In hotel Britannia van 30 juni t/m 6 juli NEL VAN LEI JEN, MOEDER VAN DE MOLEN Gouden verrassingen. scheldebode van woensdag 25 juni 19öo 311 MIDDELBURG - Nel van Leijen (42) is vrijwillig molenaarster van Middelburg. Als u de wieken ziet draaien van de Seis- molen of die van „Ons Genoegen" in Zuid of u rijdt op de snelweg en u ziet de molen „Buiten Verwachting" bij Nieuwland in werking, dan is zij daarvoor verantwoor delijk. Iedere zaterdag komt ze naar Nieuwland, waar iedereen haar kent als de „moeder van de molen". Zittend op een molensteen boven in de molen, afwisselend in de schaduw en de zon, omdat de draai ende wieken langs de ramen schuiven, vertelt ze haar verhaal. „Toen mijn eerste zoon geboren werd, wilde ik niet alleen maar thuiszitten want tot dan had ik altijd gewerkt". Nieuwland VLISSINGEN/HULST/OUDELANDE - „We hopen, met deze eerste Zeeuwse kunstbeurs een zo breed mogelijk publiek te be reiken en de mensen tijdens de tentoonstellingsdagen een goed overzicht te geven van wat er op dit gebied in de provincie wordt gedaan". Aan het woord is Henk Koch, direkteur van de Zeeuwse Culturele Raad. Eind deze maand zal Vlissingen bol staan van de culturele activiteiten, waaronder de eerste Zeeuwse kunstbeurs, een grootschalig project, dat gezien het aantal deelnemers goed ontvangen wordt. Van de circa honder veertig uitgenodigde beel den kunstenaars hebben een vijftigtal mensen positief gerea geerd op de uitnodiging. De beurs, die wordt gehouden in hotel Britannia aan de Boulevard Evertsen gaat maandag 30 juni van start en duurt tot en met zondag 6 juli. Aankoop Verrassend Gouden briljantset. WiïH Spelen met de kracht van de wind „Mijn beide grootouders zijn molenaar geweest, zelf ben ik enthousiast molenliefhebster. Toen er dan ook een molenaar/ machinist werd gevraagd voor de Berkmeer, een polder bij Heerhugowaard, solliciteerde ik. Eigenlijk voor de grap, want ervaring had ik niet. Ik stond perplex toen ik door het polderbe stuur werd aangenomen. Waarschijnlijk was het in mijn voor deel, dat ik een vrouw was zonder baan. Het ging n.l. om een windmolen, die de waterstand van de polder regelde. Het draaien van zo'n molen is heel afhankelijk van het weer en daarom niet te combineren met een baan erbij". Bij het gilde voor vrijwillige molenaars in Zaandam ging ik een opleiding volgen. Dat be tekende meelopen met mole naars en veel schriftelijke zelfstudie. Dan komt er een dag dat je alleen staat in zo'n molen. Dat is heel spannend Je durft niet te veel risico te nemen want zo'n molen verte genwoordigt toch een kapitaal van een miljoen". Vijf jaar heeft Nel in de Berkmeermo len gewoond en gewerkt. Haar tweede zoon werd er geboren. In '75 verhuisde ze door fami lieomstandigheden naar Zee land. „Ik had verwacht dat het met mijn bestaan als mole naar toen wel afgelopen zou zijn, maar ik kreeg weer een kans: in '81 werd een molenaar gevraagd op de Seismolen en Ons Genoegen in Middelburg. Ik solliciteerdeen kon be ginnen. Nog steeds zorg ik iedere donderdagmiddag voor het draaien van de wieken en het onderhoud. In het begin deed ik dat samen met mole naar Meulenberg uit Ame- muiden, die al in de tachtig was Het is heel ander werk dan bij mijn eerste molen. De mo lens in Middelburg zijn niet echt in functie, hoeven niet te malen, dus als de molen goed staat kan ik verder gaan zitten duimen draaien. De eerste keer dat ik naar Middelburg kwam zag ik vanaf de snelweg de bouwval staan van de Nieuwlandse molen. Toen zei ik al: wat staat die molen daar mooi. Als het ooit weer een molen wordt dan is het een prachtig ding, wat zou ik die dan graag draaien". En het wérd een molen De wieken en de kap gingen eraf, in een loods naast de molen werd een nieuwe kap ge maakt. Er kwamen nieuwe vloeren en trappen en kuipen rond de molenstenen. De mo len, een z.g. bovenkruier, op gebouwd met stenen van Mid delburgse klei en wit bestre ken, zag er op de opening van de Nationale Molendag in augustus 1983 weer prachtig uit. En Nel werd de molenaar ster, die de molen weer laat draaien én malen. „Deze molen behoort toe aan het dorp", vindt ze. „Het is geen statisch, maar levend monument, waar mensen kun nen komen kijken en meel ko pen. Er worden in Nieuwland regelmatig pannekoeken ge geten Twee jongens uit het dorp komen iedere zaterdag helpen, weer of geen weer. Het zou ideaal zijn als ze ook mole naars werden. Ook word ik geholpen door een vrijwilliger die de molenaarsopleiding doet en in de toekomst de mo len van Westkapelle gaat draaien". Tijdens ons gesprek suizen de wieken, met zeilen bespan nen, fluitend rond. Boven ons hoofd brengen ze het verticale „bovenwiel" in beweging, dat via de „bonkelaar" het hori zontale „groot spoorwiel" doet draaien. Deze op zijn beurt brengt de „kamwielen" in be weging, waaraan de enorme molenstenen bevestigd zijn. De hele ontzagwekkende con structie is gemaakt van eike en iepehout en wordt ge smeerd met reuzel en bijen- Nel spant de zeilen op de wieken. was. „Ik zit hier wel met je te praten", zegt Nel, „maar mijn oren staan op de wind, zoals een moeder steeds luistert of ze haar baby niet hoort. Laatst hoorde ik een geweldige klap: was er een mevrouw door het afgesloten hekje gekomen aan de kant van de molen waar ook de wieken draaiden, le vensgevaarlijk Gelukkig was ze net tussen de draaiende wieken doorgelopen en onge deerd, maar de wielen hadden wel het hekje meegenomen. Een molenaar op een toeristi sche molen heeft er echt een functie bij: de veiligheid van de bezoekers waarborgen. Wat me in het molenaars vak zo aantrekt, is het omgaan met het element wind. Een zei ler zal dat ook zo voelen als hij zijn zeil in bedwang houdt en z'n boot moet sturen. Ook op de wieken van de molen zitten zeilen. De grootte daarvan laat ik afhangen van de sterkte van de wind. Die enorme, krachtige wieken heb ik dan in mijn macht. Je kunt het ook vergelijken met wat je voelt als je tegen de harde wind in loopt. Ook het geluid van re gelmatig malende molenste nen geeft me een fijn gevoel. Bij een collega-molenaar kan ik buiten al aan het geluid van de malende stenen horen of hij - foto: peter lievense „De molen behoort toe aan het dorp liefde heeft voor zijn vak. Je hoort dan „zingende stenen", als ze goed gescherpt zijn en de graantoevoer goed is gere geld. Toch heeft een beroepsmo lenaar niet veel tijd om poë tisch wat naar de mooie luch ten te gaan staan staren. Het betekent je inspannen en een - foto: peter lievense produkt leveren. Dat mensen nog afhankelijk willen zijn van de wind en niet van een motor met een knopje, dat vind ik prachtig Eerste Zeeuwse kunstbeurs Het idee voor deze beurs werd vorig jaar aangedragen door de Vlissingse galeriehou der Luc Markies en door de culturele raad met enthou siasme ontvangen, henk Koch: „We waren er al van over tuigd, dat we meer aandacht moesten besteden aan geza menlijke programmering, zo dat dit plan uitstekend past in onze beleidsfilosofie". Van de Zeeuwse beeldende kunstenaars heeft de ZCR een adressenbestand, dat voor deze gelegenheid volledig is aangesproken. Dat niet alle kunstenaars hebben gerea geerd heeft volgens de direk teur meerdere oorzaken. „Er zijn kunstenaars, die verbon den zijn aan een bepaalde ga lerie en het exposeren via die galerie voldoende vinden. An deren houden meer van een persoonlijke presentatie in plaats van „en bloc" naar bui ten te treden". De beut;s bestaat uit een grote verkooptentoonstelling van hededaagse beeldende kunst en een presentatie van een aantal galeries en andere tentoonstellingsruimten voor beeldende kunst in Zeeland, terwijl tevens het publiek zal worden voorgelicht over de veelal irme subsidiemoge lijkheden bij aankoop van een kunstwerk. Het grote aantal deelnemers maakt de tentoonstelling de moeite waard voor een breed publiek. Vele facetten van de beeldende kunst zullen aan bod komen. Liefhebbers van het landshap komen aan hun trekken maar ook diegene, die de abstracte kunst meer waar deren. Traditioneel werk, maar ook kunst waar, bij wijze van spreken, de spetters van af vliegen. Veel schilde rijen en tekeningen met daar naast grafiek in verschillende technieken en de fotografie. Er komen werken in textiel, beelden en keramiek, terwijl er ook kunstenaars zijn, die verschillende technieken kombineren. Het geheel zal een redelijke doorsnee zijn van het beeldend kunstgebeu- ren in Zeeland. Tijdens de beurs zal ook de Boulevard Of Broken Dreams z'n tenten hebben opgeslagen. Daarvoor zullen bij de Boule vard een tiental tenten wor den neergezet waarin allerlei activiteiten zullen plaatsvin den. Overwogen wordt nog om een en ander met elkaar de kombineren. Gedacht wordt aan theater en muziek, terwijl het idee bestaat op zaterdag middag een literaire sessie in te richten. Hotel Britannia, dat door de organisatie door z'n ideale lig ging aan de Boulevard, een uitstekende ruimte wordt be vonden zal dus inwendig een rigoreuze verandering onder gaan. Uitwendig zal er even wel ook het een en ander ge beuren. Voor die face-lift tekent de Vlissingse kunstenaar Eric Brandts, bekend van grote po lyesterobjecten en het werk met twee componenten- schuim: „Ik dacht, dit werk moet be kendheid krijgen, het moet knallen. Daarom gebruik ik felle kleuren en een in het oog springende constuctie. Het heeft de vorm van een pijl, die vanaf de balustrade in een soort cirkel (driedimensionaal geheel) verdwijnt in de blinde muur van de Ruyterzaal. Ik wek de indruk, dat hij in de vloer van de foyer verdwijnt en „toevalligerwijs" richting beurs wijst. De pijl is uitge voerd in een lichtgevende kleur-rocket red- en krijgt ge- zelschao van een andere pijl die mechanisch zal worden aangedreven. Uit het Zeeuwsch-Vlaamse laat Jenneke Weijland een po sitief geluid horen. De Hul- sterse, die enkele jaren op een laag pitje heeft gewerkt grijpt de geleeenheid aan weer eens wat uitgebreider naar buiten te komen: „Het is voor het eerst, dat ik met zo veel schilderijen naar buiten kom. Werkelijk een fijne gelegenheid om eens te gen niet te hoge prijzen te ex poseren. Ik moet zeggen, dat ik wel inspiratie krijg van ten toonstellingen. Ik krijg dan weer de drang er weer flink tegenaan te gaan". Het werk van Jenneke Weijland laat zich niet een voudig plaatsen. Fijngetekend, misschien surrealistisch te noemen of magisch realistisch met ongetwijfeld abstracte in drukken. Goed verzorgd vaak heel subtiel uitgevoerd. Over de beurs zegt ze: „Ik heb goede hoop, dat er wat werk van me verkocht gaat worden". Uit Oudelande laat Sander Littel een behoudend geluid horen: „Ja, ik sta er wat af- wachtnd tegenover, wat overi gens niet wil zeggen, dat ik het idee niet zou toejuichen. Het is een goed experiment en mic- chien geeft het wat tegengas aan de elitaire opstelling van sommige galeries. Daarnaast is het wel goed, dat de subsidieregelingen van diverse gemeenten in de pu bliciteit gebracht worden. Met name Vlissingen en Middel burg zijn op de goede weg. Goes loopt wat achter. Overi gens, Goes heeft me op het ge bied van beeldende kunst nog nooit kunnen verrassen". Verrassend is wel het werk van de Oudelandenaar. Hij noemt het abstract-expressio- nistisch. Voor mezelf is de vraag belangrijk, hoe kan ik iets eigens toevoegen aan wat in de loop der tijden is ge maakt. Het direkt-spontane gefilterd worden door de over weging, is het wel nieuw In zekere zin is alles al gezegd en gedaan. Emoties zijn echter altijd weer nieuw, steeds weer belangrijk". Sander Littel zal op de beurs met kleiner werk ko men. Tekeningen, gemengde technieken, hij verwerkt acryl en soms ook folie. „Ik vind het leuk dat er voor Zeeland een breed publiek wordt bereikt en hoop oprecht dat het over de hele linie een succes zal blijken te zijn". De beurs zal op 30 juni om 20.00 uur worden geopend door de heer mr. J.P. Boersma, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. MIDDELBURG EXCURSIE De Natuur- en milieu-educatie Werkgroep Walcheren houdt op 26 juni een open excursie langs enkele muren en kaaien van de binnenstad van Middelburg, waar zich in de loop der jaren zo'n 140 plantensoorten, waar onder zeldzame variëteiten, heb ben gevestigd. Verzamelen bij het standbeeld van Koningin Emma op de Dam, start om 19.30 uur. ROMMELMARKT Zaterdag 28 juni van 09.00 tot 15.00 uur houdt de scouting groep „Lutum" een rommel markt in de Graanbeurs op het Damplein. Tussen 08.00 uur en 09.00 uur kunt u nog spullen le veren, ook onder provisie. Dan bepaalt u de prijs en bij verkoop is 65 procent voor u en de rest voor de kas van de groep. BURO BAANLOZEN SERVICE Het Buro Baanlozen Service gaat ook deze zomer met vakan tie. De medewerkers van de Vrij willigers Vakature Bank zijn af wezig van 30 juni tot en met 8 augustus. Na 11 augustus is het BBS weer bereikbaar, de WB is weer geopend vanaf 12 augus tus, di., wo. en do. van 10.00 tot 16.00 uur, Stadhuisstraat 1, tel. 35790. EIGEN HAARD Op zaterdag 28 juni viert buurtvereniging „Eigen Haard" haar 10-jarig bestaan met een rommelmarkt en fancy-fair in en om het wijkgebouw aan de Oude Werfstraat vanaf 09.30 uur. TENTOONSTELLING Wegens de grote belangstel ling voor de tentoonstelling van acryl-schilderijen van Bea de Visser in de kunstuitleen, Kui perspoort 22 is deze verlengd tot en met 18 juli. Openingstijden di. t/m za. 13.00 tot 17.00 uur en do. 19.00 tot 21.00 uur. VLISSINGEN EETAVOND De COC-NVIH afdeling Wal cheren houdt op vrijdag 27 juni een eetavond voor homosek suele vrouwen. Op het menu staat „wat de pot schaft". Aan melden vóór donderdag bij 01180-15564 of 01184-10821 BINGO Op donderdag 3 juli houdt buurthuis Aldegonde de laatste bingo van het seizoen. Deze be gint om 20.00 uur, zaal open vanaf 19.30 uur. OOST-SOUBURG WERELDWINKEL Op donderdag 26 juni start 's avonds in 't Guus-uus in de Ka naalstraat een wereldwinkel. Hier worden artikelen uit de derde wereldlanden verkocht, zoals le vensmiddelen, waaronder koffie, thee e.d. en cadeau-artikelen. De winkel is open op donderdag avond van 19.00 uur tot 21.00 uur en zaterdagmorgen van 10.00 uur tot 12.00 uur. De offi ciële opening vindt plaats op za terdag 30 augustus om 10.30 uur. THEMA-OCHTEND Op woensdag 2 juli wordt in buurthuis „De Zwaan" de maan delijkse thema-ochtend gehou den. Ditmaal komt er een mede werkster van de vrouwenvak school om hierover iets te vertel len. Tevens zal er een videoband over zo'n school gedraaid wor den en is er gelegenheid tot vra- Sander Littel uit Oudelande: „Een uitstekend experiment. Misschien geeft het tegengas aan de elitaire opstelling ixm sommige galeries". - - foto willem mieras gen stellen. De ochtend duurt van 09.15 uur tot 11.15 uur en er is gratis kinderopvang aanwezig. OPTREDEN KOOR Het Bevelands Kamerkoor on der leiding van Henk Harinck treedt zaterdag 28 juni op in de Grote Kerk in Veere. Het pro gramma bestaat voornamelijk uit liederen van Valerius Gedenck- Clanck (Veere was de woon plaats van Valerius). De aanvang is 20.00 uur en kaarten kunt u kopen op de avond zelf, in de voorverkoop in de kerk en via tel. 01181-829 10 JAAR ZANDVRETERTJES Vrijdag 27 juni wordt het 10-ja- rig bestaan van Peuterspeelzaal „De Zandvretertjes" in Zoute- lande gevierd met een receptie van 16.30 uur tot 18.30 uur in de speelzaal aan de Zwinstraat. Deze receptie is voor o.a. oud leidsters en oud-peuters en zij die onverhoopt geen uitnodiging ontvangen hebben worden bij deze alsnog van harte uitgeno digd. ZOMERAVONDCONCERT De Zomeravondconcerten in Zoutelande worden geopend met een concert door de plaatse lijke muziekvereniging Luctor et Emergo in de Herv. kerk op don derdag 26 juni om 20.00 uur. Het korps staat onder leiding van dhr. J. Huiszoon. Deze zomer avondconcerten komen in de plaats van de Zomeravondstiltes die hiermee na 35 jagr ophouden te bestaan. EXPOSITIE Mevrouw T exer-van Ree houdt in het gemeentehuis van Mariekerke van 30 juni tot en met 22 augustus een expositie van beschilderde en verwerkte schel pen. ROMMEL- EN PRETMARKT Op het dorpsplein in Koude- kerke wordt op zaterdag 28 juni de 14e jaarlijkse rommel- en pretmarkt gehouden. Er zullen aanbiedingen en allerlei demon straties zijn, spelen voor jong en oud, een loterij, poppenkast en diverse uitvoeringen. De markt begint om 09.00 uur. TENTOONSTELLING In museum De Schotse Huizen worden van 1 juli tot en met 2 augustus de schilderijen ten toongesteld van Herman van Zeggeren. Openingstijden di. t/m za. 10.00 tot 17.00 uur. UITSLAG LOTERIJ Op de volgende nummers van de loterij t.b.v. de nieuwbouw Ned. Herv. Kerk te Oost-Souburg zijn prijzen gevallen: 1e pr. 2136, 2e pr. 2194, 3e pr. 1988, 4e pr. 2205, 5e prs. 2430 en de vol gende troostprijzen: 1464 1 509 2123 0570 0216 0427 0866 3847 2026 5118 1144 3906 0654 0101 3566 0670 2447 2616 2931 2356 1380 1 848 1 461 3615 1 604. BOXER-EXAMENS Twaalf leden van de Boxer kring Zeeland hebben zaterdag 14 juni j.l. met hun honden een examen afgelegd in het trai ningscentrum „De Valkenhove" in Lewedorp. Acht van hen slaagden: Bij de beginners Mork (J. Onderdijk), Katja (S. Onder- dijk), Donna (A. Bijleveld), Igor (A. Reurink), Lars (R. Rom- bouts). Bij de gevorderden Mando (M. Ramaekers), Nero (G. Rodermond) en Niels (W. de Wolff). Eind augustus starten in Lewedorp weer de nieuwe cur sussen. Aanmelding en informa tie bij het secretariaat van de Bo xerkring Zeeland, tel. 01184- 67332. (ADVERTENTIE) Ook in bloedkoraal. Gouden RING met strakke koordliiet rand. Echte granaat Ovaal: van 245. nü gg Rond; van 255.- nu J jg Handgravé gouden RING. Fraaie schulprand met granaat of bloedkoraal. In rond ol ovaal. - Van 265, nii 189.- ST. JACOBSSTRAAT 28, VLISSINGEN TELEFOON 01184 13635

Scheldebode | 1986 | | pagina 11