Lagere maar meer constante opbrengst Oprichting Zeeuwse Crohn Vereniging Jubileum voor Luctor et Emergo Kerken moeten actie Nepal steunen. Ruiken aan vechtsport BIOLOGISCH-DYNAMISCH LANDBOUWBEDRIJF LOVERENDALE ZESTIG JAAR Muziekfeest op Vismarkt Kennismaken met besturen Kursus milieu problematiek mumm n Windhonden strijden om Gouden Appel Open huis Kerkcentrum Film bij Prima Donna SAMENWERKING GEMEENTE EN ONDER MEER LUCTOR Kledingbeurs voor Zuid-Afrika Voorlichting stotteren Jasz begint weer Trefcenterloop Burgemeester opent nieuw pand van SWvO SCHELDEBOPE VAN WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1986 309 OOSTKAPELLE - Voor velen betekent de naam Loverendale niet meer dan de naam van het brood, dat zelfs tot in Trefcenter te koop is. Maar de naam Loverendale, oorspronkelijk de naam van een huis naast het badhotel in Domburg, staat voor veel meer: het is een landbouwbedrijf, dat deze maand zestig jaar geleden werd opgericht, een van de eer ste bedrijven op biologisch-dynamische grondslag in Nederland. Planeten Excursies Contact Smaak MIDDELBURG - De gemeente Middelburg is in samenwerking met een aantal sportclubs tot een opvallend initiatief gekomen. Tijdens het school jaar 1986-1987 worden basisschoolleerlingen uit de hoogste groepen in de gelegenheid gesteld kennis te maken met diverse takken van sport. Het jaar is in vier periodes verdeeld en in elke periode staan drie sporten centraal. Drie sportverenigingen verzorgen in de desbetreffende periode een programma dat drie woensdagmiddagen beslaat. Woensdagmiddag 24 september begint de eerste periode en één van de sportverenigingen die daaraan meewerkt is de zwemclub Luctor et Emergo. Informatie Keerpunten Geïnspireerd door de Oostenrijker Steiner, die in de tijd dat de kunstmest en de chemische industrie in opkomst waren, een heel eigen landbouwmethode ontwikkelde, werd in 1926 Lover endale opgericht. Initiatiefnemers waren mevrouw Tak van Poortvliet, eigenaresse van vele landerijen, de heer Zeylmans van Emmichoven, later arts en voorzitter van de antroposofi sche beweging Nederland en de heer Pfeiffer, de eerste direk- teur. Loverendale bestaat uit twee gemengde bedrijven: „Ter Linde" (110 ha.) aan de Oranjezonweg in Oostkapelle en „De Pannehoeve" (50 ha.) in Dinteloord, beide gemengde landbouw bedrijven. Dat Loverendale na zestig jaar nog een springlevend bedrijf is, wordt bewezen door het feit dat dit jaar in juli het be drijf „De Steenen Muur" (132 ha.) werd aangekocht „De Panne hoeve" zal in de loop van dit jaar worden afgestoten. Al deze bedrijven zijn ge mengde landbouwbedrijven en op „Ter Linde" bevindt zich tevens een maalderij, een bak kerij en een kaasmakerij. Wat houdt dat moeilijke woord „biologisch-dynamisch" nou in? Concreet betekent het, dat er geen kunstmest en gewas beschermers of andere chemi caliën worden gebruikt, maar dat er gewerkt wordt met or ganische mest uit de potstal, waar de koeien 's winters staan, met „groenbesmetting", gras- en klaversoorten die worden omgeploegd, een grote MIDDELBURG - Het zelf bedieningswarenhuis Tref- center houdt op zaterdag 20 september in samenwerking met de plaatselijke atletiek vereniging AV Dynamo de „Vijfde Trefcenterloop", een wegwedstrijd over 25 kilome ter voor atleten en trimmers. De start is om 14.00 uur op de markt in Middelburg, waar tevens de finish ligt. Het parkoers loopt dwars door de Zeeuwse hoofdstad en over geasfalteerde B-wegen rondom de stad. Er wordt on der andere gestreden om de Trefcenterwisselbeker. Verder zijn er voor de wedstrijdatle ten bekers uitgeloofd voor de eerst aankomende in elke ca tegorie en diverse geldprijzen. MIDDELBURG - In samen werking met de Ceremonie meesters houden de Juliana korpsen aanstaande zaterdag voor de tweede maal het Mid delburgse Muziekfeest op de Vismarkt. Tussen 12 en 17.30 uur kan men genieten van op tredens van diverse orkesten op twee podia. Een expositie van Zeeuwse amateur beel dende kunstenaars complete ren het geheel. Zondag 21 sep tember om 19.30 uur is Julia nas Drum en Bugle Corps bij de KRO via Nederland op tv te zien. Getoond wordt het optre den van dit corps tijdens het Wereld Muziek Concours in het Limburgse Kerkrade. MIDDELBURG samen werking met het Vormings centrum Van Eeghenhuis or ganiseert de Zeeuwse Vrou wenraad een cursus „Kennis maken met besturen". Deze cursus is bedoeld voor vrou wen die wel enige belangstel ling hebben voor bestuurs- werk maar het gevoel hebben dat nog niet aan te kunnen. De cursus neemt drie och tenden in beslag en wel op 21 en 28 oktober en 4 november van 9.30 tot 12.00 uur. Plaats: Hotel Terminus te Goes. Deelname aan de cursus is gratis. Consumpties zijn voor eigen rekening. Inlichtingen en opgave tot uiterlijk 1 okto ber a.s. bij de Zeeuwse Vrou wenraad, Postbus 429, 4330 AK Middelburg, tel. 01180-34733. afwisseling van gewassen op de akkers, speciale kruiden preparaten. De koeien krijgen produkten van het eigen bedrijf en ook wordt door middel van een zaaikalender getracht reke ning te houden met de krach ten vanuit de planeten en de sterrewereld. „Toch beschou wen we deze methode niet als enig zaligmakend," vertelt Dick Schafer, direkteur van Loverendale. „Nee, het is een methode, waarmee je heel ge lukkig kunt zijn en goede re sultaten kunt behalen." Samen met zijn vrouw, die net als hij zelf de biologisch-dynamische Tuinbouwschool heeft doorlo pen, heeft de heer Schafer vóór hij tien jaar geleden op Loverendale kwam, twintig jaar lang een groot landbouw bedrijf in Italië geleid. Openheid naar buiten toe vindt Dick Schafer belangrijk voor Loverendale. „Het is be langrijk om met een ideaal be zig te zijn, maar dat moet wel aangepast zijn aan de tijd van vandaag, anders is zo'n ideaal niet levens vatbaar. De biologisch-dynamische landbouw is een onderdeel van de antroposofie, een geestes wetenschap. De mens neemt op Loverendale dan ook een centrale plaats in. Aktiviteiten als werkweken van Vrije Schoolklassen, excursies, het vieren van jaarfeesten en het opnemen van praktikanten van allerlei landbouwscholen zijn ook een wezenlijk deel van het bedrijf. Er werken 25 mensen in vaste dienst en op Ter Linde wonen ^cht gezin nen, die als ze dat willen 's zo mers samen eten en 's winters samen lezen. Over de kwaliteit van de Loverendale-produkten is de heer Schafer heel absoluut. „Ik steek er mijn hand voor in het vuur, dat wij honderd pro cent biologisch-dynamische produkten leveren. We kopen veel tarwe aan, maar die komt niet meer van boeren in de omgeving, die dat jaar niet ge spoten hadden, maar van er kende biologisch-dynamische bedrijven in Nederland, België en Frankrijk". De opbrengst van de Lover endale akkers ligt zo'n tien tot twintig procent onder die van de traditionele landbouw. Daar staat tegenover, dat de opbrengst over verschillende jaren constanter is. „De laatste acht tot vijf jaar wordt in toenemende mate aan Loverendale advies ge vraagd door de traditionele landbouw," vertelt Dick Scha fer. „Men komt er achter, dat je niet eeuwig door kan gaan met bemesten en produceren, het is een vrij algemene ont wikkeling, dat de landbouw verantwoordelij ker wil om gaan met chemicaliën, meer wil werken met groen bemes ting er organische mest en men probeert naar een bre dere vruchtwisseling toe te werken." Een belangrijk onderdeel van de doelstelling van Lover endale is zeker ook het contact1 met de consumenten, de be wuste klant. Hierover zegt Dick Schafer: „De mensen gaan steeds bewuster met hun voeding om. Dat blijkt wel uit de enorme aantallen tele foontjes, die de Consumenten bond onlangs op de Dag van de Voeding kreeg. Steeds meer mensen willen geen kleurstof fen, conserveermiddelen of plastic verpakkingen meer. Toch zouden deze mensen nog een stapje verder moeten doen en steeds nagaan waar de pro dukten vandaan komen. Het is bijvoorbeeld heel belangrijk, dat de grond, waarop de pro dukten worden verbouwd, nog een toekomst heeft. Een on derzoek in Wageningen heeft uitgewezen, dat als we op de traditionele manier de grond blijven uitputten, we nog maar zo'n vijftig tot zeventig jaar vooruit kunnen". GOES De afdeling Zeeland van de Crohn Vereniging Ne derland houdt op zaterdag 20 september een oprichtingsver gadering. Donateurs, leden en belangstellenden kunnen te recht in het St. Joanna Zie kenhuis te Goes waar tijdens deze bijeenkomst het bestuur officieel gekozen wordt. Sprekers zijn: Dr. Driesen, internist en Dr. Croiset, chi rurg, beiden verbonden aan het St Josephziekenhuis te Eindhoven. Deze twee specia listen belichten aan de hand van een serie dia's de alge mene as pekten van de ziekte van Crohn en colitus ulcerosa. De Crohn Vereniging Ne derland is een vrijwilligersor ganisatie die zich tot doel stelt de onbekendheid met chroni sche darmziektes te doorbre ken, de ervaring en kennis van patiënten onderling te verge lijken en uit te wisselen en de algemene belangen te beharti gen en wetenschappelijk on derzoek te stimuleren. Naast het dagelijks bestuur heeft de Vereniging een landelijk be stuur dat wordt bijgstaan door afdelingsbesturen en de medi sche adviesraad. De vergadering begint om 13.30. Een week later, op zater dag 27 september, houdt de ZOUTE LANDE - De mu ziekvereniging Luctor et Emergo uit Zoutelande viert dit jaar haar 65-jarig bestaan. Een pas verschenen historisch overzicht geeft een beeld van de roerige geschiedenis van de vereniging. Op 10 november 1921 werd Luctor et Emergo onder voorzitterschap van D. de Coq opgericht. Vierentwin tig personen gaven zich des tijds op als lid. In 1929 werd toegetreden tot de Zeeuwschen bond van har monie- en fanfareverenigin gen. Nu kon er meegedaan worden aan concoursen. Tot 1940 groeit de vereniging ge staag, in de Tweede Wereld oorlog loopt het animo voor de repetities om begrijpelijke re denen wat terug. Er is in 1943 zelfs overwogen om de vereni ging op te heffen. Dit ging ge lukkig net niet door. In 1949 reizen er nieuwe problemen; de voetbalsport wierp zich op als een geducht concurrent. In 1952 wordt er een eerste prijs bij een con cours in Heinkenszand be haald. Na deze gebeurtenis gaat het steeds beter met de club, er worden meer prijzen in de wacht gesleept en het le denaantal breidt zich steeds verder uit Momenteel wordt er veel opgetreden en het 65-jarig ju bileum wordt op 20 september met een grootscheepse mu ziekdag gevierd. Tien korpsen treden op, die afkomstig zijn van geheel Walcheren. Ter af sluiting geeft Juliana uit Mid delburg een taptoe op het par keerterrein aan de Bosweg. De concerten worden gehouden in de tent op het Oranjeplein. Crohnvereniging in samen werking met het Sophia Kin derziekenhuis in Rotterdam een jeugddag. Alle kinderen t/m zestien jaar met de ziekte van Crohn of colitus ulcerosa zijn welkom. Voor inlichtin gen of aanmeldingen: 01150- 95442 (de heer Vonk) of 01100- 16045 (mevr. van Osch) MIDDELBURG - De kran ten en televisie staan de laat ste tijd bol van het milieupro bleem. De werkgroep Milieu en Huishouden Walcheren start daarom in samenwer king met de Zeeuwse Milieu federatie en het Voorlichtings- en Kursusprojekt Milieu en Huishouden van de Vereni ging Milieudefensie een kur- j sus voor iedereen die meer wil weten over de achtergronden en oplossingen van allerlei mi lieuproblemen. De bedoeling van het geheel is om aandacht te besteden aan hoe de burger zelf een bijdrage kan leveren aan een schoon milieu. De kursus bestaat uit acht bijeenkomsten en start op maandagavond 22 september om 20.00 tot 22.15 uur. Het Ont moetingscentrum Da uwen- daele aan de Vrijlandstraat 51 te Middelburg is de plaats waar de avonden zich afspe len. De kosten bedragen 25,- per persoon. - -v iA.UK a«t» 1- 'pTffwc^v wtèw.vak w „De grond dient alleen nog maar om de planten stevig heid te geven, alle stoffen worden kunstmatig toege voegd. Dan heb je nog bijvoor beeld rietsuiker, door velen beschouwd als gezonder dan bietsuiker. Men beseft dan niet, dat de verbouwing van rietsuiker gepaard gaat met het spuiten van enorme hoe veelheden DDT, een in Neder land verboden produkt. Boeter is ook zo iets, we hebben er in Nederland bergen van, maar wat smeren de meeste mensen op hun brood... margarine!" Even belangrijk als de oor sprong van voeding vindt Dick Schafer de smaak. „De meeste mensen overtuig je door ze een tijdje biologisch-dynamisch te laten eten. Het gangbare voed sel vinden ze dan meestal niet lekker meer. Brood bijvoor beeld moet lekker zijn, niet al len een ondergrond voor het beleg." In broodsoorten is er bij Lo verendale volop keus: er is het gewone gistbrood, zuurdesem brood en sinds kort een brood daartussenin, kwarkbrood, mals, licht verteerbaar, min der kruimelig, zeker niet zuur en zoals Dick Schafer glimla chend opmerkt, ook verkrijg baar bij Trefcenter. Om het zestigjarig bestaan van Loverendale te vieren zijn er cakes gestuurd naar alle bedrijven, waarmee wordt sa mengewerkt. Ook worden spe ciaal voor deze gelegenheid gemaakte schilderijen van de kunstenaar Ton Mensenkamp aangeboden, die een plaats krijgen in...de stallen. Dit ge beurt onder het motto „kunst in het bedrijf" en „door het mooie blijft het netter". In no vember wordt er een speciaal boekje over Loverendale uit gebracht. De betekenis van Loveren dale wordt misschien nog het beste uitgedrukt in de woor den van een aanvankelijk sceptisch ingestelde prakti kante, die na een verblijf van een jaar zie: „Landbouw-tech- nisch heb ik misschien niet zo veel bijgeleerd, maar op een ander gebeid wel heel veel. Het zal me een jaar kosten om erachter te komen wat nou precies". GOES - De Zeeuwse Wind honden Renvereniging houdt zaterdag 20 september haar nationale wedstrijd. Deze Gouden Appelren vindt plaats op de baan in het recreatiege bied De Oude Zeedijk te Goes. Voorafgaande aan dit ge beuren opent de Wethouder van Sport en Recreatie de baan officieel door het start blok van de 350 m baan te ope nen en oud Nederlands ren- kampioene Whippet Dibah of the Quickdogs een baantje te laten lopen. De wedstrijd begint om 12.00 uur. MIDDELBURG - Het docu mentatiecentrum in het pro vinciaal hervormd kerkcen trum, Singelstraat 19 te Mid delburg houdt op donderdag 18 september een open-huis- avond. Het documentatiecen trum is normaal open tijdens kantooruren. Een paar keer in het seizoen is er een open- huis-avond voor hen die over dag niet kunnen komen. Bezoekers krijgen de gele genheid om te praten met de leden van de werkgroep van het centrum en materiaal over pastoraat, katechese, liturgie en vredeswerk te bezichtigen. De avond duurt van 19.00 tot 21.00 uur. GOES - De werkgroep voor lesbische vrouwen in Zeeland Prima Donna verzorgt op zon dagmiddag 21 september een themamiddag met de film By Design. Deze film handelt over twee vrouwen die een kind willen door middel van kunst matige inseminatie. Entree bedraagt 2,50. De middag be gint in Vrouwenontmoetings centrum Jet in de Zusterstraat om 15.00 uur. Kennismaken met zwemmen Dhr. van Kleven, voorzitter van Luctor et Emergo: „De schoolsportcommissie van de gemeente neemt contact op met de verenigingen. Daarna krijgen alle basisscholen in Middelburg een pakket met de keuzemogelijkheden toegestuurd. Belang stellenden kunnen zich dan voor de middagen aanmelden". Luctor et Emergo is de oud ste zwemvereniging van Mid delburg. Sinds de oprichting in 1919 is het vrij goed met de vereniging gegaan. Momenteel wordt er in de landelijke C- competitie gezwommen en telt de club twee Zeeuwse record houders: Leon Verhage en Rianne Geervliet. De recrea tiezwemmers zijn bij Luctor et Emergo ook goed vertegen woordigd en in samenwerking met andere Zeeuwse vereni gingen komen zij in een on derlinge competitie uit. Toch wil voorzitter van Kleven in de toekomst niet zonder wed- strij dzwemmers zitten. „Zwemmen is een populaire sport. Ondanks dit feit loopt het ledenaantal achteruit. Dit is iets wat je bij andere sport clubs ook ziet De kinderen zit ten wegens de kosten maar op één sport en niet meer op ver schillende zoals vroeger. We hopen dat door de kennisma kingsmiddagen de kinderen zo warm lopen voor de zwem- sport dat zij zich aanmelden als lid van onze club. Het aan tal recreatiezwemmers wordt dan uitgebreid en in de toe komst vloeien daar de wed- strijdzwemmers uit voort". De jeugdige bezoekers wor den de woensdagmiddag bij de ingang van zwembad Poelen- daele opgevangen door leden van Luctor et Emergo. Die ge- VLISSINGEN - Karate- en Kobudoliefhebbers kunnen zaterdag 20 en zondag 21 sep tember terecht in sportzaal Vrijenhoven, Baskensburg- plein 6 te Vlissingen, voor een door Sensei Dirk Heene en Sensei YV. v.d. Leur verzorgde stage. De trainingstijden zijn als volgt: zaterdag van 10.30 tot 12.00 uur karate en kobudo, van 12.30 tot 13.30 uur karate en sai training en van 14.00 tot 15.30 uur karate voor de hoog ste banden. ven informatie in de vorm van formulieren en stickers en be geleiden hen naar het zwem bad. Bij het water is een kader van de zwemvereniging aan wezig dat bestaat uit zo'n zes trainers en trainsters en twaalf jeugdzwemmers. Deze laatsten zwemmen de ver schillende wedstrijdslagen aan hun leeftijdsgenoten voor. Daarna kunnen de bezoekers zelf met schoolslag, rugslag, vlinderslag en borstkrol in de weer. Speciale aandacht wordt besteed aan het voor het wed- strijdzwemmen zo belangrijke keerpunt maken. De middag wordt besloten met een zwem- circuit: op verschillende plaat sen in het bad moet een oefe ning een aantal malen vol tooid worden, dit gebeurt bin- VLISSINGEN - Vrijdag 26 september wordt er weer een najaarsbeurs gehouden in ge bouw Irene van 15.30 tot 17uur Aanstaande woensdag fc»n men winterkleding voor kin deren tot en met 12 jaar en speelgoed inleverde van half tien tot kwart over elf in dat zelfde Irene. De overgebleven spullen kunnen 29 september, maan dag, weer worden opgehaald op dezelfde plaats van 10 tot 11.15 uur. De helft van de op brengst gaat naar de scholen voor zwarte kinderen in Zuid- -Afrika. Leden van Luctor et Emergo actief bezig. - FOTO: Z SAVIC Openbare vergadering Het Komitee Schildersbuurt- Noord houdt op donderdag 25 september om 20.00 uur een openbare vergadering in ht klub- huis van de Joegoslavische Ver eniging Edvard Kardelj, Meindert Hobbemalaan 3. Aan de orde ko men o.a. de verkeerssituatie Her- cules-Segherslaan-Bloemenlaan, het schoolwerkplan van de Jan Lighartschool en kabeltelevisie. nen een bepaalde tijd, daarna wordt er doorgeschoven. Hoe wel alle aanmeldingen nog niet binnen zijn wordt er gere kend op 100 tot 150 man. Luc tor et Emergo verwacht van dit aantal twintig a vijfen twintig leden over te houden. Belangstellenden kunnen con tact opnemen met de secreta ris van de vereniging, T. Bak ker: 01180-29401. VLISSINGEN - Mensen die stotteren of in dit verschijnsel geïnteresseerd zijn, kunnen donderdagavond 25 september terecht in de Nieuwstraat 51 te Vlissingen. De Vredebergstichting; een samenwerkingsverband van en voor mensen die de Vrede- bergtherapie gevolgd hebben, houdt dan een voorlichtings avond. De bedoeling hiervan is om een zo volledig mogelijk beeld te geven van verschil lende therapiemogelijkheden. De avond begint om 20.00 uur. MIDDELBURG - De Jazz Aktiviteiten Stichting Zeeland (JASZ) opent op zaterdag 20 september met een optreden van The Big Butter and Egg- men haar tiende seizoen. Speciale attractie bij dit van I Hilversum 3 bekende orkest is de zang van blueszangeres Gré Westra. Samen staan zij garant voor een swingend op treden waarbij vooral muziek uit de twintiger jaren wordt gespeeld. De Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg is vanaf 21.00 uur toegankelijk voor bezoekers. Entree: 12.50, CJP 7,50 en donateurs 5,-. MIDDELBURG - Burge meester Rutten opent op dins dag 23 september het nieuwe ontmoetings- en werkcentrum van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg. Het pand is gelegen aan de Mol straat 13. Ruimtegebrek en een on gunstige ligging waren de re denen om het gebouw aan de Schuttershofstraat te verlaten. Ruimte is er in de voormalige bibliotheek genoeg en ook de ligging biedt veel meer moge lijkheden nieuwe mensen aan te trekken. Na de officiële opening blijft de Stichting de daarop vol gende dagen een uitgebreid programma verzorgen. Woensdag 24 september ko men de bewoners van de Mid delburgse bejaardenoorden en de medewerkers aan de ver schillende aktiviteiten naar het centrum. Op donderdag 25 september vanaf 13.30 staat het onderwerp „Zo lang moge lijk zelfstandig" centraal. Er is dan een informatiemarkt met een groot aantal stands. In de avonduren is er een senioren bal. Vrijdag 26 sep tember is er om 14.00 uur in de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat gelegenheid tot discussie, iedereen die nog niet in de gelegenheid was het gebouw te bezichtigen kan dit tenslotte op zaterdag 27 sep tember doen. MIDDELBURG-GOES - In een brief aan de Raden-Bestu ren van de Kerken in de pro vincie Zeeland heeft de Com missaris der Koningin, dr. C. Boertien, de kerken als groep in de Zeeuwse samenleving om solidariteit met de actie „Zeeland helpt Nepal" ge vraagd. Het Moderamen van de Pro vinciale Raad van Kerken in Zeeland heeft in een begelei dende brief aan de Raden-Be- sturen de provinciale actie zeer aanbevolen. De Commissaris der konin gin schrijft in zijn brief, dat uiteraard de Kerkeraden- Kerkbesturen het beste kun nen bepalen op welke wijze zij de actie zouden kunnen onder steunen, maar geeft aan, dat hij een gezamenlijke collecte van de kerken in Zeeland op zondag 26 oktober of 2 novem ber zeer op prijs zou stellen. Tijdens de Kapelse dag op 30 augustus is de Werkgroep Ontwikkelingssamenwerking Kapelle met activiteiten ge start Zij deed dit met het or ganiseren van een envelop- penkraam in het kader van de actie „Zeeland helpt Nepal". De prijzen waren Derde We- reldprodukten. De opbrengst bedroeg 192,35. Aan de burgemeesters op Walcheren, die gezamenlijk de eerste paal voor de nieuwe zuiveringsinstallatie van rioolwater hebben geslagen, keerde de aannemer een hei- loon uit Op voorstel van de dijkgraaf van het Waterschap Walcheren deden de burge meester hun loon in de collec tebus van de actie Zeeland helpt Nepal. Opbrengst: 200,-

Scheldebode | 1986 | | pagina 9