Middelburg metropool tijdens festival Jeugdafdeling Stedelijk Museum Vlissingen DE LACHENDE DERDE Milieu-actie tegen klein afval Nijboer start in Goes NIEUWE MUZIEK IN ZEEUWSE HOOFDSTAD SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 25 JUN11986 MIDDELBURG - „Eén keer per jaar ver andert Middelburg in een „metropooltje", als tijdens het Festival Nieuwe Muziek de Nederlandse voorhoede wordt gepresen teerd in samenhang met belangrijke com ponisten en musici uit het buitenland", al dus Ronald de Beer, muziekrecensent bij de Volkskrant Frits Lagerwerff van Trouw zegt het zo: „De stijl en program mering van het festival zijn uniek in Ne derland. Eigentijdse muziek, geïmprovi seerde muziek, Amerikaanse jazz en grensgebieden tussen pop, gecomponeerde muziek en jazz lopen in het programma dwars door elkaar. Bovendien neemt het festival een aparte plaats in door de onge woon informele sfeer die ontstaat tussen componisten, uitvoerende kunstenaars, journalisten en het publiek". Tekenwedstrijd Tijdens NK op 19 juli 315 Voor de organisatie en programmering van het festival is één man verantwoordelijk: Ad van 't Veer, manager van de Stich ting Nieuwe Muziek Zeeland. Hoe stelt hij het programma sa men „Omdat ik een eenmanszaak run, kan ik veel minder op stap als ik zou willen. Ik ga daarom af op wat ik lees en hoor, op wat belangrijke stromingen zijn de in de muziek en wie in het verleden goed werk leverde. Dat betekent dat ik toch vaak te recht kom bij „de groten der aarde", de meer gevestigde muzi kanten en minder bij jonge mensen. Soms ben ik een jaar bezig om iemand uitgenodigd te krijgen. Het definitieve programma wordt vastgesteld in overleg met het bestuur van de Stichting. „Nieuwe muziek kun je in drie categorieën onderverde len", legt Ad van 't Veer uit. „Je hebt gecomponeerde mu ziek, vastgelegd in partituren, geïmproviseerde muziek en popmuziek. Op het festival brengen we vooral de eerste twee categorieën, je zou het „hedendaagse klassieke mu ziek" kunnen noemen". Het festival brengt niet alleen con certen. Er is een tentoonstel ling van nieuw werk van de Luikse kunstenaar Jacques Charlier, die zich in zijn werk door vooral popmuziek laat inspireren. Er zijn lezingen en workshops. Op de zaterdag middagen worden in samen werking met de Stichting Mu zikanten voor Muzikanten uit Middelburg „regio-experi menten" georganiseerd. Zeeuwse groepen krijgen dan de gelegenheid hun muziek te presenteren. Twee grote na men duiken regelmatig in het programma op: Morton Feld- man en Iannis Xenakis. Ad van 't Veer: „Feldman is een New Yorkse componist,' die een aantal gesprekken en workshops brengt op het festi val. Hij is een verstilde man, gaat om met wereldberoemde beeldend kunstenaars, vindt daarin ook de inspiratie voor zijn heel eigen muziek. Zijn stukken duren wel lang, vorig jaar bracht hij werk van vier uur, dat we op cassettes heb ben uitgegeven. Deze en nog andere zijn bij ons te koop. Het is een unieke kans om met zo'n man te kunnen spreken, dat gebeurt zelfs niet in Amster dam". De in Parijs wonende Griek Xenakis vindt de inspiratie voor zijn composities in de Griekse Mythologie, in de kracht van de Griekse goden. Hij heeft speciaal voor dit fes tival een compositie gemaakt, genaamd „A life de Goree", naar een eiland in de Griekse wateren. Daarnaast vindt zijn werk een basis in de wiskun de, computers, een humanisti sche levensvisie en het oor logsverzet. Ad van 't Veer: „Zijn werk is heel moeilijk te spelen, daar heb je de beste spelers van de wereld voor nodig. Er gebeurt heel veel op het podium en er vloeien heel wat zweetdrup pels. Met het werk van Xena kis is het hetzelfde als met alle moderne muziek: je moet er naar leren luisteren. Daarom laten we verschillende jaren ook dezelfde namen terugke ren, dan horen de mensen de zelfde muziek vaker. Via de gezelligheid, de informele sfeer en het kontakt met mu zikanten en komponisten leer je naar moderne muziek luis teren. Daarom ben ik ook een groot tegenstander van for mele concerten en wil ik liever geen artiestenfoyer. Kompo nisten, muzikanten en publiek moeten gemengd worden". „Beginners" in de moderne muziek raadt Ad van 't Veer aan te gaan luisteren naar de Hans van Emden (links) en Ollie Berrevoets van de Stichting Promotie Luchtvaart en Toerisme. - FOTO: Z. SAVIC VLISSINGEN - Het plan van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Vlissingen om een jeugdafdeling op te richten wordt op zeer korte termijn gerealiseerd. Reeds langere tijd houdt het verengigingsbestuur zich bezig met de gedachte om de activiteiten van de vereniging ook meer op dr jeugd af te stem men om zodoende de belangstelling voor het Vlissingse museum te bevorderen. Er staan activiteiten op stapel welke door en voor de jeugd zelf worden georganiseerd onder een zekere begelei ding van de 'volwassen' verenigingsvrienden. Volgens de heer Th. Goos- sens, bestuurslid van de ver eniging is de oprichting van een jeugdafdeling zeer nabij. Uit contacten met de gemeen telijke scholengemeenschap voor LBO Swanenburgh, in het bijzonder met de docent creatieve vakken, Guido Met sers, is de afspraak voortge vloeid om werk van leerlingen ten toon te stellen. In de pe riode van 27 juni (aanstaande vrijdag) tot en met 18 julli houden de leerlingen van de scholengemeenschap een ex positie van tekeningen, etsen, keramiek en dergelijke in het museum aan het Bellamypark. De expositie wordt vrijdag om 11.30 uur geopend door burge meester Van der Doef. Het oprichten van een jeugdafdeling van Vrienden van Musea is een unieke ge beurtenis in ons land. De be langstelling van het nationale Jeugdjournaal is groot en de NOS komt aanstaande vrij dag, of de week daarna om op names te maken. De landelijke federatie van Vrienden van Musea heeft ook al uiterst po sitief gereageerd op het Vlis singse initiatief. Ze zal de pri meur aandachtig gadeslaan en zeker bezien of de situatie in Vlissingen elders in het land navolging kan vinden. In Vlissingen zijn inmiddels contacten gelegd met de ge meentelijke MDGO-scholen- gemeenschap met de vraag of men van daaruit eveneens aan de totstandkoming van een jeugdafdeling wil werken en mevrouw Sonja Weemaes, de betrokken docente, heeft al medewerking toegezegd. Na de zomervakantie zullen onge twijfeld concrete suggesties worden aangedragen. De Vereniging gaat zich niet uitsluitend richten op de schoolgaande jeugd. Wanneer de eerste aanzetten aanslaan wil men zich gaan richten op een bredere kring en en hoopt op een belangstelling die ver der gaat dan de schoolgaande jeugd. De organiserende vereni ging wil met het oprichten van de jeugdafdeling uiteindelijk de verkeerde indruk die de jeugd veelal van een museum heeft wegwerken. Het idee van de verzameling van op zich wel interessante histori sche voorwerpen die verder niet uitnodigend overkomen moet vervangen worden door een grotere betrokkenheid bij het museale gebeuren. Het ini tiatief van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Vlissingen (inmid dels ruim 330 leden) moet daartoe een stimulans opleve ren. Een deskundige jury onder aanvoering van wethouder me vrouw Van Tooren-Loerakker heeft de prijswinnaars voor de Nepal-tekenwedstrijd aange wezen. De winnaars krijgen de prij zen thuis bezorgd. Dit zijn de uitslagen 7-9 Jaar: 1. Bella de Pan, 2. Bianca Mosselman, 3. Charlotte Verhage. 10-11 Jaar: 1. Leonie Beenhakker, 2. Bellla Verbeem, 3. Josteln Decode. 12-13 Jaar: 1. Judith Remijn, 2. Nicole Mollet, 3. Matthijs Bor- dui. De wedstrijd op de rollen- bank werd gewonnen door Ad Nieuwdorp uit Goes. Hl] liet op de 500 meter de scherpe tijd van 21.2 sec. noteren. Groene specht concerten in de Oostkerk. Daar treedt donderdag 26 juni om 20.30 uur het Nederlands Blazers Ensemble op. Het is een evenement, om die 45 mu zikanten aan het werk te zien. Zaterdag 28 juni om 20.00 uur treden in de Oostkerk ver schillende koren op, waaron der het door de Stichting opge richte koor Nieuwe Muziek, in aanwezigheid van Willem Breuker. Er wordt een koor stuk van hem gebracht met theaterachtige elementen, waarin met allerlei grappen en grollen de briefwisseling wordt beschreven tussen Breuker en een opdrachtge ver. Dat het Festival Nieuwe Muziek een elitaire gebeuren zou zijn, vindt Ad van 't Veer „pure onzin". Avant-garde krijgt altijd een klein publiek. Omdat je niet het grote „Tros- publiek" krijgt, hoef je het nog niet elitair te noemen Er wordt soms heel wat af- gelachen. Echter meer in de mensen- dan in de dierenwe reld. Voor de laatste is er vaak geen reden. Het lachen is vele in de afgelopen maanden ver gaan. Gelukkig zijn er ook on der de dieren, die de moed er in houden. Daartoe behoort o.a. de groene specht, een prachtige vogel, die we op plaatsen, waar zich wat op gaand geboomte bevindt, re gelmatig kunnen zien én vooral horen. De aanwezig heid van deze vogel danken we vooral aan het bestand oude bomen, dat we langs de duin rand aantreffen. Hier en daar, zoals tussen Domburg en Vrouwenpolder kun je de la chende spechten dan ook da gelijks waarnemen. Maar ook in de dorpen en zelfs in Mid delburg komt onze vriend van tijd tot tijd op visite. Ook bij ons in de tuin. Zo betrapte ik hem (of haar) op een vroege, regenachtige morgen hippend op het grasveld achter het huis. Zeker op zoek naar mie ren, want daar zijn deze spechten dol op. Groene spech ten zie je dan ook heel vaak op de grond. Daarbij hebben ze een voorkeur voor grasachtige paden' en hellingen. Dat blijkt o.a. uit het feit, dat je daar re gelmatig hun witte, iets gebo gen uitwerpselen kunt vinden. Wie niet al te vies is uitgeval len moet ze maar eens tussen vinger en duim fijnwrijven. Zelfs met het blote oog zijn de talrijke skeletjes van mieren te zien. Wie verstand heeft van deze kleine insekten kan u vertellen, dat het om steek- mieren gaat, een kleine soort, die in kolonies van zeer be perkte omvang in de grond MIDDELBURG - Kleine bedrijven en huishoudens zorgen per jaar «oor ruim 16JMK) ton aan giftige stoffen in het leefmi lieu. Voor beide sectoren gelden geen wettelijke voorschriften en daardoor bedreigt het gevaar door de bekende omloop van vuil nisbelt, compostfabriek, volkstuintjes en voedsel rechtstreeks de burger. Om aan te dringen op een zeker beleid in het weggooien van huishoudelijk afval en dan met name het scheiden van gif tige stoffen van het andere ongevaarlijke afval, houdt de Werk groep Milieu en Huishouden Walcheren komende zaterdag een manifestatie in het kader van de „Actie Milieuexpres". Naast de werkgroep Milieu en Huishouden Walcheren zijn de Vereniging Milieudefensie, de provincie Zeeland, de ge meente Middelburg en de Zeeuwse Milieufederatie eveneens bij het gebeuren be trokken. De manifestatie over het kleine chemische afval vindt plaats voor en in het stadhuis. De meest voorkomende boosdoeners waar de werk groep door middel van de ma nifestatie het publiek op wil wijzen zijn batterijen, verf spuiten, fotochemicaliën, oude afgewerkte olie en medicijnen. Els Huibregtse van de werk groep: „Via de grote bedrijven wordt de voedselketen al met steeds meer afval bedreigd maar via een klein huishou den kan de schade die je aan richt ook aardig oplopen. Een enkele liter afgewerkte moto rolie verziekt al ruim een ku bieke meter water". Waar het nu om gaat wat de werkgroep betreft, is het pu bliek de noodzaak duidelijk maken van het scheiden van het chemische afval. Daar naast moet er meer gebeuren. „De mensen moeten ook weten wat ze daarna met het afval aanmoeten", legt Marjo Focke uit, eveneens lid van de werk groep, „Er moet dan ook hard gewerkt worden aan de moge lijkheden om dat afval te ver zamelen". „Enkele gemeenten hebben een speciaal depot voor klein chemisch afval maar dat is bij het publiek niet bekend. De manifestatie is er ook voor de gemeenten om duidelijk te maken dat ook zij moeten meewerken aan de totstandkoming van de schei ding", aldus Marjo Focke. Om de gemeentebesturen op hun verantwoordelijkheid te wijzen zijn verscheidene ver tegenwoordigers daarvan ook uitgenodigd. In het stadhuis zijn verschillende informatie stands en er is een tentoonstel ling opgezet. Binnenin vinden toespraken plaats van onder anderen J. Landman van de reinigingsdienst van Schou- wen-Duiveland en J.D. Voogd van Gedeputeerde Staten. Buiten voor het stadhuis staat een zogenaamde Ekolysewa- gen waarbij men terecht kan voor gratis onderzoek van de eigen volkstuingrond. Een monstertje van de tuin wordt daar onderzocht voor niets. Een deskundige van Milieude fensie zit daar ook een zoge naamd gifspreekuur uit waar bij de bezoeker op elke gif- vraag een antwoord kan krij gen. De manifestatie „Actie Milieuexpres" tegen het kleine chemische afval begint zater dag om 10 uur. leeft. Maar ook grotere, zoals de rode bosmieren worden ge geten. Dat doet de specht vooral in de winter. De kleine mieren zijn dan moeilijker te bereiken en mede door hun geringe aantal hebben zij de groene spechten weinig te bie den. Neen, dan de grote nesten van de rode bosmier. Deze worden compleet geplunderd. Tenminste, dat lijkt maar zo. In Duitsland is men minder van de onschuld van de groene specht overtuigd dan wij Ne derlanders. Ik denk tenminste, dat het erg meevalt. Wanneer je in de inter door het bos loopt en je staat oog in oog met wat eens een mierennest was, dan denk je op z'n minst, dat hier een konijn aan het graven is geweest. Maar de groene specht kan er ook wat van. Vorige winter, toen het weken vroor en zelfs op Walcheren de sneeuw zich lang handhaafde, verraste ik eens zo'n specht. Het dier had me niet horen of zien aankomen, omdat hij ze ker een dertig centimeter diep in een mierennest zat. Aange zien deze insekten ook diepere lagen hebben opgezocht valt het helemaal niet mee om er nog te bemachtigen. Het blijkt echter mogelijk. Dat deze spechten zelfs bij een fiks sneeuwdek hun voedselbron nen weten op te sporen be wijst, dat vogels een groot oriëntatievermogen hebben. Wanneer alles onderge sneeuwd is hebben wij er nog wel eens problemen mee. Laat staan een vogel, zou je denken. Maar neen, hij is de lachende derde. Zodra ze gesignaleerd zijn vliegt de vogel op en schalt even later zijn schater lach over de wijde omgeving. Hoor, zeg je dan, de groene lacht weer. Even later zie je het dier vliegen in grote, gol vende vlucht. Wanneer het licht er opvalt glanst de rode kop terwijl het groene veren kleed een gele gloed krijgt. Mocht u tijdens een wandeling een specht horen kloppen, dan is deze het vast niet. Die lacht liever. GOES - Het Neder lands atletiekkampioen- schap over 15 en 25 kilo meter dat op zaterdag 19 juli in Goes plaatsvindt krijgt een sterke bezet ting. De organiserende vereniging AV'56 heeft reeds de inschrijvingen binnen gekregen van di verse toppers zoals de be faamde marathonloper Gerard Nijboer en Carla Beurskens, momenteel vierde op de wereldrang lijst. Verder zulten ook de Zeeuwse vedetten Kim Reijnierse, John Ver- meule en Treinie Smeenge van de partij zijn. Ook met de sponso ring van dit grote atle- tiekevenement loopt het vqprtreffelijk. Diverse zaken en be drijven interesseren zich daarvoor. De organisatie die al geruime tijd gele den de gezamenlijke Ra- bobanken in Midden- Zeeland bereid vonden om als hoofdsponsor te fungeren heeft vorige week nog een belangrijke en grote sponsor kunnen aantrekken namelijk Ga rage Adria in Goes. Gerard Nijboer llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillillllllllllililllllllllllillillllllllllllllilllilllllllllllllilillllllllillllillllillillllillllllllllllllllllillllllHlllllllllilllll WALCHEREN - Zeeland heeft veel moois te bieden. De Zeeuwse kusten zijn beroemd en het bin nenland van de provincie heeft voor vele vakantiegangers ook een bepaalde charme. Het water oefent echter nog steeds de grootste aantrekkingskracht uit. Bij het water hoort het strand en die combinatie kan bij gunstig weer mooie plaatjes opleveren. Marjolein van Os uit Middelburg vere nigt op dit fraaie plaatje van onze fotograaf Zeljko Savjc Zeeuws vrouwelijke schoon met Zeeuws natuurschoon. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiK-iiii11 i

Scheldebode | 1986 | | pagina 15