Duizcnd'BH'éé^ In alle soorten en maten Giraffe: de verlichtings- specialist Gratis boekje Vinding Edison nog steeds gebruikt Eenvoudig lichtplan onont beerlijk r Speciale aanbiedingen Voor sfeervolle woon kamer- verlichting Verlichting is absoluut noodzakelijk. In het donker leven kunnen we een paar nachten, maar niet ons hele leven lang. Gelukkig is verlichting vaak ook heel mooi. Daarom is het helemaal niet erg om kunstlicht te moeten hebben. Integehdeel, de juiste lampen op de juiste plaatsen, dat werkt sfeerverho- gend en zorgt voor behaaglijkheid, verrassende ef fecten of zomaar wat gezelligheid. Soms kan het nut van verlichting niet samengaan met sfeer. In een voetbalstadion bijvoorbeeld is het enige doel van de lampen het verkrijgen van zoveel mogelijk licht. En dat gaat dan ten koste van de gezelligheid. In een bar, bistro of iets dergelijks is het vaak juist andersom. Het licht is er meestal zeer sfeervol, maar je kunt niet altijd alles even goed zien. Entree/hal Woonkamer Eetkamer Keuken en badkamer Energiebesparend m Slaapkamer Basisverlichting mogelijkheden met v erlichting In en om ons eigen huis is het zaak te zorgen voor de gulden midden weg: een goede verlichting die bo vendien gezellig is. Dat dan bijvoor beeld de keuken een andere verlich ting nodig heeft dan de slaapkamer is duidelijk. Daarom lopen we de verschillende ruimtes met u langs en kijken we wat voor soort verlich ting en welke gloeilampen daar het beste bij passen. Het is noodzakelijk dat men zich bij de entree goed oriënteren kan. Handig daarvoor is een vlakke bui tenlamp van opaalglas of melkkleu rige kunststof. Hang deze bij uw naam- en huisnummerbordje en ze zijn uitstekend te zien. Eenmaal binnen in de hal komt het vaak voor dat er een spiegel hangt. Voor de gasten die nog even een laatste blik op zichzelf willen werpen. Een buislamp geeft dan het juiste licht: 8chaduw-vrij en zonder dat er kleurvervorming optreedt. Licht in de woonkamer moet be haaglijk zijn en harde schaduwen kunnen het beste vermeden wor den. Gebruik daarom vooral indi recte verlichting, waardoor u als het ware een speels karakter aan het licht geeft. Een spotje op het plafond doet al wonderen. Vooral wanneer u daar een reflectorlamp in stopt. Natuurlijk kan een spot ook heel goed op iets speciaals gericht wor den: bijvoorbeeld een schilderij of een vaas. Daarvoor zijn spots met een smalle lichtbundel het beste ge schikt, omdat de bundels dan mak kelijk te richten zijn. Gebruik in de spot een kopspiegellamp en u krijgt een ideaal lichtaccent. Het spreekt vanzelf dat de keuze van het model lampen een heel per soonlijke is. De één vindt dit mooi, de ander dat. Wel is het zo dat som mige gloeilampen bepaalde arma turen (dat zijn de draagconstructies van lampen) beter laten uitkomen dan andere. Zo passen normale gloeilampen het beste bij grote schemerlampen. Belangrijk in de eetkamer is na tuurlijk vooral het licht boven de tafel. Vaak is het het prettigst wan neer het licht van een boven de ta fel hangende lamp aangevuld wordt met licht van een schemer- of staande lamp. Ook in de eetkamer kan indirect licht via spots prachtig werken. Voorwerpen als een ka merplant kunnen heel mooi ver licht worden met de energiezuinige Philips SL-lamp. Het gaat echter ook goed met een reflectorlamp. Zowel voor de keuken als de badka mer geldt dat het licht in de eerste plaats functioneel moet zijn. Een TL-buis in het midden van het pla fond geeft een zee van licht. In de badkamer is een goede spie gelverlichting heel belangrijk. Ook nu weer is een buislamp de beste oplossing: geen schaduwen en geen kleurvervorming. Wat betreft aan- Gloeilampen zijn er in alle mogelij ke soorten en maten. Ze variëren van enkele tienden tot enkele dui zenden watt. Wat afmetingen be treft lopen ze uiteen van enige mil limeters tot circa 350 mm. En dan de overvloed aan keuze! Philips heeft voor het dagelijks gebruik al meer dan 60 verschillende soorten lampen. De heldere kaarslamp, matte kaarslamp, de 'Argenta' fan tasielamp, de kooldraadlamp, de gekleurde reflectorlamp en de dis colamp; het zijn slechts een paar ««WW voorbeelden uit dat enorme aanbod. Giraffe selecteerde hieruit de meest gekochte gloeilampen. Philips is met iets nieuws gekomen: de eigentijdse energiezuinige lam pen. We weten het allemaal, we moeten zuinig zijn met de energie die we hebben. Die energie is name lijk niet onuitputtelijk. Wie energie bespaart, bespaart bovendien kos ten. Philips haakt hierop in met de energiezuinige lampen. Er zijn ver schillende soorten waaronder de SL prisma. Om een voorbeeld te geven: een gloeilamp van 75 W gaat onge veer 1.000 uur mee, een Philips SL 5.000 uur. Per jaar bent u welis waar qua afschrijving meer kwijt aan SL lamp 5,95 tegenover 1,95), maar dat wordt ruim schoots vergoed door de elektrici- teitskosten per jaar: (bij 1.000 bran- duren) 18,75 bij gebruik van een gewone 75 W lamp en maar 4,50 wanneer er een SL lamp in de fitting gedraaid is. Dat geeft u maar liefst een voordeel van ca. 10,- per lamp per jaar. Tel uit je winst! Dat deze lampen energiezuinig zijn, gaat overigens niet ten koste van de gezelligheid; de energiezuinige lampen geven een even warm licht als de normale gloeilampen. Doordat er zoveel verschillende soorten lampen en gloeilampen zijn, is het niet altijd even makke lijk uw keuze te maken. Zeker niet omdat een aantal (gloei)lampen vrij onbekend is. Gelukkig hoeft u die keuze niet in uw eentje te doen; het deskundige personeel van Giraffe zal u graag helpen en adviseren! i vullende verlichting, met enige spots maakt u uw keuken tot meer dan alleen maar een 'werkplaats'. In de badkamer zijn vooral reflec torlampen in waterdichte inbouw- armaturen op hun plaats. In de slaapkamer moet de verlich ting naast functioneel ook knus zijn. Bovendien is een goed bed- leeslampje noodzakelijk. Hiervoor zijn er legio mogelijkheden. Met be trekking tot de gloeilamp geven we u deze tip: Probeer eens de flame- lamp. Die geeft een fluisterzacht, warm licht. Voor de rest van de slaapkamer: verlichting langs de wanden of op het plafond gericht licht geven de ideale indirecte (slaapkamer)verlichting. Giraffe is niet alleen een speciaalzaak in kado- en huishoude lijke artikelen, ook voor gloeilampen in alle soorten en maten bent u er aan het goede adres. U vindt er een compleet assorti ment lampen voor alle ruimten in uw huis. Dat Giraffe de winkel is voor al uw verlichtingsartikelen wordt nog eens ex tra onderstreept tijdens de uitgebreide verlichtingsshow die u volgende week in alle winkels aantreft. Bij aankoop van één of meer verlichtingsartikelen, tijdens de show bij Giraffe, krijgt iedere klant gratis het door Philips uitgegeven boekje „Maak het mooi met licht". Deze aanbieding geldt zolang de voorraad strekt. Er zijn verschillende manieren om licht te maken. De oudste daarvan is die waarbij vuur gebruikt wordt. Dat gebeurt nog steeds, bijvoor beeld bij het branden van kaarsen. Maar voor verlichting maakt men tegenwoordig verreweg het meeste gebruik van de elektrische gloei lamp. De gloeilamp is een lichtbron waar in een draad door een elektrische stroom gloeiend gemaakt wordt, zo dat ze licht verspreidt. In 1854 werd de eerste succesvolle gloeilamp ge maakt. De in Amerika wonende Duitser Goebel gebruikte verkoolde katoendraden als gloeilichaam voor een paar lampen waarmee hij zijn winkel verlichtte. Dit betekende echter nog niet het echte begin van de gloeilamp. Pas in 1879 slaagde Thomas Edison er voor het eerst in een serieprodukt van deze lichtbron te maken. Dat Edison goed werk deed, blijkt wel uit het feit dat bij het vervaardigen van de gloeilamp nu nog steeds gebruik gemaakt wordt van dezelfde constructie die hij ontworpen had. Natuurlijk zijn er wel enige verbeteringen aange bracht. De dubbelspiralen bijvoor beeld, die Philips in 1938 op de markt bracht. Zij hebben bij lam pen tussen de 40 en 100 watt de en kelspiraal vrijwel geheel verdron gen. En het licht vaart daar wel bij. Ter gelegenheid van de verlich tingsshow heeft Giraffe een aantal aantrekkelijke aanbie dingen voor de Miro Center klanten. SL-lampen, die vier keer langer meegaan en vijf keer minder stroom gebruiken, zijn nu bijvoorbeeld verkrijg baar voor slechts 23,95 (ad viesprijs 39,95 n.b. deze aan bieding geldt niet voor de Phi lips SL 25). Normale (Philips) lampen in matte uitvoering en in diverse wattage kosten tij dens de verlichtingsshow slechts 0,85, terwijl reflector lampen in alle soorten verkrijg baar zijn voor 4,95 (advies prijs 6,20). „Van de hele inrichting van ons huis vond ik de verlichting van de woonkamer het moeilijkst." Een vaak gehoorde verzuchting, die we ons best kunnen voorstellen, omdat het treffen van de juiste sfeer voor al voor de woonkamer erg belang rijk is. Toch is het realiseren van een sfeervolle en tegelijk functione le woonkamerverlichting minder ingewikkeld dan het op het eerste gezicht lijkt. Wij zijn daarvoor te rade gegaan bij de lichtkenners bij uitstek: bij Philips in Eindhoven. Modem of antiek, high-tech of klas siek, maak altijd eerst een licht plan, welke smaak u ook heeft. Want wie werkt zonder lichtplan, is als een piloot die opstijgt zonder te weten waar naar toe. Bepaal dus te voren, waar u licht wilt hebben en waarvoor. Als basis gaan we uit van algemene verlichting. Deze ba sisverlichting wordt daarna verle vendigd met accentlicht en aange vuld door licht voor de zgn. oog- taken: lezen, handwerken, schrij ven, enzovoorts. Licht in de woonkamer moet sfeer vol zijn. Zonder harde schaduwen die vormen doen vervagen. Daarom gebruiken we diffuus of strooilicht en indirecte verlichting, zo gelijk matig mogelijk over de ruimte ver deeld. Hanglampen, wandlampen, er is een overvloed aan mogelijkhe den voor basisverlichting. Een pla fonnière bijvoorbeeld, met een ge matteerde gloeilamp erin. Of een Argenta voor fluweelzacht licht. Voor ondiepere modellen neemt u gewone of Argenta kogellampjes. Mooi diffuus licht. Indirecte ver lichting geeft een speelser effect. Met één of meer spotjes op een wit plafond gericht bent u er al. Stop er reflectorlampen in. Reflectorlam pen hebben een verspiegelde ach terkant, waardoor het spotje zelf simpel mag zijn en relatief koel blijft. De spotjes kunnen op diverse manieren worden bevestigd.

Scheldebode | 1986 | | pagina 29