Film in de Piek Ventileren: noodzaak voor mens en toestel „New Yorick" in Middelburg Marc Ruijgrok in Galerie Bellamy „Sint-rijmen" geen probleem Textiele objecten in kunstuitleen MEVROUW JANISSE UIT MIDDELBURG BEZIT ER ZEVENHONDERD Orgelavond in Zuiderkerk Voorstelling Balletschool Giselle Dansen op Sint-bal Modeshow in de Arne SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 3 DECEMBER 1986 film: Gastoestellen Vocht Gulden middenweg Gratis meterkaart Zeldzaam Vakliteratuur MIDDELBURG - Verzamelen lijkt soms een ziekte te zijn waar je niet vanaf komt. De ware verzamelaar speurt onafgebroken antiekzaken en rommelmarkten af met de stille hoop om daar dat ene zeldzame voor werp te vinden waarnaar men al zolang op zoek is. Er zijn geregeld andere kapers op de kust; unieke postzegels of eerste druk ken van oude boeken dienen met veel zorg in het geheim aangeschaft te worden, om dat altijd de kans bestaat dat een collega verzamelaar de oorspronkelijke koper een slag voor is en een hoger bedrag biedt. Zo kunnen de prijzen nogal eens buitensporig hoog oplopen. Toch is het verzamelen geen hobby die alleen voor de meest draagkrachtigen in onze samenle ving is weggelegd. Mevrouw Janisse uit Middel burg is een perfekt voorbeeld van een verzame laarster die voor weinig geld, maar met veel liefde een enorme verzameling heeft aangelegd. Haar woning aan de Baarsjesstraat 24 barst namelijk bijna uit haar voegen door de reusachtige hoeveel heid melkkannetjes die zij in haar bezit heeft. 313 VLI SS IN GEN - Aanstaande donderdag 4 december draait in jongerencentrum De Piek de Amerikaanse film Subway Riders. Deze zwaar onderschatte film van de jonge Ameri kaanse cineast Amos Poe toont een beeld van New York en dan vooral de schaduwzijde ervan. Aan de hand van de meest uiteenlopende figuren zien we New York op een ma nier die wezenlijk afwijkt van hetgeen we uit de KLM folders te zien krijgen. Poe heeft er een schitterend thrillerachtig gebeuren van gemaakt, met prachtige beelden, onder koelde kleuren en een in top vorm acterende John Lurie (Stranger thans Paradise, „Lounge Lizards"). Aanvang 21.00 uur. Geen enkel huis luchtdicht Gelukkig maar, want anders zou het binnenshuis al gauw be dompt zijn. Mensen hebben juist verse lucht nodig. Ze verbruiken zuurstof. Overal waar mensen, dieren en planten zijn, Is ventilatie noodzakelijk, zodat de lucht voortdurende wordt ververst Niet alleen mensen verbruiken zuurstof, ook gastoestellen zoals het gasfornuis en de geiser doen dat. Ze zuigen zuurstof aan voor de verbranding van aardgas. Bij die verbranding komen gassen vrij, die moeten kunnen wegstromen. Wanneer de brander van de geiser te weinig zuurstof kan aanzuigen, omdat hij- bijvoorbeeld vuil is of omdat er niet voldoende zuurstof in de ruimte is, kan de verbranding onvolledig zijn. Daarbij kan het gif tig, reukloze gas koolmonoxyde (kolendamp) ontstaan. In de ruim ten waar gastoestellen zijn, moet dus voldoende lucht aan- en afge voerd worden: ventileren is dus ook daarom een noodzaak. Ook waterdamp (evenals geurtjes en stofdeeltjes) moeten worden afgevoerd. Waterdamp ontstaat bij koken, baden, douchen en ook als mensen uitademen. Wanneer in een ruimte verhou dingswijs veel waterdamp is be slaan de ramen en worden muren vochtig. Redenen genoeg om goed te ventileren. Hoe moet u nu zo ventileren dat er voldoende verse lucht is en toen niet een te groot deel van de warmte naar buiten stroomt. Wat u dicht kunt maken zijn kierende ra men en deuren, kieren tussen ko zijnen en muren enz. Wat u vooral niet dicht mag ma ken zijn er de speciaal voor ventila tie aangebrachte voorzieningen als roosters en lichtgaten. Wanneer u even grondig wilt ventileren, zet dan een halfuur van te voren de thermostaat lager en draai de ra diatoren dicht en zet dan de ramen open. Wilt u de slaapkamers luchten, draai dan de radiatoren dicht, sluit de deuren en open de ramen. Een kwartier ventileren is meestal vol doende. Door doelmatig te ventile ren beperkt u het warmteverlies tot een minimum. Wie elke week, op een vast tijd stip, de meterstand opneemt en die opschrijft krijgt al een duidelijk beeld van het energieverbruik. U zult dan merken dat vaak op sim pele wijze veel energie bespaard kan worden. Een speciale meter- kaart om uw meterstanden iedere zondagavond te noteren ligt, als u hem nog niet hebt, voor u klaar bij uw energiebedrijf. Die kaart is gra tis en een onmisbaar hulpmiddel om uw gasverbruik dit stooksei- zoen binnen de perken te houden. Doe daarom mee met de actie „Zuinig Stoken". „Ik denk dat ik zo'n 700 ver schillende exemplaren heb. Daarnaast heb ik ook nog een grote hoeveelheid dubbele kannetjes. Die gebruik ik vooral om te ruilen met andere verzamelaars, zodoende krijg je contacten in heel het land. Relatief gezien kunnen die contacten nog een stuk verder uitgebreid worden; ik ben im mers nog maar twee jaar be zig". De verzamelwoede van me vrouw Janisse is inmiddels bij verkopers op snuffelmarkten bekend geworden. Fraaie melkkannetjes worden spe ciaal voor haar bewaard. Hierbij maakt het niet uit of de exemplaren oud of nieuw zijn. „Het is voor mij niet zo'n punt waar de kannetjes van daan komen of hoe oud ze zijn", vindt mevrouw Janisse. „Belangrijker is het feit dat ze er leuk uitzien. Natuurlijk is het wel aardig om een zeld zaam melkkannetje te hebben. Toch verzamel ik ook de door snee-exemplaren. Je bent nu eenmaal een verzamelaar of niet". Verzamelen betekent tevens kennis over de geliefde voor werpen vergaren. Voor dit doel worstelt mevrouw Ja nisse taaie vakliteratuur over melkkannetjes door. De ach tergronden van de verschil lende soorten kannetjes heb ben voor haar dan ook geen geheimen meer. Helaas moe ten de huisgenoten van de Middelburgse verzamelaar- Melkkannetjes in alle mogelijke soorten en hout Het spel met bestaande vormen, dat mogelijkheden schept tot wisselende inter pretaties, beheerst de tekenin gen. Ruijgrok gebruikt voor zijn, met pastel en oliestift vervaardigde tekeningen re gelmatig één van zijn sculptu ren als uitgangspunt Omge keerd zijn de tekeningen vaak van invloed op de beelden. Openingstijden van de galerie zijn: dinsdag tot en met vrij dag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Zater dags van 13.00 tot 17.00 uur. maten MIDDELBURG - Een van zijn laatste bezigheden in Ne derland, voordat hij weer naar Spanje vertrekt, is waar schijnlijk de aanwzigheid van de Goedheiligman als eregast bij de voorstelling van Ballet school Giselle op 6 december om 14.00 uur in de Middel burgse Schouwburg. De leerlingen van Ballet school Giselle, jongens en meisjes vanaf 3% jaar en vol wassenen, brengen voor het eerst in hun nieuwe gekleurde tutu's een gevarieerd pro gramma. Na een welkom aan Sin terklaas brengen de tweede, derde en vierde klas een klas siek ballet „De vier jaargetij den", van Antonio Vivaldi. Daarna volgt een jazzballet- voorstelling in vier gedeelten, Spaanse Dans, Cherish, Sweet Dreams en Finale, door de derde en vierde klas en de vol wassenen. Na de pauze wordt het bal let „De Poppenwinkel" ge danst, over Karin en haar ka potte lievelingspop, die de wonderpoppendokter niet meer maken kan. Dit ballet wordt gedanst door de eerste, tweede, derde en vierde klas. De algehele leiding van deze voorstelling ligt in handen van Roos Haase, die ook voor de klassieke choreografie zorgde samen, met Jenny Schwaiger en voor de kostuums samen met Jos Coumou. De choreo grafie en instudering van het jazzballet was in handen van Marjolijn Kwaijtaal, het licht ontwerp is van Henk Barend- se, geluid doet Frans Schwai ger en video Jelte de Weerdt. ster het zonder melkkannetje bij hun koffie doen. Melk wordt geschonken uit de fles. Mevrouw Janisse: „Inder daad is het zo dat geen van mijn melkkanntjes voor het dagelijks gebruik wordt ge hanteerd. Ik ben op mijn dood dat er één breekt. Gelukkig is me dat nog maar een enkele keer overkomen: bij de afwas. Ze moeten namelijk geregeld schoongemaakt worden en dat is een heel karwei. Daar klaag ik echter niet over, het is iets wat erbij komt als je melk kannetjes verzamelt". MIDDELBURG - In de Zui derkerk van de Gerefor meerde Gemeente te Middel burg-Zuid vindt woensdag 10 december een advent-, zang en orgelavond plaats. Medewerking wordt ver leend door het mannenkoor De Lofzang uit Goes, het gemengd koor Schüsan E'duth uit Mid delburg en het kinderkoor Jong Begonnen eveneens uit Middelburg. De avond vangt aan om 19.30 uur. MIDDELBURG - In de con cert- en gehoorzaal aan de Singelstraat te Middelburg vindt zaterdag 6 december een sint-nicolaasbal plaats. De formatie Los Prim os be staande uit Ad Meeusen, Henk Don, Louis Filius en John Cal- jouw verzorgt de muzikale omlijsting. Het ligt in de bedoeling ge regeld dit soort avonden voor danslustig publiek te organi seren. Gastmusici worden dan eveneens uitgenodigd. Kaart verkoop geschiedt aan de zaal die vanaf 20.00 uur geopend is. MIDDELBURG - In tegen stelling tot andere berichten brengt de Theater Dance Workshop op donderdag 15 ja nuari 1987 in de schouwburg te Middelburg het programma New Yorick ten tonele. Het Amsterdamse jazz- en tapgezelschap onder leiding van Benjamin Feliksdal brengt met New Yorick een avondvullende voorstelling die is opgebouwd uit verschil lende dynamische choreogra fieën. Jazz in focus is een com binatie van een aantal jazz- dansdelen, Plaza is een meer serieus jazzdanswerk be staande uit vier delen. Het titelstuk New Yorick is een tapdansprogramma dat bestaat uit in elkaar over vloeiende delen die door wis selende combinaties van dan sers worden uitgevoerd en V. J. Stomp-Opus I is een humoris tisch en perfekt getimed fina lenummer. De voorstelling be gint om 20.30 uur. Kaartjes kunnen telefonisch gereser veerd worden. HAARLEM - St. Nicolaas- feesten worden door sommige mensen met angst en beven te gemoet gezien. Reden hiervoor is het maken van gedichten waarmee de verjaardag van de Goedheiligman opgeluis terd wordt. Het weekblad Li- belle biedt haar lezers de dag voor het feest, 4 december, een speciale service aan: de rijm- lijn. In editie 49 van het blad staat een telefoonnummer dat direct verbinding geeft met professionele sneldichters die zo voor de vuist weg een ge dicht produceren. Het enige wat nodig is, zijn een paar markante gegevens voor de persoon voor wie het cadeau bestemd is en iets over het ca deau. Voor extra moeilijke geval len of heel speciale wensen be schikken de dichters over en kele assistenten die - mocht een dichtader even zijn dicht geslibd - zo'n lezeres binnen tien minuten terugbellen met een kant en klaar rijm. VLISSINGEN - In de ge meentelijke galerie Bellamy 19, Bellamypark 19 te Vlissin- gen exposeert de kunstenaar Mare Ruijgrok met beelden en tekeningen die hij de afgelo pen twee jaar vervaardigd heeft. Deze tentoonstelling is de derde onder het thema Ac cent Tekenen, waarmee de sectie Beeldende Kunst van de Culturele Raad Vlissingen een beeld van hedendaagse beel dende kunst wil brengen. Na de expositie van Mare Ruijg rok, die tot maandag 22 de cember 1986 duurt, verschij nen onder genoemd thema nog vier exposanten. Mare Ruijgrok laat zijn beelden en tekeningen in vor mentaal en kleurgebruik een duidelijke samenhang verto nen. De relatie tussen hen is er echter niet één van studie tot uiteindelijk werk. Tekenen en beeldhouwen zijn voor Ruijg rok twee naast elkaar toege paste uitdrukkingsmiddelen waarin hij gestalte kan geven aan vorm en ruimte, kleur en licht Vaan beeldhouwen in de letterlijke betekenis van het woord is in zijn werkwijze geen sprake. De beelden wor den niet gevormd in een pro ces van hakken of modelleren, maar zijn opgebouwd uit af zonderlijke elementen van hoofdzakelijk ijzer, koper en Melkkannetjes uit Neder land, België, Engeland, de Verenigde Staten en China. Melkkannetjes van glas, steen, porselein, plastic en zink. Melkkannetjes in grootte uit eenlopend van de afmeting van een vingerhoed tot een tweeliterkan. Mevrouw Ja nisse heeft melkkannetjes in alle soorten en maten. Mevrouw Janisse uit Middelburg bij een van haar indrukwekkende verzamelrekken met melkkannetjes. - foto peter lievense. Contact ARNEMUIDEN - Dat Ar- nemuiden voldoende te bieden heeft om dames en heren van top tot teen te verzorgen, be wees de modeshow op 18 no vember in de „Arae" voor de Nederlandse Christelijke Vrouwenbond, verzorgd door modehuis Janny uit de Lang straat in Arnemuiden. Medewerking werd ver leend door de hoedenzaak van mevrouw De Ridder, Besemer schoenmode en sport en kap salon Ka the. Bloemenhuis de Lelie verzorgde de droog bloemstukjes op het podium. De show werd gepresenteerd door Ca tja Cappon, de muziek kwam van Bas Hogesteger. Voor de dames waren er creaties te zien in allerlei herfstkleuren tot zwart-wit voor de feestdagen, van maat 36 tot en met 50, van Verse, Su- kusan, Setterset enzovoorts. Ook herenvrijetijdskleding werd geshowd van Levi en Lois met prachtige truien ge combineerd. Sportmerken als O'Neill en Robey waren verte genwoordigd met schoenen van Romika en Asixs-Tiger in allerlei kleuren. De dames droegen schoentjes van Cas- tallux, Anita en Helioform. De kleding werd gecombineerd met hoedjes in vele modekleu ren, paraplu's en andere ac cessoires. MIDDELBURG - In de kunstuitleen, Kuiperspoort 22 te Middelburg, exposeren de kunstenaars Gerda Edens en Sonja Besselink textiele ob jecten. Gerda Edens wordt reeds gedurende een aantal jaren geïnspireerd door stape lingen, van materiaal, door haar ver taald in het ontwerpen en ma ken van objecten in perspex- dozen. Deze bestaan uit opeen gestapelde zakjes, in een zoda nige reeks geordend, dat re gelmaat ontstaat Vanuit deze objecten, waarbij de perspex- dozen de begrenzing vormden, onstaat het ruimtelijk werk, wat nu in de kunstuitleen wordt getoond. Het ontstaan van alle textiel is opgebouwd uit enkelvou dige draden en Sonja Besse link gebruikt de draad als ver trekpunt voor haar textiele objecten. Draden, gegraveerd in perspex of ruimtelijk ge groepeerd. Er ontstaat een grafische werking die zich openbaart als Sonja Besselink de muur en de ruimte als in spiratiebron gebruikt voor het creëren van haar objecten. De expositie is tot en met 25 januari 1987 te bezichtigen.

Scheldebode | 1986 | | pagina 13