Vrouw en techniek Sluiting van de Oesterdam Longhorn Trio in De Piek Sacco van der Made:,, Huus Zonder Kop is een schot midden in de roos Manifestatie Nicaragua Concerten in de Burgerzaal Marokkaans Cultureel Centrum SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 8 OKTOBER 1986 30S STEUTEL HERENMODE HA RING vliet I Frappant Vervlakking Dorpsleven door Kees Walraven KRUININGEN - De jaarlijkse Zeeuwse dialectendag die zater dag 18 oktober zal worden gehouden in De Vroone te kapelle, be looft weer een ware happening te worden, waaraan vele promi nenten zullen meewerken. De motor achter dit gebeuren is de be- j aarde mevrouw van de Broeke-De Man, die op velerlei gebied van het Zeeuwse dialect haar sporen ruimschoots heeft verdiend. Op die dag zal onder meer het regio-boekje van Tholen worden overhandigd aan de Commissaris van de Koningin Dr.C. Boertien, een man die het dialect een warm hart toedraagt. Ondanks het feit, dat de heer Boertien het Zeeuws dialect niet beheerst, unst hij vorig jaar in z'n toespraak alle aanwezigen te ver rassen met een staaltje Kampens dialect.Van de aanwezigen wordt verwacht, dat ze zich gedurende de hele dag zullen bedienen van hun eigen dialect levenslicht ws LANUE KERKSTRAAT 41.GOES.TEI.OUW-IMH Ook voor lengte en breedtematen De internationale genodigden bezichtigen samen met koning Beatrix, prins Clans, prinses Juliana en prins Bemhard de Deltawer ken-maquette. Links praat minister Smit-Kroes met prins Andrew van Engeland en tweede van rechts de burgemeester van Veere, mevrouw Van Montfrans-Hartman die zaterdag als gastvrouw optrad. IIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIBIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIHIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII MIDDELBURG - Nicara gua moet overleven! Onder dit motto is een internationale campagne gestart voor steun aan Nicaragua. Het unieke ontwikkelingsproces in Nica ragua wordt bedreigd door de verslechterende economische omstandigheden en de agres sie van contra-revolutionairen (contra's) en de Verenigde Sta ten. Om ook in Zeeland deze campagne onder de aandacht te brengen en informatie te geven over de actuele situatie in Nicaragua houdt het Nica ragua Comité Zeeland op za terdag 11 oktober, 's middags tussen 14.00 en 17.00 uur een manifestatie in de Wandel- kerk (ingang bij de Lange Jan) te Middelburg. Naast een algemene inlei ding zal de theoloog Han Vroom ingaan op de verhou ding kerk-staat in Nicaragua, terwijl er een diaklankbeeld- serie over plattelandsontwik keling en contra-activiteiten zal worden vertoond. De ma nifestatie wordt muzikaal om lijst door de muziekgroep Tu- pambaé (Zuid-Amerikaanse muziek! Ver trouwen in cultuur. De negen verhalen van Ko Steketee geven een prachtig beeld van de manier waarop de dorpelingen de 'er- retnoei en de moeilikeden van dien goeien ouwen tied, die nie oltied zo hoed was', wisten te bestrijden. De voornaamste ingrediënten waren een dot humor,zelfspot,nuchterheid en een vast geloof in waarden die helaas al voor een deel ver dwenen zijn. Niet alleen de humor viert hoogtij in de ver halen van Steketee, ook de poëtische kant van de mensen komt hier en daar goed aan zijn trekken". De titel van het boek is ont leend aan het verhaal vas een man waarbij alles wat ie aan pakte mislukte. In arren moede besluit de ongeluksvo gel z'n heil te zoeken in de pet- tenmakerij. Hij verzucht ech ter 'als ik zoiets aanpak, zal je zien, dat er huus zonder kop geboren gaan worden'. Op de Zeeuwse dialectendag zal het boekje in de verkoop gaan, maar de officiële aanbie ding zal enkele weken later ge beuren door Sacco van der Ma de. MIDDELBURG - In samen werking met de Stichting Or ganisatie Oude Muziek te Utrecht organiseert de ge meente Middelburg een reeks van vijf concerten in de bur gerzaal van heet stadhuis. De concert reeks vormt onderdeel van een circuit, opgezet door de Stichting Oude Muziek, be kend als organisator van het jaarlijkse Festival Oude Mu ziek. Daarin wordt authen tieke oude muziek op verschil lende qua architectuur of sfeer interessante locaties ten uit voering gebracht. De Burgerzaal, in het stad huis boven de Vleeshal gele gen, was oorspronkelijk de plaats waar het laken werd verhandeld. Na de restauran- tie van het eind 15de eeuw door de architectenfamilie Keldermans gebouwde gothi- sche stadhuis, kreeg de bur gerzaal pas zijn huidige repre sentatieve functie. Tijdens ontvangsten en nu ook tijdens deze concertreeks kan men deze prachtige hal, opgeluis terd door vele mooie en kost bare stukken antiek, uitvoerig bewonderen. De concertreeks vangt op vrijdag 10 oktober 1986 oir 20.15 uur aan met een conceii van The Elyrian Consort. Uit gevoerd worden werken on dermeer Rameau, Marais er Collin de Blamont The Ely rian Consort bestaat uit: Bar bara Borden, sopraan. Jee Wentz, traverso, Mieneke var der Velden, viola da gamba met medewerking van Gier Wilson, clavecimbel. Kaartverkoop vanaf tier dagen voorafgaande aan hel concert bij de receptie van hel pand Stadhuisstraat 2, 01180- 26251 toestel 410 van gedu rende werkdagen van 8.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.0C uur of aan de zaal vanaf 19.3C uur. Voor uitgebreidere in lichting kunt u telefoneren naar bureau culturele zaken van de gemeente Middelburg telefoon, 01180-26251 toestel 424. GOES - Maandag 6 oktober is een aanvang gemaakt met de sluiting van het laatste sluitgat in de Oesterdam. De sluiting van het Tholensche Gat, de geul tussen Tholen en het werkeiland van de Oester- dam, gebeurt geheel met zand uit de omtrek. Verwacht wordt dat het karwei rond 27 oktober van dit jaar geklaard zal zijn. In de eerste weken wordt door twee zuigers een zand- drempel tot NAP - 5 meter ge spoten. De Stormvloedkering in de monding van de Ooster- schelde staat daarbij voor twintig procent dicht Nadat een derde zuiger is aange voerd, worden vanaf Tholen en het werkeiland Oesterdam twee dammen op hoogte NAP ongeveer drie meter naar elk aar toe gebouwd. Hiervoor moet de Stormvloedkering één of twee dagen voor zestig pro cent dicht. Voor het laatste gedeelte is het nodig dat de kering één of twee dagen geheel gesloten wordt. In die tijd wordt het overgebleven gat opgevuld met zand tot boven de hoog waterlij n. Het zal nog tot eind 1987 duren voordat de Oester dam geheel afgewerkt is. Het Tholense Gat is 22 me ter diep en 380 meter breed. Het tatale zandlichaam bevat drie miljoen kubieke meter. Zonder stormvloedkering zou het niet mogelijk zijn geweest deze geul met zand te sluiten. Na de sluiting van het Tho lense Gat in de Oesterdam rest alleen nog de sluiting van de moeilijkste geul, namelijk de Krammer in de Philipsdam. Dat gebeurt in de maanden maart en april van het vol gende iaar. VLISSINGEN - Sinds begin van dit jaar heeft de Demo- kratische Vereniging voor Marokkaanse Immigranten in Zeeland haar intrek genomen in het voormalige kleuter schoolgebouw „Kleuterboek" aan de Schuitvaartstraat 14 te Vlissingen. In het centrum, dat nu Marokkaans Cultureel Centrum heet, worden naast de mogelijkheid voor ontmoe ting voor de Marokkaanse ge meenschap verschillende acti viteiten ontwikkeld en geor ganiseerd. Momenteel vinden weke lijks Nederlandse en Arabi sche lessen plaats voor vol wassenen en kinderen. Daar naast is er een cursus „Kleding maken en breien" voor vrou wen. In de nabije toekomst wil de vereniging graag meerdere activiteiten opzetten voor kin deren. Gedacht wordt aan een spel/ knutselmiddag voor kin deren en een naai/handvaar- digheidgroep voor meisjes. Om het één en ander te kun nen realiseren, zijn er drin gend vrij willigere/ sters nodig voor de begeleiding van deze activiteiten. Belangstellenden VLISSINGEN - In het jonge rencentrum De Piek in de Hel- lebardierstraat in Vlissingen staat het organiseren van pop concerten op een laag pitje wegens klachten over geluids overlast. Na het aanpassen van de locatie, dat binnen vier tot zes weken gebeurd moet zijn, gaat het jongerencen trum de schade inhalen. Om het gemis wat te verzachten gaat De Piek in de maand ok tober op de acoustische toer. De discotheekzaal wordt inge richt als een discoca fe met een terras en een bar. De eerste activiteit in het kader van het discocafe is een acoustische rockabily party en het Long Hom Trio neemt ko mende zaterdag 11 oktober het muzikale gedeelte voor haar rekening. De party wordt aan gevuld met een optreden van het Goese rockabillyduo The Comer Cats. The Longhom Trio is een Utrechtse band die voorname lijk Urban Hillbilly op haar repertoire heeft staan. Dat staat voor een mix van Folk, Bluegrass en Rockabilly. Deze muziek wordt gemaakt op een theekistbas, een wasbord met snarendrum en en gitaar Er kan zowel acoustisch als ver sterkt opgetreden worden en The Longhom Trio kan pro bleemloos een avond lang op treden. kunnen contact opnemen mei de secretaris van de vereni ging dhr. Galadi of de sta giaire Wil Berkelaar, tel 01184-78268. Vlissingen Gevonden voorwerpen Bij de gemeentepolitie te Vlissin gen zijn in de periode van 17 tot 2' september de volgende voorwer pen aangegeven, grijze en zwartf helm - paars hoedje - zwarte rech ter damesschoen - 2 sleutels aar ring - 3 sleutels aan kettinkje - gek plastic tas met kleding - linnen tar met sportkleding - 2 wieldoppen. Ir deze periode werden er geen dia ren aangegeven. Inlichtingen: var maandag tot en met vrijdag tusser 9.00 en 12.00 uur en tussen 14.0C en 16.00 uur. Elke laatste vrijdag van de maand is er van 19.00 to 20.00 uur kijkavond aangetroffer (brom)fietsen. Folders Het Waterschap Walcherer heeft twee folders uitgegeven, ove het werk aan de Westkapelse zee dijk en over de werking van de ir aanbouw zijnde zuiveringsinstalla tie bij Ritthem. De folders zijn ver krijgbaar bij de bureaus Voorlich ting van iedere gemeente en bij d* plaatselijke WV's. NMB-Spaaraktle Wie gaat sparen bij de Neder landsche Middenstandsbank krijg een cassette met drie bijzonders munten uit de regeringsperiodt van koningin Wilhelmina. De se bestaat uit een vierkante nikkeler stuiver uit 1943, een zilverer kwartje (1941-1944) en een zilve ren dubbeltje (1926-1944), waar van de meeste niet in Nederlanc hebben gerouleerd. De aktie duur tot 31 oktober. MIDDELBURG - Ruim twintig vrouwen zijn op 29 september gestart in de cursus „Vrouw en Techniek", die der tien weken duurt en die acht tien lesuren per week vraagt. De vakken die tijdens deze cursus aan bod komen zijn: houtbewerking, metaalbewer king, elektrotechniek en in stallatietechniek. Hierbij zullen de cursisten ook daadwerkelijk aan de ma chines staan om zo enige prak tijkervaring op te doen. Dezt cursus is een initiatief van hei Centrum voor Beroepsoriën tatie en Beroepsoefening Zee land, het Gewestelijk Arbeids bureau Walcheren en Vrouw en Werk Zeeland. In februari 1987 zal deze cursus worder herhaald. Belangstellenden kunnen zich daarvoor reeds nu opgeven. ^JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllü Zeeland Veilig Voorgaande uitgaven van de dialectendag hebben bewe zen, dat de belangstelling voor het Zeeuwse dialect nog intens aanwezig is bij de mensen. Er wordt gerekend op een vijf- honderdtal aanwezigen die zullen kunnen genieten van cabaret, sketches, voordrach ten en toneel, terwijl tijdens de middagpauze een lunch zal worden aangeboden. De toe gangsprijs wordt geheven in de vorm van een automatisch lidmaatschap van de Zeeuwse vereniging voor dialectonder zoek. Alles lijkt erop dat het Zeeuws dialect, dat geldt ove rigens voor alle dialecten in Nederland, gedoemd is te ver dwijnen. De laatste jaren is een verregaande vervlakking merkbaar in het dialect Door de komst van diverse indu strieën in de provincie zijn er tegelijkertijd veel 'randstede lingen' meegekomen, waar door het dialect snel is ver^-Ol- lanst. De ouderen kunnen in het algemeen nog redelijk uit de voeten met de ouderwetse uitspraken, maar de jongeren komen niet verder dan een kruising tussen het oorspron kelijke dialect en het Hol lands' zoals ze dat op school meekrijgen. Ook is het zo, dat de vervlakking in de grotere Zeeuwse plaatsen het snelst is gegaan. In plaatsen als Goes, Zierikzee, Temeuzen is In feite tegenwoordig meer sprake van spreken met een accent, dan dat er nog belangrijke resten van het oorspronkelijke dialect over zijn. Toch is het nog steeds mooi, te horen waar iemand van daan komt. In Zeeuws-Vlaan deren is de kortafgebeten ma nier van spreken van de Bres- sioander duidelijk te onder scheiden van het meer naar het Oost- Vlaams neigende Hulsters. De Middelburger on derscheidt zich wat manier van spreken betreft even dui delijk van de Goesenaar. In het noorden van de Zeeuwse eilanden is het verschil ook nog steeds opmerkelijk. Het echte ouwerwetse is er even wel af. Dialect spreken wordt meer ervaren als' plat praten' of 'boers praten', je wordt niet voor vol aangezien. Toch is het streven van de Zeeuwse ver eniging voor dialectonderzoek een een zaak, die de algemene waardering verdient. Er is in feite sprake van een stuk Zeeuwse historie dat verloren dreigt te gaan. Doch je soms d&'k m'n Moer's taal verlêêrd oa". Steketee vervolgt verder A Daantje verwachtten,dè'k er wè Is een stelletje Engelse woorden Deur zou góde, was'n glad be- kaold". Later begreep Ko Ste ketee echter wat er met de op merking werd bedoeld. Het ging om het feit, dat de familie Steketee nog de ouwerwetse manier van dialect spreken had. Ze waren niet onderhevig geweest aan de Hollandse in vloeden, ze hadden de nieuwe ontwikkelingen niet bijgehou den. De Australische Zeeuw on derkent dat een taal leeft en groeit en aan een ontwikke ling onderhevig is, maar con stateert tevens, dat er bij het Zeeuwse dialect geen sprake is van groei of ontwikkeling maar meer van achteruitgang. Een reden voor hem om eens te duiken in z'n herinneringen van lang geleden en de vele anecdotes die er in Zuid-Beve land door de jaren heen in om loop waren,te boek te stellen. Het eerste boekje van de hand van Steketee kwam in 1983 op de markt onder de titel'Eet nooit Woste'. De oplaag van 2500 exemplaren blijkt niet toerijkend te zijn en een her druk door drukkerij-uitgeve rij van der Peyl te Kruiningen is in overweging. Het boekje beschrijft verha len van voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog over het Een man voor wie de ver- vakking van het dialect wel heel frappant opviel, is Ko Steketee. In 1950 emigreerde Steketee naar Australië om twintig jaar later pas weer in z'n geboortestreek(Zuid-Beve- land), waar hij,van de plaatse lijke melkboer, als eerste reac tie op z'n manier van spreken te horen kreeg: „Mè Ko, je proat nog net êênder as twin tig jaer 'elee"ü Steketee rea geerde: „E natuurlijk Daan. Zeeuws dialect moet blijven boerenleven, het dorpsleven, zoals zich dat in het Zeeuwse afspeelde. Hij heeft z'n verha len deels in het Nederlands en deels in het dialect geschre ven. Het boekje volledig in het dialect uitbrengen is overwo gen, maar bij nader inzien be sloot Steketee anderszins. Het volledig dialect lezen zou voor velen problemen opleveren. Het lezen van het boekje be vestigt het gelijk van de schrijver. Het door hem ge hanteerde concept leverde een goed leesbaar werk op, de In houd moet vele Bevelanders aanspreken. In het nawoord zegt de uit gever:,, We vertrouwen erop dat u er als lezer het nodige genoegen aan hebt beleefd. Ko heeft ons toevertrouwd, dat z'n schrijfwoede nog niet is geluwd, dus Die afsluitende woorden bleken bewaarheid. Het nieuwe boekje,' Huus zonder kop zal volgende week het le venslicht zien en is zo moge lijk nog sterker dan het eerste. De bekende Nederlandse to neelspeler van Zeeuwse af komst, Sacco van der Made zegt in het voorwoord:» De uitgave Huus zonder kop' van de auteur Ko Steketee, zelf al jaren wonend in Australië, is een schot midden inn de roos van de uitgeverij van der Peyl te Kruiningen ter bevordering en behoud van de Zeeuwse (ADVERTENTIE)

Scheldebode | 1986 | | pagina 9