Halve ton bijeen voor nieuwe stal Stichting Ponyrijden Gehandicapten Reggae en klassieke muziek op culturele dag Surant LEKKER VOOR GAAT ZITTEN Trip naar Londen Zj«ri ~as< r- MIJLPAAL HELP DE GEHANDICAPTE IN HET ZADEL NIEUWE VERPLEEGFILOSOFIE KRIJGT GESTAL TE J.P.A. RosseI IN DE SCHELDEBODE M V mummmiimmimmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmimmmmmmmi MIDDELBURG/VLISSINGEN - Een werkgroep, een stuurgroep, rapporten, een stappenplan, een speciale aan te stellen coördinator, een symposion. Allemaal te kenen, dat er iets gaande is in het Wal cherse Streekziekenhuis. Waar gaat het over Een betere manier om ziekenhuis patiënten te verplegen. Daar houdt men zich in ziekenhuizen over het hele land al enige jaren mee bezig. Rond de jaren '60 en '70 vond een sluipende ver andering plaats in de verpleging. Om allerlei rede nen als bezuinigingen, minder personeel, medische ontwikkelingen en kortere arbeidsduur werd de verpleging steeds technischer en meer „taakge richt". Een patiënt kreeg een groot aantal verpleeg kundigen aan zijn bed, ieder met een eigen taak. De aandacht voor de patiënt als mens raakte op de achtergrond. Het waren de verpleegkundigen zelf, die een aantal jaren geleden aan de bel trokken. Zij wilden meer gelegenheid hebben om hun werk goed te doen. Van „taakgerichte" zorg naar meer „patiëntgerichte" zorg. Intensiever Hondenvereniging DAT BETEKENT VOOR U: MEER KLANTEN, MINDER KOSTEN. KIJK MAAR: LAAG TARIEF, HUIS AAN HUIS AAN HUIS. IEDEREEN KRIJGT 'M IEDERE WEEK, GOED GELEZEN, KRAAKHELDERE DRUK. SCHELDEBODE: UW RESULTATEN BLAD. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. 33e jaargang, i - Oplage: S Editie Vlissingen 22.685 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 21.034 ex Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Kantoor: Torenstr. 5, Vlissingen. Tel. 01184-19910. Openingstij den: 08.30-12.30, 13.30-17.00 u. Advertentie-exploitatie: J v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Redactie: Redacteur: Luc Vranken.tel. privé 01184-13284. Correspondente: Marloes Wilbers, tel. privé 01180-16920. 301 KANTOOR: TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL 01184-19910- POSTADRES POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN VLISSINGEN - Meer dan een halve ton heeft de actie Help de gehandicapte in het zadel' opgeleverd. Afgelopen zaterdag maakte de Vlissingse burgemeester Van der Doef het tot dan toe bereikte bedrag bekend op de feestelijk afslui ting van de actie van de Stich ting Pony rijden voor Gehan dicapten en de Round Table Walcheren. Een welluidend applaus van de aanwezigen, die allen op de een of andere manier bij de actie betrokken waren, betekende een terecht teken van een succesvolle af loop van de actie. Dierenarts Andre Bil is de initiatiefnemer van de actie. Hij constateerde bij herhaal delijke bezoeken aan de stal van het manege aan de Vlis singse Bosweg dat de daar ge stalde pony's veelvuldig ver kouden waren. De oorzaak bleek te zitten in de volledig ontoereikende behuizing van de dieren. De vroegere var kensstal is te klein en biedt zo wel in de hoogte als in de breedte onvoldoende leef ruimte voor de beesten. „Pony's zijn zeer gevoelig voor tocht Ze steken elkaar bovendien snel aan en meer malen was er sprake van een ware verkoudheidsepidemie onder de dieren. Dat bete kende vaak uitschakeling van verschillende pony's en daar mee werden veel gehandicap ten teleurgesteld doordat les sen noodgedwongen opge schort moesten worden", legt de heer Bil uit. Er moest dus een nieuwe stal komen en daarvoor was anderhalve ton nodig. Dieren arts Billid van de organisatie Round Table Walcheren, lan ceerde het idee om zijn organi satie in te schakelen en een grootse actie op touw te zetten onder de Zeeuwse bevolking en bedrijfsleven om een eerste bedrag bijeen te krijgen. Een fietstocht van een groep Middelburgse politieambtena ren, collectes in de Walcherse bioscopen en werving van geld en steun op alle mogelijke ma nieren vormden de actiemid delen en afgelopen zaterdag betekende de feestelijke af sluiting van de eerste stap op weg naar een nieuwe stal. Een derde van het bedrag is nu binnen, hoe nu verder P. van der Molen, voorzitter van de Round Table Walche ren: „Met deze fantastische start benaderen we nu de bank voor een lening die de rest van het benodigde bedrag dekt. Die bespreking is al gaande. Het gaat nu om het verkrijgen van de gemeente garantie en wanneer die door gang vindt, sluiten we de hy potheek af. Als dat een feit is kan meteen met de bouw be gonnen worden. De plannen daarvoor zijn al klaar". De lijst van financiële 'hulp verleners' aan de actie Help de Gehandicapte in het Zadel is omvangrijk: Aannemersbe drijf Geschiere Wattel, ABN Vlissingen, Advocatenkantoor Boogaarde, Advocatenkantoor vd Wijst en Huisman, Alleg hany Warehouse Europe BV, AMRO bank Middelburg, AMRO bank Vlissingen, ANWB, Bijou Lederwaren, Croky Chips, Chrompack IN- temational BV, Drvjsbnmi Sfjn Velde, Drukkerij De VewJvfes- dagh, Formido Konraaa, Fri tuur Stadhuis Vlissingen, NV Haven van Vlissingen, Heine- ken, Herenmodehuid Peca, Hoechst Holland BV, Hollan der Bogaert, Isostar, INstalltie- bedrijf Goes, Jachtwerf Zwe- mer, JeremiAsse Revalidatie, Keurkoop, P.C. Koole BV, Kwantum Hallen, M T Che micals BV, Meizon BV, Metaal- Burgemeester Van der Doef van de gemeente Vlissingen, schrijft de cheque van F 53.200,- uit tijdens de feestelijke afsluiting van de actie afgelopen zaterdag in de manege aan de Vlissingse Bos weg. handel Cracau en zn, Modehuis Joziasse, Motel Ameville, NMB Middelburg, fa L. de Nooyer en Zn, Olau-line Nederland, Olie handel vd Dries, Pechiney Ne- de bode, Trefcenter BV, Uni- derland NV, Provinciale pharma, V D Middelburg, fa Zeeuwse Courant, SKS Piping, Ter Weijden, Kon Zeelandia Kon Mij De Schelde, De Schel- BV. De patiënt als mens centraal „Eigenlijk vind ik dat een slechte term, alsof de ver pleegkundige zorg op iets an ders gericht zou kunnen zijn", bekent mevrouw De Groot in haar kamer in het Matenshuis, met uitzicht op de snel- verkleurende bomen op het Bolwerk. Mevrouw de Groot is, na als hoofd van dienst de leiding over de verpleegkun digen gehad te hebben, nu di- rekteur patiëntenzorg in Mid delburg. Samen met een di- rekteur-beheer en een direk- teur-geneesheer vormt zij vanaf 15 november de drie hoofdige direktie van de Stichting Streekziekenhuis Walcheren. „Ook in dit ziekenhuis is die ontwikkeling naar een andere verpleegfilosofie al een paar jaar aan de gang. Het is in de eerste plaats een bewustwor dingsproces, dat te maken heeft met de manier, waarop je tegen mensen aankijkt. Heeft er iemand zijn been ge broken, dan ligt er in dat zie kenhuisbed niet alleen een ge broken been, dat medische zorg nodig heeft, nee er ligt in de eerste plaats een méns in dat bed. Kijk, 'betoogt mevrouw De Groot, „hoe mondig de mensen ook zijn, als ze ziek worden dan voelen ze zich toch afhan- De verpleging moet weer een patiëntgerichte zorg worden in plaats van een taakgerichte keiijker en onzeker. Dan is het nodig, dat de verpleging die mensen aardig en respektvol benadert en niet meteen zegt dat dit of dat niet kan. (Dit geldt uiteraard voor de hele organisatie. Het hele zieken huis zou een sfeer van gast- VLISSINGEN - Wie uit heemse gerechten wil proeven, exotische klederdrachten wil bekijken, belangstelling heeft voor onvervalste reggae of klassieke Hindoestaanse mu ziek, hoeft geen verre reizen te maken. Een retourtje Vlissin gen is genoeg. Want op zater dag 1 november wordt in het V.T.V.-gebouw achter sport veld Baskenburg een grote Surinaams/Antilliaanse Cul turele Dag gehouden. Van 14.00 tot 17.00 uur is er de clown „Pinario" te zien, een Antilliaanse dansgroep en een break dance/aerobic-voorstel ling. Na 19.00 uur is er een kle derdrachtenshow, een aero bicvoorstelling en een mode show van zelfgemaakte kle ding. Om 20.30 uur treedt de reggaeband „Tropical Deli cious" op, bestaande uit acht jongens uit Vlissingen en Sou burg. Om 21.45 uur brengt de Jai Krisne Tjawtaal Band klassieke Hindoestaanse mu ziek ten gehore en vanaf 22.15 uur kan er gedanst worden met de dj.'s Dennis en Harold. De hele dag door worden lek kere hapjes verkocht en 's middags worden er foto's, dia's en souvenirs tentoongesteld. „We hopen, dat er veel Neder landse broeders en zusters ko men", zeggen Nana Kotzebue en Rafie Kasiemkhan van de organiserende Stichting Su rant, „want het doel van deze dag is ook een beter contact tussen de mensen te krijgen". De stichting Surinamers en Antillianen Vlissingen (Su rant), aangesloten bij de Stich ting Welzijnswerk Surina mers en Antillianen Zeeland, is een niet-politieke stichting, die educatieve, recreatieve en sociaal-culturele activiteiten organiseert. Al deze activitei ten zijn voor iedereen toegan kelijk. Zo zijn er bijvoorbeeld talencursussen, wordt er in de zomer een kinderkamp geor ganiseerd en kan iedereen hoogtijdagen meemaken als Milaad-Un-Nabie en Brasadé. Het eerste is een Islamitische viering, die medio november wordt gehouden. Speciaal hiervoor komt een Imaam, een Moslimpriester, over uit Enge land. De tweede naam staat voor de viering van de Onaf hankelijkheid van Suriname op 25 november. „Wij zouden nog veel meer willen doen, meer cursussen organiseren en bijeenkomsten, maar ons grootste probleem is dat we geen eigen ruimte heb ben. We moeten steeds wat huren, en dat is duur", ver zucht Rafie. Hij is een groot voorstander van integratie van Nederlanders en buiten landers. „Daarom vind ik het erg dat een woningbouwvere niging als Basco problemen creëert door buitenlandse mensen in woningen bij elk aar te plaatsen. Verspreiding zou veel beter zijn voor onder ling begrip. Wij houden onze mensen al tijd voor: Je hebt gekozen voor Nederland, dan moet je je daar ook aanpassen. Daarnaast vragen wij begrip voor onze andere eet- en leefgewoontes. Zo kennen wij bijvoorbeeld een heel sterke familieband en voeden wij onze kinderen strenger op. Wat je veel hoort, dat een kind een volwassene bij de voornaam noemt, dat mogen ze bij ons niet". Rafie Kasiemkhan is jaren geleden uit Suriname geko men om hier te studeren. „Te ruggaan naar Suriname is heel moeilijk. Er zijn mensen die het proberen, maar weer naar Nederland komen. Er is veel werkloosheid, er zijn aan passingsmoeilijkheden, omdat ze je toch als een buitenstaan der beschouwen en nu is er de politieke onrust". Nana en Rafie hebben ge lukkig weinig met recht streekse discriminatie te ma ken gehad. „De enkele keren dat het gebeurde voelde ik machteloosheid en pijn", ver telt Nana. Wie meer wil weten over de Stichting Surant of activitei ten kan contact opnemen met het secretariaat, Hendrik Vroomlaan 42, telefoon 70136 of 62307 in Vlissingen. vrijheid moeten ademen). De mens moet centraal staan, niet het systeem. Een systeem is wel nodig, maar het mag niet de boventoon voeren. Dat is mijn ideologie, daar geloof ik in. Hoewel er wel enige weer stand bestaat, staan ook de meeste van mijn collega's in den lande daarachter. Heel belangrijk is, dat je naast het schetsen van zo'n ideaal, alsmaar moet blijven kijken naar wat praktisch mogelijk is. Zo zou voor een dergelijke aanpak eigenlijk meer personeel nodig zijn, maar dat kan gewoon niet. Daarom stellen wij voor om de afdelingen in kleinere gedeel tes te verdelen, die allemaal een eigen groep verpleegkun digen krijgen. Zo wordt een patiënt verpleegd door een kleine groep mensen, die via een goed opgesteld en bijge houden dossier, van al het no dige op de hoogte zijn". Vergeleken bij andere zie kenhuizen, heeft Streekzie kenhuis Walcheren gekozen voor een heel grondige voor bereiding. Er zijn rapporten geschreven en plannen ge maakt, waarin stap voor stap de weg naar een betere patiën tenzorg is aangegeven. Bin nenkort wordt een coördinator aangesteld, die per afdeling de uitvoering van deze plannen gaat begeleiden. Volgend jaar organiseert de Stichting Streekziekenhuis Walcheren een symposion over de taak van de verpleegkundige. Verpleegkundigen worden in nauwe samenwerking met het ziekenhuis opgeleid door het Instituut voor Gezond heidszorg Opleidingen (IGO). Ook daar is men met vernieu wingen bezig. Zo duurt de voorbereidende periode, die afgelopen september startte, niet meer drie maar zeven maanden. Dat geeft de leerlin gen de gelegenheid zich nog intensiever voor de bereiden op hun toekomstige taak. Naast leergebieden als ver pleegkundige en ziektekunde krijgen ze ook omgangskunde met vakken als psychologie en sociologie. Onder meer door interviews te houden op straat, door onderzoek te doen naar zelfhulpgroepen en via thema's als „mens en ziekte", leren ze naast de medische vakken ook omgaan met hun toekomstige patiënten. Op donderdag 13 november is er een voorlichtingsbijeenkomst over deze opleiding om 9.00 uur. - FOTO Z. SAVIC Wie ooit in het ziekenhuis heeft gelegen weet wellicht, dat aan het eind van de op name eventuele klachten doorgegeven kunnen worden. De direktie houdt een klach tensysteem bij. „Iedere klacht wordt onderzocht en zo moge lijk wordt er wat aan gedaan", vertelt mevrouw De Groot „De meeste patiënten klagen niet om medische of verpleeg kundige behandeling, maar om de manier waarop ze wor den benaderd". Als het aan haar en andere voorstanders van de nieuwe verpleegfiloso fie ligt, zal het klachtenboek in de toekomst heel wat dunner zijn. Voor alle duidelijkheid zet ten we de feiten rond de Stich ting Streekziekenhuis Wal cheren nog eens op een rijtje. In 1984 zijn de ziekenhuizen van Middelburg en Vlissingen gefuseerd. Het werd één zie kenhuis op twee locaties. Lange tijd is er van uitgegaan, dat er een nieuw ziekenhuis gebouwd zou worden, maar dat bleek niet haalbaar. Besloten werd om het Vlis singse ziekenhuis uit te bou wen tot een compleet zieken huis. Daarvoor moet drie kwart van het oude complex verdwijnen. Alleen de grote, nieuwe vleugel blijft intact. Haaks daarop komt een nieuwe vleugel met daaronder poliklinische en andere voor zieningen. In Middelburg wordt het Gasthuis een medisch centrum met een groot aantal poliklini sche voorzieningen, voor be handelingen, die geen opname vergen. Voor benodigde nieuwbouw is in Middelburg nog plaats op het terrein van het Gasthuis. Deze plannen zouden gerea liseerd moeten zijn rond 1990. „We hadden eigenlijk al moe ten bouwen," vertelt mevrouw de Groot, directrice patiënten zorg, „maar we hebben nog geen toestemming van het mi nisterie. Wel voor een bedrag van 60,9 miljoen gulden, maar dat is 6 a 7 miljoen te weinig. Daar wordt nog op gestu deerd." Tot die tijd blijven in Mid delburg en Vlissingen gewoon alle afdelingen bestaan, be- nalve kaakchirurgie, de kin derafdeling, de afdeling ver loskunde en de plastische chi rurgie, daarvoor moet men naar Vlissingen. De afdeling urologie zit in Middelburg. Dnlangs is in Middelburg een lagafdeling geopend. De pa tiënten komen 's ochtends, morden behandeld en mogen 's avonds weer naar huis. In de cember komt er ook een dag afdeling in Vlissingen. „Behalve uit bezuinigings- averwegingen zijn we ook in liet belang van de patiënten net deze dagafdelingen ge- itart," aldus mevrouw de Groot. „Geen mens ligt ten slotte voor zijn plezier in het ciekenhuis. De lezers van deze krant worden In de gelegenheid gesteld om een leuke trip naar Londen te maken op 18 of 25 novem ber a.s. Dat gebeurt In samenwerking met de ANVR-reisbu- ro's in Zeeland en Sommelsdijk. Bij de onderstaande reisburo's kunt u boeken en alle informatie inwinnen over vertrektijden en opstapplaatsen. De reisprijs be draagt 111per persoon en dit bedrag is gebaseerd op gebruik van een 4-persoonshut op heen- en terugreis. Voor een tweeper soons binnenhut 12,50 extra) en voor de tweepersoons buiten hut 21,50 extra) dient een toeslag betaald te worden. Het aanbod geldt zo lang de voorraad - beschikbare plaatsen - strekt. Op 18 en 25 november a.s. vertrekken touringcars vanaf di verse opstapplaatsen in Zeeland naar Vlissingen om in te sche pen aan boord van de Olau Hollandia. Deze zeer luxe Ferry naar Sheernes vertrekt om 22.30 uur. Aan boord overnacht u in hutten met douche en toilet, welke bij de prijs zijn inbegrepen. U kunt genieten van de heerlijke maaltijden in het a la carte restaurant of in het cafetaria, een laatste afzakkertje halen aan de welvoorziene en gezellige bar, lekker ontspannen in de sauna of zwembad of desgewenst een gokje wagen in het casino. 's Morgens na de ontscheping wordt koers gezet naar Enge- lands magische hoofdstad. Hier arriveren we rond halftien. Lon den is in deze tijd van het jaar al volop in feestelijke kerststem ming. Vooral Centraal Londen is prachtig versierd en duizenden lichtjes geven de stad een sprookjesachtig aanzien. Direkt na aankomst maken we een stadsrondrit langs de be langrijkste bezienswaardigheden. U maakt kennis met beroemde trekpleisters als Big Ben en de House of Parlament, Buckingham Palace, Marble Arch, de Tower Bridge, het standbeeld van Nel son. enz. De rest van de dag is volledig te besteden naar eigen goeddun ken. Juist in deze tijd van het jaar is Londen een echt paradijs voor het doen van inkopen. Londen is een stad voor jong en oud; een stad waar nog nooit iemand zich heeft verveeld. Omstreeks 18.00 uur wordt u door de AMZ touringcar weer opgehaald op een centraal punt in Londen. We schepen weer in, ditmaal aan boord van de Olau Brittannia. Uw hut staat weer tot uw beschikking en misschien koopt u voor de thuisblijvers nog iets in de tax-free shop aan boord. Om 0.700 uur 's morgens arriveert u in Vlissingen en wordt de thuisreis aan vaard. De boekingskantoren zijn: AMZ-reizen, Walstraat 32, Vlissingen 01184-19710; AMZ-rei- zen, Damplein, Middelburg 01180-16755; AMZ-reizen, Westwal 13, Goes 01100-27600; ANWB, Lange Geere 26, Middelburg, 01180-15155; ANWB, Markt 11, Terneuzen 01150-17960; Reis bureau Brugge, Spuiplein 35, Breskens 01172-1593; Holland In ternational, Langeviele 7, Middelburg 01180-27855; Holland In ternational, Kreukelmarkt 4, Goes 01100-27427; Hol.. Int. van Fraassen, Paul Krugerstraat 21, Vlissingen 01184-17710; Holl. Int. van Fraassen, Voorstad 18, Goes 01100-20220; Holl. Int. van Fraassen, Londensekaai 19, Middelburg 01180-27758; Holl. Int. van Fraassen, Westkolkstraat 36, Terneuzen 01150-12251; Inter- ver Reizen, Axelsestraat 15, Terneuzen 01150-30251; Reisburo Müller, Boul. De Ruyter 16, Vlissingen 01184-12322; Reisburo van Oeveren, Appelmarkt 21, Zierikzee 01110-5036; Carlier Tours, Opril Grote Markt 2, Goes 01100-20280 en Reisbureau Buysse, Zandpad 54, Sommelsdijk/Middelharnis 01870-2853. MIDDELBURG - De hon denvereniging Walcheren (HOWA) houdt op woensdag 5 november in het Zuiderbaken te Middelburg een contact avond. Dierenarts Dr. L. Huiskes uit Yerseke houdt een lezing over homeopathie en de toe passing ervan bij de hond. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. tandprotheticus Kunstgebitten, reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzittende protheses en Ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen

Scheldebode | 1986 | | pagina 1