Elf-dorpentocht op Zuid-Beveland Beurs over hypotheken bij NMB Alarmnummer brandweer Topvoetballers naar Patrijzen 25.000 BEZOEKERS VERWACHT KUNSTENARES OVER KUNSTENAARSREGELING Expositie verlengd Popfestival Lewedorp SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 4 JUN11986 ZEELAND - De ingebruikname van de stormvloedkering in de Oosterschelde op zaterdag 4 oktober wordt een internatio nale gebeurtenis, die zijn weerga niet kent in het Zeeuwse. Op de dag zelf zullen ruim vijfentwintigduizend genodigden van al lerlei verschillende nationaliteiten het werkeiland Neeltje Jans bezoeken. Hare Majesteit koningin Beatrix verricht rond het middaguur de ingebruikstelling van de stromvloedkering door een druk op de knop. De laatste schuif zakt dan naar be neden en sluit daarmee de zogenaamde 'schaar' in de stormvloedkering af. 'Vidi-walls' MIDDELBURG - Bent u al eens op Ba lans nr. 17 geweest Vroeger stond dit ge bouw bekend als de Waag. Nog niet zo lang geleden had het een militaire bestemming en stonden er schildwachten voor de deur. In plaats van geweren liggen er nu kunst werken opgeslagen. Ruimer Vrijblijvend Dakota Ongenode gasten 313 Opening pijlerdam groots opgezet Een grootscheeps daglicht-vuurwerk betekent het slot van de enige officiële handeling die koningin Beatrix voor haar reke ning zal nemen. De hele organisatie van de ingebruikneming van de ke ring is nog niet rond. Pas aan het eind van deze maand zijn de grote lijnen definitief be kend en een tien man sterke werkgroep met als voorzitter ir. H. van der Tuin van de dienst binnenwateren van Rijkswaterstaat, is daar mo menteel hard mee bezig. De werkgroep heeft nog bergen te verzetten want momenteel is nog weinig met absolute ze kerheid te zeggen, zo bleek op de eerste presentatie van de plannen eerder deze week. De kosten van het op groot scheepse wijze naar buiten treden van het Nederlandse waterbouwkundige huzaren stukje bedragen een miljoen gulden, zo is voorlopig bere kend, en dat wordt bekostigd door de Rijksoverheid. „De af sluiting van de Delta-werken is een nationale gebeurtenis van formaat en wordt ook zo door de overheid benaderd. Vandaar dat zij alle kosten op zich neemt", aldus voorzitter Van der Tuin. Het protocolaire gedeelte is grofweg bekend. De koningin arriveert per helicopter en wordt ontvangen in het Ir.J.W.Topshuis op het eiland. In dat gebouw stromen ruim vijfhonderd speciale gasten samen, waaronder leden van het Koninklijke Huis. Ruim honderd gasten zullen konin gin Beatrix vergezellen op de kering waar zij omstreeks het middaguur het ruim dertig jaar durende Delta-werk zal afronden. De vijfentwintigduizend ge nodigden op het eiland kunnen de plechtigheid via zoge naamde 'vidi-walls' (grote beeldschermen) rechtstreeks meemaken. De reportage wordt verzorgd door de NOS die en is te zien van elf uur tot twee uur 's middags. De officiële plechtigheid, uitgevoerd door de koningin, is een onderbreking van het feestelijke programma dat de vierde oktober het werkeiland Neeltje Jans overspoelt. Van der Tuin: „Het ingebruik ne men van de kering op zich is een vrij statisch gebeuren en het duurt bijvoorbeeld een uur voordat de laatste schuif., op gang gebracht door de konin gin, volledig is gezakt. Daarom is voor een omvangrijk pro gramma van dynamische fes tiviteiten gekozen". De feestelijkheden vinden plaats van negen tot zeven uur. Op het werkeiland wor den zes grote tenten neergezet waarin in vier daarvan een vi- diwall wordt geplaatst. Daar is de rechtstreekse NOS-re- portage te volgen en het pro gramma wordt opgevuld met documentaires over het tot zozeer om die zuilen op zich, maar om het totaal". In het gebouw Balans 17 is ook een „artotheek" gevestigd. Iedereen kan daar voor dertig gulden per jaar en een kleine bijbetaling zes maanden lang een kunstwerk lenen, begeleid met alle mogeliike informatie. Daarnaast is er het BKR- centrum. Die letters staan voor Beeldende Kunstenaars Regeling. Bijna iedereen is het wel eens met de gedachte, dat kunst er bij hoort in een veel zijdige maatschappij. Omdat kunstenaars meestal niet kun nen leven van hun werk, is het logisch dat de maatschappij ze financieel steunt. Daarvoor is de BKR opgericht, die de kunstwerken aankoopt. Om daarvoor in aanmerking te komen, moet een kunstenaar aan een aantal zware voor waarden voldoen. In de eerste plaats bepaalt een commissie of het werk van een kunstenaar goed genoeg is om in de BKR opgenomen te worden. Dan ben je er nog niet, want steeds om de drie maanden moet een kunstenaar opnieuw zijn of haar werk voorleggen aan een commissie. Bovendien bestaat nog niet zo lang de voorwaarde, dat een kunstenaar minstens 8.000.- per jaar moet verdienen met haar werk op de vrije markt. Over deze regeling is veel te doen, lang niet iedereen is het er mee eens. Ook Elsa West- De eerste pijlers zijn geplaatst. HANSWEERT - De Volks dansvereniging 'Scaldis' in Hansweert houdt zaterdag een 'Elf Dorpentocht' op de fiets door Zuid-Beveland. De opbrengst daarvan is be stemd voor de Poolse Volks dansgroep 'Zoski Gracy' die van 21 juli tot en met 4 augus tus te gast is bij 'Scaldis'. Tij dens hun verblijf in Hans- weert wil men de Polen name lijk wat zakgeld geven. Bij verschillende instanties klopte men tevergeefs aan voor subsidie, waarna beslo ten werd om bovengenoemde fietstocht te organiseren. Iedereen kan daar aan mee doen tegen een inschrijf be drag van vijf gulden. Tevens kunnen de deelne mers deze tocht sponsoren via een bedrag per dorp waar men langs fietst. De actie wordt dan dubbel gesteund. De tocht is 35 kilometer lang en de start is 's middags om halftwee bij D'Ouwe Schole aan de Kerk- laan in Hansweert. Scouting Na de zomervakantie start de M.A. de Ruytergroep een afdeling voor jongens en meisjes van 6 tot 8 jaar, een z.g. Beverkolonie. De bijeenkomsten zullen gehouden worden op zaterdagmiddagen in scoutingboerderij „Bon Repos", Gerbrandystraat 115 in Vlissingen. Informatie en opgave via tel. 01184-66371. De stormvloedkering bijna klaar. MIDDELBURG - Vanaf maandag 2 juni wordt het alarmnummer van de Middel burgse brandweer gewijzigd in 14444 voor de inwoners van Middelburg en Sint Laurens en 1444 voor de inwoners van Nieuw en Sint Joosland. Door deze verandering is het alarm nummer voor brand voor het hele gebied van Noord- en Midden-Zeeland hetzelfde ge worden. De inwoners van de gemeente Middelburg hoeven echter geen netnummer te kie zen. Tot maandag 2 juni blijven de bestaande nummers 12233 „BKR is ingewikkeld en onzeker" Boven is er een zaal, bestemd voor tentoonstellingen. Het is een witte, lichte ruimte met een laag plafond, dat door een aan tal vierkante houten steunberen wordt gedragen. Deze ruimte zelf gaf Elsa Westland (39) de inspiratie voor haar tentoonstel ling, die tot en met 5 juli te bezichtigen is. land niet, die tot voor kort „in de BKR zat". „Zo'n beordeling om de drie maanden bijvoorbeeld: ieder een, ook een kunstenaar, kent periqdes van hoogtepunten en dalen in zijn werk. „Ik heb er vijf houten zuilen bijgeplaatst", vertelt Elsa. „Deze dragen ook het plafond, maar dan op een frivole, luchthartige manier. Ze zijn opgebouwd uit gedraaide es- senhouten schijven en de zui len hebben ieder een eigen vorm in ronde, golvende lij nen. Als toeschouwer plaats je iedere zuil automatisch in het centrum van een denkbeeldige ruimte, zodat de zaal in grote en kleinere ruimtes wordt on derverdeeld". „Behalve de ruimte zelf was er een andere aanleiding voor het ontwerp van deze zuilen", legt Elsa uit. „Drie jaar gele den heb ik een'ontwerp ge maakt voor de nieuwbouw van het sociaal centrum in Goes. Er staat hier nu een ma quette van. Bij dat gebouw zou er veel beweging zijn van in- en uitgaande mensen en die looproute wilde ik begeleiden met een aantal zuilen. Ten slotte hebben mensen ook een zuilvorm. De uitvoering van dit ontwerp is niet doorge gaan, maar het idee van die zuilen is blijven hangen". Zuilen hebben altijd al een belangrijke plaats ingenomen in de architectuur. In een stad als Middelburg kom je ze op vele plaatsen tegen en als je de tentoonstelling van Elsa West- land hebt gezien, bekijk je ze toch weer met andere ogen. Als inleiding op de expositie heeft Elsa in het halletje drie foto's opgehangen van zuilen in de direkte omgeving. De belichting in de exposi tieruimte is niet op de zuilen zelf gericht, maar op de wan den eromheen. „Dat maakt de zaal ruimer en beweeglijker", stelt Elsa. „Het gaat ook niet Zo'n „dalperiode" hoort er bij, daar leer je van. Maar wordt je in die periode beoor deeld door de commissie dan keuren ze je werk af en zit je drie maanden zonder inko men. Dan kun je wel naar de bijstand stappen, maar door de extra investeringen, die je als kunstenaar hebt, zoals huur van een werkruimte en materiaalkosten, red je het daar niet mee". Ook tegen de voorwaarden van 8000 gulden eigen inko men per jaar bestaan grote be zwaren. Het betekent, dat die kunstenaars worden geholpen, die commercieel redelijk suc cesvol zijn. Diegenen, die an ders werken, vaak vernieu wend of experimenteel bezig zijn, vallen buiten de boot. „Die hele BKR is een heel ingewikkelde materie, daar over is het laatste woord nog niet gesproken", verzucht El sa. „De verwachting is trou wens dat de regeling binnen kort wordt afgeschaft. Dat nog niet bekend is of er altelrna- tieven komen en zo ja welke, geeft veel onzekerheid over de toekomst van kunstenaars en dus ook de kunst". „Dat er een regeling moet komen, staat vast, want kun stenaar-zijn betekent kei- en keihard werken. Dat kan on mogelijk naast een baan, zoals de mensen doen die uit lief hebberij met kunst bezig zijn. Overigens is dat amateur kunstenaarschap ook belang rijk, ik heb er mensen heel veel door zien veranderen. De mensen kunnen vaak meer dan ze denken. Maar het is vrijblijvend. Professionele kunstenaars moeten leven van hun kunst en een lange, moei lijke weg afleggen om er te ko men. Voor deze expositie heb ik alles opzij gezet: andere in zendingen, sociale kontakten". „Als zo'n projekt dan niet wordt aangekocht, betekent dat voor mij vooral financieel een teleurstelling. Het wordt dan ook moeilijker om voor een volgend projekt investe ringen te doen". „Maar klagen wil ik niet", benadrukt Elsa Westland. „Mijn eigen gevoel over deze expositie en de goede reakties van collega's zijn voor mij be langrijker". voor de kernen Middelburg en Sint Laurens en 1700 voor de kern Nieuw en Sint Joosland van kracht. Tot de verandering is beslo ten omdat Middelburg een eigen gemeentelijke brand weerorganisatie heeft en als enige niet het nieuwe brand weeralarmnummer 01184- 14444 zou hanteren. Om elke onduidelijkheid uit de wereld te helpen heeft de gemeente Middelburg samen met de PTT voor de genoemde oplossing besloten. LEWEDORP - Zaterdag houdt de Jeugdsoos Lewe dorp voor de tweede keer een popfestival in het vere nigingsgebouw. Evenals vorig jaar treden er twee Zuid-Bevelandse roek-formaties op. Van hen zorgt 'Surrender' uit Heinkenszand voor een uitstekende rocksound met een meeslepend ritme. De zaal gaat open om 20.00 uur en de toegangsprijs be draagt zes gulden vijftig. 's HEERENHOEK - De jeugd van voetbalvereniging Patrijzen in 's Heerenhoek krijgt woensdag 11 juni een grandioze voetbalmiddag aan geboden door sporthandel Pol- fliet in samenwerking met de Quick schoenfabriek. De voetbalmatadoren Ruud Geels, Rob Rensenbrink en Wim Meyers komen die mid dag vanaf 14.00 uur zestig Pa trijzen jongens in de leeftijd van 12 tot 18 jaar voetbaltrai-r ning geven. Op het pro gramma staat onder meer: af werken op de goal door Ruud Geels, dribbelen en schijnbe weging door Rob Rensenbrink en kappen en draaien door Wim Meyers. Na afloop van de training wordt een video ge toond met diverse spectacu laire acties uit de carrières van de vedetten. Er zijn die middag drie paar Quick voet balschoenen te winnen. Patrijzen organiseert deze middag in het kader van de feestelijkheden rondom het behalen van het kampioen schap door het eerste elftal in de 4e klas KNVB. VLISSINGEN - Verschil lende instellingen hebben een open dag op het gebied van woning en hypotheken geor ganiseerd voor zaterdag 7 juni. De bedoeling van de open dag, die in de NMB-bank in de Glacisstraat wordt gehouden, is het publiek te wijzen op alle mogelijkheden die hypothe ken al dan niet bieden. „Hypotheken staan erg in de belangstelling op dit moment. De toename van het aantal af gesloten hypotheken is op z'n minst spectaculair te noemen", aldus één van de organisato ren van de open dag, de heer Linnenbank. Omdat de hypotheek zo sterk in de belangstelling staat leek het de organisatoren nut tig om wat meer informatie over het fenomeen te geven. Het wordt een 'informatieve marktdag' volgens de heer Linnenbank. „We willen de mensen duidelijk maken waarmee we bezig zijn", zegt de andere organisator, de heer Rottier. „Want een hypotheek sluit je niet zomaar af. Daar moet je eerst goed over geïn formeerd worden. Wij kunnen die informatie geven op dè open dag." De instellingen die aan de open dag iheewerken zijn een doorsnee van het brede scala van zaken die met wonen en hypotheken te maken hebben. Zo is het Notariaat aanwezig om de rechten en plichten te belichten van mensen die een hypotheek nemen, de Bond van Nederlandse Architecten, om aan te geven waar een ar chitect behulpzaam bij kan zijn, de gemeente, omdat die ook regelmatig garanties geeft aan mensen die een hypotheek afsluiten. De NMB is gastheer. MIDDELBURG - De ten toonstelling van het werk van Nico van den Boezem, in de Vleeshal en de Kloveniersdoe len wordt verlengd tot en met 8 juni. De tentoonstelling in de Vleeshal bestaat uit vijf plas tieken, waarvan één speciaal voor de Vleeshal is gemaakt. De koningin heeft herhaaldelijk blijk gegeven van haar be langstelling voor de Oosterscheldeiverken. stand komen van het op die dag ge-opende bouwwerk. Er wordt een bescheiden kermis neergezet met de cgebruike- lijke attracties zoals onder an dere botsauto's, een draaimo len en een schietsalon. Voor de kleinsten komt er een kinder circus en een poppenkast. Mu ziekkorpsen, een ringsteek wedstrijd en verschillende ex posities vervolmaken het ge beuren. Zaterdag de vierde betekent meteen de opening van de Delta-ITxpo in het Top- shuis, een uitgebreide tentoon stelling over de gehele water staatkundige structuur van Nederland. Voor de oudere jeugdigen is er in de middag een disco ge pland en als blik in de geschie denis trekt een defile van voertuigen over het eiland die bij de watersnoodramp in '53 betrokken waren en die de Delta-werken mede tot stand hebben gebracht. Een Dakota vliegt over en dropt iets dat niet op voorhand bekend wordt gemaakt. Het hele gedenkwaardige gebeu ren zal ook door de PTT in de vorm van een speciale postze gel vereeuwigd worden. Aan wie de zegel wordt aangebo den is nog niet bekend, net als de exacte wijze van handelen bij het onthullen van het kunstwerk dat ook nog voor de zaterdag op het programma staat. De viering van het slot van de Delta-werken (overigens zal pas begin '88 het verkeer doorgang vinden over de stormvloedkering) is zo'n om vangrijk gebeuren dat een professioneel pr-bureau, De Boetes uit Amsterdam, is aan getrokken om het gedeelte van het gebeuren dat buiten het nauwlettend gecontroleerd en geen enkele niet-gewenste gast zal het werkeiland berei ken, zo voorspelde een lid van de werkgroep. De lijst van hoge buiten landse gasten is nog niet volle dig vastgelegd. De staatshoof den van de Rijnoever-staten en de Benelux-landen zijn uit genodigd en een vertegen woordiging van het Britse Ko ninklijke Huis is vrijwel ze ker. Er zullen tevens belang rijke, invloedrijke mensen uit Zuid-Korea, China, India, In donesië en Japanm uitgeno digd worden. Of er een verte genwoordiging uit Oostenrijk wordt aangeschreven, hangt af van de verkiezingsuitslagen daar, zo werd met niet zoveel woorden duidelijk op de pre sentatie van de werkgroep. dagelijkse werkterrein van Rijkswaterstaat valt, deskun dig op te lossen. De werkgroep gaat er alles aan doen om de ingebruik name van de stormvloedke ring om te zetten in een stuk Zeeland/Nederland promo ting. Ruim duizend dagbladen in het buitenland zijn aange schreven met persberichten en uitnodigingen en ook buiten landse TV-stations worden benaderd met een stuk infor matie in de vorm van onder andere een videoband. Binnen het aantal van vijfentwintig duizend gasten die het eiland kan bergen, zijn honderd uit nodigingen bestemd voor de binnen- en buitenlandse pers „maar", zo stelde men binnen de werkgroep geruststellend, „wanneer er meer pers op af komt, is dat geen enkel pro bleem". Ongenode gasten kunnen niet op het werkeiland terecht komen of ze moeten uit de lucht vallen. De toegangswe gen worden afgesloten en i

Scheldebode | 1986 | | pagina 13