Delta Cultureel vol vertrouwen Het astrale lichaam van John Mes Keser Uitzendbureau nu ook in Vlissingen Kim Reynierse op Nieuwe Burg Wie maakt de mooiste mossel-limerick? Autobedrijf Wouters nu ook met Hyundai RELATIES VAN GEDETINEERDEN VERTELLEN OVER HUN ERVARINGEN Opening gebouw VOGG UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN SCHELDEBODE VAN WObNSUAU 22 Uf\ I uotH iaoo MIDDELBURG - Vrouwen, van wie de man, zoon, broer of vader in de gevangenis terecht zijn gekomen, hebben het vaak heel moeilijk. Ze krijgen te maken met vooroordelen van hun omgeving en lijden zelf onder gevoelens van schaamte en on macht. Om deze vrouwen, en een enkele keer ook mannen, op te vangen is in 1982 een landelijke Vereniging Relaties van Gedetineerden opgericht. Ook in Middel burg is er een afdeling van deze vereni ging, bevrouwd door Inez, Marjo en Corrie, zelf relaties van (ex-)gedetineerden. Zij vertellen wat er gebeurt, als een echtge noot is opgepakt. „Het eerste gevoel is paniek. Vaak komt de re cherche je huis doorzoeken, soms met tien man te gelijk en met honden. Ze komen door de ramen bin nen of met een sleutel, soms wordt de straat afge zet. Officieel geldt: iemand is onschuldig tot het te gendeel is bewezen, maar voor de politie en de re cherche en ook de buurt is het andersom. Je moet van alles, dat waarde heeft zoals een stereoinstal latie de aankoopbonnen laten zien, om te bewijzen dat het geen buit van een roofoverval is." Behoefte Rolverdeling Voorlichting 311 VEERE - De Stichting Delta Cultureel te Veere kijkt met voldoening op de eerste tien jaar dat de stichting bestaat terug. De tentoonstellingen en manifestaties die in de Grote Kerk te Veere georganiseerd worden, blijken waardering in Veere. de regio en binnen en buiten de landsgrenzen te krijgen. Het eerste decennium wordt dan ook met vertrou wen in de toekomst afgesloten. Dit alles staat te lezen in het jaarverslag 1985 van de stich ting. Tijdens dit jaar had de Stichting Delta Cultureel een druk programma. Er waren exposities te zien van onder meer het Veerse Meer, de res tauratie en conservering van de Kerk, De Heemkundige Kring Walcheren, Scheepsmo dellen en de wording en ver wording van de duinen. In 1985 waren ook verschil lende manifestaties; de Veerse Avond op vrijdag 7 juni, een optreden van het Zeeuws Or kest op zaterdag 26 juli en een optreden van De Blue Jeans Big Band op zaterdag 31 augustus. De gevangene zelf wordt opgevangen door maatschap pelijk werkers en reclasse- ringsambtenaren, maar zijn vrouw moet alles zelf uitzoe ken. Ze weet vaak niet wat er gebeuren gaat, ze moet naar de Sociale Dienst voor een uit kering, ze moet het op de een of andere manier aan de kin deren vertellen. Familie geeft de raad „Laat hem toch stik ken." „Maar dat gebeurt heel wei nig," vertellen de vrouwen. „In de meeste gevallen zijn de vrouwen heel trouw, houden ze heel veel van hun man. Het is ook een ongeschreven wet, dat een vrouw in ieder geval bij haar man blijft tot hij vrij is. Dat brengt met zich mee, dat de mannen veel eisen van hun vrouw. Ze moeten voor een bezoek verre en dure rei zen maken, soms wel van hier naar Friesland. Hun man dwingt soms geld af of belt om de haverklap naar huis, omdat OOST-SOUBURG - 'Schil- derrijen in riljief en glals'. Op lettende lezers vinden in dit simpele zinnetje waarschijn lijk een aantal grove spel lingsfouten; toch liggen de oorzaken van deze blunders niet bij de zetterij of bij een slecht geschoolde journalist. John Mes, een kunstenaar die momenteel een expositie verzorgt in de bibliotheek van, Oost-Souburg, meent dat de wijze waarop hij de naam van zijn tentoonstelling neerge schreven heeft, de enige juiste is. Op de opmerking dat men sen waarschijnlijk de ■ver keerde spelling vreemd vin den, reageert de dertigjarige Middelburg met een verbijs terde blik. Hij is zich er niet van be wust dat er fouten in zijn schrift voorkomen. De ver slaggever, die in alle onschuld twijfelt of hij met een zielig geval van woordblindheid of met het grootst excentrieke talent sinds Dali te maken heeft, probeert met voorzich tig opgestelde en zorgvuldig geformuleerde vragen dit mysterie te ontrafelen. John Mes ontsteekt echter in grote woede; de wereld om je heen probeert je op allerlei manieren te beïnvloeden, zelfs de manier waarop je schrijft! Ook de Olympische Spelen gaan niet door, terwijl men dat wel beloofd had. Het astrale lichaam wordt door dit alles enorm beïnvloed. De ver slaggever raakt in dit betoog enigszins het spoor bijster en probeert het gesprek een an dere wending te geven door simpelweg te vragen of de kunstenaar wel eens één van zijn werken verkocht heeft. Helaas zijn er na zo'n tien exposities nog geen kunstwer ken verkocht. Bij de vraag hoe dat zou komen, haalt John Mes zijn astrale lichaam weer voor de dag. Door de combinatie van dat lichaam en de bepa ling van geschiedenis krijg je antwoord op je werk. De verslaggever verzoekt vriendelijk het gesprek tot de aardse zaken te beperken en vraagt of zijn werk misschien wel niet goed genoeg is. Na lang trekken geeft John Mes toe dat dit een mogelijkheid is. Bij het vertrek van de ver slaggever vertrouwt de kun stenaar hem toe dat hij nu tenminste met een 'wereldop dracht' bezig is. Na uitleg blijkt dit een maquette voor het totale publiek te zijn. Dus John wordt toch commercieel? Dit ontkent hij echter in alle toonaarden. Ook voor John Mes is commercie een vies woord. 'Schilderrijen in riljief en glals' is tot en met 10 novem ber in de bibliotheek te bezich tigen. Openingstijden: maan dag tot en met vrijdag van 13.30 tot 17.30 uur, dinsdag- en donderdagavond van 18.00 tot 20.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 12.30 uur. ze zich angstig, jaloers en schuldig voelen. Op die manier is ook de vrouw niet vrij. Een onderdeel van onze taak is dan ook voorlichting aan de gevangenen zelf," ver telt Inez. „In gesprekken met gevangenen proberen we ze een beeld te geven van wat er thuis gebeurt. We zijn bekende figuren geworden in het Huis van Bewaring. Een bewaker noemt ons de "woeste wijven!" Inez vertelt het met veel ple zier. „We zijn heus niet altijd heel serieus bezig, hoor," zegt ze. „Op de landelijke bijeen komsten van de vereniging wordt er ook heel wat afgela- chen." Ook de opvang, die de vrou wen bieden, bestaat niet alleen uit praten over problemen. Wie wil kan ook iedere dins dagmiddag op Seisplein 3 langs komen voor de gezellig heid en een kopje koffie, tus sen 14.00 en 16.00 uur. „Toch is in die eerste periode de be hoefte aan praten het grootst," vertelt Corrie. „Er zijn niet veel mensen om je heen, met wie je erover praten kunt, en die zijn jouw problemen op een gegeven moment ook beu." Toch is de drempel om hier binnen te stappen nog heel hoog. Er zijn vrouwen, die er een jaar over lopen te dubben voor ze kon takt opnemen. Het is overigens ook mogelijk om te bellen (01180-36776) of een huisbezoek aan te vragen." Dit alles heeft ook te maken met de ontwikkeling van de laatste jaren, een hardere op stelling van de maatschappij en de rechtspraak," legt Inez uit. „De roep om zwaardere straffen treft niet alleen de ge detineerden, maar ook hun re laties. Om meer begrip te krij gen voor hun situatie geven we ook voorlichting op scho len, bij vrouwengroepen en dergelijke." De problemen voor de vrouwen zijn nog niet voorbij, als hun man vrij komt. De rolverdeling tussen man en vrouw, die vóór de ge vangenneming in veel geval len heel traditioneel was, wordt vaak helemaal over hoop gegooid. De vrouw heeft immers geleerd, moeten leren, om heel zelfstandig te denken en te handelen. Over rolverdeling gespro ken: dat het Wetboek van Strafrecht volgend jaar hon derd jaar bestaat, is goed te zien aan de achterhaalde ver schillen in privileges voor mannen en vrouwen. Vrouwe lijke partners mogen hun man in veel inrichtingen niet 's avonds of in het weekend be zoeken, mannen mogen dat wel. Voor vrouwen bestaan pas sinds kort open inrichtin gen. Ook de werkzaamheden binnen de gevangenis zijn rol- bevestigend, vrouwen maken schoon en mannen maken knijpers. Een echtgenote van een ge detineerde bracht haar gevoel als volgt onder woorden: „Je gaat zeker van hem af, zeiden ze in de buurt, toen hij de eer ste keer gepakt werd voor diefstal. En ik was er zo dicht aan toe, want ik was zo ra zend. Een vader van twee kin deren moet geen dingen doen, waarvoor hij opgesloten kan worden. Die hoort thuis bij zijn gezin. Dat je man opgeslo ten is, dat is zo'n raar gevoel. Hij bestaat, maar tegelijk be staat hij niet echt. Ik vertel niet hoe het bij ons in de straat is, waar iedereen het weet en me na kijkt. Waar andere kin deren niet met onze kinderen mogen spelen, alsof ze een vieze ziekte hebben." Er wordt zo vaak gedacht, dat je als vrouw de misdaad hebt moeten voorzien en die hebt kunnen voorkomen. Ja, en als het dan toch gebeurt, dan zul je wel medeplichtig zijn. Hoe dikwijls heb ik niet gehoord: Wie met pek omgaat wordt er mee besmet. Als je er voor kiest om met hem om te blijven gaan, gaan wij niet meer met jou om." „Als jij met hem blijft omgaan, dan gaan wij niet meer met jou om" VLISSINGEN - Mensen die nog nooit met de naam Keser uitzendbureau geconfronteerd zijn, lezen geen krant, kijken geen televisie en kunnen on mogelijk de radio aan hebben staan. Keser is een landelijke bekende naam en dit uitzend bureau is nu ook neergestre ken op de Zeeuwse eilanden. In de Vlissingse Scheldestraat, nabij de kruising met de Paul Krugerstraat wordt het pand in de Vlissingse winkelstraat nu sinds enige tijd bewoond door Keser. In totaal is met de Vlis singse vestiging het aantal Keser uitzendbureau's op een enzeventig gekomen en de Walcherse uitvoering is daar van de jongste. Sinds half ok tober is het bureau in bedrijf en officieel gaat Keser Vlissin gen op 27 november open. Het hoofdkantoor van Keser staat in Den Bosch. Keser in Vlissingen kent een drie man (vrouw) sterke be zetting. Als uitzendconsulente fungeert de Vlissingse Jacque line Kooyman, Tosca Houk- stra en Thijs Hansen comple teren het sympathieke gezicht van de Vlissingse Keser vesti ging. Zij geven gestalte aan de bekende brugfunctie die een uitzendbureau inneemt tussen de markten van tijdelijke werk-zoekenden en de werk gevers. Een sterke troef van de Ke- ser-groep is zonder twijfel de uitzonderlijke regionale en persoonlijke aanpak.,, Iemand die tijdelijke wil werken, wordt door ons heel duidelijk, zwart op wit geinformeerd. Je weet precies waar je aan toe bent", legt Jacqueline Kooyman uit. „Dat gebeurt bovendien in een plezierige persoonlijke sfeer zodat er echt een soort thuisbasis-idee ontstaat voor een tijdelijk werk-zoeker", vultde uit Lim burg afkomstige adjunct-di recteur Hansen aan. De financiële afhandeling bij een Keser uitzendbureau staat ook erg goed bekend en wat dat betreft maakt de Vlis singse vestiging daar geen uit zondering op. „Vooral op dat erg belangrijke onderdeel staan wij voor een prettige persoonlijke benadering en dat schept veel vertrouwen", zegt Thijs Hansen. De eerste uitzendkrachten zijn, 'gecoacht' door Keser, al aan de slag en de geluiden van beide betrokkenen zijn posi tief. „We zoeken tijdelijk werk wat het meest bij een persoon past en lichten daarnaast de werkgever uitgebreid in over wie er komt Zo zorg voor je tevreden gezichten aan alle kanten", zegt Jacqueline tot slot. Jacqueline Kooyman is een van de drie personeelsleden in de nieuwe Vlissingse vestiging van Keser aan de Scheldestraat. - fotoz.savic MIDDELBURG - De unieke prestatie die toploper Kim Reynierse tijdens de marathon van Eindhoven leverde, werd woensdag 15 oktober nog eens extra in het zonnetje gezet „Jij loopt als een trein en de Nieuwe Burg loopt als een trein" waren de woorden waarmee Dick An beek van boekhandel Fanoy zowel de sportieve carrière van de Zeeuwse atleet als het verloop van de Herfst-Feest-Week in de Middelburgse winkelstraat schetste. Het gebeuren was dan ook niet alleen bedoeld om Kim Reynierse met zijn marathon zege te feliciteren, maar te vens om de activiteiten die de sporter annex (bijna-)fysio- therapeut in het kader van de genoemde week ontplooit te promoten. Gedurende drie dagen, don derdag 9, woensdag 15 en don derdag 16 oktober, konden lo pers namelijk hun respectie velijke loopstijl en schoeisel door de atleet laten testen. Dit gebeurde op een zogenaamde loopmachine die speciaal voor dit doel bij Habee Rekreatie Intersport op de Nieuwe Burg was opgesteld. De deskundige adviezen van Kim Reynierse waren niet alleen gebaseerd op zijn ervaringen als wed- strijdloper maar ook op het geen hij geleerd heeft bij het vervaardigen van een slot- scriptie over loopstijl en de in vloed van onder meer schoei sel daarop. „Deze scriptie is bedoeld voor mijn opleiding tot fysio therapeut. Een gedeelte van het werkstuk is momenteel af gerond en de dingen die ik daarbij geleerd heb, breng ik nu in praktijk. De ervaringen die ik dan weer in de praktijk opdoe, verwerk ik in de rest van mijn scriptie". De loopmachine kan ver schillende snelheden ontwik kelen, variërend van drie tot achttien kilometer per uur. Terwijl de loper een staaltje van zijn kunnen geeft, regi streert gereedstaande video apparatuur het geheel. Na af loop wordt de band terugge spoeld en, zo nodig, versneld en vertraagd vertoond. De film wordt nauwkeurig beke ken en bijzonderheden in de loopstijl komen nu duidelijk naar voren. Kim Reynierse: „Ik sta hier natuurlijk niet als verkoper. Soms geef ik het advies een ander paar schoenen aan te schaffen. Dat doe ik dan niet uit commerciële overwegingen maar in het belang van de lo per. Tekenend hiervoor is wel het feit dat Henk Boers, de eigenaar van Habee, mij ook niet in geld uitbetaalt. Daar door weten de mensen dat mijn adviezen altijd integer zijn". De heer Boers is zeer in zijn nopjes met de 25-jarige atleet. Ook Tineke van Veronica houdt van Zeeuwse mosselen. De ingebruikstelling van de Oosterschelde-stormvloedke- ring op 4 oktober jongstleden was belangrijk in de geschie denis van het mosselkweken in Nederland. Doordat deze waterkering „doorlaatbaar" is, blijft de mossel zich thuis- voelen in het zuivere water van de Oosterschelde. Mosse len zijn immers afhankelijk van een regelmatige doorstro ming van vers zeewater, zodat ze schoon en zandvrij op tafel kunnen komen. Ter gelegenheid hiervan or ganiseren wij samen met het Mosselkantoor in Bergen op Zoom een limerickwedstrijd voor onze lezers waarin de mossel centraal moet staan. Een limerick is een ge dichtje dat uit 5 regels bestaat en een bepaald ritme heeft. In de eerste regel komt een plaats- landen- of eventueel provincienaam voor. In de vol gende regels vindt een hande ling plaats en de laatste regels krijgen een onverwachte (zo j mogelijk grappige), wending. De mossel moet het onder werp zijn van de limerick (de Oosterschelde of de storm vloedkering hoeven dus niet te worden genoemd). De beste li merick die door onze lezers is gemaakt wint de Yersekeprijs. Deze bestaat uit een gezellige dag op 24 juli 1987 naar het centrum van de mosselcultuur waarbij tijdens de over de Ooster schelde stormvloedkering voert, een film vertoond en uitleg gegeven wordt over dit Nederlandse technische hoog standje; In Yerseke wordt on der andere een tochtje ge maakt met een mosselkotter en een mosselverwerkingsbe drijf bezocht. Tegen de avond wordt in een goed visrestaurant een heerlijk diner opgediend waarvan mosselen uiteraard de hoofdschotel vormen. Tij dens dit diner is Tineke de Nooy, bekend van het tv-pro- gramma „Tineke" bij Veroni ca, degene die namens de jury bekend maakt wie van de deelnemers de landelijke hoofdprijs heeft gewonnen. Uit de limericks wordt tij dens het diner in Yerseke, door de jury het allerbeste ge dichtje gekozen. De maker hiervan wordt beloond met een videorecorder. Wij stellen als troostprijzen een aantal zilveren mossel hangers beschikbaar, die te zijner tijd bij de redactie kun nen worden afgehaald. De limerick, die u gemaakt hebt, moet uiterlijk 2 novem ber gestuurd of ingeleverd worden bij de redactie van deze krant. VLISSINGEN - Voorafge gaan door een muzikale rond wandeling van Showkorps Oranje Nassau uit Vlissingen wordt op zaterdag 25 oktober om 14.30 uur het nieuwe vere nigingsgebouw van de Vereni- ging Ouders Van Geestelijk Gehandicapten Walcheren (VOGG) geopend. De opening van het gebouw Ons Plekje, gelegen aan de Falckstraat 1 te Paauwen- burg, zal verricht worden door de wethouder van welzijnsza ken, de heer D.J.P. Bruinooge, samen met enkele soos/in stuif bezoekers. Aansluitend is er een receptie-open huis van 15.00 tot 17.30 uur met muzi kale intermezzo's. Alle wagens zijn geschikt om te rijden op loodvrije benzine en ook de katalysatoren heb ben bij het nieuwe merk van de heer Wouters hun intrede gedaan. -De show afgelopen week liep prima. „Er zijn al heel wat wagens de deur uitgegaan de afgelopen dagen en dat doet de toekomstverwachtingen uiterst goed", aldus de ras echte Souburger. Uiteraard heeft Autobedrijf Wouters alles wat Hyundai te bieden heeft in huis en dat is inmiddels een fikse modellen- reeks. Het meest gangbare model is de Pony XP. Die is er in 4- en 5-deurs uitvoeringen met naar keuze een 1300 of 1500 cc krachtbron. De iets luxere Stellar vormt het top model van de Koreaanse auto- fabriek. Het merk heeft nog meer nieuws in petto want binnen kort is bij Wouters een drie- deurs Pony XP leverbaar. Een model dat geschapen is als stadsauto maar ook op de autosnelweg rap uit de voeten kan. Kim Reynierse slaat de activiteiten gade van een atleet op de loopmachine. - foto: z savic. „Je moet dit meer zien als een soort vriendendienst. Kim krijgt van ons wel een aardig heidje maar hij doet het in eerste instantie toch gratis. Mijn bedoeling met dit alles was om ook eens een looptest naar Middelburg te halen. Aan goede voorlichting ont breekt het helaas nogal eens. Dit soort initiatieven kunnen daarin verandering brengen. Voor mij is er natuurlijk ook een commercieel tintje; ik hoop nu ook de wat serieuzere lopers naar mijn zaak te trek ken. Ze zijn binnen geweest voor de looptest en weten in het vervolg dus wat ik nog meer te bieden heb". OOST-SOUBURG - Het autoaanbod in het Souburgse is vanaf vorige week gevoelig uitgebreid. Bij Autobedrijf Wouterse aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg is nu sinds kort ook het Koreaanse auto merk Hyundai te koop. A. Wouters, de eigenaar van het autobedrijf, heeft de introduc tie-show net achter de rug en kan terugkijken op een goede binnenkomer van het Oosterse automerk. Hyundai had vroeger het predikaat van een wat achter haald automerk maar nu kan die stelling onmogelijk ge handhaafd blijven. Ook Hyundai heeft aan de weg ge timmerd en hoe. Het hele gamma van typen auto's is vernieuwd en de wijzigingen zijn niet van de geringste aard. Elke Hyundai die nu bij Autobedrijf Wouters de riante showroom op de hoek van de Braamstraat/ Kanaalstraat verlaat, is voorzien van voor wielaandrijving. Ook het milieu-aspect is niet aan de fabrikanten in Zuid-Korea voorbij gegaan.

Scheldebode | 1986 | | pagina 11