Meeste problemen betreffen relaties Vrouwenemancipatie Rabobank steunt SV de Polder Jong Nederlands Strijkkwartet in Vlissings Vestzaktheater Tarieven gas en elektriciteit volgend jaar omlaag Jazzdance in Kruitmolen Overzicht Zeeuwse uitleencentra Sport en Spel SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 3 DECEMBER 1986 309 ZEELAND - „Ik vind mezelf zo lelijk - Mijn moeder is best aardig, maar wat ze me nou toch flikt - Ik ben verliefd op de meester - Ze pesten me zo op school - Ik krijg altijd de schuld - Ik verveel me zo - We gaan thuis scheiden, waar moet ik naar toe - Geschiedenis is zo'n rotvak...". Sommige mensen, in de reclame bijvoor beeld, gaan er vanuit, dat het heerlijk is om jong te zijn. En dat is het vaak ook....tot op zekere hoogte. Want een tienerhoofd kan ook bomvol zitten met vragen of pro blemen. Of er is juist één groot probleem, waarmee ze dag en nacht rondlopen, om dat ze er met niemand over durven te pra ten. Het gebeurt immers vaak, dat je niet begrepen of uitgelachen of niet geloofd wordt. Het kan dan een uitkomst zijn om, als je moeder niet thuis is of in een telefooncel, het nummer van de Kinder- en Jeugdtelefoon (KJT) 01180-38080 te draaien, dat in bijna alle schoolagenda's staat. Voor het eerst kun je dan proberen om je vraag of pro bleem onder woorden te brengen. Op een veilige manier, want degene aan de andere kant van de lijn kan niet zien of je bloost of trilt, vraagt niet naar je naam en is er in getraind om goed te luiste ren. Projekt Oplossing. Voorbeeldfunktie Behoefte Jongeren bellen Kindertelefoon ruim duizend keer per maand Op het geheime KJT adres in Middelburg vertellen Ger Wolters, koördinator en Adje, vrijwillig medewerkster, hoe zo'n gesprek meestal verloopt. „Eerst proberen we samen met de jongen of het meisje om al les op een rijtje zetten, duide lijk te krijgen wat er nou pre cies aan de hand is. De meeste jongeren vallen met de deur in huis, vertellen meteen wat hun probleem is, in tegenstel ling tot de meeste volwasse nen. Maar het komt voor in wat meer ingewikkelde situa ties, dat iemand belt over pro blemen op school en dan blijkt later, dat hem of haar de slechte relatie met de vader bijvoorbeeld nog meer dwars zit. Daarna geven we de „bel ler" de kans om te vertellen hoe het is om met zo'n pro bleem te zitten. Mensen komen vaak veel te snel met oplossin gen aandragen en dan geven ze de ander niet de ruimte om over zijn of haar gevoel te pra ten. Tenslotte leggen we een aantal mogelijke oplossingen voor, waaruit hij of zij zelf kan kiezen." De Kinder- en Jeugdtele foon Zeeland ging van start in september 1984, als projekt on dergebracht bij de SOS Tele fonische Hulpdienst. Waarom nou weer een aparte telefoon voor kinderen? Ger Wolters: „Wij hebben ons er ook tegen verzet, want we zijn tegen een opsplitsing van een telefoni sche hulpdienst in allerlei ca tegorieën. Voor kinderen bleek dat toch nodig te zijn, want die belden heel weinig met de THD. Bovendien vragen kin deren een speciale houding en training van de vrijwilligers: kinderen bellen korter, ze zijn ontzettend direkt, „knallen" als het ware binnen en ze zijn heel oplossingsgericht." MIDDELBURG - In de nieuwsbrief van de Stichting Vrouwenemancipatie lezen we de volgende berichten. Middelburg heeft sinds kort weer een vrouwencafé, iedere vrijdagavond vanaf 20.00 uur in 't Pand, Kerksteeg 5. Een aantal Walcherse vrouwen zijn begonnen met de organi satie van de komende Interna tionale Vrouwendag op 8 maart 1987. Deze dag wordt gevierd in de Zwaan in Oost- Souburg. Voor de voorberei ding worden dringend mee- werksters en - denksters ge vraagd. Voor opgave en in lichtingen: telefoon 01180- 33904. Ook op dit nummer kan iedereen, die tijdens de pauzes op deze dag muziek wil komen spelen, zich opgeven. De Stichting Vrouwen emancipatie zoekt bestuursle den. Dat is geen geringe taak, de organisatie is volop in ont wikkeling. Er staat ook wat tegenover: je blijft goed op hoogte van provinciale ont wikkelingen en bent nauw be trokken bij het emancipatie beleid van de overheid. Wie een dergelijke werkgeefsters- functie ambieert kan kontakt opnemen met Ellie Walrave, telefoon 01180-33904, of met Ria de Feyter, telefoon 01180- 33814. Vlissingen heeft sinds 10 no vember weer een kinderdag verblijf. Vrouwen, die her-, om- of bijscholingscursussen volgen, krijgen voorrang bij het plaatsen van hun kinde ren. Voor meer informatie: te lefoon 01184-19711. De provin ciale Algemene Vrouwenver gadering van de Stichting Vrouwenemancipatie wordt gehouden op dinsdag 9 decem ber, om 19.30 uur in hotel Ter minus in Goes. In deze verga dering staat het huishoudelijk reglement centraal. Op 10 december draait de Vrouwenbond FNV afdeling Souburg de film „Uit de scha duw van de mannen", om 20.30 uur in de aula van de open bare school De Belt, Koop mansvoetpad te Souburg. De film gaat over vrouwenverzet in de jaren '30-'40, tegen onder meer arbeidsomstandigheden. MIDDELBURG - Sportver eniging Astrow houdt zater dagmiddag 6 december een jazzdance-demonstratie in sporthal De Kruitmolen te Middelburg. Ruim 30 groepen uit de Ze bra-regio (Zeeuws-Brabantse Turnkring) werken een vlot programma af. De demonstra tie begint om 13.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Toegang bedraagt 2,50. gen te volgen. Er is een basis training en er zijn thematrai ningen over speciale onder werpen, waar we tegen aanlo pen. Ger Wolters voegt hieraan toe: „Het is typerend, dat het de mannen zijn, die tijdens trainingen vaak veel moeite hebben met het tonen van emoties, met het veranderen van rollenpatronen. Daar komt wel verandering In, steeds meer mannen durven te praten over bijvoorbeeld een zaamheid." „Het komt nogal eens voor," vertelt Adje, „dat een gesprek abrupt afbreekt, zo van o jee, daar komt m'n moeder!. Dan zit je daar met de hoorn in je hand, dat is wel eens moei lijk." Na twee jaar draait de Kin der- en Jeugdtelefoon nu vol op. Er komen meer dan dui zend telefoontjes per maand binnen. Het meest bellen jon geren tussen 13 en 15 jaar. Meisjes bellen vaker over re latieproblemen en verliefd heid, jongens meer met vragen over seksualiteit. „Heel veel vragen en problemen gaan over relaties," zeggen Ger Wolters en Adje. „Relaties met de omgeving, op school, thuis of met vrienden, en de relatie met zichzelf. Over seksualiteit bestaat nog heel veel onwetendheid, eigenlijk heeft de 'seksuele re volutie' nog niet plaatsgevon den. Die onwetendheid betreft dan de 'technische' zaken rond het vrijen, veel jongeren den ken bijvoorbeeld dat je van de eerste keer vrijen niet zwan ger kunt worden, maar zeker ook de beleving ervan." Over een heel jaar bekeken komen de meeste telefoontjes niet, zoals veel mensen den ken, in deze tijd zo rond de feestdagen, maar meer in de zomervakantietij d. „De va kantie vraagt een enorme krachtsinspanning," stelt Ger Wolters. „Het is vaak een spannende, teleurstellende tijd. Er zijn hoge verwachtin gen, ieder gezinslid heeft weer een eigen idee daarover, en de dagelijkse afleiding van werk en school ontbreekt." De Kinder- en Jeugdtele foon wordt bemand elke dag van 16.00 tot 20.00 uur, ook op zon- en feestdagen beurte lings door op dit moment tien vrijwilligers. Adje: „Het liefst hebben we vrijwilligers tussen de 17 en 25 jaar, maar de leef tijd zegt niet alles, daar zijn we niet strikt aan gebonden. Wel belangrijk is, dat het fle xibele mensen zijn met een goed inlevingsvermogen en dat ze bereid zijn om trainin- „Naast anonimiteit en ge heimhouding vinden we het belangrijk, dat de jongeren zelf een oplossing voor hun probleem zoeken. Dat doen wij niet, wij dragen alleen moge lijkheden aan. Dat geldt alge meen in de hulpverlening, dat de verantwoordelijkheid voor het zetten van stappen ligt bij degene, die hulp vraagt. Een uitzondering wordt gemaakt als er sprake is van kinder mishandeling of incest. Dan wordt wel eens desnoods ano niem, het buro Vertrouwen sartsen in Rotterdam (010- 128110) ingeschakeld en die zorgen ervoor dat er een arts gaat kijken." De komende zo mer, en bij voldoende aanmel dingen eerder, start weer een nieuwe groep vrijwilligers. Wie belangstelling heeft kan zich opgeven. Deze tijd is ingewikkeld voor jongeren en hun begelei ders. Normen veranderen, er is werkeloosheid, milieuver vuiling, kernbewapening. Hoe kun je jongeren nu het beste begeleiden? „De voorbeeld funktie van ouders is heel be langrijk," vindt Gert Wolters. „Hoewel...er zijn kinderen van 'hippie-ouders', die juist heel conservatief worden." Mis schien gaat het niet zo zeer om wat ouders doen, maar meer om de manier waarop, of ze enthousiast en positief zijn. „Ik vind bijvoorbeeld fanta sieverhalen heel belangrijk," zegt Adje. „Tegen een jongen die fantaseert dat hij een hond doodschiet, wordt al gauw ge zegd „Bah, hou op." Maar in zo'n verhaal kan die jongen zijn angst of agressie kwijt. Ouders zouden dat niet met een moeten afwijzen, maar er in meegaan, er eens voor gaan zitten." Het is duidelijk dat de Kin der- en Jeugdtelefoon voldoet in een behoefte, zeker in Zee land met weinig mogelijkhe den voor jeugdhulpverlening. Er is in Middelburg wel een Jongeren Adviescentrum, maar dat draait nog niet opti maal. „Toch zou het 't mooiste zijn," stellen Ger Wolters en Adje, „als wij niet nodig wa ren." VEERE - Het heren volley balteam van SV de Polder is door de Rabobank Vee re in het nieuw gestoken. Kort geleden hebben de spelers, die uitko men in de Promotieklas Nevo- bo, een compleet nieuwe outfit van direkteur C.J. Dierks overhandigd gekregen. Deze royale gift gaf, volgens Cees Comelisse en Jos Janse van het bestuur, een extra dimen sie aan de jarenlange sponso ring door de bank aan de club. In 1977 speelde het team nog onder de naam SC Veere maar in 1980 werden de spelers lid van de pas opgerichte vereni ging SV de Polder. Naast de afdeling Volleybal (wedstrijd en recreatief) heeft de vereni ging tevens een afdeling Bas ketbal (dameswedstrijd) en een afdeling Badminton (re creatief). Uniek feit is dat het herenvolleybalteam door maar één keer per week trai ning te krijgen en daarbij za terdags een wedstrijd te spe len in enkele jaren tijds vanuit de derde klas is opgeklommen naar de Promotieklas. Dit gaat hen goed af, tekenend hiervoor is wel de derde plaats in het seizoen 1985-1986. VLISSINGEN - In het Vest zaktheater, Bellamypark 5 te Vlissingen treedt zondag 7 de cember het Mondriaan KWar- tet op. Dit is een jong Neder lands strijkkwartet dat zich, naast het traditionele reper toire, wil richten op minder bekende en nieuwe mogelijk heden van het kwartetspel. Muziek uit de 20e eeuw en Nederlandse muziek, zowel oude als nieuwe, heeft hun speciale aandacht. Het kwar tet heeft vaak samengewerkt met kunstenaars uit andere disciplines. Ze verzorgden voorstellingen in combinatie met theater, eurythmie, dans, moderne jazz, opera en poëzie. Het gezelschap bestaat uit Jan Erik van Regteren Altena op viool, Edwin Blankenstijn op viool, Prunella Pacey op altviool en Eduard van Regte ren Altena op cello. Het pro gramma van 7 december be staat uit stukken van Milhaud, de Leeuw en Ravel. De voorstelling begint om 16.00 uur. Kaarten zijn 12,50, CJP en Pas 65 10,00, jeugd tot en met 12 jaar 3,50. Voorver koop op 4 en 5 december van MIDDELBURG - De Zeeuwse Sportraad heeft een nieuwe folder uitgebracht waarin alle sport- en speluitleencentra in Zeeland staan. Momenteel is het mogelijk in Axel, Borssele, Goes, Hulst, Tholen, Middel burg, Oostburg, Temeuzen, Vlissingen en Zierikzee mate riaal te lenen dat wordt ge bruikt bij de organisatie van sportieve aktiviteiten. Dit kan zijn voor rekrea- tieve sport- en spelbeoefening in sportverenigingen, trim- clubs, scholen, jeugdclubs, en zovoort Voor het lenen moet een geringe vergoeding wor den betaald: een abonnement of een bedrag per uitleen. Daarnaast moet het materiaal worden afgehaald en terugge bracht; verloren of onklaar geraakte materialen moeten worden vergoed. MIDDELBURG - De Raad van Bestuur van de N.V. PZEM heeft in zijn vergade ring van 17 november 1986 be sloten de tarieven voor gas en elektriciteit voor kleinver bruikers met ingang van 1 ja nuari 1987 te verlagen. De ver laging van het gastarief be draagt 14 cent per m' inclusief BTW (11,7 cent per m' exclu sief BTW. De prijsverlaging is het ge volg van een in april van dit jaar gesloten overeenkomst tussen de VEGIN en de Gas unie. Dit hangt samen met de daling van de gas-olieprijzen waaraan de gasprijs voorlopig is gekoppeld. Tevens wordt met ingang 14.00 tot 17.00 uur bij de Cultu rele Raad, Badhuisstraat 104! te Vlissingen. van 1 januari 1987 het elektri citeitstarief met 1,5 cent per kWh verlaagd. Deze verlaging is eveneens mogelijk gewor den door de daling van gas- olieprijzen. Dankzij de verlaging van de gas- en elektriciteitstarieven kunnen de termijnbedragen waarmee een voorschot op de eigenlijke energierekening wordt betaald, met ingang van de nota over de maand januari 1987 worden verlaagd. PZEM heeft het voornemen om aan alle verbruikers bij wie het termijnbedrag wordt ver laagd, een brief te zenden waarin het nieuwe bedrag zo als dit met ingang van januari 1987 in rekening wordt ge bracht, wordt meegedeeld. VLISSINGEN Protest wijkcomité Wijkcomité Bonendijke heelt in een brief aan de gemeenteraad ge protesteerd tegen het aanwijzen van de waterkant van de Schuit- vaartgracht als parkeerruimte. De bezwaren betreffen onder meer de onveiligheid bij het in- en uitstap pen, schade aan de auto's en het ongemak. Bovendien betreurt het wijkcomité het feit, dat deze zaak niet op de inspraakavond naar vo ren is gebracht. Bond van Gepensioneerden De Nederlandse Bond van Ge pensioneerden, afdeling Walche ren, doet een oproep voor nieuwe leden. Deze bond komt op voor de rechten van gepensioneerden, zo als een waardevast pensioen. Ook helpt zij de leden met bijvoorbeeld het invullen van belastingformulie ren, zonodig gesteund door het hoofdbureau in Den Haag. Voor meer informatie: de heer van den Hemel, Paul Krugerstraat 2 flat 18, Vlissingen, telefoon 01184-17192. Nota binnenstad Op 9 december om 19.30 uur in het stadhuis wordt een gecombi neerde vergadering gehouden van verschillende commissies van ad vies en bijstand over de ontwerp- nota binnenstad 1986. In deze nota wordt onder meer de herin richting besproken van de Lange Zelke, Walstraat-Zuid, het Beurs plein, en de C. Buskenstraat. Kerstmaaltijd Op woensdag 17 december houdt het „Open huis voor werklo zen" in buurthuis De Paraplu een uitgebreide kerstmaaltijd, toegan kelijk voor iedereen met een uitke ring, om 19.00 uur. Opgeven vóór 10 december op telefoon 65453. Gevonden voorwerpen Bij de gemeentepolitie werden in de periode van 19 tot 26 november de volgende voorwerpen aangege ven: fotoalbum, lappenpop, zil verkleurig horloge, goudkleurige ketting, autosleutel, 2 sleutels aan ring. Aangegeven dieren: in asiel volwassene schildpadpoes, bij par ticulier een zwart/wit konijn en een lapjespoes met wit. Bij de gemeen tepolitie in Oost-Souburg werd ge bracht: een rood lederen dames tasje met inhoud. Bingo Op maandag 8 december houdt buurthuis Scheldebuurt aan de Verk. Quakkelaarstraat haar maan delijkse bingo-avond. Aanvang 20.00 uur, zaal open vanaf 19.30 uur. Vergadering De vaste commissie van advies en bijstand voor de detailhandel vergadert op 4 december om 17.00 uur in het stadhuis. Aan de orde komt onder meer een ont- werp-raadsvoorstel tot wijziging lo- katie weekmarkt en tot de instelling van een commissie Vlissings bu reau voor Recreatie en Toerisme. Culturele Raad Op donderdag 4 december ver gadert het Algemeen Bestuur van de Culturele Raad vlissingen om 20.00 uur in welzijnscentrum Bachten Komme. Aan de orde ko men onder meer de aanvragen voor BKR-kunst van het zwembad in Vlissingen en de PZEM Borsse le. MIDDELBURG Kloveniersdoelen Tot en met 31 december is in de Kloveniersdoelen in Middelburg een tentoonstelling te zien van ont werpen voor de inrichting van de Kloveniersdoelen, gemaakt door vier koppels architecten en kunste naars. De organisatie van deze tentoonstelling is in handen van het Centrum Nieuwe Muziek. Nieuwe Basisschool Op woensdag 10 december wordt om 20.00 uur in de Schakel, Bachten Steene 14 in Middelburg, een informatie-avond gehouden over de oprichting van een nieuwe basisschool op algemene grond slag in Middelburg. Het bestuur van deze school zal worden ge vormd door de ouders. Er komt iemand van de landelijke vereni ging (VBS) en er is informatiemate riaal verkrijgbaar. Vredesviam Donderdag 4 december wordt in zaal 2 van de Zeeuwse bibliotheek een informatie-avond gehouden van 19.30 tot 22.00 uur over de First Earth Run. Dit project is op 16 september in New York gestart. Een vredesviam wordt over alle werelddelen verspreid als symbool van samenwerking in wereldpro blemen als oorlog, honger, ar moede en milieuvervuiling. Wie zelf een storm, of olielampje mee neemt, eventueel in een emmer ter bescherming tegen de wind, kan deze aansteken aan het wereldvre- deslicht. De organisatie van First Earth Run in Nederland is in han den van de Bahèl-gemeenschap. Kaartenactie Lutem Van 6 tot 20 december verkoopt de Middelburgse scoutinggroep de Lutem kerst- en nieuwjaarskaar ten, originele foto's van Middel burgse landschappen in de winter, door diverse leden zelf gemaakt. De opbrengst is voor de vereni ging. Welkomdlenst „Gods bouwwerk" is het thema van de Welkomdienst op zondag 7 december in de Middelburgse Oostkerk. Ds. J. Lukasse leidt de dienst, het Vlissingse Jongeren koor en het Welkombo zorgen voor zang en muziek. De samenkomst begint om 18.45 uur na een kwar tier samenzang. Wlnterwandellng Op zaterdag 6 december houdt de Zeeuwse Wandelsport Bond een winterwandeling over de af standen 5, 10 en 15 kilometer. De startplaats is café „De Tol", Oude Rijksweg 91's-Heer Arendskerke, om 13.00 uur. Er is een herinne ring, een medaille met lint. be schikbaar. D'66 De Zeeuwse Democraten van D'66 hebben bij een schriftelijke stemming hun voorkeur uitgespro ken voor de volgende kandidaten: lijsttrekker is Alex Dijkwel uit Mid delburg, tweede en derde zijn Jo- pie Boogerd uit Zaamslag en Joke Jorritsma uit Middelburg. Nieuw op de vierde plaats is de Oostburgse landbouwer Tony Verhage en Jan van den Reydt uit Tholen is vijfde. Film vrouwenverzet Op woensdag 10 december ver gadert de Vrouwenbond van de FNV-afdeling Souburg om 19.45 uur in de aula van de openbare ba sisschool de Belt, Koopmansvoet pad, Souburg. Na een kort huis houdelijk gedeelte wordt om 20.30 uur de film „Uit de schaduw van de mannen" vertoond, gemaakt door Trix Betlem, bijgestaan door de po liticologe Els Blok. De film behan delt vrouwenarbeid, vrouwensta kingen en overheidsmaatregelen in de jaren tussen 1930 en 1940. Be langstellenden zijn welkom. Wlnterbeurs Buurthuis De Zwaan houdt op zaterdag 13 december van 10.00 tot 12.00 uur een winterbeurs. Op 8 en 9 december kan men van 14.00 tot 16.00 uur spullen inleve ren, zoals winterjacks, laarzen, schaatsen, sleeën, ski's, sneeuw schoppen enzovoorts. Een deel van de opbrengst is voor het buurt huis, het grootste gedeelte echter is voor degene die de spullen inle vert. Voor meer informatie: tele foon 01184-61251. Openbaar Onderwijs In Provinciaal Contact Zeeland, een onafhankelijke uitgave van de Vereniging voor Openbaar Onder wijs, Zeeland, van november cite ren we uit het voorwoord: „De VOO vraagt, schreeuwt om nieuwe mensen, nieuwe activiteiten, nieuwe leden, nieuwe hoofdbe stuursleden". Verder vinden we in deze uitgave een terugblik via kranteknipsels over het onderwij sprotest en het buitengewoon con gres van de VOO. Voor informatie J.C. Cornelis, Lisztlaan 1, Vlissin gen, telefoon 01184-70198. Stagekrant De Jongerenbeweging verbon den met de FNV heeft een stage krant uitgebracht met allerlei erva ringen en praktische tips over on der meer stagecontracten, vergoe dingen, verzekeringen, studie beurs, kinderbijslag, en nog veel meer. De krant kan worden besteld of afgehaald bij de Jongerenbewe ging Dam 12-14, Middelburg, tele foon 01180-38318. Damclub De Aagtekerkse Damclub be stond op 27 november maar liefst 55 jaar. Om dit te vieren is er op zaterdag 6 december een damdag in zaal Amicitia in Aagtekerke van 10.00 tot 17.00 uur. Gespeeld wordt een sneldamtoernooi voor clubviertallen en een individueel sneldamtoernooi voor de jeugd. De vereniging telt op dit moment 21 le den, aanvulling met nieuwe leden zou zeer welkom zijn. CDA-verg adering De CDA-afdeling Domburg houdt in samenwerking met het re gioverband Walcheren een open bare ledenvergadering op donder dag 11 december om 20.30 uur in de gemeentezaal van de Zions- kerk, Duinweg 36a te Oostkapelle. Minister Brinkman van WVC houdt dan een toespraak met als titel: „Naar een zorgzame samenle ving", waarna er gelegenheid is tot het stellen van vragen.

Scheldebode | 1986 | | pagina 9