ZOMERPROGRAMMA ZEEUWS ORKEST WNF: nieuwe „Ark van Noach' Dreams Die First PO/INCIE ZEELAND r MENSEN 1 N BEWEGINGB 1 Vergunningen Total Sunseeker Paardentram in Vlissingen Steak 25 JAAR WERELDNATUURFONDS ju^Em^o^EEL SLIMMERIKEN KOPEN BIJ Vertikale famelzordUnen! i SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 18 JUN11986 Peugeot levert een kom pleet assortiment fietsen waar onder (semi)racefietsen, supersportfietsen, jeugdfiet- sen en speciaal op de Neder landse markt afgestemde stadsfietsen zoals de VERSAILLES. Mede door de unieke lugloze framebouw het topmodel onder de moderne stadsfietsen. Sportief en elegant, robuust en toch licht- lopend. Verkrijgbaar in dames- en herenmodel en kompleet uitgevoerd met stofdichte kogellager trapas, Sachs licht metalen trommelremmen, Torpedo 3-versnellingsnaaf, dural spieloze cranks en gesloten kettingkast. Ga eens langs bij onderstaande dea lers) voor meer informatie. Peugeot sportfietsen, al vanaf 579,- venstraat 18, 01180-12410. MIDDELBURG: Bas Melse, Lange Vieleweg 21, 01180-14420. MIDDELBURG: Klaassen, Seisweg 45-47, 01180-14596. OOST SOUBURG: Meijers, Kanaalstraat 62, 01184-61253. VLISSINGEN: Bram van Sluijs, Bellamypark 28, 01184-13868. VLISSINGEN: H. van Wezel, Koudekerkseweg 51-53, 01184-12544. VLISSINGEN: L. Wijkhuys, Badhuisstraat 19, 01184-12084. VLISSINGEN: Toon's Rijwielshop, Winkelcentr. Papegaaienburg, 01184-79565. VLISSINGEN: Meijers, Troelstraweg 364, 01184-64087. provinciale griffie Wij zijn dealer voor Zeeland en West-Brabant van: -Swift -Solifer En voor Midden-Zeeland: RECREATIEPARK STELLEPLAS 307 VEERE - Dat een zo kleine provincie nog een eigen sym fonisch orkest bezit, is geen unicum maar wel bewonde renswaardig. Een bezit dat we eigenlijk zouden moeten koes teren, temeer omdat in deze tijd van besparing en besnoei ing heel veel op cultureel ge bied gedoemd is te verdwij nen. Het Zeeuws Orkest is dan misschien in vergelijking met de andere regionale orkesten in Nederland geen grootse muzikale groepering, het slaagt er toch in om 3 maal per jaar (november, april en juni) een programma aan het pu bliek aan te bieden. De zomerserie staat nu voor de deur en het gezelschap dat onder leiding staat van diri gent Louis Stotijn treedt bin nenkort op in Zierikzee (20 ju ni) en Veere (21 juni). Deze keer met een populair klassiek programma van Italiaanse en Franse componisten met bo vendien een flink brok vokale muziek dat gezongen wordt door de sopraan Annegeer Stumphius en de tenor Adriaan van Limpt. Het Zeeuws Orkest in zijn huidige vorm is ontstaan na een fusie tussen de Vereniging voor Instrumentale Muziek, die in 1889 in Middelburg is opgericht en het Zeeuws Ka merorkest uit Goes. Het over grote deel van de instrumen talisten (met name de strij kers) zijn liefhebbers en de overigen zijn semi-beroeps- musici. Voor dirigent Stotijn een uitdaging. Hij moet zorgen voor een harmonieus geheel. Hij zwaait nu bijna 10 jaar de dirigeerstok bij het Zeeuws orkest en heeft daarvoor in de muziekwereld als violist, fa- gottist en dirigent zijn man netje gestaan. Men bereidt danook voor zijn jubilum in april volgend jaar een feeste lijk programma voor. Annegeer Stumphius: so praan. Soliste bij het zomer- concert van het Zeeuws orkest. Deze zomer opent men het concert met de overbekende ouverture Wilhelm Tell van G. Rossini. Een componist die prachtige muziek schreef maar ook bekend stond om zijn niet te stelpen eetlust. De „Steak Rossini" (rundfilet met paté, truffel en een madeira- sausie) is hier het bewijs van. Men vertelt bovendien van hem dat hij meestal in bed componeerde en te lui was om een blad muziek dat hij uit zijn handen liet vallen op te rapen. Hij schreef liever de melodie opnieuw. Het gemak waarmee hij zijn werken schreef komt ook tot uiting in de ouverture die zeer duidelijk het verhaal van de Zwitserse held die een appel van het hoofd van zijn zoon schoot vertelt in muzikale taal. Daarna zingen de solisten 3 aria's uit La Traviata, de mooiste, meest drastische bladzijden uit deze opera van G. Verdi. Het orkest besluit het eerste deel met de ouver ture van La Forza del Destino van Verdi. Na de pauze brengt men een boeket met Franse composities. De Suite Masques et Bergamasques van G. Fau- rê, de Arlessienesuite van G. Bizet en 3 aria's uit Carmen van Bizet. Naast de beroemde Air de la fleur van Don José ook de aria van Micaëla en het wondermooie, dramatisch zeer geladen slotduet. Het Zeeuws Orkest heeft zich deze keer kunnen verze keren van de medewerking van een van Nederlands meest besproken tenoren. Adriaan van Limpt is als een komeet verschenen aan het zangers firmament. Hij had oorspron kelijk dan ook geen loopbaan in de muziek gepland. Hij was eigenaar van een autospuiterij en zong op feestjes en partijen bij vrienden. Enkele operaex perts zagen in hem echter een grote stem en adviseerden van Limpt om zich meer op de stu die van de muziek toe te leg gen. Hij behaalde cum laude zijn diploma aan het Conser vatorium van Maastricht en begon toen aan een bliksem carrière. Optredens bij de Ne derlandse Opera, maar ook een internationale bewonde ring voor zijn vertolkingen in o.a. Italië, Duitsland, Mexico en Canada. Hij zong met so pranen van wereldformaat zo- Adriaan van Limpt: tenor. Solist bij het zomerconcert van het Zeeuws Orkest. als Christine Deutekom en Joan Sutherland en behaalde triomfen met vele titelrollen van bijna alle bekende 19de eeuwse opera's. Annegeer Stumphius be wandelde de weg die de meeste zangers volgen. Zij studeerde zang bij Jo Bolle- kamp aan het Rotterdams Conservatorium. Vorig jaar behaalde zij het diploma van uitvoerend musicus. Tijdens haar studie volgde zij inter- pretatiecursusen bij Elly Ameling, Ruud van der Meer en Elisabeth Schwarzkopf om zich verder te specialiseren. Zij geeft regelmatig recitals (o.a. voor de Vrienden van de Huismuziek) en soleerde in concerten, opera's en radio opnamen. Momenteel maakt zij deel uit van het Nederlands Operakoor. Zij staat aan het begin van haar carrière. Een voor de muziekliefheb bers dus aantrekkelijk pro gramma dat men kan gaan zien en beluisteren in: (Zierik zee op vrijdag 20 juni in de Grote Kerk om 20.00 uur). Veere op zaterdag 21 juni in de Grote Kerk om 20.00 uur. Toe gangskaarten k 15,-. Er is reductie voor 65-plussers en bezitters van een CJP. MIDDELBURG - Pater Da vid, een Frans missionaris in China, ondekte 120 jaar gele den het bestaan van de reu- zenpanda. Deze bedreigde diersoort zou alom bekend worden als het embleem van de internationale natuurbe schermingsorganisatie World Wildlife Fund (WWF) en de Nederlandse afdeling daarvan het Wereld Natuur Fonds (WNF). 25 Jaar geleden werd het WWF opgericht. Het beginka pitaal werd bijeengebracht door ZKH Prins Bernhard, die toen de volgende woorden sprak: Met onze nieuwe technische mogelijkheden hebben wij ook een zware ver antwoordelij kheid geschapen ten aanzien van toekomstige generaties. Als wij geen aan dacht hebben voor de aansla gen op de natuur, dan beseffen wij onvoldoende, dat de toe komst van de mens zelf van die natuur afhangt. Om de na tuur van de wereld te sparen voor die toekomst, is het We reld Natuur Fonds dan ook als een nieuwe Ark van Noach...". Prins Bernhard is tot op de dag van vandaag president van het WNF gebleven en het 25-jarig bestaan wordt dan ook gevierd op de dag dat Prins Bernhard zijn 75e ver jaardag viert: 29 juni a.s. Als eerbetoon aan de Prins wordt hem op zijn verjaardag een Natuureducatiefonds aan geboden. Onderdeel van dit fonds is een Panda Natuurbus, die scholen gaat bezoeken. Behalve het behoud en de bescherming van de natuur in al haaf vormen houdt het WNF zich bezig met voorlich ting en educatie. Dit alles kost vel geld en fondswerving is daarom het belangrijkste werkterrein van het WNF. Via donateurs en de verkoop van Panda-artikelen wordt het geld bijeengebracht. Sinds 1961 werden ruim 4000 projecten over de hele wereld gefinancierd met een totaal bedrag van bijna 300 miljoen gulden. In Nederland werd steun verleend aan o.a. het Zeehon denopvangcentrum in Pieter- buren, de Stichting Zeeuwse Schaapskudde, het verdron ken land van Saeftinghe, de Wadden vereniging en Green peace. Internationaal werd in de bres gesprongen voor o.a. de Galapagos eilanden, orangoe- tans, flamingo's, trekvogels, Het bekende plaatje het tropisch oerwoud, zee schildpadden, het Przewalski- paard, chimpansees en het re genwoud. Er zijn belangrijke successen behaald: reservaten zijn veiliggesteld, op het laat ste moment is het uitroeien van bijvoorbeeld de tijger in Azië voorkomen, de jacht op walvissen is beperkt. Maar nog steeds sterven er per dag 100 planten- of dier soorten uit en nog steeds wor den tropische bossen en wa terrijke natuurgebieden in een alarmerend tempo vernietigd. Drieëntwintig landen ma ken deel uit van het WWF. Het WNF-Nederland is met 100.000 donateurs en 17.000 jeugdleden (de zg. Rangers) een van de sterkere afdelingen. Kees Mol, voorzitter van het Zeeuwse WNF-comité en Rien Mondeel, comité-lid, lichten de situatie van de Zeeuwse WNF-afdeling toe. Na enig ge blader in de papieren weten ze het juiste aantal Zeeuwse do nateurs te vinden, het zijn er ruim 1000, één procent maar van het landelijk totaal. Voor verdere gegevens verwijzen ze naar het hoofdkantoor van de WNF in Zeist. Het geringe aantal Zeeuwse donateurs baart beide heren kennelijk geen zorgen. „Zee land is ook zo'n moeilijk ge bied, dunbevolkt en geogra fisch heel ongunstig", brengt Kees Mol verschillende malen als argument naar voren. Hij voegt daar aan toe: „Het gaat tenslotte toch vooral om het inzamelen van geld en dat krijgen we toch vooral binnen via de kraampjes op brade rieën en feesten en de Panda- winkeltjes". De vraag of het WNF wat elitaire trekjes vertoont is kennelijk niet zo uit de lucht gegrepen, want Kees Mol ont kent dit, terwijl Rien Mondeel „ja", zit te knikken. Op de vraag of er in dat ka der van het 25-jarig bestaan van het WNF nog iets wordt georganiseerd in Zeeland, ant woorden de heren „Nou nee, eigenlijk niet". Even later voegt Rien Mondeel daar aan toe: „...maar het is misschien ^wel een idee", en Kees Mol legt uit: „De grotere projekten lo pen allemaal via het hoofdbe stuur in Zeist. Via pers en t.v. komt er toch wel voldoende belangstelling. We gaan wel weer iets organiseren samen met de andere natuurbescher mingsorganisaties in Zeeland, dan heb je niet zo'n klein pu bliek". Heeft u belangstelling voor informatie over het WNF of Panda-artikelen er staat ko mend weekend een „Panda- kraam" op de schaapsscheer- dersfeesten in Nisse en op de braderie in Middelburg. VLISSINGEN - Op tien achtereenvolgende zaterda gen, van komende zaterdag 21 juni, tot en met zaterdag 23 augustus onderhoudt de Vlis- singse paardentram een gere gelde dienst tussen de boule vard en het centrum van Vlis singen. De ritten vinden plaats tussen 13.30 en 16.30 uur. De paardetram vertrekt op de boulevard bij het Strand- hotel en gaan over de boule vard door Coosje Busken- straat, Spuistraat naar de hoek Lange Zelke/Walstraat. Van de plek waar de nieuwe bibliotheek moet komen gaat het via de Lange Zelke, Spui straat en Kenau Hasselaar straat terug naar het Strand- hotel. De halteplaatsen worden met borden aangeduid. De rit ten per paardetram zijn gratis en zowel toerist als inwoner kan gebruik maken van die nostalgische service die de passagiers naar het Vlissingse winkelcentrum voert. De Vlissingse paardentram is een jaarlijks terugkerend evenement, dat wordt aange boden door de Vereniging Winkelcentrum Vlissingen. De autobus-vrije Markt tij dens de braderie maakt het na enige jaren wederom mogelijk voor Seventy Seven een po dium neer te zetten. Dat geeft een drietal formaties van Zeeuwse bodem de mogelijk heid op vrijdag en zaterdag hun muziekkunsten aan het publiek te laten zien. Voor de bar op de Markt 77 treden vrijdagmiddag vanaf 17 uur Eddie en Michael Tele- pary op als gitaarduo. 's Avonds vanaf zeven uur wordt het optreden van het tweetal muzikanten herhaald. Vanaf half negen diezelfde avond treedt voor Seventy Se ven de groep Dreams Die First op. Op zaterdagmiddag rond het middaguur is weer het gi taarduo Telepary te zien en te horen. Om 13.30 uur herhaalt het tweetal de muzikale show. Muziekgroep Tenderfoot sluit vanaf 14.30 uur het ge-beuren op het podium van Seventy Seven af. Dreams Die First zoals de officiële naam van de groep luidt, is een nieuwe band met inmiddels ervaren musici. De leden hebben ervaring opge daan in verschillende Zeeuwse bands en dat levert dansbare en eigentijdse muziek op met een zekere diepgang. Karin de Koek neemt de zang voor haar rekening en haar prestaties bij The Serial zijn inmiddels nationaal be kend. Peter Wessel speelt gi taar en zat ook achter de knoppen voor de eerste Dreams Die First Dare to Dream, die in april van dit jaar verscheen. De overige leden van Dreams Die First zijn Peter Pruyssers op bas, Herman Haas op synthesizer (ook ver antwoordelijk voor de arran gementen) en achter het slag werk Wim Reijnierse. Lange Delft 17, Middelburg. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Total Raffinaderij Nederland N.V. te Vlissingen heeft bij hen op 20 maart 1986 een aanvraag om vergunningen ingevolge de Hinderwet en de Wet in zake de luchtverontreiniging ingediend voor het uitbreiden en wijzigen van de inrichting door het aanpassen van de bestaande gas-olietanks Tk-512 en Tk-513 voor kerosine-opslag. De inrichting is gelegen op een perceel aan de Luxemburgweg te Borsele, kadastraal bekend gemeente Borsele, sectie A, nos. 278, 313, 314, 326, 329, 332, 342, 347, 371, 374, 377, 382, 384/16, 384/26 en 386. Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten be sloten de gevraagde vergunningen te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting en van luchtverontreiniging. De aanvraag, de vergunningen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 19 juni 1986 tot en met 18 juli 1986 op de volgende plaatsen en tijden: - in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10 te Heinkenszand van 9-12 en van 14-16 uur en iedere vrijdagavond in de openbare bibliotheek, Stengeplein 1 te Heinkenszand van 17-20 uur. - op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep Vanaf 19 juni 1986 tot en met 18 juli 1986 kan tegen voornoemde vergun ningen beroep worden ingesteld bij de Kroon door de aanvrager, de be trokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28,1e lid onder c van bovengenoemde wet bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen be zwaren in te brengen. De vergunningen worden op 19 juli 1986 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorzie ning is gedaan. Eventuele beroepschriften moeten worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en moeten worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van bestuur, Kneuterdijk 22, 2514 EN 's- Gravenhage. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voor ziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de ge schillen ven bestuur van de Raad van State. Middelburg, 18 juni 1986 sint pieterstraat 42, postbus 60014330 la middelburg, tel. 01180-31011 Stelleweg 1 - Heinkenszand - Tel. 01106-2260 Tevens verhuur van stacaravans bungalows, jaar-, seizoen- en passantenplaatsen Wij zijn het hele jaar geopend en bovendien zeven dagen per week. e*ac! Bij BestoSol betaalbaar. Enuitstejten^van kwaliteit 71 Wij bieden «n een uitge breid kleurer programma Hoofd kant. 013-366157 Bwl: 140 180 220 260 300 340 380 160 210 252 286 330 365 394 439 n too 723 267 304 353 394 427 4 73 240 236 281 374 377 422 451 507 X 260 245 287 333 389 436 465 524 Voor v«st« pnpan or hanio garantie'* Mimweeiw Oost-Souburg, Dijkstraat 54, 01184-66644 Middelburg, Biesbosstraat 24, 01180-16368 ook na 18.00 uur telefonisch te bereiken Gevonden fietsen De gemeentepolitie van Middel burg houdt op donderdag 19 juni een kijkdag van gevonden fietsen. Tussen 16.00 en 17.00 uur kunnen mensen, die aangifte hebben ge daan van hun fiets zonder post code komen kijken op de binnen plaats van het politiebureau, Ach ter de Houttuinen 10.

Scheldebode | 1986 | | pagina 7