Nieuw behang: geen half werk GOED ONDERHOUD IS NODIG INTERIEUR MET GEZELLIGE EN WARME SFEER Misschien is het u eigenlijk nooit zo erg opgevallen maar ieder jaar, in september ongeveer, verschijnen de nieuwe behangkollekties in de winkels. Rond deze tijd presenteren de oehangfabrikanten dus kollekties vol met zorg gekozen nieuwe kleuren, nieuwe ontwerpen, nieuw toegepaste technieken enzovoorts. Vooropgesteld dat u al dat nieuws nog altijd heb best met eigen ogen kunt aanschouwen, willen wij u de meest opmerkelijke ontwikkelingen in de behangraode niet onthouden. Erg veel nieuwe behangdessins komen rechtstreeks uit de kleurdoos! Het is of sommige motieven zó, uit de losse pols, op artistieke wijze zijn neergezet met een dik kleurpotlood, met penseel of kleurkrijt. Het resultaat is vrolijk, kleurig en ongedwongen. Schetsmatige bloem- en andere aan de natuur ontleende motieven, beeldende aquarel-ideeën enerzijds, anderzijds nietsverbeeldende krassen, (penseel)streken en spetters, 't Klinkt misschien raar, maar het is leuk! De bloemdessins zijn aan het veranderen. De weinigzeggende, beetje oubollige bloemmotieven staan plotseling in de schaduw van luchtige, zwierige veldbloemdessins. Fleurig en romantisch tegeüjk. In zoete kleuren als hemelsblauw, pioenroze of het op dit moment zéér aktuele abrikoos, maar ook - vooral in de wat abstraktere ontwerpen-in de primaire kleuren. Behang fungeert als achtergrond voor uw meubilair en overige woninginrichting. Een goed gekozen behang is in staat uw interieur een beduidende meerwaarde te geven, doordat het uw meubels en vloerbedekking enz. goed tot hun recht laat komen, zónder zelf te overheersen. Dat is nu de 'stille kracht' van behang. Dit is voor fabrikanten een uitermate belangrijk gegeven geweest bij de totstandkoming van nieuwe reliëfbehangsels. Die zijn in bepaalde opzichten weliswaar grilliger en veel gevarieerder geworden dan we tot nu toe gewend waren, maar... tegelijkertijd ook meer terughoudend dan voorheen. Bedoeld om vooral niet te overheersen, maar wél iets toe te voegen aan het interieur. Het grillige zit 'm meestal eerder in het dessin dan in het reliëf. Neem bijvoorbeeld marmerachtige dessins, en behangsels die een kleurenmêlering in vertikale richting vertonen. Voor de variatie wordt veel gebruik gemaakt van mica (dat het behang een parelmoerglans geeft). Soms is het zo fijntjes verwerkt dat u het amper zult opmerken, terwijl het behang wel iets hééft. Een variatie op de zeer populaire diagonale streep zijn de nieuwe dessins waarbij die diagonalen zijn onderbroken door een fasering in vertikale banen van vijf k tien centimeter breedte. En tóch zijn de struktuur-behangsels over de gehele linie genomen wat terughoudender. Zowel het kleurgebruik als de mate van reliëf wordt rustiger; wat dat laatste betreft is 'halfstruktuur' een veelgebruikte aanduiding, het bovenstaande slaat met name op gaufrage-behangsels, waarbij de struk tuur in het papier is geperst. Maar struktuur kan ook in een behang zijn aangebracht door middel van geschuimd vinyl. Wat behangfabrikanten daarmee tegenwoordig allemaal kunnen doen is weer een verhaal apart! Heel interessant en nieuw zijn vinylbehangsoorten die kunstig stukadoorswerk suggereren: uit carré-vormen opgebouwde steentjesdessins (hoofdzakelijk in wit) met bijzondere hoogte-, diepte en schaduweffekten. Zeer de moeite waard zijn ook de progressief moderne behangontwerpen waarbij vinyl op nooit eerder vertoonde manieren wordt gecombineerd met neonkleuren of aardetinten. Echt iets voor mensen met een beetje lef. Toch is 't heus niet alleen struktuur wat de klok slaat! Ook wat vlakke behangsoorten betreft zijn opmerkelijke ontwikkelingen te melden. Öm te beginnen wijst een duidelijke tendens in de richting van Egyptische, Inca- en batikmotieven in warme kleurstellingen met rood/bruin en zwart. Een beetje stoer, mannelijk. Min of meer het tegenovergestelde zijn uitermate verfijnde en knusse bloemetjes-motieven in donkerrood, -groen of -grijsblauw, die op z'n zachtst gezegd een beetje Engels aandoen. Leer: een dierbaar bezit EN fraai leren bankstel Eof fauteuil heeft iets onweerstaanbaars. Niet alleen om het natuurlijke uiterlijk van leer, maar ook omdat het heerüjk comfortabel zit en om de praktische eigenschappen van de meeste leersoorten. Leer is sterk en makkelijk in het onderhoud. Toch moet niet worden vergeten dat het een huid is, die hoe dan ook enige zorg nodig heeft Wie een leren zitmeubel behoorlijk onderhoudt en met enige zorg omringt, zal trouwens merken dat het er in de loop der tijd alleen maar mooier op wordt! Bent u van plan binnenkort een leren stoel of bank aan te schaffen, dan verdient het aanbeveling van tevoren een aantal dingen op een rijtje te zetten. Een goede kwaliteit leer is niet goedkoop. Enerzijds willen we daarmee zeggen dat u op uw hoede moet zijn voor 'bodemprijzen'. Anderzijds betekent het een investering in uw interieur waar u lange tijd plezier van zult hebben. Modern en toch romantisch ER is duidelijk een interieurstijl in opkomst, speciaal voor mensen die veel om een gezellige, warme sfeer en om romantiek geven. Het knusse, tikje nostalgische interieur, dat door vormgeving en kleurstelling toch iets heel eigentijds heeft. Een inteneurstijl die zich laat kenmerken door het gebruik van natuurlijke materialen als hout, pitnet en marmer voor de meubels en linnen en katoen voor gordijnen en meubelstoffen. En door de vormgeving van de meubels, die deels is ontleend aan bet ambachtelijke, boerenmeubel van weleer. Ook komt -in combinatie daarmee- de sfeer van theetuinen en serres om de hoek kijken. Een sfeer die wordt opgeroepen door meubels van pitriet, de kleuren van bloemen en door textieldessins die in dat romantische kader passen. Die zijn op een uitbundige manier het toppunt van sierlijkheid, met niet mis te verstane rozen en andere bloem- en bladmotieven, paradijsvogels enz. Maar... de kneep zit 'm in een stijlvolle combinatie van al die elementen onderling, en met de achtergrond en ondergrond. De charme van landelijkheid is af te lezen aan prachtige houten kasten, bijvoorbeeld met laden of gesloten deurtjes in de onderste helft en glazen deurtjes in de bovenste. Houten eetkamer- en salontafels op 'mollige' poten, veelal met een la onder het tafelblad, authentiek uitziende stoelen enz. Veel van de vormgeving van deze meubels is rechtstreeks ontleend aan U now V» begin van deze eeuw gebruikelijk waren op het Engelse platteland. U zult dan ook veel massief, geloogd grenen vinden, want dat hoort erbij. Hebt u wel eens gezien hoeveel warmte dat uitstraalt? Het grenehout ondergaat een behandeling die van restaurateurs is overgenomen, waardoor het een natuurlijk 'verouderd' uiterlijk krijgt. Werden deze meubelen vroeger regelmatig ingewreven met was, de hedendaagse afwerking met een transparante vernislaag, maakt dergelijk onderhoud in feite overbodig. Héél anders dan die loogafwerking, is grenehout met een verfje. En dan het liefst in wit, zwart (heel apart), of blauw. Een blauwe afwerking van dergelijke meubels kan voorkomen in uiteenlopend nuances, van zachtblauw dat neigt naar zeegroen, tot donker, vol grijsblauw. Tinten die bewijzen dat blauw, dat altijd een koele kleur wordt genoemd, ook knus kan tonen. Naast grenehout past -met name voor stoelen- beukehout goed in dat romantische sfeertje. Deze houtsoort laat zich mooi buigen, wat goed van pas komt bij sierlijke arm- en rugleuningen. Meer afkomstig uit de sfeer van serre en tuin, zijn de stoelen van pitriet, die van nature iets uitademen van het buitenleven. Transparant gelakt, dus in de natuurlijke rietkleur, of gelakt in een ander smaakvol kleurtje. Een woonsfeer wordt gedragen door het kleurgebruik. De natuurlijke kleuren van hout zijn erg bepalend voor een gezellige, warme sfeer. Probeert u zich daarbij het volgende scala van tintjes eens in te denken: warmroze, apricot/honingkleur/zachtgeel en zeegroen/licht- en donkerblauw. Allemaal (groepen van) kleurtjes rlia Kaal Inlaw aAwKJwaaa- met houtkleuren, om zo tot een vriendelijk-ogend en romantisch geheel te komen. Wees voorzichtig met het combineren van dessins. Wanneer u hebt gekozen voor een meubelstof met een heel uitgesproken dessin, probeer dan behang of gordijnstof in hetzelfde dessin te krijgen. Anders ziet u straks sterretjes van de verschillende motieven die op u af komen! En vergeet óók niet dat zo'n prachtig dessin nog veel beter tot zijn recht komt in combinatie met effen stoffen/behang in een aan bet 'bonte' dessin ontleend tintje. En hier en daar een beetje wit kan voorkomen dat 'knus' overslaat in benauwend! Koop een leren meubel dus ook niet impulsief! Verder is het belangrijk om een leersoort te kiezen die past bij uw huishouden. De ene soort kan nu eenmaal beter tegen een stootje dan de andere. Anilineleer (d.w.z. door en door geverfd) zonder beschermlaag, nubuk en suède bijvoorbeeld, zijn weliswaar de allermooiste maar ook de meest vocht- en vuilgevoelige soorten. Die zullen voor een gezin met kleine kinderen minder geschikt zijn. Leer met een beschermlaag (bijvoorbeeld semi-anilineleer) heeft als voordeel dat vocht er niet intrekt, als het tenminste direct wordt weggenomen. Gedekverfd leer is de minst kostbare en meest praktische soort: goed bestand tegen vocht en vuil. Een nadeel is alleen dat het iets koeler oogt en stugger aanvoelt, doordat de natuurlijke structuur van de huid is gecamoufleerd door de afdekkende verf. Dit in tegenstelling tot de daarvoor genoemde soorten waarbij het natuurlijke uiterlijk van de huid wél intact blijft en waarvoor dus alleen de mooiste huiden worden gebruikt. Een comfortabele zit is natuurlijk van het grootste belang. Als u op een gladde leersoort niet goed zit, zult u onherroepelijk onderuit glijden of scheef zakken. Het is in ditverband misschien aardig om te weten dat steeds meer fabrikanten van zitmeubels een nieuw soort kussenvulling gebruiken, samengesteld uit veertjes en staafjes polyether. Dit is met name voor de wat nonchalant ogende leren zitmeubels een opmerkelijke ontwikkeling. Met dit materiaal is het namelijk mogelijk kussens te maken die er 'losjes' (dus niet strak gespannen) uitzien, maar die toch hun vorm en veerkracht niet verliezen. Zo büjven ze ook op de langere duur goed en prettig zitten. Voor de zitting, die stevig moet zijn, wordt een menging van 50/50 gebruikt, in de rugkussens die lekker soepel mogen zijn, gaat een mengsel van tweederde veren en eenderde polyether staafjes. Het onderhoud van leren meubels is een kwestie van goede gewoonten. Dat wil zeggen: stofvrij houden en het altijd onmiddellijk verwijderen van gemorste stoffen. Daarnaast is het najaar een goede tijd om extra aandacht te besteden aan het onderhoud. Leer is, net als uw eigen huid, niet ongevoelig voor allerlei invloeden als zonlicht, warmte, vochtigheid, transpiratie enz. Gedurende de zomer heeft het dus al heel wat te verduren gehad en zodra de CV- ketel aangaat, krijgt het wéér een opduvel, omdat de atmosfeer in huis op slag verandert. Daar kunt u het leer op prepareren. De manier waarop hangt helemaal af van de soort waarmee uw meubel is bekleed. In het algemeen kunt u volstaan met de volgende richtlijnen voor 'n grote beurt. Anilineleer zonder beschermlaag voorzichtig inwrijven met een zachte, met gekookt water spaarzaam bevochtigde doek. Aniline- of tuigleer met beschermlaag en gedekverfd leer afnemen met spons en zeem; vervolgens in draaiende bewegingen behandelen met wonderolie (vijf druppels zijn genoeg voor één zitting plus rugleuning!). Tuigleer zonder beschermlaag kunt u licht inwrijven met bijenwas of een hoogwaardige witte was. Vooral goed uitwrijven. Voor nubuk en suède geldt het hele jaar door alleen borstelen of stofzuigen met een schone borstel. Tegenwoordig zijn er speciaal voor de twee laatstgenoemde leersoorten zogenaamde 'toverblokjes' in de handel, een soort gummetjes waarmee glanzende plekken en vlekken kunnen worden verwijderd. Ga vooral niet te lichtvaardig aan de slag met spullen uit potjes, flesjes, tubes en spuitbussen. Eén keer het verkeerde middel en er is een hoop voorgoed verpest. Dat neemt niet weg, dat er wel goede produkten in de handel zijn voor vlekverwijdering, reiniging, voeding en kleurherstel van leer. Maar vergeet niet dat overdaad hier zéker schaadt. Val er slechts op terug als u vindt dat het écht nodig is (bijvoorbeeld als het meubel wat ouder wordt) en gebruik alleen de voor uw meubel geschikte produkten! Er zijn overigens mogelijkheden om met leer beklede meubels door een specialist zodanig te laten opknappen dat het er als nieuw uitziet. Zo'n opknapbeurt is het overwegen waard als uw leren bankstel een jaar of zeven tien oud is en er tanend gaat uitzien, terwijl het in wezen in goede staat verkeert LI bent een meubel dan een week of drie kwijt, maar het is de moeite waard. Informeer er maar eens naar bij de woninginrichter.

Scheldebode | 1986 | | pagina 17