Veere centraal in werk Jooske de longh Forse uitbreiding Mit subishi gamma Nog tot zaterdag kans op Lego-reis bij Intertoys Expositie van kunstenares in De Schotse Huizen Superverzamelaar Straverop Middelburgse najaarsbeurs 'Scheldebode Puzzelsport' September SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1986 i 305 KRUISWOORDRAADSEL VEERE - Het bestuur van de stichting De Schotse Huizen heeft afgelopen zaterdag de zesde expositie van dit zomersei zoen geopend. Het ging hierbij om een tentoonstelling van schil derijen, tekeningen en aquarellen van de kunstenares Jooske de Iongh-André de la Porte. Voorzitter van het bestuur dhr. J. Vis ser roemde in zijn openingswoord de schilderachtige omgeving van het stadje Veere. De kunst van mevrouw De longh-André de la Porte was een duidelijk voorbeeld van werk dat in grote mate door het Veerse bevangen is. Zoals zoveel kinderen was mevrouw De Iongh-André de la Porte in haar jeugd een groot liefhebster van tekenen. Dat zij hiervoor talent bezat viel vooral haar grootouders VLISSINGEN - Het automerk Mitsubishi gaat volgend jaar een nieuw autojaar in met een ongekend breed gamma van per sonenauto's. Er staan voor het volgend jaar een hele serie ver nieuwingen en verbeteringen op stapel die varieren van com pleet nieuwe motoren tot volledig nieuwe modellen. Mitsubiqhi garage Tramper Vlissingen aan de Mercuriusweg doet uiter aard volop mee aan de vernieuwing van het automerk. Van de modellen Colt, Lan cer, Lancer Wagon, Galant, Space wagon en Pajero heeft men de keuze en niet minder dan 60 uitvoeringen. Daar ko men nog de pakketen extra's bij zodat voor iedere soort ge bruiker, of dat is uit privé of zakelijk oogpunt, een voor keur voor benzine-, LPG of dieselmotor bestaat gezins- vervoer of meerdere perso nenvervoer nodig is; Mhtsu- bishi biedt het. Het zeventig jarige Japanse automerk heeft een moderne Colt, Lancer en Lancer Wagon in petto. Het aantal uitvoerin gen van de Galant is aanzien lijk uitgebreid en de Space Wagon is er nu ook met vier- wielaandrijving. De Pajero's hebben een grotere motorin- houd gekregen en een Long Body is nu ook leverbaar. Mitsubishi heeft alle ver trouwen in het nieuw model jaar. De nieuwe modellen zijn al leverbaar en daar komt nog bij dat de garantie die Mitsu bishi haar klanten biedt, nog klantvriendelijker is gewor den. Drie jaar garantie op hoofdonderdelen tot 100000 ki lometer, in plaats van de vroe gere 12 maanden en de gebrui kelijke zes jaar op corrosie van binnenuit, geeft de klant nog meer troeven in handen. VLISSINGEN MIDDELBURG - Voor alle toekomstige archi tecten en reislustige kinderen is het wellicht goed om te weten dat de fantastische nationale Intertoys-wedstrijd nog loopt tot aanstaande zaterdag 13 september. Tot en met die dag kunnen kinderen een eigengebouwd produkt van hun eigen Lego-doos inleveren in het Intertoys-filiaal in Vlissingen aan de Lange Zelke, of in de speelgoedwinkel van de heer Goudswaard aan de Nieuwe Burg in Middelburg. Er zijn twee leeftijdscategorieën 5 tot en met 8 jaar en negen tot en met 12 jaar, en per vestiging gaat er per leeftijdscategorie een winnaar naar het Deense Legoland toe. IN elke categorie zijn er per vestiging nog negen andere aantrekkelijke prijzen met onder andere een dure nieuwe uitgebreide Lego-doos. Aanstaande zaterdag is de laatste inleverdag van de wed strijd en de maandag daarna de vijftiende september, wordt 's avonds door een driekoppige jury het arsenaal aan inzendingen beoordeeld. Een journalist, een in het onderwijs werkzaam lid van de jury en een stedebouw/bouwkundige knappe kop van gemeentezijde, staan borg voor een eerlijke afhandeling van de wedstrijd. Alle winnaars krijgen schriftelijk bericht en de prijs uitreiking vindt zaterdagmorgen plaats in de verschillende za ken. De uitslag van de wedstrijd in Middelburg wordt via een feestelijk gebeuren in Speelgoedzaak Goudswaard aan de Nieuwe Burg officieel bekend gemaakt. In Vlissingen is op die zelfde dag het Intertoys filiaal aan de Lange Zelke het feestelijk decor. Voor iedereen die een bouwwerk inlevert tot en met za terdag is er overigens een leuke attentie. Iedereen is dus eigen lijk winnaar van de grote Intertoys wedstrijd naar aanleiding van de tiende verjaardag van de speelgoed-gigant. op. De liefde voor de beeldende kunst had zij echter niet van een vreemde; haar vader wierp zich in zijn vrije tijd meerdere malen per week vol overgave op de verf en de kwasten. Tegenwoordig ziet me vrouw De Iongh-André de la Porte hier ook weer niet al te veel hulp voor haar latere car rière in. „Ik heb eigenlijk al leen wat technisch kneepjes van hem geleerd. Misschien is mijn stijl wat beïnvloed maar mijn belangstelling voor on derwerpen verschilt hemels breed van de zijne. Meer heb ik gehad aan de lessen van Paula Mouthaam die ik in mijn toemalige woonplaats Den Haag kreeg." Door de Tweede Wereldoor log kwam er een eind aan de kortstondige loopbaan van mevrouw De Iongh-André de la Porte; zij moest Den Haag verlaten en kon zodoende haar opleiding aan de academie niet voltooien. Na de oorlog trad zij in het huwelijk en kreeg kin deren. De schilderkunst ver loor zij uit het oog tot zo'n vijf tien jaar geleden. Op aanmoe diging van een familielid werd mevrouw De Iongh-André de la Porte lid van Pulgri, een kunstenaarsclub in Den Haag. Dit betekende veel reizen aangezien zij haar stek inmid dels in Vlissingen gevonden had. De moeite begon zijn vruchten af te werpen tóen een aantal jaren geleden haar eerste expositie in Middelburg geopend werd. Nu is er dus een tweede expositie, ditmaal in de huidige woonplaats van mevrouw De Iongh-André de la Porte, Veere. Veere speelt een grote rol in het werk van de schilderes, ti tels als Dom, Veere, Strandje Veere en Veere, vanaf de Ma rina haven zeggen wat dat be treft genoeg. Daarnaast zijn naaktstudies eveneens een ge liefd thema. Vragen over haar kunst werken moet mevrouw De Iongh-André de la Porte vaak onbeantwoord laten. „Iedereen moet mijn werk maar per soonlijk beoordelen. Ik ben van nature een nuchter mens en heb weinig verheven ge dachten in mijn kunst ge stopt" De reacties van het publiek zijn positief; tien minuten na de opening zijn er al vier schilderijen verkocht De rela tief gezien lage prijzen zijn daar zeker debet aan: het goedkope werk bedroeg 150.- en het duurste 900.- De tentoonstelling in mu seum De Schotse Huizen, Kaai 27 te Veere duurt tot en met 20 september 1986. Openingstij den zijn van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. VLISSINGEN - Uitgaan staat hoog in het vaandel geschreven van Patricia van der VlietDe disco, een bioscoopje pikken en een popconcert op zijn tijd vormen de favoriete vrijetijdsbestedingen van Patricia. Paardrijden is ook een tijd lang een wat sportievere hobby van haar geweest De geboren en getogen Vlissingse heeft momenteel meer dan genoeg verplichte nummers af te werken want ze is inmiddels aanbeland in de examenklas van de Vlissngse scholengemeemschap voor LBO, Swa- nenburgh. De zestienjarige Patricia heeft nog geen duidelijk zicht op haar nabije toekomst maar ze wil in elk geval aan de slag. Als fotomodel wil ze het ook wel eens proberen en haar vuurdoop op dat aebied nnderoina ze hii nnze fotoaranf Zelikn Savic. Kunstenares mevrouw de Iongh-André de la Porte exposeert in De Schotse Huizen in Veere. - FOTO PETER LIEVENSE Volksdansgroep In het wijk- gebouw Zuiderbaken, M. de la Palmastraat in Middelburg-Zuid, start op dinsdag 16 september weer de volksdansgroep volwas senen van skw „de Hayman". Deze groep komt wekelijks op de dinsdagavond van 20.15 uur tot 22.15 uur bij elkaar. Dansen uit verschillende landen als Joego slavië, Roemenië, Israël, Ameri ka, Nederland enz. komen aan bod. Voor begeleiding is een deskundige aanwezig. Voor na dere informatie kan men terecht bij het kantoor van de skw „de Hayman", Rentmeesterlaan 245, telefoon 29004. Kursu8sen vrouwenraad - De Zeeuwse Vrouwenraad, een plat form van 18 samenwerkende provinciale vrouwenorganisaties, organiseert in samenwerking met het Vormingscentrum Van Eeghenhuis een aantal kursus- sen voor vrouwen. Het gaat hier om kursussen voor (aankomen de) voorzitsters, sekretarissen, een kursus „hoe vraag ik subsi die aan?", een kursus „kennis maken met besturen", en een kursus „vergader- en diskussie- techniek". Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij de Zeeuwse Vrouwenraad, Postbus 429, Middelburg, telefoon 01180- 34733. Borstvoeding - In september start La Leche League weer moedergroepsbijeenkomsten. Zoals vanouds één avond per maand (in principe elke tweede dinsdag) voor het geven/verga ren van informatie en één och tend per maand (in principe elke derde woensdag) voor een praatje en een kopje koffie. De eerste bijeenkomsten zijn dins dag 9 september om 20.00 uur en woensdag 17 september om 10.00 uur. (Aanstaande) moe ders en hun kinderen zijn van harte welkom op één of beide bij eenkomsten. Voor opgave, hulp of informatie kan gebeld worden naar nummer 01180-16812 of 37833 of 15041. Lezing reïncarnatie - Zolang mensen over hun bestaan heb ben nagedacht, hebben ze dat ook gedaan over een voortbe staan en over de mogelijkheid van een terugkeer naar de aarde, de reïncarnatie. Voor de Neder landse Vereniging voor Parapsy chologie geeft de heer van Reen een lezing over dit onderwerp op 16 september om 20.00 uur in De Schakel, Bachtensteene 14 te Middelburg. Puzzeltocht - Op zaterdag 20 september houdt de Kynologen- club Zeeland een puzzeltocht voor leden. De start is vanaf ma nege Wolfaartsdijk tussen 13.30 en 14.00 uur. Opgeven bij de in- strukteurs of de aktiviteitencom- missie vóór 13 september. Klaverjassen - Buurthuis „de Zwaan" te Oost-Souburg gaat vanaf 16 september elke dins dagavond vanaf 19.30 uur een klaverjasavond organiseren, ledereen vanaf 16 jaar. die wil spelen of het spel wil leren is welkom. Disco - Buurthuis „de Zwaan" gaat iedere vrijdag vanaf 12 sep tember weer van start met de dis co. Voor acht- tot en met twaalf jarigen begint de disco om 18.30 uur en zal om 20.00 uur eindi gen. Vanaf 13 jaar is iedereen welkom vanaf 20.15 uur. Het adres is Kromwegesingel 1 in rv»pt-Co. ihum VLISSINGEN Kursus spreekvaardigheid - Bij het V.O.V., Vorming en On derwijs voor Volwassenen, Julia- nalaan 13, Vlissingen start op 16 september een kursus spreek vaardigheid/vergadertechniek, ledereen, die wel eens vergadert of diskussieert en de daarvoor benodigde vaardigheden wil ver groten kan deze kursus volgen. De kursus wordt gegeven op acht dinsdagavonden van 20.00 tot 22.00 uur bij het V.O.V., kost 2,50 per keer en als vooroplei ding is lager onderwijs voldoen de. Tot 15 september kan men zich opgeven bij het V.O.V., tel. 01184-17819. Post Natale Depressie (PND) - Vrouwen kunnen na een zwan gerschap in een langdurige de pressie terechtkomen. Door de onbekendheid met PND rust hierop een bepaald taboe. Dit heeft tot gevolg, dat PND niet al tijd wordt erkend en herkend. Sedert een aantal jaren bestaat er een zelfhulp-praatgroep in Vlissingen, bestaande uit vrou wen met PND-ervaring. De werk groep komt iedere woensdag avond van 20.00 tot 22.00 uur bij elkaar in het V.O.V.-gebouw, Ju- lianalaan 13. Vlissingen. Informa tie: tel. 01184-14395 of 01184- 67166. Expositie - In het kader van de aktie „La Reine laat de zon voor velen schijnen" zal een kreatieve groep uit Zeeland van dinsdag 9 september tot en met 3 oktober een expositie houden van krea tieve- en textiele werkvormen. De expositie is te bezichtigen tijdens de openingsuren van La Reine aan de Lange Zelke 19 te Vlissin gen. De opbrengst van de aktie heeft tot op heden 9.000,- op gebracht. Dit bedrag komt ten goede aan Ramschip Schor pioen, dierenasiel Vlissingen, reptielen Zoo Iguana, speeltuin vereniging d' Oude Stad en Greenpeace. Kursus assertiviteit - In het V.O.V.-gebouw, Julianalaan 13 te Vlissingen wordt op 18 septem ber een informatie-bijeenkomst gehouden over de kursus asser tiviteit. Deze kursus biedt vrou wen de mogelijkheid te leren (be ter) op te komen voor hun rech ten en wensen. Bij voldoende be langstelling gaat de week daarop de kursus van start. De totale kursus bestaat uit tien wekelijkse bijeenkomsten van 9.15 uur tot 11.15 uur. De kosten bedragen 2,50 per week, koffie en kinder opvang inbegrepen. Gevonden voorwerpen - Bij de gemeentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 27 augus tus to* 3 september rle vnlpende voorwerpen aangegeven: da- mesbril met bruin montuur - hen gel - paraplu - nylon regenjas - kinderlaarzen - goudkleurige ring met inscriptie - autosleutel - 2 sleutels aan een ringetje - 4 sleutels aan een label - linnen tas met sportkleding. Er zijn in deze periode geen dieren aangege ven. Vrouwen en gezondheidszorg - Bij het V.O.V., Julianastraat 13 Vlissingen, start op 17 septem ber de kursus Vrouwen en Ge zondheidszorg, die op tien ach tereenvolgende woensdagoch tenden wordt gehouden van 9.15 tot 11.15 uur. De problemen, die duidelijk te maken hebben met vrouwen en hun vragen over ge zondheid, komen binnen de ge zondheidszorg slecht of weinig aan bod. In de kursus wordt ge tracht duidelijke antwoorden op de vragen te vinden. Opgeven kan tot en met 15 september bij het V.O.V., telefoon 01184- 17819, vragen naar Joke Moer land. Tijdens de kursus is kinder oppas aanwezig. MIDDELBURG Experimentele dienst - Op zondag 14 september wordt in de Hofpleinkerk in Middelburg de experimentele dienst gehou den. De aanvang is 's middags om 16.30 uur. Het thema van deze oecumenische dienst is So lidariteit. De voorganger is ds. Ntoane uit Rotterdam. Jazz op zondag - Zondag 14 september start het New Orleans Rythm Trio opnieuw de concer ten op zondagmiddag om 15.00 uur in café Colours, Vlasmarkt 39 in Middelburg. De twee gastmu zikanten komen voor deze zon dag weer uit België, het zijn Rudy Balliu, clarinet en Koen de Cauter, de leider van „Waso" op gitaar. Prestatieloop Terre des Hom mes - Zaterdag 13 september houdt de werkgroep van Terre des Hommes in samenwerking met Zeeland-sport een prestatie loop. De afstanden over strand en duin en door het waterwinge bied bedragen 4 en 8 kilometer. De start vindt plaats vanaf cam ping Dishoek om 15.00 uur, in schrijven kan vanaf 14.00 uur. De opbrengst komt ten goede aan een project voor poliopatiëntjes in Bolivia. Excursie - De Natuurvereni- ging afdeling Walcheren van de K.N.N.V. houdt zaterdag 13 sep tember een vruchten-, bessen en gallenexcursie onder leiding van Richard Struyk. Er wordt om 14.00 uur verzameld op parkeer terrein Randduinweg te Oostka- rw»i|o MIDDELBURG - Kees Straver is een unieke naam in de ver zamelaarswereld. Geen persoon in Nederland heeft zo'n in drukwekkende reputatie opgebouwd op verzamel-gebied Zijn specialiteit is het bijeen sprokkelen van sportattributen en het grote aantal jaren dat hij er mee bezig is nu„ heeft een in drukwekkende verzameling teweeg gebracht Komende zater dag is deze Kees Straver in de Middelburgse Schouwburg te zien met zijn verzameling uiteraard. Het is allemaal te doen op de grote algemene verzamelbeurs van het najaar van vereniging De Verzamelaar. Het levensverhaal van Stra ver op verzamelgebied is in drukwekkend. Zijn tentoon stelling heeft hem in vele we relddelen gebracht Hij bezit ruim 300 vaantjes en wimpels van internationale voetbal verenigingen en daarnaast vijftig van dergelijke herken bare aandenkens van Europa cup-winnaars. Daarnaast bezit deze grote attractie van de najaarsbeurs van De Verzamelaar in Mid delburg allerlei erelinten van zo'n beetje alle takken van sport. Club en verenigings- vlaggen uit de gehele wereld tot en met Indonesië. Kees Straver was gedu rende drie dagen de gast van senator Robert Kennedy. Hij bezocht Australië en heeft zijn expositie in heel Europa laten zien. Voor verzamel- en sport liefhebbers is er dus volop vertier zaterdag. Het bezoek van de Eindho- venaar aan de Zeeuwse hoofd stad brengt met zich mee dat leden van een sportvereniging, welke dan ook, op vetoon van hun lidmaatschapskaart, gra tis de beurs mogen bezoeken. Kees Straver is overigens niet de enige die de beurs in Mid delburg opluisterd. Naast zijn spullen zijn er alle mogelijke soorten verzamelobjecten te zien. Van sigarenbandjes tot miniatuurauto's en van thee- verpakkingen tot wasproduk- tendozen. De grote najaarsbeurs van De Verzamelaar in de Middel burgse Schouwburg aan het Molenwater begint om 10 uur en duurt tot 17 uur. De toegang kost voor niet leden twee gul den, kinderen en ouden van dagen mogen voor een gulden naar binnen. De gratis toe gang voor leden van een sport vereniging vindt plaats vanaf 14 uur. Met deze 'Scheldebode Puz- zelsport'-puzzel is maandelijks een aantrekkelijke prijs te verdie nen: een praktisch actueel en uitvoerig woordenboek. Het is een betrouwbare gids voor de gebruiker van het Nederlands, zoals dat momenteel gebruikt wordt. De 'Grote van Dale' is zo wel het oudste als het grootste woordenboek in het Neder landse taalgebied. Het is meer dan een eeuw de onbetwiste autoriteit op dat terrein. De 'He dendaagse Van Dale' heeft een winkelwaarde van 120,-. Om deze prijs te kunnen ver dienen, moet men in september alle vier puzzels oplossen. Van de puzzel van 3 september neemt men de eerste twee letters van de oplossing voor 102 hori zontaal; van de puzzel van 10 september neemt men de mid- delste letter van 74 horizontaal en de derde letter van 8 verticaal; van de puzzel van 17 september neemt men de de tweede letter van 8 horizontaal en de derde letter van 38 verticaal en van de puzzel van 24 september ten slotte neemt men de vierde en vijfde letter van 36 horizontaal en de laatste twee letters van 68 ho rizontaal. Zet men de gevonden letters achter elkaar, dan krijgt men de benaming van een literair evene ment van enige eeuwen terug Men moet deze naam inzen den voor woensdag 1 oktober naar de puzzel redactie van De Scheldebode, Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Uit alle goede oplossingen trekt de re dactie de winaar van de septem- ber-puzzelserie. VEEL SUCCES. Hor.: lverf verwijderen 7 in orde 11 ver langen naar voedsel 18 afslijpen 2# vul kaan op de Filippijnen 22 Turkse titel 23 een kind ter wereld brengen 24 wezen 26 Ned. omroeporg. 28 mist 29 calorie 31 zaligmaker 34 oude lap 35 stop 36 angst 38 gif 40 verbinding 42 het zuiden van Frankrijk 44 spitse vogelbek 45 Ned Christ. Werkgeversverbond 47 vurig paard 48 toestemming 49 water in Friesland 50 rijstbrandewijn 52 Brazil, staat 54 vul kaan op Siciliè 56 stoet 57 gulden 58 zijde v/e schip 59 god v/d liefde 60 Europ. boksu- nie 61 ter nagedachtenis 63 karakter 65 kunststuk 67 zacht metalen kokertje 69 akkoord 70 beroemdheid 72 uitroep van benauwdheid 74 astronom. Ned. satelliet 75 nog eens 76 plaatsvervangend (in sa- menst.) 78 gemiddeld 79 beuren 81 gewas 82 omslag 83 teleurstelling 85 muze v/d lierpoëzie 88 op grote afstand 89 sterk op lopend 91 onderwijsbevoegdheid 92 in borst 93 verrukkelijk 95 broodwinning 97 ingenieur 99 dochter van Zeus en Leda 100 helmstok 101 hitte 102 dierenverblijf- plaat* Vert.: 1 afbeelding (afk.) 2 deel v/e partij 3 overleg 4 natuurverschijnsel 5 voorzetsel 6 voegwoord 8 Arab, titel 9 in vrede (Lat.) 10 vrouw, eretitel (Sp.) 12 paardekracht 13 breinaald 14 voornaam 15 vermaakcen- trum in Kopenhagen 16 enthousiast voor stander 17 pasgang v/e paard 19 heer (Arab.) 21 bevel 25 ankerplaats 27 Christe lijk Nationaal Vakverbond 30 lokkende blik 32 meer (Schots) 33 voedingsmiddel 35 smeekbede 37 dichterlijk voorstellen 39 kwastig 41 koppig mens 43 mohamm. godsdienst 45 ruwe aardolie 46 vragend voomaamw. 48 gefantaseerd verhaal 51 gravin van Holland 52 vrucht 53 artikel 55 bek 62 meester (muz.) 64 cirkelvormig 66 statenbond 68 Sowjet-Unie69 fluit in de vorm v/e vogelromp 71 slijmdiertje 73 kol 75 onbeschaafd 77 eierpannekoek 80 bete kenis 81 grootvader 84 flink 86 bak 87 mo deverschijnsel 88 onecht 89 plaaggeest 90 monddeel 93 natuurlijk waterbekken 94 produkt der lever 96 lidwoord 98 netto 99 halt.

Scheldebode | 1986 | | pagina 5