„Horen zieken er bij?" «O tfcT Nieuwe fotoclub in Oost-Souburg DANSSCHOOL JANVIER Feestelijkheden rond opening bibliotheek LEKKER VOOR GAAT ZITTEN Jongens kom je ook meedansen? Concert voor fluit en harp Ponyrijden gehandicapten Subbuteo in Souburg - M V MIDDELBURG - Komende zondag 14 september wordt op vele plaatsen in Ne derland de Nationale Ziekendag gevierd. Op initiatief van vereniging De Zonne bloem wordt deze dag jaarlijks op de tweede zondag in september gehouden sinds 1974 en sinds 1983 heeft ook België zich bij de viering aangesloten. De Natio nale Ziekendag is een dag voor iedereen, voor zowel gezonden als zieken, want iedereen krijgt vroeg of laat zelf of in de naaste omgeving met ziekte en handicap te maken. - NIEUW EN SINT JOOSLAND - Het lu dieke haventje van Nieuw en Sint Joos- land verandert niet in een vuilnisbelt. Burgemeester Rutten gaf afgelopen zater dag tijdens het Nieuwlands Havenfeest zijn persoonlijke garantie dat het voorma lig landbouwhaventje van het dorp tot het einde der dagen behouden blijft. Voor de ogen van tientallen toeschouwers zette de burgemeester op symbolische wijze zijn handtekening onder het huurcontract met de Vereniging De Nieuwlandse Haven. Geschiedenis Kromme 'n Drie leuke meisjes zoeken drie leuke knullen. De meeste clubs zijn al goed bezet, maar op enkele clubs kunnen we nog wat jongens gebruiken. Kom jongens, laat de meisjes niet aan de kant staan en doe nog mee. Bel: 01100-20176/01180-38370. DIE OREN HEBBEN NAAR VOORDEELKOOPJES EN OPEN OOG VOOR EIGEN OMGEVING GAAN EVEN ZITTEN VOOR Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. 33e jaargang. Oplage: Editie Vlissingen 22.685 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapeile. Editie Middelburg 21.034 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. MïTllI Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Openingstijden kantoor Vlissingen: 08.30-12.30 u, 13.30-17.00 u. Redactie: Redacteur: Luc Vranken, tel. privé 01184-13284. Correspondente: Marloes Wilbers, tel. privé 01180-16920. 301 KANTOOR: TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN Hei thema, dat in 1986 centraal staat op deze dag is: „Horen zieken er bij?". In een speciaal voor deze dag geschreven bro chure schrijft Marinu8 van den Berg: Niemand zal zeggen „Zie ken horen er niet bij". Maar de vraag is veel meer: Bij wie en bij wat horen zieken? Bij wie of bij wat van ons gezonden" Of kun nen zieken ons genezen, zodat we beter kunnen zeggen: Zieken helpen gezonden. Misschien helpt juist de zieke mens ons wel om thuis te komen bij onszelf, om te gaan ontdekken dat het leven meer is dan rennen en presteren. Enkele uitspraken van zieke mensen uit diezelfde brochu re: Van kantoor kwam al na een jaar niemand meer....Ik zou willen dat al die mensen die met Kerstmis aan je den ken dat ook half februari nog eens zouden doen....Je kunt maar het beste vriendelijk en aardig zijn, anders vinden ze je lastig... Ik wil medeleven, maar geen medelijden... Ik ben niet ziek, maar lichamelijk be perkt.. Als „geen tijd" als dom feit wordt aanvaard, wordt ziekenzorg alleen maar ziek te nzorg. En een gedicht van Rienk Ratsma: laat ze niet al leen die naar uw aandacht rekken/laat ze niet alleen om dat u zelf de kanker vreest/ anders zullen zij aan een zaamheid gaan sterven/een ziekte die het ergste overtreft. Atje Rienstra, voorzitster van de afdeling Middelburg van de Zonnebloem vertelt: „Op Na tionale Ziekendag geven wij de zieken een extra bloemetje en in de kerken wordt er aan dacht aan besteed, maar nog meer is deze dag bedoeld als een dag waarop iedereen be wust gemaakt wordt van de zieken, gehandicapten en een zame mensen in de omgeving. Met de 27 medewerkers, die de Zonnebloem hier heeft kunnen we die zorg natuurlijk niet ge ven aan alle mensen, die het nodig hebben, daarvoor zijn veel meer mensen nodig". De Zonnebloem is een vereniging voor alle gezindten met als hoofdtaak het ziekenbezoek en daarnaast het organiseren van aktiviteiten voor zieken, zoals een vakantieweek, de bekende boottochten, ontspannings middagen, koopavonden, Sin terklaas enzovoorts. Ria Meulblok is hoofd zie kenbezoek van de afdeling Middelburg, zij doet de ken nismakingsgesprekken met de mensen, die voor het eerst worden bezocht. „We hebben een heel bestand van artsen, maatschappelijk werk, de wijkverpleging en de kerken, die ons namen doorgeven. Toch bereik je de mensen, die het 't hardst nodig hebben, het minst. Die vragen niets voor zichzelf". Atje Rienstra vertelt: „Ik heb zelf hernia gehad en in een rolstoel gezeten. Toen ik weer gezond was, wilde ik wat doen voor anderen, ik heb al zoveel. Het is prachtig werk, soms doodvermoeiend, maar als je de mensen bijvoorbeeld op zo'n boottocht ziet genie ten... sommigen zijn er voor het eerst in hun leven eens uit! Ik denk wel eens: straks heb ik die hulp zelf misschien ook no dig". De Zonnebloem is een ver eniging, die kan werken dank zij voornamelijk de steun van de leden, die 12,50 per jaar betalen. Samenwerking met andere instellingen als de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers, het Rode Kruis en de kerken staat hoog in het vaan del. Nieuwe vrijwillige mede werkers zijn welkom en nodig. Zij kunnen zich aanmelden bij de secretaris N. Kors, Span- *■-?'- ji J - 3ttm -"iN* - - M jaardstraat 58, Middelburg, te lefoon 25634. Als iemand nog een naam wil doorgeven voor een bezoek en bloemen op Na tionale Ziekendag dan kan dat naar D. Smit, v. Kleffenslaan 183, Middelburg, telefoon 12790. Buiten Middelburg kan men kontakt opnemen met de plaatselijke afdeling. IlllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllilllIllll llllil tlllllll tl llllltllll •llllllltlllll IIIIII Mill III III! Ill I lllllllllllll Haventje Nieuwland gered Speciaal voor deze gelegenheid hadden de organisatoren van het geheel het plaatsen van de handtekening omgezet in een vorm van ringrijden. Hiermee werd teruggegrepen op een eer dere gebeurtenis waarbij de burgervader na het raken van de ring van zijn paard was gevallen. Ditmaal wist hij glansrijk de proef te doorstaan. Triomfantelijk stelde hij dan ook na afloop: „Ik weet zeker dat ik binnen afzienbare tijd elke Zeeuw in deze sport zal overtreffen". nog een hoop sappige verhalen over te vertellen. De haven van Nieuwland kent een rijke historie. In de tijd dat de snelweg het ha ventje nog niet van de rest had afgesneden behoorde het tot de gezelligste plekjes van het dorp. Schepen met kunstmest voor de boeren en met stenen voor de bouw van huizen in het dorp voeren af en aan. In de zomer was heel jeugdig Nieuwland aan de haven of langs het kanaal te vinden. Oude dorpelingen weten hier Als de geschiedenis van Nieuwland nog verder terug wordt bekeken krijgt men een geheel ander beeld van de ha ven. Oorspronkelijk lag er op de plaats waar nu de haven en kanaal liggen een brede en diepe stroom die eeuwenlang het eiland Walcheren scheidde van de polders die aan de zuidoostkant aanslibden en werden bedijkt: de Sint Joos- polder, later Amemuiderzand en de Middelburgse polder. Pas in 1818 werd er door dat - intussen veel smaller gewor den - water een dam gelegd ter hoogte van het oude veer huis De Rode Leeuw. Jaren daarna zeiden Nieuwlanders als ze naar Middelburg gingen nog: „Ik ga naar Walcheren..." In de jaren zestig kwam er een beetje de klad in. Er kwa men bijna geen scheepjes meer in de haven, watermon sters wezen uit dat je de ziekte van Weil kon oplopen als je in het kanaal zwom, de „krom me" (een stilstaand stuk water dat herinnerde aan de tijd dat de zaagmolens er nog stonden) was gedempt en tot overmaat van ramp werd er tussen het dorp en de kaai een vierbaans autosnelweg aangelegd. Toen de plek langzaam ver anderde in een vergeten uit hoek vatte de gemeente Mid delburg het plan op de haven in een vuilstortplaats te ver bouwen. Hiertegen werden felle acties ontketend. Dit bleef niet zonder resultaat; de plannen werden op de lange baan geschoven en het ha- Een blik op het ludieke haventje in Nieuw en St. Joosland OOST-SOUBURG - In Oost-Souburg ls deze week de nieuwe fotoclub „De Draad ontspanner" van start gegaan. Al direct op de eerste club avond in het buurtgebouw de Zwaan, waren er 15 enthou siaste leden aanwezig. „Deze eerste avond was be doeld als kennismakingsavond en we hebben met elkaar het programma voor de komende maanden besproken", vertelt de voorzitter van de club, Zeljko Savié. „Het is overigens de bedoeling om steeds samen met de leden te overleggen wat we gaan doen. Ik denk dat je alleen op die manier een programma op kunt zetten, waar iedereen wat aan heeft Er hebben zich bij onze club veel mensen aangesloten die nog maar pas bezig zijn met fotografie, opvallend veel vrouwen ook hebben de stap genomen. Daar zijn we best blij mee, want bij de meeste clubs zijn ze toch in de min derheid". Het programma voor de ko mende maanden vermeldt on der meer: leren praten over eigen werk, persoonlijke foto van de maand, diaseries ma ken met muziek, leren ontwik kelen en afdrukken, excursie naar kleurencentrale en der gelijke. Savié: „De clubavonden zijn iedere donderdag vanaf half- acht In de Zwaan hebben we niet alleen een gezellige ruimte voor deze bijeenkom sten, maar ook een eigen doka met alle benodigde appara tuur. Dus ook wie zelf nog niet over een eigen doka beschikt, kan al aan het werk. De fotoclub is ook aangeslo ten bij de Nederlanse Bond van Amateur Fotografen Ver enigingen, zodat we nauw kunnen samenwerken met de bestaande clubs in Zeeland. De bond verzorgt regelmatig ak tiviteiten als workshops, spre kersavonden, fotowedstrijden en tentoonstellingen". Wie geïnteresseerd is in de fotoclub is altijd welkom op de club avonden. Telefonische infor matie kan men ook krijgen bij Zeljko Savié, telefoon 01184- 64630. Voorzitter Savié bezig met een uitleg. - FOTO KARIN STROO ventje werd een uitgekozen plek voor watersportliefheb bers. De dorpelingen zagen dit alles met de nodige scepsis ge beuren, zij waren intussen van de haven vervreemd. Drie inwoners van Nieuw en Sint Joosland grepen de of ficiële her-ingebruikneming van de haven aan om daar wat aan te doen. Een gratis thea ter- en muziekfestival moest de bevolking van het dorp massaal naar de vergeten ha ven lokken. Initiatiefnemer Rob Maaskant vindt die opzet geslaagd: „Het festival ver loopt prima. Een groot ge deelte van de inwoners is op komen dagen. Sommigen wis ten niet eens dat de haven be stond". Mede-organisatrice Trudi Warns is eveneens posi tief. „Nieuw en Sint Joosland is wel eens aan een feestje toe. Daarbij krijgt het hele dorp nu wat meer bekendheid. Het aanbod op dit festival is im mers van internationale allu re". Naast de groepen Sint Jut- temis, Alteklein en Zilte Swing treden uiteenlopende artiesten als Jaroslav Hutka, het Flup Ju Bedrijf en de clown Leonardo op. De Zeeuwse troubadour Engel Reijnhoudt brengt, enigszins gehinderd door de huilende wind, een speciaal Nieuwlands Havenlied ten geboren. Ieder een treedt tegen een vrienden prijsje op. Dit geldt ook voor de pre sentator van het geheel, de VPRO-medewerker met op vallende stemgeluid Cor Galis. „Ik doe dit als vriendendienst. Kees Slager, een van de mede werkers aan deze dag, is een collega van mij bij de VPRO. Ik wist van het bestaan van deze haven eerlijk gezegd niets af. Maar dat wisten de mensen uit dit dorp in som mige gevallen ook niet dus men kan het mij niet kwalijk nemen". Naast het laten kennis ma ken van de dorpelingen met de haven heeft het festival nog een andere functie. Rob Maas kant: „Veel artiesten die hier optreden wonen in Nieuw en - Foto: Peter Lievense Sint Jooosland. Kijk maar naar de leden van Sint Jutte- mis en ikzelf ben lid van het Flup Ju Bedrijf. Door onze contacten konden we ervoor zorgen dat de rest ook tegen onkostenvergoeding kwam spelen. Het ontbrekende be drag voor materiaalkosten en dergelijke hebben we via sub sidies van de gemeente en pro vincie gekregen. We hopen dat andere dorpen ons voorbeeld volgen en ook eens iets anders dan de geijkte dorpsfeesten gaan organiseren. Misschien dat dit festival zodoende nieuwe ontwikkelingen op gang brengt". (ADVERTENTIES) c*fDir nUls SN öctC'a/e - Wi jgSg Inschrijven tot 30 sept. van 19.00-20.00 uur. HOOGELANDE - De Stich ting Kapel van St-Maarten te Hoogelande opent haar win terseizoenprogramma met een concert voor fluit en harp. Poelie Andriessen op fluit en Anke Bottema op harp spelen op zondag 14 september wer ken van H. Andriessen, L. Spohr, J. Guridi, J. Ibert en F. Chopin. Het concert begint om 14.30 uur en de entreekosten bedragen 7,50. Voor CJP-be- zitters is dat 5,-. VLISSINGEN - Ter gele genheid van de officiële ope ning van de Vlissingse Open bare bibliotheek staan er voor 12 en 13 september diverse ac tiviteiten op het programma. In het gebouw aan de Lange Zelke begint vrijdag om 20.30 uur het Amateursschrijvers festival Een gedeelte van de in totaal vijftig inzendingen wordt door de auteurs zelf voorgedragen Daarna maakt de jury de prijswinnaars be kend. Tijdens deze avond wordt tevens een nieuwe bundel ver halen en gedichten van Zeeuwse amateur- schrijvers VLISSINGEN - De Round Table Walcheren is sinds juli bezig met de actie Help de ge handicapte in het zadel. Be doeling hiervan is geld in te zamelen voor de bouw van een nieuwe pony- en paardenstal van de Stichting Ponyrijden Gehandicapten Zeeland aan de Bosweg te Vlissingen. Een goede manege is inmid dels gerealiseerd, voor de bouw van een stal is nog geen geld genoeg. De kosten hier voor bedragen 150.000. Via collecties in bioscopen, sponsoring van het bedrijfsle ven, een politie-wielertocht langs de hoofdsteden van de provincies (16 t/m 24 septem ber aanstaande), het werven van donateurs en een slotma nifestatie in oktober in de ma nege wordt geprobeerd een bedrag van ƒ50.000 binnen te halen. Hierna wordt de actie in oktober afgesloten. en - dichters, aangesloten bij de schrijversvereniging Pen- nevreugd Zeeland gepresen teerd en verkocht. Diezelfde avond staat vanaf 23 uur een snelschaaktournooi van de schaakclub Vlissingen op het programma. Wethouder D. Bruinooge verricht de ope ningshandeling. Er nemen ruim zestig schakers deel aan dit gebeuren. Op 13 september geeft het Poppentheater Muzikantater twee voorstellingen. Deze be ginnen om 14 en 15.15 uur. Op de jeugdafdeling worden ver der videofilms vertoond. Tevens verzorgt de auteur Herman Pieter de Boer samen met Lenny Kuhr vanaf 14 uur een optreden.DE Boer leest voor uit eigen werk en Lenny Kuhr neemt het muzikale ge deelte voor haar rekening. OOST-SOUBURG - Voet balliefhebbers krijgen op dinsdag 16 september de gele genheid kennis te maken met het alternatieve tafelvoetbal- spel Subbuteo. Voor ƒ1,- per persoon is het mogelijk een aantal partijtjes te spelen. Subbuteo wordt gespeeld met 22 poppetjes die met be hulp van een schietende bewe ging van de vinger over een groen biljartlaken bewegen. De bedoeling is de bal in het doel te krijgen. Belangstellen den kunnen terecht in de voor malige kleuterschool De Hum- melhonk aan de Ritthemse- straat 45 in Oost-Souburg. De avond duurt van 19.30 tot 22.00 uur.

Scheldebode | 1986 | | pagina 1