Chris Slijm verruilt 'beurs' voor reisbureau in 't Pand Clubavond scheids rechters vereniging De laatste van 1986 Vergadering raad Westkapelle BEGONNEN IN 1982, NU 340 LEDEN Missions krijgt nieuwe club Concert MMK Vivoka in Vleeshal Tissue in Walk-inn Ledenavond Bloemenveiling SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 26 NOVEMBER 1986 30£ SINT JANSTEEN -Enkele jaren geleden streek Chris Slijm neer in Sint-Jansteen en trok van daaruit heel Zeeuwsch-Vlaanderen rond in een oude VW-bus. Haalde in een cirkel van ruim honderd kilometer rond Sint Jansteen de gekste spullen op, die de mensen kwijt wilden en die in feite nog te goed waren om bij het grof vuil te zetten. Al die spullen werden ondergebracht in een grote loods in Sint Jansteen waar de verkoop plaatsvindt. Z'n initiatief sloeg flink aan en menig meubel stuk veranderde van eigenaar. Degelijk Band VLISSINGEN - Vlissingen heeft een on gekend actieve vriendenvereniging die zich inzet voor het Stedelijk Museum. De Vereniging Vrienden van het Vlissings Museum zoals de officiële naam van de or ganisatie luidt, geniet zelf landelijke be kendheid. In de overkoepelende federatie van Nederlandse vriendenverenigingen spreekt de Vlissingse afdeling een duchtig woordje mee. Initiatieven van de club uit de Scheldestad worden breed uitgemeten in het landelijke orgaan van de vrienden- -federatie en een Vlissingse stem wordt tijdens landelijke bijeenkomsten respect vol beluisterd. Het jongste wapenfeit van de Vlissingese vereni ging bestaat uit het financieel redden van De Tromp, een uniek museumstuk, dat wanneer de restauratie van het stuk geschiedenis afgewerkt is, het paradepaardje zal worden van het Vlissingse Stedelijke Museum. De Vereniging Vrienden van het Vlissings Museum heeft zorg gedragen voor de laatste financiële afwikkelingen van de kostbare restauratie. Verhuizing Spiegel Lezingen Kwartje Recent Belasting Excursies Tromp De andere wereld van Slijm werd een reis vol verrassin gen. „Drie maanden lang reis je samen. Dat betekent dat je dag-in-dag-uit op elkaar bent aangewezen. Dat kan óf tot enorme spanningen leiden, óf tot een grote band. Bij ons werd het het laatste. We heb ben enorm veel meegemaakt. Een reis, die niet tevoren tot in de puntjes is uitgestippeld, trekt een grote wissel op je aanpassingsvermogen. Je komt voor verrassingen te staan die je maar weer moet zien op te lossen en dat kan al leen maar als je volledig op elkaar kunt rekenen." Eenmaal de eerste reis ach ter de rug en de bevindingen 'verwerkt' kwam het duo tot de conclusie dat ze op deze manier verder wilden op hun levenspad. Ze besloten samen reizend en trekkend door het leven te gaan en anderen mochten daar gerust ook deel in hebben. „We wilden een reisbureau oprichten voor mensen die van dezelfde manier van reizen houden als wij. Mensen, die geen drie weken willen bruin- bakken aan de Costa Brava. Die geen instant reispro gramma willen, maar kiezen voor avontuur onderweg, spanning en onverwachte ge beurtenissen." De naam was van de orga nisatie was voor Chris Slijm geen probleem. „Een vriendin heeft me ooit de naam „Quat- ta" als bijnaam gegeven. Vond ik best leuk. Dus heb ik die naam maar aangehouden en de reisorganisatie zo gedoopt". „De trektochten zijn be stemd voor kleine groepen van maximaal tien personen. Tot nu toe heeft men drie tochten achter de rug. „Er moet con tact kunnen ontstaan, waarin ieder optimaal functioneert. Om alles uit de tocht te halen wat er in zit", licht Slijm toe. Slijms' reisorganisatie le vert het basis-idee voor een trektocht, die vervolgens in samenwerking met de reisge noten nader vormen aan neemt. Het reisdoel: Grieken land, Turkeije, Marokko en Portugal loopt als een rode draad door de tocht, maar ver der is de invulling voor een groot gedeelte vrij. De uitvoe ring gebeurt in overleg met de reizigers. „Voordat het reisgezelschap vertrekt wordt er een bijeen komst belegd, waarin de grote lijnen worden uitgestippeld. Onderweg houden we de mo gelijkheid om in te spelen op plaats en omstandigheden open. Avontuur, gezelligheid en cultuur vormen de ingre diënten en die voorwaarden blijven behouden in een kleine groep", aldus de beideintitia- tiefnemers. De kringloopbeurs groeide en werd volwassen. Voor Chris Slijm was dat een reden om de zaak over te doen aan vrienden en zelf naar iets nieuws uit te zien. Een luxe touringcar heeft de plaats in genomen van de oude bus en met evenveel vaart als waar mee hij de 'kringloopbeurs' op touw zette, startte hij een on gewone reisorganisatie op. „Ik ben niet iemand die alles op één paard wedt. Heb ik dan dat doel bereikt, dan wil ik verder", aldus Chris. Cr is Slijm vond overigens niet onmiddellijk zijn draai. Totdat hij verleden jaar met een vriend, Wim Groart, drie maanden met een bus door Turkeije trok. Op die tocht werd de basis gelegd voor wat nu een alternatieve reisorga nisatie is die onder de naam 'Quatta' al diverse lange toch ten achter de rug heeft. De eerste tocht van drie maanden met de toeringcar „Wat wij doen, valt niet on der de noemer alternatief", stelt Chris vrij scherp vast. „We gaan niet leuk alternatief met een groepje mensen weg, zonder te weten wat we doen. Allereerst onze bus. Dat is een uitstekende touringcar, die voorzien is van luxe slaapban ken, die overdag functioneren als zitgelegenheid. Er is een keukentje, een douche, en een eetgegelenheid. Verder zijn er bij ons alle normale voorzie ningen van verzekeringen, formele papieren etc. Wat het anders maakt is de manier waarop we onderweg gebruik maken van de mogelijkheden die we tegenkomen." aldus Chris. Avontuur biedt die vorm genoeg, 's Avonds binnenrij den in een dorp, waar heel de bevolking uitloopt. Vastlopen op doodlopende wegen in de bergen. Berentemmers tegen komen. Buiten slapen en eten, overnachten op een bergketen en 's morgens wakker worden met een schitterend uitzicht. Tweehonderd meter van het Vatikaan overnachten; ge woon op straat. „Zonder moei lijkheden", zegt Chris. De voornaamste reden die aangevoerd kan worden voor het slagen van deze tochten is het onderlinge contact. „Dat ontstaat binnen de besloten ruimte van de bus, tijdens al les wat we meemaken. Blijft ook achteraf bestaan tussen de mensen die de tocht hebben meegemaakt. En soms ook met ons." „Zoals die vrouw van in de vijftig, die zo verschrikke lijk enthousiast was, dat ze uit de grond van haar hart toegaf altijd wel zo te willen leven", zegt Crhis. Dat de reizen bij degenen, die hiervoor kiezen, inderdaad goed aanslaan, is het duo wel gebleken uit het feit dat verschillende personen zich voor alle drie de reizen hadden opgegeven. Leeftijdsgrenzen voor deze vorm van reizen zijn moeilijk te trekken. „We hebben niet zo'n duidelijke leeftijdsgrens, maar voor kinderen zijn de tochten niet geschikt". Voor de toekomst staat er nog van alles op het program ma. „We pakken alles aan. Ook reizen in het weekend. Op dit moment trekken we altijd nog naar het zuiden, maar we willen onze reisdoelen in noor delijke (Skandinavie, Dene marken etc.). We nemen in de toekomst ook watersportuit rustingen mee. Dat maakt het allemaal zo aantrekkelijk mo gelijk", besluit Chris Slijm. MIDDELBURG - Op vrij dag 28 november wordt in het Vrouwencafé 't Pand, Kerk steeg 5 te Middelburg een diaklankbeeld getoond. De serie „Portret van Wies" gaat over het leven van een vrouw. De vrouw is Wies Heyster, alleenstaande moe der van drie kinderen en vijf tig jaar oud. Zij vertelt over haar leven; haar jeugd, haar huwelijk, haar scheiding en haar werk nu, maatschappe lijk werk met vrouwen. In Vogelvlucht - 17 minuten - horen en zien we via welke ervaringen Wies geworden is tot wat ze nu is: een krachtige vrouw, vol zelfvertrouwen en geloof in de toekomst. Eén van haar boodschappen is: leven is veranderen, is de uitdaging aangaan, de verantwoorde lijkheid voor je eigen leven durven nemen. Deze diaserie is gemaakt door Ine Bloemen in het kader van een opleiding audio-visuele middelen. Het vrouwencafé is om 20.00 uur geopend en Ine toont haar werk om 21.00 uur in 't Pand. VLISSINGEN - Op maan dag 1 december houdt scheids rechtervereniging Walcheren weer de maandelijkse club avond in het sportpaviljoen van de s.v. Walcheren aan het Bonedijkesportpark te Vlis- singen, om 20.00 uur. Zoals gebruikelijk worden op deze avonden sprekers of groepen uit de sportwereld uitgenodigd. Voor deze bijeen komst zijn de voetbaltrainers (V.V.O.N.) te gast. Er is een fo rum samengesteld bestaande uit: Hr. J. Meulmeester en Hr. WESTKAPELLE - De ge meenteraad van Westkapelle houdt op donderdag 27 novem ber de maandelijkse openbare vergadering. Op de agenda staan zaken als de straatnaamgeving van de nieuwe zijweg van de Oude Zandweg, de verkoop van grond aan het Waterschap Walcheren, de vaststelling van de tweede wijziging van de ge meentebegroting 1987, de overname van de bezittingen en schulden van de stichting Westkapelle Herrijst en de uitvoering van de vierde fase van de restauratie van koren molen De Noorman en de in richting als museum. De vergadering begint om 20.00 uur. Olijerhoek namens de V.V.O.N. Hr. A. de Koster en W. Vermeulen namens de scheidsrechters. Discussielei der is Bert Leijnse. Voor beide groepen is dit een gelegenheid om een beter inzicht te krijgen in de grote problemen, die zich de laatste jaren voordoen op en om de voetbalvelnden en zalen, vooral wat betreft de molestatie. Op deze dag zal ook bekend zijn of de KNVB binnen haar organen tot een afdoende op lossing zal zijn gekomen be treffende het molesteren van scheidsrechters. Dit naar aan leiding van het ultimatum in gediend door de COVS.zuid 1, dat anders op deze datum in werking treedt. Ieder die be langstelling heeft voor de voetbalsport is op deze bijeen komst welkom. VLISSINGEN - De eerst* steen van de nieuwe Flying Angel Club voor de Mission.' to Seamen wordt donderdag 21 november gelegd. Dit gebeurt door mevrouw Louise Out; zij is de persoor die vanaf de oprichting van dt club in hoge mate de sfeer heeft bepaald. Hiervan zijn dagelijks tientallen tot hon derdtallen zeelui getuigen. De ceremonie begint orr. 11.30 uur en vindt plaats nabij de huidige club aan Schelde- poort te Vlissingen-Oost. MIDDELBURG - Het Mid delburgse Muziekkorps (M.M.K.), één der oudste har- De actieve vrienden van het Vlissingse museum van het museum gaat verder terug. De voorzitter van de club weer daar alles van te vertellen. Haar hobby en die van de andere bestuursleden van de vriendenvereniging, bestaat immers uit het uit pluizen van dit soort uitge breide historische verhalen. Een tijdrovende, arbeidsinten sieve bezigheid maar wel een die tot leuke en verrassende historische feiten leidt. Het museum is ontstaan in 1769 en heette toen officieel Verzamelingen van het Zeeuws Genootschap der We tenschappen. Het huidige ge nootschap der Wetenschap, gehuisd in Middelburg, komt daar dus vandaan. In 1801 vond die verhuizing plaats en dat had tot gevolg dat Vlissin gen vanaf 1801 tot 1890 geen museum had. Op 27 augustus 1890 werd in Vlissingen de eerste Oud heidskamer in gebruik geno men, een eerste stap dus naar een nieuw museum. Er vonden voorwerpen een plaatsje die na een oproep in de krant van toen aangeleverd werden door de Vlissingse bevolking. Pas in 1949 werd het Stedelijk Museum weer geopend als puur museum. De rol van de Vlissingse burgemeesters is daarna altijd een belangrijke geweest. Van zelf ontstond een soort traditie dat de burgervader als be schermheer zou optreden van het museum en mevrouw Van Nassau is daar zeer mee inge nomen: „Het museum heeft het altijd goed getroffen. Vaak zie je dat burgmeesters derge lijke bijbehorende taken als 'papieren' functie aannemen maar in het Vlissingse bestaat er echt een inzet van de eerste burgers. Ook burgemeester Van der Doef nam met veel plezier zijn beschermheertaak over van de heer Westerhout". fraaie historische stukken zo als een oude broodkar uit de jaren twintig en een munten- weegdoosje", legt mevrouw Van Nassau uit, „zijn we ook ingesprongen voor de aan schaf van praktische zaken voor het museum zoals een ge luidsinstallatie en stoelen voor de bezoekers". monie-orkesten van Neder land, geeft op zaterdag 29 no vember een concert Extra at tractie is het optreden van en kele g astsolisten; Frank Mol op piano en Marijke Poppe op altsaxofoon. Frank Mol speelt samen met de harmonie het Warsaw Con certo van Richard Addinsell. Dit werk is speciaal voor deze combinatie gearrangeerd. Altsaxofoniste Marijke Poppe brengt samen met M.M.K. het Concert for Alto Saxophone van Ronald Binge. Het concert begint om 20.00 uur en vindt plaats in de Con cert- en Gehoorzaal te Middel burg. MIDDELBURG - Aquari umvereniging Barbus Con- chonius, de Vlissingse vogel vereniging De Vogelliefheb bers en de afdeling Zeeland van Kaktusvereniging Succu lents hebben voor de achtste maal een tentoonstelling geor ganiseerd in de Vleeshal van het Stadhuis aan de Markt te Middelburg. Onder de naam Vivoka 1986 zijn er tot en met zondag 30 november een groot aantal tropische vissen, vogels en kaktussen te bezichtigen. De expositie is dagelijks van 10.00 tot 22.00 uur open. Op za terdag en zondag sluiten de deuren om 18.00 uur. Entree is voor volwassenen 2,50 en voor 65+ers en kinderen bene den de twaalf jaar 1,25. VLISSINGEN - De Vlis singse rockband Tissue treedt zaterdag 29 november op in jeugdsociëteit Walk-inn, Mi nister Lelystraat 4 te Vlissin gen. Het concert begint om 21.00 uur en kost 2.50 entree. Den Spiegel is de kwartaal uitgave van de vriendenvere niging en dat periodiek kent tegenwoordig een professio nele opzet. Historische zaken komen er in aan de orde en daarnaast bericht het over de op stapel staande activiteiten van de vereniging en doet ver slag van gedane zaken binnen de club. Mevrouw van Nassau de voorzitter van de vrienden vereniging, vertelt enthousiast over het restaureren van De Tromp. Wanneer het terug komt, moet dat een publieks trekker van de eerste orde worden. „Het blijkt dat in Amsterdam, waar de restau ratie plaatsheeft, onder de grauwe bovenlaag een serie prachtige kleuren tevoor schijn komen, iets dat nie mand had verwacht. We zijn heel nieuwsgierig wat het uit eindelijke resultaat zal zijn en we gaan met z'n allen zo spoe dig mogelijk kijken". De Tromp is, hoe mooi die er straks ook uit zal zien, slechts een onderdeel waarop de vriendenvereniging de activi teiten richt De grote liefde be staat uit het museum zelf en dus indirect uit het respect voor het eigen verleden. Het museum is een unieke instel ling die de mensen van tegen woordig en die van de toe komst iets kan vertellen over het verleden. Dat is van on schatbare waarde en dat maakt de inspanningen die de Vereniging Vrienden van het Vlissings Museum zich ge troost, goed te begrijpen en op z'n minst te respecteren. In die tijd kwam er ook een soort voorloper van de huidige Vriendenvereniging tot stand. Er werdem donateurs gewerfd die een bedrag van tien centen moesten ophoesten als steun aan de Oudheidskamer. Later werd dat een kwartje. „In 1895 verhuisde de Oud heidskamer naar de Gevan gentoren aan de Vlissingse Boulevard", vertelt mevrouw Van Nassau, die de exacte ge schiedenis van het museum zo paraat heeft, „en sinds 12 april 1914 werd het pand aan het Bellamypark, waar het mu seum nu is gevestigd, in ge bruik genomen". De vriendenvereniging is nog een vrij recent gebeuren. In februari 1982 werd deze op gericht met destijds zeventig donateurs. De geschiedenis Tijdens de Tweede Wereld oorlog was het pand de zetel van het stadsbestuur en daarna heeft zelfs de belas tingsdienst het nog bevolkt. De Vereniging Vrienden van het Vlissings Museum heeft zich verschillende doelen gesteld. Het houden van lezin gen met betrekking tot het museum en daar aanwezige collectie is er een van en in de praktijk kwam dat neer op symposia over een hele reeks interessante onderwerpen die immer gratis te bezoeken zijn. De antieke tegels, de postge schiedenis, de Boulevards van Vlissingen, de partizanen strijd van Walcheren en de omwenteling van 1787 in Vlis singen zijn enkele van de veel uitgebreidere reeks van on derwerpen die aan de orde zijn geweest. Het organiseren van excur sies naar andere musea of kunst- cultuurhistorische mo numenten leverde educatieve uitstapjes op naar Delft, Tho- len maar ook de stadhuizen van Veere, Middelburg en Goes, evenals bijvoorbeeld de Vlissingse Oranjemolen ston den op het programma. Tenslotte is het proberen aankopen van voorwerpen ter schenking aan het museum een derde doelstelling van de vriendenvereniging. Zonder subsidie komt dat voorname lijk neer op de vrienden zelf en de gemeente, de 'baas' van het Stedelijk Museum. „Naast De grootste klapper van de laatste jaren moet echter nog komen en de vriendenvereni ging heeft daarin een belang rijk aandeel: de terugkeer van De Tromp. „We beschouwen die slag als een soort kroon op het werk en zeker als de groot ste aankoop die we als vereni ging tot nu toe hebben gedaan. De komst van de gerestau reerde Tromp in het Stedelijk Museum laten we zeker niet onopgemerkt voorbij gaan", besluit mevrouw Van Nassau. ROCKANJE - De Bloemen veiling Westland houdt maan dag 1 december voor de eerste maal een ledenkringavond voor haar leden in de regio Zuidhollandse eilanden en Zeeland. De avond vindt plaats in het Verenigingsgebouw, Dorps plein 17 te Rockanje en aan de orde komen zaken als de sa menwerking met veiling Ber- kel, ontwikkelingen in de bui tenlandse aanvoer en de be groting voor 1987. Daarnaast wordt het kringbestuur aan de leden voorgesteld. Het geheel vangt aan om 19.30 uur. VLISSINGEN - De fotorubriek in De Scheldebode zit er op voor dit jaar. Op de laatste plaat van 1986 in deze rubriek zwaait de Souburgse Esmeralda Smit op een puur Vlissingse locatie de maand november en de maandelijkse foto van de hand van Zeljko Savic in De Scheldebode uit. Esmeralda (Esmée) is een geboren Vlissingse en worstelt momenteel het laatste jaar van het VWO door. Die vorm van onderwijs volgt ze aan de Vlissingse Rijksscholengemeenschap Schelde- mond, tegenover het stadhuis in de Scheldestad. Na die opleiding wil ze iets gaan zoeken in de sociaal/maatschappelijke sfeer. PABO (Pedagogische Acade mie) of Sociale Academie lijkt haar wel wat maar echt concrete plannen ont breken op dit moment. De 17-jarige, in Oost-Souburg woonachtige, Esmée stort zich in haar vrije tijd fanatiek op jazz-ballet. Aangesloten bij de vereniging Astrow doet ze zelf actief mee maar geeft daarnaast een uurtje les in de week. Haar optreden hier in De Scheldebode betekent haar debuut als poserend mo del. Ze kijkt er met plezier op terug maar ziet er verder geen brood in. „Ik ben te klein", licht ze toe, „de minimumlengte voor modellen is 1,72 meter", weet ze te vertellen, „en ik reik niet verder dan 1,62". Eeuwig zonde

Scheldebode | 1986 | | pagina 9