Gevarieerd begin uit-jaar 1987 Middelburgs kanon weer boven water VUURWERK VERKOOP BIGGEKERKE HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN Expositie NOORDZEE BIJ WALCHEREN WAS TONEEL VAN VELE ZEESLAGEN Buurthuis gaat dicht Expositie Zeeuws Museum MIDDELBURG/VLISSINGEN - Wat nu de statenzaal is in het Middelburgse abdij - complex, was in de zeventiende eeuw het „giethuis" van Johannes Burgerhuys, telg uit een bekend bronsgietersgeslacht. Heel veel klokken, die vroeger en wellicht nu nog klinken in de Zeeuwse torens, zijn daar gegoten, maar ook veel kanonnen, want in die tijd viel er wel het een en an der uit te vechten op zee met de Engelsen en Fransen. Bij een van die veldslagen raakte een in 1654 door Johannes Burger huys gegoten kanon te water, waar het meer dan drie eeuwen lang heeft gelegen. Tot deze zomer, toen het visserschip Arnemuiden 18 het boven water haalde. Op donderdag 18 de cember 1986 keerde het kanon terug naar de plaats van herkomst. Het werd gezet in het Zeeuws mu seum, vlakbij de plaats waar het kanon gegoten werd. Vlakbij de plaats ook, waar het schitterende praalgraf zich bevindt van Johan en Cornelis Evertsen in de Nieuwe Kerk. Zij waren twee Zeeuwse admiraals, die wellicht met ditzelfde ka non de vrijheid van de toenmalige Republiek ver dedigden en daarbij sneuvelden tijdens een zeeslag in 1666. SPtfOo//*^ Drie ton Berucht Oorlogstuig Stichting Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. 33e jaargang. Oplage: Editie Vlissingen 22.685 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 21.034 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Kantoor: Torenstr. 5, Vlissingen. Tel. 01184-19910. Openingstij den: 08.30-12.30,13.30-17.00 u. Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Redactie: Redacteur: Luc Vranken, tel. privé 01184-62280. Correspondente: Marloes Wilbers, tel. privé 01180-16920. UITGAVt: ZI-ËBRA WFEKBLADEN DINSDAG 30 DECEMBER 1986 VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN MIDDELBURG - In bet Zeeuws Dokumentatiecen- trum, afdeling van de Zeeuwse Bibliotheek, is de ko mende maand een kleine ex positie ingericht van unieke Zeeuwse nieuwjaarskaarten en nieuwjaarswensen van Middelburgse Nachtwakers aan het bestuur van de burge rij van de gemeente (1838- 1882). Het getoonde materiaal is te vinden op de tweede verdie ping van de bibliotheek. Het bevat onder andere prachtig gekalligrafeerde nieuwjaars wensen aan familieleden, maar ook present en kantoor almanakken uit de negen tiende eeuw. De expositie is tijdens de openingstijden van de bibliotheek te bezoeken. MIDDELBURG - De schouwburg te Middelburg begint het nieuwe jaar met frisse moed. Zowel kinderen als volwassenen krijgen de komende dagen gelegenheid een voorstelling te bezoeken. Zaterdag 3 januari speelt Theater Skoop speciaal voor de jeugd vanaf zes jaar „De Grote Smoelstoel". Het stuk handelt over een reusachtige stoel waarop de Grote Smoel huist. Hij speelt de baas over iedereen zonder dat de mensen het zelf in de gaten hebben. ling begint om 15.00 uur en kost 7,50 entree. Volwassenen kunnen woensdag 7 januari in de schouwburg terecht. Op het programma staat De Huisbe waarder, het beroemde stuk van Harold Pinter. Kees Brus- se, Johan Ooms en Hidde Maas brengen gezamelijk belevenis sen van een huisbewaarder en zijn huisgenoten ten tonele. Dit gebeurt op schrijnende, maar ook humorvolle wijze. De Huisbewaarder begint om 20.00 uur en kost 21,50 entree. CJP/Pas 65 ƒ16,50. Kaarten zijn alleen aan de zaal vanaf 19.15 uur. Een clown met een grote tros balonnen maakt een einde aan zijn heerschappij. De voorstel- Scene uit De Huisbewaarder. Aan de plaatsing van het kanon in het Zeeuws Museum is heel wat vooraf gegaan. De heer Roos, voorzitter van de Stichting tot Behoud van On- derwaterschatten in Zeeland vertelt hierover: „Het aanko pen van het kanon lukte pas na maanden moeizaam onder handelen met de Arnemui- dense visser, mede dankzij de inzet van museumdirecteur de heer Szenassy. Toen waren we er nog niet: het vervoer was nog een probleem, want het kanon weegt drieduizend kilo! Een speciale ploeg van de Schelde kwam er aan te pas, want als zo'n ding aan het rol len gaat, dan hou je hem niet meer tegen. Het kanon is schoongespoten en volgens ad vies van de conserveringsdes- kundige van het Amsterdams Scheepvaartmuseum met bij enwas bestreken. Met een brander werd de was vloei baar gemaakt, zodat deze in het poreuze brons kon trek ken. Het was de bedoeling dat het kanon op de eerste verdie ping van het Zeeuws museum kwam te staan, maar dat bleek met zo'n gewicht niet verant woord te zijn. Waar het nu staat is dus een tijdelijke loka- tie". heid van de republiek be dreigd door een geallieerde vloot van Engelsen en Fran sen, met drieduizend man lan dingstroepen aan boord. Er zijn mensen die moeite met zo'n kanon als oorlogstuig hebben, maar .in dit geval kan men zich voorstellen dat de Zeeuwse vloot onder admiraal Bankert en geholpen door de Hollanders weerstand bood. Het werd een slag waarin veel geschoten werd. Zo hevig, dat volgens de archieven het ka nongebulder in Middelburg en Vlissingen te horen was! In ieder geval stond het kanon op een „marineschip" van het Zeeuwse eskader. Bekend is dat in 1654, toen het kanon werd gemaakt, de Zeeuwse admiraliteit de vloot heeft uit gebreid met vier schepen. Het kanon arriveert bij het Zeeuws Museum - foto. peter lievense heeft hij samen met anderen in 1984 de Stichting tot Behoud van Onderwaterschatten in Zeeland opgericht Financieel gesteund door donateurs, het bedrijfsleven en de provincie beijvert de Stichting zich voor het onderzoek naar en behoud en tentoonstelling van het cul turele erfgoed, dat nu nog op de bodem van de Zeeuwse wa teren rust. „Er zijn zoveel ka pers op de kust, mensen die op persoonlijk gewin uit zijn en niet historisch verantwoord omgaan met hun vondsten. Zeker na zo'n ontdekking als van de miljoenenschat op de „Geldermalsen" in de Chinese Zee. Wij hebben contacten met het Ministerie van WVC en de provincie Zeeland. Het Minis terie van Verkeer en Water staat stelt in de weekenden een meetvaartuig beschik baar, waarmee we de Zeeuwse wateren verkennen. Het duik- werk wordt voor ons gedaan door een groep jonge duikers, voor wie het echter niet zo aantrekkelijk werk is, want het water van de Scheldemond is erg troebel. Het is echt tast- werk voor hun". Gevraagd naar toekomst plannen, antwoordt de heer Roos: „O, er is genoeg te doen. Er was hier zo'n enorme mari tieme aktiviteit en er zijn heel wat schepen door oorlog of an dere omstandigheden ver gaan we weten nog zo zes wrakken te liggen. Hun in houd is misschien financieel niet zo aantrekkelijk, maar historisch zeker wel en daar gaat het ons om". met hedendaagse kunstopvat tingen van in de provincie werkzaam zijnde kunstenaars. De hiergenoemde schilders verbeelden de volgende onder werpen: „dier, luchten en mens". Alle drie kunstenaars leveren een eigen visie op de hedendaagse schilder- en te kentraditie. De schilderijen staan of hangen, zij zijn „af zonderlijk" of vormen een drieluik of een compositie van aantallen tekeningen bij elk aar. Verschillen in materiaal keuzen en gebruik leiden tot een persoonlijke verbeelding van hierbovengenoemde on derwerpen. De tentoonstelling wordt op vrijdag 9 januari 1987 om 16.00 uur in het Zeeuws Museum, Abdij 3, te Middelburg ge opend door de heer mr. J.P. Boersma, gedeputeerde en voorzitter van de Zeeuwse Museumstichting. MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum exposeert van 9 ja nuari tot 27 maart schilderijen van drie kunstenaars uit de Provincie Zeeland, respectie velijk Paul Bartels, Bob Pin gen en Piet Dieleman. Aanlei ding tot deze expositie van he dendaagse kunstenaars was de in 1985 opgestarte tentoon stellingsuitwisseling met Schotland. De expositie zoals komende tijd tentoongesteld wordt in het Zeeuws Museum is eerder te bezichtigen ge weest in de Richard Demarco Gallery te Edinburgh. Het Zeeuws Museum acht het van groot belang het pu bliek eveneens te confronteren VLISSINGEN - Het Vlis- singse buurt- en klubhuis "Het Buut", dat vanwege de bezuinigingen gesloten gaat worden, houdt op 10 januari om 20.00 uur een reünie voor alle medewerkers, vrijwilli gers, beroepskrachten, stagiè- res en deelnemers die "Het Buut" in de 19 jaar van zijn bestaan gekend heeft Dat de sluiting geen reden tot een feestje is zal iedereen duidelijk zijn, toch hebben de medewerkers gemeend dat er op een waardige manier af scheid genomen moet worden. Vandaar dat alle mensen uit genodigd zijn die meegewerkt hebben om van "Het Buut" een fijne plaats te maken voor de buurt en alle mensen die van Het Buut gebruik hebben gemaakt. De meeste medewer kers zijn op het laatst bekende adres aangeschreven, mocht u geen uitnodiging gehad heb ben dan kunt u kontakt opne men met Kees Catsman tel. 01184-16223 of 14660. Er werden in die tijd veel oorlogen uitgevochten op zee, ook handelsconflicten. De Scheldemond was toen een be rucht gebied. Vooral bij wes tenwind was de benadering van de Zeeuwse kust een ge vaarlijke aangelegenheid en er zijn heel wat zeilschepen vergaan. Dat komt door de vele zandbanken, die er even wijdig aan de kust liggen. Voor de admiraals De Ruyter, Bankert en Evertsen was dit het gebied waar zij zich met hun schepen terugtrokken, een ontmoetingsplaats". De heer Roos, afkomstig uit Terschelling en nu wonend in Vlissingen, noemt zichzelf een „man van de waterkant". Als gepensioneerd loods heeft hij het drukker dan ooit, bij na be zeten als hij is van de mari tieme historie. „Het is heel jammer, dat zo weinig Zeeu wen op de hoogte zijn van het Zeeuwse maritieme gebeu ren", verzucht hij. „In steden als Amsterdam en Rotterdam zijn veel musea, slaat men zich op de borst om hun historie, terwijl Rotterdam bijvoor beeld een veel minder rijk verleden heeft dan Zeeland. Van welk schip dit kanon afkomstig is, is nog niet pre cies bekend. De heer Roos: „Daar moeten we nog archief onderzoek naar doen. Gezien de vindplaats denken we aan de slag op Schooneveld, een gebied in de Noordzee in de Scheldemond, vlak vóór Wal cheren. In 1673 werd de vrij- (ADVERTENTIE (ADVERTENTIES) Aan onze lezers en adverteerders In verband met de nieuw jaarsbijeenkomst zal het kantoor van de Schelde- bode op maandag 5 januari a.s. om 14.30 uur voor -beginners -gevorderden -zilver v.a. 12 januari inschrijving v.a. 3 januari Om die reden en omdat hij moest toezien hoe Engelse duikclubs gingen strijken met de buit uit Zeeuwse wateren. directie Zeebra Weekbladen B.V.

Scheldebode | 1986 | | pagina 1