Wonen op het water SCHRIJVER-VERSLUIS R.V. GOES A.H. ch 1 krop sla 1 komkommer SHERRY SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 25 JUN11986 Wonen en bouwen Onkosten 's-Heer Hendrikskinderendijk 84 Telefoon 01100-14352 - 4461 EC Goes Zie ook onze foto-etalage Walstraat 131 Vlissingen Problemen Motivatie fles 0.7 Itr. van 5.45 voor Nu slechts 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 313 Een ruime huiskamer met open keuken, een slaapkamer, een badcel, een hobby kamer en een wat kleinere logeerkamer: weinig mensen geloven dat dit de beschrijving van een woonboot kan zijn. Toch kan het wel! Wonen op het water hoeft niet onder te doen voor wonen op de wal. Wel is het zo, dat er bij het wonen op een woonboot een grotere inzet en inventiviteit van de bewoners wordt gevraagd. Bijvoorbeeld op het gebied van voorzieningen als licht en water. Een gemeente die ligplaatsen binnen haar grenzen heeft, is verplicht voor de nodige aansluitingen te zorgen. De varende woonschepen, die regelmatig van plaats veranderen, moeten wat dat betreft echter wel eens een tegenvaller verwerken. De noodzaak om voor eigen voorzieningen te zorgen, kan dan leiden tot geldrovende oplossingen zoals bijvoorbeeld een windmolen of een lawaaierig dieselaggregaat. Het is wel voorgekomen dat buurtbewoners die regelmatig geluidsoverlast ondervonden van zo'n alternatieve energie-opwekker, bij de gemeente hun beklag deden. Via die onverwachte weg kwamen de voorzieningen er dan alsnog. De vraag naar de prijs van een varend woonschip of een woonark is eigenlijk niet te beantwoorden. Iemand die 50.000 gulden op tafel legt, komt nog minstens een halve ton tekort voor een riante woonboot met alles erop en eraan, maar hij kan voor dat geld misschien wel een casco te pakken krijgen, waarop hij kan gaan bouwen. Het voordeel van een dergelijke aanpak is, dat de kosten zich geleidelijk, in de loop van de werkzaamheden, aandienen en dat de woonboot van het begin af aan geheel naar eigen inzichten kan worden opgebouwd en ingericht. Voor veel woonbootbewoners is dat laatste heel erg belangrijk. Bouwen en verbouwen op een woonboot is, in tegenstelling tot wat geldt voor „gewone" huizen, niet onderworpen aan een netwerk van regels en verboden. Slechts de mogelijkheden die de boot biedt en de ideeën van de bewoners bepalen de afmetingen van de kamers en hun ligging ten opzichte Tijdens het „hellingen", dat een keer in de drie a vier jaar moet gebeuren, wordt met name de onderkant van de woonboot aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. van elkaar. De standaard-woonboot bestaat dan ook niet! Een wat minder plezierig punt bij de aanschaf van een woonboot is het feit dat de banken geen hypotheek op een woonboot verlenen. De enige mogelijkheid is een lening die in korte tijd - vijf zeven jaar - afbetaald dient te worden. Het is voor de koper van groot belang na te gaan of de oorspronkelijke eigenaar een ligplaatsontheffing heeft en of deze ontheffing ook op de nieuwe eigen eigenaar kan worden overgeschreven. Ligplaatsen met bijbehorende ontheffingen zijn namelijk schaars in Nederland, met name in bepaalde delen van Zuid-Holland waar het beleid er op is gericht het aantal woonboten te verminderen (het zogenaamde „uitsterfsysteem". Wie een woonboot zonder ontheffing bezit, bevindt zich vanaf het moment dat de gemeente en provincie dit hebben gesignaleerd, in een vervelende en bovendien illegale situatie. De problemen waarvoor de „illegalen" zich gesteld zien, variëren van telkens gedwongen verhuizingen tot het verplicht aanleggen in een zogenaamde „dwanghaven". Het is in dit verband van belang voor woonbootbezitters het bestemmingsplan van de gemeente waarin ze een ligplaats in beslag nemen, in de gaten te houden. In het verleden is het wel voorgekomen dat er door tijdig reageren van de betrokkenen, alsnog ligplaatsen werden ingetekend. Het is echter ook voorgekomen dat woonbootbewoners plotseling kregen te horen „illegaal" te zijn, omdat ze een jaar of drie eerder het bestemmingsplan ongezien hadden gelaten. Wie er echter niet in slaagt om een ligplaats te bemachtigen, kan besluiten om dan maar een tweede woonboot aan te schaffen, maar nu een met een overschrij fbare ligplaatsontheffing. Daarna is het zaak om die woonboot, hopelijk voor een redelijke prijs, weer kwijt te raken. Ook nadat de bank tevreden is gesteld en de ingrijpende verbouwingen achter de rug zijn, moet een woonbootbewoner rekening blijven houden met de mogelijkheid van (onverwachte) grote uitgaven. Naast de eigenaar van het water, aan wie het havengeld (de huur van de ligplaats) betaald dient te worden, zijn er nog meer instanties die rekeningen kunnen gaan sturen, zoals de eigenaar van de oever (dat is niet per definitie dezelfde als de eigenaar van het water) en de provincie (zuiveringsheffing). Verder moet er rekening worden gehouden met het elke drie a vier jaar terugkerende „hellingen" waarbij de woonboot op de wal moet en in het bijzonder de onderkant - die een paar jaar ongezien in het water heeft Voor veel mensen een romantisch idee: het wonen op het water. gelegen - aan een nauwkeurig onderzoek worden onderworpen. Dit kan vervelende verrassingen opleveren. Wie niet meer dan tweeduizend gulden kwijt is, kan tevreden zijn: echt ingrijpende vernieuwingen kosten een veelvoud hiervan. Ook de eigenaar van een betonnen casco blijft van dergelijke kosten niet gevrijwaard. Hoewel men te lang heeft gedacht dat beton, in tegenstelling tot staal, geen onderhoud nodig heeft, blijkt „betonrot" steeds vaker wel degelijk voor te komen. Het Landelijk Woonschepen Overleg (LWO) is - sinds 1985 als stichting - het officiële overkoepelende orgaan in het woon Uotengebeuren in Nederland. Het LWO geeft publikaties uit, houdt zich ARNEMUIDEN Langeweg 57 Grote, ruime vrijstaande woning op ca. 2825 m2 grond met paardestal, garage enz. Ind.: hal, toilet, kamer (80 m2), keuken met plavuizen, bij keuken, badkamer, douche, 2e toilet, 3 slaapkamers gelijkvloers. Verd.: 3 slaapkamers, ruime overloop. HEINKENSZAND Dorpsstraat 41 Ruim woon/winkelpand gelegen in drukke winkelstraat. Mogelijk door 2 gezinnen te bewonen. Ind.: pand 1: winkel, gang, werkplaats, magazijn. Verd.: 2 slaapkamers, overloop. Pand 2: ind.: woonkamer, halfopen keuken, berging. Verd.: 5 slaapkamers, over loop. Het geheel is voorzien van c.v., gedeeltelijk dubbele beglazing, het geheel is voorzien van inbraakalarm. LEWEDORP Korenweg 6 Halfvrijstaande woning met garage, staande op 260 m2. Ind.: hal, toilet, kamer 7.25 x 4. Keuken 2hx3h, serre 2x6, garage 214x5. 1e verd.: 3 sl.kamers, overloop, bergkast, 2 vaste wastafels. 2e verd.: vliering, top 2 meter. Geheel in keurige staat en voorzien van c.v. Gedeeltelijk dub bele beglazing. Te koop te huur VLISSINGEN Walstraat 131 Op goede stand, op druk punt van de stad gelegen winkelpand met boven woning. Ind.: winkel, kantoor, maga zijn, kelder. 1e Verd.: douche, toilet, woonkamer, eetkeuken. 2e Verd.: 3 slaapkamers. Koopprijs 110.000.- k.k. Huurprijs n.o.tk. VLISSINGEN Prattenburg 2 Mooi gelegen hoekwoning met voor- en achtertuin. Indeling: hal, toilet, ka mer met halfopen keuken, parket vloeren, berging met zolder. 1e Verd.: 3 sl.kamers, badkamer met 2e toilet. 2e Verd.: grote sl.kamer met balkon, met veel bergruimte. Alles in keurige staat van onderhoud en geheel voor zien van c.v. Prijs 130.000.- HOEDEKENSKERKE Havenstraat 12 Ruim woon/winkelpand met bakken en dubbele garage. Ind.: winkel woonkamer, woonkeuken, bakkeri met oven, magazijn, douche, kantoor Boven: 2 grote zolders, 3 slaapka mers, overloop enz. WOLPHAARTSDIJK Papeweg 14 Halfvrijstaande woning met voor- en achtertuin op 137 m2 grond. Indeling: hal, kamer, keuken, toilet, kelder kast. Verd.: 2 slaapzolders. Deze wo ning is in goede staat van onderhoud. Prijs t 40.000.- k.k. ELLEWOUTSDIJK v. Hattumstr. 22 Ruime vrijst. woning op 1798 m2. Ind.: hal, voorkamer, achterkamer, keuken, toilet, douche, kantoor, di verse schuren, 1e Verd.: 5 slaapka mers, overloop. 2e Verd.: ruime slaapzolder. Prijs 137.500.- k.k. BIEZELINGE Waardekenstraat 37 Mooie halfvrijstaande woning met garage, rustige straat. Grondopp. ca 223 m2. Ind.: gang, doorzonkamer, keuken, bijkeuken, toilet, kelderkast. Verd.: 3 slaapkamers, douche, over loop. Verd.: bergvliering. Prijs 78.000.- KLOETINGE Peperstraat 3 Halfvrijstaande woning met achter plaats en schuur op goede stand in het centrum van het dorp. Ind.: hal, woonkamer met hardhouten tuindeu ren, vernieuwde keuken, toilet. Verd.: 2 slaapkamers, overloop, berging. Prijs 49.000.- k.k. 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN F. v. Borsselenstr. 19 Goed onderhouden halfvrijstaande woning met garage, berging, voor- en achtertuin. Ind.: hal, toilet, keuken, bijkeuken, woonkamer. 1e Verd.: 3 slaapkamers, douche, badkamer, 2e toilet, overloop. 2e Verd.: slaapka mer, veel opbergruimte. Het geheel is voorzien van c.v., rolluiken en ge deeltelijk dubbele beglazing. Prijs 172.500.- k.k. 'S-HEER ARENDSKERKE - Nieuwe Rijksweg 45 Halfvrijstaande woning met mogelijk heid voor garage, opp. 310 m2 grond. Ind.: kamer met open keuken, toilet, hal, douche, schuur. RILLAND Drie Haasjes 2 Landelijk gelegen vrijstaande woning voor een klein gezin. Ind.: hal, keu ken, toilet, zijkamer, woonkamer. Verd.: overloop, slaapzolder. Prijs 47.500.- k.k. In verband met snelle verkoop en de enorme vraag naar diverse woningen VRAGEN WIJ MET SPOED TE KOOP of in bemiddeling: halfvrijstaande woningen vrijstaande woningen bungalows landbouwgrond boerderijtjes Tevens kunt u bij ons uw woning inruilen. Wij verzorgen hypotheken tegen zeer lage rentes. Vraag over dit alles vrijblijvend inlichtingen. WOLPHAARTSDIJK v.d. Baanstraat 10 Ruime vrijstaande bungalow met ga rage en berging op ca. 815 m2. Dit object verkeert in uitstekende staat van onderhoud. Het is gedeeltelijk geïsoleerd. Het geheel is gelegen op een rustig punt en op c.a 1)4 km van het watersportgebied. VLISSINGEN Aagje Dekenstr. 41 Leuke woning met achtertuin. Ind.: gang, kamer, woonkeuken, douche toilet; boven: 2 slaapk., ruime over loop. Vr. pr. f 48.000.- HANSWEERT Merw edestraat 22 Op goede stand gelegen, in rustige straat, halfvrijstaande woning met achtertuin en vrije achterom. Ind.: hal, voorkamer, achterkamer, keu ken, schuur, toilet, douche. Verd.: 2 slaapkamers, ruime overloop. Het ge heel verkeert in goede staat van on derhoud. Prijs 59.000.- k.k. KRABBENDIJKE Noordweg 26 Halfvrijstaande woning met vrije achterom, voor- en achtertuin. Ind.: hal, kamer, keuken. Boven: 2 slaap kamers, overloop. Vr.pr. 39.000.- WOLPHAARTSDIJK Dooldljk 11 Rustig gelegen woning met grote schuur. Hal, douche, toilet, kamer, nieuwe keuken, boven 2 sl. kamers, ruime overloop, alles hardhouten ko zijnen en nw. elektra en dubb. begla zing. 69.000.- BAARLAND Landingsweg 19 Vakantiebungalow gelegen op een bungalowpark aan de Westerschelde met aangrenzend o.a. een speeltuin, golfslagbad enz. De tuin (ca. 300 m2) is rondom beplant met bosschages (erfpacht). Ind.: hal, toilet, douche, 2 slaapkamers, woonkamer met terras, keuken. Prijs 29.000.- k.k. OUDDORP Jonkerstee 215 Halfvrijstaande recreatiebungalow op ca. 449 m2 grond met zonneterras op het zuiden. Het geheel is goed onder houden en geïsoleerd en voorzien van c.v. De tuin is omringd door diverse bosschages, zodat de privacy ge waarborgd is. Ind.: hal, toilet, badka mer, ruime woonkamer, slaapkamer en berging. Verd.: 2 ruime slaapka mers, overloop en berging. In directe omgeving zijn stranden, duinen, na tuurgebieden e.d. Prijs 115.000.- k.k. op de hoogte van de actuele ontwikkelingen in de wetgeving en geeft informatie en advies aan (toekomstige) woonbootbezitters. Eén van de zaken waar het LWO - met het oog op de ligplaatsenproblematiek - voor pleit, is het aanleggen van wachtlijsten. In Groningen is men al met zo'n wachtlijst gestart, zodat in ieder geval enige „illegalen" op kortere of langere termijn een onderzoek van de Technische Hogeschool Delft wordt geconcludeerd dat de bijdrage aan de watervervuiling door woonschepen zo gering is dat ze „niet wetenschappelijk waarneembaar is", wordt er door het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer toch ligplaatsontheffing kunnen verwachten. Omdat veel regelingen, geboden en verboden afhangen van het beleid van de plaatselijke gemeente, is het niet zonder belang dat er in de gaten wordt gehouden in hoeverre de plaatselijke gang van zaken nog in overeenstemming is met de wetgeving. Belangrijk hierbij is voor het LWO de wet van 1918. In deze wet wordt onder meer bepaald dat iedere gemeente met water tussen haar grenzen, verplicht is om ligplaatsen (ook voor passanten) te verzorgen. Het LWO is in veel opzichten heel tevreden met deze wet. Wijzigingen zoals de plannen om woningcriteria voor woningen-op-de-wal ook voor woonboten te laten gelden, worden dan ook niet erg enthousiast ontvangen. Wonen op het water brengt eigen, specifieke problemen met zich mee. Eén probleem is bijvoorbeeld in de winter het gevaar van een bevriezende waterleiding. Ook walbewoners kunnen hierover natuurlijk droevige verhalen vertellen, maar de woonbootbewoners hebben in het bijzonder problemen met het bevriezingsgevaar van het flexibele gedeelte dat de verbinding moet leggen tussen de woonboot en de aansluiting op de wal. Een ander actueel probleem is de lozing van het afvalwater. Slechts vijf procent van de ongeveer tienduizend woonschepen in Nederland is op een gemeentelijk rioolnet aangesloten (die aansluitingen vonden plaats in het afgelopen jaar). Hoewel in een onderzoek gedaan naar de mogelijkheden om meer woonboten op het gemeentelijke rioolnet aan te sluiten. In juli '85 werd in een brochure van het LWO al bezorgd geschreven over „de drastische verbouwingen" en „de vraag hoe de pompen en afvoerleidingen in winterse omstandigheden veilig werken". Een experiment in 1985 met achttien woonboten in het Groningse Bedum, bevestigde nog eens dat de technische en financiële problemen die aansluitingen op de riolering met zich meebrengen, niet moeten worden onderschat. Problemen met ligplaatsen, problemen met nutsvoorzieningen, tijd- en geldrovend onderhoudWat is er eigenlijk léuk aan het wonen op een woonboot? Enige decennia geleden waren het over het algemeen praktische redenen die mensen in een woonboot deden belanden: bijvoorbeeld omdat het vak dat ze uitoefenden een grote mobiliteit vereiste (ketellappers e.d.). Een wat triestere oorzaak was natuurlijk de woningnood. De hedendaagse woonbootbewoner heeft zijn keuze meestal wat vrijwilliger kunnen doen en geeft als motieven: de grote privacy en vrijheid, de mogelijkheid om je woning in te delen zoals jij het wilt, het prettige gevoel dichtbij de natuur te leven en - voor de bezitters van een varend woonschip - de mogelijkheid om je op gezette tijdens ergens anders te vestigen. Maar wie bij het horen van deze voordelen zich voorneemt om ook binnen de kortste tijd op het water te gaan wonen, moet zich wel bewust zijn dat alleen de echte, gemotiveerde hobbyist deze manier van leven volhoudt! Wat aan het begin nog leuk is („gezellig knutselen") kan op den duur als een enorme slijtageslag worden ervaren. Zeker als de gestelde doelen nooit bereikt lijken te worden en de technische problemen zich opstapelen. Ervaren woonbootbewoners geven dan ook het advies om - als het even kan - je niet alléén in een woonbootavontuur te storten. Twee kunnen in allerlei opzichten meer dan één. Dit laatje niet schieten. 3.98 0.98 Aanbiedingen geldig t/m zaterdag a.s. bij Albert Heijn Scheldestraat 21, Vlissingen i

Scheldebode | 1986 | | pagina 13