pop ter discussie Om problemen omtrent deze problematiek te inventariseren worden een aantal bijeenkomsten gehouden. Gisteren vond een bijeenkomst plaats In het gebouw van Zeeuwse Culturele Raad in Middelburg. Vandaag, 21 januari, wordt er over dit onder werp gepraat in Brogum, Julianastraat 46 in Zierikzee. Deze in formatie-avond begint om 20.00 uur. Tijdens deze bijeenkom sten zullen de voornemens uit een worden gezet en zal er ook ge legenheid zijn voor de popmuzikanten en anderen om eigen ideeën, wensen of kritiek naar voren te brengen. De initiatiefnemers, de hier boven genoemde organisaties, zijn van mening dat het hoog tijd is om op provinciaal ni veau aandacht te gaan schen ken aan de situatie van de Zeeuwse popmuziek. Een in ventarisatie door de Zeeuwse Culturele Raad heeft duidelijk gemaakt dat er bij popgroepen en poppodia in onze provincie grote behoefte is aan gericht beleid, vooral op het gebied van oefenruimte, optredens, het verkrijgen van appara tuur enzovoorts. „Dit initiatief is natuurlijk een zeer goede zaak, maar wil het een en ander daadwerke lijk veranderen, dan zal ook de mentaliteit van de popmuzi kanten zelf moeten verande ren". Aan het woord is Peter Wessel, gitarist van Dreams Die First. Hij is al jarenlang actief met popmuziek bezig. Als eerste concrete stap zal geprobeerd worden om reeds in dit jaar een beperkt aantal activiteiten te realiseren, met name een podiumcircuit en een aantal, cursussen. Ook zal er bij de provincie en bij ver- De Heemkundige Kring Walcheren houdt haar eerste bijeenkomst in 1987 op dinsdag 27 januari in Hotel Walcheren in Koudekerke. Onder de titel 'Walcheren grondig bekeken' spreekt de heer G. Pleijter uit Middel burg, verbonden aan de Stich ting Bodemkartering te Wa- geningen over het (recente) bodemonderzoek op Walche ren. De bijeenkomst, die om 20.00 uur begint, is toegankelijk voor leden van de kring en voor belangstellenden. schillende gemeenten aan dacht gevraagd worden voor de situatie van de popmuzi kanten. „Op dit moment ge beurt er ambtelijk niveau niets. Natuurlijk heeft Zee land wat dit betreft een ach terstand, maar die tendens is landelijk waar te nemen", ver telt Peter Pruysers, basist van Dreams Die First. Uit het, bij de inventarisatie verzamelde materiaal, kunnen de nodige conclusies getrok ken worden. In Zeeland zijn er naar schatting tussen de 80 en 90 min of meer professionele popgroepen actief. Dit is een beweeglijk cijfer: bands hef fen zichzelf op, kennen ingrij pende bezettingswijzigingen, nieuwe bands worden weer opgericht. „80 90 is mijns in ziens echter wel een reëel beeld", denkt Wessel. Veruit de meeste bands ze telen op Walcheren, daarna volgt Zuid-Beveland. Er be staat een verband tussen be volkingsgrootte en het aantal bands per regio. Gemiddeld bestaan de meeste bands uit 4 of 5 leden. De meeste bands bestaan nog niet zo lang, maar de individuele staat van dienst van de verschillende bandle den bedraagt niet zelden 5 tot 10 jaar. Bij de knelpunten voor de popgroepen in Zeeland sprin gen een drietal zaken er na drukkelijk uit: gebrek aan op- treedmogelijkheden, gebrek aan goede oefenruimte, het ontbreken van een goede in frastructuur (onder te verde len in licht- en geluidtechnie ken, vervoersmogelijkheden en management). Het gaat hier om problemen die het opbloeien van de pop cultuur wezenlijk in de weg staan, zo niet onmogelijk ma ken. Het spelen voor publiek is het belangrijkste onderdeel voor het muzikale ontwikke lingsproces voor elke band en een vitaal element voor de verdere ontwikkeling van de popmuziek. Doordat het aan tal podia in Zeeland zo dun ge zaaid is, komen veel bands niet verder dan het 'voor de gezellighied' samen musice ren. Dit kan funest zijn voor hun toekomstkansen. „Muzi kanten houden zich met mu ziek bezig en meestal niet met management of de organisatie van allerlei optredens. Initia tieven in die richting lopen daardoor bijna altijd spaak", aldus Peter Wessel. „Maar het ligt natuurlijk niet alleen aan de muzikanten zelf. Landelijk zie je dat het publiek weg blijft. Men komt alleen nog maar op 'grote namen' af. Ook zaaleigenaren kijken eerst de kat uit de boom. Een band moet wel bijzonder goed of apart zijn, wil een zaalhouder hem zonder meer contracte ren", voegt collega-muzikant Pruysers hier aan toe. Het ontbreken van een goede infrastructuur wordt door vrijwel alle Zeeuwse bands als een zeer groot gemis ervaren. Naast de technische kant (licht- en geluidsinstalla ties zijn, voor zover in Zeeland te huur, vaak zeer duur), wreekt zich vooral het ontbre ken van boekingskantoren. Management (het verwerven van optredens, onderhandelen met zaaleigenaren, het eigen lijke boekingswerk en de ad ministratieve- en fiscale af wikkeling) moeten noodge dwongen door veel bands zelf worden opgeknapt In Zeeland bestaan geen boekingsbureaus die een aan tal bands onder contract heb ben en daarvoor gezamenlijk reclame maken. Dit is één van de oorzaken voor het gebrek Peter Wessel en Peter Pruyssers (rechts). aan optredens en tevens de hoofdoorzaak voor de geringe promotie van de Zeeuwse pop muziek buiten de provincie. „Het zou wenselijk zijn als er bijvoorbeeld één centraal boe kingskantoor in de provincie kwam. Daarnaast is een goede- en centraal gelegen op name-studio ook wenselijk", aldus Wessel In Zeeland zijn er rond de 30 accommodaties die popconcer ten verzorgen. De frequentie varieert van meer dan eens per maand tot minder dan één keer per twee maanden. Veel zalen kunnen dan ook niet als een echt poppodium gekarak teriseerd worden; afhankelijk van de maatstaven die je hier voor hanteert, bestaan er in Zeeland niet meer dan maxi maal 8 en minimaal slechts 3 OOST-SOUBURG - De po pulaire popgroep Trafasi speelt op 24 januari in de sporthal in Oost-Souburg. Eerder is aangekondigd dat dit optreden in De Vloot in Vlis singen zou plaats vinden. We gens omstandigheden is men uitgeweken naar Oost-Sou burg. Het optreden begint om om streeks 22.00 uur en zal tot 04.00 uur duren. Naast Trafasi zullen ook Gijs Winter, DJ mister X en een aantal verras singen te zien zijn. Kaarten in de vooverkoop 15 gulden en aan de zaal kosten ze twee tientjes. Voorverkoop bij: VVV-Vlissingen, VVV- Middelburg, VW-Goes, dro gist aan de Troelstraweg en Nelis. x(Goes, Vlissingen en Zierik zee). Deze 8 zalen trokken in het seizoen '85-'86 naar schat ting 17.000 bezoekers. De 3 laatstgenoemde zalen richten zich echter meer op het lande lijke clubcircuit dan op de Zeeuwse pop, zodat mag wor den aangenomen dat de (80 90) Zeeuwse bands het in de praktijk moeten stellen met hooguit 10 tot 15 speelplekken. De Zeeuwse accommodaties zijn geen van alle voldoende geoutilleerd voor de organisa ties van optredens: geen en kele zaal heeft de beschikking over een 'huis' P.A.-installatie, slechts een minderheid van de zalen beschikt over een eigen lichtinstallatie en daarnaast zijn ook in de meeste zalen voorzieningen als kleedkamer, opslag- en laadruimte en krachtstroomaansluiting niet of nauwelijks aanwezig. Ook moet hier gewezen worden op de bezuinigingen in de sociaal-culturele sector die momenteel het voortbestaan van enige centra op het spel zetten (nota bene de twee Zeeuwse hoofdcentra 't Beest en De Piek) en daarnaast vrij wel alle anderen ernstig in hun, toch al schamele moge lijkheden, belemmeren. In de onlangs opgestelde nota van initiatiefnemer Huub Leman, van de Zeeuwse Cul turele Raad, komt duidelijk naar voren dat een podiumcir cuit op poten moet worden ge zet. Voorkeur gaat uit naar het organiseren van kleine tour- - FOTO PETER UEVENSE nees of festivals. Per keer zou den dan drie of vier Zeeuwse Bands aan bod kunnen komen. „Goed natuurlijk want een muzikant doet op deze manier veel ervaring op. En podium- ervaring is heel erg belangrijk voor een band", vertelt Peter Wessel. Naast het organiseren van diverse workshops zou het, volgens de nota, wenselijk zijn als de diverse Zeeuwse ge meenten zouden zorgen voor voldoende oefenruimten. MIDDELBURG - Phill Mills speelt op vrijdag 23 ja nuari in de Youth for Christ koffiebar, Herengracht 52 in Middelburg. Phill is een Engelse zanger- gitarist die gespeeld heeft in de voormalige roek-formatie Oasis. Behalve in Oasis speelde hij nog in andere mu ziekgroepen. Nu treedt hij al jaren op als solist en trekt het hele land door. Phill Mills woont tegen woordig in Leeuwarden. De avond begint om 20.30 uur. 100% VLISSINGEN - Macht, wat doe je er mee Onder dit motto houdt de Stichting Vlis- singse Vrouwenraad op don derdag 22 januari een thema middag in de bovenzaal van het Anker, Boned ij ksestraat te Vlissingen. Spreeksters zijn mevrouw Anneke Schreuder uit Uden, vormingswerkster van het Landelijk Katholiek Vrou- OOST-SOUBURG - Op za terdag 24 januari 1987 houdt de Zeeuwse folk-club Razz matazz, Middelburgsestraat 113 te Oost-Soubrug, haar eer ste Ierse Muziek Marathon. Dit houdt in dat muzikanten uit Nederland en België tradi tionele Ierse muziek ten ge hore zullen brengen op de be kende zolder in Oost-Souburg van 8.30 tot 01.00 uur. Liefhebbers van deze mu ziek kunnen dus vijf uur lang hun hart ophalen aan slow airs, jigs, reels, songs en bal lads, bekend van O'Carolan tot The Dubliners. De instrumen ten die gebruikt worden, zijn onder meer: gitaar, fiddle, tinwhistle, dwarsfluit, accor deon, mandoline, banjo en harp. Kaarten zijn ook telefo nisch te bestellen bij Ad Lijn- se/01100-30168. wengilde, en mevrouw Ellie Walraven, emancipatiewerk- ster voor de regio Walcheren. De middag vangt aan om 13.45 uur. MIDDELBURG - Het New Orleans Rhythm Trio verzorgt aanstaande zondag, 25 januari, in het Middelburgse Café Co lours een concert Twee be kende gastmuzikanten luiste ren het gebeuren op. Herman Vomberg levert een i bijdrage op de trompet en de bekende Belgische Eddy Sabbe laat het publiek genie ten van zijn kunsten op de cla rinet Het jazzgebeuren in Ca fé Colours aan de Vlasmarkt I begint om 15 uur en is gratis j toegankelijk. MIDDELBURG - Het Na tionaal Zwitsers Verkeersbu reau draait, in nauwe samen werking met de Nederlandse Reisvereniging afdeling Zee land, een viertal films over Zwitserland. Leden en belangstellenden kunnen op woensdag 28 ja nuari in de filmzaal van de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg terecht De avond be gint om 20.00 uur.

Scheldebode | 1987 | | pagina 13