WAAR? GROOTV Culturele avond rond dichter Sidney Succesvolle Open Dagen bij Focus Waterschap Walcheren tegen fusie Enthousiast begin „Vrouw en Werk" DE LEDERWARENSPECIAALZAAK Petit Restaurant De Punt nu nog aantrekkelijker Dansen in Woltershuis „Vakidioot" Jan Stins biedt alle fijnmechaniek UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN Voor de vrouw met lef Korfbalinstuif Zuidwesters Parkieten in Baskensburg Herringtown jazz in Middelburg „Poortershove" begint opnieuw SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 15 OKTOBER 1986 309 MODE in: Damestassen Fantasie ceintuurs Exclusieve bijoux Handschoenen Reisartikelen Gravenstraat 15a Middelburg (ADVERTENTIE) bij Sleutel Herenmode Goes (ADVERTENTIES) Happy Bag is er ook voldoende bij Steutei Herenmode Goes VLISSINGEN - Petit Res taurant De Punt moet wat meer bekendheid bij de Vlis- singse inwoners krijgen. Dit is het motto van eigenaar Harm Dekker en hij is dan ook ge start met een aantal activitei ten om zowel het jongere als het oudere publiek naar zijn zaak te trekken. Eén van die activiteiten bestaat uit het verzorgen van speciale menu's voor in de weekends. Mensen die eens een avondje lekker uit eten willen en daarvoor De Punt aan de St. Jacobusstraat 1 kiezen, krijgen dan bijvoorbeeld het Kip-Bonfame menu voorge schoteld. Tevens is het moge lijk het Prime Beef menu te nemen; dit is nergens anders in Vlissingen te krijgen. Harm Dekker: „Inderdaad is het Primebeef menu uniek te noemen. Het bestaat naast soep, gebakken aardappelen, groenten en dessert uit maar liefst 350 gram Amerikaans rundvlees. De smaak van dit vlees is erg speciaal, dat komt omdat het veel alleen met gra nen gefokt is". Jeugdige stappers kunnen sinds kort nu elke vrijdag- en zaterdagavond tot twaalf uur bij De Punt terecht Naast de langere openingstijden is de voorraad snacks eveneens uit gebreid. (ADVERTENTIE) OOST-SOUBURG - De korfbalvereniging SCS Zuid westers houdt op vrijdagmid dag 17 oktober een instuif voor kinderen vanaf vijf jaar. In de Van Duijvenvoorde sportzaal te Oost-Souburg zijn een aan tal spelen uitgezet en is er de gelegenheid mee te doen met korfbalwedstrijden. Op deze manier wil SCS Zuidwesters de jeugd met de korfbalsport en de vereniging laten kennis maken. Naast het sportieve gedeelte is er tevens VLISSINGEN - Vogellief hebbersvereniging Onze Par kieten Zeeland houdt op dins dag 21 oktober haar eerste grote bijeenkomst van dit sei zoen. Deze wordt gehouden in de bovenzaal van sporthal Baskensburg te Vlissingen. Als gast begroeten ze deze avond de landelijke voorzitter, die een film over grote parkie ten zal vertonen. Tevens zal voor de eerste keer in Zeeland aanwezig zijn dierenarts dr. L. van Brink, die alles kan ver tellen over ziekten bij de kromsnavels. De aanvang van deze avond is 19.45 uur. MIDDELBURG - De Jazz Aktiviteiten Stichting Zeeland (JASZ) verzorgt op zaterdag 18 oktober weer een concert voor de vele jazz-liefhebbers in Zeeland. Ditmaal gaat het om het Noordhollandse orkest De Herringtown Jazz Band. Het repertoire bestaat voor namelijk uit Dixieland maar de band maakt zonder moeite overgangen naar andere stij len als bijvoorbeeld Swing, Boogie en Engelse traditionals. Het optreden vindt plaats in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg en vangt aan om 21.00 uur. Entree bedraagt 12,50, CJP-pas 7.50 en dona teurs ƒ5.- tijd vrijgemaakt voor de uit slag en de prijsuitreiking van de ballonwedstrijd welke op de jaarmarkt van 6 september gehouden werd. Het gebeuren vindt van 13.30 tot en met 16.00 uur plaats. VLISSINGEN - Danslustige jongeren van tien tot veertien jaar kunnen vrijdag 17 okto ber terecht in het Woltershuis, Hogeweg 103 te Vlissingen. Voor L- per persoon is er ge legenheid om op de meest uit eenlopende soorten muziek te dansen. Dit gebeurt in de vorm van een wedstrijd waarbij een aantal prijzen zijn te winnen. Inschrijving is tot 17 oktober in het Woltershuis mogelijk. De aanvang van de avond is 19.00 uur. MIDDELBURG - Als alles naar wens verloopt, gaat de Jongeren Ontmoetings Werk plaats (J.O.W.) weer van start in de week van 20 oktober. De aktiviteiten van de J.O.W. vinden plaats in het jongeren- gebouw „Poortershove", Poor tershove 1 in de Magistraat- wijk te Middelburg. De aktivi teiten zijn bestemd voor alle jongeren van 16 jaar en ouder, die overdag tijd hebben. Nieuw is de cursus video op woensdagmiddag, van 14.00 tot 16.00 uur. Je kunt daar van al les te weten komen over het werken met de videocamera. Daarnaast is er weer op don derdagmiddag gelegenheid om met computers bezig te zijn (ook van 14.00 tot 16.00 uur en op dinsdagmiddag van 13.30 tot 15.00 uur: zelf kleding ma ken voor een ieder, die dat wil. De Ontmoetingsruimte is op die dagen ook geopend van 13.30 tot 16.30 uur. Voor nog meer informatie kan men kontakt opnemen met s.k.w. „de Hayman", Rentmeester laan 245. telefoon 01180-29004. MIDDELBURG - Het Zeeuws Kunstenaarscentrum Z.K.C. houdt onder het motto „nu oock nae *t Engelsch poog- ende" op vrijdag 17 oktober 1986 een bijzondere culturele avond rond de dood van de Engelse dichter Sir Philip Sid ney (1554-1586), die ten tijde van Leicester Gouverneur van Vlissingen was. Hij sneuvelde in een gevecht bij Zutphen. Een tweetal spre kers wijdt aandacht aan hem en aan culturele betrekkingen tussen Zeeland en Londen rond de tijd van Leicester. Het vocaal ensemble Pentacost il lustreert de avond muzikaal met Geuzenliederen en En gelse madrigalen. De Zeeuwse Bibliotheek organiseert een begeleidende tentoonstelling, waarop onder andere de on langs op kasteel Ter Hooge te ruggevonden grammatica van Radermacher getoond zal worden. De avond vindt plaats in de Zeeuwse Bibliotheek, Kous tee nsedij k 7 te Middel burg. Aanvang 20.15 uur. MIDDELBURG - Een van de activiteiten die de eerste dagen van de Nieuwe Burg- feestweek veel aandacht trok, was de serie Open Dagen die de Focus Optiek van donder dag tot en met zaterdag in de zaak aan de Nieuwe Burg had georganiseerd. In de Optiek was gedurende de drie dagen de werkplaats achterin de zaak voor deze ene keer de deur wijd open gezet. Alle demonstraties op optisch gebied waren te zien en dat is iets unieks. Focus Optiek heeft achterin een eigen werkplaats waar glazen geslepen worden en die laatste hand aan het op tisch instrument waar zo ve len op aangewezen zijn, ge legd. De drukte was aanzienlijk die eerste dagen en erg veel ruimte in de Focus Optiek om de dagelijkse handelingen te verrichten was door de bosjes belangstellenden niet voor handen. Een fiks gedeelte van Focus Optiek was ingeruimd voor het tonen van de najaarscol lectie op brillengebied. Kle ding is aan verandering on derhevig tijdens het wisselen der seizoenen maar bij brillen is dat uiteraard net zo. De uit gebreide collectie op dit ge bied, dat toch voor een gigan tisch deel het uiterlijk be paald, is nog altijd te zien bij Focus Optiek. Focus Optiek had tijdens de open Dag-cyclus nog een extra attractie in petto geheel in het kader van de Nieuwe Burg herfstfeestweek. Op het ge beuren op de promenade tus sen Markt en Lange Jan was de hele tijd een telescoop ge richt op die beroemde ge- zichtsbepaler van de Zeeuwse hoofdstad. Tot slot was er ook op barometer-gebied alle in formatie te verkrijgen. Baro meters vormen bij Focus Op tiek een aanzienlijk aanbod binnen het marktgamma. leuk om te doen en ik wil er ook zeker een baan in vinden". Wat eerst een vreemd ge zicht was: vrouwen in de praktijklokalen van het CBB, begint al te wennen. Een pro bleem is alleen nog het vinden van passende helmen voor het lassen, want de beschikbare helmen zijn veel te groot. De docent lassen bekend: „Ik vond het eerst wel wat vreemd, zo'n groep van twaalf vrouwen lesgeven, dat had ik nog nooit gedaan. Maar het gaat veel beter dan ik had ver wacht. Er zitten echte talenten tussen. De sfeer is ook heel plezierig, ze helpen elkaar als dat nodig is en dat vind ik heel bijzonder". Ook de docent houtbewer king is tevreden over de vrou wen. Een cursiste: „Het lassen gaat prima, dat had ik eigen lijk niet verwacht. Maar het zagen, dat viel nog vies tegen". Twaalf vrouwen volgen nu de cursus, die bestaat uit der tien weken van achttien uur. Het zijn voornamelijk vrou wen tussen de twintig en veer tig jaar. Willen ze verder na deze oriëntatiecursus, dan kunnen ze een opleiding vol gen aan het CBB of aan het Vlissingen Gevonden voorwerpen In de periode van 1 tot 8 oktober zijn bij de Gemeentepolitie te Vlis singen de volgende voorwerpen aangegeven: kussensloop, linker zwarte motorhandschoen, jon genshorloge, groene rok, zwarte, 2 rode, bruine en blauwe portemon nee, goud kinderringetje. 10 sleu tels aan musketonhaak, 4 roestige sleutels, 2 sleutels aan touwtje, 4 sleutels aan ring, losse sleutel, 3 sleutels aan koord, 19 sleutels aan ring, parachute. In het asiel wer den aangegeven een rode kater, vier maanden oud en een zwart/ witte volwassen kater. CDA-Vrouwen beraad Het C.D.A.-Vrouwenberaad af deling Vlissingen houdt op 21 okto ber om 09.30 uur een openbare bijeenkomst rond het onderwerp „Welzijn", onder andere met be trekking tot onderwijs, volksge zondheid en ouderenbeleid. Spreekster is mevrouw H. Remijn- de Badts, lid Provinciale Staten Zeeland voor het CDA. De bijeen komst wordt gehouden in het jeugdgebouw van de Petruskerk, ingang dr. Ottestraat. Origami Eind oktober gaat de eerste ba siscursus Origami in Vlissingen van start. Met deze Japanse pa- piervouwkunst worden voorwerpen gemaakt voor praktisch gebruik en versiering. De cursus duurt zes weken, twee uur per week en is er kend vanuit Japan. Inlichtingen: 01102-3207. Open dag MDGO Op woensdag 22 oktober wordt het nieuwe schoolgebouw van de Gemeentelijke Scholengemeen schap voor MDGO (middelbaar diensten- en gezondheidsonder- wijs) aan de Troelstraweg ge opend. Op donderdag 23 oktober is er van 10.00 tot 17.00 uur „open dag". Gepresenteerd worden dan de opleidingen die op deze school worden gegeven: middelbare be roepsopleiding Mode en Kleding, Verpleging, Sociale Arbeid, Ago gisch Werk en een Algemene Schakelopleiding. Jan Klaassen Van 28 tot en met 30 oktober wordt in het stadhuis te Vlissingen de tentoonstelling over de meer dan driehonderd jaar oude pop penkastfiguur Jan Klaassen ge houden. Deze tentoonstelling is naar Zeeland gehaald om aan de ABN-spaaractie, waarbij een gratis Cultureel Jongeren Paspoort te verkrijgen is, extra aandacht te schenken. Ski-Trim Ter voorbereiding op de winter sport zal vanaf zondag 19 oktober wekelijks onder deskundige leiding een Ski-Trimuur plaatsvinden. Ook niet-wintersporters zijn welkom om 10.30 uur vanaf de grote parkeer plaats Nollebos in Vlissingen. Bij minder geschikt weer wordt uitge weken naar een overdekte accom modatie. Alliance Francalse Maandelijks houdt de Alliance Francaise afdeling Walcheren een koffiecontactochtend. Deze vindt plaats op woensdag 22 oktober van 09.30 tot 11.00 uur in het ge bouw van de Franse school, Verdi- laan 2 te Vlissingen. Cursus kleding maken Buurthuis Scheldebuurt geeft een cursus kleding maken van 12. lessen. Inlichtingen en aanmelding bij de cursusleiding in de Schelde buurt, Verk. Quakkelaarstraat 95 op woensdag 22 oktober van 14.00 tot 16.00 uur. Tijdens deze uren kunt u ook bellen telefoon 11458. Modeshow In dienstencentrum Bachten Reede organiseert de Stichting Welzijn voor Ouderen een mode show met medewerking van Heys- tek, herenmode, Steketee, dames mode, Roelse, schoenen, Roovers, tassen en anderen. Lady-speaker is mevrouw Will van Son. De mo deshow begint op dinsdag 21 okto ber om 19.30 uur. Middelburg Radio-opname EO De Evangelische Omroep heeft dinsdagavond 28 oktober om 19.30 uur in de Schouwburg een radio-opname voor het programma „Met muziek het hele land door". In dit programma staan ontspan ning, muziek en zang centraal. Cursus natuur De werkgroep Natuur- en Mi lieu-educatie van de KNNV afde ling Walcheren geeft een cursus „Natuur in het najaar" op vier ach tereenvolgende donderdagavon den vanaf 30 oktober. Onderwer pen zijn vruchten en zaden, pad destoelen, vogeltrek en wintergas- ten. Op de zaterdagen 15 en 22 november zijn er excursies. De avonden duren van 19.30 tot 21.30 uur in de rijkspedagogische aca demie aan de Kruitmolenlaan. In lichtingen en opgave tot 24 okto ber bij R. van Delft-Mesman, tele foon 01180-36408. Marionetten Vanaf 22 oktober geeft mario nettentheater Den Hollander elke derde woensdag van de maand een voorstelling in Electro om 14.30 uur. Reeds begonnen is de opleiding voor kinderen in het om gaan met marionettenpoppen elke tweede woensdag van de maand op de kinderafdeling van de Zeeuwse Bibliotheek. Youth tor Christ Zaterdag 18 oktober treedt in de Youth for Christ-koffiebar, H52, de gospelformatie New Destination uit Papendrecht op. Deze groep speelt rustige luistermuziek tot de wat hardere gospelrock vanaf 20.30 uur. Tentoonstelling Van 18 oktober tot en met 13 november worden in het Zeeuws Kunstenaarscentrum foto's ten toongesteld van Ed Reebergen. Hij heeft getracht met zijn camera de schoonheid van landschappen vast te leggen volgens een eigen interpretatie van de ruimte. De ten toonstelling heet „Groeten uit Zee land". Lezingen antroposofie De initiatiefgroep van de Antro posofische Vereniging Zeeland or ganiseert drie lezingen. Op 17 ok tober dr. v.d. Wal over Embryolo gie, op 24 oktober dr. v. Gerven over Levensfasen en op 7 novem ber de heer Stegeman over Het Sterven. De serie wordt gehouden in Breestraat 27 (zij-ingang), aan vang steeds om 20.00 uur. Turkse werknemersvereniging Op woensdag 22 oktober houdt de Turkse Werknemersvereniging een voorlichtingsbijeenkomst over opleiding en werk voor buitenlan ders. Vertegenwoordigers van de Gemeentelijke Sociale Dienst, het Arbeidsburo en hët CBB zijn aan wezig. De avond begint om 19.30 uur in Demeraryt, Oostkerkplein 5. Boogies in Mldgard Op woensdag 15 oktober treden in jongerencentrum Midgard om 21.30 uur de Boogies op. Zij bren gen pretpunk, een mengeling van rock 'n roll, ska-punk en levenslie deren. Bar open om 20.00 uur, aanvang optreden om 21.30 uur. Filmvoorstelling WNF Het Comité Zeeland van het We reld Natuur Fonds houdt in samen werking met de Stichting Filmthea ters Middelburg op vrijdag 17 okto ber een filmvoorstelling in filmthea ter Meccano, Pauwpoort (Dam plein) om 14.30 uur. Vertoond wor den de films „De Reuzenpanda" en „Bespieders bespied". Tentoonstelling In de Kuiperspoort zijn van 11 oktober tot 23 november recente werken te zien van Kees Segers, met als thema „Het landschap". Parapsychologie Voor de Nederlandse Vereniging voor Parapsychologie komt op 15 oktober om 20.00 uur in De Scha kel, Bachten Steene 14, mevrouw Verbart, magnetiseuse, een en an der vertellen over haar beroep. Mission '87 Op donderdag 16 oktober om 19.45 uur is er een presentatie avond van Mission '87, het vierde grote internationale zendingscon gres voor jongeren, in het gebouw van de Baptistengemeente, Bree 8. Spreker is Anton Doornenbal, be trokken bij de organisatie van dit congres. Lezing Spitsbergen Op zaterdag 18 oktober om 16.00 uur en op zondag 19 okto ber om 14.30 uur geeft dr. Ko de Korte, bioloog, een lezing met kleurendia's over de geschiedenis en de natuur van Spitsbergen in de Kapel van St.-Maarten te Hooge- lande. Stormvloedkering Op dinsdag 21 oktober om 19.30 uur start in het Buys Ballot College in Goes een serie van vier avonden over de achtergronden en de techniek van de stormvloedke ring in de Oosterschelde. De Zeeuwse Volksuniversiteit heeft hiervoor dr. van Dongen uit Breda uitgenodigd. Cursus tekenen In buurthuis De Zwaan in Oost- Souburg start een cursus teke nen/schilderen, die erop is gericht de basisprincipes aan te leren. De cursus bestaat uit tien lessen van anderhalf uur. Inlichtingen: tele foon 01184-61252. Diamiddag Aktiva, een werkgroep van de Stichting Welzijn voor Ouderen, presenteert op dinsdagmiddag 21 oktober om 14.15 uur een diamid dag met natuuropnamen door de heer Vader in dienstencentrum Bachten Poorte. Bijbelgenootschap De rijdende winkel van het Bij belgenootschap komt op 20, 21 en 22 oktober in Oostkapelle op de parkeerplaats tegenover de VW. Op dinsdag 21 oktober zal de bus ook 's avonds open zijn van 19.00 tot 21.00 uur. Orgelconcert De bekende musicus Charles de Wolft geeft op donderdag 16 okto ber om 20.00 uur een orgelconcert op het orgel van de Gereformeerde Kerk in Vrouwenpolder. Op het programma staan verschillende werken van onder meer Bach, Re- ger en Mendelsohn. Voorts worden enkele bekende orgelkoralen uit gevoerd. Het is nog even wennen, maar de resultaten zijn er al: vrouwen aan de houtbewerking. MIDDELBURG - De cursus Vrouw en Techniek draait nu vanaf eind september en zowel cursisten als docenten zijn en thousiast De cursus is een ini tiatief van Vrouw en Werk, het Centrum voor Beroeps oriëntatie en Beroepsoefening (CBB) en het Arbeidsbureau. Vrouwen kunnen in deze cur sus kennismaken met techni sche vakken, zoals hout- en metaalbewerking en electro- en installatietechniek. „Ik heb in de horeca en in een slagerij gewerkt", vertelt een cursiste, „en ik wilde eens wat anders. Dit vind ik heel - FOTO: PETER LIEVENSE Centrum Vakopleiding Vol wassenen. De initiatiefnemers proberen de Zeeuwse werkge vers voor te bereiden op de komst van vrouwen in techni sche beroepen. Dit gebeurt on der meer door te wijzen op hiertoe bestaande subsidiemo gelijkheden. Gezien de grote belangstel ling start begin volgend jaar weer een cursus Vrouw en Techniek. Voor inlichtingen kan men terecht bij Vrouw en Werk Zeeland, Nieuwstraat 13, Middelburg, telefoon 01180- 37555. MIDDELBURG - Onlangs is in Damplein 5 een nieuw be drijf van start gegaan. Het gaat hier om de instrument en uurwerkmakerij van Jan Stins, een grote, lichte ruimte, aan de voorkant ingericht als winkel, waar klokken en hor loges worden verkocht. Het grootste gedeelte van de ruimte gebruikt Jan Stins als werkplaats. „Mijn opleiding heb ik ge had op de instrumentmakers- school in Leiden en in Schoon hoven voor de uurwerken", vertelt hij. „Er zijn maar en kele instrumentmakers in Ne derland die zich zelfstandig vestigen, maar ik ben de be drijven afgegaan hier en dat bood voldoende perspektief om me hier te vestigen". Behalve bedrijven kunnen ook particulieren bij Jan Stins terecht voor reparatie van ap paratuur als microscopen, film- en fotocamera's en der gelijke. Zo heeft hij ook een honderd jaar oud zakhorloge gerepareerd, een klus waar niemand meer aan wilde be ginnen., „Als het zo uitkomt maak ik ook mijn eigen stofzuiger of wasmachine, eigenlijk ben ik wel een beetje een vakidioot", glimlacht hij vanachter zijn pijp. „Op school kregen we drie klompen materiaal en daar moesten we dan in vijftig uur een soepel lopend machi neonderdeel van maken, zon der enige speling, tot op 0,002 millimeter nauwkeurig. Na mijn opleiding heb ik bij een importeur van uurwerken ge werkt en als leraar in Schoon hoven. In zijn winkel verkoopt Jan Stins alleen de beste kwa liteit horloges en uurwerken van de merken Eterna en Heuer. Horloges bijvoorbeeld voor duikers en sporters. „Uurwerken en instrumen ten vragen dezelfde fijn-me chanische nauwkeurigheid, maar toch zijn er verschillen", legt Jan Stins uit. „De uur- werkmakerij kent een heel oude traditie, in uurwerken is een zekere hoeveelheid speling nodig en een uurwerkmaker kan zijn werk ook zonder schuifmaat goed verrichten. Een instrumentenmaker kan zonder zijn schuifmaat wel stoppen, van speling mag geen sprake zijn en hij moet zich steeds aan de nieuwste ont wikkelingen aanpassen". MIDDELBURG - Het Wa terschap Walcheren heeft op haar algemene vergadering van 10 oktober de bezwaren tegen het standpunt van de Gedeputeerde Staten van Zee land naar voren gebracht Dit standpunt houdt in dat Zee land geconcentreerd zou moe ten worden tot twee water schappen. Een concentratie van water schappen betekent, volgens het Waterschap Walcheren, een fusie van waterschappen waarbij bestaande eenheden met hun buur of buren samen gaan tot een nieuw water schap. Zulk een ingreep is al leen gerechtvaardigd als een waterschap onvoldoende zwaarte, deskundigheid en fi nancieel draagvlak heeft om zijn taak te volvoeren. Een fusie betekent immers dat het belang van de bevol king zich daarvoor getroost niet meer leidt tot volledige zeggenschap over de eigen waterstaatzaken, doch dat die zeggenschap gedeeld moet worden met buren, voor wie andere objecten van belang zijn. Walcheren is een afgeronde waterstaatkundige eenheid met een zeewering die de moeilijkste is in Nederland en een waterbeheer dat door de geografische gesteldheid van Walcheren een samenhan gende eenheid vormt. Voorts is het wegbeheer in het Wal- cherse waterschap anders ge regeld dan in de overige Zeeuwse waterschappen en is, in tegenstelling tot de water schappen rond de Oosterschel de, een zoetwatervoorziening uit het Zoommeer financieel uitgesloten. Ook aan de grootte kan het niet liggen. Zowel in inwoner tal als in financieel draagvlak is het Waterschap Walcheren het grootste in Zeeland. Rede nen te over voor het Water schap Walcheren om onafhan kelijk te blijven.

Scheldebode | 1986 | | pagina 9