Walcherenrit voor old-timers „RECREATIE, BOEREN OF NATUUR?" Vliegshow Midden- Zeeland Loterij voor bioscoop CENTRALE VRAAG IN RUILVERKAVELING WALCHEREN: MS-Stichting DAGTOCHTEN in JULI Buitenlandse folklore MIDDELBURG - Er komt een „ruilver kaveling" op Walcheren, nou en? En ver der niks, tenzij u geïnteresseerd bent in hoe vol Walcheren 's zomers loopt met re- kreanten, hoe de inkomenspositie wordt voor boeren, hoe Walcheren eruit ziet als u er in de toekomst door fietst. Openheid Para's, stuntvliegers, Old-Timers, formatievliegen Demonstratie DIE DE POLSSLAG VAN HUN STREEK WILLEN VOELEN EN DE VINGER OP DE KNIP GAAN EVEN ZITTEN VOOR DE SCHF7DEB0DE ifcMasMHgfel VLISSINGEN - De traditio nele old-timersautorit over Walcheren is jarig. In 1986 zal het de tiende keer zijn dat de rit verreden wordt en ko mende zaterdag vindt die ju bileumeditie plaats. De start is gepland om 8.30 uur bij Hotel Britannia. Het gebeuren, een organisa tie van het Vlissings Activitei ten Fonds, kent een delne- mersveldvan meer dan 120 oude auto's en de betrokken chauffeurs stammen uit Ne derland, Belgie en Engeland. De old-timers-rit voert de deelnemers over heel Walche ren en weinig inwoners zullen veel, moeite moeten doen om de orhvangrijke stoet oudjes te zien passeren. De Walcheren- rit gaat na de Vlissingse start» naar Oost-Souburg en vervol gens naar Middelburg, de eer ste stopplaats. Daarna voert de tocht de groep naar Seroos- kerke, Veere, Oostkapelle, Domburg, Westkapelle en Zoutelande, waar ook gestopt wordt. Via Zoutelande rijden de old-timers vervolgens weer Vlissingen binnen. Ongeveer om vier uur in de namiddag wordt de stoet heelhuids op het Bellamypark verwacht. Omdat het de tiende keer is dat de Walcherenrit verreden wordt, is het programma uit- gebreid. Naast de gebruike lijke tocht is er op vrijdag avond een behendigheidswed strijd Plaats van handeling is ook het Bellamypark en de competitie start om 19 uur. Daarvoor, om 17 uur zijn daar ook stands te bezoeken van de ANWB en Veilig Ver keer Nederland. Oude oorlogs voertuigen van Keep Then Rolling zijn ook aanwezig en geinteresseerden kunnen te recht op een miniatuur-auto- en een onderdelenbeurs. Bij de start van de behen digheidswedstrijden zorgen enkele amusementsgroepen (onder andere een aerobic showgroep) voor nog wat ex tra ontspanning. Bij het begin van de twee daagse jubileumversie van de Walcherenrit voor old-timers worden de deelnemers door het Vlissingse college op een kopje koffie in het Stadhuis getracteerd. Dat gebeurt om 16 uur. Zaterdagmiddag rond vieren reikt de Vlissingse bur gemeester J.C.Th, van der Doef op het Bellamypark de bijbehorende prijzen uit aan enkele vanm de deelnemers. Daarna overhandigt de voor zitter van het Vlissings Activi teiten Fonds, G. van Geelker ken, de trofee voor de winnaar van de behendigheidswed strijd van vrijdagavond. MIDDELBURG - Mexico: een schrijnend contrast tussen het groots opgezette, miljoe- nenverslindende wereldkam pioenschap voetballen en ach ter schuttingen de parkeerter reinen vol tentjes, met daarin gezinnen met soms tien kinde ren, bijna geen voedsel, slachtoffers van de aardbe ving. Dat dit beeld veel mensen dwars zit, ondervond Co van den Buuse, toen hij op het Del tacollege, waar hij Nederlands geeft het plan lanceerde om op de jaarlijkse sportdag van de eerste en tweede klassen geld bijeen te brengen voor deze mensen. Dit plan werd gebo ren naar aanleiding van de ac tie Sport Aid voor Afrika en het initiatief van Freek de Jonge, die in samenwerking met de Novib, een actie is be gonnen voor de in nood verke rende Mexicanen. „Het was heel leuk om mee te maken, dat iedereen heel enthousiast en spontaan met een meewerkte," vertelt Co. „In eerste instantie de leerlin gen, die de aktie mee hebben opgezet, maar ook de docenten en instanties. Het was echt een bliksemaktie. Na vier uur en tientallen telefoontjes was de zaak rond." Het is alweer ruim dertig jaar geleden, dat Walcheren na de inundatie opnieuw werd ingericht. Voor de boeren van toen werd het een modern landbouwgebied. Inmiddels zijn de eisen die worden gesteld aan bijvoorbeeld de grootte, vorm en ligging van de kavels zo zwaar geworden, dat Walcheren als landbouw gebied is verouderd. Een aantal jaren geleden is daarom door de Walcherse agrariërs gevraagd om een herinrichtingsplan. Zo'n plan wordt nu voorbereid. Énkele standpunten, die door de studenten naar voren werden gebracht: Unaniem werd gekozen voor een breder opgezette „herinrichting" en geen „ruilverkaveling". Echt dramatische veranderingen verwachten de studenten niet. Wel zullen ten behoeve van de landbouw de kavelvorm, - grootte en -afstand tot de boerderij worden aangepast. Ook worden enkele wegen verbreed en moet het water peil wat omlaag. De vogels, voor wie Walche ren een belangrijke trek- en overwinteringsgebied in Europa vormt, moeten in de poelgebieden voldoende gras land behouden. De agrariërs kunnen hiervoor een zg. be heersvergoeding krijgen als schadeloosstelling. Minicampings mogen maar maximaal vijf standplaatsen bieden en moeten goed worden ingeplant. De open poelgebie den moeten open blijven, dus geen wegbeplanting of nieuw bouw van boerderijen. Kies voor betere kwaliteit wegbeplanting en dan des noods wat minder. Dat bete kent meer soorten planten en bredere bermen, zodat de ziek tegevoeligheid minder is en het onderhoud gemakkelijker. De rekreatiedrukte op Wal cheren is al erg groot, maar dat is moeilijk tegen te houden door de aanleg van de Ooster- scheldedam en het landelijk beleid. Zorg dan wel voor een verschillend rekreatieaanbod. Maak bijvoorbeeld van West kapelle en Vlissingen echte toeristencentra, maar biedt ook rustzoekers eenvoudige kampeermogelijkheden bij de boer. Vang de rekreatiedrukte in de kuststrook op door daar bossen aan te leggen. De plannen van de Bos- koopse studenten zijn zorgvul dig en zo reëel mogelijk sa mengesteld, maar het blijven studierapporten. Studenten zijn nu eenmaal niet aan be paalde politieke afspraken of belangen gebonden. Dat daar door de verschillende belan gen echter en zuiverder afge wogen kunnen worden bleek uit de discussie woensdagmid dag met de „officiële instan ties" over de conflicten op Walcheren. Want conflicten zijn er: waar rekreanten ver blijven kunnen geen aardap pels verbouwd worden en in beide gevallen is er voor de natuur nauwelijks plaats. Voor deze conflicten worden k Er kan gekozen worden voor een „ruilverkaveling". Dat is een plan, waarin voor namelijk landbouwkundige problemen worden bekeken. De keuze kan ook vallen op een zg. „herinrichting", een plan waarin naast de land bouw ook andere funkties als rekreatie en natuur een be langrijke plaats innemen. Een dertigtal jonge mensen hebben zich de afgelopen maanden intensief bezigge houden met de toekomst van Walcheren. Ze hebben stapels boeken doorgespit, gepraat met ambtenaren, boeren en rekreatie-ondernemers en het landschap in kaart gebracht. Op grond van hun bevindin gen en standpunten hebben ze voor verschillende delen van Walcheren een zg. „basisplan" gemaakt. Dit alles deden ze in het ka der van een studieprojekt. Het zijn namelijk vierdejaars stu denten aan de Rijks Hogere School voor Tuin- en Land schapsinrichting. De studen ten legden hun plannen en theoriën voor aan mensen „uit de praktijk" tijdens een pre sentatie afgelopen woensdag middag in het Rijkslandbouw centrum in Goes. Er waren wethouders, agrariërs en ver tegenwoordigers van o.a. de Landinrichtingsdienst en Staatsbosbeheer bij aanwezig. Wat is voor Walcheren het belangrijkst: landschap of toerisme? verschillende oplossingen aangedragen. Eén van de groepen heeft voor een nogal revolutionair uitgangspunt gekozen. Zij stellen, dat het toch nooit lukt om van Walcheren een echt modern landbouwgebied te maken, zeg maar een tweede Flevopolder. Daarvoor zijn er te veel bedrijven met een te kleine oppervlakte en is de landschapsopbouw onge schikt. Hun voorstel luidt in het kort: kies voor kleinscha lige landbouw op Walcheren. Er wordt toch al veel te veel melk en boter geproduceerd. Geef de agrariërs daarnaast de kans om met rekreatie en eventueel natuurbehoud hun inkomen te vergroten. Dan blijven ook het landschaps beeld en de natuurwaarden behouden. Wethouder Wattel van Domburg bleek het met dit standpunt een te zijn. Zo niet de agrariër Lampert, die de vruchtbare Walcherse land bouwgrond zo veel mogelijk voor de landbouw bestemd wilde zien en vraagtekens stelde bij de realiteit van dit voorstel. Het is duidelijk, dat het laatste woord over de nieuwe inrichting van Walcheren nog niet is gesproken. Er is nog één belangengroep, die nog nau welijks aan bod is gekomen: de inwoners van Walcheren. Zij krijgen in de toekomst hun kans bij de inspraakronde. Enkele studenten vertelden over hun verblijf op Walche ren: „In het begin vonden we het landschap hier maar kaal en open en altijd die wind! La ter, toen we het gebied beter leerden kennen, gingen we er anders over denken, waar deerden we juist die openheid. Zo ging het ook met de men sen, die we ontmoetten. Zeeu wen staan bekend als stugge mensen, maar dat bleek niet waar te zijn, ze waren meestal heel vriendelijk. Van de agra riërs kregen we wel de indruk, dat ze alles goed vinden, maar dan wel op de kavel van een ander! „Overigens", vervolgende de studenten, „de cijfers geven wel aan dat de landbouw op Walcheren er landelijk gezien niet best uit komt, maar de agrariërs zelf zijn best tevre den. Bovendien zien vooral de behoudende oudere agrariërs op tegen vernieuwingen en te gen de kosten die een ruilver kaveling met zich mee brengt, terwijl jongere boeren deze beschouwen als een investe ring voor de toekomst". MIDDEN ZEELAND - In het kader van de Veerse Meer- dagen wordt zaterdag op het Vliegveld Midden Zeeland een groot vliegfeest gepresenteerd. De vliegclub Midden-Zeeland heeft een grote Fly-in opgezet en daarvoor vliegclubs uit om ringende landen uitgenodigd naar Zeeland te komen, het geen een drukte van belang zal geven op het Zeeuwse vliegveld. Het programma is zeer aan trekkelijk samengesteld en biedt een grote variatie. Direct na de opening van het feest om 13.30 uur zal de bekende stuntvlieger Bert Huizinga met een Pitts Special aerobatics/Wings over Hol land een kunstvliegshow ten beste geven daarna zal een toestel van ATAS luchtre- clame Stampe SV 4b een de monstratie geven. Rond de klok van twee zal een team van de Rijks Lucht- vaartschool bestaande uit één Cessna Citation en twee Beechcraft Bonanza's zich presenteren. Dit betekent dus dat twee propellervliegtuigen formatievliegen met een straalvliegtuig. Het is opval lend dat de Bonanza's meer geluid produceren dan de Ci tation. De Citation wordt ge vlogen door Rob van de Heu vel, die tevens leider van de formatie is. Hij vloog onder meer vier jaar op de Starfigh- ter. Om kwart over twee geeft Overvest een demonstratie kunstvliegen. Daarna zal de Koninklijke Landmacht met de „Grasshoppers" formatie aantreden. De vier Alouette III helicopters zullen een aan trekkelijke show geven. Een motorzwever Grob 109 zal door vlieger E. Dries wor den voorgevlogen, waarna de Koninklijke Marine het Orion patrouillevliegtuig zal tonen. De Stichting Vliegsport Gilze Rijen vliegt in de show met twee Piper Super Cubs en een Tiger Moth. Om drie uur geeft vlieger Struik een de monstratie met een Super Emeraude. Uit België komt één van de kleinste vliegtui gen dat meewerkt aan de show, de Tipsy Niger van de heer van der Aa uit Brussel. Ook een demonstratie zweef vliegen en sproeien staat op het programma. Een klassiek vliegtuig uit 1948 is de Norvigie ook de Ben son Autogiro is van de partij. Vlieger Hein van Meelis, goed voor 11.000 vlieguren op de Gloster Meteor en thans ge zagvoerder op de Boeing 747 van de KLM zal met de Star- duster van Holland Aeroba tics, een tweedekker adembe nemende toeren uithalen. De dropping van de para's staat gepland voor tien over vier. Nadat een Engels am- phibi (watervliegtuig), de Grumman Widgeon zijn op wachting heeft gemaakt, wordt het' feest besloten met het opstijgen van één van de grootste heteluchtballons van Nederland. Wie de vliegshow bezoekt kan ook de show bekijken van de Old-Timers en de minia tuurvliegtuigen van de model vliegclubs, die hun radiogra fisch bestuurbare vliegtuigen, waarvan sommige een span wijdte hebben van 2,75 m en twee motoren bezitten, zullen demonstreren. KOUDEKERKE - Het rayon Walcheren van de Ne derlandse Multiple Sclerose Stichting houdt komende dinsdag (24 juni) de maande lijkse bijeenkomst. In gebouw Het Koetshuys van Der Boede bij Koudekerke begint de sa menkomst om 10.30 uur. Vanaf Der Boede trekt het gezelschap gezamenlijk naar het panrjekoekhuis Dishoeck waar een lunch op het pro gramma staat. De bijeenkomst van het rayon Walcheren van de Nederlandse Multiple Scle rose Stichting is voorlopig de laatste. In juli staat er geen op het programma. Sportdag voor Mexico De sportdag van het Delta college werd afgelopen dins dag gehouden. Danny Blind, die als voetballer in het Ne derlands elftal bijna op de Me xicaanse grasmat had gestaan, verrichtte de aftrap. Commissaris van de konin gin Boertien ontving als verte genwoordiger van de provin cie, leerlingen op het provin ciehuis. Leerlingen maakten span doeken, collecteerden op school en in de stad en gaven een vrijwillige bijdrage. Ouders en docenten betaalden een dubbeltje per doelpunt. Op woensdag 25 juni komt Freek de Jonge naar Zeeland. Hij is uitgenodigd om op het Deltacollege het geld van deze spontane aktie in ontvangst te komen nemen. De komende weken wordt door veel meer scholen een sportdag gehouden. Co: „Ik wil alle scholen oproepen om ook hun sportdag in het teken te zetten van de hulp aan de mensen in Mexico!" illlllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllli (ADVERTENTIE HET PROGRAMMA VOOR nu verkrijgbaar bij uw REISBURO Vlissingen, Walstraat 32 01184-19710 Goes, Westwal 13 01100-27600 Middelburg, Damplein 301180-16755 MIDDELBURG - Omdat de filmtheaters Meccano en Elec tro wat extra financiële arm slag nodig hebben, in verband met de verbouwing van het Schuttershof tot bioscoop, hebben de twee theaters een loterij georganiseerd. De trek king van die loterij vindt woensdag 25 juni plaats. Dat gebeurt in de toekomstige bio scoop, waarin momenteel nog de discotheek Zippo is geves tigd. De trekking wordt verricht door de, in populariteit stij gende, Maya van den Broke, een actrice die waarschijnlijk gaat samenspelen met Huub Stapel. Er zijn tijdens de trekkings plechtigheden twee muziek groepen te zien, namelijk Dreams Die First en Jump! Dicky Jump! De zaal is open vanaf 20.00 uur. De trekking zelf is om 22.00 uur ingeroos terd. Folklore is een onderdeel van de Middelburgse braderie. Daar hoort ook buitenlandse folklore bij en de braderie commissie heeft dat vrijdag en zaterdag in het Straatje van Snoey tot uitdrukking laten brengen. Liefst acht kramen geven op die twee dagen de braderie in de Zeeuwse hoofd stad een Turks en Surinaams tintje. De bemanning van de kra men is getooid in klederdracht van het land van hun oor spronkelijke afkomst. Er is één Turkse kraam waarvan de bijbehorende dansgroep nog niet zeker is. De nadruk ligt daar op informatie over het land Turkije. Een andere Turkse kraam heeft authentieke Turkse hap jes, kleden en dergelijke te koop. Bij die stand hoort ook een muziekgroep, Deniz. Za terdag wordt er nog een oriën- taldanseres aan toegevoegd. Deniz en de oriëntaldanse- res staan ook gepland zater dagmiddag voor het sluitings spektakel van de Middel burgse braderie. Om halfdrie en halfvier is Deniz eveneens te bewonderen op het podium op de Markt. De orirentaldan- seres is dan tevens van de par tij. De Surinaams/Antiliaanse groep heeft een kraam met eetbare en andere artikelen van hun geboortegrond en voor zakelijke informatie kan het braderiepubliek er ook te recht. Aan de Surinaams/An tilliaanse kraam in het Straatje van Snoey is ook een dansgroep verbonden. Deze Antilliaanse dansgroep blijft in het Straatje van Snoey en komt niet op het Marktpodium terecht. Tijdens de Middelburgse braderie spelen op diverse plaatsen in de stad bekende jazzmusici. Op verzoek van vele „oude stijl" fanaten heeft men deze muzikanten bereid gevonden om 's avonds in het Koper Galjoen als één orkest nog een paar uur door te spe len. De animo bij artiesten, groepen en orkesten om ook dit jaar weer act de presence te geven op de braderie was groot de afgelopen maanden. Uiteindelijk treden elf gezel schappen op. Die beperken zich niet tot een optreden. De meeste gezelschappen/groe pen verschijnen bijna alle elf elk uur wel ergens op het bra derieterrein en werken een zeer intensief programma af.

Scheldebode | 1986 | | pagina 1