Actie Provinciale VVV voor winters- strandbezoek COMPUTER BOEKEN VUURWERK HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN Weihnachtsoratorium Hayman houdt in stuiven Feestavond Jong Ambon Record poging Kerstherberg ouderen Middelburg Mannenkoor presenteert kerstpro gramma 301 M V ARNEMUIDEN - Hoe komt een uit Oost- Duitsland gevluchte vliegtuigbouwinge- nieur er toe zich in Zeeland te vestigen als kunstenaar? Het antwoord op deze vraag geeft ing. Rolf-Frank Fanselau zelf, als hij zijn verhaal vertelt in zijn woning-atelier aan de Langstraat in Arnemuiden. „Ik ben geboren in 1937 in de DDR in het stadje Lutherstadt-Wittenberg, waar ook Luther van daan kwam. Tot mijn drieëntwintigste bestond mijn leven uit school en sport. Ik deed aan atletiek zlefs tot professionele hoogte, een paar keer ben ik jeugdkampioen geweest. Eén jaar voor de Berlijnse Muur werd opgetrokken ben ik met nog twee vrienden naar West-Duitsland gegaan. Psychologie Vliegtuigbouw Arnemuiden Leraar Oost-Duitsland Voordelen Uitvinding AAN ONZE LEZERS EN ADVERTEERDERS Elke dag nieuwe HENK BARENTSEN KOUDEKERKSEWEG 17 BIGGEKHIKE Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. 33e jaargang. Oplage: Editie Vlissingen 22.685 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 21.034 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. DESCH UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN WOENSDAG 17 DECEMBER 1986 EBODE Kantoor: Torenstr. 5, Vlissingen. Tel. 01184-19910. Openingstij den: 08.30-12.30,13.30-17.00 u. Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Redactie: Redacteur: Luc Vranken, tel. privé 01184-13284. Correspondente: Marloes Wilbers, tel. privé 01180-16920. KANTOOR: TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL 01184-19910 - POSTADRES POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN MIDDELBURG - Het Mid delburgse Mannenkoor brengt dinsdag 23 december het kerstprogramma 1986. In de grote Abdijkerk treden naast genoemd, koor, artiesten als Caroline Kaart en het strij kersensemble van de Zeeuwse Muziekschool, onder leiding van Rinus Hillebrand op. Het koorwerk wordt geleid door gastdirigent Wim Steenbank uit Bergen op Zoom. Het geheel begint om 20.00 uur, de kerk is open vanaf 19.15 uur. Toegangsprijs be draagt 10,-. Voorverkoopa dressen zijn in Middelburg bij Muziekhandel Van Damme aan de Lange Noordstraat In Vlissingen kan men terecht bij Boekhandel van de Hoeven aan de Spuistraat en bij G. Brandt Vincent van Goghlaan 99. VLISSINGEN - De jaar lijkse uitvoering van het Weihnachtsoratorium vindt plaats op zaterdag 20 decem ber om 19.30 uur in de r.-k. kerk aan de Singel tegenover het Stadhuis te Vlissingen. De Vlissingse Oratoriumvereni ging zet hiermede een reeds jaren bestaande traditie voort Aan de uitvoering werken mede: Mieke van der Sluis, so praan, Margareth Beunders, alt, Andrew Murgatroyd, te nor, en Ruud van der Meer, bas. De begeleiding wordt ver zorgd door het Randstedelijk Begeleidingsorkest. Het geheel staat onder leiding van Henk J. Harinck. Mieke van der Sluis studeerde aan het Am sterdams Conservatorium voor solozang. Zij volgde zanglessen bij Erna Spooren- berg, Max van Egmond en Jos Brucksen. Haar repertoire omvat werken vanaf de barok tot aan de hedendaagse mu ziek. Zij maakte verschillende radio-opnamen en treedt re gelmatig op in binnen- en bui tenland. Margareth Beunders stu deerde aan het Twents Con servatorium bij Annette de la Bije, Nellu van der Spek en Henk Smit Zij volgde verder specialisatielessen bij Alfred Deller en Philippe Herreweg- he. Zij trad op in het pro gramma „Jonge mensen op het concertpodium". Voorts trad zij op met het Pittsburgh Symphony Orchestra, het Je- rusalam Symphonie Orche stra, de Nederlandse Opera Stichting en verscheidene Ne derlandse orkesten. Ook ver zorgde zij een aantal radio-op tredens. Behalve een uitge breid oratoriumrepertoire heeft zij ook een uitgelezen liederenrepertoire en verzorgt zij vele liederen-recitals. An drew Murgatroyd studeerde aan de Lancaster University en het St Martin's college, beide in Engeland. Hij heeft verschillende werken van Purcell op de plaat vastgelegd. Voorts trad hij op voor de BBC en was hij solist in werken van Monteverdi in het Con certgebouw te Amsterdam. Hij werd uitgenodigd voor optre dens tijdens verschillende in ternationale festivals o.a. in Aix-en-Provence, Utrecht, Stuttgart en Parijs. Ruud van der Meer is een solozanger met een in drukwekkend repertoire. Hij werd geboren in Den Haag en begon zijn carrière als hoboïst (o.a. in het Residentie-orkest), schoolmusicus en koordiri gent Hij studeerde zang bij Lucy Frateur in Den Haag, Pierre Bemac in Parijs, Gerald Moore en Paul Schilhawsky in Salzburg. Hij is laureaat van de internationale vocalisten concoursen van 's Hertogen bosch, Barcelona en Toulouse. Hij trad op in binnen- en bui tenland, onder leiding van vermaarde dirigenten en maakte veel plaatopnamen; een opname van de Johannes Passion van J.S. Bach; ver wierf de Grand Prix di Dis- que. Henk Harinck, sinds 1980 di rigent van de Vlissingse Ora toriumvereniging studeerde koordirectie in Tilburg bij Martien van Woerkum en be haalde in 1980 het Staatsdi- ploma Koordirectie. Hij legt zich vooral toe op de renais sance- en barokperiode, waar toe hij interpretatie-cursussen volgt bij Phillipe Herreweghe en Jos van Immerseel. Hij is tevens dirigent van het Beve- lands Kamerkoor. MIDDELBURG - Sociaal- Kultureel Werk „De Hayman" houdt in de kerstvakantie di verse Doe-en-eet-mee-lnstui- ven. Bedoeling is dat de Mid delburgse jeugd zelf eten maakt en dit dan ook zelf op eet De instuiven vinden plaats in het Zuiderbaken, Rent meesterlaan 245 te Middel burg, op maandag 22 decem ber. Van 10.00 tot 11.30 uur kunnen kinderen van vier tot acht jaar aan de gang en van 14.00 tot 15.30 uur de jeugd van negen tot twaalf jaar. Op dinsdag 23 december worden in het Ontmoetings centrum Dauwendaele, Vrij landstraat 51 te Middelburg eveeens een aantal instuiven gehouden. Rolf-Frank Fanselau: een ingenieur, die hout snijdt Door alleen wat handba gage mee te nemen en een ver valste uitnodiging voor een trainingskamp kwamen we het land uit. We wilden alle drie in West-Duitsland stude ren. In de DDR had ik wel mijn technische opleiding in de vliegtuigbouw voltooid, maar ik wilde in München ook nog psychologie gaan stude ren. Daar is het nooit van ge komen, ik moest daar opnieuw eindexamen doen en daar voelde ik niets voor. Nu zou ik voor geen goud meer psycho logie kiezen, andermans bin nenkamer uithollen, dat is niks voor mij". Z'n 49 jaar zijn hem niet af te zien. Hij is groot en heeft blond stekeltjeshaar en een stoppeltjesbaard. Zijn merk waardig lichte ogen wisselen steeds van uitdrukking, van onderzoekend, bijna argwa nend, tot ver-wegstarend. Met grote zorg, zoekend naar woorden, probeert hij zich in perfekt Nederlands uit te drukken. „In die tijd, we spreken over 1960, was het nog heel gemak kelijk om werk te vinden. Ik vond een baan in de vliegtuig bouw bij Donnniers, in die tijd het enige bedrijf in privé-han den. Ik trouwde, maar dat hu welijk liep na vier jaar spaak, tja hoe gaat dat, de wortels waren weg, he. In totaal heb ik twaalf jaar in de vliegtuig bouw gewerkt, de laatste jaren als contactman voor het inter na tinale vliegtuigprojekt Air- Bus. Dat betekende heel veel reizen, ik zag alleen nog maar de binnenkant van kantoren en vliegtuigen. Toen ik merk te, dat mijn geroutineerdheid in het zakendoen, zeg maar een soort oneerlijkheid, ver mengd raakte met mijn hou ding in mijn privéleven, be sloot ik er mee te kappen. Ik kon er niet langer mee door gaan, op het laatste draaide ik werkdagen van gemiddeld tien tot vijftien uur. Op de op merking dat zo'n daad toch wel enige moed vraagt, rea geert hij heel serieus met: „Ja, dat vind ik nu ook. Toen kon ik niet anders". Inmiddels is Rolf, zoals veel mensen hem kennen, een be kende figuur geworden in Middelburg en omgeving. Re gelmatig kun je hem vinden in de Klos bijvoorbeeld achter een schaakbord („voor scha ken kun je me midden in de nacht wakker maken"). Bin nenkort opent hij een winkel/ atelier in de Koorkerkstraat in Middelburg, waar hij gaat werken, houtsnijwerk expo seert en waar iedereen beitels en gutsen kan laten slijpen. „Daarvoor heb ik een slijpma chine, waarmee gereedschap in een paar minuten vlijm scherp gemaakt kan worden", vertelt Rolf. „Het heeft me wel twee jaar gekost om die ma chine onder de knie te krij gen". In de dertien jaar tussen zijn ingenieursbaan en zijn vestiging in Middelburg heeft Rolf nog wel het een ander meegemaakt „Eerst ben ik met een vriendin op een mo torfiets naar een festival in Tunesië gegaan, dat twee maanden duurde. Daar traden onder meer Egyptische pop groepen op, er waren potten bakkers, films, straattheater en nog veel meer. Uit een volle ban kwam ik zo in de volle vrijheid terecht Ik heb daar mensen ontmoet, waarmee ik nu nog kontakt heb, onder meer een vriend uit Canada. Via een vriendin van een vriend, die op Walcheren een zomerhuisje had kwam ik in dit huis in Arnemuiden te recht. Het is een goed huis, ik woon en erk er graag. Ik woonde er nog niet zo lang, VLISSINGEN - De vereni ging Jong Ambon houdt op za terdag 20 december in het Scheldekwartier te Vlissingen een feestavond. Op deze avond zullen voor namelijk Molukse artiesten acte de présence geven, het geen een uitstekende gelegen heid biedt aan een ieder hier mee kennis te maken. Het pro gramma is zeer gevarieerd: dans, mini-playback en body building. De volgende artiesten tre den op: Pulu Gansa „Asa hati mau", een dansgroep uit Leer dam bestaande uit tien dames vijf heren. Zij zullen twee dansen uitvoeren; een „Pohon Sagu" dans. In deze dans wordt uitgebeeld hoe de sago, het volksvoedsel in de Moluk- ken wor<it gewonnen en be reid. En een „Menari Parise" dans. In deze dans wordt cte verkoop van lekkernijen uit gebeeld. Een mini-playbackshow door kinderen van de Molukse Gemeenschap. Ais Lawalata is vooral bekend geworden van zijn optredens in de „Late late Lien Show". Hij heeft inmid dels drie lp's uitgebracht, waarvan voor de ouderen de traditionele Molukse liedjes bekend in de oren zullen klin ken. Kaz Lux, de ex-zanger van Brainbox zal 'oude' repertoire ten gehore brengen. Een Body Building-demonstratie onder leiding van J. Malawauw. En tot slot Formersic, een Mo lukse band uit Sittard, zij kunnen van alles spelen, tra ditionele Molukse muziek tot en met dansmuziek. Zij ver zorgen de afsluiting van de avond. Tevens zal er tijdens de feestavond een trekking zijn van de loterij waarvan de ver koop afgelopen week is aange vangen. De feestavond begint om 20.00 uur en duurt tot 03.30 uur. Voorverkoopadressen: be stuursleden sv Jong Ambon alsmede Kruitmolen Middel burg. Inlichtingen telefoon 01180-15948. toen ik voor een vakantie wegging, voor twee weken dacht ik, het zouden twee ja ren worden. Ik werd namelijk opgepakt vanwege bezit van hasjies en belandde in Duits land voor anderhalf jaar in de gevangenis. Daar had ik de tijd om na te denken en ik heb er een lijst opgesteld van wat ik wilde gaan doen als ik er uit kwam. Houtbewerken stond daar op en toen ik terug kwam in Arndemuiden heb ik voor het eerst van mijn leven een hamer in mijn handen geno men. „In '78 stond ik al met hout- draaiwerk op de markt in Ar nemuiden. Via mij Canadese vriend kwam ik in kontakt met een leraar in St. Louise in Canada, niet ver van St Jean Port-Jolie, dat daar „le capital des artisannans" werd ge noemd. Dat laatste woord is moeilijk te vertalen, misschien met „kunsthandwerk". Ik ben daar drie jaar lang een paar maanden per jaar naar toe ge gaan, naar mijn leraar Paul St. Pierre, een bijzondere man", vertelt Rolf en hij laat VLISSINGEN - Frans Ko- lijn (18 jaar), Leon Boschma (17 jaar) en Ronnie Bob (17 jaar) doen tussen zondag 21 en dinsdag 23 december een po ging het Nederlands duurre- cord Mens-erger-je-niet te verbeteren. Het gebeuren vindt plaats in het Wol ters huis, Hogeweg 103-105 in Vlis singen. Alles gebeurt volgens de re gels van Guiness Records; de huidige tijd staat op 74 uur. zijn steeds aanwezige lichte reserve even varen. „Een heel brede man, die op een zelf tot driewieler omgebouwde mo torfiets zijn vijftien honden trainde. Die man werkte zo snel, die kon van een voorg- zaagd blok hout in één uur een mannetje met een pijp of een indiaan maken. Zo deed hij er vier in vier uur, daar vroeg hij dan 50 dollar voor en dan had hij genoeg voor een week. De eerste tijd heb ik alleen maar naar hem zitten kijken, je voelt toch een zekere schroom om zelf de beitel te pakken". Regelmatig staat Rolf tij dens het gesprek op om ijsbe rend naar de goede woorden te zoeken. Om zichzelf tijd te ge ven gooit hij dan weer een blok hout in de potkachel. Langzamerhand wordt het goed warm in zijn ouderwetse keuken. Op de vraag of hij ooit terug zou willen naar Oost- Duitsland reageert Rolf heel absoluut. „O nee, het is daar een heel andere maatschappij. Ik zal je vertellen, ik was na 19 jaar voor het eerst terug in mijn geboortestad en ik voelde dat ik rondliep in een ster vende stad. Vroeger was het heel mooit, net zoiets als Mid delburg, nu is het alleen een facade voor de toeristen. En iedereen houdt iedereen in de gaten. Mijn zus woont er nog en toen ik eens haar dochter zei: „Daar loopt een Ameri- kanse, laten we eens kennis maken", toen weigerde ze, want ze stond op het punt om een nieuwe baan te krijgen en was bang dat iemand haar zou zien. Een westerling is ook al tijd herkenbaar in de massa, die loopt en kleedt zich heel anders. De mensen zijn er ab soluut niet allemaal ongeluk kig, maar hoe beter iemands verstand werkt en hoe beter iemand kan oordelen, des te onvrijer voelt hij zich daar. De essentie van het di lemma oostwest is, dat de theorieren van mensen als Marx en Engels op zich wel goed zijn, maar dat de invul ling niet deugt. Toch zijn er vooral veel jongere mensen, die niet naar het westen zou den willen. Zij hebben zich weten aan te passen en hebben de voordelen leren waarede ren. Want die zijn er ook: is er bijvoorbeeld nauwelijks werkloosheid en de verleiding tot een materiaal bestaan is er veel minder. Wij hier hebben alles voor het oprapen, kijk maa rin de grote warenhuizen. Daar staan ze in de rij om glas en papier weg te brengen, ter wijl hier de blikjes zo op straat worden gegooid, daar kan ik me zo kwaam om maken. Hier leven we in een grote weg werpmaatschappij (ADVERTENTIE Over zijn toekomstplannen vertelt Rold: „Allereerst open ik dus een winkel/atelier in de Koorkerkstraat in Middel burg. Tegen de zomer wil ik ook affiches gaan verspreidne om werk te zoeken aan boeg beelden, scheepsversieringen, restauratie, naambordjes en dergelijke. Verder wil ik nog een visum aanvragen voor Guinee, daar leeft een stam, die heel bijzonder houtsnij werk maakt. En ik ben ook bijna klaar met de ontwikke ling van een pneumatisch pis tool, waarin een guts wordt bevestigd en waarmee je veel sneller hout kan bewerken, dan met de hand". Niet zonder trots toont hij zijn vinding, waarin hij zijn kennis als vliegtuigbouwingenieur heeft gekombineerd met zijn hui dige werk als kunstenaar. In de kerst- en nieuwjaarsweek gelden voor De Schelde- bode gewijzigde afsluittijden en bezorgdata. De Scheldebode uitgave week 52: afsluittijd advertentie-opdrachten: vrijdag 19 december 10.00 u. rubrieksadvertenties; donderdag 18 december 16.00 u. afsluittijd redactie-kopij: vrijdag 19 december 9.00 u. bezorging: dinsdag 23 december De Scheldebode uitgave week 01: afsluittijd advertentie-opdrachten: dinsdag 23 december 16.00 u. afsluittijd redactie-kopij: - dinsdag 23 december 12.00 u. bezorging: dinsdag 30 december Directie Zeebra Weekbladen B.V. MIDDELBURG - Teneinde het wandelen langs de Zeeuwse stranden te stimule ren, heeft de provinciale VVV Zeeland een actie met strand paviljoens opgezet. Doel van deze actie is enerzijds het sti- MIDDELBURG - De Stich ting Welzijn Ouderen Middel burg houdt evenals voor gaande jaren een kersther berg. Het nieuwe onderkomen aan de Molstraat 13 te Middel burg biedt op kerstavond, woensdag 24 december, plaats aan mensen die zich met de kerstdagen eenzaam of hulpe loos voelen. Vanaf 19.00 uur is er gelegenheid voor een praatje, een kop koffie of soep en wat gezelligheid bij de kerstboom. Afhankelijk van het bezoek wordt de herberg omstreeks 1.00 uur 's nachts gesloten. Eerste kerstdag is er een kerstcontact vanaf 15.00 uur tot 20.00 uur. Bij deze gelegen heid wordt een kerstverhaal verteld en een broodmaaltijd verzorgd. Deskundige hulp is, zo nodig, aanwezig. Organisa toren van dit alles zijn de Her vormde Gereformeerde Evan gelisatiecommissie Open Kerk, de Rooms-Katholieke kerk, de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg en de vereniging De Zonnebloem. Deelname van deze laatste twee is nieuw dit jaar; men hoopt zo ook niet-kerkelijke mensen te trekken. muieren van de sportief inge stelde recreant om ook buiten het seizoen de Zeeuwse stran den te bezoeken, anderzijds om strandpaviljoenhouders te stimuleren tevens in de win- terweekends hun zaak ge opend te houden. De actie behelst een bij het toeristisch bedrijfsleven en VWs gratis verkrijgbare fol der met zeven kortingsbonnen. Elk deelnemend strandpavil joen geeft tegen inlevering van de betreffende bon een aardigheidje in de vorm van een flinke korting of een gratis consumptie. Op de bonnen zijn de juiste lokatie en openingstijden van de paviljoens aangegeven en zowel de deelnemende bedrij ven als de provinciale WV Zeeland verwachten een grote respons. De speciale folder is verkrijgbaar bij alle lokale VW's in Zeeland en de pro vinciale WV Zeeland, Post bus 123, 4300 AC Middelburg, telefoon 01180-33051. (AD V ËRTENTIESt ibij: Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 Meer dan 2000 titels In voorraad Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 30 en 31 dec. rechtstreekse verkoop van een grandioze partij vuurwerk. Knallers, vuurpijlen en een uitgekiende collectie siervuurwerk. U hoeft bij ons niet te bestellen. Geen bestellijst nodig. Uitzoeken uit grote vitrines en direct kopen is ons sys teem. U ziet wat u koopt!! U hoeft bij ons nooit lang te wachten en u kunt voor de deur parkeren. Altijd voorraad.

Scheldebode | 1986 | | pagina 1