Boulevard Bankert in Vlissingen sluit de rijen Zeeuws jaartallenboek in prent Modelbouw in De Schuur Gevonden voorwerpen Project 'kleren maken' voor baanloze vrouwen Voorlichting van EVO VREDEBERGTHERAPIE DOET VLISSINGEN AAN Kursussen Vrouw en Werk Kachelhuis wordt Jacobse Kunst- en antiekbeurs Concert Middelburgs Mannenkoor Gratis cursus Vrouw en Werk Koekepeertje houdt beurs Gemeente Westkapelle vergadert Eetavond COC 't Pand houdt openings avond Speeltreintje houdt beurs Speelzalen houden beurs Datacommunicatie centraal op manifestatie Electron '86 Engelse gast muzikale show Middelburg SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1986 VLISSINGEN - De hedendaagse maatschappij 'lijkt over te lopen van de minderheidsgroeperin gen. Iedereen die zich op de één of andere manier onderscheidt van de rest van de samenleving kan rekenen op een overdaad van belangstelling. Een uitzondering op dit alles lijken de mensen te zijn die stotteren. De aandacht die aan de problemen die stotteraars ondervinden wordt besteed, lijkt minimaal. Hierdoor is het beeld wat de doorsnee mens heeft van het stotteren wat vertroebeld. „Doe nou eens rustig", of „probeer gewoon wat langza mer te praten" is het motto als jeugdige stotteraars niet snel genoeg uit hun woorden kunnen komen. Het stotteren lijkt zo te zijn gedegradeerd tot een puur lichamelijk probleem. Vruchten Leesbeurt Trucjes GOES/MIDDEL- BURG/BIER VLIET - Deze week verschijnt een uniek boekje over de geschiedenis van de provincie Zeeland onder de titel: 'Zeeuws jaar tallenboek in prent'. 309 Stotteren heeft diepere oorzaak Aanhangers van de Vredebergtherapie zijn van mening dat de oorzaken dieper liggen. Zij hebben zich verenigd in Stichting De Vredeberg en geven door het hele land voorlichtingsavonden en lichaamsbewustzijnsweekenden om te trachten de emanci patie van stotteraars zoveel mogelijk te bewerkstelligen. Don derdagavond 25 september zijn zij in Nieuwstraat 51 te Vlissin- gen. Willem de Groot, vice-voor zitter van de Stichting: „De Vredebergtherapie gaat ervan uit dat bij stotteren niet alleen de symptomen moeten ver dwijnen maar dat ook de oor zaken moeten worden wegge nomen. Er wordt gewerkt aan een groter lichaamsbewust- zijn; inzicht krijgen in het funktioneren van de ademha ling en van het spreken, de geestelijke bewustwording; gevoelens, gedachten en ge drag worden logisch met elk aar in verband gebracht en de sociale bewustwording; stotte ren en het contact met andere mensen". De leden van de Stichting De Vredeberg hebben allen de MIDDELBURG - Deze herfst start in Middelburg de cursus Vrouw en Werk. De be doeling van Vrouw en Werk Zeeland is om met deze cursus vrouwen voor te lichten die al lang geen baan meer gehad hebben maar wel één willen gaan zoeken. Er wordt informatie gege ven over bij- of omscholing, rechten en plichten van de werkneemster, de opzetting van een eigen bedrijf en de combinatie van werk en gezin. Daarnaast is er ruimte om met de deelneemsters te zoeken naar eigen individuele moge lijkheden. Belangstellenden kunnen terecht op een introduktiebij- eenkomst op dinsdag 30 sep tember van 9.30 tot 11.00 uur. De film Niet bemiddelbaar wordt gedraaid en er is infor matie over de curus. Het ge beuren dat evenals de cursus, gratis is, vindt plaats in 't Pand, Kerksteeg 5 te Middel burg. gelijknamige therapie ge volgd. Toch keuren zij andere therapiën niet af. „Ook thera- piën die enkel spreektechnisch werken kunnen hun vruchten afwerpen", is de mening van tweede secretaris van de Stichting, Cok Walraven. „Het is namelijk voor iedere stotte raar verschillend. De eigen in zet is enorm belangrijk en die verschilt van persoon tot per soon. Mensen met andere the rapie ervaringen zijn van harte welkom op onze avon den. Het is interessant om er varingen uit te wisselen en dat werkt in ieders voordeel". Wie stottert krijgt al op jonge leef tijd een stempel op zich ge drukt. Ouders accepteren het probleem van hun kinderen vaak niet en proberen het kind aan te zetten tot beter spreek gedrag. Het kind is zich in eer ste instantie niet eens bewust van het stotteren maar wordt er zo al snel attent op ge maakt. Door de druk die ont staat om toch vooral niet te haperen bij het spreken komt de stotteraar in een complexe situatie terecht waarin hij niet wil stotteren maar het steeds meer gaat doen, juist omdat hij het niet wil. Stotteraard denken meestal niet met plezier aan hun la gere schoolperiode terug. De herinneringen variëren van het overslaan van leesbeurten, tot in zeer veel gevallen con stante pesterijen van klasge noten. Stotteren lijkt dus iets te zijn wat je heel je leven, elk moment van de dag met je meedraagt. Willem de Groot en Cok Walraven zijn het op dit punt met elkaar oneens. Cok: „Ik sta niet elk moment van de dag stil bij mijn stotte ren, dan zou ik geen leven hebben". Willem: „Dat vind ik niet. Je moet er mee bezig blij ven, wil je voorkomen dat je het weer gaat doen. Dat geldt zowel voor mensen als mijzelf MIDDELBURG/VLISSIN - GEN - Voor vrouwen, die (weer) aan het werk willen, starten dit najaar drie kursus sen: Vrouw en Werk, Vrouw en Techniek en Vrouw en Eigen Bedrijf. De eerste twee worden gegeven in Middel burg, de laatste in Vlissingen. De kursus Vrouw en Werk heeft in najaar '85 al gedraaid in Zierikzee en in voorjaar '86 in Terneuzen. De resultaten liegen er niet om: van de in to taal 35 deelneemsters hebben er 32 een baan, of ze zijn met een opleiding begonnen, of be zig met het opzetten van een eigen bedrijf. De meeste deel neemsters waren „dertigers", vrouwen die ooit met werken zijn gestopt om diverse rede nen, als huwelijk, verhuizing, kinderen, scheiding of ontslag en nu weer aan het werk wil len, zg. herintreedsters. Ook de kursus Vrouw en Eigen Be drijf heeft eerder gedraaid. Eind '85 behaalden 14 kursis- ten het certificaat. Van hen zijn er acht bezig met het run nen of opzetten van een eigen bedrijf, drie hebben inmiddels een baan. De kursus Vrouw en Tech- MIDDELBURG - Peuter speelzaal 't Koekepeertje houdt aanstaande zaterdag weer een kleding- en speel goedbeurs. Dit gebeuren vindt plaats voor het ontmoetings centrum aan de Vrijlandstraat in Dauwendaele. De beurs gaat om 10 uur open en duurt tot het middaguur. De kleding en het speelgoed kunnen tot aanstaande vrij dag worden afgegeven bij de speelzaal 't Koekepeertje, aan de achterkant van het Winkel centrum Dauwendaele. Vijf endertig procent van de op brengst van de beurs is be stemd voor de speelzaal. Naast al het uigestalde koopwaar is er voor de kinde ren ook nog een grabbelton. Tegen een kleine vergoeding is er tevens koffie en limonade verkrijgbaar. niek start op 29 september en wordt gegeven in het gebouw van het CBB, Papisland 1, Middelburg. Op 23 september om 14.00 uur wordt een intro- duktiebij eenkomst gehouden in hetzelfde gebouw. De kur sus Vrouw en Werk start op 7 oktober in 't Pand, Kerksteeg 5, Middelburg. De introduktie vindt plaats op dinsdagoch tend 30 september van 9.30 tot 11.00 uur in 't Pand. Er zal dan de film „Niet bemiddelbaar" worden gedraaid. De kursus Vrouw en Eigen Bedrijf begint eveneens op 7 oktober in de dépendance van de ZDASG, Rembrandlaan 1, Vlissingen. Een introduktieochtend wordt gehouden op 30 september om 9.30 uur in hetzelfde gebouw. Meer informatie kan men krijgen bij Irma Bogers, tele foon 01180-37555. WESTKAPELLE - De ge meenteraad van Westkapelle houdt op donderdag 25 sep tember een ledenvergadering. Op de agenda staan zaken als de verkoop van een tweetal percelen bouwgrond aan de Koestraat, de vaststelling van het woningbouwprogramma 1987 tot en met 1990, het tarie- venbeleid 1987, de subsidie van het V.V.V. en de vaststelling van de tiende wijziging van de gemeentebegroting 1986. De vergadering begint om 20.00 uur. MIDDELBURG - Het Mid delburgse COC start weer met de eetavonden. Aanstaande zondag om 17.00 uur is de eer ste. Op het menu staat 'koud buffet'. De kosten bedragen 7.50. Alle homo-mannen en - vrouwen zijn welkom en tus sendoor is het gezellig praten. Geïnteresseerden moeten zich opgeven voor zaterdag bij Fien en Yvon, telefoon 01180- 15564. Willem de Groot en Cok Walraven (rechts) van de Stichting De Vredeberg. - FOTO PETER UEVENSE. die er voor een groot gedeelte vanaf zijn als voor de hevige stotteraars". „Deze laatste leren zichzelf vaak allerlei trucjes aan om het stotteren te voorkomen zo als het stampen met een voet als zij een moeilijk uitspreek- baar woord gaan zeggen. An dere handigheidjes zijn het langzaam gaan spreken zo gauw er een moeilijk woord aankomt en het gebruiken van synoniemen". Beide heren ho pen dat stotteraars in Zeeland hun drempelvrees overwinnen en naar de voorlichtingsavond komen. Willem de Groot: „Die angst voor andere mensen zit er bij veel stotteraars in. Tekenend voorbeeld is het verhaal van een mevrouw die als zij naar Utrecht moest de trein naar Gouda nam. Dat deed ze om dat ze het woord Utrecht niet goed uit kon spreken en niet af wou gaan voor de mensen in de rij bij de kaartverkoop". De voorlichtingsavond be gint om 20.00 uur. Wie meer informatie over de Vredeberg- stichting wil, kan de volgende nummers bellen: 010-4352791 of 050-414637. OOST-SOUBURG - Model bouwliefhebbers kunnen op dinsdag 30 september terecht in wijkgebouw De Schuur, Middelburgsestraat 113 te Oost-Souburg Een aantal medewerkers van buurtvereniging Van Duyvenvoorde start dan het nieuwe winterseizoen met een modelbouwvereniging. Doel van de vereniging is om het modelbouwen in al zijn facet ten te populariseren. Het gaat hierbij om zaken als het bouwen met papieren en plastic platen, de beginse len van de elektronica in bij voorbeeld de spoorwegmodel bouw en het vervaardigen van diorama's. Daarnaast is het de bedoeling om in groepsver band tentoonstellingen van andere verenigingen te bezoe ken. Het geheel begint om 19.30 uur. Henny van Leeuwen, een van de leden van het Scaldis- trio. MIDDELBURG - Vrouwen huis 't Pand aan de Kerksteeg 5 te Middelburg start het sei zoen met een openingsavond op vrijdag 3 oktober, 't Pand biedt allerlei vrouwengroepen de ruimte om aktiviteiten te organiseren als vergaderin gen, kursussen e.d. Op de ope ningsavond, die om 20.00 uur begint treedt Myriam Du- castel op met het stuk „Casi- mir". Dit is een eenakter van René de Obaldia, door Myriam bewerkt tot solotoneel. Het stuk gaat over een moe der, die waanzinnig is gewor den door wat ze in de oorlog heeft meegemaakt. Door de waanzin van de moeder wordt de waanzin van de oorlog dui delijk gemaakt. Het stuk duurt ongeveer 25 minuten en zal veel stof tot nadenken en napraten geven. Het Scaldis- trio uit Goes brengt klassieke muziek ten gehore. VLISSINGEN - Bij de ge meentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 10 tot 17 september 1986 de volgende voorwerpen aangegeven: een driewielertje, een fototoestel, een auto-stofzuiger, een para plu, een herenhorloge, een lichtbruine portemonnee met inhoud, een grijze portemon nee met inhoud, een zilveren armbandje en een bruine lede ren tas met inhoud. Bij de gemeentepolitie te Oost-Souburg is geen aangifte van gevonden voorwerpen. OOSTKAPELLE - In peu terspeelzaal 't Speeltreintje in Oostkapelle vindt aanstaande zaterdag een kleding- en speelgoedbeurs plaats. Win- terkleding voor kinderen tot veertien jaar en speelgoed wordt verkocht in het Her vormd Gemeentecentrum aan de Dorpsstraat in OOstkapel- le.Voor de kinderen is er een grabbelton. De beurs is ge opend van 10 tot 11.30 uur. Vijftig procent van de op brengst van de beurs is be stemd voor de peuterspeelzaal in het Walcherse dorp en de andere helft is voor de aanbie der. De opbrengst en de niet verkochte spullen kunnen worden opgehaald bij peuter speelzaal 't Speeltreintje op woensdag 1 oktober van 11 tot 11.30 uur. OOST-SOUBURG - De speel zalen van Oost-Souburg hou den op zaterdag 27 september een kleding/speelgoedbeurs en fancy-fair. De Kabouter, het Baken en De Paddestoel ge bruiken de opbrengst voor de aanschaf van nieuw speelgoed en ander materiaal. Het is de bedoeling dat ouders kleding en speelgoed aanbieden voor kinderen van nul tot twaalf jaar. Kinderen kunnen zich ondertussen bezig houden met allerlei spelletjes als bijvoorbeeld hengelen, bal len gooien en grabbelen. Ouderen kunnen terecht op een terras. Het festijn vindt plaats in de speelzalen aan de Irene- straat en duurt van 10.00 tot 14.00 uur. VLISSINGEN/GOES - Op 2 oktober wordt de eerste paal geslagen voor een groot ap partementencomplex annex Plaza-centrum met winkels, restaurants en terrasjes aan de Boulevard Bankert in Vlis singen. Daarmee wordt het laatste gat opgevuld van Vlis- singens gezicht naar zee. Een belangrijke stap voorwaarts naar de concretisering van een zeeboulevard van grote allure. Jarenlang heeft er een groot gat gegaapt in de bebouwing van de Vlissingse Boulevard. De kale ruimte tussen het Ma ritiem Instituut De Ruyter en het Strandhotel deed duidelijk afbreuk aan het aanzien van Vlissingen. Met het slaan van de eerste paal voor een nieuw complex begint de stad nu met de uitbouw van haar positie als badplaats aan zee. Het complex, dat een zeer gevarieerd gevelfront toont, biedt behalve een groot aantal luxe appartementen een Pla za, een sfeervol centrum met winkels, restaurants en ter rasjes. De unieke ligging van de Vlissingse Boulevard, pal langs de vaargeul van de Wes- terschelde, een der levendigste waterwegen ter wereld, maakt het uitzicht uit het nieuwe centrum bijzonder aantrekke lijk. De appartementen, waar van en belangrijk deel al ver kocht is, zijn zeer gevarieerd van opzet. Zowel qua grootte als qua indeling. Bijzonder is de aanleg van een overdekt terras op het dak van een hierna te bouwen deel van het complex. Deze "wintertuin" is het gemeenschappelijk bezit van de eigenaren van de daar onder gelegen appartementen. BAM Projektrealisatie le vert in samenwerking met Ontwikkelings- en Exploita tiemaatschappij Vlissingen B.V. een belangrijke bijdrage aan de voltooiing van de Bou levard door de bouw van dit multi-funktioneel complex. Het ontwerp is van het Archi- tektenbureau N. van der Stelt te Amersfoort. Constructie en projectbege leiding wordt verzorgd door Bataafse Aanneming Maat schappij B.V. te 's-Gravenha- ge, afdeling Projectvoorberei ding. De uitvoering is in han den van de vestiging Vlissin gen van de Bataafse Aanne ming Maatschappij B.V. ARNEMUIDEN - Het Ka chelhuis aan de Langstraat 7 te Amemuiden verandert haar naam in Jacobse. Eige naar Jacobse geeft de winkel zijn eigen naam, omdat hij momenteel veel meer verkoopt dan alleen maar kachels. Zijn assortiment bestaat uit parket, keukeninterieur en geavan ceerde apparatuur van bij voorbeeld Atag, Siemens en Miele. GOES - Op vrijdag 26 sep tember opent het Motel Goes voor de tweede maal haar deuren voor de grootste an tiekbeurs in Zeeland. Aan deze beurs nemen een twintigtal antiquairs uit het hele land deel. Net als bij de eerste beurs bestaat er weer de mogelijk heid om goederen en antiqui teiten aan te bieden voor een vrijblijvende taxatie. Ook is er de gelegenheid om goederen te koop aan te bieden. Voor munten en penningen is het muntenmuseum uit As sen aangetrokken. Een keur van antiquiteiten wordt aan geboden, een grote variëteit van meubelen, zilveren, tinnen en koperen voorwerpen, por selein en aardewerk en ook sieraden en gravures, voorna melijk van Zeeland. De kunst en antiekbeurs is geopend op vrijdag 26 september van 16.00 tot 22.00 uur, op zaterdag 27 september van 11.00 tot 18.00 uur en op zondag 28 september van 11.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG - Op don derdag 25 september houdt het Bureau Baanlozen Service om 14.00 uur een eerste informa tiebijeenkomst over het pro ject Zij. In dit project draait het voornamelijk rond het thema 'kleren maken'. Zij richt zich op jjonge vrouwen die niet meer hele dagen op school zitten en/of (nog) geen betaald werk hebben gevon den. Het project staat open voor vrouwen van alle natio naliteiten. Enige kennis vooraf is niet nodig. Het project is zo opgezet dat, onder deskundige leiding. de nodige aandacht besteed kan worden aan het leren van de meest noodzakelijke tech nieken. Hoe het project zich zal ontwikkelen, hangt af van de deelneemsters: misschien vinden de deelneemsters na verloop van tijd betaald werk, of misschien willen de deel neemsters verder in kleren maken en mode, dan kan het project zich verder ontwikke len naar het beginnen van een eigen winkel. Geïnteresseerden in dit pro ject kunnen op donderdag middag terecht bij het Bureau Baanlozen Service, Stadhuis straat 1, Middelburg. VLISSINGEN - DE EVO, Algemene Verladers en Eigen Vervoer Organisatie, houdt op vrijdag 26 september een voorlichtingsbijeenkomst voor vishandelaren en exporteurs op de Vismijn te Vlissingen. Een EVO-vervoersdeskun- dige adviseert ter plekke over alle wettelijke documenten voor het eigen vervoer met be stel-, vracht- en aanhangwa gens. Daarbij is het mogelijk na te gaan of het bedrijf in aanmerking komt voor ont heffing van bijvoorbeeld het Rijtijdenbesluit Verder kan de ondernemer er terecht voor adviezen over de aanschaf van de bedrijfsauto en de daarmee verbandhoudende exploitatie kosten. Een ander actueel onder werp is de export. Voor de Ne derlandse exporteurs en im porteurs zijn de EVO-landen- circulaires en de circulaire "Teruggaaf buitenlandse BTW". Daarin staan alle gege vens die van belang zijn bij de uitvoering van transporten per vrachtauto naar het bui tenland. De bijeenkomst duurt van 8.00 tot 12.00 uur. VLISSINGEN - Op zaterdag 27 en zondag 28 september wordt voor de vijfde maal de manifestatie Electron '86 ge houden in het Scheldekwar- tier, van Dishoekstraat te Vlissingen. het centrale thema is deze keer 'Datacommunica tie', het uitwisselen van infor matie tussen twee of meer computers. Dat uitwisselen gebeurt via een telefoonlijn, waarmee kontakt kan worden gelegd met een homecompu ter, de Viditelcomputer van de PTT (een soort uitgebreide Gouden Gids), de Fido, een in ternationaal computernet werk of de Databank. De laat ste is een computer, die grof gezegd alle kennis bevat, die op de wereld voorhanden is op het gebied van handel, indu strie en wetenschap. Een der gelijke Databank is in de Technische Bibliotheek Zee land voor iedereen beschik baar. Op de manifestatie Electron '86 zullen de PTT, de Techni sche Bibliotheek, diverse on derwijsinstellingen en bedrij ven de datacommunicatie be lichten. Ook krijgt het publiek deze dagen de unieke kans om door Vision Products B.V. een hologram (driedimensionale foto) te laten maken van een meegebracht voorwerp, dat niet groter mag zijn dan onge veer acht bij zeven centimeter. De kosten hiervan bedragen ƒ25.-. Tevens is er een ten- De pemtekeningen zijn van 'meester' C.J. Christiaansen, oud hoofd der school in Oude- lande. Reeds voor zijn pensio nering in 1969 was de heer Christiaansen begonnen met het in tekening brengen van belangrijke gebeurtenissen uit de Zeeuwse historie. Vanaf 1970 verscheen er een vaste ru briek in een periodiek, die werd uitgeven door de heer A. de Boo uit Kwadendamme, onder de naam 'Variae Zee- landiae'. Dit blad had slechts een beperkte oplage. In 1985 kwam er een eind aan de kwartaaluitgave van dit blad. De meeste Zeeuwse steden en dorpen waren al op speelse manier in beeld geko men, dank zij de vaardige te kenpen van de heer Chris tiaansen Nu zijn al deze afle veringen gebundeld tot een boekwerkje, dat werd uitgege ven door ,,'t Zeeuwtje" in Ka- pelle en verkrijgbaar is in de boekhandel. De beschrijving van de geschiedenis begint bij het jaar 643 en eindigt in 1965. Het boekje omvat tachtig pagina's en is stevig gebonden, zodat het vele malen ter hand genomen kan worden zonder bebreken te vertonen. De basiliek uit Hulst. Pentekening van de heer Christiaansen. toonstelling te bezichtigen van bestaande hologrammen. Computerliefhebbers kun nen in een programmeerwed strijd meedingen naar een aantal leuke prijzen. De deel nemers worden in drie leef tijdsgroepen verdeeld. Voor inlichtingen en aanmelding kan men zich wenden tot L. Sinke, De Boisotstraat 7, Kou- dekerke, telefoon 01185-2525. ook op de radio zal aandacht worden geschonken aan deze bijzondere manifestatie, die iedereen kan bezoeken op za terdag van 10.00 tot 20.00 uur en op zondag van 10.00 tot 18.00 uur. MIDDELBURG - Op zater dag 27 september houden de Juliana-corpsen een muzikale show op de Markt in Middel burg. Hieraan werken mee: Juliana's Drum Bugle Corps, het Junior Drumcorps Johan Friso en als gast uit En geland, The Red Pythons Mar ching Band. Laatstgenoemd corps zal in de middag een streetparade verzorgen in de binnenstad van Middelburg. Het Engelse corps behoort tot de top-tien van dat land en is van een bijzonder goede klasse. The Red Pythons zijn in En geland geselecteerd om deel te nemen aan de officiële kam pioenschappen dit jaar, waar voor slechts 36 corpsen worden uitgenodigd. Het is de eerste keer dat zij op het vasteland optreden. De streetparade vangt aan om 14.30 uur, de muzikale show begint om 20.00 uur. MIDDELBURG - In samen werking met de Vlaamse Cul turele Kamer brengt het Mid delburgs Mannenkoor op 11 oktober een bezoek aan de Vlaamse stad leper. Zij bren gen daar in de Schouwburg een concert, dat twaalf wer ken omvat, waaronder arran gementen van Han Beekman, de dirigent, en werken van Schubert, Ortelli en Pigarelli. Als solisten treden op de heren Roel Dirks en Cees Grootjans. Het jongenskoor St. Maar ten en het St Nicolaasman- nenkoor uit leper brengen werken van o.a. Groll en v. Hoof. De koren treden ook ge zamenlijk op met o.a. Psalm 23 van Schubert. Een aantal bus sen met koorliefhebbers bege leidt het Middelburgs Man nenkoor naar dit evenement, dat om 20.00 uur begint.

Scheldebode | 1986 | | pagina 9