Vlissingse jeugdsoos houdt groots popfestival WOONGEMEENSCHAP VAN OUDEREN Met de bus naar de Nationale Taptoe Vrouwen en ouderen voorop bij Molukse driedaagse Souburg Dansles HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN SCHRIJVER-VERSLUYS R.V. Eenzaamheid Kasteel Wanneer kan ik me opgeven? M V SINT LAURENS - De vergrijzing in Nederland neemt hand over hand toe. Steeds meer ouderen die met het verstrijken der jaren zorgvol een toekomst zien opdoemen waarin vaak de eenzaamheid cen traal staat is daarvan het gevolg. Het bejaardenbe leid van de Nederlandse regering is niet toereikend om dit probleem afdoende op te vangen. Integen deel, door allerhande bezuinigingen wordt de zaak eerder verslechterd dan verbeterd. Als ouder wor dende Nederlander kan men op een gegeven mo ment voor een moeilijke keuze komen te staan: in de eigen woning blijven of toch maar naar een be jaardenhuis gaan. Voor veel mensen een zware be slissing. Beide mogelijkheden bieden een weinig aanlokkelijk perspectief. HET IS NU DE JUISTE TIJD EEN HUIS TE KOPEN ZIE ONZE ADVERTENTIE MET VELE MOGELIJKHEDEN EN WENSEN PAG. ONROEREND GOED. Vanaf 15 augustus zijn onze telefoonnummers weer voor u beschikbaar voor informatie en om in te schrijven. 01100-20176 01100-30428 01180-38370 Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. 33e jaargang. Oplage: Editie Vlissingen 22.685 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 21.034 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg. Mariekerke, Middelburg en Veere. O Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Openingstijden kantoor Vlissingen: 08.30-12.30 u, 13.30-17.00 u. Redactie: Redacteur: Luc Vranken, tel. privé 01184-13284. Correspondente: Marloes Wilbers, tel. privé 01180-16920. 301 UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1986 KANTOOR: TQRENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN VLISSINGEN - Onder het motto „Jongeren met weinig geld moeten toch leuk uit kun nen gaan" houdt jongerenso- ciëteit Walk-Inn op zaterdag 16 augustus een grootscheeps popfestival. De Vlissengse jeugdsoos krijgt dan mis schien eindelijk kans om wat uit de schaduw van grote broer De Piek te komen. Kan De Piek over het algemeen re kenen op relatief hoge bezoe kersaantallen, bij Walk-Inn schort dat er de laatste jaren nog al eens aan. Weinig bezoe kers, weinig publiciteit en dus weinig bekendheid voor de aan de Minister Lelystraat ge legen soos. Dit is niet altijd zo geweest. In 1955 werd via de her vormde kerk de kerkelijke jeugdorganisatie Hervormd Jeugdwerk opgericht. Toen 1967 de overige kerkelijke jeugdorganisaties te Vlissin gen samen gingen in het over koepelende orgaan SKW bleef Hervormd Jeugdwerk als enige onafhankelijke bestaan. De huidige verblijfplaats aan de Min. Lelystraat werd het nieuwe honk en gelijktijdig werd de naam van Hervormd Jeugdwerk veranderd in Walk-Inn. Onder de bezielde leiding van MAVO-directeur J. Hint- zen nam de jongerensociëteit snel in populariteit toe. Vijf avonden per week was de Walk-Inn geopend en er werd zelfs ruzie gemaakt om bar dienst te mogen draaien. John Kloeg, medewerker sinds het begin van de jaren 70 en van het huidige medewerkersteam de persoon met de meste „dienstjaren", denkt met wee moed aan dit tijd terug. De medewerkers waren in die tijd een stuk meer gemoti veerd dan tegenwoordig. We hadden meestal volle bak in de Walk-Inn en dat was voor ons ook leuker om te werken. Het was zo'n beetje de Flower Po wer tijd en dat betekende een gemoedelijk sfeertje met ge sprekken tot diep in de nacht. Artiesten die later beroemd zijn geworden traden met grote regelmaat bij ons op. Kaz Lux, Bonnie St. Claire, Fungus, Peter Blanker en Di- mitri van Toren hebben alle maal wel eens een optreden verzorgd. Ook Urbanus, toen nog Ur- banus van Anus geheten, was vaste klant. Je kunt wel zeg gen dat hij door ons groot is geworden op Walcheren. Het publiek vond het allemaal prachtig; disco's bestonden immers nog niet en de jeugd had minder geld en was dus eerder tevreden. De laatste ja ren is het helaas bergafwaarts gegaan met de soos." John van de Weater, secre taris van Walk-Inn, beaamt dit. „We proberen de jeugd op allerlei manieren te bereiken. Enkele medewerkers van jeugdsoos Walk-Inn te Vlissingen. - FOTO- KEES DE GRAVE Er treden bands op, we draaien videofilms, er worden zaalvoetbalwedstrijden geor ganiseerd in samenwerking met andere jeugdsozen en we hebben zelfs wel eens enkele droppingen gehad. Succes blijft echter uit. Daarbij is er ook nog het feit dat de subsi dies die we van de hervormde kerk en de gemeente Vlissin gen krijgen elk jaar minder worden. Door dit alles hebben we al meerdere malen over wogen er het bijltje bij neer te gooien. Daar zien we toch al tijd weer van af; de Walk-Inn heeft nog nooit problemen ge had als er bands optraden en krijgt daardoor altijd een ver gunning. In dat opzicht zijn we uniek te noemen en zou het eeuwig zonde zijn als we de boel zouden sluiten. We gaan dus om het een beetje leuk te houden dingen organiseren die we zelf graag zien, het ko mende popfestival is daar een goed voorbeeld van." De Walk-Inn is elke vrij dagavond geopend voor jonge ren vanaf zestien jaar. Twaalf tot vijftienjarige kunnen eens in de twee weken op zaterdag avond in de jeugdsociëteit te recht. Hoewel er geregeld wat speciaals op het programma staat, is het popfestival op za terdag 16 augustus toch een uitschieter. Voor het eerst sinds jaren treden er vijf bands achter elkaar in de Walk-Inn op. De groepen ko men allemaal uit de regio en treden tegen een onkostenver goeding op. Dit heeft tot ge volg dat de toegang voor de bezoekers geheel gratis is. Nico Breure, de organisator van het geheel: „De bands die komen (Tissue, Dasjan, Car Trouble, Carbazol en Call Boys) zijn allemaal oude be kenden van ons. Omdat de Walk-Inn geregeld begin nende bandjes de gelegenheid geeft om debuutoptredens op haar avonden te verzorgen en veel groepen de ruimten in ons gebouw gebruiken om te oefe nen, wilden zij wat voor ons terug doen. Door belangenloos te komen spelen geven zij ons de kans dit festival te organi seren. We rekenen op een suc cesvolle dag en als dit inder daad uitkomt zijn er plannen om elke zomer zo'n festival te houden." Het Walk-Inn popfestival begint om 14.00 uur en duurt tot 24.00 uur. Tussen 19.00 en 20.30 uur is er de mogelijkheid saté te bakken op een daar voor gereedstaande barbecue. Tevens zijn er belegde brood jes verkrijgbaar. lll!llllimmilllllllillll!lilllimmillimillllllllimilll!l!!llllllllllim!ll!ll!lllll!l!!ll!l!!llll!lll!l!ltM!l!ll!lllimilillllllllll!llll!lllilll!lllllllllllim „Als het op Walcheren lukt..." Alleen blijven wonen, vooral als weduwnaar of weduwe, kan in veel gevallen ontaarden in gevoelens van eenzaamheid, nut teloosheid en somberheid. Vrienden van vroeger zijn gestorven en kinderen hebben vaak geen tijd om langs te komen of zijn verhuisd. Een bejaardenhuis lijkt echter ook geen prettig voor uitzicht. De inwoners ervaren dat beslissingen die zij gewend waren zelf te nemen door de leiding uit hun handen genomen wordt. Voorts heeft het geheel iets onpersoonlijks; de bewoner van het bejaardenhuis voelt zich vaak niet meer dan een num mer uit een lange rij. Een aantal ouderen, in leef tijd uiteenlopend van 53 tot 75 jaar, hebben getoond de ware pioniersgeest te bezitten door een nieuwe oplossing voor al deze problemen te creëren. Af gelopen weekeinde kregen be langstellenden de gelegenheid dit te onderzoeken toen de woongemeenschap van oude ren 't Hof Popkensburg een open dag hield. Hoewel de in St. Laurens gelegen woonge meenschap nog niet geheel voltooid is, de officiële opening door minister Brinkman vindt op 22 oktober aanstaande plaats, was het toch goed mo gelijk een beeld te krijgen van het leven zoals dat zich in de nabije toekomst in 't Hof Pop kensburg gaat afspelen. Voorzitter van de door de bewoners opgerichte Coöpera tieve Vereniging Woonge meenschap van ouderen 't Hof Popkensburg P. Riemens toonde zich erg tevreden met het grote aantal bezoekers op de open dag. „Gisteren hebben we een aparte open dag ge houden voor de bewoners van St. Laurens. Hoewel Popkens burg nog nèt op het grondge bied van Veere ligt, wonen we ook in St. Laurens en hebben dus veel met de bewoners te maken. Die stelden het erg op prijs dat we een open dag voor hen alleen hadden georgani seerd. Er waren zo'n zestig man en nu is het gelukkig ook vrij druk. Drukker dan ik ver wacht had en daar ben ik blij mee want dan kunnen de mensen zelf zien dat we geen sekte of zo iets dergelijk zijn. Dat denken ze namelijk nog al eens. Nee, we zijn gewone brave mensen, hoofdzakelijk uit Walcheren, die door geza menlijke inspanning een goede oude dag tegemoet wil len gaan. Samen voor de ge zelligheid en voor het verlich ten van de dagelijks terugke rende karweitjes en toch ge heel eigen baas zonder direc trices en beheerders. We dop pen onze eigen boontjes, zowel letterlijk als figuurlijk want we hebben al 160 kg in de diepvries uit onze gemeen schappelijke tuin." Popkensburg is een complex dat bestaat uit 14 woningen, een gemeenschappelijke ruimte met woonkamer, keu ken en diverse bijruimten, on der meer een wasserette, een bloemenhof en groentenhof, wat land met kleinvee en schapen en een stukje bos met een vijver. Iedere bewoner van de woongemeenschap heeft een eigen woning met een eigen huisnummer (Kas teelstraat 8 t/m 23), eigen bel en eigen brievenbus. In de ge meenschappelijke ruimte worden gezamenlijke activi teiten ondernomen. Het be langrijkste daarbij is de dage lijks terugkerende avond maaltijd die in de eetkamer genuttigd wordt. Pieter J. van Duijne, secre taris van de coöperatieve ver eniging: „Alleen eten is niet leuk. Daarom leggen we vooral de nadruk op de avond maaltijd in de gemeenschap pelijk ruimte. Inkopen doen en koken wordt bij toerbeurt door ons allemaal gedaan. Hierdoor krijg je steeds een wisselende groep inwoners die zich bezig houden met het eten. Door rationalisering van het werk komt er meer vrije tijd voor ons. Die gaan we be steden aan het maken van nuttige en kunstzinnige uitin gen. Activiteiten waar je in je eentje niet zo snel aan toe komt. Ik spreek dan over bij voorbeeld kleien, weven, schil deren en beeldhouwen. Het verbouwen van groenten en dergelijke is ook mogelijk. Wie zin heeft kan mee doen en als je het nog niet kunt is het een mooie gelegenheid om het te leren." Initiatief voor het stichten van Popkensburg is gekomen van de in Eindhoven geves tigde vereniging de Maat schappij van Welstand. Deze lillllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllljllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Inl 's Heer Hendrikskinderendijk 84 4461 EC Goes - Tel. 01100-14352 Het gezelschap voor hun eigen dorp protestantse vereniging is in 1822 opgericht met het doel be hoeftige protestanten te on dersteunen. Tegenwoordig worden ook andere mensen door hen geholpen. „De bedoe ling van de Maatschappij van Welstand was", aldus rent meester van de vereniging L. Kaptein, „om met dit projekt een voorbeeld te stellen. Ondanks de risico's kan voor veel ouderen het wonen in een woongemeenschap een oplossing betekenen voor het probleem van de eenzaamheid. We wilden de regering en an dere gemeenten laten zien wat nu precies zo'n woongemee- schap inhoudt en hopen dan dat er meer van dit soort pro- jekten gestart worden. Het lag in de bedoeling om onze bij drage te leveren met een agra rische gemeenschap. De oude boerderij 't Hof Popkensburg was ons eigendom en had een ideale liglaats: een natuurlijke omgeving en toch niet te ver van de stad Middelburg ver wijderd. We werden wel ge waarschuwd voor de Zeeu wen; de mensen zouden er vreemd tegenover staan vol gens velen. Als het echter op Walcheren zou lukken dan lukt het overal." De Maatschappij van Wel stand legde de basis voor het hele projekt maar de ouderen zelf werken het verder uit. Toch blijven er banden met de vereniging. Volgens een offi cieel huurcontract van de Maatschapij van Welstand worden de woningen, de ge meenschappelijke ruimte en wat land gehuurd. De huur van een èénslaapkamerwo- ning bedraagt ƒ400.- per maand. Die van een twee- slaapkamerwoning bedraagt ƒ480,- per maand. Daarbij is de huur van de gemeenschap pelijke ruimte, die samen door de bewoners opgebracht moet worden voor een alleen staande 140.- en voor een echtpaar 185,- per maand. Verdere overige kosten, on der meer voor de gezamenlijke warme maaltijd, bedragen 175,- per maand. Tenslotte betaalt een alleenstaande een malig 2500,- en een echtpaar eenmalig ƒ4000,-. Dit voor de inrichting van de gemeen schappelijke ruimte, zoals de aanschaf van keukenappara- tuur, pannen en potten, de in richting van de eet- en woon kamer, vloerbedekking, gor dijnen en werktuigen voor de tuin. Subsidie wordt onder meer gegeven door het Konin gin Julianafonds en de Rid derlijke Duitse Orde. men er alleen maar proble men. Het beste zou natuurlijk zijn als er een heleboel woon gemeenschappen als de onze - FOTO: PETER UEVENSE in Nederland zouden zijn. Dan was er voor iedereen wel een geschikte te vinden. Het begin is er nu in ieder geval." De Nationale Taptoe Breda krijgt dit jaar de elfde editie. Van 21 tm. 30 augustus (met uitzondering van zondag 24 augustus) zijn er dagelijks avondvoorstellingen met het puikje wat Nederland te bieden heeft op het gebied van harmonie, fanfare en brassband. De Koninklijke Mi litaire Kapel (KMK), Johan Willem Friso Kapel, de kapel van de Koninklijke Luchtmacht en de Marinierskapel van de Koninklijke Marine zijn alle vier in Breda aanwezig. Lezers van Het Nieuwsblad van de Bevelanden en van De Seheldebode, worden in gelegenheid gesteld om op een voordelige en gemakkelijke wijze dit kleur- en klankspektakel te bezoeken. Reisbureau Van Fraassen organiseert in samen werking met onze bladen een trip naar de Taptoe Breda voor VRIJDAG 22 AUGUSTUS. De kaarten voor de busreis en een overdekte zitplaats kosten 39,50. Deze kaarten worden -zo- lang de voorraad strekt- uitsluitend verkocht bij de kantoren van Holland International Van Fraassen: Paul, Krügerstraat 21 te Vlissingen; Londense Kaai 19 te Middelburg en Voor straat 18 te Goes. De opstapplaatsen zijn als volgt: Vlissingen Stadhuisplein 18.00 uur; Middelburg Station 18.15 uur; Goes Station 18.45 uur; Kruiningen De Uitkijk 19.00 uur. Deze laatste organisatie be staat uit de oorspronkelijke oprichters van 't Hof Popkens burg. Vroeger stond er name lijk op de plaats waar nu de woongemeenschap is, een kas teel. In 1831 is dat kasteel ge sloopt maar tijdens de officiële opening op 22 oktober wordt er een tentoonstelling over deze roemruchte periode uit de ge schiedenis van het hof gehou den. Er is veel interesse van an dere ouderen voop-Popkens- burg. Toch wordt niet iedereen toegelaten. Dhr. Riemens: „In eerste instantie kan elk per soon bij ons komen wonen. Na een proefperiode van enige tijd beslist de door ons opge richte ballotagecommissie of de desbetreffende persoon de finitief kan blijven. Het is wel ballotage op persoon en niet op de hoogte van het inkomen of vermogen. Wonen op Popkensburg moet voor een ieder betaal baar zijn en blijven. Je moet als mens wel bij de rest van de bewoners passen, anders ko- SOUBURG - Morgen (don derdag) start de jaarlijkse Molukse Midzomer Drie daagse in de wijk Oost-Sou burg. Het driedaagse feest staat bol van de activiteiten en beslaat de donderdag, vrijdag en zaterdag. Een grote tent aan de Kromwegesingel, het plein in de wijk en het ont spanningslokaal van de kerk vormen het decor van het ge beuren „dat" aldus Njongkie Pattinama van de organise rende Stichting Mae-Uku, „bedoeld is voor iedere geïnte resseerde en niet alleen voor de 'eigen' mensen". Het 35-jarig verblijf van de Molukse gemeenschap in Ne derland krijgt op deze zesde driedaagse extra aandacht in de vorm van een gala-avond speciaal bestemd voor de ouderen binnen de Molukse gemeenschap. „Het is bedoeld als een soort van eerbetoon aan de ouderen voor alle opof fering en verdiensten waar aan de jongeren veel te dan ken hebben", aldus Pattinama van Mae-Uku. De gala-avond vindt vrijdag in de tent plaats en houdt ondermeer een op treden in van de groep Beth Cherem, die na achttien jaar speciaal voor deze gelegenheid een come-back viert. Nette kleding, de groep Rame Den- da ng en bediening door een aantal obers en serveersters van Mae-Uku luisteren de ga- la-avond verder op. In het ontspanningslokaal van de kerk in Oost-Souburg vindt zaterdag een doorlo pende videopresentatie plaats van de vrouwenwerkgroep van Mae-Uku waarin de extra moeilijke strijd van Molukse vrouwen wordt belicht. Op de zelfde plaats is ook een doorlo pende mode-fototentoonstel ling. Voor donderdagavond staat in de tent een modeshow ge pland van de Molukse begin nende modeontwerper Mozes Telussa en optredens van de gebroeders Telepary, de groep Formercis uit Sittard en de dansgroepen van kinderen en volwassenen van de stichting Mae-Uku completeren mede het programma van de drie daagse. De Midzomerdriedaagse be gint elke dag om 10 uur en duurt tot 1 uur 's nachts. Elke dag begint met tal van kinder activiteiten en zaterdag zijn er bij het festivalterrein ook tal van authentieke Molukse hap jes. Op donderdag- en vrij dagavond zijn de entreeprij zen f 1,50 (tot en met 13 jaar) en f 3,50 en voor zaterdag gel den de entreeprijzen f 2,50 een f5,-. (ADVERTENTIE)

Scheldebode | 1986 | | pagina 1