Colofon Supersportief of superchique Oktober in teken van wonen Thuismode: Voor het luxe leven... Linoleum: sterk natuurprodukt Nederlandse kapper internationaal bekeken COMFORT KRIJGT EXTRA AANDACHT Fitnesspak bekent kleur SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1986 319 DE oude Grieken noemden het letterlijk 'lichamelijke oefeningen met ontbloot lichaam' - GymnAzesthai. Tegenwoordig heet deze vorm van lichaamstraining gewoon 'gymnastiek' of Fitness-training, waarbij wij er prijs op stellen om méér dan alleen een lendedoek te dragen. Het fitnesspak is daarbij 'in' en alles volgens het motto 'kleur Optimaal slaapcomfort hoeft helemaal niet ten koste te gaan van intiem slaapcomfort. Veel mensen die op intimiteit zijn gesteld, blijken best bereid daar wat geld voor uit te trekken. Dat ze volop aan hun trekken kunnen komen, bewijzen de vele mogelijkheden die slaapkamerspecialisten bieden. We zijn er maar al te goed van doordrongen, dat een voorwaarde voor een fijne slaapsfeer behalve een goed bed ook een harmonisch interieur is. Dekbedhoezen, gordijnen, wandbekleding en zelfs vloerbedekking in eenzelfde of goed bijpassende kleur zijn een normale zaak geworden. Wie de slaap niet kan vatten zonder allerlei persoonlijke bezittingen, het favoriete boek en wellicht een slaapverwekkend drankje binnen handbereik, kan het bed verrijken met unieke nachtkastjes met uitschuifblad. Ontbijt op bed is niet langer een onhandigeaangelegenheid meer met verrijdbare bijzettafeltjes, die geen sta-in-de-weg zijn als de stofzuiger door de slaapkamer gehaald moet worden. Is het u ook opgevallen dat steeds meer woonwandsystemen in slaapkamers worden toegepast? In plaats van een ruime boekenwand in de woonkamer, geven veel mensen hun 'leesvoer' tegenwoordig een plekje in de slaapkamer. Ook spiegels worden meer en meer toegepast in de slaapkamer. Spiegels werken uiterst ruimtelijk en dat komt goed uit in de slaapkamer, die vaak niet al te ruim is bemeten. Diverse meubelfabrikanten leveren kasten met spiegeldeuren. Ook de moderne techniek heeft ons kritischer gemaakt. Zijn we gewend aan hoogwaardige materialen en afwerking van bijvoorbeeld keukenmeubels, we nemen voor de slaapkamer niet met minder genoegen! Dat mag ook wel, gezien de investeringen die met de verbetering van een slaapkamerinterieur zijn gemoeid. Het is dan ook niet zo'n wonder dat afwerkingen met kunststofplaat verdrongen lijken te worden door hoogwaardige kunststof lakken. Die laatste bieden de fabrikant ook talloze extra mogijkheden voor het vormgeven van meubilair. Door de laktechniek is het bijvoorbeeld mogelijk een deur of paneel rondom af te ronden (bij kunststofplaatgaat dat maar aan twee zijden), waardoor een meubel een veel 'zachtere' vormgeving krijgt. Dat geldt ook voor bed-hoofdeinden, die steeds vaker afgeronde vormen krijgen, waardoor ze veel beter thuishoren in de slaapkamer. Daar is immers de hele sfeer gericht op vriendelijkheid en behaaglijkheid. De consument durft weer te besteden. En of er nu met spaargeld of geleend geld een aanschaf wordt verricht, zaak is natuurlijk dat bij de aanschaf wordt gelet op kwaliteit. Het is altijd beter een kwalitatief goed en daardoor wat duurder interieur stap voor stap aan te schaffen, dan omwille van een lage prijs te beknibbelen op kwaiteit. Dat kan op den duur onvoordeliger zijn. U zult immers sneller aan vervanging toe zijn. Stap voor stap aanschaffen is, zelfs over een periode van meer jaren, tegenwoordig heel goed mogelijk. De hoogwaardige slaapkamermeubels maken bijna zonder uitzondering onderdeel uit van een aan bouwsysteem, zodat die droomslaapkamer stukje bij beetje, in etappes te realiseren is. Najaar '86 kwam tot stand dankzij de medewerking van: Ad Karremans (ontwerp voorpagina), Lia Hamel en Nico Schapendonk (redactie en lay-out), het Voorlichtingscentrum Oog en Bril. Modecentrum voor de schoen- en lederbranche, Informaticentrum voor Lederwarenmode, TAKON Technisch Artistieke Kappersorganisatie Nedrland, C&A, Esprit, McGregor en Stichting Perscentrum Woninginrichting. Voor de advertenties zorgden Jaap Maliepaard, Gert Verwey, Nel Holm (Ons Eiland), Jos Rentmeester, Hans van Emden (Scheldebode), Kees van de Berge, Henk Cremer, Willy van Kempen (Nieuwsblad voor de Bevelanden), Hans Schilder, Wim Smeekens, (Het Kanton) Frits van Ravels, Ad Snelders, (De Gazet) Hans van Geenen en Rob Nagelkerke.Jan Goeyers, Rob Broeders, Peter Tiel (Bredase Krant). DE aantrekkende economie manifesteert zich in ieders portemonnee. Van consumenten en van detaillisten. Ook de leveranciers van slaapkamermeubilair en - accessoires merken dat de consument weer durft te besteden. Het verbeteren van de woning staat hoog op het verlanglijstje bij memg consument. Mensen zijn zelfs weer bereid geld te lenen voor bet verbeteren van hun interieur, getuige de sterke groei in kredieten die worden afgesloten. Deze trend vindt ook een verklaring in de toename van vrije tijd. We zijn vaker thuis en de behoefte aan meer comfort in huis neemt toe. Het succes van de compact-discspeler bijvoorbeeld, is daar een bewijs van. OOK in de thuis- en nachtmode heeft de scheidslijn tussen sportief en chique zich verder doorgezet. Met als gevolg twee zeer uiteenlopende stijlen die niettemin beide voor iedere vrouw een 'must' zijn. De nieuwe trends in de thuis- en nachtmode houden rekening met wisselende stemmingen: voor iedere stemming is er een geschikte combinatie. Voor een huiselijke of sportieve bui zijn er de korte sleepingshirts en de pyjama's in sportieve stijl. Opvallend zijn de bijzonder wijde mouwinzetten en de diverse toegepaste materialenmixen. Zoals sweatshirt-stof met wafelkatoen, satijnachtige en gebreide materialen, velours-achtige en stretchmaterialen. De pyjamabroek in joggingstijl heeft gezelschap gekregen van nauwe stretchpantalons en skibroeken met tunnelvoetjes. Brede boorden doen het zowel bij de pyjama's als bij de sleepingshirts heel goed en sluiten mooi aan bij de oversized look waarin beide zijn uitgevoerd. Eindelijk is er ook flink wat gedaan aan de restyling van de ochtendjas in de wat sportievere stijl. Naast de gangbare wikkel- en omslagmodellen nu ook een 'echte' jas met overslag, brede revers en dubbele rij knopen. Zowel in badstof, katoen, flanel als tricot. De nieuwe kleuren zijn helderrood en kobaltblauw, naast het traditionele pastel-scala. I N het verre verleden m had een vooruitstrevende kapper in Nederland maar één wens en dat was zoveel mogelijk informatie halen bij zijn collega's in het buitenland. Want in het buitenland, zo ging de mythe, waren ae kappers veel kundiger. Tegenwoordig laat de buitenlandse collega zich in Nederland informeren omdat de Nederlandse kapper creatief veel te bieden heeft De Technisch Artistieke Kappersorganisatie Nederland (TAKON) heeft in de afgelopen weken de modelijn voor deze winter bepaald. Een modelijn die een goed beeld geeft van de wensen van de moderne man en vrouw, terwijl er voor de technisch creatieve kapper voldoende ruimte blijft om naar eigen inzicht te kappen. De herenlijn voor deze winter wordt 'Rusta' genoemd De bijzondere kenmerken zijn: een volle nekpartij in combinatie met zeer kort geknipte bakkebaarden. De damesmodelijn kreeg'de De herenlijn 'Rusta'. naam 'Early Sixties', vanwege het lijnenspel dat in vroegere jaren actueel was en nu in gemoderniseerde vorm is terug te vinden in deze mode. Meer aandacht voor fijne slaapsfeer het bed, dat allang niet meer enkel en alleen de plaats is waar we onder zeil gaan en de ogen sluiten. We kennen de mogelijkheden van uitgekiend slaapcomfort en willen een bed dat bij ons gewicht en de vorm van ons lichaam past, wetende dat dit nu eenmaal de beste ondersteuning en ontspanning geeft. We hebben geaccepteerd dat het meest ideale tweepersoonsbed twee afzonderlijke bedbodems en matrassen heeft, elk afgestemd op de gebruiker. Bedden met een comforthoogte van vijftig centimeter (incl. matras) zijn nog niet zo bekend, maar wie bij het opstaan wat moeite heeft uit bed te komen, zou deze hoogte beslist eens moeten uitproberen. U gaat op het bed zitten en schuift zo tussen de lakens. Ook opstaan gaat veel makkelijker: benen buiten boord, voeten op de grond en u staat zonder inspanning op. Vooral voor niet meer zo jonge mensen is een iets hoger bed dangebruikelijk ideaal. 1ST u dat linoleum, die welbekende W W elastische vloerbedekking, een puur natuurprodukt is? De velden vol lijnzaad, die u 's zomers zo mooi geel ziet bloeien, vormen eigenlijk de oorsprong van dit produkt. De olie die uit dat zaad wordt gewonnen, is namelijk het hoofdbestanddeel van linoleum. Verder zijn voor de produktie van ünoleum houtmeel, kurkmeel, harsen, natuurlijke kleurstoffen en een onderlaag van jute nodig. Linoleum wordt al sinds het begin van deze eeuw gemaakt - en tot op de dag van vandaag nog altijd met dezelfde natuurlijke ingrediënten. Alleen heeft de techniek niet stilgestaan en zijn de produktiemethoden grondig gemoderniseerd. De lijnolie wordt onder toevoeging van droogstoffen, natuurlijke harsen en zuurstof, onder een hoge temperatuur als het ware ingekookt tot een taaie, elastische massa, het linoleumcement. Dat wordt vervolgens gemengd met houtmeel, gemalen kurk, minerale vulstoffen en natuurlijke kleurstoffen. Door dit mengproces ontstaat zogenaamde linoleumstof, eigenlijk grove korrels die rubberachtig aanvoelen. De linoleumstof wordt naar grote walsmachines vervoerd en samengeperst op een onderlaag van jute. Uit korrels van dezelfde kleur worden effen linoleumprodukten gemaakt. Een marmer-effect wordt bereikt door gebruikmaking van verschillende kleuren door elkaar. De banen op jute geperste linoleum gaan, direct van de wals, door naar grote 'droogkamers' (die u zich eerder moet voorstellen als pakhuizen). Daar worden de banen een paar weken opgehangen en blootgesteld aan een hoge temperatuur, om de juiste hardheid/elasticiteit te krijgen. Voordat het linoleum, in rollen, de fabriek verlaat, krijgt het een afwerklaag die het materiaal beschermt en een goed onderhoud mogelijk maakt. Linoleum heeft verschillende aantrekkelijk eigenschappen. Het is een uitermate praktische vloerbedekking, strak en vlak, makkelijk in het onderhoud. Het laat zich makkelijk stofvrij en hygiënisch houden. Dat kan belangrijk zijn als u bijvoorbeeld allergisch reageert op stof. Als het goed wordt gelegd gaat het tientallen jaren meer. Er is keuze uit verschillende soorten (waaronder marmoleum) en diktes, en uit niet minder dan in totaal zo'n zeventig kleuren. Linoleum wordt gewoonlijk geleverd in een breedte De toename van de vele mogelijkheden om het huis op een fijnere manier aan te kleden en in te richten, bevestigt deze trend eveneens. Beperken we ons tot het slaapkamerinterieur, dan zien we dat de verbeterde economische groei niet alleen tot gevolg heeft dat consumenten overgaan tot lang uitgestelde vervanging, maar ook dat zij meer en hogere eisen aan nieuwe spullen stellen. Kijk naar van twee meter. Daarnaast behoren standaard vierkanten, rechthoeken, cirkels en stroken tot de mogelijkheden. Daarmee kan een fantasie/mozaïek-patroon worden gemaakt, in de kleuren die u mooi vindt en naar eigen ontwerp. Een reden temeer om het leggen aan een vakman over te laten. Hij kent namelijk alle kneepjes om alles keurig aansluitend te krijgen. Een extra decoratie-mogelijkheid zijn (waterdichte) lasnaden, die in een onopvallende of juist in een contrasterende kleur kunnen worden aangebracht. Deze lasnaden maken de vloer vochtdicht. IN de wat luxere sector zien we voor het komend seizoen veel lange nachthemden housed resses uitgevoerd in zeer fijne katoenen jersey en voorzien van luxe kant- en applikatieafwerking. Ze sluiten uitstekend aan bij de luxere katoenen hemdjes met kantafwerking. Heel mooi is de toepassing van zuiver zijde in combinatie met abstracte versieringen en wijde mouwinzetten. En heel apart zijn pyjama's, nachthemden met goudopdruk in geometrische El tronen. Het materiaal is satijn, de euren zijn overwegend zwart en wit. Veel satijn en glanzende gemerceriseerde katoen zien we zowel bij de nachthemden als bij de housecoats en ochtendjassen. Vaak beheel gevoerd met frottékatoen zodat mooi ook nog lekker behaaglijk draagt. De nieuwe kleuren zijn zwart, wit, goud, paars en lila. nieuwe dingen. Het gaat erom een goede combinatie te vinden van hier en daar iets nieuws, vakkundig (laten) reinigen of opknappen en opnieuw rangschikken! Maak er wat van! EEN paar jaar geleden werd de maand oktober omgedoopt tot 'Nationale Woonmaand Oktober', kortweg Oktober Woonmaand. Met deze jaarlijkse terugkerende actie willen de Nederlandse woninginrichters (meubel-, woningtextiel- en behangwinkeliers) u er speciaal op attenderen dat oktober een geschikte periode is om eens extra aandacht te geven aan de inrichting van de woning. De hele zomer lang had u wel wat anders aan uw hoofd! Maar nu het weer herfsttijd is en u misschien al de eerste najaarstormen en -regens om de oren hebt gehad, kijkt u vast weer met heel andere ogen tegen uw huis en interieur aan. Het is niet anders, dat wordt weer binnenzitten, verwarming aan, gordijnen dicht enz. enz. Maar van die nood maakt u een deugd door het thuis zo gezellig mogelijk te maken. Een kleine vernieuwing of opknapbeurt op strategisch gekozen plaatsen in huis kan al een opzienbarend resultaat hebben. Onderwerp uw interieur in deze periode aan een kritische blik en ga aan de slag; daar hebt u straks plezier van! Waarom moet u eigenlijk in deze periode met uw interieur aan de slag? Omdat juist eind september en begin oktober de nieuwe collecties bij woninginrichting-specialisten binnenkomen. In september zijn namelijk de vakbeurzen voor meubels en woningtextiel geweest. De nieuwe collecties die zij daar hebben samengesteld, kunnen ze u in Oktober Woonmaand in geuren en kleuren tonen. Dat steken ze niet onder stoelen of banken. Let maar op de feestelijke rood-wit-blauwe Oktober Woonmaand-posters en spandoeken waarmee woninginrichters overal in Nederland hun winkels decoreren. Een uitnodiging aan uiteraard! Ga in de herfstvakantie beslist eens een dagje 'woonwinkelen*. Voor uw plezier, lekker rondkijken en ideeën opdoen! Zo blijft u meteen een beetje op de hoogte van de trends. Er is zoveel te zien en u zult merken dat er legio simpele mogelijkheden zijn om uw interieur eens op te frissen. Er is trouwens dit jaar véél nieuws in woninginrichtingsland! Laat het allemaal maar eens de revue passeren, de goede ideeën komen dan vanzelf. De kneep van een vernieuwd interieur zit 'm trouwens echt niet alleen in het kopen van bekennen'. De kleuren pink, gifgroen, turquoise, royal of lila zijn 'in'. De aktuele stof is katoen (95%) of polyamide (85%) in combinatie met de rekbare lycra. Gebreide inzetstukjes zorgen eveneens voor de juiste bewegingsvrijheid. De contraststrepen en het tumshirt accentueren de visuele indruk. Rol- of tumpanties houden de spieren op een modieuze wijze warm.

Scheldebode | 1986 | | pagina 19