Reuzel-„Rembrandt" van Kras „Weg met de vooroordelen" Fietsen voor India HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN knuijt DEfPUNT NA DIEPTEPUNT BEGIN JAREN TACHTIG SCHELDEBODE VOOR DE MIDDENSTAND Nog 2 weken 5 dagen en 12 uren dan... Zangavond Ruilbeurs M 301 V iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiHiimiiitiim MIDDELBURG - In Miniatuur Walcheren wordt momenteel de laatste hand gelegd aan een nieuwe attractie: miniatuur Noordzee. Een bassin waarin door golfmachines de eb- en vloedbeweging wor den nagebootst. Voorin in het water bevindt zich een model van zandplaat „Onrust", dat de golven breekt en bij vloed nét onder water komt te staan. Promotie ZONNEBANK 85,-10 x Vi uur BEAUTYSALON GILBERT Verwoestingen Let op pETIT RESTAURANT DAT BETEKENT VOOR U: MEER KLANTEN, MINDER KOSTEN. KIJK MAAR: LAAG TARIEF, HUIS AAN HUIS AAN HUIS. IEDEREEN KRIJGT 'M IEDERE WEEK, GOED GELEZEN, KRAAKHELDERE DRUK. SCHELDEBODE: UW RESULTATENBLAD. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. 33e jaargang. Oplage: Editie Vlissingen 22.685 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 21.034 ex. Gemeenten: Arnemuiden. Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. DE SCHFJJOEBODE UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN WOENSDAG 4 JUNI 1986 Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Openingstijden kantoor Vlissingen: 08.30-12.30 u, 13.30-17.00 u. Redactie: Redacteur: Luc Vranken.tel. privé 01184-13284. Correspondente: Marloes Wilbers, tel. privé 01180-16920. >TRAA1 VLI 184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN MIDDELBURG - Het sla gersvak en varkensvet, dat is voor velen nog een logische kombinatie. Maar varkensvet en schilderijen Toch bestaat ook die kombinatie, bijeenge bracht door oud-slager H. Kras (65), geboren in Sas van Gent en al bijna twintig jaar wonend in Middelburg. De afgelopen twee winters ('s zomers is het te warm voor het vet) kon je hem vinden op een kamertje in zijn eenge zinswoning, bezig met het ma len, smelten en zeven van de reuzel. Gemengd met olieverf werd de reuzel op hardboard platen omgetoverd tot een re- produktie van de „Nacht wacht" van Rembrandt, een werkstuk van zo'n 3Vz bij 4% meter Dit staaltje vakmanschap is tijdens het schaapscheerders- feest op 21 juni te zien in de kerk in Nisse. Het zal ook te zien zijn op de braderie in Vlissingen. De heer Kras: „Het begon allemaal 53 jaar gele den, toen ik op de slagersvak school les kreeg in boetseren met rundervet. Vroeger werd dat nog veel gedaan, slagers vulden bijvoorbeeld met pasen en kerstmis hun etalages met werkstukken van rundervet, waar ze al maanden van tevo ren aan begonnen". Mijn leven lang ben ik met plezier slager geweest. Als ik opnieuw moest beginnen, zou ik er weer voor kiezen, hoewel het vak niet meer is wat het vroeger was. Toen stonden we 's ochtends om vier uur al in de wei om beesten te kopen en de slacht deden we zelf", ver telt Kras. Ik ben nu gepensio neerd, maar ik kom nog tijd tekort. Naast schilderen fiets ik ook veel. Je moet weten, als tienjarige jongen ging ik al de baan op met een fiets met vleesmanden. En ik ben altijd blijven fietsen. Een auto heb ik niet". Al ruim 25 jaar geleden be gon meneer Kras te experi menteren met reuzelverf, als eerste en enige in Nederland. „Met olieverf alleen wordt al zo veel geknoeid. Bovendien houd ik met reuzelverf nog een binding met mijn vak". Al in 1957 won meneer Kras een ereprijs met de „Staal meesters" van. Rembrandt. Toen de Noord- en Zuidhol landse Reddingsmaatschappij honderdvijftig jaar bestond. richtte hij een hele stand in met onder andere vijf portret ten van redders, waaronder de bekende Dorus Rijkers. Dit schilderij is aangekocht door een slager in Frankrijk. „Het grote probleem", ver telt de heer Kras, „was de houdbaarheid van de schilde rijen. Het vet ging op den duur verkazen en beschimmelen. Samen met een zuster uit Et- ten-Leur heb ik later een lak samengesteld, op basis van azijn en water, die ik over de reuzelverf spuit. Nu kan het werkstuk er over honderd jaar nog staan In 1985 werd „meester" Kras nationaal Kampioen Schilder en Paletwerk op de Slagers- va ktentoonstelling met zijn „Nachtwacht". Dat er voor een dergelijke prestatie een flinke hoeveel heid vakmanschap, geduld en doorzettingsvermogen nodig is geweest, zal iedereen beamen. Niet iedereen zal een repro- duktie van een meesterwerk tot de „echte" kunst rekenen. Toch heeft de heer Kras op zijn minst enkele druppels kunstenaarsbloed in zijn ade ren. Zijn grootvader van moe derszijde maakte schilderijen en de grootvader van die grootvader heeft in 1746 de muurschilderingen gemaakt, die te vinden zijn in de voor kamer van het pand op de Dam in Middelburg, waar nu de Districtsgezondheidsdienst in is gevestigd. Voor de toekomst heeft de heer Kras al weer plannen ge noeg. „Ik heb al nieuwe plan nen, genoeg voor de komende drie jaar, maar niet meer voor zo'n groot werk. Zoiets doe je maar eens in je leven". Miniatuur Walcheren trekt weer aan De golfmachines zijn ontwikkeld door het Waterloopkundig Laboratorium. Men is er daar zó enthousiast over, dat uit eigen beweging een informatiebrochure wordt samengesteld. Het vi suele effect wordt vergroot door een indrukwekkend vijftien meter breed „horizonschot", met daarop de Noordzee, de einder en, geheel rechts, de Pijlerdam in de Oosterschelde. Voor een toeristische attrac tie als Miniatuur Walcheren is het zaak regelmatig met iets nieuws te komen, om bezoe kers te trekken. Vorig jaar werd een nieuw object geïn troduceerd in de vorm van een mini-kermis, waarvan men draaimolen en draaiorgelmu- ziek daadwerkelijk kan laten draaien c.q. spelen door mid del van een muntenautomaat. Een andere „trekker" die in 1985 werd ingevoerd is het Mi niatuur Veerse Meer met ra diografisch bestuurbare bootjes. Enkele weken geleden kwam Miniatuur Walcheren nog in het nieuws, toen een door Hoechst geschonken mo del van dit bedrijf in het mi niatuur Sloegebied werd ge plaatst. D i recteur/ bedrij f sleider H.J. Baurdoux stelt dat je moet oppassen „niet in een vi cieuze cirkel terecht te ko men". Om nieuwe bezoekers te trekken, of op zijn minst de belangstelling vast te houden, zijn nieuwe objecten, dus nieuwe investeringen nodig. Die kunnen echter alleen wor den gedaan als er meer bezoe kers, dus entreegelden komen. Was er in de seizoenen '82 en '83 een matige belangstelling met gemiddeld honderddertig duizend bezoekers per jaar, in '84 en '85 steeg dit getal naar honderdvijftigduizend. „Rede lijk, maar nog niet genoeg. Voor dit jaar proberen we toch nog iets hoger te mikken", al dus de haar Baurdoux. Miniatuur Walcheren is ge opend van vóór Pasen tot de derde week van oktober. Deze seizoensverlenging - door ook open te zijn tijdens de herfst vakantie - betekent al gauw een paar duizend bezoekers extra. Behalve de Zeeuwen zelf zijn het voornamelijk Engel sen, Belgen en Duitsers die de maquette bezoeken. Ook uit Noord-Frankrijk komen nogal wat toeristen naar Middel burg. Reden om, behalve in België ook daar een actieve promotie te voeren. Promotie door middel van brochures en op beurzen. Miniatuur Wal cheren presenteerde zich on der andere op de London Tra vel Market en onlangs nog met videobeelden op een grote toe ristenbeurs in Kortrijk. Naast Madurodam is Minia- (ADVERTENTIES) Kasteelstraat 67 Vlissingen 01184-11155 tuur Walcheren, met een op pervlakte van 7000 vierkante meter, de énige reuzenma- quette in Nederland. De heer Baurdoux is er echter van overtuigd dat er „bijvoorbeeld in Amsterdam nog mensen ge noeg zullen zijn die Miniatuur Walcheren niet kennén. Die moeten we dus óók zien te be reiken Overigens schijnen er enige tijd terug plannen te hebben bestaan voor een mi niatuur „Indonesia"-park in de buurt van Arnhem. De heer Baurdoux betwijfelt of dat ooit van de grond is gekomen. De ingang werd verplaatst en verfraaid: het gebouwtje kreeg dezelfde vorm als de muziektent en staat nu aan het belendende wandel parkje. Inmiddels zijn ook het terras en de kiosken vernieuwd. De wandelpaden zijn geasfalteerd en er is een aangepast toilet vóór gehandicapten, waardoor het park gemakkelijker toe gankelijk is voor bezoekers in rolstoelen. De self-service en het restaurant (a la carte, met bediening) bevinden zich in prima staat. Walcheren werd vroeger wel de Tuin van Zeeland ge noemd. Tijdens de Tweede Wereldoorlog vonden grote verwoestingen plaats. Na 1945 ontstond de Stichting Nieuw Walcheren. Een bekende actie uit die tijd was „Plant een boom op Walcheren". Vanuit deze stichting ontstond het initiatief dat leidde tot de op richting van de stichting Mi niatuur Walcheren. Het moest een project worden waardoor Walcheren na de voltooiing van de wederopbouw „aan den volke kon worden getoond". Het plan was om Miniatuur Walcheren in 1953 te openen, maar de Februari-ramp gooide roet in het eten. In 1954 was het dan zover. Op 25 juni werd de maquette officieel geopend door konin gin Juliana. Ongeveer zeshon derd amateur-maquettebou wers uit alle steden en dorpen van Walcheren hadden er aan meegewerkt. Honderden ob jecten waren door hen belan geloos vervaardigd, op één- twintigste van de ware groot te. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de maquette één jaar zou blijven staan. Inmid dels weten we beter: tweeën dertig jaar na dato staat ze er nog. In dat eerste jaar kwa men er tweehonderden vijftig duizend mensen op af. Tot 1986 passeerden in totaal zo'n zes miljoen bezoekers de kassa. Veel objecten moesten in de loop der jaren opnieuw wor den gebouwd, omdat ze niet erop waren berekend zo'n lange tijd te blijven staan. Begin jaren tachtig bete kenden een dieptepunt in de geschiedenis van Miniatuur Walcheren. Het bezoek liep sterk terug, de verdiensten waren navenant. Dit bete kende het ontslag voor négen van de elf personeelsleden: er was geen geld meer om hen te betalen. Provincie en ge meente gingen zich ermee be- moeieh. Een en ander resul teerde in een onderzoek door een Bredaas onderzoekbureau. Suggesties werden gedaan om het park weer aantrekkelijk te maken. Miniatuur Walcheren. „Wilt u s.v.p. op de paden blijven en de modellen niet aanraken Dit verzoek wordt in vier talen tot de bezoeker gericht, op de bordjes die di rect na de ingang staan. Kin deren blijken het toch nog al eens te vergeten. Regelmatig ontstaan er beschadigingen. En dan hebben we het nog niet eens over de inbraken of puur vandalisme waardoor Minia tuur Walcheren de laatste ja ren regelmatig wordt geteis terd. In december vorig jaar werd bijvoorbeeld de zijkant van de Domkerk van Veere fi naal in elkaar getrapt. Dit is één van de weinige modellen die 's winters buiten blijven staan, omdat ze te groot zijn om in dë werkplaats te kun nen worden opgeslagen. Het personeel is inmiddels weer uitgebreid van twee naar vier. „Ze hebben hun handen vol aan de reparaties en ko men zo amper aan nieuw werk toe", aldus de heer Baurdoux. Het herstellen van voorwer pen is een zeer arbeidsinten sief karwei. De objecten wor den gemaakt van superhech- thout. Daarna worden lagen verf aangebracht, zand erte gen, weer verf, waarna met een speciale pen voeg na voeg wordt „uitgekrast". Wat in ieder geval de blijvende aan dacht heeft, dat is de tuin. Eén van de personeelsleden zorgt speciaal voor de kweek van planten en bloemen. Het on derhoudswerk wordt op con tractbasis verricht door de Werkplaatsen Walcheren. Er is genoeg te zien: ma quettes van alle Walcherse dorpjes, bijzondere gebouwen, zoals kasteel Westhove, het Van Dishoeckhuis (het vroe gere gemeentehuis van Vlis singen, waarover de heer Baurdoux zegt: „Als dat nog - Foto Peter uevense. eens wordt afgebroken, staat het tenminste hier nog"), maar ook het nieuwe Vlissingse ge meentehuis. Het baanvak van de Neder landse Spoorwegen op Wal cheren, zoals dat ook in wer kelijkheid loopt, met alle sta tions en een écht rijdende trein. De „lange Jan", het Mid delburgs stadhuis, het stand beeld van De Ruyter: Walche ren in een notedop. Dagelijks geopend van 9.30 uur tot 17.00 uur. In juli en augustus tot 18.00 uur. Adres: Koepoortlaan 1, Middelburg. MIDDELBURG - Afgelo pen vrijdag werd in de depen dance De Vliedberg van de Waayenburgh een informatie markt gehouden met stands over buitenlanders, woonwa genbewoners, peuteropvang, werkloze jongeren, en vrou wenemancipatie. Deze markt vormde de af sluiting van een themaweek voor de eerstejaars „agogisch werk", jongeren die worden opgeleid voor inrichtings- en cultureel werk. In deze week maakten de leerlingen via in terviews, het maken van fol ders en affiches kennis met de groepen mensen, waarmee ze later in hun werk te maken krijgen. Het was een gezellige markt met enthousiaste leerlingen, sommigen in buitenlandse kleding, met een videofilm, een diavoorstelling, spelende kleuters en met zorg door de leerlingen ingerichte stands. Enkele citaten uit de zelfge maakte folders. Over Turkse werknemers: „Het is onzinnig en gevaarlijk om buitenlanders probleem gevallen te noemen. Niet al leen mijn kinderen zitten tus sen twee kuituren, ik ook". Over woonwagenbewoners: „Ze zijn niet meer, ze zijn niet minder. Weg met al die voor oordelen. Het zijn geen zigeu ners, maar ook Nederlanders en ze doen zinvol werk door autowrakken te verwijderen en te verwerken". Over werkloze jongeren: „Ik ben het zat. Wie neemt mij in dienst?" Over peuteropvang: „Er voor vechten om de be staande kindercentra te hand haven". Over vrouwenemancipatie: „Liever geen leven als thee muts. Vrouwvriendelijkheid is geen franje. Iedereen moet voor zichzelf een doel in het leven zoeken onafhankelijk van de sexe". Maryella Grootjans, twee dejaars, loopt stage bij het Bu reau Baanlozen Service en be geleidde de groep met werk loze jongeren als onderwerp. „Wij praten liever niet over werkloos, maar baanloos. Sommigen denken dat baan loos zijn hetzelfde betekent als een lange vakantie. Maar op den duur missen ze toch een dagelijkse struktuur en komen ze in een isolement. Het BBS probeert baanlozen te helpen door het organiseren van vrij willigerswerk. We zijn nu be zig voor feen groep jongeren met behoud van uitkering en een onkostenvergoeding een „bewaakte fietsenstalling" te starten op het Zusterplein of het Walplein in Middelburg". Wolly Opdedijk van de groep vrouwenemancipatie: „Er was niet zo veel animo voor dit onderwerp. Sommi gen van ons hadden een beeld van geëmancipeerde vrouwen als in roze geklede, agressieve, lesbische mannenhaatsters. Het was dan ook een open baring voor ons toen we op de Stichting Vrouwenemancipa tie gingen praten, dat daar heel gewone, aardige vrouwen zaten. We zijn er heel anders over gaan denken". (ADVERTENTIES) VOOR DE BETERE MANNENMODE HOEDEN EN PETTEN Nu ook een ruime sortering in de grotere matenkleding St. Jacobsstraat 10 VLISSINGEN St. Jacobsstraat 1 Vlissingen Tel. 01184-16012 voor: vergaderingen verjaardagen kléine partijen Bezoek ook eens ons gezellige restaurant VLISSINGEN - De vereni ging Wereldkinderen houdt komende zaterdag 7 juni vanaf verschillende plaatsen op Walcheren weer sponsor fietstochten ten bate van kin derprojecten in de Derde We reld. De regio Zeeland doet dit jaar voor de tweede keer mee aan deze zogenaamde Wereld- kindertoer. De vereniging Wereldkin deren is een vrijwilligersorga nisatie die zich inzet voor hulp aan Derde-Wereldkinderen in nood door middel van projec thulp en (financiële) adoptie. De opbrengst van deze We- reldkindertoer is bestemd voor de bouw en inrichting van een tehuis voor lichamelijk gehan dicapte kinderen in New Del hi, India. In India zijn ongeveer 54 miljoen kinderen blind, doof of lichamelijk gehandicapt. De oorzaak daarvan is de grote armoede, de honger, de slechte huisvesting en het tekort aan medische hulp. Alleen al twee miljoen kinderen worden jaarlijks het slachtoffer van kinderverlamming waardoor ze hun armen of benen niet meer kunnen gebruiken. Voor het overgrote deel van deze groep kinderen is er geen hulp en dus geen toekomst wegge legd. Het project in New Delhi wil onderdak bieden aan een aantal van deze kinderen die geen ouders meer hebben. Daarnaast komen er in het te huis ruimten om gehandicapte kinderen zich te leren bewe gen met of zonder prothesen. De kinderen krijgen ook een opleiding in het tehuis, bij voorbeeld pottenbakken, schoenmaken of leerbewer- ken. Om de plannen in India te verwezenlijken is zestig dui zend gulden nodig. De regio Zeeland zal een deel van de opbrengst van aanstaande zaterdag besteden aan één van de eigen projecten in Indonesië, medische en al gemene hulp voor kinderen in Baturetno. Dat ligt op het overbevolkte Java en ruim 75 procent van de 220.000 mensen die er wonen, lijden aan tuber culose. De aanwezige kliniek is erg verwaarloosd en het geld, van onder andere de We- reldkindertoer moet uitkomst brengen. Ongeveer vijfendertig ba sisscholen op Walcheren en Zuid-Beveland moeten het geld bij elkaar gaan fietsen. Er zijn routes uitgezet van dertig kilometer voor de grotere en vijftien tot twintig kilometer voor kleinere kinderen vanaf negen jaar. De bedoeling is dat de deel nemers zich laten sponsoren door familie, buren en kennis sen voor bijvoorbeeld een dub beltje, een kwartje of meer per kilometer. Op Walcheren zijn vier startplaatsen, die tegelijk fun geren als stempelpost. De start vindt plaats tussen tien en elf uur en vertrekken kan vanuit Vlissingen: school De Vaste Burch, Flamingoweg 53 te Pa pegaaienburg; Middelburg; school Basiskwartier, Gene raal Hakewill Smithlaan 9, Klarenbeek; Serooskerke: Huize Welgelegen, Oostkapel- seweg 9; Grijpskerke: De Trimbaan, Kelderweg. Onder de deelnemers wor den prijzen verloot (per spon sorkaart een lot) en er is een herinnering voor iedereen die de tocht voor het goede doel uitrijdt Wie geen sponsor wil of kan vinden kan toch meedoen te gen een inschrijfgeld van vijf gulden. Voor meer informatie over Wereldkinderen of over de fietstochten: Hebei Kamerling (Walcheren) 01184-78436 MIDDELBURG - In de Ontmoetingskerk wordt op zaterdag 7 juni een Zangavond gehouden van het district West van het Landelijke Ver bond van Gereformeerde Ko ren, Korpsen en Musici. Aan de zangavond wordt meegedaan door de Gerefor meerde koren Cantate Deo uit Rotterdam, Immanuel uit Heemskerk/Beverwijk, U Zij De Glorie uit Goes, Walcheren uit Middelburg en het kinder koor De Karekieten uit Mid delburg. De zangavond begint om 19.30 uur. 's HEER HENDRIKSKIN DEREN - Verzamelaars van ansichtkaarten, munten, post zegels en dergelijke kunnen op vrijdag 6 juni hun hart opha len in cafe-restaurant Ruim zicht. 's Avonds wordt er dan een ruilbeurs gehouden. De zaal is geopend vanaf 19.15 uur. i

Scheldebode | 1986 | | pagina 1