Wooldridge geeft orgelconcert Antiekbeurs Schouwburg Middelburg Kartoenisten over De Schelde DUBBELE DELTA BIEDT BEWUSTWORDING Titelstrijd ploegen SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1986 OOST-SOUBURG - De Souburgse mu ziekvereniging Vlijt en Volharding bestaat in 1986 65 jaar. De club gevestigd in een klein verenigingsgebouwtje dat stamt uit grootmoeders tijd, viert dat jubileum op bescheiden wijze. Op de najaarsmarkt in Oost-Souburg verzorgt Vlijt en Volhar ding een festival waarop ook verscheidene andere verenigingen aan de bak komen. Vanaf 9.15 uur zaterdag gaat het in de Ka naalstraat gebeuren. MIDDELBURG - De Middelburgse maatschap „De dubbele Delta" wordt ge vormd door Anne-Marie Vester (52) en Mario Jonker (41) en stelt zich ten doel om mensen de gelegenheid te geven tot een grotere bewustwording van zichzelf te ko men. In allerlei projecten helpen ze men sen zoeken naar antwoorden op vragen als: wie ben ik, waar sta ik? Ze doen dit vanuit hun opleiding aan de School voor Gestalt en Psychosynthese en een training in het begeleiden van groepen. Mario heeft daarnaast nog de Sociale Academie en een indrukwekkende reeks cursussen met on uitsprekelijke namen gevolgd. Voor beiden geldt, dat ze een jarenlange ervaring heb ben in het werken met allerlei groepen. Mario heeft bijvoorbeeld zeven jaar als vormingswerker bij het Zilveren Schor ge werkt. 311 Vlijt en Volharding jubileert Zoals elke vereniging ontstond ook Vlijt en Volharding uit het enthousiasme van enkele muziekgekken. Het begon allemaal als een harmonie en die droeg de naam Tot Steun in de Strijd Na hooguit een half jaartje veranderde dat in 1921 in het huidige Vlijt en Volharding. De huiskamer van een van de oprichters, die diende als oefenruimte, werd ook vrij vlot vervangen door een iets gebruikelijker ruimte: het dorpscafé op het Oranjeplein. In 1937 werd het gebouw be- lijkse oefening is er geen trokken waar de verschillende onderdelen van de muziekver eniging nu nog oefenen. Voor tweeduizend gulden werd dat toen gekocht en het is nog steeds bezit van Vlijt en Vol harding. Tot de vijftiger jaren was de club voornamelijk bemand door ouderen wiens hobby simpelweg het spelen van mu ziek was. Pas daarna kwam de trek van jongeren naar de ver eniging. Het ging hierbij uiteraard vooral om betrok ken familieleden die gegrepen werden door het luidruchtige oefenen van pa of ma. Het oude verenigingsge bouw heeft als behuizing voor Vlijt en Volharding zijn lang ste tijd gehad. Na de weke- plaats om even informeel te verpozen onder elkaar en een klein halletje bij binnenkomst en een miniem keukentje waar met veel geworstel een flesje fris is te halen, vormen de enige uitwijkmogelijkhe den in het gebouw. Vlijt en Volharding vertrekt tegen Kerstmis van dit jaar naar een andere behuizing, de vroegere kleuterschool De Hummelhonk Op De Molen berg. Een vrijstaand gebouw zodat geluidsoverlast tot het verleden gaat behoren maar waar nog wel enige verbou wing moet plaatsvinden. Het plafond van in elk geval een lokaal moet worden verhoogd en hoewel het geheel los staat, moet ook nog een en ander in verband met geluidsisolatie gebeuren. Het ledenaantal van de mu ziekvereniging is redelijk sta biel. Er zijn kleine schomme lingen maar in totaal vormen altijd zo'n 120 man de verschil lende onderdelen waaruit de bekende vereniging is opge bouwd. Bij het jeugdkorps is een lichte stijging van het aantal leden te zien. Dat jeugdkorps, onder lei ding van Tonny Bouwense werd in 1958 opgericht en is gedurende de jaren altijd iets in omvang toegenomen. Het paradepaardje van Vlijt en Volharding vormt natuurlijk de fanfare Deze komt uit in VLISSINGEN - Het zesde Vlissingse Straatfestival is zaterdag weer tot een goed einde gekomen. Een hele maand lang had het gebeuren van de Culturele Raad Vlissingen volop kwaliteit te bieden en dat in verschillende genres. Het oplaten van de ballon vanaf het Bellamypark en de serie optre dens die volgde van onder andere de Dolly Dots en Rufus Thomas, betekende het begin van het cul turele festijn Het eind van deze maand betekende meteen de afsluiting van het jaarlijkse gebeu ren, dat voor de Scheldestad van steeds meer waarde wordt. Loop eens door de boomgaard GOES/MIDDELBURG - Fruitteeltbedrij ven ver spreid over het hele land kunnen zaterdag 6 sep tember door het publiek worden bezocht. De Ne derlandse Fruittelers Organisatie, die de belangen van de fruitteler behartigd, heeft voor de vijfde maal een „open dag voor de fruitteelt" georgani seerd. De fruitsector presenteert zich bewust begin september omdat dan zowel fruit aan de bomen hangt dat nog geoogst moet worden alswel vers ge plukt fruit beschikbaar is voor consumptie. „Snoep verstandig eet een appel", luidt de slogan. De pluk van de eerste soorten is al beginnen en in de winkels komt steeds meer keus uit allerlei soorten Hollandse appels en peren. Lekker sappig en boordevol vitamine C, die beschermt tegen verkoud heid en griep. Bovendien is de vezelrijke structuur van de ap pels en peren goed voor darmen en gebit. Wie op de fiets of per auto een rondritje maakt over Wal cheren of de Bevelanden komt altijd wel langs een boom gaard die op deze tijd afgela den hangt met appels en pe ren. Zeeland telt 26.000 ha. fruitteelt, waaronder wordt verstaan de teelt van vruchten aan houtige gewassen. De consumptie van appels, peren, kersen, pruimen en aardbeien schommelt de laat ste jaren rond de 30 kilogram per persoon per jaar. Jaarlijks wordt er op zo'n 7000 fruitbe- drijven een produktie gereali seerd van gemiddeld 450 mil joen kilogram appels en 120 miljoen kilogram peren. Daar naast worden nog aanzienlijke hoeveelheden pruimen, ker sen, frambozen, bramen, aard beien en bessen geteeld met een gezamenlijke produktie- waarde (inclusief appels en peren) van meer dan 400 mij- oen gulden. Rond de 2000 per sonen zijn in Nederland in de fruitteelt werkzaam direct of indirect. Het fruitteeltbedrij f is te genwoordig een onderneming die beschikt over ettelijke hec taren grond waarop kleine bo men in lange rijen proberen zoveel mogelijk zon te vangen en zoveel mogelijk vruchten voort te brengen. Er wordt naar gestreefd dat de appel boompjes om de vijftien jaar worden vervangen. Jaarlijks wordt dus ongeveer zes pro cent gerooid. Men vervangt ze door jonge aanplant die na een jaar of twee al aardig begint te produceren. De perenaanplant heeft een geringere omloop snelheid. Die blijft wel dertig tot veertig jaar staan. Er is veel gemechaniseerd in de fruitteelt. Er zijn speciaal voor deze bedrijven kleine trekkers geconstrueerd, ie goed tussen de bomenrijen kunnen manoeuvreren. Deze trekkertjes dragen meestal zo wel een maaimachine als een spuitapparaat mee. Op die wijze kunnen twee bewerkin gen in één rit worden uitge voerd. Voor het snoeien maken de meeste fruittelers gebruik van een persluchtinstallatie. Sa mengeperste lucht versterkte druk van de hand die de snoei- schaar hanteert. In de schuur staat de sorteermachine. Ook bevinden zich hier de koelcel len. De installaties regelen zo wel de temperatuur als de sa- M1DDELBURG - Vrijdag 5 september om 20.00 uur be speelt Michael Wooldridge het Compton theaterorgel in de Concert- en Gehoorzaal, Sin gelstraat 13 in Middelburg. De 21-jarige Michael komt uit een familie, waar de orgelmuziek niet weg te denken valt Hoe wel er al 17 jaar een elektro nisch orgel in huis stond, be gon hij met pianolessen. Het orgel was voor Michael echter een te grote verleiding en hij het geluk één van de befaamd- ste Engelse theaterorganisten - Bobby Pagan - als leraar te krijgen. Het „London Chapter of the American Theatre Organ So ciety" stimuleerde hem en an dere jonge talenten. Op 15-ja- rige leeftijd werd hij winnaar van de jaarlijkse competitie „de jonge organist van het jaar". Sindsdien is Michael een goede bekende geworden met een drukke concertagenda. In 1984 ontving hij de hogelijk gewaardeerde „Ian Sitherland Award" van de Engelse Ci nema Organ Sociëty, en gaf hij een concert in het beroemde BBC Playhouse in Manches ter. Michael Wooldridge woont in het Engelse Brichton. Zijn zeer gevarieerde programma omvat o.a. selekties uit musi cals, films en Latijns-Ameri kaanse muziek. Veel populair, maar hij speelt ook een prach tige selektie klassiek. Hij wordt beschouwd als een van de meest veelbelovende talen ten van deze tijd. De toegangs prijs voor dit speciale concert bedraagt 12.50. Donateurs en houders van CJP- en 65+-pas sen betalen 10.- Tonny Bouwense leidt zijn jeugdkorps tijdens een repititie van dit onderdeel van muziekvereniging Vlijt en Volharding in het eigen verenigingsgebouw. FOTO: Z.Savic. de hoogste klasse van de bond waarbij het Souburgse gezel schap is aangesloten de KNF. Een drumband completeert het aanbod van mogelijkheden van Vlijt en Volharding om muzikaal bezig te zijn. MIDDELBURG - Op vrij dag 5 september om 16.00 uur wordt in de Schouwburg te Middelburg de eerste grote antiekbeurs geopend, die door Gallery „De Blaeue Acolye" uit Vlissingen wordt georgani seerd. Gestreefd wordt naar een hoge kwaliteit gekoppeld aan een vriendelijk prijsni veau Hoewel elke standhou der verantwoordelijk is voor de aanwezige aangeboden ar tikelen, wordt er door de orga nisatie gelet op bovenstaande punten. De beurs is geopend op vrij dag 5 september van 16.00 tot 22.00 uur, op zaterdag 6 sep tember van 11.00 tot 18.00 urn en op zondag 7 september van 11.00 tot 17.00 uur. Het aantal deelnemers be draagt zestien en is tevens het maximale aantal, dat in de be schikbare ruimte geplaatst kan worden. Niet alleen de Zeeuwse antiquairs zijn goed vertegenwoordigd, maar ook geven diverse deelnemers van buiten de provincie „acte de présence". Hierdoor ontstaat een zeer gevarieerd aanbod van artike len, zoals meubelen, sieraden, zilveren voorwerpen, porse lein en oud aardewerk oude landkaarten en topografische prenten van Zeeland, koper werk en oude gereedschappen. menstelling van de atmosfeer in de koelruimte. Snoeien en plukken is nog grotendeels handwerk. Begin november als de oogst geheel binnen is en de koelcellen ge vuld zijn, dan komt de tijd om te rooien en in deze periode wordt ook gesnoeid. Daarmee is de fruitteler de hele winter bezig. De middelen waarmee gespoten wordt zijn over het algemeen niet schadelijk voor de mens en minder belastend voor het milieu dan voorheen. Op Zuid Beveland nemen de volgende bedrijven deel aan de open dag voor de fruitteelt: Gebr. Versprille, Morlodes- traat 1, Krabbendijke; Gebr. Zuidweg, Jachthoek 5, Ka- pelle; W. de Jager, Dijkwelse- weg 44, Kapelle; H. van Liere, 's Gravenpolderseweg 31, Goes. Op Walcheren staat het bedrijf van I.P. Luteijn aan de Middelburgsestraat 2 te Grijpskerke gastvrij open voor belangstellenden. De be drijven zijn herkenbaar aan de nationale driekleur, de groen-witte NFO vlag en be wegwijzering. VLISSINGEN - Van maandag 1 september tot woensdag 1 oktober is in de openbare bibliotheek te Oost- Souburg de tentoonstelling Scheldekartoenale te bezichti gen. Er zijn vijfenzeventig kartoens te zien, gemaakt door kartoenisten uit België, Ne derland, Turkije, Roemenië, Bulgarije en Polen. Zij bieden een internationale reeks hu moristische tekeningen, die alle als onderwerp de Schelde hebben. Het cultureel centrum Ter Dilft in samenwerking met de Notelaer organiseerde dit jaar deze zevende thema-gebonden kartoententoonstelling. Als thema werd de Schelde geko zen, omdat dit een element is dat ons in deze streek bindt. De tentoonstelling is te be zichtigen tijdens de openings uren van de openbare biblio theek in Oost-Souburg. De toegang is gratis en er is een kleine catalogus voorhanden. De organisatie is in handen van de Culturele Raad Vlis singen. De belangrijkste gedachten, van waaruit Anne-Marie en Ma rio werken: „Naast het verstand, zijn je gevoel en je lijf ook be langrijke bronnen van waaruit je leeft. We moeten weer leren luisteren naar de signalen, die ons lichaam ons, vaak via ziekte en pijn, geeft. We moeten weer leren genieten. Niet de omstan digheden of anderen, maar jij zelf bent verantwoordelijk voor wat je bent en doet. De maatschappij dat ben je zelf, je kunt al leen jezelf veranderen." In de folder, die de maatschappij uit geeft, staat: „...We komen niet meer uit met de waarden en nor men, die we geleerd hebben en waar we ons lange tijd zeker bij gevoeld hebben. We zitten in de overgang naar een andere tijd en zoiets gaat altijd gepaard met onzekerheid en verwarring en spanningen... Wij willen hier in Zeeland aan werken en we rich ten ons dan ook op ieder, die hier zelf mee aan het werk wil gaan „Leren luisterennaar gevoel" Mario legt uit: „We hebben een tijd achter de rug, waarin op alle gebieden zoveel gespe cialiseerd werd, aldus uiteen gerafeld, dat er veel verwar ring is ontstaan. Nu zie je overal de behoefte aan synthe se, eenwording, samenwer king. Dit alles heeft een direkt verband met zaken als het leeglopen van de kerken, het mannelijk denken, de hard heid van de economie, het einde van het agrarisch tijd perk. Daar zijn tegenbewegin gen tegen ontstaan als de vrouwenemancipatie, de jon ge" hulp is. Ik ben er doorheen gekomen en ben mezelf gaan ontwikkelen. Mensen, die zelf een dergelijke ervaring heb ben, kunnen daarmee anderen goed helpen. Ik ben ook niet bang meer voor emoties, die mogen geuit worden. Iemand zei me „Je hebt nu zelf geen kind meer, maar er zijn nog zoveel mensenkinderen, die een moederfiguur zoeken." Mario vertelt: „Ik ben zon der vader opgegroeid, die werd gedood in de oorlog. De problemen, die ik daardoor had, het zoeken naar een va- projekten gestart om mensen te helpen vanuit de ideeën van de Gestalt en de Psychosyn these." In september starten weer twee projekten van „De dub bele Delta". In deze projekten wordt op negen avonden, één keer in de veertien dagen, met groepen van acht tot twaalf mensen gewerkt aan een ont dekkingstocht in de mensen zelf. Het gaat hierbij om erva ringen, om het doen, praten wordt zo veel mogelijk verme den. Er wordt gewerkt met ge leide fantasie, tekenen, ge- Het tweede projekt start op 18 september en heet „Manne lijk/Vrouwelijk". Aandacht wordt besteed aan de twee kanten, die elk mens in zich zelf heeft: een mannelijke en een vrouwelijke kant. Meestal is één kant sterker ontwikkeld en wordt de andere kant „er onder" gehouden. Aan bod ko men de vragen hoe dat komt of je daarmee tevreden bent, hoe die onderontwikkelde kant er uit ziet en wat je daarmee zou kunnen. De begeleiding is in handen van Anne-Marie en Mario. gerenbeweging en een her waardering van intuïtie en creativiteit." Anne-Marie en Mario zijn vier jaar geleden tot het vor men van deze maatschap ge komen. Anne-Marie: „Na de dood van mijn zoon kwam ik in een moeilijk rouwproces te recht. Ik ben toen hulp gaan zoeken, er zijn nu eenmaal pe riodes in je leven dat je niet zonder hulp kan, of dat nou HpcUnnHine nf derfiguur, hebben me gedre ven tot de studie aan de So ciale Academie. Je probeert nu eenmaal vaak anderen te hel pen, terwijl je eigenlijk op zoek bent naar hulp voor je zelf. Toen ik Anne-Marie te gen kwam, was er meteen een gevoel van herkenning, we hadden allerbei een rouwpro ces doorgemaakt en we wilden wat doen met wat we hadden geleerd. Zo hebben we „De rli iKKoln DnltnM «n/rnrlnKI nn dichten en verhalen schrijven, muziek, beweging en ademha ling. Het eerste projekt start op 11 september en heet „Leren onderweg zijn". Er wordt aan dacht besteed aan o.a. adem haling, energie, ziekte/pijn en de betekenis daarvan, je lijf en de relatie daarvan met de plek in dit leven. De begeleiding is in handen van Anne-Marie Vester en Annetien Heering (43), fysiotherapeute en yoga- Beide projekten vinden plaats in het gebouw van het Regionaal Pedagogisch Cen trum Zeeland, Dam 5 in Mid delburg. Informatie kan wor den aangevraagd bij Anne- Marie (tel. 01106-2977) en Ma rio (tel. 01180-34570). „De dubbele Delta" is slechts één van de vele initia tieven, waarin op allerlei ge bieden gezocht wordt naar vernieuwing van denken en Hof V>oro/*V>iIr1ron oeroude) kennis. Samen met zes andere gelijkgerichte men sen zijn Anne-Marie en Mario ook bezig met het opzetten van een Nieuwe Tijds Centrum, dat over ongeveer een jaar in Middelburg gaat starten. Het grootste probleem vormt nog het vinden van een goede ruimte. In dit centrum kunnen mensen terecht voor ontspan ning, trainingen en contact met andere mensen en bewe gingen. „Ook dit centrum is een vorm van synthese, van sa mengaan", vertelt Anne-Ma rie. „De grondlegger van de Gestalt Pearls zei „Contact is de waardering van het ver schil tussen mensen", juist het verschillende maakt omgaan met een ander zo boeiend." Mario voegt daar aan toe „De grootste behoeft van de men sen nu is erkend te worden, kompleet, mét alle zwakhe den." Op de vraag of dit inten sieve omgaan met mensen niet slopend is, antwoordt Anne- Marie: „De pijn, die de mensen hebben, voel ik in mijn eigen lijf. Toch is het niet slopend, ik heb geleerd op tijd afstand te nemen. Bovendien houden gezet in het oog, we kunnen elkaar opvangen, daar heb ik veel vertrouwen in." Mario zegt: „Soms heb ik een hekel aan deze gedreven heid, deze bestemming. Het is een besmettelijke ziekte, ik kan niet anders. Tuinieren, muziek of timmeren is voor mij een goede compensatie. Geef ik iemand te veel energie, dan is dat voor mij én die an der niet goed. Op dat moment luister ik naar de signalen van mijn lichaam en doe ik het rustiger aan. Eigenlijk is dat een schitterende balans." WILHELMINADORP - Op zaterdag 6 september wordt op een terrein van de Koninklijke Maatschappij De Wilhelmina- poider de jaarlijkse wedstrijd om het Zeeuws Ploegkam- pioenschap 1986 gehouden in de categorie Rondgaand en Trekker-Wentelploegen. Er zullen ongeveer 20 deel nemers in actie komen tijdens deze titelstrijd, die om 12.30 111 IT- Korrir*

Scheldebode | 1986 | | pagina 11