GROOT IN MASSIEF HOUTEN LEDIKANTEN TOON'S RIJWIELSHOP ZEVENTIGJARIGE MEVROUW SUURBEEK SCHRIJFT GEDICHTEN TAPIJTCENTRUM ZEELAND B.V. - CENTRUM ZEELAND B.V. kruiningen tin d if goes - middelburg SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 26 NOVEMBER 1986 OOST-SOUBURG - Zo maar een vrouw in een gewone straat in Groot Abeele, me vrouw Riek Suurbeek. Tenminste, dat vindt ze zelf. Ze schrijft gedichten, maar daar houdt half Nederland zich mee bezig zo tegen 5 december. Ze lacht graag en veel, op zich ook niet zo bijzonder. Ze is ze ventig jaar en heeft ontzettend veel mee gemaakt. Mevrouw Suurbeek woonde de eerste vijftig jaren van haar leven in Rot terdam, waar ze na de scheiding van haar eerste man tien jaar lang alleen voor haar kinderen zorgde en de kost verdiende met schoonmaken. Later volgde ze een kraam- opleiding en twintig jaar geleden trok ze met haar tweede man naar Zeeland. Van haar acht kinderen zijn er vijf gestorven. Al twintig jaar heeft ze last van slijtage aan de heupen en ze heeft een elektrisch karretje, waarmee ze „heerlijk door de polder kan crossen". Ze vindt, dat we in een fantastische tijd leven en ervaart het ouder worden als iets vreugdevols. Gedichten schrijven deed mevrouw Suurbeek al als kind. Ze is penningmeester van de Vlissingse amateurschrijversvereniging Pennevreugd en be trokken bij het tijschrift Inkt. Haar gedichten gaan over geloof, over persoonlijke ervaringen, maar ook gedichten voor kinderen heeft ze geschreven en grappige als het volgende: Vredeslicht Beschavingen Ouder worden fietsen, kwaliteit onder alle omstandigheden Hobby's Model: Nice degelijk en zwaar uitgevoerd, blank gelakt incl. bodem 90/200299.- 140/200398.- Bijpassend nachtkastje135.- Model London: robuuste bedbak met afgeronde hoeken, blank gelakt 90/200340.- 140/200489.- Ook in 2.10 lang leverbaar 160/200550.- 180/200598.- Bijpassende linnenkasten, boekenkast en bureaus vindt u in onze showroom. Wit ledikant Kreta: gemaakt van M D F. (dus geen spaanplaat) zonder bodem 140/200. 399.- 160/200449.- Bedtafeltjes per stuk75.- Aanbieding matras: s.g. 25 grijs-rood diagonaal in de maat 90/200. 149.- s.g. 30 grijs diagonaal in de maat 90/200199.- Het wordt weer tijd voor „dons" Irisette donsdekbedden in blokken gestikt, 65% eendedons 1-per s298.- 2-per s450.- Lits-Jum525.- Nieuw binnen Irisette dekbedovertrekken flanel, dus heerlijk warm. Prachtige kleuren en dessins 1-pers 89.- 2-pers1 59.- Lits-Jum189.- Met 2 kussenslopen. Graag tot ziens! Portret van zo maar een vrouw Dame met hondje 's avonds laat, snel nog een rondje door deftige straat, hondje gedwee draaft dapper mee, ruikt favo riet plekje, ruk aan het nekje, reeds geheven poot, smakt in de goot, dame denkt voldaan, nog net goed gegaan, hondje weet moe, favoriet plekje ta boe. „Laatst, toen de boom voor mijn deur omwaaide, heb ik het kortste gedicht van mijn leven gemaakt", vertelt ze met veel plezier. „De storm is gaan liggen, de boom voor mijn deur ook....". In de huiskamer van de fa milie Suurbeek brandt een olielampje. Het is aangestoken aan het vredeslicht, dat sym bool staat voor wereldwijde samenwerking in problemen als oorlog, honger, armoede en milieuvervuiling. Dit licht is aangestoken op 16 september in New York en keert daar te rug op 31 december om twaalf uur 's nachts na een tocht te hebben afgelegd door alle we relddelen. In Nederland is de vlam verspreid door mensen van de Bahai. Dit projekt heet de First Earth Run. Op 4 decem ber kan iedereen „zijn licht komen opsteken" in de Zeeuwse bibliotheek in Mid delburg. „Het werkt wel", vindt mevrouw Suurbeek, „want daardoor je er voor moet zorgen, dat het niet uit gaat, ben je er vaak mee be zig". „Ik zou graag in deze tijd een jonge vrouw zijn", zegt mevrouw Suurbeek. „Ik vind het een fantastische tijd. Je kunt bijvoorbeeld aantrekken, wat je wilt, al ga je in een ta felkleed lopen! Alle rottigheid komt nu naar boven borrelen, omdat de mensen er geen vrede meer mee hebben, ze vragen zich af: waar is de uit weg. Overal beginnen nieuwe stromingen door te sijpelen, ook de deuren van de kerken gaan langzaam voor elkaar open. Het kan misschien veel tijd vragen, maar och, er zijn al heel wat beschavingen ver loren gegaan, er bleef altijd wat van over en men is altijd opnieuw begonnen". Als Rosenkruiser en lid van de Bahai haalt mevrouw Suurbeek veel inspiratie uit haar geloof. Ze vertelt daar over: „Iedereen heeft twee mensen in zich. Een stoffelijk, uiterlijke mens en een godde lijke mens, een goddelijke kern, die in iedereen leeft en ons allemaal gelijk maakt. Door veel kerken wordt alleen aan de buitenkant gewerkt, terwijl dat alleen het voertuig is voor het goddelijke. Tegen mensen met problemen zeg ik vaak: geef maar toe dat je het niet weet, gebruik al je talen ten, maar vertrouw er ook op dat je „andere helft" het wel weet. Ik kan niet met iedereen over die „goddelijke helft" praten, veel mensen zijn er bang voor. Het betekent, dat ze hun uiterlijke mens los moe ten laten". Over ouderdom schreef me vrouw Suurbeek een gedicht waarvan hier een gedeelte volgt: Het huis door mij al levens lang bewoond, wordt al be trekkelijk oud, en de gebreken die het heeft, zijn mij zeer ver trouwd, de bovenkamer eens gevuld met allerhande ideele zaken, begint door het voort durend ruimen, al aardig leeg te raken, in het hart van 't Sinterklaasavond In dienstencentrum Bachten Reede wordt op dinsdag 2 decem ber om 19.30 uur een. Sinterklaas avond gehouden, georganiseerd door de Stichting Welzijn voor Ouderen, Rommelmarkt De Showgroep Vlissingen houdt op 29 november een echte ouder wetse rommelmarkt in het clubge bouw Koestraat 1 van 9.00 tot 16.00 uur. VLISSINGEN Concert Op zaterdag 29 november treedt het bekende Xenakis ensemble sa men met het Koor Nieuwe Muziek op in de St. Jacobskerk te Vlissin gen om 20.30 uur. Zij brengen werken van Vasquez Diaz, Jans sen, Feldman, Xenakis en Boer man. De organisatie is in handen van het Centrum Nieuwe Muziek te Middelburg. Dit stalen ros een Mevrouw Suurbeek: „Als je ouder wordt, mag je een beetje gek zijn" Onvermoeibaar, lichtlopend, oersterk en niet veeleisend is deze BATAVUS TOPPER, de trouwe tweewieler van St. Nicolaas. Een fiets die z'n naam eer aandoet. Met roestvrijstalen" velgen, Vredestein banden met zijreflektie, Batavus koplamp en goedgekeurd veiligheidsslot. - Diverse kleuren en uitvoeringen. Met terugtraprem I 599,' Met en 3 versnellingen f 759,-. Winkelcentrum, Papegaaienburg Vlissingen, tel. 01184-79565 huis, de binnenkamer is het al tijd druk, zonlicht valt er door de ramen, kinderstemmen brengen er geluk. „Ouder worden heeft voor mij iets vreugdevols", vertelt mevrouw Suurbeek. „J gaat alles van bovenaf bekijken, alsof je een toeschouwer bent, en alles wordt gemakkelijker". Over haar hobby's vertelt mevrouw Suurbeek graag te tuinieren, in de natuur te zijn en orgel te spelen. „Maar daarin is mijn fantasie groter dan mijn kunde, hoor", lacht ze. „Als ik meer tijd heb, zou ik ooit nog eens een boek willen schrijven. Mijn grootste hobby is de jeugd, ik ga graag met jonge mensen om. We hebben 17 kleinkinderen en 7 ach terkleinkinderen, maar mijn man en ik zijn eigenlijk de opa en oma van iedereenTot slot het gedicht „Verpleegte huis" van Riek Suurbeek, een vroede vrouw Huis met vele vensters. riant gelegen even buitenaf. Vergulde kooi voor vleugel lamme vogels 't versierde voorportaal van 't graf. De hooften vragend opgeheven naar het schuchtere bezoek, dat tracht het juiste woord te vinden, voor het oudje in de hoek. „Dag moeder", zegt hij teder en vat haarkleine hand. Haar ogen dioalen langs hem heen, als schouwend de andere kant. Een zoeken in herinnering naar wat beleefd werd samen. Een vage glimlach om haar mond. Zacht stamelen van wat na men. Traag glijdt de tijd voorbij, als wil zij nog wat pozen, bij dat wat nu nog is. Dit haast doorschijnend broze. Wat blijft is slechts een stil gebaar: „Dat moe, dan ga 'k maar weer" Een streling over het dunne haar, een fluisterend: „Dag...me neer". MIDDELBURG Interkerkelijke dienst Op zondag 30 november om 10.00 uur wordt er in de Lutherse kerk aan de Zuidsingel 70 te Mid delburg een interkerkelijke dienst gehouden, gezamenlijk met de Doopsgezinde Gemeente, de Re monstrantse Broederschap en de Vrijzinnig Hervormden. Muzikale medewerking aan deze dienst ver leent het Nederlands Hervormde Koor „De Lofstem" uit Sint Lau rens onder leiding van de heer A. v.d. Driest. De liturgie is volgens de orde van de Evangelisch-Lutherse Hoofddienst. Bazar De Vrije School Zeeland te Mid delburg houdt op 29 november haar jaarlijkse bazar. Dank zij de inzet van vele ouders is er een groot assortiment te koop van hou ten speelgoed, kinderkleding, pop pen enzovoorts! alleen van natuur lijk materiaal gemaakt. Verder is er een boekentafel, spelletjes, een grabbelton, poppenkast, het huis van Hans en Grietje, een rad van avontuur en een restaurant. De ba zar wordt gehouden van 10.00 tot 15.00 uur aan de Willem Aron- deusstraat 59 in Klarenbeek. Twirlteam De Middelburgse Euroband heeft naast een drumband, een mi- nirettenpeloton en een majoretten- peloton nu ook een twirlteam, be staande uit negen meisjes. Zij wonnen tijdens hun eerste con cours in Vlissingen de derde prijs. Ze trainen iedere maandagavond van 19.00 tot 20.00 uur in de gym zaal aan de Roozenburglaan. Opleidingen Numa De Stichting Numa, verbonden aan de Nutsacademie, start drie nieuwe opleidingen in Middelburg. Een vierjarige opleiding economie vanaf februari/maart 1987, gemid deld zes uur per week. Een eenja rige opleiding maatschappijleer, eerste graad, vanaf maart/april 1987. Een nieuw eerste jaar van de vierjarige opleiding pedagogiek-A, tweede graad, start in september 1987. Op donderdag 27 november wordt in de Latijnse Schoolstraat 10 te Middelburg vanaf 18.00 uur voorlichting gegeven over deze op leidingen. Telefonische informatie kan worden verkregen op telefoon 01180-35086. Ziektekostenverzekering In samenwerking met de Vrije School Zeeland houdt Stichting Mediaan te Middelburg een infor matie-avond over de nieuwe zelf standige ziektekostenverzekerings maatschappij Medios, die een breed pakket verzekeringen biedt voor zowel de gewone, de aanvul lende en de alternatieve genees-t wijzen. Voor ziekenfondspatiënten' biedt Medios de mogelijkheid zich aanvullend te laten verzekeren. De avond is op 3 december om 20.00N uur in de Concert- en Gehoorzaal, ingang Verwerijstraat, Middelburg. Inzameling Nicaragua In het kader van de campagne „Nicaragua moet overleven" houdt het Nicaragua Komitee Zeeland een inzamelingsactie van tweede hands goederen op 29 november van 11.00 tot 15.00 uur in de We reldwinkel aan de Dam 47 in Mid delburg. Goed bruikbaar zijn onder andere: bijlen, spijkers, gereed schap, eet- en koogerei, dekens, kleding, petroleumlampen, zaklam pen, radio's, zuigflessen en veilig heidsspelden. Voor inleveren op een ander tijdstip of ven/oer, bellen naar Wout Kemperman, telefoon 01180-33171. Concert Zondag 30 november om 16.00 uur treedt in de Kloveniersdoelen in Middelburg de band Fra Fra Sound op. Deze band brengt authentieke en traditionele Afro- Surinaamse muziek. Deze ritmi sche muziek mengt de groep vaak ook met harmonieën uit de jazz, hetgeen de frisse Fra Fra Sound oplevert. Tijdens het concert ligt vóór de pauze het accent op de traditionele Surinaamse muziek, daarna komen ook andere stijlen aan bod. De groep geeft een uitge breide toelichting. Open middag BBS Elke eerste woensdagmiddag van de maand, dus ook op 3 de cember van 13.00 tot 16.00 uur, houdt het Buro Baanlozen Service een open middag voor iedereen, die meer wil weten over vrijwilli gerswerk, aan de Stadhuisstraat 1 in Middelburg, telefoon 01180- 35790. Bazar UW de Unie van Vrijwilligers (UW) Middelburg houdt op 27 november van 10.00 uur tot 14.00 uur de na- jaarshandwerkbazar in ruimte „De Boog", Herengracht 52 te Middel burg. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van nieuwe ma terialen. Kerstkaarten Tijdens de maandelijkse koffie- contactmorgen van „Kom uit je huis" op woensdag 3 december van 9.30 tot 11.30 uur worden deze keer zelf kerstkaarten ge maakt. Materiaal is aanwezig. Plaats: wijkgebouw Zuiderbaken, M. de la Palmastraat, Middelburg. Kinderoppas is aanwezig. Informatie-avond De laatste informatie-avond, ge organiseerd door Fiom-Zeeland en de Belangen Organisatie Een- ouder Gezinnen, wordt aehouden op donderdag 27 november om 20.00 uur in de Hoeksteen, Roo zenburglaan 22, Middelburg. On derwerp is de Algemene Bijstands wet, de inleiding wordt verzorgd door een medewerker van het in formatie- en adviesburo te Goes. Voor meer informatie Fiom-Zee land, telefoon 01180-27311 Open dag asiel Zaterdag 29 november houdt het dierenasiel Middelburg aan de Oostperkweg 9 een open dag van 11.00 tot 16.00 uur. Er staan stands van de Dierenbescherming, het vogelasiel en de HOWA (Hon denvereniging Walcheren). Voor de kinderen is er een grabbelton. Oudervereniging Op 27 november houdt de oudervereniging Philadelphia haar najaarsvergadering in de Klimop- school aan de Grevelingenstraat om 20.00 uur. De videoband „Wat is er aan de hand met Patricia" wordt vertoond over ouders van een kind, dat zich anders dan an deren ontwikkelt. Ook vertellen en kele leden van het team Vroegtij dige Onderkenning op Walcheren (VTO) iets over hun werk met kin deren tussen de nul en zeven jaar, die zich anders ontwikkelen dan

Scheldebode | 1986 | | pagina 15