HONDEVOER GEEN T.V. VOOR KANARIE UITGEBALANCEERD VERS VLEESVOER BLOEDERIGE WARMTE DE TAAL VAN DE HAMSTER Echte honden willen écht vlees. MARTIN'S HOEK OP SPREEKUUR Rodi Versgevroren Vlees. GOEDE OMGANGSREGELS MET HUISHOND BELANGRIJK 70% minder ontlasting SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 26 NOVEMBER 1986 Kinderen zijn niet altijd lief voor de hond! Dus: welke hond is lief voor kinderen? Rodi Versvleesprodukten vindt u in meer dan 10 soorten in het vriesvak van uw supermarkt. Zelf menu's samenstellen? Vraag de gratis nieuwe folder "24 menu's voor uw hond" aan. Deze rubriek is er voor u. Heeft u vragen op veterinair gebied zoals ziektes, voeding etc., dan kunt u de antwoorden op deze pagina verwachten. Veelal zal het noodzakelijk zijn uw brieven iets in te korten wegens ruimtegebrek. Wanneer huisdie- renbezitters zelf oplossingen hebben voor bepaalde problemen, dan zullen ook deze opmerkingen ge plaatst kunnen worden. U kunt schrijven naar: STICHTING DIERENRAADSMAN POSTBUS 2345 8203 AH LELYSTAD Bij de vragen die aan de dierenraadsman gesteld worden zijn er velen die over de voeding van de hond gaan. Met name drie vragen worden steeds weer gesteld. 1. Wat voor soort voer is het beste voor mijn hond? De zelfgemaakte maaltijd, dinner of droogvoer? 2. Welk merk is het beste voor mijn hond? 3. Hoeveel gistocal en vitaminen moet ik er bij doen om aan de behoeften van mijn hond te voldoen? Om met de laatste vraag te beginnen. De meeste honden krijgen niet te weinig maar te veel vitaminen en gistocal waardoor vooral bij de jonge dieren groeistoringen ont staan. Als men zijn hond een droogvoermaaltijd geeft dan hoeft men er geen gistocal of vitaminen bij te doen. Wil men dit toch doen, dan zeker bij jonge honden niet meer dan een mespuntje gistocal of een paar druppels vitami nen per dag. Wat betreft de tweede vraag: er zijn vele merken honden voer op de markt. Wil men weten welke de beste is dan moet men kijken naar de per centages ruw eiwit, ruw vet (als energieleverancier), vita minen onder andere vitamine A en naar de verhoudingen cacium-fosfor, namelijk 1,2:1. Men stelt dat hondevoer een eiwitpercentage van minstens 12% moet hebben, voor vet geldt een percentage van 5 tot 8%. De benodigde hoeveelheid vi taminen wordt aangegeven in zogenaamde internationale eenheden. Zo moet er in het voer van de hond 1000-2000 internationale eenheden vita mine A zitten. Met andere woorden, niet kij ken naar de mooie reclame maar kijken naar de gehaltes aan eiwit en dergelijke welke in het voer zitten en welke de hond nodig heeft. Als laatste de eerste vraag. In feite is de complete dinner of droogvoermaaltijd het beste voor de hond, ook al heeft men dan het idee dat men te weinig aan het eten voor de hond doet. De zelf klaarge maakte maaltijd, bestaande uit (slacht)afval zoals pens, brood of etensresten, wordt vaak graag door de hond ge geten maar dekt niet alle be hoeften van de hond. PZC:T€K§VteesCH... huizen zou kunnen voorkomen. Op zich natuurlijk een loffelijk streven. En hoewel de aansporing vooral het gehele gezin in de keuze en aanschaf te betrekken volkomen juist is, mis ik toch een aantal essentiële omgangsre gels met een huishond binnen het gezin. Een absoluut gulden regel: leer uw kinderen van jongsaf aan niet naar de hond toe te gaan! Reden: in de hondewereld gaat de mindere naar zijn meerdere toe. Wanneer uw kind nu steeds de hond opzoekt, begeeft het kind zich steeds maar in een ondergeschikte positie. Wat de hond het recht geeft het kind te corrigeren wanneer hij geen zin in het kind heeft. De hond is te vergelijken met een fles bleekwater, de afwasmachi ne, de wasmachine, de video. Zorg dat het kind niet naar de hond toegaat. De kanarie is een kleine vogel, die speciaal om zijn mooie zang erg geliefd is. Men onderscheidt de Zangkanarie, de Kleurkanarie en de Vorm- en Postuurkanarie. De huisvesting geeft weinig problemen, een geschikte kooi is ook in de kleinste behuizing nog wel neer te zetten of op te hangen. Wanneer u een echte zanger wilt hebben, dient u een mannetje te nemen en deze ook alleen in een kooi te zetten. Wanneer u veel tijd heeft en echt contact met het diertje wilt, kunt u het best slechts één kanarie nemen. Bent u veel weg, neem dan twee kanaries, want dat is voor de dieren veel gezelliger. Heel belangrijk is de plaats waar u de kanarie gaat neerzet ten. Voor het raam lijkt heel prima, maar geeft grote tempe ratuurschommelingen, en daar kan een vogel nu juist niet te gen. Veranderingen in tempe ratuur zorgen voor „stokrui". Dit is een aandoening waarbij de eerste veertjes worden ver loren, maar uiteindelijk houdt de kanarie op met zingen en VVV/I «-* l Cvi ziek. Een rustig hoekje, niet te dicht bij een verwarming, en vooral niet op de tocht, is prima. De lichtflit sen van de televisie, waarvan wij geen last hebben omdat ons oog ze niet waarneemt, zijn voor uw kanarie heel slecht. Wanneer hij dus tegen over de televisie staat is het zaak de kooi met een doek af te dekken wanneer u de t.v. aan heeft. De Stichting Consument en Veiligheid heeft onlangs een informatieboekje uitgegeven met daarin wenken hoe men misschien de 18.000! behandelde hondebeten in zieken- Tot ongeveer mijn dertigste jaar heb ik met bont aan gelopen. Ik voelde me er stoer in. Buiten mijn ego- strelende gevoelens vond ik het ook mooi. Zo lekker warm en natuurlijk. Meestal ga ik één keer per jaar naar een zuidelijk land om van het zonnetje te genie ten. Mijn verbazing is groot wanneer ik zie dat er juist in die landen veel modeshows zijn met bont. Waar schijnlijk voor ons rijke buitenlanders, 's Avond lopen de dames te flaneren met hun peperdure bontstola's of bontjassen. Lekker warm gaat dan absoluut niet meer op. Het is dan een pure demonstratie - wat heb ik voor iets duurs aan. Dit soort imponeergedrag zorgde ervoor dat ik me ging herbezinnen. De dieren bescherming, met name het anti-bont-comité, maakte mij attent op de wantoestanden in de bontfokkerij. Ik wil nou niet onmiddellijk gaan roepen o wat zielig en o wat erg. Ik wil wel roepen dat ik het krankzinnig vind, dat mensen in het jaar 1987 nog steeds met bont lopen, leder argument van het is zó lekker warm en wel zo warm dat er geen alternatief voor is, kan naar het land der fabelen. In het begin van dit jaar ben ik in Finland geweest. Het was daar 37 graden onder nul. We maakten een trip naar die plaats waar zomers de zon niet meer onder gaat. Berekoud, maar geen Fin had een bontjas aan. En wij zuiderlingen kwamen met bontjassen aandragen. De kleding van de Finnen bestond uit jacks en broeken gevoerd met dons. Enkele Finnen hadden z.g. overlevingspakken aan. Op die trip moesten wij allen die pakken aan en bontjassen werden glimlachend als te koud weggewuifd. Het enige wat nog overbleef uit de primitieve oudheid waren bontmutsen. In het noorden van Europa is het jaar nul definitief vervangen door het jaar 2000. Functionele kleding is moderne kleding die door de industrie na jaren van research is ontwikkeld. Het is jammer dat wij zuiderlingen daar nog achterlijk in gebleven zijn. Wanneer we het voor de schoonheid gaan doen denk ik dat we totaal verkeerd bezig zijn. Een dier villen voor zijn pelsje is mensonterend en dieronwaardig. Dat is nu juist het ver schil tussen vroeger en heden. Innerlijke beschaving is res pect hebben voor het leven. Vorig jaar zijn er 80.000 vossen afgemaakt en het vel over de oren getrokken omdat wij zo nodig mooi willen zijn. Laten we het voorlopig maar houden op leren schoenen. Dat gaat nog net. Grompiepen: Dit is een mengelmoes van grommen en piepen. U zult het horen wan neer de hamster boos is en vlak voor en tijdens vechtpartij en. Klappertanden: Een teken van opwinding en agressie. Het is een ernstige waarschu wing van de tegenstander vlak voor en tijdens een vechtpartij. Krijsen: De hamster krijst wanneer hij zich ernstig be dreigd voelt. Piepen: Een licht geïrriteer de stemming. Dit geluid doet zich ook voor bij stoeispelletjes van elkaar goedgezinde paar tjes. Wassen: Na het wakker wor den in de avond wordt er ge- eigen kind hoeft u niet bang te zijn. Die is bekend en daarin heeft hij dus vertrou wen. Kunt u makkelijk bij zijn voe derbak of kluifje komen? Blijft hij vriendelijk kwispelen of wordt hij gespannen? Blijft hij stil zonder te eten met zijn kop boven zijn bak staan? Of gromt hij waar schuwend? Deze hond zal waarschijnlijk bij jonge kinderen proble men gaan veroorzaken wan neer er gegeten wordt of wanneer er speeltjes van de hond zijn. Leer het kind nooit naar de hond toe te gaan op die momenten. Let op: vaak vinden kinderen het leuk om een zacht brommende hond een beetje te pesten. Door hem aan te kijken dagen zij hem uit. En subtiel spel wat u echter onmiddellijk moet verbieden. stoeien is voor veel honden een probleem. Stoeien bete kent vaak een rangorde-spel, dat echter al gauw kan ont aarden in een rangorde- strijd. En een hond beslecht dat nu eenmaal door ge woon wat harder te bijten. Bij honden met hun bescher mende vacht geen probleem. Maar in onze onbeschermde huid geeft dat onmiddellijk zware verwondingen. Dus: stoeien met de hond moet overgelaten worden aan vol wassenen en jonge mensen. onthoud: kinderen zijn nooit fysiek of psychisch de meerdere van uw hond. Bij een rangorde-probleem ver liest het kind altijd. De gemeentereinigingen reageerden enthousiast op het nieuw ontwikkelde voer van Rodi BV uit Opmeer. Uit een nog niet gepubliceerd onderzoek is gebleken dat honden die het verse complete voer hadden gegeten van Rodi 70% minder ontlasting produceerden. Het was een verge lijkend onderzoek met de zogeheten fabrieksmatige ge maakte hondevoeders. Rodi levert pens aan alle supermarkten in Nederland. De winkels slaan de pens op in vriezers waaruit de consu ment dat produkt haalt wat zijn huisdier nodig heeft. r— Ingezonden mededeling In het algemeen worden de complete voeders in Nederland fabrieksmatig gemaakt en sa mengesteld. Alles wordt ver werkt in droge brokjes, diners of b.v. de blikvoeders. Rodi heeft zich gespecialiseerd in het maken van complete voe ders op het gebied van vers vlees. Rundermagen, long, le ver, milt, nieren en schapenvet zijn de basisbestanddelen van de Rodi produkten. Daaraan wordt toegevoegd mais, ont sloten granen en daaraan toe gevoegd de noodzakelijke mi neralen en vitaminen. Dit alles zorgt ervoor dat het op vers vlees basis, en dat is uniek, compleet voer is. In de praktijk is verder nog ge bleken dat honden die in hun jeugd moeilijk zindelijk wilde worden, dit gemakkelijker wer den wanneer ze op vers vlees stonden. De vulstoffen die de fabrieksmatig gemaakte voe ders nodig hebben bleken bij jonge honden een dermate grote aandrang te veroorzaken, dat in huizen de vloerbedek king vaak bezoedeld werd met ontlasting. MONSTER ONDERZOEK DOOR CIVQ-TNO Hamsters hebben verscheidene kleurslagen. Albino's zijn mak kelijk tam te krijgen. DIEREN IEREN WELK RAS LIEF VOOR MIIN KINDEREN? Een veel gehoorde vraag. Want het is natuurlijk ook van essentieel belang dat de toekomstige huishond lief en betrouwbaar zal zijn voor de kinderen van het gezin en voor hun vrienden en vriendinnetjes. Ik begrijp dat ook wel. Maar het zou misschien veel proble men voorkomen wanneer met minstens zoveel wikken en wegen werd bedacht of het kind wel betrouwbaar en lief voor de hond zal zijn. Want daar zit meestal de kern van het probleem. Toen mijn kinderen klein wa ren, haalde ik een hondje van 5 maanden uit een naburig asiel. Een bastaardje, zwart met brui ne pootjes en wenkbrauwen. Lief en betrouwbaar was ze. Totdat een vriendje van een jaar of vijf uit de buurt een keer haar venijnig een tepel omdraaide. Toevallig waren wij daar getuige van doordat we zicht op het geheel hadden door een glazen deur. Anders hadden wij nooit begrepen hoe ons vriendelijke hondje zich van het ene moment op het andere ontpopte tot een ware kinderhater. Vanaf dat moment hoefden kleuters en peuters niet meer in haar buurt te komen. Zij hield ze gedurende de tijd dat de kinderen binnenshuis speel den nauwlettend in de gaten. En oh wee wanneer ze naar naar keken of een twijfelende stap in haar richting deden. Een venijnige uitval was het absolute gevolg. Kortom, zij had kinderen al haar vertrouwen van de wereld gegeven, was totaal onver wacht pijn gedaan en vanaf dat moment had zij haar vertrou wen verloren. Het is ook nooit meer echt goed gekomen. Mijn kinderen groeiden op en de vriendjes werden vrienden. Daarmee werd het probleem opgelost. Tegen de tijd dat er kleinkinde ren over de vloer komen, zal ons teefje er niet meer bij zijn. Dus daar hoef ik niet over in te zitten. Daar zit geen systeem in. Laat u niets wijs maken. U moet maar op een paar dingen let ten en dat geldt voor iedere hond en ieder ras: is de hond angstig voor vreemden? Hij zal ook ang stig, en dus vaak agressief op het speelkameraadje van uw kind reageren. Hij kent het immers niet? Voor uw wassen. De hamster zit daarbij op zijn kleine achterwerk en poetst eerst in het gezicht. Steeds weer worden de voor pootjes gelikt. In elkaar duiken: Ook een schrikhouding, waarna meestal gepoetst wordt. Opblazen van de wangzak ken en het laten zien van de buik: Imponeergedrag om een aanvaller of indringer te verja gen. Het aanbieden: Vooral zicht baar bij jonge dieren t.o.v. vol wassen dieren en van lager ge plaatste dieren t.o.v. hun supe rieur. Met opgerichte staart en gestrekte achterpoten biedt het lager geplaatste dier de achter kant aan aan het hoger ge plaatste dier. Het dient ter kal mering, ter overgave en als on- derwerpingsgebaar. Rodi b.v., Ind.ter De Veken 36. Pb 52.1716 ZH Opmeer, tel. 02263 - 3144 f

Scheldebode | 1986 | | pagina 19